Queen and Culture Club kujtojnë Freddie Mercury në përvjetorin e vdekjes së tij (FOTO)

Kitaristi i Queen, Brian May, bateristi Roger Taylor dhe Culture Club i kanë bërë homazhe Freddie Mercury në 31 vjetorin e vdekjes së këngëtarit, transmeton KultPlus.

Frontmeni fantastik dhe karizmatik i Queen vdiq në moshën 45-vjeçare më 24 nëntor 1991, pasi vuante nga pneumonia bronkiale si pasojë e SIDA-s.

Shkrimtari dhe interpretuesi i himneve shumë të dashura, duke përfshirë We Are The Champions dhe Bohemian Rhapsody, zbuloi se ishte HIV pozitiv një ditë para vdekjes së tij.

Grupi, i cili përbëhej nga këngëtari kryesor Mercury, kitaristi May, bateristi Taylor dhe basisti John Deacon, u futën në Rock and Roll Hall of Fame në 2001.

Në Instagram, Taylor ndau një imazh të tij duke pozuar përkrah Merkurit në Kopenhagë, Danimarkë, në 1974.

Ai e mbizotëroi atë: “Kujtime”.

Ndërkohë, grupi pop Culture Club ndau një imazh të frontmenit Boy George dhe Mercury në prapaskenë në eventin Fashion Aid në Royal Albert Hall në Londër më 5 nëntor 1985.

“Kujtojmë të madhin Freddie Mercury”. /KultPlus.com

”Queen” publikon për herë të parë këngën e humbur me Freddie Mercury

Grupi britanik “Queen” ka publikuar për herë të parë, një këngë të vjetër me anëtarin e tyre të ndjerë të grupit, Freddie Mercury pas më shumë se tetë vjetësh.

“Face It Alone” fillimisht u regjistrua në vitin 1988 si pjesë e albumit “The Miracle”, por mbeti në mesin këngëve të papërfunduara.

Më vonë, kënga u rizbulua kur ekipi i produksionit dhe arkivit të grupit britanike nisi regjistrimet për ripublikimin e ardhshëm të albumit.

Kjo është kënga e parë me Mercury që nga albumi “Queen Forever” i vitit 2014, i cili përfshinte tre këngë të padëgjuara nën titullin “Let Me In Your Heart Again”, “Love Kills” dhe “There Must Be More to Life Than This”.

Ish-solisti i “Queen” vdiq nga virusi HIV-AIDS në vitin 1991 në moshën 45-vjeçare.

Banda klasike e rock-ut, e përbërë nga Mercury, Brian May, Roger Taylor dhe John Deacon, u themelua në vitin 1970 dhe krijoi këngë që u kthyen në hit-e, duke përfshirë “Bohemian Rhapsody” dhe “We Will Rock You”./atsh / KultPlus.com

Pallati Mbretëror me njoftim për shëndetin e Mbretëreshës Elizabeth II

Pas lajmeve që po rrjedhin nëpër media sociale, Buckingham Palace ka lëshuar një njoftim të shkurtër në lidhje me shëndetin e Mbretëreshës Elizabeth II.

“Pas vlerësimeve të mëtejshme këtë mëngjes, mjekët e Mbretëreshës janë të shqetësuar për shëndetin e Madhërisë së Saj dhe kanë rekomanduar që ajo të mbetet nën mbikëqyrjen mjekësore”, thuhet në deklaratën e Pallatit Mbretëror.

Mbretëresha është në gjendje stabile në Balmoral, shkruan më tutje në deklaratën e Pallatit Mbretëror.

Kryeministria njoftoi gjithashtu se i gjithë vendi është i shqetësuar për këtë situatë.

Ndërkaq, BBC raporton se pasur një përkeqësim gradual të shëndetit të Mbretëreshës gjatë muajve të fundit.

Mbretëresha po qëndron në Skoci, derisa mjekët janë brendosur rreth zhvillimeve të fundit për shëndetin e saj. /KultPlus.com

76 vite nga lindja e këngëtarit më me ndikim në histori, Freddie Mercury

Suksesi i jashtëzakonshëm dhe i papritur i “Bohemian Rapsody”, filmi mbi historinë e grupit ”Queen”, që me një buxhet prej 52 milionë dollarësh ka arritur të fitojë një miliard dollarë duke fituar katër Oscar, përfshirë atë për aktorin më të mirë në rolin kryesor (Rami Malek), është demonstrimi më i bujshëm i asaj që grupi përfaqëson në historinë e rock-ut dhe deri tani në imagjinatën kolektive, transmeton KultPlus.

