Zvicra ka 26 lloje të veshjeve popullore, nga një për çdo kanton

Kostumi kombëtar i Zvicrës ka 26 variacione (lloje) të veshjeve popullore, nga një për çdo kanton zviceran, transmeton albinfo.ch, përcjell KultPlus.

Kostumi kombëtar i Zvicrës është i gjithanshëm, por i bërë në të njëjtin stil, janë të ndritshme, të bukura, modeste dhe të ekuilibruara.

Stili i tillë i veshjeve është tipik për Evropën Veriore. Veshja tradicionale e grave është shumë femërore, me pajisje të bukura dhe të jashtëzakonshme.

Nga ana tjetër, veshja popullore për burra në disa rajone mund të jetë shumë e thjeshtë dhe e zakonshme, dhe në pjesë të tjera të vendit mund të duket mjaft aristokratike dhe me stil, transmeton tutje albinfo.ch.

Veshjet kombëtare zvicerane kanë origjinën nga stili i jetës, mjedisi dhe traditat e zviceranëve.

Ka 26 kantone (provinca që kanë karakteristikat e veta) në Zvicër. Secili prej kantoneve ka historinë, kushtetutën, qeverinë dhe natyrisht traditat e veta unike. Kjo është arsyeja pse tradita e veshjeve në Zvicër është shumë e pasur dhe e gjithanshme. Veshja tradicionale e secilit kanton ndryshon nga të tjerat (herë pak, nganjëherë shumë).

Kjo i bën festat kombëtare dhe festivalet popullore zvicerane të jenë interesante për turistët. Shumëllojshmëria e ndritshme e veshjeve kombëtare zvicerane është mahnitëse. /Albinfo.ch/ KultPlus.com

Photo by: Chiemgau-alpenverband.de Chiemgau Alpenverband – Page Pinterest.com
Photo pinterest.com forumbiodiversity.com
Lithuanians
Page Pinterest.com -Photo by Veronika Bernardis – Metzger –
Photo by Malin Svensson Pinterest.com

Ilira Gashi, pop-ylli zviceran me mbi 50 milionë klikime në YouTube

Vështirë të ketë ndonjë këngëtar në Zvicër më të suksesshëm ndërkombëtarisht sesa Ilira Gashi (25), shkruan të dielen gazeta Blick, teksa ka përgatitur një rrëfim për tatuazhet e saja.

Këngët e kësaj këngëtareje të njohur të muzikës pop nga Berni, prindërit e së cilës janë me prejardhje nga Shqipëria dhe Kosova, janë klikuar mbi 50 milionë herë në YouTube.

Me këngën “Fading”, ajo ishte në krye të top-listave gjermane për javë të tëra.

Pas Tina Turnerit (80), Ilira është këngëtarja më e njohur zvicerane në “Spotify”.

Por, si shkruan Blick, Ilira është edhe adhuruese e madhe e tatuazheve.

“Ata janë simbole të identitetit tim krijues”, shpjegon ajo. “Një identitet i formësuar nga gratë e forta”./ KultPlus.com

Rihapet shkolla shqipe në Zvicër, Shehu: Le të mësojmë e ruajmë gjuhën tonë

Jeta Zymberi

Ruajtja e gjuhës amtare është pjesë e pashkëputur e identitetit të një personi. Në Zvicër, më saktësisht në qytetin Monthey, pas nëntë viteve pauzë është rihapur më në fund klasa shqipe në kuadër të LAPSH ( Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë „Naim Frashëri” në Zvicër), e cila ekziston që nga viti 1995, shkruan KultPus.

Me iniciativën e Zenun Shalës dhe bashkëpunimit të anëtarëve të tjerë të kryesisë: Dugagjin Ramosaj, Valentina Ramosaj dhe Yllka Shehut, klasa e mësimit plotësues në gjuhën shqipe ka nisur mësimin më 6 shtator.

Anëtarja e kryesisë së shkollës shqipe në Monthey-Chablais në Zvicër,

Yllka Shehu, ka treguar për KultPlus se për shkak të mos interesimit të prindërve, kjo klasë është mbyllur në vitin 2011, por ajo shprehet entuziaste që shoqëria shqiptare në diasporë tashmë janë të vetëdijesuar mjaftueshëm për rëndësinë e ruajtjes së gjuhës shqipe.

