Mijëra persona marrin pjesë në festivalin e muzikës në Wuhan, qytetin e origjinës së Covid-19

Mijëra njerëz morën pjesë në ditën e parë të Festivalit të Muzikës “Wuhan Strawberry” të shtunën, më 1 maj.

Vitin e kaluar ky festival në Wuhan u detyrua të mbahej  në internet për shkak të kufizimeve të Covid-19.

Një nga organizatorët i tha Reuters se numrat ishin të kufizuar këtë vit, duke shtuar se rreth 11,000 persona morën pjesë në ditën e parë të festivalit.

Njerëzit në Wuhan, ku u shfaq për herë të parë Covid-19, jetuan përmes më shumë se dy muaj kufizimesh të rrepta gjatë bllokimit të parë të shkaktuar nga koronavirusi në botë.

Që nga ajo kohë, qyteti ka qenë pothuajse plotësisht pa virus, sipas të dhënave zyrtare.

“Vitin e kaluar ne në Wuhan vuajtëm nga koronavirusi,” tha studenti 23-vjeçar dhe banor i Wuhan,

“Nuk ka qenë e lehtë për të arritur këtu ku jemi sot. Njerëzit këtu kanë bërë përpjekje të mëdha dhe kanë paguar një çmim të madh. Kështu që ndihem shumë i ngazëllyer që jam këtu në festival,” Tha Gao.

Ngjarja dy-ditore bashkon këngëtarë dhe grupe të njohur dhe jo shumë  të njohur vendas nëpër tre faza në parkun Garden Expo të Wuhan.

Ngjarjet e “Strawberry Music Festival” po mbahen në qytete të tjera, përfshirë Pekinin, gjatë festës kombëtare. Të pranishmit erdhën në Wuhan nga i gjithë vendi, si 29-vjeçari Zhang Hongkai, nga Shijiazhuang në provincën Hebei.

“Kjo është hera ime e parë në një ngjarje si kjo që mbahet jashtë,” tha Zhang. “Më pëlqen shumë atmosfera”.

Kina kontinentale raportoi 16 raste të reja Covid-19 të premten, tha autoriteti kombëtar shëndetësor i vendit.

Të gjitha rastet e reja ishin infeksione të importuara me origjinë jashtë shtetit, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë në një deklaratë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara Covid-19 në territorin e Kinës tani është 90,671, ndërsa numri i të vdekurve mbetet i pandryshuar në 4,636, shumë prej të cilëve ishin banorë të Wuhan.

Kina kreu rreth 11.6 milion vaksina kundër Covid-19 të premten, më 30 prill  duke e çuar numrin e përgjithshëm të administruar në më shumë se 265 milion, sipas të dhënave të lëshuara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të Shtunën./ KultPlus.com

Mjekët kinezë e pranojnë që kanë gënjyer botën për koronavirusin (VIDEO)

Mjekët kinezë janë filmuar fshehurazi, ku dëgjohet se ata ishin në dijeni sesa i rrezikshëm ishte koronavirusi që po bënte kërdinë në Wuhan, transmeton KultPlus.

Mirëpo, ata theksojnë se ishin detyruar që të gënjenin për të. Ekspertët e Shëndetësisë në Wuhan thonë se ata e dinin për vdekjet nga virusi që në dhjetor të vitit 2019, por vetëm në mes të janarit Kina informoi për herë të parë OBSH-në për në fatalitet.

Ata gjithashtu rrëfejnë se e kuptuan se virusi po transmetohej mes njerëzve, por spitaleve u thanë “të mos e thoshin të vërtetën”.

Madje autoritetet refuzuan thirrjet për të hequr dorë nga festimet e Vitit të Ri, pasi kërkonin të paraqisnim para syve të botës një shoqëri në harmoni dhe në prosperitet. / KultPlus.com

https://www.dailymail.co.uk/news/article-9162635/Wuhan-medics-knew-virus-deadly-spreading-humans.html

Sot një vit bota ndryshoi, si u paraqit rasti i parë me Covid-19

Rasti më i hershëm me Covid-19 është zbuluar më 17 nëntor, disa javë para se autoritetet të vërtetojnë virusin e ri sipas mediave kineze.

