Yjet e ABBA tregojnë nëse do të shfaqen në skenën e Eurovision

Dy anëtarë të ABBA kanë këmbëngulur që ikonat suedeze të popit nuk do të performojnë në festivalin e ardhshëm të Eurovision.

Në një intervistë për t’u transmetuar në Britani të enjten, Björn Ulvaeus dhe Benny Andersson, e përjashtuan mundësinë që të performonin në finalen e festivalit, pavarësisht se Suedia do të organizojë Eurovision-in në vitin që përkon me 50-vjetorin e fitores së ABBA në Eurovision me këngën e famshme “Waterloo”.

Kombi nordik do të organizojë festivalin pasi këngëtarja suedeze Loreen fitoi konkursin e këtij viti.

“Unë nuk dua,” tha Benny Andersson. “Dhe nëse nuk dua unë, as të tjerët nuk duan. Është e njëjta gjë për të katërt ne. Nëse dikush thotë jo – është jo.”

Ulvaeus shtoi: “Ne mund të festojmë 50-vjetorin pa qenë ne në skenë.”

Grupi ABBA – që përbëhet edhe nga Agnetha Faltskog dhe Anni-Frid Lyngstad – fitoi famë ndërkombëtare pas suksesit të tyre në Eurovision në 1974.

Hite të tjera globale përfshijnë “Dancing Queen”, “Super Trouper”, “Money, Money, Money” dhe “Knowing Me, Knowing You”.

‘Duje’ kap 1 milion klikime, ndër këngët më të dëgjuara të Eurovizionit

Albina dhe Familja Kelmendi  do të ngjiten sonte në skenën e Eurovizionit për të perfomruar për së dyti herë këngën e tyre „Duje“, pasi që siguruan finalen.

Shqipëria në natën e dytë gjysmë finale ishte e para që u kualifikua në finale.

Performanca e Albines dhe Familjes Kelmendi  në bazë të klikimeve në Youtube është një ndër më të  shikuarat. Aktualisht ka arritur 1 milion klikime, derisa shifra milionshe  kanë kapur edhe Izraeli, Kroacia, Norvegjia, Suedia, Italia, Çekia.

Albina dhe familje e saj sonte do të përformojnë të dhjetit në radhë./21Media/KultPlus.com

Albina dhe familja Kelmendi synojnë majat e Eurovisionit (VIDEO)

Këngëtarja nga Kosova, Albina Kelmendi, e cila denjësisht po përfaqëson Shqipërinë në Eurovision, të enjten mbrëma u ngjit në skenën e Liverpulit.

Ajo së bashku me Familjen Kelmendi elektrizuan sallën e “M&S Bank Arena”  dhe kështu siguruan të parët votat e audiencës për ta çuar vendin që përfaqësojnë në finalen e madhe të kësaj gare evropiane.

Me të nisur kënga “Duje”, e gjithë skena e këndimit u shndërrua në kuq e zi – ngjyra këto që përkonin me flamurin kombëtar.

Për paraqitjen më të rëndësishme në karrierën e saj deri më tani, Albina ishte përkujdesur që të vishej me një kostum të zi e të dekoruar me copëza metali që në tërësi dukej si ato veshjet tradicionale të nuseve shqiptare, por njëkohësisht ngjasonte edhe me heroin kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

Madje në një çast kur kënga u bë edhe më ritmike, Albina & Familja Kelmendi i nxorën pecetat dhe filluan të vallëzojnë (pjesërisht) valle kombëtare – kështu duke e vulosur identitetin e tyre.

Pas kualifikimit, ajo ka bërë një prononcim për media, ku ka thënë se Kosova dhe Shqipëria janë si vëlla dhe motër që kanë një nënë Shqipërinë e Madhe.

“Ne jemi të një gjaku, të të njëjtit nacionalitet. Kosova dhe Shqipëria janë si vëlla dhe motër dhe ne kemi një nënë që është Shqipëria e Madhe”, tha Albina.

Shtetet tjera që arritën të kualifikohen në natën e dytë gjysmëfinale janë edhe Qiproja, Estonia, Belgjika, Austria, Lituania, Polonia, Australia, Armenia dhe Sllovenia.

Ndërkaq, në natën e parë gjysmëfinale, për finalen e së shtunës u kualifikuan Kroacia, Moldavia, Zvicra, Finlanda, Çekia, Izraeli, Portugalia, Suedia, Serbia dhe Norvegjia.

Tani këto 20 shtete, plus gjashtë të tjera, në mesin e tyre fituesi i vitit të kaluar që është Ukraina, por edhe “pesëshja e madhe”, Britania e Madhe, Gjermania, Franca, Spanja dhe Italia, do të garojnë të shtunën mbrëma për finalen e madhe të Eurovision 2023, me ç’rast juria dhe publiku do të vendosin për fituesin.

Kujtojmë se nga viti 2004, kur Shqipëria u paraqit për herë të parë në këtë garë, asnjëherë nuk arriti ta fitojë atë. Pozita më e lartë e arritur është vendi i 5-të në vitin 2012 me këngëtaren Rona Nishliu.

