Turistë nga Holanda dhe Austria në Gjirokastër: Një nga vendet më të bukura

Turistët vendas e të huaj vijojnë të gjallërojnë kalldrëmet e gurta të qytetit të Gjirokastrës edhe gjatë muajit shtator.

Qendra muzeale mbetet si përherë destinacioni fillestar, pasi pothuajse të gjithë e nisin vizitën nga kalaja e qytetit.

Ramona nga Holanda tha se “vitin e kaluar ndoqa një program televiziv holandez për Shqipërinë ne u frymëzuam që të vijmë këtu. Kemi qenë në kala edhe në pazar. Është një qytet shumë i bukur, mot i këndshëm dhe njerëz miqësorë, jemi ndjerë të mirëpritur kudo”.

“Ashtu si tha bashkëshortja ime është një qytet shumë i bukur, njerëz mikpritës
nuk do ta kisha problem të kthehesha sërish në Gjirokastër”, tha bashkëshorti i Ramonës.

Një tjetër turiste u shpreh se “vij nga Venezia. Është hera e parë në Shqipëri. Kemi vizituar Vlorën, Sarandën, Butrintin, por mund të them që Gjirokastra për mua është qyteti më i bukur që kam parë”.

“Tani do të shkojmë më kështjellë dhe pastaj do të vizitojmë shtëpitë karakteristike të stilit otoman. Ne do të vizitojmë gjithashtu edhe Muzeun Etnografik. Gjirokastra është një nga qytetet më të bukura të Shqipërisë sepse është në mbrojtjen e UNESCO. Është një qytet historik, i bukur që duhet vizituar”, tha një turist italian.

Magda nga Austria tha se “do të qëndrojmë vetëm për një natë në Gjirokastër. Morëm shumë ushqime për t’i provuar”.

Turistët që vizitojnë qytetin e gurtë mbeten përherë të mahnitur nga paketa e plotë turistike që u ofron qyteti dhe rrethinat përreth. Gjirokastra po renditet përherë e më shumë në qytetet elitare të turizmit shqiptar, duke thithur një numër gjithnjë në rritje të turistëve.

E njohur për shtëpitë e veta karakteristike, çatitë prej guri dhe muret e bardha, Gjirokastra është një nga pikat kryesore të turizmit në vend. Kalaja e gurtë dhe parku i Antigonesë vazhdojnë të ngelen më të preferuarat për t’u vizituar nga grupet turistike vendase dhe të huaja përgjatë guidave dhe udhëtimeve të tyre në zonën e Gjirokastrës.

Që prej janarit deri në fund të gushtit mbi 200 mijë turistë vendas dhe të huaj kanë vizituar Gjirokastrën dhe rrethinat, duke regjistruar ndër shifrat më të larta në vite. Ky sezon veror e ka evidentuar Gjirokastrën si një ndër destinacionet më të kërkuara dhe kryesore për turizmin, jo vetëm në rang kombëtar, por edhe më gjerë./atsh/KultPlus.com

Stuhi dhe përmbytje, Austria shpall emergjencën civile

Autoritetet në Austri kanë shpallur një emergjencë civile pasi rrëshqitjet e dheut ndërprenë shërbimet e shpëtimit në disa fshatra nga, ndërsa të paktën një person humbi jetën pas reshjeve të mëdha të shiut që shkaktuan përmbytje në Carinthia, shkruan Euronews.

Kryebashkiaku i Treffen Gerald Ebner tha se 20 shtëpi dhe ferma nuk mund të arriheshin nga ekipet e shpëtimit.

Një stuhi në orët e vona të ditës së djeshme solli rrezikun e rrëshqitjeve të mëtejshme dheu.

Presidenti austriak Alexander van der Bellen falënderoi ekipet e shpëtimit dhe e përshkroi shkatërrimin në Carinthia si “dramatik”.

Rritja e ngjarjeve ekstreme në Evropë është, sipas shkencëtarëve, pasojë e drejtpërdrejtë e ngrohjes globale./ KultPlus.com

Ibrahim Rugova dhe Arnold Schwarzenegger, fotografi të rralla së bashku (FOTO)

Varrimi i Presidentit të Austrisë ishte bërë më 10 Korrik të vitit 2004.

