Nga Vjena në Kosovë, Fiona Llapashtica vjen me performancë në KultPlus Caffe Gallery

Fiona Llapashtica nesër vjen në KultPlus Caffe Gallery në një mbrëmje muzikore që do të jehojë në këngë të zhanrit pop dhe jazz, shkruan KultPlus.

Në këtë mbrëmje do të keni rastin të dëgjoni një këngëtare me sharmë e me zë që të futet thellë brenda poreve të trupit.

Fiona ka përfunduar shkollën fillore dhe të mesme në Institutin e të Verbërve në Vjenë të Austrisë, më pas ka përfunduar shkollimin për dy vjet në Schubert Konservatorium.

Ajo ka realizuar disa paraqitje në Vjenë, kurse për KultPlus Caffe Gallery, Fiona ka përzgjedhë disa nga këngët më të fuqishme, në mesin e tyre edhe: ‘What ever Lola wants’ nga Jerry Ross, ‘Give me give me’ nga ABBA, ‘Love on the Brain’ nga Rihanna e shumë të tjera.

Ngjarja do të filloj nga ora 20:00. / KultPlus.com

“T’i japësh dikujt një pjesë të zemrës tënde, është shumë herë më me vlerë se t’i japësh gjithë pasurinë e botës”

Ai vazhdon të mbetet “Mbreti i muzikës pop” për shumë arsye. Hitet mjaft të shitura, audienca maksimale në spektaklet ku ishte i ftuar, fansa të shumtë nëpër koncertet e tij, e bëjnë Michael Jackson një këngëtar model për gjithë këngëtarët e tjerë të muzikës pop. Madje, shumë artistë të rinj e kopjojnë Jackson për kërcimet e tij. Përmendim këtu Jason Derulo, Chris Brown, Justin Bieber etj. Ndër të tjera, Michael Jackson la në këtë botë edhe shumë thënie të bukura që na frymëzojnë të gjithëve në jetën tonë të përditshme. Më poshtë do të lexoni disa nga thëniet më të veçanta të tij.

“Përpara se të më gjykosh, përpiqu fort të më duash”.

“Të lutem, ndiqi ëndrrat! Pavarësisht idealeve të tua, ti mund të bëhesh ai që dëshiron të bëhesh”.

“Unë mund ta pranoj dështimin. Secili nga ne dështon në diçka përgjatë jetës së vet, por unë nuk mund ta pranoj dot të mos e provoj sërish”.

“Gjithmonë beso tek vetja. Pavarësisht nëse të tjerët rreth teje po tregohen negativë, apo po të përçojnë energji negative, mos i merr parasysh mendimet e tyre, sepse ti do të bëhesh, ashtu siç ti beson se do të bëhesh”.

“T’i japësh dikujt një pjesë të zemrës tënde, është shumë herë më me vlerë se t’i japësh gjithë pasurinë e botës”.

“Nëse ti nuk beson tek vetja jote, asgjë e mirë nuk do të të ndodhë në jetë. Nëse ti nuk beson tek vetja, kush tjetër do të të besojë ty?”

“Le të ëndërrojmë për një të nesërme ku do të dashurojmë me shpirt, dhe do ta njohim dashurinë si të vërtetën e vetme që buron nga zemra për çdo krijesë”.

“Është më mirë të dështosh duke qenë vetvetja, se sa të korrësh sukses duke imituar të tjerët”.

“Dikush dikur tha “Shpirti është ai që ka rëndësi””.

“Jini modestë, besoni tek vetja juaj dhe mbusheni zemrën tuaj me dashurinë e gjithë botës”. / Bota.al

Elton John dhe Deep Purple zotohen se nuk do të performojnë më në Rusi

Yjet kryesorë të popit janë zotuar se tani nuk do të kthehen më në Rusi për të performuar atje, për shkak të veprimeve që ka bërë kjo e fundit së fundmi, përcjell KultPlus.

Performanca në ahengjet luksoze të oligarkëve rusë ka qenë prej kohësh një tjetër anë fitimprurëse për disa nga yjet më të mëdhenj të popit të Britanisë. Kjo tani mund të jetë një gjë e së kaluarës.

