Dumoshi: MKRS-ja përkrahë vlera të artistëve si Rexhepagiqi e Boshnjaku

Me përkrahje të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, është mundësuar organizimi i koncertit të këngëtarit tonë të mirënjohur Armend Rexhepagiqit nën emërtimin “Edhe një herë”, të cilin e ka përgatitur kompozitori Florent Boshnjaku.

Koncerti do të mbahet të dielën në 20:45 në Klan Arena dhe siç ka paralajmëruar edhe kompozitori Boshnjaku, përgatitjet janë bërë gati të gjitha nga një ekip profesional për të sjellë një performancë të mrekullueshme, vlerëson ai.

Me këtë rast, ministrja Vlora Dumoshi, tha se projekte të këtilla nëpërmjet të cilave përçohen vlerat e mirëfillta, është kënaqësi dhe detyrim i institucionit që t’i përkrah.

“Dua të falënderoj këngëtarin Armend Rexhepagiqi, kompozitorin Florent Boshnjaku dhe tërë ekipin që po mundësojnë realizimin e këtij koncerti i cili është më se i nevojshëm për qytetarët si një lloj relaksimi dhe përmbushjeje artistike duke pasur parasysh pasojat që ka sjellë pandemia. Përmes këtyre vlerave të mirëfillta kulturore, përpos që i ruajmë ato, ne përpiqemi që t’i risjellim në kujtesë edhe për të ringjallur nostalgjinë”, tha ndër të tjera ministrja Dumoshi, duke veçuar faktin se MKRS-ja gjithmonë është afër artistëve që kultivojnë vlerat e mirëfillta të Kosovës. / KultPlus.com

Ramë Lahaj po vjen me një projekt të ri

Tenori i njohur shqiptar Ramë Lahaj duket se është duke punuar një projekt të ri, shkruan KultPlus.

Ai ka realizuar një takim me kompozitorin e njohur Florent Boshnjaku, dhe pikërisht ky i fundit ka paralajmëruar për këtë projekt. “Diçka shumë e bukur rrugës”, ka shkruar Boshnjaku.

Ndërkohë, Ramë Lahaj është duke qëndruar së fundi në Kosovë dhe takimet e tij kanë qenë të shpeshta edhe me udhëheqës të institucioneve, sikurse në Kosovë, poashtu edhe në Shqipëri.

Ramë Lahaj së fundi është prezantuar me një koncert të madh në sheshin e Prishtinës, mbetet të shihet se në çfarë formati do të jetë projekti i ri./KultPlus.com

Florent Boshnjaku sjell remixin e këngës “Suus” të Rona Nishliut (VIDEO)

Në Dhjetor të vitit 2011, Rona Nishliu mori pjesë në Festivalin e 50-të të RTSH-së me këngën “Suus” ku edhe doli fituese e përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision në vitin 2012, shkruan KultPlus.

Florent Boshnjaku është kompozitor i këngës “Suus”, e cila deri sot mban pozitën më të mirë të shqiptarëve që kanë marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës – Eurovizion.

Por, Boshnjaku ka vendosur që në këto ditë izolimi ta sjell remixin e këngës “Suus”. Kënga në këtë formë që ka marrë të bën edhe njëherë më shumë për vete.

Florenti është shprehur i lumtur që ka sjell këtë remix.

“Shoke dhe Shoqe ju ftoj ta degjoni remixin e ‘Suus’ .Se bashku me Ronen jemy happy me ju disponu ne keto dite te karantines .Enjoy & Share”, ka shkruar ai në Facebook ku edhe ka shpërndarë linkun e këngës. / KultPlus.com

Kompozitori Boshnjaku kërkon që incizimet e Nexhmie Pagarushës të jenë pronë shtetërore


Kompozitori Florent Boshnjaku, në një postim në rrjetin social “Facebook”, pasi që ka e ka konsideruar Nexhmie Pagarushën ikonë, ka kërkuar që incizimet e saj të jenë pronë e shtetit të Kosovës.