“Megjithatë, në ketë pikë luan gjithmonë rol të rëndësishëm, fillimisht, edukimi i fëmijëve nëpër familjet e tyre dhe pastaj arsimimi i tyre nëpër shkollat e gjuhës shqipe. Në fund të fundit, brezat e rinjë duhet të kenë një nxitje dhe motivim nga familja sa i përket ruajtjes së gjuhës. Nëse prindërit i japin një shtytje sado të vogël fëmijëve të tyre, atëherë besoj që këta të fundit do të dinë të çmojnë dhe ruajnë edhe më shumë gjuhën shqipe, si dhe t’ua përcjellin atë brezave të ardhshëm”, ka thënë Shehu.

Me rihapjen e klasës së parë në gjuhën shqipe, drejtuesit janë munduar që të rrisin interesimin e sa më shumë prindërve për regjistrimin e fëmijëve të tyre. Deri më tani kanë arritur që klasa të ketë gjithsej 14 nxënës të moshës 6-12.

“Shpresojmë që ky numër të rritet sa më shumë, për shkak që brezat e rinjë nuk duhet harruar asnjëherë prejardhjen, gjuhën dhe vendlindjen e tyre”, thotë Shehu.

Për të bërë hapjen e klasave shqipe (si pjesë e komunitetit), drejtuesit fillimisht është dashur që të marrim leje nga komuna e qytetit Monthey, e cila nuk ka hezituar të ju ofrojë dy klasa në kuadër të shkollës “Reposieux – Cycle d’orientation”. Përveç kësaj, komuna poashtu ka ofruar edhe një ndihmë financiare vjetore për shkollën shqipe.

Për rëndësinë e ruajtjes së gjuhës amtare nga gjeneratat e reja, sipas Shehut, prindërit luajnë rolin kryesorë.

“Një fëmijë shqiptar i lindur dhe rritur në diasporë, ndonëse mund të zotërojë pasaportë të huaj (në këtë rast zvicerane), prapë se prapë prejardhja e tij mbetet shqiptare. Prandaj, po ky fëmijë, kur di të flasë për vendin, gjuhën dhe zakonet e popullit të tij, është më shumë se krenari, jo vetëm për prindërit, por për të gjithë shqiptarët. Prindërit luajnë rol kryesor në këtë çështje. Kur prindërit mbajnë gjallë gjuhën amtare në shtëpi, ata jo vetëm që forcojnë lidhjet familjare mes tyre, por edhe i mësojnë fëmijëve të vlerësojnë dhe krenohen me kulturën dhe rrënjët e tyre.”

Anëtarja Yllka Shehu, nuk ka lënë pa përmendur edhe faktin se shumë fëmijë shqiptarë gjatë pushimeve në Kosovë ndihen të huaj për shkak se nuk e zotërojnë mirë gjuhën shqipe. Andaj ajo ka një lutje për të gjithë.

“Shumë herë  kam dëgjuar edhe shqiptarë që thonë “I huaj këtu (në Zvicër), i huaj edhe në Kosovë”! Prandaj, le të mos ndjehemi më të huaj. Le të mësojmë e ruajmë gjuhën tonë, që nesër të mos ndjehemi sikur nuk përkasim.” / KultPlus.comAnna Oxa viziton Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Anna Oxa, ka vizituar Ambasadën e Shqipërisë në Zvicër, shkruan KultPlus.com

Ajo ka theksuar së vazhdimisht sheh ndryshime pozitive në Shqipëri teksa ka ndarë edhe kujtimet e saj për vendin e origjinës.

“Sot kishim kënaqësinë dhe nderin që në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Bern të Zvicër, të prisnim për vizitë këngëtaren e njohur me origjinë shqiptare, Anna Oxa.

Artistja e njohur, e cila jeton prej kohësh në Zvicër, shprehu kënaqësinë për këtë vizitë dhe ndau kujtime e eksperienca të kaluara në Shqipëri, ku theksoi se pas çdo udhëtimi, vëren ndryshime pozitive në vendin e origjinës, Shqipërinë”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Shqipërisë. / KultPlus.com

Dy kosovarë udhëtojnë me biçikletat e tyre nga Zvicra në Kosovë, arrijnë pas 11 ditësh rrugë

Shin Gjergji nga Stublla e Vitisë dhe Gjergj Zefi nga Ferizaj, kanë ardhur nga Zvicra në Kosovë. Ata i bënë 11 ditë rrugë, pasi udhëtimi i tyre ishte i pazakont.