Elton John dhe grupi rok Deep Purple, të cilët të dy janë paguar më parë për t’u paraqitur në ngjarje private për elitën e vendit, mbrëmë denoncuan pushtimin dhe kritikuan Kremlinin.

John, një kritik i hapur i qeverisë së Vladimir Putin, tha se ai nuk do të luante ndonjë shfaqje të mëtejshme në Rusi “ose për këdo që është i lidhur me regjimin”.

Deep Purple për vite të tëra është dashuruar nga Dmitry Medvedev, ish-kryeministri i Putinit, i cili tani po shërben si nënkryetar i këshillit të sigurisë të vendit. /KultPlus.com

Artistja më e mirë e zhanrit pop/r&b, Dua Lipa: Mungova për arsyse se po organizohet një shfaqje e jashtëzakonshme për të gjithë ju

Çmimet e muzikës në Mbretërinë e Bashkuar, Brit Awards, janë bërë të ditur gjatë kësaj mbrëmje, me ç’rast Dua Lipa ka triumfuar si artistja më e mirë Pop/R&B, duke lënë pas vetës yje të mëdhenj si Ed Sheeran dhe Adele shkruan KultPlus.

Lipa nuk ka qenë e pranishme në këtë mbrëmje pasi shumë shpejt pritet të fillojë turneu i saj nëpër shtetin e Amerikës. Por ajo ka shprehur emocionet e saj nëpërmjet një statusi në rrjetin social Twitter.

Wowowow!! AKTI MË I MIRË POP
@brits
!!!! Faleminderit shumë të gjithëve që votuan!!! Edhe pse të gjithë do të donim të ishim në Londër duke festuar kështu me ju – ne kemi bërë prova që të mund të organizojmë një shfaqje të jashtëzakonshme për të gjithë ju!!
“, ka shkruar Lipa. / KultPlus.com

E inkurajuar nga një mësuese në Kosovë, Dua Lipa arriti majat e suksesit

Me zërin e saj unik, Dua Lipa, ka arritur që të bëjë njerëzit nga e gjithë bota të bien në dashuri me të dhe së fundmi ajo është paraqitur edhe si ylli i kopertinës dixhitale të revistës “Wall Street Journal”, e këta të fundit zhvilluan edhe një intervistë me yllin e muzikës pop, shkruan KultPlus.

Në intervistën e saj të fundit në Wall Street Journal, Lipa ndanë rrëfime nga jeta e saj personale dhe si arriti të bëhej një “brend” në industrinë e muzikës

Babai i Duas, Dukagjin Lipa, ishte këngëtar i një grupi rock në Kosovë. Por ndërsa tensionet u rritën në Ballkan gjatë viteve ’90, ai dhe nëna e Duas, Anesa, u transferuan në Londër, ku ajo lindi. 

Duke u rritur, ajo kultivoi muzikën e artistëve të preferuar të babait të saj – Radiohead, Paul Weller, The Doors, Sting – ndërsa ishte e fiksuar pas muzikës pop që dëgjonte në radio. 

Ajo ndoqi shkollën e teatrit Sylvia Young deri në moshën 11-vjeçare, kur ajo dhe familja e saj u kthyen në Kosovë. Në atë kohë lufta kishte mbaruar dhe vendi vazhdoi të shpallte pavarësinë nga Serbia në vitin 2008. 

E inkurajuar nga një mësuese në Kosovë, e cila e kërkoi të performonte hitet e Alicia Keys dhe Toni Braxton në shkollë, Lipa filloi ta merrte më seriozisht ëndrrën e saj në këndin e lojërave për të kënduar dhe i bindi prindërit e saj që ta linin të kthehej në Londër kur ajo ishte 15 vjeç. Duke jetuar me miqtë, ajo ia doli të kalonte shkollën e mesme, por dështoi në vitin e parë të A Levels pasi ndjekja e festave me miqtë e saj kishin përparësi përpara shkollës.

