Ilira Gashi, pop-ylli zviceran me mbi 50 milionë klikime në YouTube

Vështirë të ketë ndonjë këngëtar në Zvicër më të suksesshëm ndërkombëtarisht sesa Ilira Gashi (25), shkruan të dielen gazeta Blick, teksa ka përgatitur një rrëfim për tatuazhet e saja.

Këngët e kësaj këngëtareje të njohur të muzikës pop nga Berni, prindërit e së cilës janë me prejardhje nga Shqipëria dhe Kosova, janë klikuar mbi 50 milionë herë në YouTube.

Me këngën “Fading”, ajo ishte në krye të top-listave gjermane për javë të tëra.

Pas Tina Turnerit (80), Ilira është këngëtarja më e njohur zvicerane në “Spotify”.

Por, si shkruan Blick, Ilira është edhe adhuruese e madhe e tatuazheve.

“Ata janë simbole të identitetit tim krijues”, shpjegon ajo. “Një identitet i formësuar nga gratë e forta”./ KultPlus.com

Gazeta zvicerane “Blick” shkruan për këngëtaren shqiptare Ilira Gashi: Rita Ora e re

Ilira Gashi (Foto: Instagram/iliramusic)

Është një nga zbulimet muzikore të vitit: Ilira , këngëtarja me rrënjë shqiptare, konsiderohet ndërkombëtarisht si ylli i ardhshëm i muzikës pop, e nis artikullin e saj gazeta zvicerane “Blick”.

Mediat zvicerane e quajnë atë si këngëtarja e vitit: Ilira (24 vjeçe) nga Koniz BE, pasi vetëm në Youtube, këngët e saj, prindërit e të cilës vijnë nga Shqipëria dhe Kosova, kanë mbi 30 milionë klikime. Projektet e saj mbajnë tituj provokative si ky i fundit “Get Off My D! Ck”.

Fansat e krahasojnë atë me yllin Rita Ora, si pasardhëse të mbretëreshës shqiptare të popit. “Ky është një kompliment i madh dhe më nderon shumë,” thotë Ilira. “Por kur ju shikoni muzikën time,e kupton se unë nuk jam i klasifikuar dhe se jam origjinale”.

1.Vendi i tretë në garën për festivalin “Song Contest Euro”

Talenti muzikor i këngëtares së re është i njohur fillimisht nga nëna e saj e cila edhe e inkurajoi atë. Në vitin 2010, ajo hyn në një grup zviceran në garë për festivalin “Song Contest Euro” (ESC), teksa zuri edhe vendin e tretë. “ESC, ishte lumturia më e madhe e jetës sime”, thotë Ilira. “Përndryshe unë ndoshta nuk do të kisha shkuar në Berlin.”

Pas ESC, këngëtarja mori një ftesë për kryeqytetin gjerman nga reperi i suksesshëm Prinz Pi (39 vjeç). Ajo bashkë me DJ-në rezultoi sukses të mëdha me bashkëpunim e tyre “Fading” dhe përfundoi si një nga hitet më të mëdha të vitit 2018.

Pothuajse në të njëjtën kohë,  ka nënshkruar kontratë si artist solo. Ilira: “Unë vendos gjithçka vetë. Tekstet e mia, muzikën time dhe veshjet e mia të mprehta. Unë nuk jam një fabrikë industriale, por një këngëtare e bërë vetë”.

2.Jam Feministe

Megjithatë, të qenit grua në biznesin e muzikës nuk është gjithmonë e lehtë. “Jam shpesh e nënvlerësuar dhe e reduktuar për shkak të pamjes time sidomos nga njerëzit”, thotë këngëtarja, që i pëlqen të eksperimentojë me veshjet në klipet e saj.

Ajo shkruan tekste mjaft të thella: “Edhe pse unë bëj flluskë-çamçakëz tekstet e mia gjithnjë kanë një mesazh”. Unë jam vetëm një feministe si gjithë të tjerët”, thotë Ilira. Me këngët e mia dua të inkurajoj gratë që të qëndrojnë ashtu siç janë.

