Dua Lipa pjesë e festivalit “Primavera Sound”

Festivali ‘Primavera Sound’ do të mbahet në Barcelonë në vitin 2022.

Ata kanë zbuluar disa nga personazhet që do të jenë pjesë në këtë garë të madhe.

Në fundjavën e parë (2-4 qershor), do të marrin pjesë Trotuarin , Strokes , Sulmin Masiv , Tame Impala , Nick Cave & The Bad Seeds , Gorillaz dhe Tyler.

Në javën e dytë do jenë:  Lorde , Dua Lipa , Megan Thee Stallion , Interpol dhe Yeah Yeah Yeahspo luajnë, me Massive Attack, Tyler, Strokes, Tame Impala dhe Gorillaz.

Disa të tjerë që luajnë fundjavën e parë: Bikini Kill, Kacey Musgraves, Earl Sweatshirt, the National, Beck, Charli XCX, Caroline Polachek, Jorja Smith etj. / Indeksonline / KultPlus.com

21-vjeçari ngjitet nëpër rrokaqiell në Barcelonë pa asnjë masë mbrojtëse (VIDEO)

“Alpinisti” i ndërtesave George King është shoqëruar për në stacion policor pasi është kapur duke ngjitur një hotel të lartë në Barcelonë, pa asnjë masë mbrojtëse.

Ai është vetëm 21 vjeç dhe kjo nuk është hera e parë që bënë veprime të ngjashme.

Në vitin 2009 ishte arrestuar dhe më pas edhe burgosur pasi kishte ngjitur ndërtesën e lartë në formë piramide në Londër e njohur si “The Shard”./ KultPlus.com

24-vjeçarja përkthyese e gjuhës shqipe në gjykatën e Barcelonës

Alkida Koçi është një vajzë shqiptare e cila punon si përkthyese e gjuhës shqipe në gjykatën e Barcelonës. Edhe pse 24 vjeç, ajo ka një pozicion kyç në institucionin e drejtësisë spanjolle. E reja me origjinë nga Tirana, ishte vetëm 7 vjeçe kur u largua me familjen në Barcelonë.

Ajo ka mbaruar shkollën për mësuesi dhe aktualisht po ndjek Masterin në lidhje me arsimin.  E ftuar në një emisionin “Boeing” ajo foli për vështirësitë dhe integrimin në shoqërinë spanjolle.

“Kam ardhur në Barcelonë në moshën 7 vjeçe. Babai im kishte një kushëri në Barcelonë dhe ai na sugjeroi të vinim në Spanjë. Në Barcelonë, Spanjë ka shumë pak shqiptarë dhe këtu nuk e dinë shumë se ku është Shqipëria. Gjuhën nuk e kam humbur sepse në shtëpi flasim gjithmonë shqip, normalisht ka raste që disa fjalë nuk më kujtohen, por mundohem ta flas mirë. Në Spanjë ka shumë emigrantë nga Maroku, Afrika, Senegali, Rumania, por shqiptarë jo shumë.”

“Kur në Gjykatën në Barcelonë trajtojnë çështje të shqiptarëve dhe kanë nevojë për një përkthyes në gjuhën shqip, unë bëj pjesën e përkthyeses në këtë institucion. Ndërkohë po vazhdoj edhe studimet në master për mësuesi.”

Vij pothuajse çdo dy vite në Shqipëri, kam gjyshen atje dhe vij e takoj. Një herë kam marrë dhe shoqen e mia spanjolle në Shqipëri. E mendonin Shqipërinë si Afrika, por kur erdhën i pëlqeu shumë, madje filluan të mësojnë disa fjalë shqip.”/ KultPlus.com

Sopranoja e karantinuar i bën fqinjët e saj të qajnë duke kënduar nga ballkoni (VIDEO)

Në kohën kur me mijëra banorë të Barcelonës janë futur në vetëkarantinë si pasojë e përhapjes së koronavirusit, një soprano vendosi t’i gëzojë shpirtrat e ngujuar me këngë nga dritarja e apartamentit të saj.

Në video dëgjohet sopranoja 56-vjeçare Begona Alberdi, me një interpretim mahnitës të aries së famshme të Puccinit, “O mio babbino caro”, në një përpjekje për të mbushur me gëzim fqinjët e saj të vetizoluar pas shpërthimit të koronavirusit.

E nxjerrë nga opera e Puccinit nga viti 1918, “Gianni Schicchi”, aria këndohet nga Lauretta pasi tensionet mes babait të saj Schicchi dhe familjes së Rinuccios, të djalit që ajo e do, arrijnë një pikë thyerjeje dhe rrezikojnë të mbajnë të dashuruarit të ndarë, transmeton KOHA.

Duke dëgjuar nga ballkonet e tyre, dëgjuesit lëshojnë gulçime gëzimi (e madje duket se edhe derdhin lot) teksa dëgjojnë zërin e këngëtares duke pushtuar qytetin, para se t’i japin asaj një duartrokitje të madhe shumë të merituar.

Personi që e incizoi sopranon mund të dëgjohet duke qarë prapa kamerës.

Alberdi është vetëm një nga 263,000 banorët lokalë që aktualisht janë detyruar të mbesin brenda shtëpive të tyre në distriktin Eixample të Barcelonës si pasojë e COVID-19.

Për “Daily Mail”, ajo tha: “Ishte ora 20:00 dhe fqinjët po duartrokisnin punonjësit spitalorë dhe edhe ne iu bashkëngjitëm, ishte shumë prekëse të shohësh të gjithë duke u mbledhur së bashku për t’i falënderuar”.

“Më preku dhe mendova, jetojmë në një botë shumë të ftohtë. Doja të këndoja dhe burri më tha ‘këndo atëherë’ dhe kështu nisa të këndoja”.

“Tani është koha të rrimë në shtëpi. Do të kemi kohë për të dalë në shëtitje dhe për të bërë gjëra normale më vonë”, shtoi ajo.

Që nga ajo natë, ajo i argëtoi fqinjët me këngë klasike përfshirë “Ave Maria”, “Cançó d’amor i de guerra” dhe “Casta diva”, nga opera e famshme e Bellinit, “Norma”. /KultPlus.com


Endrit Mërtiri me projekt të ri në Barcelonë (FOTO)

Fotografi i mirënjohur Endrit Mërtiri është zhvendosur në Barcelonë këto ditë ku është angazhuar në projektin e tij më të fundit.

Bëhet fjalë për një fotosesion të ri që ai po realizon me një nga brand-et më të njohura ndërkombëtare në fushën e modës. Është një set me fustane nusesh, modelet dhe trendet më të reja që sugjerohen për 2018-në. Fotografi ka zgjedhur këtë herë Bracelonën si një nga perlat e bukurisë e kulturës evropiane dhe botërore.

Ai shoqërohet nga ‘’skuadra e tij’’, bashkëpunëtorët e përhershëm: grimierja dhe make up artistja Suela Cangu, modelja Megi Luka, Alban Ramosaj, Ksela Lara dhe Artemis Hajdini.

Sukseset e Mërtirit janë të njëpasnjëshme, pasi vetëm pak kohë më parë ai realizoi një set të mahnitshëm për prestigjiozen Dolce&Gabbana, shkruan Diell.al. Endriti e ka shndërruar në art punën e tij dhe teksa shfleton fotot të duket sikur po viziton një galeri të vërtetë arti: ngjyra, energji rinore, stil, elegancë, mendim, ndjesi e së bukurës…/ KultPlus.com