Media amerikane “Skift”: Pse Shqipëria po bëhet kaq popullore?

Turistët vazhdojnë të rezervojnë fluturime pavarësisht inflacionit. Megjithatë, destinacionet ku ata drejtohen mund të jenë të ndryshme, shkruan Elizabeth Casolo në një artikull të botuar në revistën amerikane “Skift”.

Kur planifikoni pushime verore në Evropë, destinacionet që ju vijnë në mendje janë Italia dhe Greqia.

Por, turistët po shkojnë drejt vendeve të tjera që ofrojnë lehtësira të ngjashme me çmime më të ulëta.

Raporti për “Tendencat e Udhëtimeve 2024”, i publikuar nga “Mastercard”, tregoi një rritje të trafikut ajror dhe qëndrime më të gjata në disa destinacione më të lira, duke përfshirë Shqipërinë.

“Njerëzit po mendojnë se si mund të vazhdojnë udhëtimet dhe t’i shijojnë këto përvoja brenda buxhetit të tyre”, tha kryeekonomistja e “Mastercard”, Michelle Meyer.

Shqipëria është një destinacion miqësor me buxhetin.

Vendi mesdhetar ka regjistruar një rritje prej 141% të trafikut ditor të fluturimeve që nga viti 2019.

Kryeqyteti shqiptar, Tirana, po dëshmon një rritje të rezervimeve të fluturimeve krahasuar me nivelet e para pandemisë.

Sipas raportit të “Mastercard” Shqipëria është një nga destinacionet verore në trend të këtij viti.

“Shqipëria ka një potencial të konsiderueshëm në zhvillimin e turizmit. Rritja e numrit të fluturimeve është gjithashtu një përpjekje për të mbështetur një rritje më të madhe ekonomike”, tha Meyer për popullaritetin e Shqipërisë. atsh/ KultPlus.com

“Mirror”: Shqipëria – destinacioni i ri mesdhetar me plazhet më të bukura në Evropë

Një vend dikur i ndaluar për turistët britanikë, tani i shndërruar në një nga pikat kryesore të udhëtimeve dhe i vlerësuar nga pushuesit falë plazheve të tij magjepsëse dhe çmimeve të lira, shkruan Benedict Tetzlaff-Deas në një artikull të botuar në të përditshmen britanike “Mirror”.

Pas disa dekadash nën regjimin komunist, Shqipëria hapi dyert e saj për turistët në fund të shekullit të XXI, dhe që atëherë ndërtesat gri të epokës komuniste janë zëvendësuar me peizazhet shumëngjyrëshe të qytetit dhe një kulturë elegante kafenesh.

Për më tepër, plazhet e vendit janë vlerësuar si disa nga më të mirat në të gjithë Evropën. Ksamili – një fshat bregdetar në Rivierën Shqiptare – është krahasuar me Maldivet nga përdoruesit e TikTok-ut dhe influencuesit e udhëtimeve.

Plazhet me rërë të bardhë, deti i qetë dhe kasollet e kashtës në plazhe sigurisht që kanë një ngjashmëri të madhe me ishullin tropikal, dhe gjithashtu janë shumë më të përballueshme.

Një industri turistike në lulëzim – do të thotë – se në Ksamil tani ofrohet një përzgjedhje e gjerë hotelesh dhe akomodimesh alternative, ku disa dhoma të disponueshme i gjeni për vetëm 23 euro nata.

“Kur njerëzit shohin foto të këtij vendi, ata menjëherë mendojnë për Maldivet! Por, për fatin tonë, është shumë më afër”, tha një përdorues i TikTok “The Travel Mum” duke e vlerësuar Shqipërinë si destinacionin e ardhshëm të pushimeve.

“Shtojeni atë në listën tuaj të destinacioneve për pushime në 2024”, tha një tjetër.

Aktivitetet e njohura përgjatë bregdetit përfshijnë zhytjet dhe notin – por nëse dëshironi të relaksoheni ka shumë karrige të vendosura përreth bregut ku mund të shijoni rrezet e diellit.

Kostoja mesatare e një birre është vetëm 2 euro, ndërsa vera priret të jetë e këndshme dhe e ngrohtë, me temperatura mesatare deri në 25 gradë Celsius.

Në Ksamil do të keni mundësi të zbuloni Rivierën Shqiptare, një zonë e bukur ende relativisht e paprekur nga turizmi ndërkombëtar, e cila krenohet me vendet e trashëgimisë botërore të UNESCO-s, qytetet dhe vendasit miqësorë.

Pikat kryesore turistike përfshijnë Lagunën e Kripës në liqenin e Butrintit, shpellën enigmatike të Kreshmoit dhe qytetin antik bizantin të Gjirokastrës.

Fluturimet drejt kryeqytetit shqiptar, Tiranë nga Londra nisin nga rreth 70 euro.

Një qytet historik i vendosur mes maleve,

Tirana – një qytet historik i vendosur mes maleve – ia vlen të vizitohet për të shijuar një pushim të këndshëm në qytet, me ndërthurjen e saj të gjallë të së vjetrës dhe të resë që i jep një hyrje të shkëlqyer Shqipërisë përpara se të udhëtoni në pjesën tjetër të vendit.

Britanikët që mezi presin të largohen me pushime mund të kursejnë deri në 140 euro në pikat e e njohura turistike evropiane dhe destinacionet e plazhit./atsh/KultPlus.com

“Moin.de”: Zbuloni Shqipërinë, destinacionin evropian me plazhe magjepsëse dhe ujëra bruz

Vera është shumë afër, edhe pse temperaturat në vend po bëhen gjithnjë e më të nxehta, pushimet në Gjermani vështirë se mund të krahasohen me një udhëtim në Greqi apo vende të tjera të Evropës Jugore, shkruan Katharina Lembke në të përditshmen gjermane “Moin.de”.

Spanja, Italia apo Greqia – pikat e njohura turistike – po bëhen gjithnjë e më të njohura dhe për këtë arsye janë më të shtrenjta dhe të mbipopulluara me vizitorë.

Pra, është koha për një destinacion të ri pushimesh – një destinacion që ofron jo vetëm plazhe po aq magjepsëse, por edhe çmime të përballueshme dhe miqesore me buxhetin.

Sa më i madh të jetë suksesi i një vendi, aq më i shtrenjtë do të jetë akomodimi për turistët.

Për fat të mirë, ekziston një alternativë që është po aq e mirë sa Greqia apo Spanja:

Shqipëria!

Me plazhe me rërë, gjire të vegjël dhe ujëra bruz, pothuajse do të ndiheni sikur jeni në Greqi – sigurisht me çmime të përballueshme.

Bie në sy veçanërisht resorti bregdetar i Ksamilit, i cili ndodhet në një gadishull.

Këtu mund të notoni në ujëra të pastër apo të bëni një udhëtim në Parkun Kombëtar të Butrintit.

Pushimet në Shqipëri po bëhen gjithnjë e më popullore

Qyteti port i Vlorës është gjithashtu perfekt për pushime verore në vendin ballkanik.

Vlora ndodhet në jugperëndim të vendit në Rivierën Shqiptare dhe sipas ekspertëve të udhëtimeve, ofron një nga plazhet më të bukura në rajon.

Turistët mund të vizitojnë Lagunën e Nartës ose të bëjnë një udhëtim me varkë në Gjirin e Gramës.

Një shëtitje nëpër qytetin e vjetër historik mund të krijojë gjithashtu një atmosferë të veçantë pushimi.

Muajt më të mirë për pushime në Shqipëri janë maji, qershori dhe shtatori.

Fluturimet me Eurowings ose Lufthansa nisin nga 70 euro, dhe koha e fluturimit prej dy deri në tre orë është gjithashtu shumë joshëse për pushime verore.atsh/KultPlus.com

Revista amerikane “YardBarker”: Shqipëria mes 20 vendeve mahnitëse për të vizituar në Ballkan

Vendet e Ballkanit janë një pjesë ende e panjohur e Evropës, të pasura me histori, kulturë dhe peizazhe mahnitëse.

Ballkani karakterizohet nga njerëzit e sjellshëm dhe mikpritës, ushqimi i shijshëm dhe pijet unike.

Pranvera është një kohë fantastike për të planifikuar një udhëtim. Piku i sezonit turistik nuk ka ardhur ende, kështu që turmat do të jenë më të pakta dhe çmimet më miqësore për buxhetin.

Pra, ku duhet të shkoni saktësisht gjatë këtij sezoni?

Revista e përditshme amerikane “YardBarker” ka rekomanduar 20 qytetet më të mira në Ballkan për të vizituar gjatë pranverës, mes tyre Tiranën, Sarandën dhe Beratin.

Tiranë, Shqipëri

Ky është ndoshta kryeqyteti më i çuditshëm në Ballkan. Arkitektura italiane nga periudha e Musolinit është e ndërthurur me blloqe të epokës komuniste dhe mbetjet historike të së kaluarës së saj të larmishme si një fortesë osmane dhe vend i mbyllur nën regjimin e diktaturës komuniste për 50 vjet.

Këto ditë qyteti është plot jetë. Nga zona në trend e Bllokut në parkun e madh të qytetit të Tiranës dhe monumentet dhe muzetë e pafund për t’u eksploruar.

Tirana ka pësuar shumë ndryshime vitet e fundit, falë rritjes së madhe turistike të Shqipërisë.

Këto përpjekje kanë pasur sukses, pasi numri i vizitorëve vazhdon të rritet me miliona çdo vit.

Kjo do të thotë se qyteti po rritet në popullaritet, kështu që vizitojeni vendin përpara qershorit për një përvojë më të qetë.

Gjithashtu, muaji qershor është shumë më i këndshëm për sa i përket temperaturave.

Sarandë, Shqipëri

Saranda është quajtur si kryeqyteti jozyrtar i “Riverës Shqiptare”.

Ujërat e kristalta bruz rivalizojnë ato të Greqisë, baret e plazhit mund t’ju japin ndjesinë sikur ndodheni në plazhet e Tulumit dhe veshjet në shëtitoren e mbrëmjes do t’ju bëjnë të mendoni se është ”Java e Modës” në Milano.

Berat, Shqipëri

Ky qytet antik njihet për shtëpitë tradicionale të bardha të stilit osman.

Dritaret e shtëpive duket sikur ju vëzhgojnë ndërsa arrini ose shëtisni në shëtitoren buzë lumit, një aktivitet i preferuar i mbrëmjes për vendasit.