Shini dhe Gjergji , njeri nga Stublla e Vitisë e tjetri nga Ferizaj, kanë filluar një rrugëtim te gjatë me biçikletë, nga qyteti Wili i Zvicrës për në Kosovë, me saktesishte për në fshatin Letnicë të komunës se Vitisë, aty ku është edhe Shenjtërorja e Zojës së Letnicë.

Arsye e këtij udhëtimi është, 110 vjetorit i lindjes së Nëne Terezës, por kjo për Shinin nga Stublla e Vitisë nuk është hera e pare që ka bërë udhëtime me biçikletë, ai para disa viteve kishte shtegtuar për në Lurd të Francës nga Willi i Zvicrës me një distancë prej 1180 km.

Shini për Kosova.info ka thënë se ndihet krenar me shtegtimet te cilat i ka bërë deri me tani dhe nuk do te ndalet as me ketë te cilin mbrëma e ka nise drejt Kosovës.

“Unë vite më parë një shtegtim e kam bere nga Wili deri në Lurd te Francës ku ka një distance 1.180 KM, tani jemi nisur drejt Kosovës, ne nderim të 110 vjetorit të lindjës së Shën Nënë Terezës, dhe destinacioni jonë është fshati Letnicë, në Shenjtorën e Zojës së bekuar në Letnicë, në Kosovë, aty ku Shenjta Nënë Tereze dëgjoi zërin dhe thirrjen e Zotit për me ja kushtua jetën të varfërve dhe të sëmurave, dhe ky udhëtim ka një distance prej 1.898 km, por ne do te shkojmë tani aty ku edhe filloi rrugëtimin e parë Shën Nene Tereza për ne misionin e saje human në shërbim të Zotit dhe njeriut, me ndihmën e Zotit do te arrijmë shendosh dhe mire deri ne destinacionin tonë, ka thënë Shini.

E ky nuk do te jetë shtegtimi i cili do te ndalet Shini, ai do të filloj një shtegtim edhe me të vështir, dhe pa biçikletë, e ai do te jetë nga Wili drejt Jerusalemit në Izrael, e kjo do te bëhet në këmbe, ku ky udhëtim prej një distance 3,967 km do te zgjasë 6 muaj.

Marshimet për antiracizëm përhapen në Zvicër

Protestat me parullat “Black Lives Matters” u mbajtën në disa qytete zvicerane të shtunën.

Në Bernë, një takim i paautorizuar tërhoqi më shumë se 3,000 njerëz, shumica prej tyre mbanin maska ​​dhe veshje të zeza. Në qendër të Cyrihut demonstruesit gjithashtu dhuruan rroba të zeza dhe bartnin pankarta, ku shkruhej “heshtja e të bardhëve është dhunë”. Policia fillimisht u përpoq t’i largojë ata nga marshimi për shkak të kufizimeve të shëndetit publik në vend për të luftuar pandeminë e koronavirusit. Marshimi më në fund u lejua, me kusht që të qëndronte i qetë, gjë që edhe ndodhi, sipas një reporteri nga Keystone-SDA, në vendngjarje.

Marshime të mëdha u zhvilluan në Lucern dhe Llozanë. Zvicra ndalon tubimet publike në maksimum 300 persona për shkak të pandemisë koronavirus. Kjo është fundjava e dytë me radhë që rrugët zvicerane mbushen me njerëz të indinjuar nga vdekja e afro-amerikanit George Floyd në duart e policisë në Shtetet e Bashkuara më 26 maj, përcjell albinfo.ch.

Several thousand demonstrators take part in an anti-racism demonstration, against police violence and in memory of George Floyd, during a Black Lives Matter (BLM) protest, in Geneva, Switzerland, Tuesday, June 9, 2020. (KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi)

Në Zvicër fëmijët e vegjël lejohen t’i përqafojnë gjyshërit

Autoritetet zvicerane kanë bërë të ditur se tani fëmijët nën moshën 10 vjeçare mund të përqafojnë gjyshërit e tyre, sipas rishikimit të këshillave zyrtare për koronavirusin.

Shefi i Departamentit për Sëmundje Infektive në Ministrinë e Shëndetësisë Daniel Koch, ka thënë që shkencëtarët pohojnë se fëmijët e vegjël nuk e bartin virusin.

Sidoqoftë, ai thekson se këto takime duhet të jenë të shkurtra dhe nuk lejohet përkujdesja këta fëmijë gjatë gjithë ditës, raporton BBC, transmeton KOHA.