Dhe nëse kjo histori fillon të ngatërrohet me mitin, kjo ndodh sepse Freddie Mercury ishte një nga personazhet më shpërthyes, më transgresivë dhe më të guximshëm që është parë ndonjëherë në skenë.

Fatkeqësisht, Fredi, i cili vdiq më 24 nëntor 1991 në Londër, është gjithashtu një nga viktimat më të famshme të SIDA-s, të cilin e vrau në moshën 45-vjeçare, në rezidencën e tij në Londër, kur HIV pozitiv ishte ende një dënim me vdekje.

Siç e kujtojnë shumë tani falë filmit, emri i tij i vërtetë ishte Farrock Bulsara.

Ai u lind në Zanzibar dhe kishte prejardhje parsiane dhe indiane.

Me grupin e tij, së bashku me Brian May, John Deacon dhe Roger Taylor, ai kishte gjetur sintezën e personalitetit të tij si një roker i dashuruar pas operës, por i cili, i rritur në vitet ’60 dhe i formuar në vitet ’70, adhuronte  Jimi Hendrix, Elvis Presley, Led Zeppelin,  Black Sabbath, Liza Minnelli, David Bowie dhe rock Glam i Marc Bolan.

Ai ishte padyshim një njeri me kuriozitet të madh muzikor që i pëlqente të përziente zhanre, i aftë për njohuri të shkëlqyera si “Bohemian Rapsody” dhe pjesë të këndshme si “Barcelona Barcelona”.

Një dashamirës i hiperbolës, me një sens humori provokues, ai vazhdon të nderohet nga një audiencë transversale dhe që ka lënë pas një seri mbresëlënëse hitesh nga “We Are The Champions” te “Radio Ga Ga”, nga “Love of My Life” te “Under Pressure”, nga “Somebody To Love” te “Love of My Life”, “Crazy Little Thing Called Love” apo “We Will Rock You” .

Ai ishte një interpretues që përdorte teatralitetin si armë dhe shpesh pasqyronte një ndjenjë çlirimtare që shkonte së bashku me aftësitë e tij të jashtëzakonshme vokale dhe talentin e tij si pianist.

Freddie Mercury ishte thjesht i paimitueshëm. / KultPlus.com

‘Live Around World’ zë vendin e parë në toplistat britanike pas 25 vitesh

Albumi ‘Live Around the World’, i grupit të famshëm të rokut, Queen për herë të parë pas njëzet e pesë viteve ka zënë vendin e parë në toplistat e Mbretërisë së Bashkuar.

“Live Around Ëorld” është albumi i dhjetë i grupit dhe i pari me këngëtarin amerikan, Adam Lambert, i cili iu bashkua bendit në vitin 2011, shkruan BBC.

Ky album pwrbwnw albumin e twtw tw kwtij grupi me famw botwrore.  Albumi përfshin hite si  ‘Don’t Stop Me Now’, ‘Radio Ga Ga’, ‘We Will Rock You’ dhe ‘We Are The Champions’, që janë interpretuar në të gjithë botën.

Albumi u publikua si një falënderim për fansat pasi turneu në vitin 2020 u anulua për shkak të pandemisë së coronavirusit. / KultPlus.com

“Queen” në pullat postare, grupi legjandar nderohen në 50-vjetorin e krijimit

Grupi legjendar “Queen” do të kenë një edicion të dedikuar të pullave britanike muajin e ardhshëm, në 50 vjetorin e krijimit. Pjesatrët e grupit muzikor shprehen të ndëruar nga ky vlerësim.

Grupi legjendar “Queen” do të shfaqet në një seri pullash postare në Mbretërinë e Bashkuar gjatë muajve të verës.

Queen, të cilët kanë shitur më shumë se 300 milion rekorde, janë grupi i tretë muzikor që kanë një edicion të dedikuar të pullave britanike pas Beatles në 2007 dhe Pink Floyd në 2016.

Nderimi që iu bëhet nga Posta mbretërore Britnaike përkon me 50-vjetorin e formimit të grupit të famshëm britanik të viteve ’70.

Seti prej 13 pullash del në shitje muajin tjetër dhe do të paraqesë vepra arti nga kopertinat e tyre më të njohura të albumeve, imazhe nga shfaqjet live ekstravagante të grupit dhe fotoshoot-et e tyre të para në studio në 1974.

Bateristi Roger Taylor dhe Kitaristi Brian May u shprehen të lumtur për këtë vlerësim që i bëhet bandës.