Tani Albina & Familja Kelmendi shpresojnë se do ta shkruajnë historinë duke u renditur më së larti në Eurovision.

Kush është Albina Kelmendi?

E lindur në Pejë më 27 janar të vitit 1998, qysh në moshë të re ajo nisi të merrej me muzikë dhe shkrim të teksteve.

Kelmendi mori famë në moshën 16-vjeçare në finalen e “The Voice of Albania”, kur të katër gjyqtarët pëlqyen paraqitjen e saj.

Në qershor të vitit 2022, ajo publikoi albumin e saj debutues, “Nana”, i cili u vlerësua pozitivisht.

Ndërsa më 23 dhjetor 2022, Albina & Familja Kelmendi u shpallën fitues nga votat e publikut me këngën “Duje” në edicionin e 61-të të “Festivalit të Këngës” në RTSH. Me këtë fitore u vendos se ata do ta përfaqësojnë Shqipërinë në Eurovision 2023.

E quajtur Albina & Familja Kelmendi, asaj i bashkohen në grup nëna Albana, babai i saj Bujari, vëllai i saj Albini dhe motrat Vesa dhe Sidorela.

Ky është teksti i këngës përfaqësuese të Shqipërisë në Eurosong:

Diçka mrena
Frymën ma nal’
S’di çka bohet, bohet
Po du me e nal’
(Ç’ka o ka bohet?!)
Krejt tu i pas’
E krejt tu i pas’
S’po muj me u k’naq

Jan’ tu u nda
Vec për nji fjal’
Jan’ tu u nda
Dashnin’ kan’ vra
Jan’ tu u nda
E kan’ harru
Se kan’ nji shpi
Sofër me f’mij’

Duje!
Si dikur ti duje
At’ dashni ti ruje!
Si jeten ti duje!
Mos e gjuj me gure!
Si dikur ti duje
At’ dashni ti ruje
Sa jeten ti duje!

Jan’ tu u nda
Vec për nji fjal’
Jan’ tu u nda
Dashnin’ kan’ vra
Jan’ tu u nda
E kan’ harru
Se kan’ nji shpi
Sofër me f’mij’

Duje!
Si dikur ti duje
At’ dashni ti ruje!
Si jeten ti duje!
Mos e gjuj me gure!
Si dikur ti duje
At’ dashni ti ruje
Sa jeten ti duje!
(Duje , duje)
Jan’ tu u nda
(Duje, duje)
Vec për nji fjal’
Jan’ tu u nda
Dashnin’ kan’ vra
( Duje, duje)
Jan’ tu u nda
(Duje, duje)
E kan’ harru
Se kan’ nji shpi
Sofër me f’mij’
(Duje, duje)/Klan Kosova/KultPlus.com

Rita Ora shkëlqeu në skenën e Eurovision 2023 (VIDEO)

Rita Ora e cila ishte e ftuar speciale e edicionit të sivjetmë ka shkëlqyer me performancën e saj, shkruan KultPlus.

Ajo në fillim u shoqërua nga Sofia, valltare nga Ukraina e cila është refugjatë në Britaninë e Madhe e më pas ajo është prezantuar me copëza të hiteve të saj nëpër vite, e cila natyrisht që ka elektrizuar audiencën prezente, por edhe të gjithë ata që e kanë përcjellë nëpërmjet platformave të ndryshme.

Rita Ora është shoqëruar me shumë balerinë, të cilët kanë sjellë edhe koreografi të shkëlqyer, por natyrisht që edhe dukja e saj ishte e mrekullueshme.

Eurovision sonte pat natën e parë, për të vazhduar nesër me të dytën ku edhe do të zgjidhen finalistët për mbrëmjen prej nga edhe do të nxjerr fituesin. Edicioni i sivjetmë po mbahet në Liverpool, alternativë për Ukrainën, pasi që fituesi i vitit të kaluar ishte nga Ukraina. / KultPlus.com

Eurovision 2023 – BBC: Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes

Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes, shkruan BBC për këngën konkurruese të Shqipërisë në Eurovision Song Contest.

Këtë vit, Festivali Evropian i Këngës në Liverpul do të ketë 37 vende që do të garojnë për t’u kurorëzuar kampion.

”Teatrale dhe dramatike, kënga shqiptare mbart një mesazh të fortë për rëndësinë e familjes dhe pranimin e njerëzve që doni për atë që ata janë”, shkruan BBC.

”Vokali mbresëlënës dhe harmonitë ballkanike ndërtohen në një kor tërheqës, me Albinën e shoqëruar në skenë nga pesë anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe babain e saj”, shton BBC.

”Zëri i Albinës të prek telat e zemrës”, thekson ajo.

