Belgjika s’ka parë ende asnjë ditë me diell në këtë fillim pranvere

Përderisa muaji prill në Belgjikë ishte më i ftohtë dhe më me reshje se mesatarja mujore, megjithëse në vend ka ardhur pranvera, ende nuk ka pasur një ditë me diell.

Sipas informacionit nga Shërbimi Meteorologjik, temperatura mesatare prej 9 gradë Celsius muajin e kaluar në Belgjikë, e cila njihet për motin me vranësira dhe reshje, ka mbetur nën normalen për muajin prill (10,4 gradë Celsius).

Më 30 prill u regjistrua 18,4 gradë Celsius, temperatura e dytë më e ulët maksimale për muajin prill që nga viti 1991. Ndërsa në prill nuk u regjistrua asnjë ditë pranvere kur temperatura maksimale ishte mbi 20 gradë Celsius, kjo për herë të fundit u regjistrua në vitin 2016.

Ashtu si janari dhe marsi, edhe prilli ishte me më shumë reshje se e zakonshmja. Koha totale ku është shfaqur dielli ishte 149 orë e 2 minuta. Mesatarja për muajin prill për këtë periudhë ishte 171 orë e 16 minuta.

Belgjika ndëshkon ashpër keqtrajtuesit e kafshëve

Parlamenti flamand i Belgjikës miratoi sot projektligjin që rrit dënimin me burg për abuzim me kafshët në 10 vjet dhe gjobën deri në 1.6 milionë euro.

Qeveria e rajonit flamand dëshiron që të rritet edhe më shumë dënimi me burg deri në 18 muaj dhe gjobë nga 16 mijë deri në 100 mijë euro në rast të keqtrajtimit të përsëritur pasi që ishte i paefektshëm më parë.

Me propozimin e pranuar nga parlamenti, personat që neglizhojnë ose keqtrajtojnë me dashje kafshët mund të gjobiten deri në 800 mijë euro dhe të dënohen me burgim deri në 5 vjet nëse kryejnë këto krime për herë të parë.

Nëse fajtorët kanë vepruar në këtë mënyrë në 5 vitet e fundit, gjoba mund të jetë deri në 1.6 milionë euro dhe dënimi me burg deri në 10 vjet.

Vendet e punës që konstatohet se kanë abuzuar me kafshë mund të mbyllen për periudha të caktuara ose për një kohë të pacaktuar.

Paratë e mbledhura nga gjobat do të përdoren për kujdesin dhe mbrojtjen e kafshëve apo kërkimin shkencor përmes fushatave ndërgjegjësuese të kafshëve. / KultPlus.com

Belgjika miraton dozën e katërt të vaksinës anti-Covid

Belgjika është një ndër vendet në botë që ka vendosur aplikimin e dozës së katër të vaksinës Anti-Covid.

Autoritetet shëndetësore belge kanë vendosur që doza e katër të aplikohet fillimisht tek personat me imunitet të dobët.

“Këshilli i Lartë i Shëndetësisë rekomandon forcimin e individëve me imunitet të dobët që janë shumë të cenueshëm dhe të rrezikuar nga koronavirusi. Ministrat e Shëndetësisë sapo kanë dhënë dritën jeshile, me një zbatim së shpejti”,  ka bërë me dije ministrja e Shëndetësisë e Wallonisë, Christy Moreal.

Ndërkohë aktualisht në Belgjikë doza e tretë e vaksinës mund të merret nga të gjithë qytetarët që janë mbi 18 vjeç. /abcnews.al/ KultPlus.com

Pas Gjermanisë, Zvicrës e Belgjikës, tani stuhi e vërshime edhe në Austri

Pas Gjermanisë, Zvicrës dhe Belgjikës, tani edhe shteti i Austrisë rrezikon nga përmbytjet. Autoritetet kanë deklaruar nivelin më të lartë të paralajmërimit.

Qyteti i vjetër i Hallein është përmbytur plotësisht. Autoritetet austriake kanë paralajmërojnë shi të madh, breshër dhe përmbytje të mundshme, shkruan blick.ch.

Arsyeja për këtë është gjithashtu këtu zona me presion të ulët të Bernd, e cila tashmë shkaktoi reshje të mëdha shiu dhe përmbytje në Zvicër. Kjo tani po zhvendoset ngadalë drejt lindjes dhe kështu lëviz drejtpërdrejt në të gjithë Austrinë.

Shiu i madh vë pjesë të mëdha të Austrisë nën ujë. Shirat e rrëmbyeshëm goditën pjesë të tjera të Austrisë të dielën në mbrëmje. Brigadat e zjarrfikësve ishin në përdorim të vazhdueshëm në Salzburg, si dhe në Tirol dhe kryeqytetin federal Vjenë.

Në Kufstein, njerëzve u kërkohet të mos largohen nga ndërtesat dhe të tërhiqen në katet më të larta. Në zonën urbane, uji nga përrenjtë që hyjnë në Han tashmë ka arritur në rrugë. Një pjesë e Felbertauernstrasse u mbyll për shkak të rrëshqitjeve të mundshme të tokës.

