‘Peaky Blinders’ i erdhi fundi, nesër nis sezoni i gjashtë

“Peaky Blinders” zyrtarisht po i vjen fundi. Seriali i BBC me protagonist Cillian Murphy është gati të publikojë sezonin e tij të 6-të dhe të fundit nesër. Pas përfundimit të fundit të sezonit të 5, fansat janë të etur të dinë se çfarë do të bëjë Tommy Shelby në pjesën e fundit të serialit që zhvillohet në Birmingham pas Luftës së Parë Botërore.

Sezoni i fundit do të shfaqet premierë më 27 shkurt në BBC One. Do të jenë gjashtë episode që do të publikohen çdo të dielë. Seriali do të transmetohet dhe në iPlayer. Ndërkombëtarisht, pesë sezonet e serialit janë të disponueshme për transmetim në Netflix, megjithëse data e publikimit për sezonin e ri nuk është konfimuar ende.

Sezoni u shty vazhdimisht prej pandemisë. Episodi i fundit i serialit u transmetua në vitin 2019. Sezoni i fundit do të ketë disa aktorë që do të përsërisin rolet e tyre, duke përfshirë Cillian Murphy si Tommy Shelby, Paul Anderson si Arthur Shelby, Finn Cole si Michael Grey dhe Sophie Rundle si Ada Thorne, Tom Hardy si Alfie Solomons. Nga sezoni i kaluar do të kthehet edhe Sam Claflin në rolin e Oswald Moseley. /abcnews/ KultPlus.com

Publikohet traileri i sezonit të gjashtë të serialit “Peaky Blinders” (VIDEO)

Ka kaluar vetëm një vit që kur erdhi lajmi se saga e gangsterëve të periudhës fituese të çmimeve “Peaky Blinders” do të përfundonte me sezonin e gjashtë.

Një datë transmetimi nuk është bërë ende e ditur, megjithëse është vënë në lojë për fillimin e vitit 2022.

Cillian Murphy është kthyer si Tommy Shelby, duke kërkuar një mjet që klani titullar me bazë në Birmingham të pushojë më në fund.

Po ashtu, janë kthyer edhe Tom Hardy, Paul Anderson, Finn Cole, Anya Taylor-Joy dhe Sophie Rundle, ndër të tjera, shfaqet edhe Stephen Graham.

Ylli, Helen McCrory ndërroi jetë në prill të këtij viti. Fati i Pollyt nuk bëhet i ditur në trailerin e publikuar.

“Peaky është kthyer dhe me një zhurmë. Pas vonesës së detyrueshme të prodhimit për shkak të pandemisë Covid19, ne e gjejmë familjen në rrezik ekstrem dhe aksionet nuk kanë qenë kurrë më të larta. Ne besojmë se ky do të jetë seriali më i mirë nga të gjithë dhe jemi të sigurt që fansat tanë të mrekullueshëm do ta pëlqejnë atë. Ndërkohë që serialit do t’i vijë fundi, historia do të vazhdojë në një formë tjetër”, ka thënë Steven Knight për sezonin e gjashtë.

Sezoni i gjashtë i “Peaky Blinders” është shkruar nga Knight, ndërsa Anthony Byrne kthehet si regjisor duke drejtuar sezonin e pestë me një vlerësim të madh dhe Nick Goding si producent.

Producentët ekzekutivë janë: Caryn Mandabach, Steven Knight, Jamie Glazebrook, David Mason, Anthony Byrne dhe Cillian Murphy.

Krijuar dhe shkruar tërësisht nga Knight, drama e dashur u transmetua për herë të parë në BBC Two, tetë vjet më parë, duke fituar BAFTA për Dramën më të Mirë në sezonin e tij të katërt dhe më pas duke u zhvendosur në BBC One në vitin 2019 me audiencë mbi 7 milion.

Jashtë Mbretërisë së Bashkuar, ai transmetohet në Netflix. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=2nsT9uQPIrk

Seriali i famshëm ‘Peaky Blinders’ do të bëhet edhe film

Seria e famshme “Peaky Blinders ” do të bëhet film, kështu ka bërë të ditur Variety.

Seriali i suksesshme i BBC dhe HBO Max “Peaky Blinders” do të përfundojë pas filmit artistik që do të ndjekë sezonin e tij të gjashtë dhe të fundit, konfirmoi të enjten krijuesi, Steven Knight, transmeton KultPlus.