Shqipëria do të paraqitet në këtë festival me këngën ”Duje” të Albinës dhe familjes së saj./atsh/KultPlus.com

Mbreti Charles dhe bashkëshortja e tij, Camila, ndezin dritat e skenës së Eurovision 2023

Mbreti Charles III dhe Madhëria e saj The Queen Consort vizituan sot Liverpool Arena, ku ndezën skenën për ta shpalosur atë për publikun për herë të parë.

Skena u zbulua nën tingujt e një kolone zanore me temë të Eurovizionit 2023.

E dizenjuar nga Julio Himede, skena mbresëlënëse është projektuar mbi parimet e ‘bashkimit, festës dhe komunitetit’.

Në më shumë se 450 metra katrorë të skenës, i bashkohen dhe 220 metra katrorë të tjerë ekrane video që lëvizin dhe rrotullohen në mënyrë të pavarur, si dhe mbi 700 pllaka video të integruara në dysheme dhe më shumë se 1500 metra drita LED.

Eurovision 2023 do të nis me datë 9 maj deri me 13 maj në Liverpool. Albina dhe Familja Kelmendi do të përfaqësojnë Shqipërinë me këngën “Duje” ku dhe morën çmimin e parë në Festivalin e Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. /rtsh.al/ KultPlus.com

Finalja e Eurovizionit do të shfaqet për herë të parë në kinema

Finalja e madhe e Eurovision Song Contest do të transmetohet drejtpërdrejt në kinematë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë, është bërë e ditur.

Liverpool do të presë ngjarjen të shtunën më 13 maj, pas dy gjysmëfinaleve në fillim të javës.
Organizatorët thonë se shfaqjet do të inkurajojnë veshje të bukura dhe singalong.

Biletat personale për finalen e madhe në Liverpool Arena u shitën në më pak se 40 minuta pasi u publikuan në fillim të këtij muaji.

John Travers i CinemaLive, i cili do të shpërndajë ngjarjen në kinema, tha se kompania ishte “e kënaqur” që po punonte me BBC për të sjellë konkursin në ekranin e madh.

“Ne duam që audienca të kënaqet, të vijnë në grupe, të veshin fustanin tuaj të bukur dhe të mblidhen së bashku për të shijuar këtë rast historik në ekranin e madh,” tha ai.
Biletat për shfaqjet e kinemasë, të transmetuara në më shumë se 500 kinema, do të jenë të disponueshme për t’u blerë nga ora 10:00 BST e hënë (27 mars).

Audienca do të jetë gjithashtu në gjendje të shohë një pamje paraprake të shfaqjes së re të takimeve të BBC Three, I Kissed A Boy, të prezantuar nga Dannii Minogue, përpara se finalja e madhe të fillojë në orën 20:00 BST

Eurovizioni po mbahet në Liverpool pasi pjesëmarrësi i vitit të kaluar në Mbretërinë e Bashkuar Sam Ryder përfundoi në vendin e dytë.

Ndërsa lufta në Ukrainë e pengoi vendin fitues të priste festivalin e vitit 2023, organizatorët thanë se Mbretëria e Bashkuar do të organizonte shfaqjen në emër të tyre./21Media/KultPlus.com

10 milionë funta për Eurovizion, 3 mijë bileta të rezervuara për ukrainasit

Qeveria e Britanisë së Madhe ka premtuar 10 milionë funde për Eurovizionin e sivjetmë, që do të mbahet në Liverpool, shkruan KultPlus.

Ndërkohë, 3000 bileta do të rezervohen vetëm për ukrainasit që tashmë jetojnë në Britani të Madhe.

Do të ketë një tarifë prej 20 £ për çdo shitje, me koston e subvencionuar nga DCMS për ata në skemën Homes for Ukraine, Skemën Familjare të Ukrainës dhe Skemën e Zgjerimit të Ukrainës, të cilët kanë të drejtë të aplikojnë për bileta.

Financimi i qeverisë ka për qëllim “të mbështesë sigurinë, marrëveshjet e vizave dhe aspekte të tjera operacionale të konkursit”, tha Departamenti për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport (DCMS).

Paratë do të mbështesin gjithashtu Këshillin e Qytetit të Liverpool-it, si dhe transmetuesin pritës, partneritetin e BBC-së me aktet ukrainase “për të siguruar një shfaqje bashkëpunuese”.thuhet në një deklaratë. Është hera e parë që qeveria konfirmon kontributin e saj financiar./ KultPlus.com

Ukraina zgjedh përfaqësuesin e saj për Eurovizion

Ukraina ka zgjedhur dyshen pop Tvorchi si përfaqësuesin e saj për Eurovizionin e vitit të ardhshëm në një transmetim të drejtpërdrejtë nga një strehë e bombave në Kiev.

“Heart of Steel” është kënga e parë që konfirmohet për konkursin e 2023-ës në Liverpool.

Anëtari i shokuar i grupit, Andrew Hutsuliak tha: “Ne do të përpiqemi të bëjmë gjithçka për ta paraqitur Ukrainën me dinjitet.”

Kujtojmë që Orkestra Kalush e Ukrainës fitoi konkursin e këtij viti, por Mbretëria e Bashkuar do të jetë mikpritëse në vitin 2023 për shkak të luftës.

