Pogradeci prej 70 vitesh ruan traditën e Teatrit të Kukullave

Për më shumë se 70 vjet qyteti i Pogradecit vijon të ruajë me fanatizëm shfaqjet me kukulla për publikun e vogël.

Këto shfaqje realizohen nga një trupë aktorësh profesionistë me kukulla të krijuara në mënyrë artizanale.

Tashmë në këtë qytet ka nisur sezoni i ri i shfaqjeve për vitin 2024 me premierën “Pabesi në Pyllin e së mirës”.

Për regjisorin Dhimitraq Tasellari sezoni i ri do të ketë 3 premiera, që do të vendosen në skenë.

“Ne dolëm në premierë këtë vit me shfaqjen “Pabesi në Pyllin e së Mirës” e shkruar nga Andi Kosta dhe nën interpretimin e aktorëve Brunilda Shkurti, Marjana Shkurti dhe aktorëve të rinj. Sezoni sapo ka filluar me këtë premierë dhe ka ngjallur interes të madh në publikun e vogël dhe këtë vit ne do të vëmë në skenë 3 premiera”, tha Tasellari për ATSH-në.

Tasellari bën të ditur se janë duke u bërë përgatitjet edhe për edicionin e radhës së Festivalit të Kukullave “Xinxifilo” që mbledh trupa nga mbarë vendi.

“Së shpejti në qershor siç dihet tashmë zhvillohet festivali i kukullave “Xinxifilo” dhe ne do të vijmë me premierë të re, festivali do të bëhet si çdo vit me trupa shqiptare nga vendi dhe trevat, por edhe shtete fqinje”, theksoi Tasellari.

Vitin e fundit salla e Teatrit të Kukullave “Piro Xec”i në Pogradec është rikonstruktuar duke marrë pamjen që meriton. Parashikohet që vetëm gjatë vitit 2024 në këtë teatër të realizohen rreth 200 shfaqje./atsh/KultPlus.com

Pogradeci krah qyteteve me turizëm të zhvilluar, 500 mijë vizitorë gjatë verës

Përmes një deklarate online, drejtuar qytetarëve të Pogradecit, bashkia e këtij qyteti tha se, falë një strategjie të mirëkonceptuar në orientimin e investimeve apo shërbimeve në këto 4 vite e pak muaj, ia doli që Pogradeci të ngjitet me shpejtësi dhe të rreshtohet krah qyteteve me turizëm të zhvilluar. Kjo faktohet edhe nga shifrat në rritje nga viti në vit të numrit të pushuesve dhe vizitorëve.

Sipas Bashkise Pogradec, vetëm gjatë sezonit veror që lamë pas, në këtë qytet qëndruan rreth gjysmë milion turistë, vendas dhe të huaj. Kjo rritje kaq e madhe sigurisht që bazohet në shërbimet dhe investimet e bashkisë, bashkë me shërbimin në rritje të operatorëve turistikë.

“Kemi punuar dhe ia kemi dalë që të orientojmë Pogradecin drejt zhvillimit të turizmit 4-stinor. Në çdo sezon ne ofrojmë organizime dhe festa të ndryshme me karakter lokal dhe kombëtar në mënyrë që të thithim sa më shumë vizitorë e turistë”, thuhet në postimin e Bashkisë Pogradec, në faqen online.

Rritja e kërkesës për të qëndruar në Pogradec edhe jashtë sezonit veror, ka dhe kërkesat e saj, duke filluar që nga përmirësimi i dekorit, të konsumuar në këto 4 vjet. Bashkia Pogradec ka premtuar që këtë vit të sjellë një dekor të ri edhe më të bukur se vitet e kaluara për t’iu ofruar qytetarëve dhe vizitorëve një pamje krejt të re në këtë fundvit.

Bashkia ka theksuar se e gjithë pjesa tjetër e dekorit të viteve të kaluara do të vendoset në rrugë të pandriçuara më parë, deri në njësitë administrative pranë qytetit.