Në Berat do të keni mundësinë të eksploroni kishën bizantine, xhaminë osmane dhe një kështjellë me pamje mahnitëse!/atsh/KultPlus.com

Kumbaro: 2.3 milionë turistë të huaj këta 4 muaj, vetëm në prill 800 mijë

Gjatë muajit prill, 794 mijë turistë të huaj kanë vizituar Shqipërinë, duke e çuar në më shumë se 2.3 milionë shifrën totale të flukseve turistike hyrëse në katër muajt e parë të vitit në vendin tonë.

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro bëri sot publike shifrat duke theksuar se MTM është në koordinim me institucionet publike dhe sektorin privat për të menaxhuar flukset e larta dhe mbarëvajtjen e sezonit.

“Rreth 800 mijë turistë të huaj vizituan vendin tonë në muajin prill duke e çuar në 2.3 milionë shifrën e flukseve turistike hyrëse gjatë muajve të parë të 2024 ose +38% më shumë se një vit më parë, ndërkohë që MTM në bashkëpunim me institucionet publike dhe sektorin privat po punojnë intensivisht për një sezon turistik veror me prioritet; sigurinë, pastërtinë dhe rritjen e standardeve në shërbime nën zhvillimin e qëndrueshëm”, shkruan Kumbaro në faqen e saj zyrtare.

Disa ditë më parë, Kumbaro gjithashtu bëri publike shifrat të operatorëve turistikë detarë të certifikuar, të cilët janë mbi 110 dhe mbi 600 udhërrëfyes turistikë të certifikuar, si një domosdoshmëri për turizëm të sigurt.

Në Konferencën e Sigurisë në Turizëm mbajtur në fund të muajit prill u renditën edhe prioritetet e këtij sezoni që nga pastërtia në zonat turistike, kontrollet e mjeteve detare nga flota e Policisë Kufitare, hapja e 34 qendrave shëndetësore verore, siguria ushqimore etj.

Sipas të dhënave nga turoperatorët privatë, përgjatë vitit 2024 priten rreth 30% më shumë vizitorë të huaj se viti 2023 që u mbyll me 10,1 milionë turistë të huaj./atsh/KultPlus.com

“Radio Eska”: Shqipëria – destinacioni perfekt për pushime në 2024

Shqipëria, çdo vit po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar në mesin e turistëve polakë, megjithëse ende nuk është një vend i prekur nga turizmi masiv, shkruan Joanna Dembek në një artikull të botuar në radiostacionin polak “Radio Eska”.

Ky vend i fshehtë në Gadishullin Ballkanik ka tërhequr vëmendjen e turistëve falë çmimeve të përballueshme, por edhe atraksioneve të mrekullueshme.

Shqipëria ndodhet në pjesën juglindore të Evropës. Ajo kufizohet me Malin e Zi, Kosovën, Maqedoninë e Veriut dhe Greqinë.

Vendi mesdhetar ka dalje ne detin Adriatik dhe detin Jon.

Shqipëria është një destinacion jo shumë i njohur për pushuesit e huaj, por kjo po ndryshon për shkak të ofertave tërheqëse për udhëtime dhe reputacionit në rritje të këtij vendi.

Gjithashtu, Shqipëria është destinacioni ideal për udhëtarët që përveç relaksit në resorte, duan të eksplorojnë qoshe të panjohura dhe misterioze.

Pra, pse ia vlen të kaloni pushimet tuaja në Shqipëri? Qëndrimi për një javë në Shqipëri kushton deri në 350 euro.

Shqipëria është destinacioni ideal për pushime në plazhet e bukura me rërë, të rrethuara nga kodrat magjepsëse dhe ujërat e kristalta bruz.

Plazhet më të njohura në këtë rajon janë: Ksamili, Gjipeja, Dhërmiu, Borshi, Dhërmiu, Mango, Jala dhe Saranda.

Qyteti bregdetar, Saranda është destinacioni më i pëlqyer nga turistët e huaj falë atraksioneve të shumta.

Në Shqipëri mund të shijoni peizazhet e mrekullueshme të pasura me shkëmbinj, laguna, shpella dhe male.

Në veri, mund të provoni të ecni në Alpet Shqiptare ose të vizitoni liqenin e bukur të Komanit të rrethuar nga kodra të pyllëzuara dhe shpate të pjerrëta.

Vizitorët rekomandohen të bëjnë një udhëtim në Gjirokastër – Qyteti i Gurtë dhe Berat – qyteti i njëmijë dritareve.

Të dy qytetet janë përfshirë në listën e UNESCO-s si qytet-muze.

Shqipëria ofron një klimë fantastike mesdhetare. Në verë, temperatura mesatare arrin në 30-40 gradë Celsius.

Në sezonin nga qershori deri në gusht mund të shijoni ditët e nxehta me diell.

Çmimet janë gjithashtu joshëse. Ju mund të akomodoheni me çmime që variojnë nga 12 euro deri në afërsisht 190 euro nata.

Ju do të paguani rreth 7 euro deri në 12 euro për një darkë në një restorant të mirë, dhe produktet në dyqanet ushqimore kushtojnë më lirë se në Poloni./atsh/KultPlus.com

Dua Lipa zgjedh Shqipërinë si vendin e preferuar për verën 2024

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa, vitet e fundit i ka kaluar pushimet verore edhe në Shqipëri.

Duket se ylli e shijon bregdetin shqiptar, me bukuritë që ofron, por edhe për ushqimet tradicionale apo shoqërinë e mirë. Shpesh Dua e ka përmendur Shqipërinë dhe Kosovën si dy vende që duhen vizituar, ndërsa në një intervistë me një media amerikane ‘iherartradio’, e pyetur se kush është vendi i preferuar për të kaluar pushimet, ajo u përgjigj: Jugu i Shqipërisë. “Ose Ibiza”, shton më tej .

Videon e ka publikuar edhe ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro, e cila shkruan: “Dua Lipa zgjodhi Shqipërinë si vendin e preferuar për verën 2024.”

Këngëtarja ka luajtur një rol në rritjen e turizmit në vitet e fundit në vend, pasi në postimet e saj të shumta në Instagram, Dua u ka treguar fansave që ndodhet në Shqipëri. Edhe në mundësitë që i jepen në programe të ndryshme televizive, ajo flet për origjininën e saj.

“Wom Travel”: Shqipëria – destinacioni me plazhet më të bukura në Evropë

Cilat janë plazhet më të bukura në Evropë? Ne ju sugjerojmë 15 destinacionet më të bukura për të zbuluar këtë verë, sipas një artikulli të botuar në të përditshmen italiane “Wom Travel”.

Nga plazhet e arta të Algarve deri te xhevahiret sekrete të Shqipërisë, ja disa nga destinacionet frymëzuese për pushimet tuaja të ardhshme sipas renditjes “European Best Destinations” (Destinacionet më të mira evropiane).

Ksamil, Shqipëri

Një nga perlat sekrete të Evropës që ia vlen të zbulohet është bregdeti i Shqipërisë.

Zbuloni plazhet më të bukura duke bërë një ndalesë në Ksamil, ndër destinacionet bregdetare më të bukura në Evropë.

Plazhi i Ksamilit është një nga plazhet më të bukur në të gjithë vendin dhe ndodhet në Rivierën Shqiptare, jo shumë larg Sarandës.

Ksamili karakterizohet nga katër ishuj të vegjël të mbuluar nga bimësia mesdhetare të cilat janë shtëpia e disa prej plazheve më të bukura dhe më sekrete në të gjithë Shqipërinë.

Ishujt mund të arrihen duke notuar ose në këmbë nëse batica është e ulët.

“Wom Travel” e ka renditur Shqipërinë mes 15 destinacioneve me plazhet më të bukura në Evropë për pushime në 2024:

1-Ksamil, Shqipëri

2-Gjiri Ghajn Tuffieha, Maltë

3-Plazhi Monte Clerigo, Portugali

4-Plazhi Oludeniz, Turqi

5-Canal d’amour, Korfuz

6-Porto Timoni, Korfuz

7-San Andrés, Tenerife, Spanjë

8-Plazhi Odeceixe, Portugali

9-Gjiri i Shën Palit, Rodos

10-As Catedrais, Spanjë

11-Calpe, Spanjë

12-Porto Katsiki, Lefkada

13-Plazhi Scialara, Vieste

14-Plazhi Grado, Grado

15-Plazhi Vai, Kretë/atsh/KultPlus.com

“National Geographic”: Riviera Shqiptare – zbuloni destinacionin magjepsës të Ballkanit

Shqipëria, e vendosur midis Lindjes dhe Perëndimit, është një nga vendet më autentike në Evropën Jugore, shkruan Juan Calleja në një artikull të edicionit spanjoll të “National Geographic”.

E vendosur në Gadishullin Ballkanik, ajo kufizohet me Greqinë, Maqedoninë e Veriut, Kosovën dhe Malin e Zi, dhe rreth tre milionë banorët e saj jetojnë në një territor të ngjashëm në madhësi me rajonin e Galicisë.

Bregdeti i saj është një festival peizazhesh dhe plazhesh.

Shqipëria jetoi për më shumë se katër dekada nën regjimin e rreptë komunist që e mbajti vendin të izoluar nga bota deri në vitin 1991.

Pavarësisht se ka qenë një republikë parlamentare për 30 vjet dhe ka zhvilluar një hapje graduale drejt botës së jashtme – që nga viti 2014 Shqipëria ka marrë statusin e vendit kandidat për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Ajo ruan një natyrë të egër dhe mbetet një destinacion që nuk është prekur ende nga mbipopullimi i turistëve të huaj.

Riviera shqiptare, një serendipitet i vogël në jugperëndim të vendit që ndërthur në mënyrë perfekte plazhet dhe perëndimin unik të diellit dhe – gjithashtu – çmimet e pakrahasueshme.

SARANDA

Udhëtimi me traget nga ishulli i Korfuzit (Greqi) në qytetin e Sarandës zgjat rreth një orë e gjysmë, duke i mundësuar udhëtareve të njihen me ujërat blu transparente të detit Jon, që do t’i shoqërojë gjatë këtij udhëtimi.

Përpara se të arrini në portin e Sarandës do të shihni një bregdet të pjerrët me male të larta dhe disa limane.

Me të zbarkuar në portin e vogël, turistët do të shohin një pamje të ngjashme me atë të destinacioneve bregdetare spanjolle si Benidorm, me ndërtesa të panumërta që ngjiten në shpatin e kodrës.