Një stacion metroje në Kiev u shndërrua në një studio televizive për shfaqjen përzgjedhëse të së shtunës.

Ndalesa nëntokësore është përdorur si një strehë për bomba që nga pushtimi i Rusisë në shkurt./KultPlus.com

Festivali i 61-të i Këngës në RTSH, shpallet lista e këngëtarëve pjesëmarrës

26 emra të njohur dhe të rinj të skenës shqiptare janë përzgjedhur për të performuar në Festivalin e 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Do të jenë 26 performanca nga artistë që do të konkurrojnë për vendin fitues dhe që më pas do të përfaqësojë vendin tonë në “Eurovision Song Contest 2023” që do të zhvillohet në Britaninë e Madhe.

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha krijimet e paraqitura, vendosi që në konkurrim të marrin pjesë 22 këngëtarë dhe 4 grupe muzikore, ku mes tyre ka edhe artistë që vijnë më kompozimet e tyre apo edhe si poetë.

Në konkurrim janë emra të njohur të skenës muzikore, por edhe artistë të rinj të cilët synojnë të prekin skenën më të madhe të muzikës shqiptare.

Fituesi i Festivalit të 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës.

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha këngët konkurruese për pjesëmarrje në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH, ka vendosur të përzgjedhë dhe të kualifikojë në cilësinë e këngëve pjesëmarrëse konkurruese në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH, këngët me titujt, me autorët e kompozimit muzikor dhe të tekstit, si dhe me artistët interpretues, në cilësinë e këngëtarit, si më poshtë:

Artisti                                                     Kënga

 1. 2 Farm                                             Atomike
 2. Alban Kondi & Lorela Karoshi        Melodi
 3. Albina Kelmendi                             Duje
 4. Anduel Kovaçi                                Malli
 5. Arsi Bako                                        Sonte dua të jem me ty
 6. Melodajna Mancaku                      Gjysma e zemrës sime
 7. Elsa Lila                                          Evita
 8. Enxhi Nasufi                                  Burrë
 9. Erma Mici                                      Kozmosi i dashurisë
 10. Evi Reçi                                          Ma kthe
 11. Fabian Basha                                 Një gotë
 12. Fifi                                                 Stop
 13. Franc Koruni                                 Në pritje
 14. Genti Hoxha                                 Ajër
 15. Gjergj Kaçinari                              Dje
 16. Luna Causholli                             Jetën ta fal
 17. LYNX                                            Nëse ke besim
 18. Manjola Nallbani                         Dua
 19. Permit of Stay                              Fobia
 20. Petrit Çarkaxhiu                           Emri yt mirësi
 21. Rezearta Smaja                            N’Eden
 22. Rovena Dilo                                 Motit
 23. Sara Kapo                                    Para teje
 24. Serxhio Hajdini                            Vështirë
 25. Urban Band                                 Në çdo hap
 26. Vanesa Sono                                Aroma jonë

/panorama/ KultPlus.com

Eurovizioni 2022: Një mesazh për paqen, më tepër se sa një fitore për muzikën

Me siguri edhe ju jeni mërzitur që Shqipëria nuk u kualifikua në finalen e këtij evenimenti muzikor. Pavarësisht debateve të lindura mbi performancën e Ronela Hajatit, sërish gjithsecili nga ne do të donte që Shqipëria të ishte në finale. Është çështje krenarie dhe bëhet fjalë për një eveniment shumë të rëndësishëm.

Shumë persona e komentojnë Eurovizionin si një organizim me përzgjedhje tërësisht politike, ku vende tëndryshme votojnë përgjithësisht fqinjët territorialë, ose shtetet me të cilat kanë raportet më të mira politike. Mirëpo nuk funksionon kështu. Kam vite që e ndjek këtë organizim dhe me futjen në funksionim të votave të publikut, fitorja përgjithësisht ka qenë e merituar për këdo nga artistët e viteve të mëparshme.

Për më tepër, nëse e patë edhe sistemin e votimit të këtij viti, Gjermania mbeti në vend të fundit me 0 pikënga juritë dhe shumë pak pikë nga publiku. Nëse gjithçka do të ishte politike, Është e sigurtë qëGjermania prej jurive të shteteve të ndryshme do të siguronte shumë më shumë pikë, pasi mbetet shteti më i fuqishëm politikisht dhe ekonomikisht në Europë. Fakti që u rendit e fundit, do të thotë që ideja e përfshirjes politike nuk është e drejtë.