Zvicra është një nga disa vendet evropiane që ka filluar t’i lehtësojë masat e izolimit.

Këtë javë, kopshtet dhe floktarët, janë lejuar t’i hapin dyert e tyre. Shkollat ​​dhe dyqanet do të lejohen të rihapen brenda dy javësh.

Koch, në një konferencë shtypi këtë javë, ka thënë se këshillat origjinale për të mbajtur distancën midis fëmijëve dhe gjyshërve të tyre u bënë kur dihej më pak se si bartej koronavirusi.

“Fëmijët e vegjël nuk janë të infektuar dhe nuk mund ta bartin virusin pasi që ata thjesht nuk kanë receptorët për ta kapur sëmundjen”, ka thënë ai.

Zyrtare: 259.891 veta në Zvicër flasin shqip

Shqipja si idioma e katërt më e pranishme jo-gjermane në Zvicër në vitin 2010 flitej nga 2.7 për qind e popullsisë rezidente ndërsa në vitin 2018  ajo flitej nga 3.1 për qind. Saktësisht, shqipen në Zvicër e flasin 259.891 persona

62.8 për qind e popullsisë rezidente në Zvicër flasin gjermanisht ose “schweizerdeutsch” (dialektin zviceran të gjermanishtes). 22.9 për qind frëngjisht, 8.2 për qind italisht dhe 0.5 për qind gjuhën retromane, thuhet në të dhënat më të reja të publikuara sot nga Zyra Federale për Statistikë.

Këto janë katër gjuhët vendore, autoktone në Zvicër. Ndërkohë që përqindja e gjuhëve tjera autoktone zvicerane ka mbetur pakashumë e pandryshuar, nga viti 2010 deri në vitin 2018, gjermanishtja ka rënë për 2.2 % gjatë kësaj periudhe, transmeton albinfo.ch.

Anglishtja është rritur nga 4.2 përqind në 2010 në 5.8 në vitin 2018. Portugalishtja, gjuha e dytë më e pranishme e huaj, dëgjohet gjithashtu pak më shpesh: 3.6 për qind e popullsisë e kanë folur atë në vitin 2018 në krahasim me 3 për qind, tetë vjet më parë.

Është interesante në këtë statistikë ngritja relative e gjuhës shqipe, shkruan albinfo.ch. Shqipja si idioma e katërt më e pranishme jo-gjermane në Zvicër në vitin 2010 flitej nga 2.7 për qind e popullsisë rezidente ndërsa në vitin 2018  ajo tashmë  flitej nga 3.1 për qind. Saktësisht, siç mund të nxirret nga statistika më e re, shqipen në Zvicër e flasin 259.891 persona.

Duhet thënë se kjo shifër është më së afërmi realitetit në terren, në rrethanat kur nuk ka statistika që do të përmblidhnin numrin e përgjithshëm të atyre që identifikojnë veten si shqiptarë, shkruan albinfo.ch. Kjo, për faktin se statistikat zyrtare në Zvicër njohin vetëm përkatësinë shtetërore dhe jo atë etnike të të huajve që jetojnë këtu. Në këtë kuptim, kemi rregullisht statistika për numrin e “kosovarëve”, të “maqedonasve” të shtetasve të Shqipërisë etj. por jo të shqiptarëve si etni. Albinfo / KultPlus.com

“Shkrepëtima” nga Petrit Halilaj vazhdon rrugëtimin në Zvicër

Të enjten në Bernë të Zvicrës në Zentrum Paul Klee, artisti Petrit Halilaj do të hap ekspozitë e tij “Shkrepëtima”.

Gjithashtu para hapjes së ekspozitës artisti së bashku me kuratorin Leonardo Bigazzi do të flasin për ekspozitën por edhe për projektin me të njëjtin emër i cili u shfaq në Runik, shkruan KultPlus.

Ekspozita e Petrit Halilajt në Zentrum Paul Klee është pjesë e një serie projektesh në Nju Jork, Runik (Kosovë), Bernë dhe Turin, në të cilat artisti eksploron historinë, identitetin dhe mjedisin e vendlindjes së tij. Halilaj është laureat i Çmimit Mario Merz 2018.

Ekspozita sillet rreth fshatit Runik, vendlindjes së artistit.