Qyteti bregdetar ka një shëtitore plot jetë – sidomos gjatë natës – dhe një plazh të bukur urban, i cili si shumica e atyre që ndodhen në Rivierën Shqiptare, është me guralecë dhe ofron një pamje të detit me ujëra të kristalta.

Përveçse është porta për në Shqipërinë e Jugut, Saranda është një pikë e mirë strategjike për të fjetur disa netë dhe për të vizituar destinacione turistike si Butrinti apo Ksamili dhe për të marrë me qira një makinë për të shijuar udhëtimin në bregdet.

BUTRINTI PËRMES HISTORISË

Njezetë kilometrat e rrugës që ndajnë Sarandën nga Parku Kombëtar i Butrintit mund të përshkohen për 40 minuta.

Ndërsa zbrisni drejt zonës arkeologjike të Butrintit, i vendosur në një lloj ishulli të lagur nga deti Jon, pamjet janë spektakolare.

Peizazhi përbëhet nga një sërë qytetesh të vogla dhe tokash me bimësi, ku është e zakonshme të shohësh zogj të shumtë uji, lopë që kullosin ose kuaj të egër.

Për të hyrë në Butrint, që ndodhet në bregun tjetër, duhet të hipni në një platformë druri lundruese, e cila lëviz përmes një sistemi rrotullues rudimentar.

Më parë, ju mund të vizitoni kështjellën veneciane në formën e një fortese trekëndore, e cila u ndërtua në shekullin e XV për të mbrojtur qytetin e vogël.

Me një sipërfaqe prej më shumë se 200 hektarësh, parku arkeologjik ruan mbetje nga e kaluara greke, romake, bizantine, veneciane dhe osmane.

Rrënojat më të vjetra datojnë në epokën e bronzit, por qyteti si vendbanim i përhershëm u ndërtua nga grekët në shekullin e VIII para Krishtit.

Ky muze mbresëlënës në ajër të hapur u zbulua në vitin 1920 nga arkeologët italianë dhe që nga viti 1992 është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

KSAMILI, I NGJASHËM ME KARAIBET

Dhjetë minuta me makinë nga Butrinti, duke ndjekur rrugën SH81 pa kaluar sërish në bregun tjetër, arrini në Ksamil, një qytet i ndërtuar në vitet gjashtëdhjetë në një vijë të vogël bregdetare që përballet me tre ishuj që mund të arrihen edhe duke notuar.

Kjo pjesë e bregdetit ku ndodhet Ksamili, e cila aksesohet edhe nga Saranda – është destinacioni më i pëlqyer i plazhit mes shqiptarëve dhe turistëve të huaj, të tërhequr nga ujërat e kaltër kristal të ngjashme me atë të detit të Karaibeve.

Plazhet e saj janë me rërë të bardhë, ndryshe nga pjesa më e madhe e bregdetit të Jonit të Shqipërisë, dhe ofrojnë perëndime unike të diellit.

BORSHI: GJASHTË KILOMETRA PLAZH TË EGËR

Për të shijuar Rivierën Shqiptare në të gjithë shkëlqimin e saj duhet të udhëtoni drejt Borshit, pak më shumë se një orë me makinë nga Saranda.

Nëse arrini në këtë qytet gjatë mbrëmjes, do të magjepseni nga perëndimi i diellit.

Kjo rrugë ka një shtrirje prej më shumë se 100 kilometra përgjatë bregut të Jonit midis shkëmbinjve, maleve të larta dhe pamjeve të pabesueshme të detit blu deri në portin e Parkut Kombëtar të Llogarasë, një pikë gjeografike që shënon ndarjen me bregdetin e Adriatikut.

Plazhi i Borshit është më i gjati në të gjithë Rivierën, me gjatësi prej gjashtë kilometrash.

Është me guralecë dhe nuk është e nevojshme të marrësh me qira një shezlong dhe një çadër siç ndodh në pjesë të tjera të bregdetit.

Plazhi mbetet ideal për të kaluar një ose dy ditë në plazh, pa zhurmën e natës, hoteleve dhe ndërtesave në qytete të tjera.

Plazhi i Borshit ka një shëtitore ku ndodhen disa restorante ngjitur me plazhin dhe që shërbejnë ushqime tradicionale të zonës si, oktapod i pjekur në skarë, midhje, kallamar apo makarona me (frutti di mare) – ndikimi italian është shumë i pranishëm edhe në gastronominë shqiptare.

PORTO PALERMO 

Duke vazhduar në veri, rruga ju lejon të lini makinën në disa këndvështrime për të soditur bregdetin nga lart. Pamjet janë mahnitëse.

Pak më tutje mund të shihni disa bunkerë betoni të vendosur në pjesën e shpatit të malit me pamje nga deti.

Diktatori komunist që drejtoi fatin e Shqipërisë për 40 vjet, Enver Hoxha, urdhëroi ndërtimin e afro 175 000 bunkerëve në të gjithë territorin nga frika se mos pësonte një sulm apo pushtim të huaj.

Vetëm pak minuta larg ndodhet gjiri i Porto Palermos.

Në një ishull të bashkuar me bregdetin me një rrip të ngushtë toke, ndodhet kështjella e Ali Pashës, një guvernator i Perandorisë Osmane në Ballkan, i cili kishte pushtet të madh në këtë zonë gjatë shekullit të XIX.

Kjo kështjellë, origjina e së cilës i atribuohet venecianëve, mund të vizitohet gjatë ditës.

Gjithashtu, bie në sy zona e nëndheshme, e cila në kohën e pushtimit italian ka shërbyer si burg dhe pjesa e sipërme e jashtme ku janë kullat, duke ofruar një pamje mahnitëse të të gjithë gjirit.

PLAZHI I GJIPESË

Vetëm disa kilometra nga Porto Palermo në drejtim të qytetit të Dhërmiut, i cili është rreth 40 minuta larg, mund të shihni një bunker nëndetësesh në shpatin e poshtëm të një prej maleve.

Ai u ndërtua në kohën e qeverisë së Enver Hoxhës dhe nuk është i lehtë për t’u aksesuar nga rruga, sepse është në një zonë ushtarake me akses të kufizuar.

Dhërmiu është gjithashtu një pikë interesi për shumë turistëm i cili ofron një plazh mahnitës, një nga xhevahiret në kurorën e Rivierës Shqiptare është plazhi i Gjipesë.

Në Plazhin e Gjipesë mund të merrni frymë dhe të shijoni paqen në një mjedis të egër natyror.

Ka disa bare plazhi dhe disa turistë vendosin tenda për të fjetur dhe për të shijuar perëndimet dhe lindjet e bukura të diellit./atsh/KultPlus.com

‘Travel Off Path’: Shqipëria – destinacioni mesdhetar me rritjen më të shpejtë turistike në Evropë

Po mendoni të vizitoni Spanjën për plazhet më të mira në Evropë? Apo Italinë, për të zbuluar kulturën romake? Po sikur t’i gjenit të dyja në ‘perlën e fshehur’ më pak të njohur dhe më të përballueshme? Vizitoni Shqipërinë, shkruan Tor Brierley në një artikull të botuar në “Travel Off Path”.

Shqipëria ka regjistruar një rritje të pabesueshme prej 233,3% të pasagjerëve ajror krahasuar me vitin 2019, duke e bërë atë destinacionin me rritjen më të shpejtë turistike në Evropë. Ja pse duhet të vizitoni Shqipërinë:

Atraksionet historike magjepsëse

Shqipëria e sotme ishte dikur pjesë e Perandorisë Romake, kështu që këtu do të gjeni një sërë atraksionesh të pabesueshme romake. Por, pa turma turistësh që do të gjenit në Romë!

Disa nga rrënojat romake më të rëndësishme në Shqipëri përfshijnë Parkun Arkeologjik të Apolonisë, Butrintin dhe Kalanë e Beratit.

Butrinti nuk është vetëm një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ai gjithashtu konsiderohet si vendi më i rëndësishëm arkeologjik në Shqipëri.

Mbetjet e një Amfiteatri Romak janë përfshirë në këtë vend të rëndësishëm, i cili ka qenë i banuar që nga kohërat parahistorike.

Eksploroni Kalanë e Beratit

Ndoshta atraksioni më unik arkeologjik në Shqipëri është Kalaja e Beratit.

Të ecësh nëpër Kala është si të ecësh nëpër historinë e Shqipërisë, pasi ajo është përshtatur dhe përditësuar me secilin nga pushtimet e njëpasnjëshme të vendit.

Kjo është një kështjellë e fortifikuar me mure, por gjithashtu përmban kisha dhe xhami dhe është krejtësisht unike. Nuk do të gjeni askund tjetër në botë si Kalaja e Beratit.

Qyteti i Beratit është gjithashtu historikisht i pasur, magjepsës dhe ia vlen të eksplorohet.

Riviera Shqiptare

Plazhet në Rivierën Shqiptare janë magjepsëse dhe ofrojnë një panoramë që të lë pa frymë.

Riviera Shqiptare konsiderohet destinacioni më i ri i plazhit mesdhetar dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 130 kilometra me rërë të bardhë mahnitëse.

Nëse jeni duke kërkuar për plazhet më të mira, atëherë vizitoni Sarandën, e cila është një qytet tipik bregdetar ideal për udhëtarët që pëlqejnë atraksionet dhe akomodimet e rehatshme gjatë pushimeve në plazh.

Këtu mund të shëtisni përgjatë bulevardit Hasan Tahsini, të kënaqeni me ushqimet e shijshme të detit në restorante dhe t’i kaloni mbrëmjet në bare koktejlesh.

Infrastruktura turistike këtu është e pabesueshme.

Ksamili me ujërat e kristalta blu rivalizojnë Maldivet, për të cilin Riviera shqiptare është kaq e njohur.

Ky është plazhi i preferuar i shumë turistëve.

Në brigjet e Ksamilit ndodhen katër ishuj të pabanuar dhe janë një zgjedhje e shkëlqyer për një udhëtim ditor në Shqipëri.

Zona ofron pamjet spektakolare si dhe mundësi të shkëlqyera për not, ski jet ose kajak.

Një destinacion i përballueshëm

Krahasuar me shumë pika të tjera të bukura në Mesdhe, Shqipëria është mjaft e lirë!

Ju do të paguani 2-5 dollarë për një vakt të lirë ose meze të lehtë në një kafene, dhe 10 dollarë për një drekë ose darkë të bollshme në një restorant lokal.