Ndërsa për sa i përket këngës fituese, shumë prej nesh e prisnin fitoren e Ukrainës për shkak të luftës Rusi-Ukrainë. E ndjenim, ama jo sepse Ukraina kishte këngë fituese. Unë mendoj se Ukraina fitoi për shkak të situatës, në të cilën ndodhet, jo për shkak të një kënge që të linte mbresa, apo një vokali tëjashtëzakonshëm. Kishte plot pretendent për fitore ndër atyre që realisht diskutoheshin për vokal dhe këngë, si Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Suedia apo Greqia. Ndërkohë fitoi Ukraina, e cila pak kohë mëparë rrezikonte edhe skualifikimin. Por Eurovizioni mbetet një eveniment që kërkon të transmetojë diçka. Çdo këngë fituese është zgjedhur edhe vite më parë për të dhënë një mesazh dhe mesazhi i këtij viti ështëtepër i qartë. Të gjithë ne, të gjitha vendet, jemi me Ukrainën./bota.al/ KultPlus.com

Ukraina do të marrë pjesë në ‘Eurovision 2022’ (VIDEO)

Bendi ukrainas i quajtur “Kalush Orchestra” ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në “Eurovizion 2022”, por jo personalisht pasi që Vladimir Putin poshtoi vendin.

Ky bend folk-rep këtë e bëri të ditur përmes rrjeteve sociale, me ç’rast anëtarët e tij treguan se paraprakisht do të xhirojnë performancën, këtë nga një vend i sigurt.

Ata në rrjetet sociale po ashtu shkruan se përkundër luftimeve në Ukrainë, bendi “Kalush Orchestra” videon e xhiruar do t’ua dërgojnë organizatorëve të garës së këndimit, e në rast se fitojnë, atëherë delegacioni i tyre do të udhëtojë për në Itali që të interpretojë live për tërë Evropën.

Ky njoftim erdhi pasi që Rusisë iu ndalua të marrë pjesë në Evrovizion për shkak se pushtoi Ukrainën.

Me këtë rast, Unioni Transmetues i Garës në një njoftim tha se përfshirja e Rusisë në garë muajin maj do t’i jepte reputacion të keq asaj.

Përgjegjës të Eurovision-it, para këtij lajmi fillimisht njoftuan se do të pranonin Rusinë të marë pjesë në të, por më pas u përballën me kritika nga vendet përfshirëse, si Islanda, Finlanda, Norvegjia dhe Holanda.

Bendi “Kalush Orchestra” tani për tani po bëjnë provat e këndimit ndaras të këngës ‘Stefania’, me të cilën do të përfaqësiojnë Ukrainën. Këngëtari i bendit, Oleh Psiuk ka thënë se kënga është si një himn për vendin e tij. Ai këtë e ka thënë në një intervistë për Sky News. 

“Natyrisht këngën ia dedikoj nënës time, por ajo i dedikohet edhe nënave të tjera”, ka thënë ai.

Pas lajmit për ndalimin e Rusisë në pjesëmarrje në Evrovizion 2022, u bë e ditur po ashtu se as rusët nuk mund të votojnë për këngët përfaqësuese, pasi që do t’u bllokohet e drejta e votimit./ KultPlus.com

Italia duhet të ndryshojë këngën në “Eurovision”, kjo është arsyeja

Mahmood dhe Blanco, artistët italianë janë të detyruar të modifikojnë këngën e tyre për të marrë pjesë në “Eurovision Song Contest”. Kënga “Brividi” do të duhet të shkurtohet deri në tre minuta për shkak të rregullave të spektaklit evropian. Versioni aktual i këngës është 3 minuta dhe 21 sekonda.

Ka një problem teknik për Eurovision sepse kënga është e gjatë. Ne u munduam ta shkurtojmë në çdo mënyrë, por nuk ja dolëm. Por rregulli është strikt dhe nuk bëhen përjashtime. Po bëjmë të pamundurën bashkë me stafin që të heqim 30 sekonda, megjithëse janë shumë për një këngë.

Ndaj ‘Brividi’ do vijë në një version tjetër, ndryshe nga ai i festivalit, por premtojmë që do jetë njësoj i bukur. Prandaj do të jetë një version ndryshe nga ai i Festivalit, por ju premtojmë se do të jetë gjithsesi e bukur”, u shpreh Mahmood në një intervistë. / KultPlus.com

Rusia është përjashtuar nga Eurovision 2022

Pas deklaratës së djeshme se nuk do ta përjashtojnë Rusinë nga Eurovizioni, meqë është garë kulturore dhe s’ndërlidhet me politikën, Unioni Evropian i Transmetuesve sot ka marrë vendim që të mos lejojë pjesëmarrjen e Rusisë në Evrovizionin e këtij viti.

EBU ka njoftuar se asnjë këngë ruse nuk do të marrë pjesë në Eurovizionin e këtij viti.

“Bordi Ekzekutiv i EBU mori vendimin pas një rekomandimi më herët sot nga organi drejtues i Eurovision Song Contest, ‘Grupi Referues’, bazuar në rregullat e ngjarjes dhe vlerat e EBU,” tha organizata në një deklaratë sot.

“Vendimi pasqyron shqetësimin se, në dritën e krizës së paprecedentë në Ukrainë, përfshirja e një pjese të Rusisë në konkursin e këtij viti do ta çonte konkurrencën në reputacion. Ne mbetemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së vlerave të një konkursi kulturor që promovon shkëmbimin dhe mirëkuptimin ndërkombëtar, bashkon audiencën, feston diversitetin përmes muzikës dhe bashkon Evropën në një skenë.”