Në Vjenë, shiu i madh dhe stuhi bëri që brigadat e zjarrfikësve të ishin shumë të ngarkuara. Zjarrfikësit zakonisht thirreshin për shkak të bodrumeve të përmbytura ose nënkalimeve, dhe deri të dielën në mëngjes, zjarrfikësja profesionale raportoi mbi 500 operacione. / KultPlus.com

Belgjika shpall ditë zie në nderim të viktimave të vërshimeve

Belgjika ka shpallur një ditë zie kombëtare për javën e ardhshme, pas vdekjes së 20 personave dhe zhdukjes së 20 të tjerëve nga vërshimet.

“Ato që do të duhej të ishin ditë të bukura vere papritmas u shndërruan në ditë të errëta e jashtëzakonisht të dhimbshme për bashkëqytetarët tanë. Këto janë rrethana të veçanta, të cilat vendi ynë s’i ka parë në të kaluarën”, deklaroi Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo.

Reshjet, që zgjatën një javë, më në fund u ndalën, pasi në disa vende e arritën nivelin që normalisht pritet një herë në 200 vjet. Megjithatë, banorët në disa pjesë të Belgjikës ende nuk ndihen të sigurt, sepse Lumi Meuse po e rrit nivelin e ujit. Ky lumë kalon nëpër qytetin Liege.

“Kemi punuar, kemi renovuar gjithçka, po humbim gjithçka që kemi pasur. Tani duhet të nisim nga zeroja dhe të punojmë pak nga pak për t’i kthyer gjërat në vend”, tha Sylvia Calvo Lorente, përderisa i vëzhgonte dëmet në shtëpinë e saj në qytezën Trooz.

Në qytezën lindore, Verviers, lumi me nivel të rritur të ujit ende po i prekte rrugët, ku njerëzit mundoheshin që t’i shpëtojnë dyqanet, shtëpitë dhe veturat, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Qeveria vendosi që dita e martë të jetë ditë zie dhe që të pakësohen festimet një ditë më pas, kur shënohet Dita Kombëtare e Belgjikës.

Belgjika i ka bërë thirrje për ndihmë mekanizmit të BE-së për mbrojtje civile, duke rezultuar në ndihma nga Franca, Austria e Italia, kryesisht përmes barkave, helikopterëve dhe personelit të kërkim-shpëtimit. / Express / KultPlus.com

Belgjika hap kapitull të ri për kryeveprën e shekullit të 15-të

Pas një restaurimi që zgjati shumë vjet, një kryevepër flamane e shekullit të 15-të do të shfaqet këtë javë në një hapësirë të re ekspozuese në katedralen belge të Ghentit, me një teknologji të përditësuar që i zhyt vizitorët në një vepër të ndërlikuar me të kaluarën e trazuar.

E përfunduar më 1432 nga vëllezërit Jan dhe Hubert van Eyck, “Zbukurimi i llambës mistike” është një copë altari me 12 panele të hollësishme që konsiderohet gjerësisht si një prej veprave më të rëndësishme të artit të hershëm të Renesancës.

Përgjatë shekujve, pjesë të ndryshme të tij janë pikturuar, janë fshehur nga nazistët apo janë vjedhur më vonë, dhe tash ka një xham të përforcuar mbrojtës si pjesë e restaurimit prej 30-milionë eurosh.

Qyteti i Ghentit ishte planifikuar të bënte vend për Vitin e Van Eyckut më 2020, me të gjitha pjesët e altarit të kthyera në Katedralen e St. Bravos pas restaurimit, por pandemia e shtyu këtë për sivjet.

Më parë e vendosur në një vend të vogël afër hyrjes së katedrales, vizitorët e përdornin për të dëgjuar një udhëzues audio teksa shihnin veprën në fjalë.

“Ishte vendosur që ne nuk mund të shkonim me një përvojë vizitori si kjo për shkak se nuk përkonte me virtuozitetin e vëllezërve Van Eyck. Kishte shpesh ankesa për shpërfaqjen, për ndriçimin etj.”, ka thënë kreu i projektit të qendrës së vizitorëve, Ben De Vriendt.

Tani vizitorët do të kalojnë përmes kriptes, me realitete të qelqta virtuale dhe tableta që shpërfaqin historinë 600-vjeçare të panelit ngjyrashumë, para se të arrijnë në një kapelë të vetme për të parë veprën e altarit brenda një xhami të aklimatizuar.

Panelet ishin pikturuar pjesërisht gjatë restaurimit më 1550, i mbijetuan shkatërrimit të imazheve fetare që ngjau në Vendet e Ulëta më 1566 dhe ato që ishin të dyanshme u ndanë në shekullin e 19-të për t’i veçuar pikturat.

Ato ishin marrë nga forcat franceze e gjermane në luftëra të ndryshme, duke përfunduar në një minierë austriake të kripës në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Dy panele u vodhën më 1934 dhe vetëm një u rikthye. Ai që quhet “Vetëm gjykatësit” është një kopje e vitit 1945.

Fotolegjenda 1: Vizitorët shikojnë kryeveprën e piktorit flaman të shekullit 15-të, Jan Van Eyck, të quajtur “Vepra e altarit në Ghent”, si pjesë e një hapësire të re ekspozuese, përfshirë teknologji të lartë që ua mundëson vizitorëve të zhytën në piktura. Ky projekt është lansuar në Katedralen St Bavo. /koha/ KultPlus.com