Monica Bellucci refuzon ftesën e Sanremos

Në edicionin e tij të 70-të, festivali italian i këngës ua ka lënë të gjithë pushtetin grave.

Janë plot 10 femrat që do të shoqërojnë në skenë Amadeus, prezantues i njohur në ekranin e vendit fqinj. Një ndër këto emra ishte dhe aktorja e njohur Monica Belluci por kjo e fundit  i ka thënë jo këtij festivali për arsye madhore.   Aktorja emri i së cilës ishte konfirmuar gjatë konferencës për shtyp përkrah Amadeus, largimin e saj e ka bërë të ditur përmes zëdhënësit të saj.

’ Amadeus dhe unë u takuam muaj më parë dhe kishim bërë një projekt së bashku. Fatkeqësisht për arsye madhore ne nuk kemi pasur sukses. I uroj atij dhe ekipit të tij një festival të këndshëm dhe shpresoj për një shans tjetër në të ardhmen ” është shprehur zyra për shtyp e aktores.

Fëmijën e parë e linda në moshën 40 vjeçare, të dytin 45 vjeçare, dhe kurrë nuk do të doja të jem përsëri një 20 vjeçare

“Fëmijën e parë e linda në moshën 40 vjeçare, të dytin në moshën 45 vjeçare, xhirova filmin James Bond kur isha 50 vjeçare, dhe kurrë nuk do të doja të jem përsëri një 20 vjeçare. Kur jeni e re, ju keni një beuatie di diable (bukuri djallëzore), siç thonë francezët, një bukuri që nuk e kuptoni, të cilën nuk e keni njohur. Por kur jeni 50 vjeçare, lind një bukuri e një lloji tjetër brenda jush, bukuri që ju jep forcë. Dhe kjo forcë nuk është e lidhur me bukurinë e jashtme!”

Monica Bellucci

“Festivali i Filmit Ndërkombëtar i Kosovës dhe Metohisë”, mbahet për herë të tretë në Graçanicë

Festivali mbahet nën mbështetjen e Ministrisë së Kulturës në Republikën e Serbisë, në partneritet me Qendrën Kulturore në Graçanicë, festival i cili do të prezantojë vetëm filmat serb, shkruan KultPlus.

Është edicioni i tretë sivjet dhe Gracanica është gati për hapjen e këtij edicioni të festivalit, të cilën tashmë e tre vite e kanë emëruar “Festivali i Filmit Ndërkombëtar i Kosovës dhe Metohisë”, shkruan KultPlus.

Sipas medieve serbe, ky festival që organizohet nga Forumi i Evropës, do të nisë më 13 dhe do të mbyllet më 15 dhjetor.

Festivali mbahet nën mbështetjen e Ministrisë së Kulturës në Republikën e Serbisë, në partneritet me Qendrën Kulturore në Gracanicë, festival i cili do të prezantojë vetëm filmat serb.
Bëhet e ditur se në këtë festival do të prezantohet filmi i nominuar për Oscar “Rekvijem za gospodu J”, me regji të Bijana Vuletic, sikurse edhe filmi tjetër i Emir Kusturicës “Na mlecnom putu”, ku luan edhe e famshmja Monica Belluci, komedia “Stado”, pastaj filmat “Igla ispod paraga”, “Biser Bojane”, Books of Knjige”…/KultPlus.com