Organizatorët e ‘Eurovision Song Contest’ ishin goditur me një sërë kërkesash për të ndaluar Rusinë të konkurronte në konkursin e këtij viti.

Kështu kanë bërë të ditur përmes një komunikate për media EBU, duke treguar se një gjë e tillë është bërë me rekomandim të organit drejtues të Evrovizionit, në pajtim më rregullat dhe vlerat e EBU-së. / KultPlus.com

Kjo është kënga e ukrainases që hyn në historinë e Eurovizionit si ndër më të bukurat (VIDEO)

Një ndër këngët më të bukura që ka pasur Eurovizioni deri më tani është padyshim kënga me titull “1944” e artistes Jamala, e për të cilën fitorja është arritur nga shteti i Ukrainës në vitin 2016, shkruan KultPlus.

Duke pasur parasysh zhvillimet e fundit ku Rusia ka nisur në orët e para të së enjtes sulmet e para ushtarake ndaj Ukrainës, derisa gradualisht po depërton në territorin e këtij shteti, shumë qytetarë ukrainas janë parë duke u larguar nga vendi i tyre, me kolona të gjata nëpër rrugët kryesore që çojnë në vende të tjera të Evropës.

Ndërkohë, kënga “1944” po vazhdon të dëgjohet e të komnetohet edhe sot, me c’rast zëri mahnitës i Jamalas duket se po shndërrohet në shpresë për shtetasit ukrainas. / KultPlus.com

где взять деньги без долгов

Festivali i Këngës në RTSH, hapen aplikimet për artistët që duan të prekin skenën e Eurovizionit

Edhe pse në një kohë të pazakontë, edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH, pritet të mbahet edhe këtë fund-dhjetor, si gara më e madhe muzikore që nuk u ndal asnjëherë, pavarësisht vështirësive politike, ekonomike e sociale që kaloi vendi në 90-ën apo 97-ën.

Ka ende kohë për t’u njohur me kushtet e diktuara nga pandemia, mbi të cilat do të organizohet ky edicion, por RTSH-ja është në fazën e parë të Festivalit: atë të pranimit të këngëve në datat 1 dhe 2 tetor 2020.
Radio Televizioni Shqiptar fton të gjithë krijuesit dhe interpretuesit të marrin pjesë në konkurrim për të qenë pjesëmarrës në Festivalin e 59 të Këngës.
Përzgjedhja e këngëve pjesëmarrëse do të kryhet nga komisioni i seleksionimit të këngëve në bazë të dëgjimit të tyre. Konkurrentët duhet të dorëzojnë pranë stafit të festivalit në Radio Tirana ose në postën elektronike [email protected] këngën e plotë me të gjitha specifikimet teknike si më poshtë:

1. Versionin përfundimtar të këngës të kënduar në formatin wave 16 bit 44.1 khz.
2. Versionin përfundimtar të bazës orkestrale me backvocal në formatin wave 16 bit 44.1 khz.
3. Versionin përfundimtar të bazës orkestrale pa backvocal në formatin wave 16 bit 44.1 khz.
4. Partiturën Vokale (me nota) të këngës e shoqëruar me tekstin përkatës në çdo masë.
5. Partiturën e plotë të këngës në nota (transkiptimin) e cila do të ekzekutohet live, për të gjithë formacionin orkestral të Festivalit (orkestër simfonike + band).
6. Versioni MIDI FILE i këngës.
7. Tekstin e plotë.
8. Foto të këngëtarit nëse është pjesëmarrës për herë të parë në Festival.
9. Biografi e shkurtër artistike e këngëtarit (aktiviteti, pjesëmarrjet, çmimet etj).

Të gjitha materialet e kërkuara më sipër duhet të jenë përfundimtare dhe të dorëzohen në datat 1 dhe 2 Tetor 2020 në zyrën e Festivalit në Radio Tirana ose postën elektronike [email protected]
Mosplotësimi i njërit prej elementëve të kërkuar e skualifikon këngën nga konkursi i përzgjedhjes. /News31 / KultPlus.com

“Eurovision” – filmi që tregon histori interesante të këngëtarëve që dëshironin ta fitonin konkursin (VIDEO)

Për ata që ende ndjehen të shqetësuar pas anulimit të konkursit të sivjetëm të këngës “Eurovision”, dhe duhet të ketë një ose edhe dy nga ju atje – këtu është diçka për të shtuar boshllëkun, një komedi nga Will Ferrell që është ashtu si vetë nata e “Eurovision”-it.

E qeshura spora do t’ju shoqërojë përgjatë filmit 95-minutësh, por regjisori David Dobkin merr zero pikë zero për zgjatjen e filmit në dy orë. Megjithatë, edhe në atë kohë vrapimi të egër, ai kurrë nuk zgjidh plotësisht problemin se si të parodizojë një ngjarje që prej kohësh është bërë një parodi e vetvetes.