Petrit Halilaj në këtë projekt shfaqë faktin se fshati Runik, i rindërtuar pas luftës, është vendosur në qendër të një prej vendbanimeve më të mëdha neolitike në Evropën Juglindore, ku edhe sot, fshatarët gjejnë artefakte neolitike.
Puna aktuale e artistit sillet rreth pyetjes se çfarë roli kulturor dhe social kanë këto artefakte në komunitetin e Runikit, ose çfarë roli mund të luajnë ato në të ardhmen.

Në mungesë të infrastrukturës kulturore, njohuria për të kaluarën e largët mbetet e zbehtë. Kështu artefaktet e gjetura nga e kaluara stimulojnë imagjinatën popullore dhe spekulimet rreth origjinës janë të shumta.

Me anë të tregimit të historisë së këtyre objekteve, video instalacioni i artistit, “Çatitë ishin aq afër sa edhe një mac e përgjumur mund të kalonte Runikun pa prekur në tokë (2017)”, ofron një portret të Runikut bashkëkohorë dhe të Kosovës si një komb i ri ende i pasigurt për historinë dhe identitetin e saj.

Paralelisht me ekspozitën Halilaj prezantoi edhe ngjarjen e madhe kulturore “Shkreptima” në ish-shtëpinë e kulturës në Runik duke shpresuar që ajo do të nxisë zhvillimin kulturorë në komunitet.

Në anën tjetër si pjesë e ekspozitës në Zentrum Paul Klee, Halilaj do të paraqesë vizatime, studime konceptuale dhe skulptura që ai ka prodhuar në kuadër të përgatitjeve për këtë ngjarje.

Këtu, objektet nga e kaluara neolitike janë rikthyer në mënyrë poetike duke u transferuar në zogj migrues dhe specie të tjera që udhëtojnë, eksplorojnë dhe vendosen përkohësisht në vende të ndryshme – qoftë në Runik, Neë York, Bernë ose Turin.

Si pjesë e hapjes së ekspozitës, artisti dhe kuratori Leonardo Bigazzi do të japin një prezantim mbi hulumtimet dhe aktivitetet që kanë bërë në Runik./KultPlus.com

Bendi i rokerit shqiptar nominohet për këngën më të mirë në historinë e rokut zviceran

Altin Asllani është frontmen i bendit “Pablo Infernal. Është nominuar kënga “House of Gypsies”, në mesin e 40 këngëve të krijuara prej 50 vitesh.

Një këngë e bendit të rokut nga Cyrihu, “Pablo Infernal” i cili për frontmen ka shqiptarin Altin Asllani, është nominuar për këngën më të mirë rok të të gjitha kohërave në Zvicër. Fjala është për këngën “House of Gypsies” të edituar në vitin 2016 ndërsa atë e ka nominuar për këtë garë, redaksia e SRF3, (të transmetuesit publik të Zvicrës).

Të nominuara janë 40 këngë nga 40 grupe, bende zvicerane roku qe kanë krijuar ose vazhdojnë të krijojnë prej 50 vitesh e këndej. Vetë përzgjedhje e këngës së një grupi kaq të ri, në listën e grupeve që kanë bërë historinë e rokut zviceran për 50 vite, është një dëshmi për cilësinë e “Pablo Infernal”, pavarësisht prej rezultatit që në fund do ta korrë, shkruan albinfo.ch. Sigurisht që Zvicra nuk është ndonjë “superfuqi” botërore e rokut, por, të kujtojmë: gjatë këtij gjysmë shekulli, në këtë vend kanë krijuar edhe bende me njohje ndërkombëtare si “Gotthard”, “Krokus”, “Eluveitie ” etj., prandaj të jesh në një konkurrencë me to, është vetvetiu një vlerësim i lartë për bendin e njëzetvjeçarëve, në krye të të cilit është Altini, djaloshi me prejardhje nga Presheva.

Sidoqoftë, ngritja e “Pablo Infernal” në këtë nivel sa të promovohet për këngën më të mirë në historinë e rokut të Zvicrës nuk është edhe e rastësishme. Një vit më parë albumi “Lightning Love” i bendit qe zgjedhur më i miri për vitin 2016 nga SRF3.

