Vazhdojnë veprimet degraduese brenda ndërtesës së ShKA Agimit, anëtarët e kësaj shoqate i drejtohen MKRS-së

Edhe pse në nëntor të vitit 2017-të, ministri i Ministrsisë së Kulturës, Rinis dhe Sportit në Republikën e Kosovës, nënshkroi vendimin për përfshirjen e ShKA Agimi nga Prizreni në Listën e Trashëgimisë Kulturore, degradimi brenda kësaj ndërtese nuk ka të ndalur, njoftojnë nga Shoqata Kulturore Agimi, përcjell KultPlus.

Sot në një komunikatë për medie, kjo shoqatë ka paraqitur edhe njëherë shqetësimet e tyre në lidhje me degradimet e ndryshme që po i bëhen kësaj ndërtese, siq thonë ata nga një grup i vogël individësh.

Po sjellim njoftimin e plotë të ShKA Agimi:

Gjatë muajit nëntor 2017, ministri i kulturës nënshkroi vendimin për përfshirjen e ndërtesës së ShKA Agimit në Listën e Trashëgimisë Kulturore. Ky ishte edhe një veprim konkret i yni në përpjekje për të shpëtuar ShKA Agimin. Megjithatë, veprimet degraduese të një grupi të vogël individësh të papërgjegjshëm nuk kanë të ndalur. Ky grup që ka zaptuar ndërtesën e ShKA Agimit dhe ka përjashtuar qindra anëtarë pa përfillur asnjë procedurë, ka vazhduar me veprime klandestine dhe degraduese ndaj Agimit. Të vetëshpallur “Kryesi e Agimi”, këta individë kanë vazhduar të marrin vendime në kundërshtim me të gjitha procedurat e brendshme të Shoqnisë dhe ligjet e Kosovës që rregullojnë sektorin e shoqërisë civile. Në veprimin e radhës absurd dhe joligjor, në mesin e tyre kanë shpallur një tjetër person “Kryetar” të ShKA Agimit. Ky veprim është veçse vazhdim i avazit të vjetër, ku një Kryesi fiktive, e dalë nga një Kuvend klandestin dhe jolegjitim vazhdon të luaj zgjedhjesh dhe të kontribuojë edhe më shumë në degradimin e Shoqnisë.

Në anën tjetër, shumë dashamirë të ShKA Agimit dhe qytetarë të Prizrenit kanë publikuar dëshmi të degradimit kulturor që po ndodh brenda ndërtesës së Agimit. Ky grup i vogël individësh të papërgjegjshëm dhe zaptues, pas tentativës së vitit të kaluar për të tjetërsuar pronën e Agimit përmes një marrëveshje joligjore, tani kanë shndërruar hapësirën e Shoqnisë në kafene burrash ku kultivohet tallavaja. Në video dhe fotografi të publikuara ditëve të fundit shihen pamje dhe dëgjohen tinguj që asnjëherë nuk kanë qenë pjesë e ShKA Agimit përgjatë historisë së saj 73 vjeçare. Dëshmitë e këtij degradimi kulturor (videot dhe fotot) mund t’i shikoni në këto:

https://goo.gl/mtAW9A dhe https://goo.gl/qRQnzu.

Ne kërkojmë nga Ministri i Kulturës, që në pajtim me autorizimet e tij ligjore dhe në përputhje me vendimin për të shpallur ndërtesën e Agimit aset të trashëgimisë kulturore në mbrojtje të shtetit, të ndërmarrë veprime institucionale për të adresuar këto shqetësime. Shpallja e një ndërtese aset i trashëgimisë kulturore nënkupton një numër detyrimesh dhe kufizimesh, gjithnjë për t’u siguruar që vlerat për të cilat është bërë shpallja do të mbrohen. Në rastin e ndërtesës së ShKA Agimit, ku janë publikuar dëshmi të qarta të degradimit, janë duke u cenuar vlerat më fondamentale të trashëgimisë kulturore. Prandaj, reagimi urgjent institucional është një domosdoshmëri për të ndërprerë këtë praktikë degraduese dhe për të iniciuar një plan të mirëfilltë menaxhimi për ndërtesën, në përputhje me parimet dhe kriteret për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore.

Përpjekja jonë për të shpëtuar ShKA Agimin nuk do të ndalet. Jemi të përkushtuar në angazhimin tonë të përbashkët dhe nuk do të ndalemi derisa zaptuesit të largohen nga ShKA Agimi dhe ndërtesa e saj.