Ferrell luan rolin e Lars Erickssong, një version islandez i karakterit të tij të njohur njeri-fëmijë. Larsi ka qenë i dashur për “Eurovision”-in që nga fëmijëria, kur performanca e Grupit Abba me këngën “Waterloo”, e tërhoqi atë nga errësira për vdekjen e nënës së tij, shkruan DailyMail.

Me shoqen e tij më të mirë Sigrit Ericksdottir (Rachel McAdams), ai formon një duet dhe interpretojnë një këngë të zhanrit pop. Ata dëshirojnë të përfaqësojnë Islandën në konkursin e ardhshëm, i cili po zhvillohet në Edinburgh. Kur të gjithë pretendentët e tjerë vdesin misteriozisht në një shpërthim të madh, ata marrin mundësinë e tyre për të përfaqësuar vendin.

Nëse ata fitojnë, Islanda do të duhet të mirëpresë shfaqjen vitin e ardhshëm – kjo është arsyeja pse ministri i financave të vendit dëshiron që ata të dështojnë, pasi kostoja do të fundoste ekonominë e përhumbur të vendit.

Babai peshkatar i Lars Erick (Pierce Brosnan, por mos u shqetësoni, ai nuk këndon) pret plotësisht që ata të dështojnë, në bazë të faktit se Lars ka qenë një humbës gjatë gjithë jetës së tij. Heck, djaloshit nuk i pëlqen as era e peshkut.

A mundet që Lars të hutojë pritjet e ulëta të babait të tij? A do ta kuptojë ndonjëherë ai që Sigrit është i dashuruar me të? Mund të jenë madje vëlla dhe motër, duke pasur parasysh që Erick është burri më i pashëm i Islandës dhe ka dalë me shumë femra? Në Edinburg, këto dhe pyetje të tjera gjejnë përgjigje.

Mjerisht, as premisa dhe as skenari (i shkruar nga Ferrell) nuk mund të përballojnë gjatësinë e filmit.

Filmi është një satirë politike nganjëherë e mprehtë, nganjëherë e munduar, e shkruar dhe me regji nga komediani amerikan dhe ish-prezantuesi Jon Stewart.

Kolona zanore e filmit e titulluar “In the Mirror” këndohet nga artistja e famshme Demi Lovato, gjersa filmi i plotë është publikuar sot (e shtunë) dhe do të jetë pjesë e platformës Netflix. Klan Kosova / KultPlus.com

Për herë të parë në histori, Eurovision vjen në një formë ndryshe

Këtë pasdite, Unioni Evropian i Transmetuesve ka njoftuar transmetimin e një shfaqje të re me titull “Eurovision: Europe Shine A Light” e cila do të transmetohet në vend të Konkursit të Këngës Eurovizion 2020 në të Shtunën, me 16 maj.

Me qëllim të nderimit të punës në konkursin e këngëve të Eurovizionit të anuluar  nga transmetuesit holandezë NPO, NOS dhe AVROTROS, “Eurovision: Europe Shine A Light” do të jetë një prodhim bashkëpunues midis këtyre transmetuesve holandezë dhe EBU. Përveç kësaj, shfaqja do të prezantohet nga Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit i cili ishte zgjedhur për të prezantuar në Eurovizion në Rotterdam Ahoy muajin e ardhshëm.

Sipas eurovision.tv, shfaqja e gjatë dy orë do të nderojë kryesisht të gjitha 41 hyrjet e zgjedhura për konkursin e vitit 2020. Për më tepër, ai synon të sjellë së bashku të 41 artistët nga Eurovision 2020, këngën hit të Eurovizion-it të vitit të kaluar, si këngë e përshtatshme për situatën sfiduese me të cilën po përballet bota.

Rreshtimi i saktë i shfaqjes, si dhe lista e transmetuesve të EBU që do të transmetojnë shfaqjen, do të konfirmohen në javët e ardhshme. Për më tepër, yjet e mirënjohur të Eurovizionit nga vitet e fundit gjithashtu do të ftohen të marrin pjesë në shfaqje ndërsa NikkieTutorials do të krijojë përmbajtje të veçantë në internet për transmetimin.

Ende nuk dihet nëse do të mbahet këtë vit Eurovisioni

Kur aktivitet kulturore në të gjithë vendet e prekura me Covid-19 janë pezulluar pa një afat, në pikëpyetje është nëse këtë vit do të mbahet Festivali i Këngës Europiane, ku këtë vit Shqipëria është në garë me Arilena Arën. Përmes një postimi në Instgram, faqja zyrtare e Eurosongut, bën me dije se po shihet situata por që ende nuk ka një përgjigje finale për fatin e festivalit.