E turpëruar për t’u thënë miqve të saj, Lipa tha se gjeti një program intensiv studimi njëvjeçar, u drejtua në As dhe u pranua në katër universitete. Në vend që të qëndronte në shkollë, ajo filloi të punonte në një restorant në Londër, ndërsa regjistronte këngë të ndryshme dhe i postonte në rrjetet sociale. Ndërsa përpiqej të gjente rrugën e saj në biznesin e muzikës, ajo mori punë shtesë në modelim, duke përfshirë një paraqitje në një reklamë për The X Factor. Pasi kjo tërhoqi vëmendjen e dikujt në ekipin e Mawson (që punonte me kantautoren amerikane Lana Del Rey), ajo la punën e saj në restorant. “Ajo sigurisht që nuk ishte formuar plotësisht si artiste”, thotë Mawson.

“Ajo kishte një zë shumë të mirë, por këngët nuk ishin aty. Por ajo e përmendi Madonën si një person për t’u imituar, dhe mendova se ky ishte lloji i ambicies sime.”U desh pak kohë për të goditur hapin e saj; këngët e saj të para dolën mirë në Evropë, por asgjë nuk klikoi me të vërtetë derisa shpërtheu me këngën e saj të titulluar “New Rules” sfiduese në verën e 2017.

Videoja e këngës arriti një miliard shikime në YouTube dhe albumi i Dua Lipa përfundimisht kaloi pesë milionë shitje në mbarë botën .

Lipa ka ruajtur një lidhje të fortë me trashëgiminë e saj kosovare, duke organizuar një festival (ku ka paraqitur artistë të tillë si Miley Cyrus dhe Calvin Harris) për të mbledhur para për bamirësi lokale. Përpjekja u njoh me një çelës për kryeqytetin e Prishtinës.

Përpos gjithave, 26 vjeçarja ka arritur që të përfshihet edhe në botën e modelizimit, e për këtë gjë rrëfehet edhe pronarja e kompanisë së njohur, Donatella Versace, e cila e sheh stilin e Lipës që nuk mundohet shumë, por është gjithnjë e lezetshme.

“Ecja në një pasarelë nuk është aq e thjeshtë sa duket nëse nuk jeni mësuar me të dhe nëse të gjithë pas jush kanë ecur me qindra prej tyre”, thotë ajo. “[Dua] më dha një vështrim tjetër në etikën e saj të punës. Mënyra se si ajo e zotëroi atë moment është vetëm një shembull tjetër i talentit të saj dhe, në fakt, mund të themi me siguri se ajo e vrau atë me atë syrin para fotografëve.”

Lipa aktualisht është thellë në realizimin e albumit të saj të radhës. “Kam bërë një pjesë të madhe të shkrimit: Ka filluar të marrë formë; Unë kam shumë të regjistruara”, thotë ajo.

“Ka një vizion. Ajo ka një emër, mendoj – tani për tani. Ka qenë thjesht argëtuese duke eksperimentuar. Unë gjithmonë do të bëj muzikë pop, por ajo ka tingullin e vet unik, i cili është emocionues dhe diçka që ndihet si një lëvizje nga Nostalgjia e së Ardhmes. Albumi i ri është ende në formën e foshnjës, kështu që ne do të shohim se si përparon”, thotë ajo në fund.

Dua Lipa është shndërruar nga një fëmijë i “zakonshëm” në një yll të vërtet, duke përmendur gjithmonë faktin se puna me përkushtim ju sjellë detyrimisht suksesin. /KultPlus.com

“You are not alone”, një nga këngët më të bukura të Michael Jackson (VIDEO)

Michael Jackson u lind më 29 gusht 1958, në Gary, Indiana dhe vdiq më 25 qershor 2009, në Los Anxhelos, Kaliforni. Ishte muzikant, këngëtar, autor, producent, kompozitor, koreograf, prodhues, kërcimtar amerikan, shkruan KultPlus.

I pagëzuar si ‘Mbreti i Popit’, siç kanë dëshirë ta quajnë adhuruesit e kësaj muzike, ai njihet si një nga artistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Kontributet e tij në muzikë, kërcim, modë, e kanë bërë atë figurë globale në kulturën botërore për më shumë se katër dekada.

Më poshtë gjeni një nga këngët e tij të njohura “You are not alone”, bashkë me tekstin. / KultPlus.com

‘Green Day’, një ëndërr që nuk u thye

Treshja e Bay Area Green Day hyri në industrinë e muzikës në fillim të viteve ’90 me markën e tyre të zhurmshme dhe të pop-punkut.