Atëbotë albinfo.ch pati shkruar:

“Çunat e rinj nga Cyrihu përmendin emra të mëdhenj si “Deep purple”, “Led Zeppelin“ ose “Wolfmother” si burimet kryesore të ndikimit në muzikën e tyre. Por, ata nuk lejojnë të asimilohen nga ky ndikim prandaj muzika e tyre tingëllon gjithmonë e mëvetësishme dhe asnjëherë si një kopje. Të zhurmshëm, të egër por megjithatë melodiozë dhe të fortë. Prandaj vula që kanë marrë si “SRF 3 Best Talent” në muajin nëntor është diçka që kuptohet vetvetiu”, thuhet në përkushtimin e redaksisë me rastin e ndarjes së çmimit. Ndërsa Altini, në murin e tij të faceboolkut shkruante: *SRF 3 e ka shpallur albumin tonë debutues “Lightning Love” si albumin zviceran më të mirë të vitit në kategorinë e rokut. Njerëz, po ndjehemi të nderuar!”.

Dhe, sigurisht që duhet të ndjehet i nderuar dikush të cilit i bëhet një vlerësim sikur ky në vijim: “Qëkur kam njohur `Pablo Infernal” unë nuk mërzitem më për rininë e sotme. Ata janë rreth të 20-tave, flasin dhe citojnë Deep Purple, Frank Zappa, Beatles, Led Zeppelin me një siguri absolute stili dhe kanë potencial siç nuk ka pasur asnjë rok bend zviceran prej kohësh”, kishte shkruar redaktori i SFR3 Dominic Dillier, transmeton albinfo.ch. Pablo Infernal nuk i pëlqejnë gjërat “e hekurosura në mënyrë perfekte” por synojnë drejt një “papastërtie” të caktuar. Ata e gjejnë burimin e tyre në vitet `70 kur muzika, sipas mendimit të tyre ishte ende e pasofistikuar (e virgjër) dhe jetonte nga emocionet. Në fakt ata ia kanë dalë që këtë vepër arti ta transportojnë saktësisht në të tashmen”.

Ata që duan të votojnë për këngën më të mirë të rokut zviceran të të gjitha kohëve, këtë mjund gta bëjnë në këtë link:
https://www.srf.ch/radio-srf-3/musik/wir-suchen-den-besten-schweizer-rocksong-aller-zeiten

Në Lozanë të Zvicrës u mbajt konferencë njëditore mbi trashëgiminë historike dhe etnokulturore të Shqipërisë (FOTO)

Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës, me traditë në organizimin e tryezave, debateve dhe sesioneve të ndryshme shkencore edhe kësaj here ka qenë nismëtar i mbajtjes së një konference njëditore mbi Shqipërinë dhe shqiptarët.

Sikurse viteve të mëparshme edhe këtë vit pa kurrfarë hezitimi organizimin e këtij seminari me shumëllojshmëri temash e kanë përkrahur: Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Bernë të Zvicrës, si dhe shoqatat voduaze“L’Atelier du Voyage” dhe “Foundation Octopus”.

Hapjes së këtij seminari i kanë paraprirë këngët e bukura të këngëtares sonë të njohur Elina Duni dhe poezitë tejet tërheqëse në frëngjisht dhe shqip të poetes dhe pedagoges Besa Myftiu.

Pastaj zonja Valbonë Hoxha, drejtoreshë e “L’Atelier du Voyage”të Lozanës,para auditorit të përbërë nga profesorë,studentë,nxënës e intelektualë të fushave të ndryshme ka kumtuar emrat e referueseve dhe temat që ata trajtuan në këtë sesion shkencor.

Hoxha e përpiktë në respektimin e kohës fjalën ia ka dhënë Ilir Gjoni-Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Bernë të Zvicrës.

Gjoni pjesëmarrësve të shumtë të këtij seminari u ka shprehur mirëseardhje, e në veçanti ka përshëndetur ekspertët e arkeologjisë: Jean Terrier, Gionata Consagra, Saimir Shpuza dhe Julien Pfyffer, udhëheqës i Fondacionit “Octopus” dhe gazetar special i shqyrtimit të temave nga fusha e arkeologjisë,sidomos nga ajo e navigimit dhe e gjetjeve nënujore.

Gjoni nga pozita e diplomatit pahyrë shumë në aspekte të tjera ka folur për Shqipërinë si vend i vogël i Gadishullit Ballkanik.

Ai ka thënë se vendi i tij është banuar qysh para 50000 vjetëve. Shqipëria e gjendur pranë brigjeve të detit Adriatik e Jon, në kryqëzimin e rrugëve midis Perëndimit dhe Lindjes,Veriut dhe Jugut në vijën detare ka krijuar historinë e saj mijëvjeçare.