Me respekt,
Kryesia e ShKA Agimit (Besim Berisha, Agnesa Çipa Laçi, Arben Mashkulli, Flaka Xërxa, Fikrim Emra, Arbëreshë Berisha dhe Luljeta Braha)./ KultPlus.com

Me koncertin e mbrëmshëm “Agimi” tundi skenën e Prizrenit (FOTO)

Koncerti i mbrëmshëm i ShKA Agimit shënoi një moment të kthesës përmes një programi cilësor të ekzekutuar nga njerëzit më meritorë që ka sot Agimi, theksohet në njoftimin e njërës nga kryesitë e kësaj shoqate, në të cilën ka muaj që kanë shpërthyer fërkime se kush është legjitim në krye të saj.

Figurat më të njohura të seksioneve artistike u kthyen pas shumë vitesh për ta rikrijuar njërin nga emocionet pothuaj të harruara festive, pikërisht në ngjarjen që shënon 28 Nëntorin, Ditën e Flamurit.

Reagimi i qytetarëve dhe dashamirëve të Agimit ishte i jashtëzakonshëm, pasi që salla e Teatrit të Qytetit “Bekim Fehmiu” (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha) u mbush mbi kapacitetin e vet, derisa dhjetëra mysafirë qendruan në këmbë gjatë dy orëve sa zgjati koncerti. Kishte kohë që ngjarjet konecrtale të ShKA Agimit nuk po priteshin me kaq interesim dhe pjesëmarrje.

Veçantia e koncertit të sivjetshëm për Ditën e Flamurit ishte rikthimi pas shumë vitesh i emrave të njohur në reportorin e Agimit. Koncerti pati një program shumë cilësor, me performansë të korit nën udhëheqjen e Fikrim Emrës, oktetit (grupit) nën udhëheqjen e Besim Berishës, orkestrës nën udhëheqjen e Kastriot Markut, grupit të valltarëve nën udhëheqjen e Luljeta Brahës dhe Blerim Gashit, valltarëve veteranë nën udhëheqjen e Mazllum Karamanit dhe rapsodëve nën udhëheqjen e Tomë Sokolit. Pjesë e programit ishin edhe solistë të njohur të Kosovës, Rina Bilurdagu, Neki Emra, Elizabeta Krasniqi dhe Agim Tejeci.

Në fjalën e hapjes, aktori dhe udhëheqësi i seksionit dramatik në ShKA Agimi, Xhevdet Doda, theksoi se koncerti është vazhdimësi e protestës artistike dhe përsëriti qëndrimin e anëtarësisë thënë nga fillimi se Agimi është i të gjithëve dhe nuk do të ndalemi së vepruari derisa të shohim këtë të realizuar plotësisht. Sipas Xhevdet Dodës, rezistenca ndaj të keqes e cila mori hov në fund të vitit të kaluar është edhe një dëshmi që Agimi gjithmonë ishte dhe vazhdon të jetë nismëtar i ndryshimeve në Prizren dhe më gjerë, duke shtuar se qindra anëtarë e dashamirë të Agimit kishin vendosur t’i japin fund heshtjes e durimit, sepse një grup i vogël individësh të papërgjegjshëm po keqpërdornin një vlerë gjithëshoqërore, duke tentuar të përvetësonin Agimin për qëllime të ngushta. Sipas tij, ajo që nisi si rezistencë ndaj kapjes dhe abuzimit me të mirën e përgjithshme në fund të vitit të kaluar, nxiti edhe lëvizje tjera që tanimë po rezultojnë edhe me ndryshime politike e shoqërore, duke e konfirmuar edhe një herë Agimin si fole dhe frymëzim të ndryshimit në Prizren.

Rezistenca e anëtarëve do të vazhdojë në formën e protestës artistike, gjithnjë me synimin që Agimi të kthehet në piadestalin e veprimtarisë dhe namit të vet, si Shoqëri që i bën bashkë të gjithë personat që ia duan të mirën Prizrenit dhe kulturës. Kjo protestë do ta vazhdojë edhe tutje, derisa Agimi t’i kthehet të gjithëve, anëtarëve të vet, dashamirëve e përkrahësve dhe gjithë qytetarëve. Paralelisht protestës artistike, po ndiqen edhe të gjitha rrugët ligjore. Dëshmitë për keqpërdorime të këtij grupi të vogël individësh të papërgjegjshëm tashmë janë dërguar në autoritetet përgjegjëse, ndërsa i gjithë dokumentacioni në formën e padisë do t’i dërgohet gjykatës kompetente brenda disa ditësh.

(Njoftimi përfundon me nënshkrimin: Kryesia e ShKA Agimit – Besim Berisha, Agnesa Çipa Laçi, Arben Mashkulli, Flaka Xërxa, Fikrim Emra, Arbëreshë Berisha dhe Luljeta Braha, ndërsa autore e fotografive theksohet emri i Elmedina Arapi)./ KultPlus.com

ShKA Agimi sonte sjellë koncertin “Në mbrojtje të vlerave kulturore dhe artistike të shoqërisë’’

Sot më 26 nëntor në Shtëpinë e Kulturës në Prizren, me fillim nga ora 19:30, vjen koncerti i ShKA Agimit, kushtuar 28 Nëntorit Ditës së Flamurit, shkruan KultPlus.

Veçantia e koncertit të sivjetmë për Ditën e Flamurit është rikthimi pas shumë vitesh i emrave të njohur në repertorin e Agimit. Koncerti vjen me një program shumë cilësor, me performancës të korit nën udhëheqjen e Fikrim Emrës, oktetit nën udhëheqjen e Besim Berishës, orkestrës nën udhëheqjen e Kastriot Markut, grupit të valltarëve nën udhëheqjen e Luljeta Brahës dhe Blerim Gashit, valltarëve veteranë nën udhëheqjen e Mazllum Karamanit dhe rapsodëve udhëhequr nga Tomë Sokoli. Një numër solistësh, emra të njohur të artit në Kosovë si Rina Bilurdagu, Neki Emra, Elizabeta Krasniqi, Denik Prizreni dhe Agim Tejeci do të jenë gjithashtu pjesë e programit të koncertit.

Koncerti për nder të Ditës së Flamurit është vazhdimësi e protestës artistike të anëtarëve të përkushtuar të ShKA Agimit. Rezistenca e anëtarëve do të vazhdojë në formën e protestës artistike, gjithnjë me synimin që Agimi të kthehet në piedestalin e veprimtarisë dhe namit të vet, si Shoqëri që i bën bashkë të gjithë personat që ia duan të mirën Prizrenit dhe kulturës. Kjo protestë do ta vazhdojë edhe tutje, në mbrojtje të vlerave kulturore dhe artistike të shoqërisë, derisa Agimi t’i kthehet të gjithëve, anëtarëve të vet, dashamirëve e përkrahësve dhe gjithë qytetarëve./ KultPlus.com

Vazhdojnë përçarjet në ShKA Agimi

Shoqëria Kulturore Artistike “Agimi” nga Prizreni, është përçarë keq mes veti. Ata sot përmes një komunikatë për medie, kanë paraqitur disa “sulme” “Kryesia e ShKA Agimit”. Krejt kjo duket se po bëhet për koncertin i cili vjen më datën 26 nëntor, dhe kjo shoqëri tashmë është ndarë në dy grupe.

Sjellim komunikatën e plotë të ShKA Agimi:

Dëshirojmë të informojmë publikun e gjerë për sulmin e radhës të të ashtuquajturës “Kryesi e ShKA Agimit”, e cila doli nga Kuvendi klandestin në të cilin nuk u ftuan pjesa dërmuese e anëtarësisë së Shoqërisë. Ky grup i njerëzve në krye me Z. Xhemal Kabashin, i vetëshpallur Kryetar i ShKA Agimit, që vazhdon të mbajë të zaptuar ndërtesën dhe pasurinë e Shoqërisë, duke i përjashtuar anëtarët pa procedurë legjitime, sot ka publikuar një komunikatë me shumë të pavërteta.

Ashtu siç kemi njoftuar publikun edhe para disa ditësh, koncerti për nder të Ditës së Flamurit i ShKA Agimit do të mbahet më 26 Nëntor 2017, duke filluar nga ora 19.30 në Shtëpinë e Kulturës në Prizren. Organizatorë të këtij koncerti nuk janë disa “ish anëtarë” të Agimit siç pretendon komunikata e këtij grupi të vogël të individëve të papërgjegjshëm, por afër 200 anëtarë të Shoqërisë, të cilët në mënyrë transparente kanë mbajtur Kuvendin Zgjedhor të datës 20 Maj 2017, ku i kanë zgjedhur organet legjitime të Shoqërisë. Gjithashtu, bartës artistik të koncertit të 26 Nëntorit janë emrat më të njohur që ka sot ShKA Agimi, përfshi Fikrim Emrën, Besim Berishën, Kastriot Markun, Xhevdet Doden, Luljeta Brahën dhe shumë të tjerë. Mbi të gjitha, koncerti për nder të Ditës së Flamurit është vazhdimësi e protestës artistike të anëtarëve të përkushtuar të ShKA Agimit. Rezistenca e anëtarëve do të vazhdojë në formën e protestës artistike, gjithnjë me synimin që Agimi të kthehet në piadestalin e veprimtarisë dhe namit të vet, si Shoqëri që i bën bashkë të gjithë personat që ia duan të mirën Prizrenit dhe kulturës. Kjo protestë do ta vazhdojë edhe tutje, derisa Agimi t’i kthehet të gjithëve, anëtarëve të vet, dashamirëve e përkrahësve dhe gjithë qytetarëve.

