Mira Konçi dhe Ergin Oda, kauza që bashkoi artistët shqiptarë në New York

Artistja shqiptare Mira Konçi, e cila jeton dhe punon tashmë prej shumë vitesh në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të jetë pjesë e koncertit “Vendi im”.

Ky koncert do të zhvillohet më datë 26 shkurt 2021, për nder të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Qëllimi i koncertit është të përcjellë vlerat më të mira të muzikës tonë, ku do të prezantohen dhe disa nga këngët më të bukura shqiptare.

“E pranova me shumë kënaqësi ftesën për të qenë pjesë e koncertit, sepse është për një kauzë shumë sensitive dhe domethënëse për ne shqiptarët. Unë do të këndoj disa këngë me pjesëmarrësit e tjerë dhe dy këngë solo, të cilat janë Zambaku i Prizrenit dhe Moj e Bukura Arbëri”, – tregon Mira Konçi.

“Unë idenë e kam biseduar me njerëz të rëndësishëm këtu të komunitetit shqiptar dhe doja ti jepja një kahe tjetër kësaj feste, të festohet në mënyrë dinjitoze, koncert solemn, me artistë të spikatur profesionistë dhe që kanë një karrierë të bukur dhe i takojnë një zhanri të rafinuar të muzikës. Qëllimi kyç kjo festë të niste në vitin 2018 e të vazhdojë tutje për tu zgjeruar, mos ti dedikohet vetëm publikut shqiptar po dhe një audience amerikane, në mënyrë që të njihet me milosin e pasur shqiptar”, thotë Ergin Oda. /Diaspora Shqiptare / KultPlus.com

“E pathëna fjalë”, kënga e Mira Konçit që dëgjohet edhe sot me nostalgji (VIDEO)

Mira Konçi, zëri i cili për shumë vite nuk i mungoi festivalit të RTSH-së, mbetet ndër këngëtaret më të dashura për publikun, shkruan KultPlus.

Talenti i Mira Konçit u zbulua në fundin e viteve ’80 nga kantautori Gjergj Leka. U organizua një koncert recital për prezantimin e saj në publik dhe u transmetua nga Radio Televizioni Shqiptar. Një mega-koncert, një mega-prezantim që bëri xhelozë këngëtarët më me zë të asaj kohe. Mira sillte një fryme të re në muzikën e atyre viteve që qante për ndryshim.

Pas këtij prezantimi, Mira Konçi u bë protagoniste absolute e festivaleve të viteve në vazhdim. Njohja me Shpëtim Saraçin, bëri që ata të dominonin skenën e muzikës shqiptare për vite me radhë duke sjellë këngë që këndohen edhe sot.

Pas martesës me Shpëtimin, Mira u largua nga muzika për t’iu dedikuar familjes së saj. Mira dhe Shpëtimi kanë dy fëmijë, Drini dhe Era. Aktualisht jetojnë ne SHBA.

Ndër këngët më të njohura të Mirës janë: “Ndoshta Ishte Dashuri” në bashkëpunim me Redon Makashin, “Miresi”, “Horizont”, “Rri Me Mua”, “Fatit i Besoj” e “Brenda Vetes Me Merr”.

Në nëntor të vitit 2002, Mira Konçi merr pjesë në Kënga Magjike me këngën “E pathëna fjalë”, kjo këngë mbetet ndër më të pëlqyerat për publikun e të cilën KultPlus po e rikthen sot për lexuesit. / KultPlus.com
Kur Edi Rama ndau çmime në “Këngën Magjike” (VIDEO/FOTO)

Edicionin e parë e nisi në vitin 1999. “Kënga Magjike”, një ndër festivalet më të mëdha të muzikës në trojet shqiptare, rriti shumë breza dhe popullarizoi shumë emra të këngëtarëve shqiptar të cilët tashmë po korrin suksese edhe ndërkombëtare.

Ky festival mirëpriti emra të shumtë si për të kënduar në atë skenë të madhe që sjellë emocion, ashtu edhe për të ndarë çmime. 2 çmime të dy edicioneve të ndryshme të “Kënga Magjike”, i ndau tashmë edhe kryeministri shqiptar Edi Rama.

Çmimin e parë të edicionit të parë të “Kënga Magjike”, e ndau kryeministri Rama, çmim ky që i takoi këngëtares Elsa Lila me këngën “Vetëm një fjalë”, shkruan KultPlus. Ndërsa çmimin e dytë kryeministri Edi Rama e ndau në vitin 2002, çmim ky që shkoi për Mira Koncin me këngë “E pathëna fjalë”.

Një çmim në vitin 2000 e pati ndarë edhe këngëtarja e madhe shqiptare Nexhmije Pagarusha, çmim ky që u takoi Irma dhe Eranda Libohova me këngën “Një mijë ëndrra”.

“Kënga Magjike” në vitin 2004 u pati mbajtur në Kosovës, në sallën 1 Tetori, ndërsa çmimin e parë e pati fituar Irma Libohova me këngën “Prapë tek ti do vijë”.

Sivjet ky festival festoi edicionin e 19-të, ku fituese doli të jetë Anxhela Peristeri me këngë “E çmendur”./ KultPlus.com