3.Kam trashëguar më të mirën nga të dyja kulturat

Aktualisht, mbretëresha po e vazhdon karrierën e saj muzikore me të dashurin producentin Jumpa (24 vjeç) dhe jeton në Londër, pasi është duke punuar në albumin e saj debutues. Ilira po punon vazhdimisht për të shpërthyer në Zvicër dhe Shqipëri. “Temperamenti im është shqiptar, por perfeksioni im është zviceran”, thotë ajo duke qeshur.

“Kam trashëguar më të mirën nga të dyja kulturat”, përfundon Gashi për Blick. /Telegrafi/KultPlus.com

Blick promovon bukuritë e Kosovës, publikon pamje fantastike nga maja e Gjeravicës (Video)

Përpos kuzhinës së pasur tradicionale, mikpritjes, trashëgimisë kulturore, Kosova shquhet edhe për bukuritë e rralla natyrore.

E përditshmja gjermano-zvicerane Blick, ka publikuar një video interesante të Arton Krasniqit nga i cili ka marrë leje për përdorimin e pamjeve.

Ky i fundit i është përgjigjur në mënyrë pozitive kërkesës së tyre pa kurrfarë kompensimi financiar, pasi që beson se publikimi i tyre është në interesin kombëtar, dhe se ndihmon zhvillimin e turizmit të vendit tonë.

Në video shfaqen bukuritë e majës së Gjeravicës e cila është 2556 metra mbi nivelin e detit, dhe konsiderohet si një nga atraksionet më të kërkuara turistike në Kosovë.

Atë e vizitojnë qytetarë nga e mbarë bota e në veçanti gjatë dimrit, kur hapësirat e mbuluara me borë dhurojnë peizazhe të rralla që gjithkush ëndërron t’i shoh. /Telegrafi/ KultPlus.com

Gazeta zvicerane: Çfarë mund të mësojnë zviceranët nga shqiptarët

Shqiptarët në Zvicër shpesh luftojnë me paragjykime. Por, ata kanë edhe shumë të mira. ‘Blick’ me një shkrim special jep pesë gjërat që zviceranët mund të mësojnë nga një shqiptar, përcjell albinfo.ch.

Festimi: Pa ofendim, por a keni qenë ndonjëherë në një martesë shqiptare apo keni vizituar një klub shqiptar në Zvicër? Nëse hyni në valle atëherë definitivisht nuk do të dilni nga vallja. Shembulli më i mirë është Kampionati Evropian në Francë dhe atmosfera e krijuar nga tifozët.

Krenaria kombëtare: Sigurisht se zviceranët janë krenarë me vendin e tyre, por me shqiptarët kjo shkon pak më tej. Në çdo imazh të tyre paraqiten duke bërë shqiponjën me duar, dhe duke përmendur nga kanë ardhur. Nëse ka diçka shqiptare në një film ose ‘Bon Bon’ nga Era Istrefi është në radio, atëherë kjo është tipike për shpirtin shqiptar.

Mikpritja: Një tjetër arsye për të vizituar Ballkanin. Kur njerëzit dëgjojnë se keni ardhur si një i huaj nga Zvicra. Atëherë nuk jeni më një i huaj. Ju i përkisni familjes. Një darkë këtu, një pije atje dhe udhëtimi juaj ballkanik rezulton të jetë një goditje e madhe e fatit.

Lidhja familjare: Për popullin shqiptar, familja do të thotë gjithçka. Ndërsa disa zviceranë largohen nga familja në moshën 18-vjeçare dhe duan të punësohen, të rinjtë shqiptarë qëndrojnë në shtëpi deri në martesën e tyre. Jo, sepse janë dembelë, por ata ndihen të detyruar të kujdesen për prindërit e tyre, për 18 vjet ose më shumë. Marrëdhënia me familjen nuk është e humbur. Vizitat familjare janë pothuajse çdo fundjavë.

Luaj futboll: Na vjen keq, por duhet të ishte e lehtë. Yjet e Zvicrës janë me prejardhje shqiptare. Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri apo Admir Mehmedi janë të gjithë nën kontrata me klubet më të mira evropiane. Sigurisht ata kanë mësuar të luajnë futboll në Zvicër, por ata kanë talent shqiptar./KultPlus.com