Një litër birrë kushton rreth 2,5 dollarë, ndërsa një kapuçino kushton aktualisht më pak se 2 dollarë.

Shqipëria është një nga destinacionet më të lira në Europë dhe ideale për udhëtarët me buxhet t ë kufizuar.

Eksplorimi i Tiranës

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë dhe pavarësisht sipërfaqes , ajo është një kryeqytet vital dhe i gjallë.

Këtu do të gjeni një kulturë të pasur tradicionale, por edhe një anë rinore dhe bashkëkohore që e bën Tiranën një qytet magjepsës.

Tirana ishte dikur një kryeqytet komunist, por tani ndërtesat e saj me ngjyra të ndezura dhe rrugët e pedonalizuara të qytetit janë një kënaqësi për t’u eksploruar.

Pikat kryesore të qytetit përfshijnë Muzeun Historik Kombëtar dhe Bunk’Art, i cili është një bunker i Luftës së Ftohtë që është shndërruar në një galeri arti moderne magjepsëse.

Nëse udhëtoni në Shqipëri, bëni ndalesën tuaj të parë në Tiranë dhe eksploroni për disa ditë kryeqytetin emocionues përpara se të shkoni në bregdet.

“Travel Off Path”: Shqipëria – destinacioni mesdhetar me rritjen më të shpejtë turistike në Evropë

Po mendoni të vizitoni Spanjën për plazhet më të mira në Evropë? Apo Italinë, për të zbuluar kulturën romake? Po sikur t’i gjenit të dyja në ‘perlën e fshehur’ më pak të njohur dhe më të përballueshme? Vizitoni Shqipërinë, shkruan Tor Brierley në një artikull të botuar në “Travel Off Path”.

Shqipëria ka regjistruar një rritje të pabesueshme prej 233,3% të pasagjerëve ajror krahasuar me vitin 2019, duke e bërë atë destinacionin me rritjen më të shpejtë turistike në Evropë.

Ja pse duhet të vizitoni Shqipërinë:

Atraksionet historike magjepsëse

Shqipëria e sotme ishte dikur pjesë e Perandorisë Romake, kështu që këtu do të gjeni një sërë atraksionesh të pabesueshme romake. Por, pa turma turistësh që do të gjenit në Romë!

Disa nga rrënojat romake më të rëndësishme në Shqipëri përfshijnë Parkun Arkeologjik të Apolonisë, Butrintin dhe Kalanë e Beratit.

Butrinti nuk është vetëm një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ai gjithashtu konsiderohet si vendi më i rëndësishëm arkeologjik në Shqipëri.

Mbetjet e një Amfiteatri Romak janë përfshirë në këtë vend të rëndësishëm, i cili ka qenë i banuar që nga kohërat parahistorike.

Eksploroni Kalanë e Beratit

Ndoshta atraksioni më unik arkeologjik në Shqipëri është Kalaja e Beratit.

Të ecësh nëpër Kala është si të ecësh nëpër historinë e Shqipërisë, pasi ajo është përshtatur dhe përditësuar me secilin nga pushtimet e njëpasnjëshme të vendit.

Kjo është një kështjellë e fortifikuar me mure, por gjithashtu përmban kisha dhe xhami dhe është krejtësisht unike. Nuk do të gjeni askund tjetër në botë si Kalaja e Beratit.

Qyteti i Beratit është gjithashtu historikisht i pasur, magjepsës dhe ia vlen të eksplorohet.

Riviera Shqiptare

Plazhet në Rivierën Shqiptare janë magjepsëse dhe ofrojnë një panoramë që të lë pa frymë.

Riviera Shqiptare konsiderohet destinacioni më i ri i plazhit mesdhetar dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 130 kilometra me rërë të bardhë mahnitëse.

Nëse jeni duke kërkuar për plazhet më të mira, atëherë vizitoni Sarandën, e cila është një qytet tipik bregdetar ideal për udhëtarët që pëlqejnë atraksionet dhe akomodimet e rehatshme gjatë pushimeve në plazh.

Këtu mund të shëtisni përgjatë bulevardit Hasan Tahsini, të kënaqeni me ushqimet e shijshme të detit në restorante dhe t’i kaloni mbrëmjet në bare koktejlesh.

Infrastruktura turistike këtu është e pabesueshme.

Ksamili me ujërat e kristalta blu rivalizojnë Maldivet, për të cilin Riviera shqiptare është kaq e njohur.

Ky është plazhi i preferuar i shumë turistëve.

Në brigjet e Ksamilit ndodhen katër ishuj të pabanuar dhe janë një zgjedhje e shkëlqyer për një udhëtim ditor në Shqipëri.

Zona ofron pamjet spektakolare si dhe mundësi të shkëlqyera për not, ski jet ose kajak.

Një destinacion i përballueshëm

Krahasuar me shumë pika të tjera të bukura në Mesdhe, Shqipëria është mjaft e lirë!

Ju do të paguani 2-5 dollarë për një vakt të lirë ose meze të lehtë në një kafene, dhe 10 dollarë për një drekë ose darkë të bollshme në një restorant lokal.

Një litër birrë kushton rreth 2,5 dollarë, ndërsa një kapuçino kushton aktualisht më pak se 2 dollarë.

Shqipëria është një nga destinacionet më të lira në Europë dhe ideale për udhëtarët me buxhet t ë kufizuar.

Eksplorimi i Tiranës

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë dhe pavarësisht sipërfaqes , ajo është një kryeqytet vital dhe i gjallë.

Këtu do të gjeni një kulturë të pasur tradicionale, por edhe një anë rinore dhe bashkëkohore që e bën Tiranën një qytet magjepsës.

Tirana ishte dikur një kryeqytet komunist, por tani ndërtesat e saj me ngjyra të ndezura dhe rrugët e pedonalizuara të qytetit janë një kënaqësi për t’u eksploruar.

Pikat kryesore të qytetit përfshijnë Muzeun Historik Kombëtar dhe Bunk’Art, i cili është një bunker i Luftës së Ftohtë që është shndërruar në një galeri arti moderne magjepsëse.

Nëse udhëtoni në Shqipëri, bëni ndalesën tuaj të parë në Tiranë dhe eksploroni për disa ditë kryeqytetin emocionues përpara se të shkoni në bregdet./atsh/KultPlus.com

“Solo Finanza”: Italianët zgjedhin Shqipërinë si destinacionin ideal për t’u çlodhur buzë detit

Ekzistojnë ende disa vende ku ju mund të shkoni me pushime në plazh sa herë të doni gjatë gjithë verës me çmime të përballueshme, shkruan Antonio Pilato në një artikull të botuar në revistën italiane “Solo Finanza”.

Vera po afron dhe për ata që nuk kanë planifikuar ende asgjë, ne rekomandojmë të zgjidhni dhe eksploroni Shqipërinë.

Pa shpenzuar shumë para ju mund të pushoni në breg të detit dhe të shijoni çdo lloj rehatie.

Kjo është një mundësi ‘e bujshme’ e zbuluar nga portali i njohur (pirateinviaggio.it) i cili ditët e fundit ka ndarë me ndjekësit e tij destinacionet më të mira për vitin 2024, që nuk duhen humbur.

Shqipëria, një nga destinacionet në trend – edhe verën e kaluar – ofron për udhëtarët diell, det të kristaltë, plazhe që të lënë pa frymë dhe shumë shërbime të tjera me kosto dukshëm më të ulëta se ato që ofrohen në Itali.

Saranda, një qytet i bukur bregdetar ofron hotele (me tre yje) ku mund të akomodoheni si “zotërinj të vërtetë”.

Akomodohuni në hotelin “Vila Era Beach” për vetëm 20 euro nata.

Hoteli është, praktikisht në plazh dhe gjithashtu në paketë përfshihet vakti i mëngjesit.

Vendndodhja mbetet padyshim ‘një pikë e fortë’, por edhe dhomat kanë hijeshinë e tyre.

Ato janë të mëdha, komode dhe ideale si për çifte ashtu edhe për grupe turistësh.

Disa nga hotelet, gjithashtu kanë një kopsht ose një tarracë të vogël.

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë është fundi i majit deri në fund të shtatorit.

Tashmë turistët italianë dhe jo vetëm kanë zgjedhur Shqipërinë si destinacionin ideal për t’u çlodhur buzë detit falë çmimeve të saj të përballueshme./atsh/KultPlus.com

“Traveling Lifestyle”: Shqipëria mes destinacioneve më të lira evropiane për t’u vizituar në 2024

A po shtrëngohet buxheti juaj, por udhëtimi është gjëja e fundit që do të dëshironit të hiqnit dorë? Mos u shqetësoni, ne kemi një zgjidhje. Në fakt, kemi disa, shkruan Daniela Kankova në revistën amerikane “Traveling Lifestyle”.

Pas disa kërkimesh ne hartuam një listë me gjashtë destinacionet më të lira në Evropë për pushime në 2024 ku mund të pushoni si ‘Mbret’.

Riviera Shqiptare

Shpesh i referuar si Bali Evropian, Riviera Shqiptare ka tërhequr vëmendjen e shumë udhëtarëve vitet e fundit.

Shqipëria ofron plazhe mahnitëse dhe ujëra të kthjellët bruz, dhe vija bregdetare është gjithashtu e veshur me resorte të shkëlqyera, restorante dhe atraksione kulturore.

E gjithë kjo me një kosto të përballueshme në krahasim me destinacionet e njohura mesdhetare.

Çmimi mesatar për një dhomë hoteli shkon nga 40 deri në 90 dollarë.

Një vakt në një restorant të lirë kushton 10 dollarë.

Një birrë në një bar kushton 3 dollarë.

Për më tepër, plazhet e Shqipërisë nuk janë ende të mbipopulluara me turistë.

Ndaj nxitoni të rezervoni udhëtimin tuaj përpara se udhëtarët të njihen me këtë perlë të fshehur mesdhetare, Rivierën Shqiptare.

Shqipëria është renditur mes gjashtë destinacioneve më të lira në Evropë për t’u vizituar në verën e vitit 2024:

Riviera Shqiptare
Alanya, Turqi
Sunny Beach, Bullgari
Algarve, Portugali
Budva, Mali i Zi
Kretë, Greqi/atsh/KultPlus.com

“Gaceta del Turismo”: Shqipëria – destinacioni perfekt për një aventurë unike

Nga qershori deri në shtator, turistët spanjollë do të mund të shijojnë një verë idilike mes brigjeve blu dhe Alpeve të mahnitshme shqiptare, shkruan e përditshmja spanjolle “Gaceta del Turismo”.