Për të realizuar këtë financim do të reduktohen disa zëra buxhetorë për investimet të cilat janë në proces apo që pritet të nisin, por kjo nuk nënkupton në asnjë moment se këto investime nuk do të kryhen, pasi do të nisë zbatimi i tyre në përfundim të të gjitha etapave ligjore./ atsh / KultPlus.com

Bonusi i Rijetësimit, restaurohet banesa Icka në qendrën historike të Pogradecit

Përfundoi restaurimi i banesës së vëllazërisë Icka, në zemër të qendrës historike në Pogradec. Drejtori i Administratës Rajonale të Zonave të Mbrojtura Korçë, Gjergji Koki, ka ndarë në rrjetet sociale pamje nga banesa, restaurimi i të cilës nisi kur Koki ishte drejtor i DRTK Korçë.

“U riktheva si vizitor i përhershëm i Pogradecit për të parë nga afër punën për restaurimin dhe rijetëzimin e kësaj banese emblematike e cila ishte pjesë e skemës mbështetëse të Bonusit të Rijetësimit e bashkëfinancuar nga Ministria e Kulturës”, shkruan Gjergji Koki.

Ai thotë se rezultatet flasin vetë, pasi duket që është punuar me kujdes ndaj detajeve dhe janë bërë punë me imtësi.

Banesa e vëllezërve Icka është shembulli se si trashëgimia kthehet në një motor zhvillimi për ekonomitë e vogla lokale. “Rivlerësimi i kësaj trashëgimie, do të jetë një ogur i mbarë për fillimin e punës për rijetësimim e Qendrës Historike të Pogradecit”, është shprehur Gjergji Koki.

Ndërtesa historike e cila dikur ka shërbyer si punishte e mjeshtërisë së drurit, zanat i përcjellë ndër breza, është shpëtuar nga degradimi. Ndërhyrjet në kuadër të programit të Ministrisë së Kulturës, për “Rijetësimin”, përfshinë konservim, restaurim e rijetësim. Kjo ndërtesë është Monument Kulture Kat. I. / KultPlus.com

Pogradeci dhe Parisi në pikturat e Anastas Kostandinit

Deri në datën 31 prill, artdashësit mund të vizitojnë në Pogradec, ekspozitën e Anastas Kostandinit (Taso), të titulluar “Qytetit, si pikturë, muzikë, arkitekturë”.

Artisti sjell në këtë ekspozitë 25 punime kushtuar qytetit të tij Pogradecit si edhe 16 punime që i përkasin Parisit.

Kjo ekspozitë ka ardhur në një formë tepër të veçantë, pasi është gërshetuar me muzikën, ku ka interpretuar Kuarteti “I.L.A 74” me një larmi muzike klasike.

“Kryetema e pikturës time, në mënyrë të padiskutueshme, është qyteti. Dua ta krahasoj qytetin tim me metropolet. Është një lloj ekstravagance, por mendoj se arti e ka këtë luks”, shprehet piktori, i cili duket se figurativisht ka zbuluar një rrugicë që lidh Pogradecin e vogël me Parisin e madh.

“Në këtë ekspozitë, Pogradecin dhe liqenin e pamë me sytë e piktorit Anastas Kostandini, nëpërmjet peisazheve të tij plot ngjyra, ku ndihej dashuria e madhe për të”, shprehet prefekti i Qarkut Korçë, Nertil Jole, i pranishëm në çeljen e ekspozitës.

“Qyteti i Tasos” gjendet në Galerinë e Arteve, Pogradec ku hyrja është e lirë për të gjithë./ atsh / KultPlus.com

Mali i Thatë në Pogradec, destinacioni i turistëve të aventurës këtë fillimvit

Një grup të rinjsh të apasionuar pas ecjes sportive dhe ngjitjeve malore, kanë zgjedhur si destinacionin e këtij fillimviti malin e Thatë në Pogradec.

Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama i cili ka publikuar dhe disa foto nga ngjitja e të rinjve në malin e Thatë, i cili ofron një pamje mahnitëse i mbuluar nga dëbora.“Mirëmëngjes dhe me këtë pamje nga maja e malit të Thatë në Pogradec, ju uroj një ditë mbarë”, shprehet Rama.

Mali i Thatë, quhet kështu mbasi me të vërtetë është i thatë dhe gjatë dimrit është i mbuluar nga bora.Prej tij nuk rrjedhin burime uji ose këto janë shumë të pakta dhe gjithashtu, nga ky masiv malor, nuk buron asnjë lumë a përrua që të ketë ujë, gjatë gjithë vitit.

Mali i Thatë shtrihet në veri të Fushës së Korçës, një pjesë e tij vazhdon edhe matanë kufirit.

Maja e tij nuk është e mprehtë por përkundrazi, ajo është e rrafshtë, e sheshtë dhe me gropa karstike.

Maja më e lartë e tij është Pllaja e Pusit , e cila është 2287 m mbi nivelin e detit.

Ky mal ka një shtrirje rreth 25 km nga veriu në jugë dhe është i gjerë rreth 8 km në pjesën qendrore të vet. / KultPlus.com

Miratohet projekti për ndërhyrje restauruese në Urën e Niçës në Pogradec

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale ka miratuar projektin për kryerjen e ndërhyrjeve konsoliduese, restauruese në Urën e Niçës, në fshatin Niçë, Pogradec.

Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti e cila theksoi se kjo urë është një tjetër monument kulture i shpëtuar.

“Ura e Niçës është një monument kulture i kategorisë I, punuar në gurë, që paraqet një seri problematikash. Projekti që sapo kemi miratuar parashikon kryerjen e ndërhyrjeve përforcuese në konstruksion, zëvendësimin e gurëve të dëmtuar, pastrimin e vegjetacionit etj”, tha Margariti.

Ura ndodhet mbi lumin e Niçës në rrethin e Pogradecit. Nga ana kronologjike kjo urë daton në shekullin XVIII./ KultPlus.com

Pogradeci rindërton skenat e filmave të realizuar aty, si atraksion turistik

Janë 15 filma artistikë të Kinostudios dhe dy të RTSH të xhiruar në Pogradec, dhe bashkia e këtij qyteti ka ndërmarrë nismën e veçantë për të rindërtuar skena të tyre.

Duke pasur parasysh suksesin e Teto Ollgës në Tushemisht që tashmë është një atraksion turistik mjaft i njohur dhe frekuentuar, plan i afërt është ndërtimi i skenës së filmit “Mëngjese lufte” që sjell edhe historinë e qytetit të vjetër.

“Bashkia Pogradec krahas prioriteteve të tjera që ka për investime dhe zbukurimin e qytetit menduam të krijojë dhe këndin e filmave shqiptare, sepse janë plot 15 filma prodhim i Kinostudios dhe dy të RTSH, menduam se duke pasur sukses si pjesa e teto Ollgës në Tushemisht të sjellim pjesë nga skena të ndryshme të filmave shqiptare, ajo çka është kryesorja dhe ai filmi për të cilin ka nostalgji çdo pogradecar është filmi “Mëngjese Lufte” pasi shpaloset jo vetëm qyteti i vjetër por një pjesë reale e historisë së këtij”, thotë për “Wake Up” në Top Channel, nënkryetarja e bashkisë Pogradec, Entela Gusho.

Konsiderohet si një nga projektet e afërta të bashkisë, sepse nuk është vetëm një rastësi por është pjesë e realitetit që ka qenë në vitet para Luftës së Dytë Botërore. Kurse, skenografia është bazuar mbi fotot e vjetra të fotografit të njohur Misto Cici në vitin 1925 dhe të arkivave të ndryshme që kanë qenë prezent në Pogradec.