Në këto fotografi është ish-Presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova me aktorin austriako-amerikan dhe politikanin Arnold Schwarzenegger të cilët në vitin 2004 kanë marrë pjesë në varrimin e Presidentit të Austrisë Thomas Klestil.

Varrimi i Presidentit të Austrisë ishte bërë më 10 Korrik të vitit 2004. Aty kishin marrë pjesë 28 shefa të shteteve. / KultPlus.com

(Photo credit should read DIETER NAGL/AFP via Getty Images)

Austria do të vendosë gjobë deri në 7 mijë euro ose burg për ata që refuzojnë vaksinën

Ata që refuzojnë vaksinimin në Austri pasi masa për vaksinimin e detyrueshëm të hyjë në fuqi do të gjobiten deri në 7000 euro ose do të duhet të bëjnë disa javë burg. Sipas projektligjit kushdo që refuzon të planifikojë marrjen e vaksinën do të marrë një telefonatë zyrtare nga autoritetet lokale.

Nëse nuk përgjigjet ai do të telefonohet përsëri brenda katër javëve të ardhshme. Nëse kërkesa e dytë formale shpërfillet, ai person do të gjobitet nga 3600 euro deri në 7200 euro në rast të përsëritjes së shkeljes ose do ju duhet të qëndrojnë në qeli për disa javë.

Përjashtime do të ketë vetëm për ata individë që përjashtohen nga vaksinimi i detyrueshëm për shkak të pasojave në shëndet, gratë shtatzëna dhe fëmijët deri në 12 vjeç.

Me detyrim do të jenë edhe doza përforcuese për kategoritë e caktuara. Ministria e Shëndetësisë do të jetë përgjegjëse për zbatimin e këtij projektligji.

Qeveria austriake pritet të vendosë nëse do të përjashtohen nga ky rregull personat që janë shëruar nga COVID. Projektligji do të diskutohet në zyrën e kancelarit ditën e sotme dhe në rast se nuk merr miratim mund të pësojë ndryshime. Nëse merr “Ok”, ai do të jetë në fuqi për tre vitet e ardhshme. /abcnews.al / KultPlus.com

Pas Gjermanisë, Zvicrës e Belgjikës, tani stuhi e vërshime edhe në Austri

Pas Gjermanisë, Zvicrës dhe Belgjikës, tani edhe shteti i Austrisë rrezikon nga përmbytjet. Autoritetet kanë deklaruar nivelin më të lartë të paralajmërimit.

Qyteti i vjetër i Hallein është përmbytur plotësisht. Autoritetet austriake kanë paralajmërojnë shi të madh, breshër dhe përmbytje të mundshme, shkruan blick.ch.

Arsyeja për këtë është gjithashtu këtu zona me presion të ulët të Bernd, e cila tashmë shkaktoi reshje të mëdha shiu dhe përmbytje në Zvicër. Kjo tani po zhvendoset ngadalë drejt lindjes dhe kështu lëviz drejtpërdrejt në të gjithë Austrinë.

Shiu i madh vë pjesë të mëdha të Austrisë nën ujë. Shirat e rrëmbyeshëm goditën pjesë të tjera të Austrisë të dielën në mbrëmje. Brigadat e zjarrfikësve ishin në përdorim të vazhdueshëm në Salzburg, si dhe në Tirol dhe kryeqytetin federal Vjenë.

Në Kufstein, njerëzve u kërkohet të mos largohen nga ndërtesat dhe të tërhiqen në katet më të larta. Në zonën urbane, uji nga përrenjtë që hyjnë në Han tashmë ka arritur në rrugë. Një pjesë e Felbertauernstrasse u mbyll për shkak të rrëshqitjeve të mundshme të tokës.

Në Vjenë, shiu i madh dhe stuhi bëri që brigadat e zjarrfikësve të ishin shumë të ngarkuara. Zjarrfikësit zakonisht thirreshin për shkak të bodrumeve të përmbytura ose nënkalimeve, dhe deri të dielën në mëngjes, zjarrfikësja profesionale raportoi mbi 500 operacione. / KultPlus.com

Talenti shqiptar nga Austria shkëlqen në “The Voice Kids of Germany” (VIDEO)

Talenti i ri shqiptar Sefedin Xhemaj që jeton në Austri ka marrë pjesë në programin e mirënjohur “The Voice Kids of Germany 2021”.