Agjencia turistike “Soltour” ofron udhëtime ekskluzive në Shqipëri nga 15 qytete spanjolle me fluturime direkte duke përfshirë akomodimin.

Vera është sezoni perfekt për të eksploruar Shqipërinë, një destinacion trendi që fsheh disa nga sekretet e ruajtura më mirë në Evropë.

Operatori turistik ka nisur një operacion ekskluziv të fluturimeve direkte drejt Tiranës, kryeqytetit shqiptar, nga gjithsej 15 qytete spanjolle, si Madridi, Bilbao, Valencia, Zaragoza apo Sevilja, ndër të tjera.

Udhëtimet me fokus të theksuar rajonal, u ofrojnë turistëve nga e gjithë Spanja mundësinë për të nisur një aventurë unike dhe për të zbuluar një destinacion të pakrahasueshëm siç është Shqipëria.

Zbulimi i zemrës së Shqipërisë është i mundur duke filluar me Tiranën e gjallë, ku udhëtarët do të jenë në gjendje të eksplorojnë Muzeun Kombëtar të Historisë, të admirojnë arkitekturën e epokës komuniste dhe të shijojnë jetën e gjallë të natës në kryeqytet.

Por, përtej kryeqytetit, udhëtarët do të mund të zbulojnë edhe Golemin, një fshat bregdetar në perëndim të vendit.

Gjithashtu, Shqipëria ofron plazhe të qeta me rërë pranë Adriatikut, perfekte për t’u çlodhur në një nga brigjet më të famshme të viteve të fundit, një kartolinë idilike që çdo udhëtarë mund ta përjetojë.

Itinerari përfshin edhe Durrësin, një qytet plot histori që mund të zbulohet duke ecur deri në amfiteatrin e tij romak dhe shëtitoren e tij.

Për ta përmbyllur, turi përfshin një udhëtim të fundit nga Radhima në Vlorë.

Plazhet e pastra kristal dhe gjiret e fshehura ofrojnë një mjedis ideal për të shijuar kuzhinën lokale buzë detit, ndërsa zbuloni anën më pak të njohur të Shqipërisë.

Udhëtarëve u ofrohet një mundësi unike për të vizituar një nga xhevahiret e fshehura në Evropë.

Turistët spanjollë mund të përjetojnë një verë plot përvoja të reja në destinacionin e ri dhe tërheqës, Shqipërinë./atsh/KultPlus.com

Rama ndan shkrimin e “Le Figaro” për Shqipërinë: Male spektakolare, lugina të egra e lumenj të pazbutur

“Male spektakolare, lugina të egra, lumenj të pazbutur…Shqipëria është një arratisje e egër”, shkruan “Le Figaro Magazine”, duke theksuar se vendi po hapet dalëngadalë ndaj udhëtimeve të natyrës dhe aventurës.

Kryeministri Edi Rama solli në vëmendje publikimin e prestigjiozes franceze për turizmin në Shqipëri, duke shkruar se “Le Figaro” ndalet sërish në Shqipëri, kësaj here për bukuritë e paprekura të vendit.

Në një shkrim të pak ditëve më parë, “Le Figaro” promovoi plazhet e mrekullueshme të vendit.

Revista e nis shkrimin me një përshkrim piktoresk, duke theksuar se “kur dy shqiptarë kalojnë njëri-tjetrin në një shteg malor, përshëndesin njëri-tjetrin në mënyrë gazmore “O Shqipe! », “O Shqiptarë” që mund të përkthehet edhe si “O shqiponjë” pasi është e njëjta rrënjë dhe shqiptarët e quajnë veten bij e bija të shqiponjës.

“Në fund të fundit, pasi kanë duruar gati gjysmë shekulli të një diktature sa të egër aq edhe paranojake, ata mund të fryjnë gjoksin. Nga viti 1945 deri në vitin 1985, vetë stalinisti Enver Hoxha e bëri Shqipërinë një burg të madh të izoluar nga bota e jashtme dhe ia dorëzoi popullin e saj turpit të Sigurimit, një polici sekrete aq mirë e infiltruar në shoqëri sa që një grup prej tre personash kishte gjasa të fshiheshin dy spiunë!”, shkruan “Le Figaro”.

Bumi turistik në vendin tonë ka bërë që shumë botime prestigjioze të kthejnë sytë nga Shqipëria duke zbuluar thesaret e fshehura të natyrës së paprekur, por edhe trashëgiminë e pasur kulturore dhe historike.

Vitin e kaluar vendi arriti shifrën rekord të turistëve të huaj prej 10.1 milionë turistësh të huaj, ndërsa vetëm në tre muajt e parë të këtij viti trendi vijon me 1.5 milionë turistë të huaj./atsh/KultPlus.com

“Tendenze di Viaggio”: Shqipëria, një nga destinacionet më të bukura për pushime në 2024

Jeni duke kërkuar për një destinacion ku të kaloni pushimet pa shpenzuar shumë?

”Këto ditë, me rritjen e çmimeve gjithandej, është me të vërtetë e vështirë të përballosh edhe jetën e përditshme, e lëre më pushimet”, shkruan Cesare Tamborini në të përditshmen italiane “Tendenze di Viaggio”.

Por, ekzistojnë ende vende, disa prej të cilave ndodhen shumë pranë, ku mund të kaloni pushimet tuaja të shumëpritura me shumë më pak shpenzime nga sa e imagjinoni.

Këto destinacione me kosto të ulët nuk kanë asgjë për t’i pasur zili nga vendpushimet më të famshme, që për rrjedhojë janë shumë të shtrenjta.

Peizazhet marramendëse, kuzhina vendase e shijshme, atmosfera autentike janë gjithçka që këto destinacione ofrojnë.

“Tendenze di Viaggio” e ka renditur Shqipërinë mes pesë destinacioneve më të bukura dhe të lira në Evropë për pushime në 2024.

Shqipëria

Pse duhet ta vizitoni: Shqipëria është një perlë e fshehur e Evropës me brigje mahnitëse, vende arkeologjike dhe qytete me interes historik, të gjitha me çmime shumë konkurruese.

Çfarë duhet të bëni: Shëtitje në parqet kombëtare, vizitë në kështjellat dhe rrënojat antike, banjo dielli dhe not përgjatë Rivierës Shqiptare.

Eksploroni rrënojat e Butrintit, një vend tjetër i UNESCO-s, ose shijoni ujërat e kristalta të Ksamilit. Për më tepër, kryeqyteti, Tirana ofron muzeume dhe një jetë të gjallë të natës.

Këshilla praktike: Shqipëria është ideale për turistët që udhëtojnë me makinë, pasi rruga ofron peizazhe spektakolare dhe mundësi për të eksploruar fshatrat e vegjël.

Kostoja mesatare: Shqipëria ofron kosto më të ulëta për akomodim dhe ushqim krahasuar me shumë vende të tjera evropiane. Akomodim cilësor ka një kosto duke filluar nga 15-20 euro në natë./atsh/KultPlus.com

Shqipëria promovohet në aeroportin e Parisit, Rama: Princesha e re e Lindjes

“Shqipëria princesha e re e Lindjes”.

Kështu shkruhet në revistën PARIS VOUS AIME, që shpërndahet për turistët e huaj në dy aeroportet franceze, Paris-Charles de Gaulle and Paris-Orly, ku promovohet edhe vendi ynë.

Kryeministri Edi Rama ndau sot foto nga shkrimi i kësaj reviste.

Rama thekson se kjo është surpriza e këndshme në aeroportin e Parisit që mban emrin e Shqipërisë duke promovuar nga veriu në jug destinacionet turistike.

“ALBANIE LA NOUVELLE PRINCESSE DE L’EST ose surpriza e këndshme në aeroportin e Parisit që mban emrin e Shqipërisë duke promovuar nga veriu në jug destinacionet turistike, prej zonave të mbrojtura të Shkodrës deri në plazhet Sarandës, Qafën e Pazarit në Gjirokastër, hotelet e ngrohta të Korçës, kantinat e Beratit e plot shije të tjera të Shqipërisë Turistike”, shkruan Rama./atsh/KultPlus.com

‘Catalunya Press’: Shqipëria – plazhet ‘parajsë’ me kosto të ulët dhe trashëgimia historike

Evropa është një nga kontinentet më të shtrenjta në botë për të udhëtuar, por ekzistojnë ende vende ku mund të shijoni diellin dhe detin pa shpenzuar shumë, sipas revistës spanjolle “Catalunya Press”.

Eksplorimi i destinacioneve të lira evropiane për pushime në 2024 është bërë një strategji e shkëlqyer për udhëtarët që kërkojnë përvoja cilësore dhe të paharrueshme.

Vende të tilla si Shqipëria, Mali i Zi dhe Bullgaria, së bashku me rajonet në Gjeorgji dhe Portugali, ofrojnë opsione të përballueshme për të eksploruar brigjet e tyre mahnitëse dhe kulturën e pasur.

Këto destinacione premtojnë pushime të paharrueshme pa kompromentuar kënaqësinë apo cilësinë e përvojës.

Pse të zgjidhni destinacione të lira në Evropë?

Eksplorimi i destinacioneve të përballueshme në Evropë është bërë një zgjedhje e zgjuar për ata që kërkojnë diversitet dhe pasuri kulturore pa sakrifikuar bukurinë natyrore.

Këto vende ofrojnë një ndërthurje unike përvojash që kënaqin dëshirën për aventurë dhe nevojën për relaks, të gjitha me një buxhet të përballueshëm.

Shumëllojshmëria e peizazheve dhe përvojave kulturore

Mesdheu me diell: Destinacione si Shqipëria dhe Kroacia ofrojnë plazhe parajsore me ujëra të pastër kristal.

Përvoja unike kulturore: nga monumentet historike në Shqipëri, Bullgari , Mal të Zi, çdo destinacion premton kulturën e pasur.

Shqipëria: Plazhet ‘parajsë’ me kosto të ulët dhe trashëgimia historike

Shqipëria shquhet për ndërthurjen unike të plazheve parajsore me një trashëgimi të pasur historike, të gjitha me një kosto çuditërisht të ulët. Ky vend ofron një shumëllojshmëri destinacionesh që premtojnë një eksperiencë të paharrueshme për udhëtarët që kërkojnë relaksin bregdetar dhe aventura kulturore.

Vende historike dhe kulturore

Kalaja e Gjirokastrës: Një muze dhe kështjellë me pamje spektakolare.