“Ndonjëherë është e çuditshme të zgjohesh dhe të kuptosh pozicionin që mbajmë tani – ne jemi bërë një institucion kombëtar!” tha May.

Kjo do të jetë hera e dytë që ‘Queen’ nderohet në këtë mënyrë pasi vokalisti i grupit, Freddie Mercury, është vendosur në një pullë në vitin 1999.

Në vitet e tij të hershme, Mercury ishte një koleksionist i zjarrtë i pullave, frymëzuar nga babai i tij, Bomi Bulsara.

Ai e ndërtoi koleksionin e tij mes moshës 9 dhe 12 vjeç dhe ai u hodh në ankand dy vjet pas vdekjes së këngëtarit, në vitin 1991. /KultPlus.com

Kitaristi i grupit “Queen” Brian May kishte pësuar sulm serioz në zemër

Kitaristi i grupit “Queen”, Brian May, e ka bërë të ditur lajmin se ishte dërguar me urgjencë në spital pasi ka pasuar sulm në zemër.

Në një video të postuar të hënën në Instagram, May tregoi se përveç disa lëndimeve të vogla të pësuara nga një incident në kopshtin e shtëpisë së tij, ai gjithashtu së fundmi kishte përjetuar sulm serioz në zemër, nga çka beson se mund të kishte vdekur.

Muzikanti 72-vjeçar i ka përshkruar këto incidente të njëpasnjëshme të cilat ndodhën gjatë muajit maj, duke thënë: “Kam bërë rezonancë magnetike dhe po, mjekët kanë vënë re qarje në muskujt e të pasmëve,” ka thënë May duke treguar se kishte menduar që ky lëndim ishte shkaktarë i dhimbjeve që po i përjetonte.

Sidoqoftë, një javë më vonë, rokeri po ndihej ende në agoni nga dhimbjet e mëdha dhe kështu i ishte nënshtruar rezonancës magnetike në shpinë, dhe kishte zbuluar se e ka lënduar nervin shiatik.

Por, problemet e tij shëndetësore nuk mbaruan me kaq. Derisa po konsultohej me mjekët rreth dhimbjeve të shkaktuara nga lëndimi i tij i fundit, kitaristi i bendit të njohur e kishte zbuluar se ka përjetuar dhe sulm në zemër, transmeton Koha.

Në video-mesazhin e tij, May tregoi se mjekët e kishin dërguar me urgjencë në spital, ku kishte mësuar se i ka tri arterie të bllokuara dhe është trajtuar nga specialistët si rast emergjent.

Edhe pse shumë njerëz e kishin rekomanduar që të ketë ‘bypass’ të trefishtë, muzikanti kishte zgjedhur t’i vendosë tri stenta në zemër. May gjithashtu ka treguar se është shokuar tej mase kur ka mësuar në çfarë gjendje shëndetësore është, duke qenë së gjithnjë kishte menduar se është një burrë i shëndetshëm.

Muajin e kaluar, May bashkë me bateristin Roger Taylor dhe vokalistin, Adam Lambert, e lansuan një version të ri të këngës ikonike të bendit “Queen”, “We Are the Champions”, të cilës ia kishin ndërruar titullin në “You Are The Champions” dhe ia dedikuan atë punëtorëve të frontit të parë në luftën kundër koronavirusit.

Të gjitha të ardhurat e fituara nga kjo këngë do të dhurohen për organizatën bamirëse të “Covid-19 Solidarity Response Fund”.

Bendi “Queen” dhe Adam Lambert, i cili aktualisht këndon në vend të vokalistit të ndjerë të grupit, Freddie Mercury, para se të shpërthente pandemia e koronavirusit ishte planifikuar ta fillojë turneun evropian, “Rhapsody Tour”, por është detyruar t’i shtyjë data e koncerteve. /KultPlus.com

Rikrijohet performanca e famshme e Freddie Mercurit nga persona në vetizolim (VIDEO)

Përderisa janë në vetizolim shumë persona po gjejnë mënyra kreative për të kaluar kohën.

Së fundmi është rikrijuar performanca e famshme e Freddie Mercurit, të cilët kanë improvizuar këtë performancë të tij.

Duke përdorur një shkop në vend të mikrofonit derisa i bëjnë lëvizjet e sinkronizuara sikurse ylli britanik, ata kanë performuar në çatitë e shtëpive të tyre.

Rok grupi Queen kishte dhënë një ndër performancat më të mira në vitin 1985 në “Live Aid”. /koha/ KultPlus.com

Grupi “Queen” do të jetë subjekt i pullës së re postare britanike

Posta Mbretërore Britanike njoftoi për planet për ta shënuar 50-vjetorin e formimit të “Queen”, duke e vendosur bendin në një pullë postare më 9 korrik, njofton Linns.