Populli shqiptar edhe pse një popull i vogël me punën dhe luftën e tij krijoi vlera të vërteta materiale dhe kulturore. Ai në periudha të ndryshme kohe dha një ndihmesë modeste në historinë e përgjithshme të njerëzimit.

Ambasadori Gjoni me këtë rast përmendi kryeheroin e kombit tonë Gjergj Kastrioti–Skënderbeu, Gonxhe Bojaxhiun alias Nënë Tereza ose Shën Tereza shqiptare.

Ai po ashtu përmendi nobelistin në mjekësi Ferid Murati, shkrimtarin Ismail Kadare, këngëtaret Rita Ora e Dua Lipa, koreografin e vallëzimit klasik Driton Dovolani-Toni, fotografin Fadil Bersisha, paharruar edhe këngëtaren e muzikës popullore dhe xhaz Elina Duni, e cila me prezencën e saj i dha seminarit të sotëm fizionominë e dëshiruar.

Në vazhdim të diskutimit të tij Ambasadori Gjoni foli edhe për marrëdhëniet e Shqipërisë me fqinjët. Ai tha se Shqipëria asnjëherë nuk ka pasur pretendime territoriale ndaj fqinjëve të saj.

Ajo vijimisht ndaj vendeve me të cilat kufizohet ka treguar tolerancë e mirëkuptim.

Me këtë frymë vazhdohet edhe sot jo vetëm ndaj vendeve të rajonit por ndaj të gjitha vendeve paqedashëse të botës.

Ambasadori Gjoni me theks të posaçëm vështroi marrëdhëniet e Shqipërisë me Zvicrën,në fusha të ndryshme. Zvicrën ai e quajti tokë të azilit duke e cilësuar si mike të vërtetë të shqiptarëve. Në momentet më të vështira dhe më kritike Zvicra priti dhe strehoi mijëra shqiptarë. Veç kësaj ajo ofroi ndihmë logjistike pothuajse në të gjitha fushat. Marrëdhëniet tona në të gjitha sferat me Zvicrën po shënojnë rritje dhe progres.

Shumë sipërmarrës zviceranë kanë shprehur gatishmërinë e tyre për investime në Shqipëri, sidomos në turizëm,i cili me bregdetin e tij të mrekullueshëm ofron zhvillim për Shqipërinë,dhe sjellë dobi për investitorët zviceranë.

Krahasuar me vitet e më parme edhe numri i vizitorëve zviceranë në Shqipëri është shumëfishuar. Vetëm gjatë verës së sivjetme vendin tonë e sidomos bregdetin e tij e kanë vizituar mbi katërmijë zviceranë. Andaj qëllim ynë është dhe mbetet ruajtja dhe forcimi i këtyre marrëdhënieve të shkëlqyera ndërmjet dy vendeve tona tha në mbarim të diskutimit të tij ambasadori shqiptar.


Më pas në skenë është rikthyer zonja Valbonë Hoxha, udhëheqëse e “L’Atelier du Voyage” dhe konferenciere e këtij seminari duke thënë:”kam kënaqësinë,nderin dhe privilegjin e veçantë që sot para Jush, të prezantoj gruan e guximshme të nismave dhe aksioneve të shumta në Zvicër dhe Shqipëri zonjën Albana Krasniqi- Malaj, e cila edhe pse më 1992 shumë e re migroi në Gjenevë,pashkëputshëm punoi për sensibilizimin e çështjes shqiptare.

Pastaj zonja Krasniqi-Malaj, si çdoherë modeste dhe e matur në trajtimin e temave të mëdha pakaluar për asnjë çast kompetencat e saj si drejtuese e UPSH-së së Gjenevës dhe anëtare e Zyrës Federale për Migracion në Bernë të Zvicrës,foli mbi gjuhën,historinë dhe kulturën shqiptare.

Ajo nëpërmjet pamjeve të paraqitura në ekran plot emocion prezantoi kryeqytetin dhe qytetin më të madh të Shqipërisë-Tiranën. Për qytetin e saj të lindjes Tiranën zonja Krasniqi-Malaj ,tha se daton qysh në kohët më të lashta,gjë që është vërtetuar edhe nga gërmimet e gjetjet arkeologjike. Rindërtimi i Tiranës i përket vitit 1614. Qyteti nga të gjitha anët rrethohet nga një kurorë kodrinore-malore. Lartësia më e madhe arrin në malin e Dajtit me 1612 metra që shtrihet në lindje të qytetit./ KultPlus.com