Amfiteatri i Durrësit: Një amfiteatër i lashtë romak

Shtëpia e Zekatëve: Tregon jetën e klasës së pasur në Gjirokastër.

Kalaja e Himarës: Ofron pamje të bukur dhe një kafene për një ndalesë relaksuese.

Destinacionet e plazhit

Plazhi i Durrësit: Një plazh i madh me rërë të butë.

Plazhi i Golemit: Një plazh i qetë me rërë të bardhë dhe të butë.

Plazhi i Dhërmiut: Me ujëra të pastra kristal i konsoderuar si plazhet e Karaibeve.

Plazhi i Ksamilit: Një pamje mahnitëse e ujërave të tij të kristalta.

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë më shumë rreth këtyre destinacioneve, rekomandohet një vizitë në Shqipëri.

Kjo qasje i lejon vizitorët të shijojnë bukurinë natyrore të Shqipërisë dhe trashëgiminë e saj të thellë kulturore, duke siguruar një përvojë të pasur dhe të larmishme udhëtimi. /atsh/KultPlus.com

Nga veriu në jug, bukuri të rralla/ Shqipëria turistike ‘jehonë’ në median spanjolle

Jeni duke kërkuar për vendet më të mira për të vizituar në Shqipëri? Ky vend i Evropës Lindore ka një shumëllojshmëri të jashtëzakonshme peizazhesh duke përfshirë detin, malet, qytetet e trashëgimisë botërore dhe gastronominë e shijshme.

Kështu shkruan Rebeca Serna në të përditshmen spanjolle “Viajeros”, e cila përshkruan në detaje “perlat” natyrore të Shqipërisë turistike.

Nëse jeni në kërkim të natyrës, trashëgimisë kulturore dhe vendeve autentike me çmime të përballueshme, Shqipëria është zgjedhja më e mirë! Ne ju rekomandojmë 14 vendet e mahnitshme për t’u vizituar në Shqipëri.

Berati, qyteti i një mijë dritareve

Destinacioni turistik më i njohur për t’u vizituar në Shqipëri. Një qytet i bukur i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, më pak se dy orë larg nga kryeqyteti.

Berati është një qytet me më shumë se 2000 vjet histori, ku kultura të ndryshme kanë lënë gjurmë.

Edhe pse i mungojnë monumentet kryesore ai është një muze gjigant.

Imazhi emblematik i qytetit na tregon një enigmë shtëpish të vogla prej guri, që nga bregu i lumit Osum, ngjiten të çrregullta deri në majën e shpatit të kurorëzuar nga kalaja e Beratit.

Qershia mbi tortë janë minaret e holla të xhamive, ezani i të cilave ndërthuret me rrëmujën e jetës së përditshme në qytet.

Berati ndahet në tre lagje të dallueshme historike: lagjja e krishterë e Goricës, lagja myslimane e Mangalemit dhe lagjja e Kalasë, e vendosur në majë të kodrës ku ndodhet kalaja.

Kanionet marramendëse të Osumit

Shumë pranë Beratit ndodhet një destinacion me natyrë befasuese dhe ende i panjohur, Kanionet e Osumit.

Është një grykë e madhe me më shumë se 13 kilometra gjatësi, më e madhja në Shqipëri dhe me mure shkëmbore që arrijnë 100 metra lartësi.

Gjithashtu mund të bëni një vizitë në ujëvarën e Bogovës.

Qasja në këtë zone bëhet përmes një rruge të thjeshtë rreth 30 minuta (një drejtim) dhe, megjithëse e vogël ujëvara është e shkëlqyer për të notuar në verë.

Gjirokastra dhe sharmi i stilit osman

Gjirokastra, një tjetër qytet i përfshirë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Është pa dyshim shembulli më i mirë i arkitekturës tradicionale osmane në tokën shqiptare, i quajtur ndryshe ‘qyteti i gurtë’.

Ajo që sot është një kështjellë e bukur (pjesërisht në rrënoja) dhe me pamjet më të mira të qytetit, lë të kuptohet për një të kaluar të lavdishme.

Rrugët me kalldrëm të Gjirokastrës janë një kënaqësi e vërtetë për shëtitje të gjata.

Këtu do të zbuloni xhevahire arkitekturore që nga koha e dominimit turk, kryesisht pallate të mëdha dhe elegante me çati të mbuluara me gurë (një tipar dallues i qytetit).

Gjithashtu, nëse ju pëlqen natyra dhe hiking, duhet të dini se ajo është e rrethuar nga male dhe hapësira të bukura natyrore.

Gjithashtu vizitoni Parku Natyror “Syri i Kaltër” apo Parku Kombëtar i Bredhit të Hotovës dhe zona e tij e burimeve të nxehta, Banjat të Benjës.

Burimet e ujërave termale të Bënjës, ose Banjat e Bënjës

Do të mahniteni me urën e mrekullueshme osmane të Kadiut dhe burimet e ujërave termale të Bënjës, apo siç quhen ndryshe Banjat e Bënjës.

Pa dyshim, një tjetër vend mahnitës dhe shumë autentik për t’u parë në Shqipëri.

Ky vend ndodhet pranë qytetit të Përmetit dhe brenda Parkut Kombëtar të Bredhit të Hotovës.

Udhëtimi këtu është një atraksion i madh në vetvete për shkak të peizazheve spektakolare.

Pasi të keni lënë makinën tuaj në parking, mund të shijoni pamjen e mrekullueshme të kësaj ure mesjetare pranë së cilës ndodhet një grup pishinash termale me ujëra sulfurorë me pamje nga malet dhe me akses të lirë.

Gjithashtu ju këshilloj të ecni përgjatë shtratit të lumit përmes kanionit të Langaricës për rreth 1 kilometër.

Përveç shijimit të një panorame spektakolare, do të gjeni edhe pishina të tjera shumë më pak të frekuentuara.

Syri i Kaltër, Monument Natyror

Në gjysmë të rrugës mes Gjirokastrës dhe Rivierës Shqiptare, Monumenti Natyror i Syrit të Kaltër është kthyer në një nga vendet më të njohura për t’u vizituar në Shqipëri.

Dhe askush nuk dëshiron të humbasë këtë pranverë ujërat blu super intensive që burojnë nga brendësia e tokës në një mjedis të bukur natyror të pyllëzuar.

Është një pikë shumë e vizituar gjatë verës ku noti është i ndaluar.

Riviera Shqiptare, plazhet më të mira në Shqipëri

Shqipëria nuk ka për t’i pasur zili vendet fqinje për sa i përket pasurisë natyrore dhe e ashtuquajtura Riviera Shqiptare është dëshmia më e mirë për këtë.

Ajo ka një shtrirjeje bregdetare prej më shumë se 100 kilometrash plot me plazhe dhe limane me ujëra të pastër kristal dhe bukuri magjepsëse.

Rruga bregdetare gjarpëron mes shkëmbinjve, duke ju ofruar kartolina për t’u mbajtur mend.

Dhe ndër të gjitha është thelbësore të bëni një ndalesë në plazhet më të mira, si plazhi i Kakomes, plazhi i Borshit, i Porto Palermos, i Llamanit, i Himarës, i Jalës dhe i Gjipesë.

Nëse jeni në kërkim të qetësisë zgjidhni muajt maj, qershor, shtator dhe madje edhe tetor, si më të mirët për të shijuar Rivierën Shqiptare.

Rrënojat e Butrintit dhe plazhi i Ksamilit

Në skajin jugor të rivierës ndodhet një nga thesaret më të mëdha për të eksploruar në Shqipëri: Parku Kombëtar i Butrintit.

Vetëm 10 minuta me makinë nga qyteti i Ksamilit, ai është i rrethuar nga një mjedis i bukur natyror dhe strehon rrënojat e qytetit antik të Butrintit.

Gjithashtu një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe me 3000 vjet histori, kjo qendër arkeologjike na tregon ndërthurjen e kulturave të ndryshme nëpër zonë: greke, romake, bizantine dhe veneciane. Komunikimi midis arkitekturës dhe natyrës është brutal.

Ksamili, një fshat bregdetar i mbushur me plazhe me guralecë, ishuj të vegjël dhe i lagur nga ujëra super transparente të një ngjyre të pabesueshme bruz.

Siti arkeologjik i Apolonisë

Kthehemi në brendësi të Shqipërisë për të zbuluar një tjetër nga sekretet e saj më të ruajtura, qytetin grek të Apolonisë në Iliri.

Një vend arkeologjik me vlera të paçmueshme vetëm pak kilometra larg Fierit, qyteti i dytë më i populluar në vend.

Tempulli i Artemidës është një xhevahir. Një pjesë e mirë e thesareve të mbledhura në vend janë ekspozuar në Manastirin e Shën Mërisë, i cili shërben si muze.

Pjesa më e madhe e këtij qyteti është ende nën tokë, vlerësohet se 90% e qytetit antik mbetet për t’u zbuluar.

Le të shpresojmë që puna arkeologjike të vazhdojë dhe Apolonia të shpallet një Trashëgimi Botërore sepse e meriton.

Shkodra, porta e Alpeve Shqiptare

Shkodra është një prej qyteteve më të populluara në Shqipëri me rreth se 100 mijë banorë.

Një nga pikat kryesore të vizitës së saj është Kalaja e Rozafës. Një kullë vrojtimi nga e cila mund të vëzhgoni jo vetëm qytetin, por të gjithë mjedisin natyror që ju rrethon.

Qyteti i Shkodrës shtrihet përgjatë një fushe në brigjet e liqenit të Shkodrës, një xhevahir natyral.

Mënyra më e mirë për të eksploruar qytetin është me biçikletë. Mos humbisni perëndimet e diellit në liqen të cilat janë spektakolare.

Përveçse një qytet i bukur, Shkodra është gjithashtu një pikënisje e mirë për të eksploruar zonën përreth, liqenin e Komanit, Thethin dhe Valbonën.

Ndër të tjera vizitoni urën e bukur të Mesit ose qytetin e vogël mesjetar të Drishtit.

Peizazhet në Liqenin e Komanit dhe Lumin e Shalës

Shkodra është një pikënisje e mirë për të zbuluar destinacionet mbresëlënëse të natyrës.

Një prej tyre është liqeni i Komanit, një rezervuar në lumin Drin.

Mënyra më e mirë për të shijuar këto peizazhe është përmes një turneu me varkë.

