Ansambli Popullor në Shqipëri, koncerte të ndryshme gjatë 4 viteve në skenat e vendit

Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ka zhvilluar koncerte në skena të ndryshme të vendit tonë.

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor ka publikuar disa fakte për jetën artistike. Në këtë material të institucionit publikohen materiale të Ansamblit Popullor gjatë katër viteve të fundit.

“21 janar 2017- Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore performoi në Lushnjë, me rastin e 97-vjetorit të Kongresit të Lushnjës. 23 shkurt 2017, me ftesë të Bashkisë Mirditë, Ansambli dhuroi një shfaqe të larmishme me këngë popullore të trevave të ndryshme të Shqipërisë, me rastin e 100-vjetorit të Abat Doçit.

22 prill 2017 – Ansambli Popullor në qytetin e Përmetit me rastin e “Çeljes së sezonit turistik Përmet”, ku u zhvilluan aktivitete të ndryshme dhe Ansambli performoi me këngë e valle të krahinave të ndryshme të vendit dhe në fund të koncertit dy numra me këngë lirike së bashku me sazet e Përmetit”, shkruan institucioni në materiale.

Në 6 maj 2018, Ansambli Popullor performon në Vaun e Dejës në festën tradicionale të “Ditës së Luleve”, në 28 maj 2018 merr pjesë në “Javën e Ali Pashës” në Tepelenë, 15 qershor 2018 mban koncert në Rrëshen, 22 qershor 2018, koncert i 60 vjetorit të Ansamblit Popullor në Llogara në kuadër të “Opera Summer Tour”.

Më 22 qershor 2018, Ansambli Popullor vijoi me koncertin e 60- vjetorit të Ansamblit në Sarandë. 23 korrik 2018, Ansambli Popullor performoi në “Sokakun e të marrëve”, në sheshin e shëtitores në Himarë. Në 17-18 tetor 2018, Ansambli Popullore mbylli natën e fundit të festivalit “Oda Dibrane” në Dibrën e Madhe dhe vijoi me koncertin në Peshkopi.

Në 28 tetor 2018 performon me koncertin “60 vjet Ansambël Popullor”, në Elbasan. Në datë 21 janar 2019 zhvillon koncertin në Lushnjë, me rastin e 99 -vjetorit të Kongresit të Lushnjës dhe në 24 shkurt po të këtij viti trupa e madhe e Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve, orkestra e TKOB, artistët më të mirë të muzikës shqiptare, çuan në Shkodër grand galanë “Të gjithë e duan Agim Krajkën”.

Ansambli shtetëror, është krijuar në vitin 1957 si ansambël profesionist. Ky ansambël përbëhet nga solistët këngëtarë, orkestrina, grupi i valleve dhe kori. Qëllimi i AKVP-së është në përpunimin, zhvillimin dhe përhapjen e thesarit folklorik të Shqipërisë. /sot/ KultPlus.com

Ansambli Popullor me koncert në Ukrainë

Në Ukrainë, ”Vallet dhe Këngët Popullore”, kanë dhënë koncert në qytetin Odesa, për komunitetin shqiptar atje, shkruan KultPlus.

Ansambli Popullor mbetet ambasador i përçimit të traditës te brezi i ri i disaporës, duke mundësuar kështu ruajtjen e traditës së kombit tonë.

Bashkëpunimi me Agjencinë Kombëtare të Diasporës synon njohjen e elementëve kulturore, antropologjike, historike dhe folklorike te më të rinjtë e komunitetit shqiptar në Ukrainë.

Në vijim mund të shihni disa prej fotove të shkrepura gjatë koncertit. / KultPlus.com

“Nëntori Shqiptar 2018”, trupa e Ansamblit Popullor në Munich

“Nëntori Shqiptar 2018” në Gjermani starton në qytetet Essen dhe Munich më 16 dhe 19 nëntor, ku trupa e Ansamblit Popullor do dhurojë disa nga perlat e folklorit shqiptar.

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko vazhdon të promovojë vlerat kulturore dhe artistike të shqiptarëve në botë.

“Trupa e Ansamblit Popullor do të dhurojë emocione të mëdha në dy koncertet që do të zhvillojë në qytetet Essen dhe Munich më 16 dhe 19 nëntor. Publiku shqiptar dhe gjerman do të ketë mundësinë të ndjekë disa nga perlat e folklorit shqiptar të punuara nga Mjeshtri Rexhep Çeliku për 60-vjetorin e krijimit të Ansamblit. Ky koncert organizohet në kuadër të aktivitetit “Nëntori Shqiptar 2018” në Gjermani”, shpret Majko./ A.T.SH/ KultPlus.com

“60 vjet histori” të Ansamblit Popullor përmes një koncerti madhështor

Trupa e Ansambli Popullor sjell në skenë “60 vite Histori”, shkruan KultPlus.

Një koncert gala, i cili do të sjellë repertorin më të bukur të folkut shqiptar, me pjesëmarrje të jashtëzakonshme të artistëve ndër vite.

Koncerti madhështor vjen më 11 dhe 12 nëntor me fillim nga ora 19:00, në Teatrin Kombëtar (në pedonalen përbri Galerisë së Arteve), në Tiranë./ KultPlus.com