Duke marrë shkas nga ky rast, u bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve që të mos bien pre e manipulimeve të këtij grupi të vogël të individëve të papërgjegjshëm, të cilët e kanë degraduar Agimin viteve të fundit, duke e tjetërsuar dhe keqpërdorur pronën dhe ndërtesën e Shoqërisë dhe duke shmangur transparencën financiare dhe obligimet tatimore ndaj autoriteteve të shtetit. Të gjitha dëshmitë për keqpërdorime të këtij grupi tashmë janë dërguar në autoritetet përgjegjëse, ndërsa i gjithë dokumentacioni në formën e padisë do t’i dërgohet gjykatës kompetente brenda disa ditësh. Në të njëjtën kohë, si rezultat i angazhimit tonë, ndërtesa e Agimit është përfshirë në Listën e Trashëgimisë Kulturore, ndërsa individë nga ky grup i vogël kanë tentuar të manipulojnë opinionin duke pretenduar rrjeshëm se kjo arritje ishte rezultat i punës së tyre.

Ju faleminderit për përkrahjen tuaj të vazhdueshme dhe për vëmendjen tuaj të shtuar ndaj manipulimeve dhe dashakeqësisë së këtij grupi të vogël të individëve të papërgjegjshëm që kanë zaptuar ndërtesën, pasurinë dhe emrin e Agimit. Përpjekjet tona, që tashmë gëzojnë mbështetjen e qindra anëtarëve dhe mijëra qytetarëve dhe dashamirëve të Shoqërisë, nuk do të ndalen derisa të shpëtojmë Agimin nga duart e këtij grupi dhe t’ia kthejmë të gjithëve.

U takofshim në koncertin për Ditën e Flamurit këtë të diel, më 26 Nëntor 2017 në orën 19.30 në Shtëpinë e Kulturës në Prizren./ KultPlus.com

ShKA “Agimi”: Me shpalljen e ndërtesës aset i mbrojtur, pengohet çfarëdo tentative tjetër për ta dëmtuar dhe keqpërdorur

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, më 10 tetor ka nënshkruar vendimin për Listën e Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të Përkohshme.

Pjesë e kësaj liste e cila është publikuar sot, me numër rendor 935 dhe numër unik në databazë 4513, me propozimin e Kryesisë së Shoqërisë është bërë edhe ndërtesa e ShKA Agimit në Prizren.

Në propozim e Kryesisë të dorëzuar në Ministri më 25 Shtator 2017 është argumentuar se ShKA Agimi (ndërtesa dhe veprimtaria) përfaqëson këto vlera të trashëgimisë kulturore: historike, shoqërore, identiteti dhe shpirtërore, ndërsa është sugjeruar mbrojtje në dy nivele (kategori), si trashëgimi arkitekturale (ndërtesa) dhe trashëgimi shpirtërore (veprimtaria).

“Me shpalljen e ndërtesës aset i mbrojtur i trashëgimisë kulturore do të pengohet çfarëdo tentative tjetër për të dëmtuar dhe keqpërdorur me ndërtesën e ShKA Agimit, e cila përveç që është pasuri e përbashkët, në të njëjtën kohë është edhe simbol i rezistencës shoqërore dhe politike e periudhave më të vështira të vendit tonë”, thuhet në njoftimin për media të SHKA “Agimi”.

ShKA Agimi do që ndërtesa dhe veprimtaria e saj të mbrohet me ligj

Dje në Ministrinë e Kulturës u dorëzua propozimi për shpalljen e ndërtesës dhe veprimtarisë së ShKA Agimit asete të mbrojtura të trashëgimisë kulturore.

Në propozimin që është bashkëngjitur me njoftimin për mediat, argumentohet se “ShKA Agimi (ndërtesa dhe veprimtaria) përfaqëson këto vlera të trashëgimisë kulturore: historike, shoqërore, identiteti dhe shpirtërore, ndërsa sugjerohet mbrojtje në dy nivele (kategori), si trashëgimi arkitekturale (ndërtesa) dhe trashëgimi shpirtërore (veprimtaria)”.

“Me këtë propozim, për herë të parë në Kosovë një shoqëri kulturore artistike do të fitojë statusin e mbrojtjes ligjore dhe zyrtarisht do të klasifikohet si pjesë e trashëgimisë kulturore të vendit. Në të njëjtën kohë, me këtë veprim do të pengohet çfarëdo tentative tjetër për të dëmtuar dhe keqpërdorur me ndërtesën e ShKA Agimit, e cila përveç që është pasuri e përbashkët, në të njëjtën kohë është edhe simbol i rezistencës shoqërore dhe politike e periudhave më të vështira të vendit tonë”, thuhet në njoftim./ KultPlus.com