Të ndikuar nga paraardhësit e tyre punk në fund të viteve ’70, ata vazhduan të prezantojnë një gjeneratë të re, më të re në zhanër. Arritjet e markës kryesore Dookie ishin xhevahiri në kurorën e epokës së tyre punk në vitet ’90, një klasik modern i konsideruar si një nga albumet më përcaktues të dekadës.

Sipas Allmusic në shekullin e XXI, grupi arriti kulmin e karrierës me suksesin ndërkombëtar fitues të Grammy-t në vitin 2004 me albumin American Idiot, një operë rock-socio-politike që çoi në fazën tjetër të evolucionit të tyre si një nga grupet rock më të vlerësuar të Amerikës.

Në vitin 2015, 25 vjet pas debutimit të tyre, Green Day u përfshi në Sallën e Famës Rock & Roll.

Gjithsesi historia e Green Day fillon atëherë kur miqtë e fëmijërisë Billie Joe Armstrong (kitarë, vokal) dhe Mike Dirnt (bas) formuan grupin e tyre të parë, Sweet Children, në Rodeo, California kur ishin 14 vjeç.

Në vitin 1989, grupi kishte shtuar bateristin Al Sobrante dhe ndryshoi emrin në Green Day dhe në po atë vit, grupi lëshoi ​​në mënyrë të pavarur EP-në e tij të parë, 1000 Hours, e cila u prit mirë në skenën punk të hardcore të California-s. Debutimi i plotë 39/Smooth dhe Slappy EP arritën më vonë më 1990.

Deri në vitin 1991, grupi kishte nënshkruar një kontratë me etiketën lokale të pavarur Lookout. Duke kombinuar tre përpjekjet e tyre të para në një përmbledhje, Green Day lëshoi ​​1,039/Smoothed Out Slappy Hours për etiketën. Menjëherë pas lëshimit, ata zëvendësuan Sobrante me Three Cool (i lindur Frank Edwin Wright III), i cili u bë bateristi i përhershëm i grupit.

Dookie, debutimi kryesor i Green Day, u publikua në pranverën e vitit 1994. Falë mbështetjes së MTV-së për këngën fillestare “Longview”, Dookie u bë një hit i madh. Albumi vazhdoi të merrte vrull gjatë gjithë verës, me këngën e tij të dytë, “Basket Case”, duke kaluar pesë javë në krye të tabelave rok modern amerikan.

Në fund të verës, grupi siguroi shfaqjen në Woodstock ’94, gjë që rriti shitjet e Dookie. Deri në kohën kur kënga e tyre e katërt, “When I Come Around”, filloi qëndrimin e saj shtatë javor në numrin një në klasifikimet moderne të rokut në fillim të 1995, Dookie kishte shitur mbi pesë milionë kopje vetëm në SHBA; përfundimisht do të kalonte dhjetë milionë në Amerikë, duke shitur mbi 15 milionë kopje ndërkombëtarisht. Dookie gjithashtu fitoi Grammy 1994 për Performancën më të Mirë të Muzikës Alternative.

Me popullaritetin dhe qëndrueshmërinë e tyre komerciale, Green Day ndërmori disa projekte të vogla para se të kthehej në studio. Ata kontribuan me një kopertinë të “Working class hero” të John Lennon në albumin bamirës Instant Karma, u shfaqën në The Simpsons Movie dhe regjistruan një album të tërë rock & roll të stilit të viteve ’60.

Përderisa prezantonte një çmim në Grammy në fillim të vitit 2009, grupi njoftoi publikimin e afërt të albumit të tetë të Green Day, 21st Century Breakdown, i cili ishte regjistruar me producentin veteran Butch Vig. Në maj të vitit 2009, 21 Century Breakdown u lëshua, duke filluar nga vendi ku American Idiot u ndal si një tjetër operë ambicioze punk rock. Green Day huazoi talentet e tyre në inçizimin origjinal të kastit, duke kombinuar një rezultat drejtimi me aranzhimet vokale të Broadway. Grupi publikoi live Awesome si F ** k më 2011.