Porti i nisjes është më pak se dy orë me makinë nga Shkodra, dhe prej andej mund të zgjidhni midis një turneu me varkë ose një udhëtimi pak më shumë se dy orë me makinë në portin e Fierzës.

Kjo rrugë e fundit është ajo që duhet të bëni për të arritur në qytetin malor të Valbonës.

Nëse planifikoni të vizitoni Valbonën dhe Alpet Shqiptare do të mund ta shijoni këtë destinacion gjatë vetë udhëtimit.

Mos humbisni një aventurë në liqenin e Komanit me një varkë të vogël, destinacioni përfundimtar i së cilës janë plazhet bruz të Lumit të Shalës.

Thethi, Valbona dhe Bjeshkët e Nemuna

Bjeshkët e Nemuna, të ashtuquajturat Alpe Shqiptare, përfaqësojnë një zonë të bukur malore në veri të Shqipërisë.

Do të befasoheni nga bukuria e peizazheve dhe hijeshia e fshatrave të saj të vegjël. Ky vend është plot surpriza.

Fillimisht, nisni një udhëtim në një nga fshatrat më emblematike: Valbonën.

Në Valbonë koha duket se ka një ritëm tjetër. Ritmi i përrenjve të saj, i reve që luftojnë me majat e maleve dhe ai i banorëve vendas të angazhuar me punët e tyre të përditshme.

Një mrekulli!. Dhe akoma më e mrekullueshme është kalimi i distancës që ndan Valbonën nga fshati i Thethit përmes një rruge spektakolare ecjeje në zemër të këtyre maleve që zgjat rreth 7 orë.

Thethi është një tjetër perlë e fshehur në një nga pjesët më të largëta të vendit.

Ky fshat i bukur shtrihet përgjatë një lugine plot me ujëvara, pishina natyrore dhe peizazhe që të lënë pa fjalë.

Rekomandohet gjithashtu të vishni çizmet tuaja malore për të zbuluar ujëvarën e Grunasit dhe pishinën natyrore të Syrit të Kaltër.

Kruja, një vend i bukur për t’u vizituar në Shqipëri

Duke ecur nëpër rrugicat e Krujës, do të ndjeni sikur jeni shpërngulur në një vend tjetër pa e kuptuar.

Qendra historike e Krujës është shumë e vogël. Mund të filloni me një shëtitje nëpër pazarin e vjetër.

Eksploroni gjurmët e qytetit të vjetër mesjetar. Një qytet brenda vetë qytetit.

Kruja është tërësisht e rrethuar me mure dhe brenda mund të vizitoni Kalanë, ku aktualisht ndodhet muzeu i Skënderbeut, si dhe Muzeu Etnografik.

Një shembull i mrekullueshëm i arkitekturës osmane të ruajtur mirë.

Në brigjet e Liqenit të Ohrit

Liqeni i Ohrit ndan territorin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Brenda kufijve shqiptarë gjejmë një hapësirë ​​natyrore në të cilën në skenë shfaqen ujërat e kristalta të këtij gjiganti dhe malet e larta.

Ohri në ditët e sotme është kthyer në një atraksion të madh turistik.

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë

Tirana ka një atmosferë mjaft të veçantë. Ndikimi komunist ndihet pothuajse në çdo cep.

Nga sheshi gjigant Skënderbej te bunkerët e shndërruar në muze dhe ekspozita arti, apo Piramida e ndërtuar në kujtim të diktatorit Enver Hoxha.

Megjithatë, ka një monument që bie në sy mbi këto masa të mëdha çimentoje dhe betony, është xhamia e Et’hem Beut.

Një tempull i bukur që arriti të shpëtojë veten nga epoka më e errët e Shqipërisë.

Një tjetër nga vizitat thelbësore në Tiranë na çon në lartësitë e malit të Dajtit, një Park Kombëtar praktikisht i integruar në qytetin e madh./topchanel/KultPlus.com

Shqipëria zgjat pjesëmarrjen në KFOR deri më 2027

Këshilli i Ministrave të qeverisë shqiptare, miratoi sot disa ndryshime në vendimin “Për pjesëmarrjen e Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë në operacionin ushtarak ndërkombëtar KFOR në Kosovë”.

Konkretisht, u vendos kohëzgjatja e këtij misioni nga 31 dhjetor 2024 në 31 dhjetor 2027, raporton ATSh.

Gjithashtu në vendim ndryshon edhe dieta për ditët e qëndrimit, pasi nga 6 000 lekë në ditë shkon në 12 mijë lekë në ditë, përveç pagës mujore.

Vendimi parashikon se periudha e qëndrimit në mision për çdo përfaqësues do të jetë me sistem rotacioni çdo 6 muaj dhe 1 vit për postin ACOS SPT, periudha, të cilave u shtohen edhe ditët e qëndrimit për ndërrimin me kontingjentin e radhës (marrje dhe dorëzim detyre, vonesa të transportit strategjik).

Efektet financiare, që rrjedhin nga zbatimi i këtij vendimi, përballohen nga buxheti i Ministrisë së Mbrojtjes.

Media gjermane e përshkruan Shqipërinë si destinacionin e duhur për turizëm, Rama: Vitin që shkoi na vizituan 300 mijë gjermanë

Promovimi turistik i Shqipërisë nga mediat e huaja vijon.

Më i fundit është artikulli i medias gjermane të udhëtimeve dhe turizmit “Reise Reporter”, që e përshkruan Shqipërinë si destinacionin e duhur për përvoja të turizmit natyror mes bukurisë së alpeve, pyjeve, liqeneve, kanioneve e plazheve.

Në artikull janë përzgjedhur shtatë mrekullitë natyrore më të bukura dhe spektakolare që Shqipëria ka për të ofruar. Duke e nisur me alpet shqiptare, për të cilat shkruajnë se janë një parajsë për adhuruesit e ecjes, veçanërisht në muajt e verës. E duke vijuar me Parkun e Llogarasë, Syrin e Kaltër, Luginën e Vjosës në Jug apo dhe Grykën e Osumit.

Media gjermane e cilëson Shqipërinë si destinacionin e ëndrrave për të gjithë të apasionuarit mbas natyrës, duke iu sugjeruar lexuesve se  përveç plazheve të mrekullueshme dhe qyteteve emocionuese,  në Shqipëri mund të zbulojnë parqe kombëtare unike dhe bukuri natyrore në të gjithë vendin ballkanik.

Artikullin e ka shpërndarë dhe kryeministri Rama dhe thotë se është një ftesë e parfumosur me të gjitha shijet e ndjesitë e Shqipërisë për vizitorët gjermanë të cilët për vitin që shkoi na vizituan mbi 300 mijë./topchanel/KultPlus.com

Mediat sllovene shkruajnë për Shqipërinë: Destinacion i pushimeve aventureske

Mediave të huaja që shkruajnë për zhvillimin turistik të Shqipërisë iu bashkuan edhe ato sllovene.

Revista e njohur “City Magazine” ka përpiluar një listë të  destinacioneve turistike që janë pak të kushtueshme, por në të njëjtën kohë edhe premtojnë përvoja të paharrueshme.

Në listën e këtyre 10 vendeve është Shqipëria.

E përshkruan si një vend me reliev të thyer, plazhe të pacenuara dhe histori të lashtë që pret  për t’u eksploruar. Në artikull revista sllovene sugjeron për lexuesit të vizitojnë  qytetin e Beratit që bën pjesë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Për adhuruesit e detit, Shqipëria ofron gjithçka sipas dëshirës së tyre. Udhëtarët mund të gjejnë shumë plazhe me rërë përgjatë vijës sonë bregdetare, duke përfshirë ato të Sarandës, Himarës dhe Dhërmiut. /tvklan/KultPlus.com

Revista franceze: Shqipëria, destinacioni ideal për udhëtarët që kërkojnë autenticitet dhe aventura

Zhytuni në zemër të një destinacioni ende pak të njohur në Evropë: Shqipërisë. Vendi i aventurave dhe peizazheve që të lënë pa frymë dhe një perlë për të apasionuarit e udhëtimeve, shkruan në një artikull revista franceze e udhëtimeve “À Vous Poitiers”.

Duke udhëtuar në rrugët e saj gjarpëruese, mes maleve madhështore, liqeneve të kaltra dhe brigjeve të egra të detit Jon, Shqipëria ju premton kujtime të paharrueshme.

Përgatituni të eksploroni një sërë kulturash, historish dhe peizazhesh mes gjurmëve të natyrës së pacënuar dhe mikpritjes së pashembullt.

ITINERARI

Filloni aventurën tuaj në Tiranë, kryeqytetin plot ngjyra, përpara se të niseni në jug, ku mund të shijoni brigjet e pacenuara të Rivierës Shqiptare.

Mes plazheve sekrete dhe vendeve arkeologjike, itinerari juaj do të jetë sa i larmishëm aq edhe magjepsës.

Zbuloni vendet e njohura si Saranda dhe mrekullitë e fshehura si Parku Kombëtar i Llogarasë, që ofron një kombinim perfekt mes aventurës dhe relaksit.

BREGDETI I JONIT

Vija bregdetare shqiptare është ende e panjohur, por është shtëpia e disa prej plazheve më të bukura në Evropë.

Nga ujërat e kristalta të Ksamilit e deri te qetësia e Dhërmiut, çdo ndalesë në këtë shtrirje bregdetare të Jonit ka pjesën e saj të surprizave.

Gjeni kohë për t’u zhytur në ujin e pastër kristal dhe për t’u çlodhur në plazhet që nuk kanë asgjë për t’u pasur zili fqinjëve të tyre grekë.

Gjithashtu, mos humbisni fshatin piktoresk të Himarës, një vend i përsosur për të shijuar ushqime të freskëta deti dhe përjetuar kulturën vendase shqiptare.

Udhëtimi në Shqipëri do t’ju mundësojë gjithashtu të vizitoni vende të tilla si Kalaja e Ali Pashës në Porto Palermo, një dëshmi historike që integrohet në mënyrë harmonike në peizazhin bregdetar.

PEIZAZHET MALORE 

Përtej plazheve, malet e Shqipërisë ofrojnë një panoramë të jashtëzakonshme për adhuruesit e natyrës.

Rrugët gjarpëruese të veriut, si ato që të çojnë në Luginën e Valbonës apo Parkun Kombëtar të Thethit, ofrojnë pamje mahnitëse dhe eksperienca të paharrueshme.

Veriu i Shqipërisë është gjithashtu vendi i traditave shekullore ku mund të takoni komunitetet lokale dhe të ndani një moment të përditshmërisë së tyre.

