Dhjetë udhëtimet më të bukura me tren në Europë

Europa është shtëpia e një rrjeti të madh hekurudhor, që mundësojnë udhëtime vërtet spektakolare, të cilat mund të konsiderohen pushime në vetvete. CNN Travel rendit 10 nga udhëtimet më të bukura me tren që mund të përjetoni në Europë.

1. Linja Derry-Coleraine, Irlanda e Veriut

“Një nga udhëtimet më të bukura hekurudhore në botë”, kështu është konsideruar nga ata që kanë pasur mundësi të shijojnë këtë aventurë. Udhëtimi 38-minutësh ndjek lumin Foyle nga Derry, duke kaluar nëpër fshat, derisa derdhet në Oqeanin Atlantik. Treni kalon edhe pranë një prej vendbanimeve më të hershme njerëzore në të gjithë Irlandën, Forti Mountsandel, që mendohet se është banuar nga 7600 deri në 7900 p.e.s.

2. Linja Firence-Napoli, Itali

Vetëm në Itali, një nga rrugët kryesore të vendit mund të jetë kaq e bukur. Linja veri-jug e Italisë kalon përmes tuneleve malore nga Bolonja në Firence, duke vazhduar në jug, ku do të shihni disa nga peizazhet më klasike të Italisë.

Gjithashtu, do të keni mundësi të shijoni gjatë rrugës një panoramë fantastike malore, si dhe një nga qytetet e lashta më të bukura të Italisë qendrore, i skalitur në një bllok shkëmbi nga qytetërimi etrusk. Duke ardhur në Romë, do të kaloni pranë mureve të qytetit të lashtë. Pas Romës në Napoli do të mahniteni nga pamja spektakolare e Vezuvit teksa kaloni në qytet.

3. Linja Barcelonë-Montserrat, Spanjë

Placa d’Espanya është pika e nisjes për udhëtimin e jashtëzakonshëm në Montserrat. Linja hekurudhore kalon nëpër fshatrat katalanase në rrëzë të maleve, duke tërhequr vizitorë në mal që nga viti 1892. Është një udhëtim vërtet mahnitës, ku gjatë gjithë rrugës do të shihni jo vetëm peizazhe unike, por edhe site arkeologjike, ndërtime të vjetra, e vende kulti si p.sh. një abaci e shekulli të 11-të.

4. Linja Semmering, Austri

Gati 200 vjet pasi u hap në vitin 1854, hekurudha Semmering është ende një nga hekurudhat më të bukura dhe madje gëzon statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Mund ta merrni këtë linjë nëse jeni duke udhëtuar midis Vjenës dhe Venecias, duke e bërë kështu një mënyrë shumë të mirë për të udhëtuar midis dy prej qyteteve më të bukura të Evropës.

Duke kaluar nëpër alpet austriake midis Gloggnitz dhe Semmering, treni përshkon edhe nëpër 16 tunele,100 ura, si dhe nëpër shumë kthesa emocionuese. E ndërtuar si hekurudha e parë malore në Europë, e projektuar për të lidhur Vjenën me Triesten (që ishte në atë kohë porti i perandorisë austro-hungareze), ajo është ende një nga më të mëdhatë. 

5. Linja Bohinj, Slloveni

Sllovenia është një vend magjepsës për të bërë një udhëtim me tren, falë vendndodhjes së saj. Linjat e saj hekurudhore lidhin Italinë me Hungarinë dhe Austrinë me Kroacinë e Italinë. Gjithashtu, njëra linjë lidh Pragën me Triesten, ose me fjalë të tjera, Evropën qendrore pa dalje në det me Detin Adriatik.

Një nga linjat më historike të Sllovenisë, Bohinj përfshin 28 tunele (njëri prej tyre afërsisht 17 500 metra i gjatë) dhe 65 ura, duke përfshirë urën e Solkanit, urën më të madhe hekurudhore prej guri në botë, që shtrihet mbi lumin Soça.

