Alea Mehaj, fituesja e shumë çmimeve nëpër botë që një ditë shpreson të përfaqësojë Kosovën

31 Dhjetor, 2020 - 9:00 am

Suada Qorraj

Ishte vetëm katër vjeçe kur filloi rrugëtimin e saj në aktrim e modelim. Si pjesë e agjencisë së modës ‘Time Models’, Alea Mehaj shënoi hapat e saj të parë në karrierë duke marrë pjesë në disa reklama televizive e për të vazhduar më tutje edhe me projekte shumë më të mëdha, shkruan KultPlus.

Ishte viti dymijë e tetëmbëdhjetë (2018) kur konkursi i bukurisë ‘Young Miss Universe 2018’, në Ukrainë, solli një fituese shqiptare në atë kohë gjashtë vjeçare, si përfaqësuese e Norvegjisë.

Por, sukseset e Aleas nuk kanë të ndalur këtu, nëntë vjeçarja pas Ukrainës fitoi çmimin e parë edhe në ‘Children Peace Price’, si dhe çmimin ‘Winner of TV Host International’. Kurse viti 2019 e gjeti Alean si një ndër finalistet më të vogla në moshë në të gjithë Skandinavinë në konkursin e Yjeve të botës në ‘WCOPA’, Kaliforni.

Në një intervistë për KultPlus, Alea ka treguar se ky rrugëtim që ka filluar që në moshë të hershme, ka kërkuar shumë kohë dhe përkushtimi. Mirëpo sipas saj kur ajo dhe skena bëhen një, të tjerat gjëra nuk kanë rëndësi.

“Ky rrugëtim ka qenë me shumë përgjegjësi, ka kërkuar shumë punë, kohë dhe përgatitje, por dëshira e madhe për aktrim më bënë që ti harroj të gjitha në momentin kur dal në skenë dhe të kënaqem me paraqitje. Por, pa përkushtimin e madh të familjes dhe menaxherëve nuk do isha këtu ku jam vetëm me punën time sepse unë jam ende e vogël”, ka thënë 9 vjeçarja.

Për Alean, aktrimi dhe modelimi nuk janë gjërat e vetme me të cilat ajo merret në përditshmërinë e saj. Mehaj qysh herët ka filluar që të bëhet ambasadore e fushatave të ndryshme sensibilizuese, pjesë e të cilave është edhe ‘Vjosa Foundation’.

Ajo tregon se aktivitetin e saj si ambasadore e ‘Vjosa Foundation’, e konsideron shumë të rëndësishëm, kjo sepse sipas saj gjëja më e mirë që mund të bëjë është t’i ndihmojë fëmijët me autizëm në Kosovë që të bëjnë një jetë më të mirë.

“Më e rëndësishmja për mua është që ti përkushtohem Fondacionit ‘Vjosa’. Kur më kanë treguar se si ka filluar axhi Lulzim Behxheti të ju ndihmoj fëmijëve me autizëm në Kosovë, kam vendosur që t’i bashkëngjitem këtij misioni të madh. Kam menduar se gjëja më e mirë që mund të bëjë është të ju ndihmoj fëmijëve që kanë nevojë të jetojnë një jetë më të mirë. Që kur ka filluar kjo ide, unë e kam mbështetur që nga dita e parë duke kontaktuar me personazhe të ndryshme e të njohura në mbarë botën”, ka thënë Mehaj për KultPlus.

Krahas Aleas, ambasadore të Vjosa Foundation janë edhe Erza Muqolli e këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora. Mehaj tutje ka shtuar se ky fondacion së bashku me ambasadoret e saj ka planifikuar që të mbajë një koncert në Finlandë, si dhe ekspozimin e të gjitha portreteve të realizuara nga Lulzim Behxheti, në muajin mars në Kosovë.

Nismëtari i kësaj ideje dhe themeluesi i Fondacionit Vjosa, Lulzim Behxheti ditë më parë është dekoruar për herën e dytë me vulën presidenciale nga familja e Ibrahim Rugovës, pasi ka publikuar punimin e vajzës së Ibrahim Rugovës, Teutës.

E njëra nga këto medalje do ti dedikohet të voglës Alea, ambasadores 9 vjeçare të këtij fondacioni. Behxheti në një prononcim për KultPlus ka treguar se këto dy medalje ka vendosur që të ia dedikoj vajzës së tij, Vjosës dhe Alea Mehaj.

“Më janë dhënë dy medalje nga ana e familjes së presidentit Ibrahim Rugova. Unë kam vendosur që njërën nga këto medalje të ia dedikoj vajzës time Vjosës, kurse tjetrën Aleas, e cila këtë medalje fizikisht do ta pranoj në rezidencën e familjes Rugova me 27 mars”, ka pohuar ai.

Ndonëse pandemia këtë vit ka goditur të gjitha fushat e jetës duke përfshirë këtu edhe artin e kulturën, angazhimet për Alean nuk kanë munguar. Ajo ishte pjesëmarrëse në shumë javë të modës si në New York e Londër.

Mehaj tregon se në këto vende ka prezantuar veshje të dizajnerëve të njohur ku dhe ka marr ftesë të posaçme për pjesëmarrjen në këto evente. Tutje ka treguar se vitin që vjen në rrugëtimin e karrierës së saj do të bëhet edhe Milano, Itali e Paris.

“Në New York kam prezentuar dizajneren Melani Caballero, kurse në Londër kam prezantuar për ‘Little people London’, ‘bebebe’, ‘ray and roy’ dhe ‘leya.me’. Në të dyja vendet kam përjetuar emocione të paharrueshme, kanë qenë ditë të lodhshme, po kanë qenë shumë interesante. Prapa skenave kam njoftuar vajza nga e gjithë bota. Nëse lejohet nga pandemia, atëherë në vitin që vjen do të marr pjesë edhe në Milano, Itali dhe Paris”, ka rrëfyer tutje Alea.

Nëntë vjeçarja nuk heziton të tregoj se është pikërisht dalja në skenë ajo që e motivon më së tepërmi dhe e shtyn atë që të balancoj kohën mes mësimeve në shkollë, mësimeve të aktrimit, intervistave të shumta që ajo jep ditë pas dite, por edhe kohës së lirë që ajo ndanë me motrat e saj. Tutje ajo tregon se është shumë e përkushtuar që të punoj për Kosovën dhe Shqipërinë, madje ajo shpreson që do të ketë mundësinë që ndonjë ditë të përfaqësoj Kosovën njëlloj sikurse Norvegjinë.

Krejt në fund e pyetur për planet e saja në të ardhmen Alea Mehaj ka shpalosur një detaj tepër të rëndësishme për karrierën e saj. Vera e këtij viti e gjeti tetë vjeçaren si personazh kryesor të filmit ‘Elias’, premiera e të cilit do të jepet në mars të vitit që po vjen.

“Së bashku me babain do të bëjmë përpjekje për të përkthyer filmin edhe në gjuhën shqipe në mënyrë që ky të shfaqet në Kosovë e Shqipëri”, ka thënë ajo.

Kurse në vitin që po vjen Alean e presin plane të mëdha në vendin e ëndrrave, sepse ajo tashmë ka nënshkruar një kontratë me agjencinë ‘CC Managment’, e cila gjendet në Los Angeles, e ku e presin edhe xhirime të shumta. Por, nuk është vetëm vendi i ëndrrave, destinacioni filan i nëntë vjeçares sepse edhe vendet skandinave tashmë kanë shprehur interesimin për talentin e madh që posedon Alea./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme