Florent Boshnjaku sjell remixin e këngës “Suus” të Rona Nishliut (VIDEO)

Në Dhjetor të vitit 2011, Rona Nishliu mori pjesë në Festivalin e 50-të të RTSH-së me këngën “Suus” ku edhe doli fituese e përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision në vitin 2012, shkruan KultPlus.

Florent Boshnjaku është kompozitor i këngës “Suus”, e cila deri sot mban pozitën më të mirë të shqiptarëve që kanë marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës – Eurovizion.

Por, Boshnjaku ka vendosur që në këto ditë izolimi ta sjell remixin e këngës “Suus”. Kënga në këtë formë që ka marrë të bën edhe njëherë më shumë për vete.

Florenti është shprehur i lumtur që ka sjell këtë remix.

“Shoke dhe Shoqe ju ftoj ta degjoni remixin e ‘Suus’ .Se bashku me Ronen jemy happy me ju disponu ne keto dite te karantines .Enjoy & Share”, ka shkruar ai në Facebook ku edhe ka shpërndarë linkun e këngës. / KultPlus.com

“Suus” e Rona Nishliut këndohet edhe në Bullgari (VIDEO)

Kënga “Suus” e Rona Nishliut është kënduar në shumë vende të botës, kurse këngëtarja Tamara Angelovska së fundmi e ka interpretuar atë edhe në Bullgari, shkruan KultPlus.


‘Suus’ ishte përfaqësimi i Shqipërisë në festivalin “Eurovision” të vitit 2012 ndërsa duket sikur kjo këngë është akoma e freskët tek ata që e kanë dëgjuar. Tekstin e këngës e kishte shkruar vetë Rona, kurse muzika është komponim i kompozitorit Florent Boshnjaku.


Në këtë video mund ta dëgjoni interpretimin e Tamara Angelovska në Bullgari, ndërsa kjo nuk është hera e parë që ajo e këndon këtë këngë.
Rikujtojmë se Rona Nishliu me këtë këngë kishte arritur suksesin më të madh të shqiptarëve në festivalin evropian të muzikës, ku zuri vendin e pestë në vitin 2012. / KultPlus.com

Jeasmine, vajza nga Rumania e cila këndon fuqishëm ‘Suus’ të Rona Nishliut (VIDEO)

Jeasmine, një vajzë e re nga Rumania, ka zgjedhur një këngë shqipe për ta performuar para publikut në qytetin Navodari.

Kënga “Suus” nga Rona Nishliu, një këngë e njohur në mbarë Evropën falë pjesëmarrjes në Eurovizionin e vitit 2012-të ku edhe u pozicionua në vendin e pestë në finale, ka ardhur kësisoj nga vajza rumune, shkruan KultPlus.

Jeasmine Socaci, pos këngës së Ronës, në kanalin e saj në Youtube ka incizuar versionet e saj të këngëve të ndryshme rumune por edhe këngëve të njohura ndërkombëtarisht.

Kjo nuk është hera e parë që dikush performon këngën e Rona Nishliut në Rumani, pasi kjo këngë dukshëm është e pëlqyer në këtë shtet.

Navodari është qytet në Rumani, me rreth 32 mijë banorë. / KultPlus.com

Cila këngë e Rona Nishliut ju pëlqen më shumë? (VIDEO)

Nuk do ndoshta shumë koment interpretimi i saj në skenën e Eurovizionit. Krahash një tragjedie që ndodhi atyre ditëve, në majin e vitit 2012-të, Rona Nishliu ia doli të ngjitej në skenë.

Për shqiptarët ishin ditë të kobshme, njëjtë si për shpirtin e Ronës, megjithatë ajo doli në skenën e Eurovizionit dhe u pozicionua në vendin e pestë. Një performancë e rrëqethshme mbetet ajo e këngës “Suus”, edhe kaq vite pas krijimit të saj.

Sonte, po sjellim disa këngë të Ronës, por duke pyetur edhe lexuesin se çka pëlqen ai e ajo më shumë. “Suus” nuk mund ta largojmë nga lista, pasi mbetet nga ato këngë që nuk vdesin, në esencën e tyre kanë thirrje për mirësi por edhe për një vajtim të vetmuar.

Rona ka edhe këngë të tjera të fuqishme, të cilat e kanë pozicionuar në zërat të cilët nuk janë të shpeshtë, por janë të veçantë dhe të formuar. Kënga “Zonja Vdekje” u këndua para disa vitesh në Festivalin Kënga Magjike, dhe e vërtetoi magjinë e brishtë që ka brenda saj. Rona, si gjithmonë e veçantë në muzikë e në paraqitje, e solli një melodi të fuqishme e cila mund ta prekë secilin prej nesh, thellë thellë, nëse lidhet diçka e jona me këtë këngë, shkruan KultPlus.

Balada kalon në fund në një zhanër tjetër, por vetëm sepse revolta e saj duhet të ndalet dikur ose të ndërrojë frekuencë. Sonte po e sjellim edhe këtë këngë të Ronës – “Shko pastro pas saj”, sikur për të kërkuar një projekt të ri të Ronës. Kënga ka një videoklip simpatik, një tregim interesant paraqitur në moment që shihen, me Ronën që dëshiron të heq dorë nga një lidhje e cila e ka dërrmuar, e ku ka hyrë një person i tretë. Cila këngë e Rona Nishliut ju pëlqen më shumë juve, na tregoni në komente. / KultPlus.com