Një nga linjat më historike të Sllovenisë, Bohinj përfshin 28 tunele (njëri prej tyre afërsisht 17 500 metra i gjatë) dhe 65 ura, duke përfshirë urën e Solkanit, urën më të madhe hekurudhore prej guri në botë, që shtrihet mbi lumin Soça.

6. Linja Bergen, Norvegji

E ndërtuar në vitin 1909, hekurudha Bergen lidh kryeqytetin e Norvegjisë me qytetin e Bergen. Ky nuk është një tren i zakonshëm udhëtarësh, megjithatë kalon nëpër një peizazh spektakolar, nëpër rrafshnaltat malore të Norvegjisë dhe liqenet e kaltra.

7. Linja Ventimiglia, Francë, Monako, Itali

Në më pak se një orë ju do të kaloni në tri vende, duke filluar nga Franca, në Monako dhe duke përfunduar përtej kufirit italian. Në pjesën më të madhe të udhëtimit, duke filluar nga stacioni Nice Riquier, do të keni mundësi të shijoni pamje të bukura, si vilat e Art Deco-s, pyje të harlisur dhe qytete të grumbulluara buzë shkëmbinjve. Do të kaloni gjithashtu nëpër disa nga qytetet më fantastike në Cote d’Azur, si Èze dhe Menton të mbushur me limona, si dhe do të mahniteni nga pamjet përrallore të Monte-Carlo. 

Linja nga Nice në Ventimiglia ju kalon pranë disa fshatrave fantastikë

 8. Linja Sarajevë dhe Mostar, Bosnjë-Hercegovinë

Rruga ndërmjet kryeqytetit dhe një vendeve më turistike të Bosnjës, Mostari, është shumë e bukur, por udhëtimi dyorësh me tren, i shtrirë poshtë maleve të gjelbra dhe shkëmbinjve, duke ndjekur lumin e kristaltë Neretva, do të jetë një eksperiencë krejt tjetër. 

 9. Linja West Highland, Skoci

Nuk është çudi që ky është një nga udhëtimet më spektakolare me tren në botë, pasi pamjet epike të Skocisë përgjatë rrugës, do të mbeten gjatë në kujtesën tuaj. Duke u nisur nga Glasgou, ai shtegton drejt veriperëndimit, duke përfunduar në Mallaig, ku mund të merrni një traget për në Isle of Skye.

Gjatë rrugës, do të kaloni nëpër Loch Lomond dhe Parkun Kombëtar të Trossachs, ku linja hekurudhore “lundron” mbi moçalet me torfe.

10. Linja Lidköping në Mariestad, Suedi

Suedia shquhet për rrugët e bukura hekurudhore. Linja Stokholm në Narvik (në Rrethin Arktik të Norvegjisë) është një “ikonë e vërtetë”, por për të bërë këtë udhëtim duhet planifikuar më parë. Për diçka më të shpejtë, është linja nga Lidköping në Mariestad, e cila u përzgjodh si udhëtimi më i bukur me tren në Suedi, nga përdoruesit e hekurudhave në vitin 2018. Hekurudha me një binar shtrihet rreth liqenit më të madh të vendit, Vänern, duke kaluar në pllajën Kinnekulle./A2CNN/ KultPlus.com

Tradita e udhëtimit me trena nga presidentët e SHBA-së

Në një kohë kur më shumë se 276 milionë automjete lëvizin nëpër rrugët e SHBA-së, presidenti i tanishëm amerikan, Joe Biden, e sheh transportin me tren si mënyrën më të sigurt për të udhëtuar, ndoshta e nxitur kjo nga tragjedia e një aksidenti me makinë, që përfshiu vite më parë, familjen e presidentit.  