Postimi i plotë

“E dimë që me ankth po prisni lajme për të ardhmen e Eurovision Song Contest. Me një ndryshim të vazhdueshëm të situatës rreth koronavirusit dhe për shkak të numrit të madh të njerëzve për t’u konsultuar, çdo element i rëndësishëm ka nevojë të merret në konsideratë. Ju lutem, të durojmë së bashku. Shpresojmë të kemi më shumë informacion së shpejti”. /KultPlus.com

Këta janë disa nga emrat që pritet të konfirmohen si pjesëmarrës në Festivalin e 58-të në RTSH

Vitin e kaluar, Festivali i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar është mbajtur në datat 20, 21 dhe 22 dhjetor, përderisa për vitin 2019 ende nuk janë bërë publike data për mbajtjen e këtij festivali.

Por, tashmë kanë nisur të përmenden emra potencial të artistëve pjesëmarrës në këtë festival.

Ndonëse, ende nuk ka asnjë konfirmim, sipas faqes Eurovision Kosova, thuhet që pjesë e këtij festivali do të jenë edhe këngëtarët si: Yll Limani, Festina Mejzini, Nita Latifi, Arilena Ara, Tiri Gjoci e të tjerë.

Vitin e kaluar fituese e këtij festivali ishte këngëtarja Jonida Maliqi e cila me këngën ‘Ktheju tokës” përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision. Jonida nuk arriti të futet në 10-she të Eurovizionit.

Kujtojmë që deri më tani pozitën më të mirë në këtë festival e mbanë këngëtarja nga Kosova Rona Nishliu, e cila zuri vendin e pestë me këngën “Suus”. / KultPlus.com

Video 4-minutëshe e këngëve të Shqipërisë në Eurovision tregon se si të gjithë artistët ‘bërtasin’ secilin vit

Bërtimat e përfaqësuesve të Shqipërisë në Eurovision kanë marrë vëmendjen e ndjekësve të huaj të festivalit.

Në një video janë përmbledhur të gjitha pjesët ku në këngët që Shqipëria dërgon për t’i përfaqësuar, artistët e kanë pjesën ku ‘bërtasin’ për të treguar vokalin e tyre.

Kjo video 4-minutëshe përmbledh për mrekulli këto momente kur zërat e artistëve shqiptarë kumbojnë në skenat e ndryshme të Eurovision ndër vite, shkruan Gazeta Express.

Këtë vit Shqipëria është përfaqësuar nga Jonida Maliqi, e cila gjithashtu, ka pasur shumë pjesë kur gjatë këngës është dashur të bërtasë. /KultPlus.com

Lindita akuzon RTSH-në se nuk e pagoi për përfaqësimin e Shqipërisë në Eurovision

Këngëtarja kosovare Lindita Halimi, ka akuzuar televizionin shqiptar (RTSH), se ende i ka borxh.

Lindita përfaqësoj Shqipërinë në Eurovisionin në vitin 2017, me këngën “World” pas fitores në festivalin e RTSH-së.

Por pavarësisht çmimit të festivalit, Lindita ka akzuar RTSH-në se ende nuk e kanë paguar për këtë, transmeton Magazina.al

Në një pytje që i është bërë në Instagram se a do të kthehet në “Festivalin e Këngës” në RTSH, këngëtarja ka thënë se nuk e mendon një herë këtë gje, duke treguar se RTSH ende nuk e ka paguar për fitoren e vitit 2017 dhe nuk i beson më./ KultPlus.com

Monako jashtë Eurovizionit edhe në vitin 2019

Monako nuk do të rikthehet për tu bërë pjesë e Eurovizionit as vitin e ardhshëm, përcjellë KultPlus.

Transmetuesi kombëtar i Monakos ka konfirmuar sot se nuk do të jenë pjesë e Eurovizionit as vitin e ardhshëm.

Monako për herë të parë ka marrë pjesë në vitin 1959, ka fituar garën një herë në vitin 1971 ndërsa janë larguar nga gara në vitin 1980 për tu rikthyer në vitin 2004 deri në vitin 2006, ku më pas u larguan përsëri./ KultPlus.com

Këto janë shtetet që arritën në finale të Eurovizionit 2018

Tashmë dihen emrat e 26-të shteteve që janë pjesë e finales në garën prestigjioze Eurovizion 2018, shkruan KultPlus.

Mbrëmë është mbajtur edhe pjesa e dytë e gjysmë-finales për Eurovizion 2018. Kështu Serbia, Moldova, Hungaria, Ukraina, Suedia, Australia, Norvegjia, Danimarka, Sllovenia dhe Holanda janë 10-të shtetet që po ashtu kanë hyrë në garë për natën finale.

Ndërsa në natën e parë të gjysmë-finales, në garë për finale kishin kaluar edhe Shqipëria, Austria, Bullgaria, Qipro, Çekia, Estonia, Finlanda, Irlanda, Izraeli dhe Lituania. Po ashtu në finale janë edhe Britania, Franca, Gjermania, Italia, Spanja dhe nikoqiri i festivalit Portugalia, shtetet që janë kualifikuar automatikisht në finale.

Ju kujtojmë se finalja do të mbahet në kryeqytetin e Portugalisë, Lisbonë, më 12 maj, të shtunën në ora 21:00./KultPlus.com