Por krahas këtij projekti të afërt, Gusho përmendi dhe zona të tjera të Pogradecit ku janë luajtur të tjera filma, si zona e Uçkave, shtyllat e ish molit të vjetër, dhe në zona të tjera si pyjet e Dishnicës, liqenet e Lukovës etj. / KultPlus.com

Pogradeci në vitin 1981, foto të rralla nga gazetari italian Onide Donati

Moli i qytetit

Pogradeci është qytet në Shqipërinë juglindore, në bregun jugperëndimor së liqenit të Ohrit. Qyteti numëronte rreth 38,000 banorë në vitin 2009. Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e rrethit të Pogradecit dhe bënë pjesë në qarkun e Korçës. Qyteti ka një sipërfaqe prej 13 km² dhe shtrihet në bregun e liqenit të Ohrit. Pogradeci shtrihet 700 metra mbi nivelin e detit në një luginë, e cila rrethohet nga malet në perëndim dhe nga kodra të ulta në jug dhe në lindje.

Turizmi i vjeter

Pogradeci është rrethuar nga fshatrat Tushëmisht në lindje, Buçimas në juglindje, Gështenjas në jug, Verdovë në perëndim dhe Memëlisht në veriperëndim. Në Pogradec mbizotëron një klimë mesdhetare malore dhe pjesërisht kontinentale, me dimër të ftohtë dhe verë të nxehtë e të thatë. Temperatura mesatare vjetore arrin deri në 12.3 °C. Muaji më i ftohtë është janari dhe muaji më i nxehtë është gushti. Muaji më i lagësht është nëntori me reshje shiu mesatarisht 108 milimetra ndërsa sasia mesatare vjetore e reshjeve arrin në 730 milimetra. /urbannews.al/ KultPlus.com

Prane turizmit te ri

Pogradeci bën bashkë artistë nga Shqipëria dhe trojet shqipfolëse

15 fotografë nga Shqipëria dhe trojet shqipfolëse, si Maqedonia e Veriut dhe Kosova u bënë pjesë e edicionit të katërt të ekspozitës “Dita e fotografisë”. Në Galerinë e Artit, të Pogradecit u ekspozuan 32 foto me tematikë peizazhin.

Mjeshtri i fotografisë Ardian Fezollari së bashku me të tjerë emra të njohur fotografësh nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Kosova çelën ekspozitën e fotografisë me peizazhe nga trojet shqiptare.

“Besoj se kjo ekspozitë është një promocion i mirëfilltë i gjithë bukurive shqiptare në të gjithë trevat tina si Shqipëri, Kosovë, Maqedoni e Veriut dhe Mali i Zi. Vetë pjesëmarrja e fotografëve e dëshmon këtë që them”, tha mjeshtri i fotografisë, Ardian Fezollari.

Qyteti liqenor i Pogradecit me peizazhet e veta mahnitëse, sipas fotografit Osman Demiri e shton frymëzimin për të realizuar të tilla shkrepje profesionale.

“Pogradeci është i njohur si qytet i bukur, i peizazhit të bukur. Ka liqenin të bukur prandaj dhe tërheq fotograf që merren me peizazhin. Kjo është edhe arsyeja kryesore që hapet një ekspozitë e tillë”, u shpreh fotografi nga Gostivari i Maqedonisë së Veriut, Osman Demiri.

Ekspozita në Pogradec do të qëndrojë e hapur për disa ditë/Shqiptarja / KultPlus.com

Qyteza e lashtë në Pogradec dhe shenjat enigmatike

Pogradeci i lashtë apo qyteza e dikurshme dasarete ngrihet në kodrën hyrëse të qytetit të sotëm. Për shkak të pozicionit ajo është shumë pak e njohur nga turistët edhe pse vlera e saj të hedh në mugëtirën e shekujve dhe misterin që ata përfaqësojnë.

Nga MARIN MEMA

Zbulimet arkeologjike e datojnë këtë qendër diku në shekujt V – IV para erës sonë, pra Pogradeci i sotëm rrënjët e tij i gjen pikërisht në këtë periudhë, ndoshta edhe më herët.