Rasti i parë i dikujt të prekur Covid-19 mund të gjurmohet tek data 17 nëntor 2019, sipas raportimit të mediave nga të dhëna të publikuara të qeverisë kineze.

Raporti në median ‘South China Morning Post’ thotë se autoritetet kineze kanë identifikuar së paku 266 njerëz që janë prekur nga virusi vitin e kaluar të cilët u shtrinë për kujdes shëndetësor, dhe rasti më i hershëm ishte 17 nëntori, disa javë para se autoritetet të njoftojnë emergjencën e virusit të ri.

Qeveria kineze ishte gjerësisht e kritikuar mbi përpjekjet për të mbuluar shpërthimin në javët e hershme, përfshirë edhe goditjet mbi mjekët të cilët u përpoqën të paralajmërojnë kolegët rreth virusit të ri Sars i cili ishte duke dalë në qytet e Wuhan’it të provincës Hubei, shkruan The Guardian, transmeton KultPlus.

Të dhënat e medias kineze, të cilat The Guardian thotë se nuk ka mundur t’i verifikojë, thonë se një 55 vjeçar nga province Hubei mund të ishte personi i parë I prekur me Covid-19. Pas një muaji pas kësaj date ishin pesë raste të reja të raportuara çdo ditë, thotë raporti, dhe më 20 dhjetor janë konfirmuar 60 raste./ KultPlus.com

Festivali i muzikës klasike në Kinë sivjet me muzikantë nga Wuhani

Kina do të mbajë festivalin e parë klasik që nga fillimi i pandemisë, me muzikantë nga epiqendra e shpërthimit të koronavirusit si përpjekje për të ndihmuar në procesin e shërimit psikologjik dhe emocional.

Kompozitori nga Wuhani, Zou Ye, ka thënë se koncerti i të shtunës është pjesë e një përpjekjeje për të punuar përmes zhgënjimit dhe pafuqisë në rrugën drejt dashurisë dhe tolerancës si dhe me shpresë, për t’i dhënë kuptim asaj që ai e quan “hakmarrje e jashtëzakonshme e natyrës”, shkruan AP.

Muzikantët nga Orkestra e Filarmonisë e Wuhanit do të prezantojë simfoninë korale “To 2020” dedikuar viktimave të COVID-19, shkruar nga Zou dhe dy partnerë të tjerë.

Zou thotë se festivali tenton të ofrojë një fije shprese për muzikantët që janë përballur me vështirësi ekonomike nga pandemia duke mos mundur të përformojnë./ KultPlus.com

Një student la breshkën e tij të mbyllur në konvikt kur “shpërtheu” koronavirusi, ja si e gjeti pas 8 muajsh

Një skelet është gjithçka që ka mbetur nga një breshkë shtëpiake pasi pronari i saj u largua nga universiteti në Wuhan dhe nuk u kthye për tetë muaj për shkak të bllokimit të rreptë të koronavirusit.

Një video tragjike tregon një student kinez që mbërrin në konviktin e tij në Wuhan për herë të parë pas tetë muajsh dhe e ka gjetur breshkën e tij të ngordhur dhe të kthyer në mbetje skeletore.

Studenti i universitetit Lin Buxiu, 22 vjeç, u largua nga konvikti për të vizituar qytetin e tij Taiyuan në provincën veriore Shanxi për pushimet e dimrit më 12 janar.

Videoja e tij tregon kafshën e ngordhur të kalbur që i ka mbetur vetëm skeleti.

Z. Lin tha se ai e la kafshën me ushqim të mjaftueshëm dhe ujë dhe supozoi se do të kthehej brenda një muaji.

Por 11 ditë më vonë, Wuhan u vu në bllokim të plotë për shkak të shpërthimit të koronavirusit dhe ai ishte në gjendje të kthehej vetëm pas gati tetë muajsh.