Megjithatë, shumë nga paraardhësit e tij presidencialë e kanë parë trenin jo thjesht si mjet transporti, por edhe një mënyrë për të zhvilluar fushatat më pranë njerëzve. Andrew Jackson u bë presidenti i parë që hipi në një tren, ndërsa William Henry Harrison i pari që arriti në inaugurimin e tij me tren. Abraham Lincoln, nga ana tjetër, në përurimin e tij më 1861, u ndal 93 herë nëpër qytete, duke ndërruar edhe shumë trena, çka e lejoi atë të kishte një kontakt më të afërt me qytetarët. “Shtetet e Bashkuara”, kështu quhej treni i tij privat, në të cilin udhëtoi vetëm një herë… pas vrasjes së tij, në një udhëtim të zymtë që kaloi nëpër 180 qytete.

James A. Garfield presidenti i 20-të mund të ketë qenë një tjetër mbështetës i udhëtimit me trena, po të mos ishte qëlluar me armë teksa hipte në një të tillë, më pak se katër muaj nga mandati i tij i parë. Ndjekja e kësaj tradite nisi të zbehej disi gjatë fushatave të Roosevelt dhe Truman, të cilët ishin më të prirur të lëviznin përmes automjeteve private, megjithatë pa i lënë pas udhëtimet hekurudhore.  

Në kohë më të afërta, rikthimi i kësaj tradite u pa si diçka nostalgjike, por në vetvete edhe kjo një fushatë. Presidentët George H.W. Bush dhe Bill Clinton, të dy hipën në trena gjatë fushatave të tyre, e po ashtu u ndoqën nga Barack Obama dhe Joe Biden, të cilët duket sikur evokuan Lincoln në udhëtimet e tij. Kohët e fundit, për çështje sigurie, udhëtime të tilla shmangen, dhe për presidentët transporti ajror është më i sigurt sesa ai tokësor. Megjithatë, Biden duket se do të kthejë vëmendjen kah industria hekurudhore, për të cilën bëri thirrje se do të ketë një Revolucion të Dytë të Madh Hekurudhor./a2cnn/ KultPlus.com

Në Kinë del treni që ecën deri 620 kilometra për orë

Kina ka shpalosur një prototip të trenit të shpejtë “Maglev”, që është në gjendje të ecën deri në shpejtësinë prej 620 kilometrash për orë.

Treni ka fuqi të madhe përçuese sa që e bën të duket sikur “noton” në binarët e trenit.

Treni i gjatë 21-metra u zbulua para mediave në provincën Sichuan. Ai u krijua nga Universiteti i Jiatongut. Hulumtuesit nga ky universitet krijuan edhe një shteg 165-metërsh për të demonstruar funksionimin e trenit, shkruan CNN.

Profesori He Chuan u ka thënë gazetarëve se treni do të jetë në funksion brenda 3-10 vjetësh.

Kina është shtëpia e rrjetit më të gjatë të hekurudhave në botë, me më shumë se 37 mijë kilometra shtrirje.

Treni i parë i shpejtë, “Maglev”, nisi operimin më 2003. Ai arriti shpejtësinë deri 431 kilometra për orë. /Koha/ KultPlus.com

I anulohet fluturimi, Rita Ora niset me tren për në koncert (FOTO)

Rita Ora po vazhdon performancat e saj të mahnitshme kudo në botë. Për shkak të përkeqësimit të motit, asaj i është anuluar fluturimi për në Skoci, atje ku po e presin fansat e saj, shkruan KultPlus.

Për të qenë pranë tyre, ashtu edhe sic ishte parashikuar, Rita Ora është nisur me tren. Për këtë, Rita Ora i ka njoftuar fansat e saj përmes një postimi në Instagram, ku ka shkruar se as moti i ligë nuk do ta ndalojë që të shkoj atje.

“Performanca duhet të vazhdojë! Skoci unë po vij! Moti është i tmerrshëm, fluturimi u anulua, por kjo nuk do të më ndalojë që të mos më vijë atje! U nisa me tren (është një udhëtim shumë i gjatë) Le të shpresojmë se moti nuk do të përkeqësohet dhe të jemi bashkë jashtë! Shihemi se shpejti!!”, ka shkruar Rita./ KultPlus.com