19 shtete marrin pjesë në Eurovisionin e fëmijëve

25 Korrik, 2018 - 3:37 pm

EBU ka zbuluar shtetet që do të marrin pjesë në edicionin e 16-të të Junior Eurovision Song Contest. Një rekord prej 19 shtetesh do të ngjiten në skenën e kësaj ngjarje të muzikës, e cila këtë vit do të mbahet më 25 nëntor, në Minsk të Bjellorusisë.

Ukraina dhe Qipro nuk do të marrin pjesë, por rikthehen Azerbajxhani, Izraeli dhe Franca pas pjesëmarrjes së parë dhe të vetme në vitin 2004. Këtë vit do të jenë edhe dy vende që do të marrin pjesë për herë të parë, Kazakistani dhe Uellsi.

Lista e plotë:

01. Shqipëria
02. Armenia
03. Australia
04. Azerbajxhani
05. Bjellorusia
06. Franca
07. Maqedonia
08. Gjeorgjia
09. Irlanda
10. Izraeli
11. Italia
12. Kazakistani
13. Malta
14. Polonia
15. Portugalia
16. Rusia
17. Serbia
18. Holanda
19. Uellsi

Të ngjajshme