Këto rajone malore ofrojnë një shpirt të thellë dhe autentik për çdo udhëtar në kërkim të autenticitetit.

TRASHËGIMIA HISTORIKE DHE KULTURORE

Udhëtimi në Shqipëri nuk do të ishte i plotë pa eksploruar trashëgiminë e pasur që mbulon vendin.

Vendet e lashta si Apolonia apo Butrinti janë ndër vendet kryesore për t’u vizituar, që do t’ju kthejnë pas në kohë.

Këto mbetje arkeologjike, disa prej të cilave janë përfshirë në listën e Vendeve të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, janë dritare që hapen në disa mijëvjeçarë të historisë.

Për një eksperiencë të gjallë kulturore vizitoni muzetë e Tiranës dhe qytetin e vjetër të Beratit, i quajtur ndryshe “qyteti i një mijë dritareve”.

Këto mjedise historike ndërthurin arkitekturën e stilit osman, ndikimet italiane dhe kujtimet e epokës komuniste, duke formuar një peizazh unik urban.

Udhëtimi drejt Shqipërisë është një mundësi për të kuptuar më mirë aspektet e shumta të historisë evropiane.

GASTRONOMIA LOKALE DHE MIKPRITJA MIQËSORE

Shqipëria ofron një kuzhinë të shijshme me produkte vendase.

Restorantet e vogla lokale ofrojnë pjata tradicionale mesdhetare me ndikime orientale.

Ju mund të provoni gatimet tradicionale shqiptare duke filluar nga byreku deri te ushqimet e freskëta të detit.

Shqiptarët shquhen për mikpritjen e tyre. Ndarja e një vakti me ta është shpesh sinonim i momenteve të paharrueshme.

Shqipëria është vendi i kontrasteve dhe zbulimeve. Mes peizazheve madhështore, pasurisë kulturore dhe gastronomisë mahnitëse, ky destinacion ballkanik ju pret të zbuloni sekretet e tij.

Shqipëria nuk u përgjigjet kritikave të UNESCO-s për Butrintin

Shqipëria publikoi të hënën raportin për Parkun Kombëtar të Butrintit, që do të shqyrtohet nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore, në Indi, në korrik të këtij viti. Raporti prej 170 faqesh i Ministrisë shqiptare të Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit anashkalon përgjigjet për disa nga kritikat e forta të misionit të UNESCO – ICOMOS.

Në raportin e monitorimit, që iu dorëzua autoriteteve shqiptare në shtator të vitit 2023, misioni i UNESCO-s shprehte “shqetësim të thellë” për ndryshimin e kufijve të Parkut Kombëtar të Butrintit nga qeveria shqiptare me heqjen e 600 hektarëve pa dijeninë dhe miratimin e organizatës.

Por sipas dokumenteve zyrtare, të para nga Zëri i Amerikës, nga Parku Kombëtar i Butrintit janë hequr 802 hektarë dhe sipërfaqja nga 9424 hektarë që ishte, tani është 8622 hektarë.

Vendimi i qeverisë shqiptare në janar të vitit 2022 për kufijtë e rinj të Butrintit dhe vendimi i një muaji më vonë për ndërtimin e një resorti në pjesën e hequr nga Parku Kombëtar nuk citohen në asnjë rresht të raportit të qeverisë shqiptare.

Po ashtu, raporti i palës shqiptare nuk u jep përgjigje konkrete kritikave të UNESCO-s edhe për modelin e ri të menaxhimit të qytetit antik të Butrinit, të njohur si zona A-3, përmes një organizate jofitimprurëse (Fondacioni) të krijuar nga Ministria shqiptare e Kulturës në partneritet me Fondacionin Shqiptaro Amerikan për Zhvillim (AADF).

Misioni i UNESCO-s thotë në raportin e vitit 2023, se menaxhimi vetëm i zonës A-3 me rreth 614,3 hektarë, nuk përmbush kërkesat e UNESCO-s për një menaxhim të integruar të Butrintit, që kombinon arkeologjinë, monumentet dhe pjesën natyrore.

Misioni i UNESCO-s ka kërkuar gjithashtu që Ministria e Kulturës të ruajë autoritetin e “shtetit palë” për Butrintin, ku organizata kërkon përgjegjësitë shtetërore në përputhje me standartet botërore të vendosura nga UNESCO.

“Marrëveshjet mes Ministrisë se Kulturës, AADF-se dhe Fondacioni i ri nuk japin një zgjidhje të përshtatshme, pasi nuk janë përgjegjëse për menaxhimin e pasurisë së Trashëgimisë Botërore si të tillë”, thotë misioni.

Pala shqiptare i përgjigjet UNESCO-s se Fondacioni i Menaxhimit të Butrintit, në koordinim me Ministrinë e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, do të përshtasin Planin e Veprimit dhe do të punojnë drejt një marrëveshjeje ku Ministria e Kulturës të ketë autoritetin tërësor mbikëqyrës për Butrintin dhe përgjegjësinë ndaj Komitetit të Trashëgimisë Botërore.

Në realitet Ministria e Kulturës nuk ka hapësirë për një marëveshje të re, pasi marrëveshja aktuale për krijimin e Fondacionit të ri ka një afat 10 vjeçar. Gjithashtu, Ministria e Kulturës nuk e ka shumicën në Bordin e Fondacionit të Menaxhimit të Butrintit si organi më i lartë vendimarrës.

Bordi i Fondacionit përbëhet nga pesë anëtarë, të kryesuar nga ministri përgjegjës për kulturën, dy përfaqësues të Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, drejtori i Instituti Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore dhe një ekspert ndërkombëtar.

Raporti i palës shqiptare duket se nuk plotëson edhe disa nga kërkesat që Qendra Botërore e Trashëgimisë u ka drejtuar autoriteteve shqiptare përmes një letre dërguar ambasadores shqiptare në UNESCO, Besiana Kadare, tetorin e vitit të shkuar.

Ndërsa UNESCO ka kërkuar “informimin nga Shqipëria mbi masat për mbrojtjen dhe menaxhimin e integruar të pronës dhe zonës së saj tampon”, autoritetet shqiptare duket se nuk e kanë ende gati këtë plan për t’ia dorëzuar Komitetit të Trashëgimisë Botërore.

“Puna e nisur po ndiqet me takime teknike që synojnë përgatitjen e një plani të detajuar veprimi afatshkurtër dhe afatgjatë, për zbatimin e rekomandimeve të UNESCO-ICOMOS”, thuhet në raportin e palës shqiptare.

Një tjetër kërkesë e UNESCO-s lidhet me “sqarime të detajuara dhe një hartë të qartë dhe të saktë që tregon kufijtë e pronës dhe zonës tampon, siç është miratuar nga Komiteti i Trashëgimisë Botërore në 2007”.

Kjo hartë ende nuk është përgatitur nga autoritetet shqiptare dhe nuk është përfshirë në raport.

“Fondacioni për Menaxhimin e Butrintit do të përgatisë një hartë të detajuar dhe të saktë, në bashkëpunim dhe nën mbikëqyrjen e Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit dhe Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit”, thuhet në raport.

Por kjo bie ndesh me përgjegjësitë e Fondacionit për Menaxhimin e Butrintit, i cili sipas ligjit të miratuar nga parlamenti shqiptar, ka në administrim dhe mandat për të vepruar vetëm në zonën A-3 të Parkut me rreth 614,3 hektarë dhe jo për gjithë Parkun Kombëtar të Butrintit që aktualish është 8622 hektarë.

Zhvillimet me kufijtë e Parkut Kombëtar të Butrintit janë parë me tone mjaft kritike nga Misioni i fundit i UNESCO-s, pasi ato janë në kundërshtim edhe me rekomandimet e Planit të Menaxhimit të Butrintit që vetë qeveria shqipare kishte miratuar në vitin 2020.

Plani i menaxhimit propozonte vetëm një rishikim kufijsh prej 50 deri në 150 hektarë që përbënin zonën ndërtimore të Ksamilit dhe krijimin e një brezi të gjelbër për të frenuar ndërtimet e mëtejshme, por jo heqjen e 802 hektarëve nga Parku Kombëtar.

Zëri i Amerikës verifikoi në sistemin shtetëror shqiptar të gjeohapësirës (ASIG) hartën aktuale të Parkut Kombëtar të Butrintit ku pasqyrohet ndryshimi i kufijve dhe ku tani është jashtë zonës së mbrojtur zona bregdetare nga kanali i Çukës, në pjesën fundore bregdetare të Ksamilit.

Raporti i palës shqiptare për Komitetin e Trashëgimisë Botërore për Butrintin nuk përmend asnjë fakt për zhvillimet në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë lidhur me Butrintin.

Një grup prej 36 deputetësh opozitarë i kanë kërkuar kësaj gjykate që ta shfuqizojë si anti-kushtetues ligjin mbi administrimin e Parku Kombëtar të Butrintit.

Përfaqësuesit e qeverisë shqiptare në seancën plenare të nëntorit të viti të shkuar në Gjykatën Kushtetuese nuk e paraqitën Raportin e UNESCO-s, megjithëse prej shtatorit të vitit të shkuar raporti i ishte dorëzuar Institutit Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore, por nuk ishte bërë publik nga UNESCO pasi pala shqiptare nuk kishte dhënë pëlqimin.

Gjykata Kushtetuese, në një gjest të pazakontë, në janar të këtij viti, bëri një ndryshim të procedurave të saj, duke i kërkuar qeverisë raportin e UNESCO-s dhe rihapi seancën plenare për Butrintin.

Ministri i ri i Kulturës dhe Ekonomisë Blendi Gonxhe nuk e ka firmosur kalimin e Parkut në administrimin e Fondacionit të ri, që sipas ligjit të miratuar në Parlament duhet të bëhej më 14 shkurt të këtij viti.

Zoti Gonxhe, përmes një statusi në rrjetet sociale u shpreh se “donte të siguronte opinionin publik për vëmendjen maksimale për mirëadministrimin e procesit sfidues të ndryshimit të modelit të menaxhimit të Parkut Kombëtar të Butrintit, në zbatim të plotë të standardeve ndërkombëtare dhe kuadrit ligjor shqiptar në fuqi”.

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa, që ka udhëhequr nismën e deputetëve opozitarë në Gjykatën Kushtetuese, ka deklaruar se beteja për Butrintin është një betejë për identitetin, historinë dhe trashëgiminë shqiptare. /VOA/KultPlus.com