Në vitin 2015, Green Day u përfshin në Sallën e Famës të Rock & Roll. Pas tërheqjes së tyre, producenti Rob Cavallo njoftoi se kishte filluar punën në një album të ri me treshen.

Një vit më vonë, grupi publikoi një përmbledhje që përfshin hitet më të mëdha. Albumi përfaqësonte një qasje të ndryshme për grupin, me një kohë të shkurtër prej më pak se 30 minutash dhe këngë që prireshin më shumë drejt glam, soul dhe himne rock sesa punk i zakonshëm i Green Day.

Albumi debutoi në vendin e katërt në listat e Billboard Top 200 pavarësisht vlerësimeve kritike të përziera. Më vonë atë vit, Armstrong publikoi përmbledhjen e këngëve të kopertinave No Fun Mondays. / cbc.al / KultPlus.com

Photo by Getty Images

Kenny Rogers, zëri që e solli muzikën country tek audienca e pop-it

Kenny Rogers, kantautori që ka luajtur rol të rëndësishëm në rritjen e audiencës së muzikës country në vitet ’70 dhe ’80, ka vdekur të premten në shtëpinë e tij në Sandy Springs të Georgias në ShBA. Ai ishte 81-vjecar.

Vdekja e tij është bërë e ditur nga publicisti i tij, Keith Hagan. Muzikanti i shquar, më 2018, ishte tërhequr nga skena për arsye shëndetësore. Duke kënduar me një zë të fuqishëm që ngjallte sinqeritet dhe ngrohtësi, ka shitur më shumë se 100 milionë incizime në karrierën e tij të shtirë në disa dekada. Ai ka pasur 21 hite në toplistë, përfshirë këngën “Lady” shkruar nga Lionel Richie dhe “Islands in the Stream” kompozuar nga “Bee Gees” dhe performuar nga Dolly Parton, që arriti në krye të toplistave.

Në kohën kur ndaloi së performuari, Rogers kishte më shumë se 50 këngë që ishin pjese e “Top 40” në kategorinë “country” dhe 20 që ishin po ashtu pjesë e “Top 40” në kategorinë “pop”. Popullariteti i tij kishte ardhur pjesërisht nga personaliteti i tij, pamja por gjithashtu edhe nga aftësia e tij për të përjetuar materialet e tij, të cilat, siç ka thënë ai, shpesh ishin të ndara në dy kategori: këngë për dashurinë, si “You Decorated My Life” dhe baladat narrative si “The Gambler” dhe “Lucille”.

“Të gjitha këngët të cilat i kam incizuar hyjnë në njërën nga dy kategoritë”, ka thënë ai në vitin 2012 në një intervistë me “NPR”.

“Njëra është një baladë e cila thotë fjalët që çdo burrë do të dëshironte që t’i thoshte e tjera i thotë fjalët që çdo grua do të dëshironte t’i dëgjonte. E të tjerat janë këngë që kanë histori me rëndësi sociale”. “’Reuben James’ ishte për një burrë me ngjyrë që ka rritur një fëmijë të bardhë”, ka vazhduar ai, duke iu referuar këngës së vitit 1969. “Coward of the Country” ishte për dhunimet.

“Ruby, Don’t Take Your Love to Town” ishte për një burrë që kthehej në shtëpi pas luftës. Rogers po ashtu incizoi me artistë “R&B” si James Ingram dhe Gladys Knight. Lidhja e tij më muzikën ishte shumë e natyrshme. Pasi që diplomoi në shkollë të mesme, ai luajti për trion e njohur të jazzit “Bobby Doyle Three”.

Në mesin e viteve ‘60 u bë pjesë e ansamblit “New Christy Minstrels”. Shumica e materialeve të Rogers ishin shkruar nga të tjerët. Dy përjashtime me nam ishin “Sweet Music Man” e shkruar vetëm nga Rogers dhe “Love or Something Like It”, të cilën e bashkëshkroi me pianistin Steve Glassmeyer. Ai kishte pasur edhe karrierë si aktor. Më e dukshme ishte paraqitja e tij në “The Gamler”, por u shfaq edhe në filmin e gjatë “Six Pack”. /KultPlus.com