“Ai material është në adresa tjera: Beograd si dhe në Zagreb ( sikurse është një numër i konsiderueshëm i incizimeve të vjetra të artistëve Kosovar përfshirë Qamilin e Vogël etj.) Në ish-Jugosllavi ku edhe ne kemi qenë pjesë e sistemit incizimet janë publikuar në shumicën e rasteve nga PGP RTB (record label e asaj kohe si pronë e shtetit Jugosllav me seli në Beograd ) e cila e mban të drejtën si kompani producent -pronare e këtyre incizimeve, ka shkruar Boshnjaku. Sipas tij, përkundër bisedave me zyrtarë institucionalë nuk është marrë me shumë seriozitet kërkesa që këto materiale të diskutohen në takime me Serbinë si trashëgimi e jona kulturore dhe shpirtërore .

“Materiali i incizuar në ato dekada duhet ta ketë vendin aty prej nga ka ardhur dhe është krijuar pra në Kosovë. Kosova duhet të jetë pronare e materialeve të incizuara në kohë kurë është jetuar dhe vepruar në një bashkësi me republikat tjera në Jugosllavi, pra këtu hyjnë edhe këngët e znj. Nexhmie Pagarusha”, ka shkruar Boshnjaku. Më tej, ai ka kërkuar trajtim dinjitoz të artistëve të kalibrit të Nexhmie Pagarushës.

“Znj.Nexhmie në vitet e fundit nuk e shijoj të drejtën e autorit ku ajo pagesë ishte deshtë me ja kriju një bazë për një pleqëri dhe pension të dinjitetshëm pa pasur nevojë me kriju ligje dhe ide tjera që artisti i kalibrit të saj të ketë një pleqëri si duhet”, ka shkruar Boshnjaku.

Në fund të postimit të tij, kompozitori Boshnjaku ka kërkuar digjitalizimin e materialit të arkivit të ish- RTP-së.

“Ligji i cili e rregullon raportin e RTK-së si RTV publik në raport me materialet e RTP-së të cilat pas digjitalizimit duhet të jenë pronë e RTV publik ose të jenë pronë e shtetit të cilat arkivohen në ministri përkatëse si trashëgimi kulturore ose trashëgimi shpirtërore”, përfundon postimin e tij Boshnjaku. / KultPlus.com

Florent Boshnjaku, producent i Festivalit të RTSh-së

Florent Boshnjaku është zgjedhur producent i Festivalit të RTSh-së, shkruan KultPlus.com

“Të dashtun.
Sivjet me një ekip të mrekullueshëm do të jem Producent Muzikor i festivalit të RTSh”s në Tiranë.
Falendërues gjithmonë për institucionet në Tiranë të cilat e vlerësuan punën time në maksimum.
Shumë fat të gjithëve në këtë edicion”, ka shkruar Boshnjaku në llogarinë e tij në Facebook.

Këtë herë Festivali i RTSh-së pritet të jetë edhe më i sukseshëm se viteve tjera meqë producenti Boshnjaku e ka kompozuar këngën “Suus” të Rona Nushliut, përmes së cilës Shqipëria kishte pasur sukses të madh në Eurovizion. /KultPlus.com

“Cerise”, festivali më i ri për fëmijë në Kosovë

Për të gjithë fëmijët e talentuar në muzikë, sapo është dhënë një ndër lajmet më të mira së fundmi.

Kompozitori i njohur Florent Boshnjaku në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës do të sjellin në Kosovë festivalin për fëmijë të titulluar “Cerise”.

Festivali ka karakter garues ndërsa fituesit të këtij festivali do ti punohet një këngë me të cilën automatikisht do ti sigurohet pjesëmarrja në festivalin e fëmijëve në RTSH në Tiranë, shkruan GazetaExpress.

Përmes kësaj pjesëmarrje, fituesi nga festivali “Cerise” hyn në garë për përfaqësimin e Shqipërisë në festivalin “Junior Eurosong”.

I gjithë festivali do të jetë ‘live’ ndërsa do të mbahet në sallën e kuqe në Prishtinë me datë 21 qershor.

