5 vite nga themelimi i shkollës “Melody”, balerinat e vogla sjellin shfaqjen “Magjia e Natyres: Shtriga dhe Zanat”

23 Maj, 2024 - 11:10 am

Shkolla “Melody” që gjendet në Prishtinë, është vendi i duhur për zhvillimin e talentëve në muzikë, art dhe balet, ka mbushur 5 vite që nga themelimi i saj.

Për 5-vjetorin e punës së pandalshme në këtë shkollë, është organizuar një program festiv, që ka filluar me një performancë nga balerinat e vogla, të cilat dhuruan një shfaqje të jashtëzakonshme për prindërit e tyre, mësuesit e të gjithë të pranishmit.

Shkolla “Melody”, tashmë 5 vite pas ditës së parë të punës së tyre, falë përkushtimit të stafit të shkollës, vazhdon të mbetet pike referimi për të gjithë fëmijët që dëshirojnë të zhvillojnë talendin e tyre në solokëndim, instrumente muzikore dhe balet klasik.

Drejtoresha e shkollës, Yllka Shyti u shpreh se përkushtimi dhe profesionalizmi i stafit ndaj nxënësve bëhet edhe më i qëndrueshëm kur ata janë të frymëzuar që të vazhdojnë shkollimin muzikor dhe se sukseset e shumta ndërkombëtare gjatë këtyre viteve janë dëshmi e suksesit.

“Ky përkushtim dhe profezionalizëm bëhet më i qëndrueshëm kur nxënësit tonë janë të frymëzuar që të vazhdojnë shkollimin muzikor. Puna e palodhur dhe serioze e mësimdhënësve të shkollës Melody ka kontribuar në rritjen dhe zhvillimin artistic të gjithë nxënësve tone. Sukseset e shumta ndërkombëtare për gjatë këtyre viteve janë dëshmi e suksesit të përbashkët”, u shpreh drejtoresha Shyti.

Tutje, ajo thekosi se janë mirënjohës për kontributin e mësimdhënësve, se besojnë se arti është krijuar që të ndahet me të tjerët dhe se për këtë arsye do të vazhdojnë të sjellin organizime të veçanta.

“Për festën e përvjetorit tonë me kënaqësi kemi përgatit shumë koncerte dhe shfaqje të veçanta. Festimet e 5 vjetorit të shkollës i filluam me balerinat tona të bukura. Në hapësirën e teatrit “Faruk Begolli” u zhvillua një ngjarje shumë interesante me temën “Magjia e Natyres: Shtriga dhe Zanat”, e cila u mirëprit dhe u duartrokit nga publiku”, shtoi ajo.

Ndërkaq, mësuesja e baletit në këtë shkollë, Aulonë Nuhiu, tha se shfaqja “Magjia e natyrës”, është një shfaqje klasike me një ngjarje shumë të bukur dhe se e veçanta e shfaqjes ishte se është hera e parë që kanë vendosur të punojnë me një temë të caktuar bashkë me nxënëset.

“Jam jashtëzakonisht e kënaqur me rezultatin dhe arritjen e balerinave të vogla, këtë e treguan edhe duartrokitjet e shumta të publikut në fund të shfaqjes, gjithashtu më vjen mirë që secila balerinë arriti të prezantoj në skenë rolin e saj në mënyrën më të mirë të mundshme. Kënaqësi e madhe të punoj me ballerina të vogla kaq të talentuara”, u shpreh Nuhiu.

Kurse, Rudina Sojeva e cila është asistente e mësueses Nuhiu, tha se shfaqja “Magjia e Natyrës” ka vërtetuar se baleti mund të flase nëpërmjet çdo lëvizje krahu e dore, dhe se është shumëe kënaqur me paraqitjen e mrekullueshme të vajzave tona, që kanë dëshmuar punën dhe disiplinën./KultPlus.com

Të ngjajshme