Pikërisht shekulli i IV është ai që i jep më shumë hijen e një qyteze që jo vetëm u zmadhua, por edhe u rrethua me mure mbrojtës. Gjatë luftrave romako– maqedone struktura mbrojtëse mori dëmtime të mëdha, një fat ky që do të shoqëronte disa herë përgjatë historisë.
Gjetjet arkeologjike kanë qenë të shumta dhe mjaft interesante por spikat një prej tyre. Në grykën e një pitosi të thyer janë gjetur disa shenja që sigurisht kanë patur kuptimin e tyre. Ç’të ketë dashur të thotë autori me to ?! Kjo duket jo pak enigmatike siç ka theksuar në botimin e vitit 1979 arkeologu i shquar Skënder Anamali.
Në kalanë e Pogradecit apo qytezën e Enkelanës edhe pse kjo tezë ende nuk pranohet zyrtarisht, gjatë gërmimeve të kryera në fund vitet 1960 dhe në llimin e atyre 70 janë zbuluar veç qeramikës edhe objekte të tjera metalike.
Fibulat, armë siç janë majat e shigjetave, por edhe terakotat e monedhat plotësojnë një pjesë të inventarit që ka dhuruar nëntoka e këtij vendi. Nuk mund të mungonin as grepat prej bronzi që tregojnë se peshkimi siç ishte normal të ndodhte ka pasur rëndësinë e tij në ekonominë e qytezës.
Sipas arkeologut Skënder Anamali një ndër themeluesit e arkeologjisë shqiptare i cili ka bërë një botim të detajuar për këtë sit arkeologjik, numri i kuzuar i monedhave të gjetura e bën të vështirë nxjerrjen e një përfundimi të saktë për marrëdhëniet ekonomike që kjo qendër kishte me qytetet e tjera të mëdha të kohës. Përgjatë territorit të gërmuar janë zbuluar edhe pesë varre që mendohet se janë ngritur gjatë një periudhe rrethimi të kalasë kur ceremonitë në pjesën e jashtme ishin të pamundura.
Për shkak të mbivendosjes së periudhave edhe objektet i përkasin hapësirave të ndryshme kohore. Mendohet se qyteza i ka mbijetuar luftrave të ndryshme deri në shekullin e VIII apo të IX të erës sonë kur pushtimi bullgar e ka rrënuar përfundimisht. Qyteti është shkatërruar, djegur e rindërtuar disa herë, çka e bën deri diku të pamundur për të patur një planimetri të qartë të banesave brenda hapësirës së rrethuar.
Megjithatë profesori i ndjerë Anamali ka dalë në konkluzionin se ndërtesat kanë qenë të thjeshta, ashtu siç pamja urbanistike e qytezës.
Ndoshta kjo mund të jetë ndikuar nga roli thelbësor që ka patur gjatë luftrave të ndryshme që në kohët më të lashta kur edhe është shkatërruar siç thamë disa herë.
Pozicioni strategjik i ka dhënë qytezës dasarete të Pogradecit një rol të veçantë edhe gjatë antikitetit të vonë e mesjetës së herët, ku janë kryer punime të tjera si formë për të përballuar sulmet e gotëve. Pra në të gjithëhapësirën kohore kur kjo qytezë ka jetuar, ajo është përballur me mungesën e stabilitetit që
prodhonin luftrat e mëdha mes civilizimeve të lashta. Periudha bullgare mesa duket ka vulosur përfundimisht fatin e qytezës që jo më kot në gërmimet e kryera mëse 45 vite më parë tregoi shenja djegie në periudhën e fundit të banuar.
Megjithatë pjesa më e dhimbshme lidhet me faktin se kjo qytezë kaq interesante e enigmatike Enkelana, sot jo vetëm nuk njihet, por ka degraduar aq shumë sa vështirë se një sy jo ekspert do të dallonte diçka.
Kalaja jo vetëm nuk përdoret në funksion të turizmit, por thuajse po zhduket krejtësisht./KultPlus.com