Kjo është ndër nismat më të mira të marra së fundmi në këtë periudhë kur në vendin tone mungojnë gara të tilla përmes të cilave vihet në pah talenti i artistëve të vegjël./KultPlus.com

“Home” shpërblehet me dy çmime në festivalin “For Rainbow” në Brazil

Filmi “Home” me regji të More Raçës e muzikë të Florent Boshnjakut është shpërblyer me dy çmime në festivalin e filmit “For Rainbow” i cili është mbajtur në Brazil, shkruan KultPlus.

Në kuadër të festivalit më të madh të diversitetit “For Rainbow” ky film ka arritur të triumfoj në dy kategori si “Filmi më i mirë internacional” dhe në kategorinë “Muzika më e mirë origjinale” ku muzika e këtij filmi është prodhim i kompozitorit Florent Boshnjaku.

Festivali “Rainbow” është një nga hapësirat më të rëndësishme për debat dhe përhapjen e respektit për pluralitetin seksual dhe gjinor në Brazil.

‘Home’ deri më tani është shpërblyer edhe me shumë çmime të tjera ndërkombëtare. Ndërsa në kastën e aktorëve janë: Xhejlane Tërbunja, Sunaj Raça, Kumrije Hoxha, Bekim Mulaj, Florentina Ademi, Veton Osmani, Albulena Bardhi, Mirsad Ferati, Don Raça, Gani Morina./ KultPlus.com

Shkëlzen Doli interpreton veprën e kompozitorit Florent Boshnjaku

Maestro i violinës, Shkëlzen Doli, më 23 shtator në sheshin ‘Skënderbej’ në Tiranë, do të sjellë magjinë e interpretimit përmes projektit të tij ‘Albanian Soul’.

Ky koncert tashmë është paralajmëruar që do të ketë një program të pasur artistik duke u bazuar në muzikën e të gjitha trevave shqiptare por nuk do të mungojnë edhe perlat e muzikës botërore.

Ky koncert që pritet të jetë madhështor në Tiranë, do të përmbyllet me një pikë të kompozuar nga kompozitori kosovar Florent Boshnjaku. Këtë gjë e bëri të ditur për KultPlus, vetë kompozitori Boshnjaku, i cili tregoi se kjo pikë është kompozuar enkas për këtë koncert dhe do të luhet nga mjeshtri i violinës Shkëlzen Doli.

“Në këtë koncert do të luhen një pjesë e veprave të njohura klasike të ri-orkestruara dhe pastaj do të luhet një program me muzikë shqipe (këngë të dëgjuara të ri-orkestruara, ku edhe këtu e kam një orkestrim timin). Pastaj ka edhe pika origjinale të kompozuara enkas për koncert. Numri im do ta përmbyllë koncertin dhe është origjinal, pra i kompozuar enkas për këtë koncert dhe luhet nga Shkëlzen Doli bashkë me orkestër dhe bend”, ka thënë për KultPlus Florent Boshnjaku.

Vepra quhet ‘E bukura’, ndërsa më 23 shtator në sheshin ‘Skënderbej’, kjo vepër do ta përmbyll koncertin e Shkëlzen Dolit ‘Albanian Soul’./ KultPlus.com

Këta janë dy fëmijët kosovarë që do të sfidohen në Festivalin për Fëmijë të RTSH-së

KultPlus ka raportuar ditë më herët për këngët që do të prezantohen në Festivalin për Fëmijë të RTSH-së, këngë që janë punuar nga kompozitori Florent Boshnjaku, kurse tekstet e këngëve janë shkruar nga Yll Limani, shkruan KultPlus.

Kompozitori i këtyre dy këngëve sapo ka plasuar në rrjete sociale edhe fotografinë me të dy fëmijët, duke i bashkëngjitë edhe këtë dedikim:

Me dy zemra te vogla , Jana Shala dhe Auron Ismaili do te marrin pjese ne festivalin e RTSh per femije (festival i cili dergon kengen fituese per ne Junior Eurosong ) po na mungon edhe Yll Limani i cili ka shkruar tekstet e bukura per te dy kenget . Suksese Jana dhe Auron./KultPlus.com