Buzëqeshjet më të bukura të mbretërisë së kafshëve (FOTO)

Çdo vit, në gjithë botën shënohet Dita Ndërkombëtare e Buzëqeshjes. Vetëm shikoni në rangun e emocioneve që kafshët shprehin

Dita Ndërkombëtare e Buzëqeshjes ka për qëllim të nxitë njerëzit në përhapjen e mirësisë, vullnetit të mirë dhe gëzimit.

Pavarësisht nëse buzëqeshja e tyre tregon sinjale kënaqësie apo sulmi, këto foto tregojnë krijesat origjinale të planetit tonë!

Shpeshherë buzëqeshjet e tyre bëjnë edhe njeriun të qesh.

Për këtë rast për ju kemi ndarë buzëqeshjet më të bukura të mbretërisë së kafshëve me dëshirën që edhe juve t’ju sjellim buzëqeshje dhe t’jua zbukurojmë ditën. / KultPlus.com

Tre miliardë kafshë të vrara apo të zhvendosura nga zjarret në 2019-2020 në Australi

Rreth tre miliardë kafshë janë vrarë apo zhvendosur nga zjarret e pazakonta që përfshinë pyjet e Australisë në vitet 2019-2020, sipas një studimi të publikuar sot që flet për një prej katastrofave më të rënda të historisë moderne për faunën.

Ky studim i kryer nga disa universitete australiane thekson se 143 milionë gjitarë janë prekur nga kjo krizë, si dhe 2,46 miliardë zvarranikë, 180 milionë zogj dhe 51 milionë bretkosa. 

Kjo nuk është shifra e kafshëve të vrara, por perspektivat për ato që iu kanë shpëtuar flakëve janë shumë të tmerrshme, për shkak të mungesës së ushqimit, pemëve dhe mbrojtjes përballë grabitqarëve të tyre”, theksoi Chris Dickman, një prej autorëve.

Këto zjarre, të cilat ktheheshin çdo vit në fund të dimrit, por që ishin shumë aktiv për disa muaj në 2019-2020, shkatërruan 115 000 kilometra katrorë, ​​një zonë tre herë më të madhe se Holanda, duke shkaktuar edhe vdekjen e 30 personave.

Një studim i mëparshëm në janar vlerësoi numrin e kafshëve të vrara në zonat më të prekura në shtetet e Viktorias dhe Uellsit të Ri Jugor në një miliard.

“Studimi i publikuar është i pari që merr parasysh të gjitha zonat që janë djegur në Australi”, sipas Lily van Eeden nga Universiteti i Sidneit./ atsh/ KultPlus.com

Grupi “Të bashkuar për Kafshët” reagon për trajtimin e Luanit në Gjilan

Grupi “Të bashkuar për Kafshët” ka reaguar rreth trajtimit që po i bëhet një Luani në Gjilan, shkruan KultPlus.com

Sipas këtij grupi, kjo sjellje ndaj Luanit nuk është as humane as ligjore, teksa nuk është hera e parë që grupet e ndryshme për mbrojtjen e kafshëve reagojnë ndaj sjelljeve të tilla.

“Kjo kafshë e egër e gjorë, e burgosur në një KAFAZ tepër të vogël për të kënaqur sytë e njerëzve që nuk e dijnë çka është dhembshuria ndaj kafshëve! Kjo përveç që nuk është humane nuk është as ligjore”, thuhet në reagimin e tyre në Facebook.