Duke folur në një panel të Festivalit të Filmit të Londrës BFI për shkrimin në të gjitha zhanret, Knight tha se sezoni i gjashtë është xhiruar dhe gati plotësisht i redaktuar.

Variety raporton se krijuesi Steven Knight ka deklaruar se finalja e filmit në seri do të fillojë xhirimet në 18 muaj, dhe pritet të publikohet në vitin 2023.

“Dhe pastaj do të shkruaj për filmin që do të xhirohet në Birmingham. Dhe kjo ndoshta do të jetë fundi i rrugës për” Peaky Blinders “siç e njohim ne”, tha Knight. / KultPlus.com

Muzeu ku u xhirua seriali “Peaky Blinders” kthehet në qendër vaksinimi

Hapësira e cila është shfrytëzuar si shesh xhirimi për realizimin e serialit “Peaky Blinders” është kthyer në një qendër vaksinimi për koronavirus.

Përdorimi i muzeut “Black Country Living”, një vend i hapur, për të kryer vaksinimin është thënë se e ka “ndryshuar lojën” për komunitetin.

Atraksioni që është në qytetin Dudley, e që është mbyllur për turistët për shkak të pandemisë, mendohet se do të ndihmojë në administrimin e dhënies së mijëra injeksioneve në një javë, shkruan BBC.

Njerëzve u është rikujtuar se atyre u duhet ftesë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë në Londër, për të shkuar në këtë pikë vaksinimi. Me prioritet do të jenë njerëzit që janë më të rrezikuar nga komplikimet që mund të hasin për shkak të virusit.

Shifrat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë në Londër tregojnë se 97 mijë e 310 injeksione janë administruar në Dudle dhe në hapësira përreth deri të martën – është shifra e dytë më e madhe e arritur në Midlands.

Por, vaksinimi në muze – që nis sot (e hënë) – nënkupton edhe hapjen e qendrës së parë për vaksinim në Dudley. Kjo do të ndihmojë sistemin e vaksinimit që tashmë po zhvillohet në të gjithë vendin në Angli.

Muzeu në situata normale u jep vizitorëve një përshtypje të jetës gjatë periudhës së indrustrializmit, apo viteve ‘70 dhe minierave të qymyrit. Muzeu ishte shfrytëzuar edhe si shesh xhirimi për realizimin e serialit të “BBC TV-së”, “Peaky Blinder”. Ngjarja e ti zë vend në Birmingham në fillim të shekullit XX.

Nicholas Barlow, anëtari i Këshillit të Shëndetësisë në Dudley, ka thënë se ky veprim ndryshoi plotësisht lojën. “Kthimi i “Black Country Living Museum” në një qendër vaksinimi do të rritë me të madhe realizimin e injeksioneve dhe shpejtësinë përmes së cilës mund ta administrojnë realizimin e injeksioneve”.

“Kjo do të na mundësojë më shpejt që t’i kemi njerëzit e sigurt nga ky virus vdekjeprurës”, ka thënë ai.

Sally Roberts, kryeinfermiere në Grupin Komisionues të Klinikës për “Black Country dhe Birminghamin Perëndimor”, ka thënë se: “Progresi ynë në këtë hapësirë ka qenë i jashtëzakonshëm dhe jam e lumtur që qendra jonë e parë për vaksinim, do të jetë në gjendje që të pranojë mijëra vaksinime çdo javë dhe gjithçka do të transmetohet live”. /Koha/ KultPlus.com

Seriali “Peaky Blinders” do të sjell sezonën e 6-të

Seriali “Peaky Blinders” do të vie me sezonin e radhës, duke i gëzuar shikuesit e tyre, shkruan KultPlus.

Teksa pati sukses përgjatë 5 sezonave, “Peaky Blinders” po rikthehet në ekranet televizive me sezonën e 6-të.

Këtë lajm të mirë për ndjekësit e tyre e kanë bërë të ditur drejtuesit e serialit në Twitter.

Profili zyrtar i “Peaky Blinders” në Twitter ka postuar një fotografi të vëllezërve Shelby në një veturë me shkrimin “Shelby-t u kthyen në biznes.”

“Sezoni i 6-të i Peaky Blinders ka filluar xhirimet”, kanë shkruar ata.

“Peaky Blinders” është një ndër serialet më influencues në mbarë botën, që tregon historinë e një familjeje gangsterësh e vendosur në vitin 1919 në Birmingham, dhe shefit të saj badass, Tommy Shelby i portretizuar nga Cillian Murphy. / KultPlus.com