Detajet nuk janë konfirmuar ende, por kjo do të jetë hera e dytë që bendi është nderuar, pasi që këngëtari Freddie Mercury është vendosur në një pullë në vitin 1999.

Në vitet e tij të hershme, Mercury ishte një koleksionist i zjarrtë i pullave, dhe koleksioni i tij u hodh në ankand dy vjet pas vdekjes së tij në vitin 1991, me fitimet që shkonin në Mercury Phoenix Trust, shkruan KOHA Ditore. “Bomi, babai i Fredit, fillimisht e frymëzoi koleksionin e tij të pullave dhe besohet se Fredi e ndërtoi koleksionin e tij midis moshës nëntë dhe 12 vjeç”, tha Muzeu Postar në vitin 2011.

Ai e mblodhi koleksionin e tij sipas gjeografisë, madhësisë dhe ngjyrës, duke i mbledhur ato në mënyrë të kujdesshme në një libër të zi. Një grup i pullave ishte vendosur në formën e shkronjës F. “Freddie” ishte pseudonimi i ri i Farrokh Bulsara dhe ai shtoi “Mercury” rreth kohës kur u formua “Queen”.

“Koleksioni i Fredi Mercury përfshin pulla nga një gamë e gjerë e vendeve në të gjithë botën”, thekson muzeu. “Shumica prej tyre janë nga Perandoria Britanike, dhe ato me interes të veçantë filatelik janë nga Zanzibari, vendlindja e Mercuryt.

Albumi gjithashtu përmban një përzgjedhje të gjerë të pullave nga Evropa Lindore dhe vendet e Commonwealthit. Si relikte e popit dhe për referencë kulturore, koleksioni i Fredi Mercuryt është shumë i vlefshëm”.

Publikimi i vitit 1999 shkaktoi polemikë, sepse bateristi i “Queen”, Roger Taylor mund të shihej në prapavijë. Rregullat e Royal Mail thonë se njerëzit e vetëm të gjallë që mund të ilustrohen në pulla duhet të jenë anëtarët e familjes mbretërore.

Shërbimi postar u përgjigj se “si ‘Queen’ po ashtu edhe familja e Fredi Mercury e kishin miratuar modelin e saj përfundimtar”./ KultPlus.com

Fredi Merkuri vazhdon të surprizojë familjen e tij pas vdekjes

Dyqanet e departamenteve Fortnum & Mason po përmbushin prej 28 vitesh një nga dëshirat e fundit të Fredi Merkurit.

Ylli i Muzikës, i cili ndërroi jetë në 1991, në fakt kishte rregulluar që një pjesë e trashëgimisë së tij të shkonte për blerjen e dhuratave për miqtë dhe familjen e tij çdo vit.

Të afërmit e vokalistit të ‘Queen’ vazhdojnë të marrin dhurata për Krishtlindje. Këngëtari i donte aq shumë të dashurit e tij, saqë dëshironte t’u linte atyre nga një dhuratë  çdo vit.

Kështu që nga pragu i Krishtlindjes së 1992, nga depot e Fortnum & Mason në Piccadilly 181, shpërndahen shporta diskrete të Krishtlindjeve tek të njohurit e vjetër, nipërit dhe të afërmit e Mërkurit.

Një punonjës i depos e zbuloi këtë sekret për Daily Mail. Një dëshmi vjen edhe nga shoku i tij Elton John i cili, në biografinë e tij, tha se ai mori një dhuratë të papritur të Krishtlindjes një muaj pas vdekjes së mikut të tij.

Dhurata ishte një pikturë e çmuar e fund shekullit XIX nga piktori anglez Henry Scott Tuke. Pakoja u shoqërua me një shënim ku shkruhej: “I dashur Sharon, mendova se mund të të pëlqeje. Gëzuar Krishtlindjet! Me dashuri, Melina.” Sharon dhe Melina ishin emrat me të cilët thërrisnin njëri tjetrin dy miqtë./cna/ KultPlus.com

Filmi “Bohemian Rhapsody” i sjell shitje magjike grupit “Queen”

Rock bendi britanik “Queen” ka shitur më shumë albume në Amerikën e Veriut sesa çdo artist tjetër në gjysmën e parë të vitit 2019, ndërkohë që muzika e shfaqur në filma dhe televizione i ngriti shifrat e streamingut dhe shkarkimeve në qiell.

