5 gjëra që mund të mos i dini për Walt Disney

Nga pengesa e biznesit që e nxiti të zhvillonte personazhin e tij më të famshëm të filmave vizatimorë e deri te miti i vazhdueshëm që rrethon vdekjen e tij, shikoni pesë fakte magjepsëse rreth kësaj legjende argëtimi, siç është Walt Disney, përcjell KultPlus.

1. Disney erdhi nga fillimet modeste.

Walt Disney at the age of 1, in 1902. (Credit: Apic/Getty Images)

2. Ai ishte zëri i Mickey Mouse.

disney mickey

3. Disney prodhoi filma propagandistikë për qeverinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

disney propaganda 2

4. Ai fitoi më shumë çmime Oscar se kushdo tjetër.

disney oscars

5. Ai ishte adhurues i trenit.

Disney drives a miniature railroad filled with passengers at his California home. (Credit: Gene Lester/Archive Photos/Getty Images)

Emri i tij do të jetë gjithmonë pjesë e historisë. /KultPlus.com

Walt Disney projekton imazhe 3D për vizitorët

Kompanisë amerikane të filmave vizatimorë të animuar, ‘Walt Disney’ i është miratuar e drejta për të projektuar imazhe lëvizëse 3-D në objekte të botës reale për të bashkëvepruar me vizitorët, duke e bërë më të lehtë krijimin e atraksioneve ndërvepruese në të gjithë parqet e tij tematike.

Muajin e kaluar, Zyra e Licensave në SHBA i dha ‘Walt Disney’ të drejtën për përdorimin e një teknologjie të përshkruar si “Imitues i Botës Virtuale”. Zyrtarët e ‘Disney’ thanë se nuk kanë plane të menjëhershme për të përdorur teknologjinë.

Gjigandi mediatik me seli në Burbank tashmë përdor projektorë 3-D për të hedhur imazhe lëvizëse mbi spërkatjet e ujit që shfaqen mbi dritën e quajtur “World of Color” (Bota e Ngjyrave) në ‘Disney California Adventure’ dhe “Fantasmic” (Një krijim i imagjinatës) në ‘Disneyland’, si dhe në ndërtesa dhe xhirot gjatë shfaqjeve të fishekzjarreve të natës në ‘Main Street USA’.

Teknologjia e përcaktuar në licensë nuk do të jetë e destinuar për audiencë të madhe, por në vend të kësaj do të gjurmojë vizitorët individualë nëpër parqe dhe do të projektojë imazhe posaçërisht për ta në objekte, ndërtesa dhe mure aty pranë. Imagjinoni të ecni pranë një muri dhe të shfaqet Mickey Mouse duke përshëndetur dhe kërcyer para jush.

Vizitorët nuk do të duhet të mbajnë syze ose kufje speciale për të parë imazhet. / KultPlus.com

Tom Holland merr një mesazh të veçantë për Krishtlindje

Suksesi i jashtëzakonshëm që ka prodhuar filmi “Spider-Man: No Way Home” është padyshim diçka që ngjalli diskutim të madh nëpër botë, e sigurisht edhe gëzim tek audienca e kasta e aktorëve që morën pjesë në realizimin e këtij filmi, shkruan KultPlus.

Së fundmi, protagonisti kryesor i këtij filmi, Tom Holland, ka marrë një urim të veçantë nga kryetari ekzekutiv dhe kryetari i bordi të kompanisë filmike Walt Disney, Robert Iger.

“Hej Tom Holland. Më vjen mirë që patëm atë diskutim për Spider-Man dhe urime për suksesin e filmit! Gëzuar Krishtlindjet, gjithashtu!”, shkroi ai në “Twitter”.

Me identitetin e Spider-Man-it të zbuluar tani, rrjeti ynë miqësor i lagjes është demaskuar dhe nuk është më në gjendje të ndajë jetën e tij normale si Peter Parker nga rreziku i lartë i të qenit një superhero.

Kur Peter kërkon ndihmë nga Doctor Strange, aksionet bëhen edhe më të rrezikshme, duke e detyruar atë të zbulojë se çfarë do të thotë me të vërtetë të jesh Spider-Man. /KultPlus.com

Is Spider-Man: No Way Home coming to Disney Plus? What you need to know -  CNET

“Disney” dhe “Universal Pictures” pezullojnë lansimin e të dhënave në arkat filmike

Studiot filmike “Walt Disney” dhe “Universal Pictures”, kanë bërë të ditur të enjten se po i suspendojnë lansimet e të dhënave për arkat filmike, për shkak të mbylljes së kinemave në shumë vende të botës, me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit.

Ky vendim vjen pasi arkat filmike të Amerikës Veriore e shënuan fundjavën më të keqe në dy dekadat e fundit, duke arkëtuar shuma të vogla të parave, transmeton Koha.

“Për shkak të mbylljes së një numri të madh të kinemave, studioja ‘Disney’, përkohësisht do t’i suspendojë raportimet globale të arkëtimeve javore. Juve dhe familjeve tuaja iu urojmë gjithë të mirat dhe ju lutemi kujdesuni për veten,” thuhej në deklaratën për media të lëshuar nga “Disney”.

Edhe “Universal Pictures” e ka lëshuar një deklaratë të ngjashme.

Studiot filmike zakonisht lansojnë informata rreth shumës së të hollave që projektet e tyre i arkëtojnë në arkat filmike, çdo javë, gjë që e matë popullaritetin e filmave të tyre për publikun.

Kinema të shumta në Kinë, që është tregu më i madh i arkëtimit të të hollave për industrinë e Hollywoodit, kanë javë të tëra që po qëndrojnë të mbyllura për shkak të koronavirusit.

Javën e kaluar, shitja e biletave nëpër kinematë e Amerikës Veriore ka arritur ta arkëtojë shumën më të vogël në 20 vjetët e fundit, duke i mbledhur vetëm 55 milionë dollarë nga e premtja deri të dielën. /KultPlus.com

‘Destino’, filmi surealist nga Salvador Dali (VIDEO)

Filmi i metrazhit të shkurtër Destino, një bashkëpunim mes Salvador Dali dhe Walt Disney, i përfunduar në vitin 2003, nga Baker Bloodworth dhe nipi i Walt Disney-it Roy E. Disney.

Walt Disnye & Salvador Dali

Me motive nga ditari personal i Gala Dali, bashkëshortja e S. Dalit, përfshinë imazhe surrealiste me figura të çuditshme që fluturojnë dhe që ecin përreth.

Ai bazohet në këngën e tekstshkruesit meksikan Armando Dominguez me të njëjtin titull. Kur Disney u pajtua me Dalin për prodhimin e filmit në 1946, ata nuk ishin plotësisht të përgatitur. Për tetë muaj, ata punuan vazhdimisht, derisa filluan të kenë probleme financiar. Sidoqoftë, ai përfundoi 48 vjet më vonë dhe u shfaq nëpër festivale të ndryshme të filmit. Filmi përfshin punën e Dalit në bashkëveprim me karakteret e animuara të Disney-it.

Dali kompletoi vetëm një film në jetën e tij, Impressions of Upper Mongolia, 1975, ku ai tregon një ngjarje për ekspeditën në kërkim të kërpudhës gjigante. Imazhet u bazuan në njollat mikroskopike të urinës në brezin e një stilolapsi ku Dali kishte urinuar për disa javë./KultPlus.com