Ai ka shkëlqyer në audicionin e radhës për talentet e reja dhe shprehet shumë i gëzuar me interpretimin e tij.

Sefedini është vlerësuar maksimalisht nga anëtarët e jurisë dhe ka bërë krenar të gjithë bashkëkombësit me paraqitjen e tij. Artisti i ri tregon për eksperiencën, emocionet dhe planet për të ardhmen e tij artistike.

“Para se të ngjitesha në skenë isha shumë i lumtur dhe kur ngjitem përqendrohem dhe mundohem të bëj maksimumin. Zgjodha Stefani Clob, sepse është një këngëtare shumë e fortë dhe gjithmonë e kam pas ëndërr të këndoi një këngë me të. Para se të shkoja në “The Voice” e kisha paramenduar se cilin trajner do zgjidhja.”

I pyetur nga moderator në “RTV Dukagjini”, nëse e mendon fitoren Sefidini shprehet: “Normal që idealja do ishte të fitoi. Unë nuk e kam besuar se do arrij deri këtu, për më tepër shpresoj të arrij më shumë.”

Gjithçka nisi si një lojë në shtëpi, por tashmë Sefedini po shkëlqen vërtetë në “The Voice”: “Kam nisur të këndoi kur kam qenë 6 vjeç me kushërirat e mia, madje improvizonim “The Voice” në shtëpi. Një mësues i imi në shkollë, më dëgjoi duke kënduar dhe më pyeti nëse doja të këndoja në një festival në shkollë dhe aty ka qenë eksperienca e ime e parë në skenë para 2 vitesh. Më pas nga ai moment kam marrë mësime në muzikë”.

Dua Lipa dhe Ava Max janë këngëtaret shqiptare që e inspirojnë dhe tregon se kur lëvizin me makinë me familjen dëgjojnë më shumë muzikë shqip”. / Diaspora Shqiptare / KultPlus.com

Hapet thirrja për bursën letrare që mundëson qëndrimin në Austri

Është hapur thirrja për aplikim për bursën letrare “Shkrimtari i Qytetit Graz”, shkruan KultPlus.

Kjo bursë mundëson ofrimin e një apartamenti pa pagesë në Cerrini-Schloessl, zona Schlossberg, nga 1 shtatori i vitit të dhënies së bursës, deri më 31 gusht të vitit pasardhës dhe një pagesë mujore prej 1.300 eurosh.

Qëllimi i bursës letrare “Shkrimtari i Qytetit Graz”, është të promovojmë shkrimtarë të cilët shfaqin aftësi inovative dhe analizë të çështjeve aktuale, kanë cilësi në aspektin estetik dhe gjuhësor, vërtetësi dhe pavarësi artistike.

Ndër kërkesat bazë që duhet t’i kenë aplikantët përfshin njohjen e gjuhës gjermane, të paktën një botim letrar të pavarur (jo botim privat), pesë tekste të botuara në revista ose antologji ose dy drama të transmetuara në radio ose të botuara apo një shfaqje skenike e shfaqur në teatër ose e botuar.

Afati për dorëzimin e dokumenteve do të publikohet në faqen e internetit të qytetit, jo më vonë se data 15 janar e vitit të dhënies së bursës.

Aplikimet duhet të dorëzohen në: [email protected]. / KultPlus.com

Vjena shpallet vendi më i mirë për të jetuar

Sipas vlerësimeve të indeksit të jetueshmërisë globale të bëra nga njësia Ekonomisë së Intelegjencës, Vjena u emërua qyteti më i mirë për të jetuar teksa Melburni, që më parë e mbante ketë pozitë e humbi ‘kurorën’.

Kjo përzgjedhje është bërë për shkak se kryeqyteti i Austrisë, mbanë numrin më të vogël të kërcënimeve nga sulmet militante dhe ka shkallë tejet të ulët të krimit, shkruan The Guardian, transmeton Ndërtimi.info.

Kryesimi i këtij vendi në indeksin global ka përforcuar pretendimet se kryeqyteti austriak është vendi më i këndshëm aktualisht në botë, për të jetuar.