Një raport gjysmëvjeçar nga Nielsen Music, i publikuar të enjten, tha se kolona zanore e muzikorit “Bohemian Rhapsody”, i cili i fitoi katër “Oscarë” në shkurt, ishte kënga më e shitur rock gjatë gjashtë muajve të parë të vitit 2019, ndërsa kompilacioni “Greatest Hits 1 i Queen” vjen në vendin e dytë.

“Queen” i ka shitur më shumë se 731.000 albume – më shumë se çdo artist tjetër – si dhe më së shumti këngë digjitale me më shumë se 1.3 milionë shkarkime, tha Nielsen.

“Queen” në shkurt u bë rock bendi i parë që e hapi ceremoninë për Oscar kur e filloi ceremoninë vjetore në Hollywood me një performancë live të We Will Rock You dhe We Are the Champions, shkruan KOHA Ditore.

Performanca e “nxehtë” e Lady Gaga dhe aktorit-regjisorit Bradley Cooper në skenën e “Oscarit” për duetin e tyre fitues Shallow nga A Star is Born gjithashtu i rriti shitjet. Balada romantike i ka pasur 648.000 shkarkime të versionit digjital deri më tani sivjet, tha raporti.

Biopiku i Elton Johnit “Rocketman” e pati një rritje prej 138% në shitjet e albumeve për kantautorin britanik në javën e parë pas shfaqjes së filmit më 31 maj.

Bashkëpunimi i reperit Post Malone me Swae Lee për këngën Sunflower arriti në krye të top listës Billboard Hot 100 në janar pasi u paraqit në filmin e animuar “Spider-Man: Into the Spider-Verse”.

Kënga e pati një rritje prej 170% në radiotransmetime, ndërsa videoja është shikuar më shumë se 642 milionë herë në YouTube.

“Queen” nuk e ka fituar asnjë qindarkë nga “Bohemian Rhapsody”

Kitaristi i “Queen”, Brian May, i ka hedhur poshtë spekulimet e mediave për sasinë e parave që i ka fituar bendi nga biopiku i Freddy Mercury, “Bohemian Rhapsody”, duke thënë se akoma “nuk e kanë fituar asnjë qindarkë”.

Filmi fitues i katërfishtë i “Oscarit” thuhet se i ka inkasuar rreth 900 milionë dollarë në mbarë botën, ndërsa revista britanike Sunday Times Rich List raporton se May, Roger Taylor dhe John Deacon të gjithë i kanë rritur pasuritë e tyre personale me mbi 20 milionë funte si rezultat i filmit.

Megjithatë, në një intervistë të re me BBC, May tha: “Ishte një punë e gjatë dashurie – rreth 12 vjet në zhvillim, supozoj. Menduam se do të kalonte mirë në fund dhe ndihemi mirë në lidhje me të, por nuk besuam se do të kalonte aq mirë. Është e pabesueshme në të gjithë botën – është si një film një miliarddollarësh”, shkruan KOHA Ditore.

Ai vazhdoi tutje: “Qesha ditë më parë sepse në një artikull lexova se ne po pasuroheshim nga ky film. Sikur ta dinin. E kishim një kontabilist ditë më parë, dhe ende nuk e kemi fituar asnjë qindarkë prej tij (filmit). Sa i suksesshëm duhet të jetë filmi përpara se të fitoni para? Shumë njerëz marrin fitime nga filmi dhe këtë njerëzit nuk e kuptojnë”.

Pavarësisht kësaj, ai tha se ishte një ndjenjë e “shkëlqyeshme” që u shfaq “Bohemian Rhapsody”. “Mendoj se Freddie del me dinjitetin e tij, por pa u ndryshuar në asnjë mënyrë”, shtoi ai. “Është shumë i vërtetë… Mendoj se njerëzit janë të befasuar se sa afër me Freddie ishte Rami [Malek]. Është fenomenal mënyra se si ai futet disi brenda trupit të Freddie – brenda lëkurës së tij”.

“Bohemian Rhapsody” performohet në 42 stile (VIDEO)

Artisti Anthony Vincent ka performuar këngën ikonike të bendint “Queen”, “Bohemian Rhapsody” në 42 stile.

Videoja e publikuar në kanalin “Ten Seconds Songs” në YouTube ka pranuar mbi një milion klikime në më pak se pesë ditë.

Mes artistëve dhe stileve janë edhe këndimi i kësaj kënge si Frank Sinatra, Johnny Cash, Kendrick Lamar e NWA – pra artistë që u përkasin zhanreve dhe stileve pothuajse diametralisht të ndryshme./ KultPlus.com