Në këtë pikë, breshka e tij (Macrochelys temminckii) kishte ngordhur nga uria ose ngordhi nga etja dhe u bë kockë.

“Kam planifikuar të shkoj vetëm për rreth një muaj, kështu që i lashë atij ushqim dhe ujë të mjaftueshëm për të zgjatur disa javë. Kush e dinte se pandemia do të thoshte se nuk mund të kthehesha për tetë muaj! Kur më në fund u ktheva në dhomën time të konviktit në kampus, gjeta breshkën time të ngordhur dhe kockat e thata në ballkon më 31 gusht”, ka shkruar Lin.

Studenti i cili është në vitin e tij të tretë të studimeve në Universitetin Wuhan të Shkencës dhe Teknologjisë, zbuloi se ai kishte blerë breshkën në webfaqen e tregtisë elektronike Taobao, në pronësi të Alibaba, për 150 CNY (rreth 20 dollarë).

Llojet e breshkave, të klasifikuara si të “kërcënuara” nga IUCN, mund të jetojnë deri në 70 vjet në robëri, por studenti pranoi se ai e kishte kafshën vetëm për pesë muaj kur ajo u zhduk.

Ai ka vendosur t’i mbajë eshtrat si zbukurim./ KultPlus.com

Wuhani shënon rekordin e martesave

Pas 76 ditësh në izolim, kanë filluar t’i rikthehen jetës së mëparshme banorët e Vuhanit, në provincën kineze Hubei, ku ishte shfaqur rasti i parë me COVID-19. Çiftet, që e kanë mbajtur të fortë lidhjen gjatë pandemisë, po planifikojnë tanimë dasmat, duke marrë parasysh, se autoritet kanë lejuar rihapjen.

Sipas të dhënave zyrtare, kërkesat për martesa janë rritur në 300 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar – dëshmi kjo, se të rinjtë kinezë duan të kurorëzojnë dashurinë, pas shumë ditëve në izolim dhe vetmi, sipas CNN, transmeton KultPlus.

Autoritetet në Vuhan, gjatë javës së kaluar kanë rihapur komunën, duke rikthyer në punë edhe stafin, duke nisur me punonjësit që merren me lëshimin e çertifikatave e deri te ata që kurorëzojnë çiftet e reja.

Por, nga ana tjetër, sipas specialistëve, pas një kohe të gjatë izolimi, pritet të ketë edhe rritje të përqindjes së rasteve të shkurorëzimeve, pasi janë raportuar kudo nëpër botë, raste dhune në familje, duke shtuar kështu edhe kërkesat për shkurorëzim. / KultPlus.com

Përfundon bllokada në Wuhan

Autoritetet në Kinë kanë hequr bllokadën te vendosur dy muaj më parë në qytetin kinez ku shpërtheu Covid-19, Wuhan.

Ky është një lajm i mirë që tregon se vendi po shkon drejt fundit të krizës shëndetësore.

Që nga 23 shkurt, banorët e qytetit me 11 milion banorë në Kinën qendrore nuk mund të kalonin kufirin. Në një nga stacionet e trenit të qytetit, turmat  e njerëzve ishin të ngazëllyer ndërsa qindra pasagjerë prisnin trenin, raporton AFP.

“Jam mbyllur në burg për 77 ditë”, tha një burrë, i cili foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte i autorizuar.

Për herë të parë nga shpërthimi i epidemisë, Ministria e Shëndetësisë në Kinë foli për zero raste të reja të koronavirusit të ri në vend. Në Wuhan, numri i fluturimeve dhe oraret e trenave mbetet i kufizuar aktualisht. Wuhan do të ruajë kufizimet, udhëtimet do të jenë të kufizuara për të  të parandaluar çdo rikuperim të mundshëm të virusit.