Melburni kishte mbajtur pozitën e parë, ne shtatë vitet e kaluara, por kërcënimi i sulmeve militante në Evropën Perëndimore i kishte ‘ndihmuar’ që të deklasohet nga kjo pozitë.

Viena rregullisht kishte qëndruar në majat e këtyre pozitave, së bashku me një numër të madh qytetesh tjera në Austri të cilat ofrojnë standarde tejet të mira të jetesës.

Në anën tjetër Damasku mbanë vendin e fundit, e ndjekur nga kryeqyteti i Bangladeshit, Dhaka dhe Lagos në Nigeri. Anketa nuk përfshin disa nga kryeqytetet më të rrezikshme në botë, si Bagdadi dhe Kabuli.

“Derisa në disa vitet e fundit qytetet në Evropë u prekën nga përhapja e kërcënimit nga terrorizmit në rajon, i cili ndikoi në rritjen e masave sigurisë, vitin e kaluar është parë një kthim në normalitet”, deklaroi njëri nga anëtarët e EIU.

Vjena ka arritur të zhvendosë Melburnin nga vendi i parë për shkak të rritjes së vlerësimeve për stabilitetin e kryeqytetit austriak.

Kryeqyteti i Austrisë dhe Melburni shënuan pikën maksimale në kategoritë e kujdesit shëndetësor, arsimit dhe infrastrukturës. Derisa Melburni shtoi kryesimin e vet në strukturën e kulturës dhe mjedisit, përmirësimi i stabilitetit të Vienës ndikoi në rangimin e saj në pozitën e parë.


Osaka, Calgary dhe Sydney u rradhitën ndër pesë vendet e para në rangimin e EIU që thotë se po tenton të favorizojë qytetet mesatarisht të pasura e shpesh me dendësi jo shumë të lartë të popullsisë. Qytetet shumë të mëdha dhe të mbushura me njerëz kanë tendencë më të lartë të prekjes nga krimi dhe tensionet në vend.

Viena dikur kryeqytet i një perandorie më të madhe se republika e vogël alpine, e sotme ende nuk ka arritur të përputhet me popullsinë e saj të para Luftës së Parë Botërore, kur kishte më se 2.1 miloon banorë.

Ky vend përmban hapësira të mëdha të gjelbëruara, të pasuruara me vende tejet atraktive turistike, teksa njihet për transportin publik shumë të lirë edhe efikas.

Austria përkrahë MKRS-në për realizimin e politikave

Ministri Kujtim Gashi takoi ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler, me të cilin diskutoi për raportet dhe bashkëpunimin që ka Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit me Ambasadën e Austrisë.

Ministri e falënderoi ambasadorin Pfandler për vizitën dhe u shpreh se e vlerëson marrëdhënien e Kosovës me një shtet mik siç është Austria dhe me këtë rast e falënderoi ambasadorin për tërë përkrahjen që ka dhënë shteti austriak në përkrahje të shtetësisë së Kosovës.

Ministri Gashi tha se është i gatshëm për thellim të bashkëpunimit me Austrinë në ato projekte të cilat Ambasada i sheh për të dy palët. Kësisoj do të intensifikohej edhe angazhimi i përbashkët në avancimin e fushave që ka në përgjegjësi MKRS-ja, por edhe do të hapej mundësia për shkëmbim të përvojave e profesionistëve të dy vendeve.

Ndër të tjera, ministri e ka njoftuar ambasadorin edhe për planet dhe politikat që ka për synim që t’i realizojë ministria në të ardhmen dhe në këtë drejtim ministri u shpreh se shpreson edhe në përkrahjen e Ambasadës së Austrisë, sidomos në promovimin e diplomacisë dhe diversitetit kulturor.

Ndërkaq, ambasadori austriak Pfendler e falënderoi ministrin Gashi për pritjen dhe e përgëzoi për e detyrën e ministrit duke i dëshiruar suksese dhe përmbushje të qëllimeve.

Ambasadori austriak theksoi se ambasada do ta mbështesë ministrinë në sferat në të cilat do të vlerësohen të interesit të përbashkët, por edhe në prezantimin dhe pjesëmarrjen e Kosovës në ngjarje të rëndësishme ndërkombëtare./ KultPlus.com