1 mijë e 475 euro u mblodhën mbrëmë për Bekim Lumin

Mbrëmë në kryeqytet në Klubin M është organizuar një festë me muzikë të viteve 90-të, për ta ndihmuar regjisorin Bekim Lumi i cili po ballafaqohet me sëmundjen e kancerit, shkruan KultPlus.

Derisa në kryeqytet po organizohen edhe shumë mbrëmje e aktivitete të tjera humanitare, mbrëmja e kaluar ka qenë iniciativë e dy aktoreve, Alketa Sylaj dhe May-linda Kasumoviq. Ato sot kanë treguar lidhur me fondet që janë mbledhur nga ky organizim.

“Shoke dhe kolege, mrame ne nejen e M-it, perpos qe jemi knaqe shume, gjithashtu i kemi mledhe 1,475 euro bashkarisht. Falemnderit shume krejtve per kontributin edhe bashkepunimin. Jeni t’mrekullueshem!”, kanë shkruar ato./ KultPlus.com

Me muzikë të viteve 90-të, sonte ndihmohet regjisori Bekim Lumi

Po vazhdon solidarizimi masiv i artistëve dhe qytetarëve në rastin e regjisorit Bekim Lumi.

Regjisori i njohur ka dy vite që po ballafaqohet me sëmundjen e kancerit.

Sonte, me fillim prej orës 22:00, në kryeqytet në Klubin M do të organizohet një festë me muzikë të viteve 90-të.

“Fundraising 90’s party” mbahet sot, ndërsa të gjithë do të duhet të paguajnë së paku 5 euro biletën, e më pas paratë do të shkojnë në ndihmë të regjisorit, për të cilin kostoja e shërimit po bëhet e pamundur.

“Bekim Lumi, regjisori më i mirë i teatrit, njëkohësisht profesori dhe mentori ynë, ka kontribuuar shumë për artin në Kosovë, e sidomos për formësimin dhe edukimin e studentëve të degës së aktrimit dhe regjisë. Prandaj, i gjithë komuniteti, madje jo vetëm komuniteti artistik por edhe më gjerë, po mundohemi ti ndihmojmë Bekimit në rrugëtimin e tij të kancerit, secili në mënyrën dhe formën e vet” tregon aktorja Maylinda Kasumoviq, e cila sonte bashkë me aktoren Alketa Sylaj po e organizojnë këtë nejë në kryeqytet.

Ky është linku i eventit sonte, një mënyrë tjetër për të ndihmuar e për të shpëtuar regjisorin Bekim Lumi në këto ditë të vështira për të. / KultPlus.com

Një rrëfim shqiptar në Festivalin e Filmit të Sllovenisë (FOTO)

Filmi i metrazhit të gjatë ‘A Dream’, me regji të regjisorit slloven Bostjan Slatensek, do të shfaqet premierë në Festivalin e Filmit në Slloveni, shkruan KultPlus.

‘A dream’ me skenar të Bostjan Slatensek e Aude Le Pape, ka gjysmën e kastës së aktorëve shqiptarë, gjysmën e ekipës së realizimit të filmit shqiptarë, e çka është më kryesorja trajton një temë shqiptare, të pasluftës së fundit në Kosovë.

Duke e trajtuar një temë mjaft interesante ‘A Dream’ apo ‘Ëndërr’, sjellë në kastën e aktorëve Aude Le Pape (Shpresa), Aleksandar Rajaković (Mark), May-Linda Kosumovic (Hana), Alketa Sylaj (Besa), Luan Jaha (Thomas).

Filmi tregon dy rrëfime dashurie. Rrëfimin e Markos, një ish-reporter i luftës i cili lëviz nga Lubjanë në Prishtinë për të punuar për një organizatë ndërkombëtare. Një mbrëmje në një bar, ai takon tre vajza: Shpresën, Besën dhe Hanën. Marko joshet nga Shpresa dhe gjithçka nis aty. Ndërkaq Hana dhe Besa kanë një marrëdhënie. Të dyja vajzat nuk kanë miratimin për këtë lidhje për arsye krejtësisht të ndryshme: Hana ka frikë nga përgjigjja e publikut, duke ditur se në shoqërinë patriarkale kosovare, një marrëdhënie mes dy vajzave është e pamundur.

Drejtor i Fotografisë në këtë film është Ibër Deari, muzika është bërë nga Vojko Sfiligoj dhe Bujar Berisha, kostumografia nga Leonora Mehmeti e producent Uroš Goričan. Kjo histori kosovare që jo rrallë herë e kemi dëgjuar do të shfaqet premierë të premten mbrëma në Festivalin e Filmit në Slloveni, i cili ka nis më 12 dhe zgjatë deri më 16 shtator. Filmi 112 minutësh do të tregoj këto dy rrëfime më 15 shtator me fillim nga ora 18:45. Ky është filmi i dytë i regjisorit, skenaristit e gazetarit Bostjan Slatensek./ KultPlus.com