Dua Lipa: Do të flas gjithmonë hapur për ngjarjet në botë – e natyrshme për mua për shkak të prejardhjes sime

Dua Lipa ka mësuar se me shtrirjen e madhe vjen edhe reagimi i madh. Këngëtarja e cila ka afro 100 milionë ndjekës në Instagram dhe X, zbuloi në një intervistë me “Radio Times” këtë javë se është shumë e vetëdijshme se opinionet e saj publike për temat më të diskutueshme të ditës së sotme, disa njerëz mund t’i kuptojnë në mënyrë të gabuar, por ajo është e vendosur ta ndajë mendimet e veta gjithsesi.

Çelësi, tha ajo, është të jesh i zhytur në mendime dhe të bësh me të vërtetë detyrat e shtëpisë së pari.

“Kur flas për gjëra që janë politike, mendoj dy-tri herë paraprakisht, dhe them ‘OK, kjo ka të bëjë me diçka që është shumë më e madhe se unë dhe është e nevojshme – dhe kjo është arsyeja e vetme që po e postoj’. Ky është ngushëllimi im i vetëm që më shtyn ta bëj këtë”, tha ajo për “Billboard”, transmeton Klankosova.tv.

Këngëtarja ka folur së fundmi për bombardimet e Izraelit në kampin e refugjatëve në Rafah.

Në maj, Dua iu bashkua një kori zërash që bënin thirrje për një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në luftën midis Izraelit dhe Hamasit, duke ndarë grafikën “Artists for Ceasefire” dhe hashttagun “#AllEyesOnRafah”, në profilin e saj në Instagram në lidhje me sulmin e Izraelit ndaj qytetit në Rripin jugor të Gazës në mes të luftës shkatërruese të vazhdueshme të vendit kundër grupit militant Hamas.

“Gjithmonë do të përballet me një reagim të ashpër dhe opinionet e njerëzve të tjerë, kështu që është një vendim i madh”, tha Dua për zgjedhjen e të folurit hapur. “E balancoj, sepse në fund të fundit ndjej se është për të mirën më të madhe, kështu që jam e gatshme ta [marrë atë goditje]”.

Ndërsa shumë muzikantë i mbajnë sytë mbyllur kur vjen puna për t’u zhytur në deklarata për tema të diskutueshme, Dua tha se të flasësh hapur është një “prirje e natyrshme për mua, duke pasur parasysh prejardhjen dhe trashëgiminë time, dhe se vetë ekzistenca ime është disi politike – nuk është diçka e pazakonshme që unë të ndiej afërsi”.

Këngëtarja lindi në Londër si fëmija i madh i prindërve shqiptarë të Kosovës dhe u zhvendos në Prishtinë si 13-vjeçare, gati një dekadë pas përfundimit të një konflikti brutal të armatosur dhjetëvjeçar në vend.

Dua po përgatitet për të qenë emri kryesor i Festivalit Glastonbury të këtij viti në Somerset, Angli, javën e ardhshme, së bashku me kolegët kryesorë Coldplay, SZA dhe Shania Twain.

Dua Lipa zgjedh Shqipërinë si vendin e preferuar për verën 2024

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa, vitet e fundit i ka kaluar pushimet verore edhe në Shqipëri.

Duket se ylli e shijon bregdetin shqiptar, me bukuritë që ofron, por edhe për ushqimet tradicionale apo shoqërinë e mirë. Shpesh Dua e ka përmendur Shqipërinë dhe Kosovën si dy vende që duhen vizituar, ndërsa në një intervistë me një media amerikane ‘iherartradio’, e pyetur se kush është vendi i preferuar për të kaluar pushimet, ajo u përgjigj: Jugu i Shqipërisë. “Ose Ibiza”, shton më tej .

Videon e ka publikuar edhe ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro, e cila shkruan: “Dua Lipa zgjodhi Shqipërinë si vendin e preferuar për verën 2024.”

Këngëtarja ka luajtur një rol në rritjen e turizmit në vitet e fundit në vend, pasi në postimet e saj të shumta në Instagram, Dua u ka treguar fansave që ndodhet në Shqipëri. Edhe në mundësitë që i jepen në programe të ndryshme televizive, ajo flet për origjininën e saj.

Hapet audicion për filmin ‘DUA’ të Blerta Bashollit

Është hapur audicion për filmin e metrazhit të gjatë artistik nga regjisorja e filmit “Zgjoi”, Blerta Basholli dhe produksioni Ikonë Studio.

Vendosur në periudhën e luftës së Kosovës filmi rrëfen për Duan, një adoleshente, e cila nis një udhëtim për të zbuluar miqësinë, dashurinë dhe në fund të fundit veten e saj. Si një vajzë 14 vjeçare dhe duke qenë një nga vajzat e përjashtuara nga shoqëria. Dua është mjaft e turpshme dhe mundohet të përkufizohet në shoqëri, duke filluar nga stili e deri te gjërat dhe djemt që i pëlqejnë.  

Kushtet për aplikim:

Vajza dhe djem nga mosha 13 deri në 20 vjeç

Talent për aktrim

3 foto aktuale (pa grim, me dritë natyrale)

Video prezantuese rreth vetes (pa grim, me dritë natyrale)

Aplikimi mund të bëhet në: [email protected]

Data e fundit për aplikim: 05/04 2024/KultPlus.com

Dua Lipa tregon besëtytnitë e shqiptarëve në emisionin britanik

Në emisionin e “Jimmy Kimmel Live” këngëtarja Dua Lipa ka treguar disa shprehje shqiptare dhe kuptimin e tyre, të cilat shkatuan të qeshura në studio.

Këngëtarja ishte e ftuar në  “Graham Norton Show” ku tregoi se kur na kruhet hunda, tregon që do të zihemi me dikë apo të do bëhemi me nerva dhe për t’i shpëtuar kësaj, duhet të prekim lehtë të pasmet.

”Ne kemi supersticione. Kur na kruhet hunda domethënë që do bëhemi me nerva dhe prekim prapanicën që ta ndalojmë këtë të ndodhë”, tha Dua ndërsa të ftuarit qeshën.

”Nëse ke një ngjarje të rëndësishme dhe nuk do të prekesh nga syri i keq duhet të veshësh mbathjet mbrapsht”, tha Dua duke shkaktuar sërish të qeshura në publik.

Kjo është kënga për të cilën pretendohet se e ka përvetësuar Dua Lipa (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare e njohur ndërkombëtarisht, Dua Lipa, është duke u përballur me një pretendim që ka të bëjë me shkelje të drejtave të autorit për përdorimin e një regjistrimi në  hitin e saj ‘Levitating’.

Muzikanti Bosko Kante ka ngritur aksionin ligjor pasi ai pretendon që Lipa ka përdorur një regjistrim të bërë me talk box-in e tij në remiks të këngës pa leje.

KultPlus ju sjell këngën për të cilën pretendohet se e ka përvetësuar Dua Lipa:

Dua të dua

Nga Edison Ypi

Sa ende akullnajat nuk janë shkrirë, pyjet nuk janë sharruar, ka njerëz që u mbushen sytë me lot, yjtë ndriçojnë, dielli ngroh, hëna frymëzon – dua.

Dua sa s’thuhet, sa s’shkruhet, sa s’numurohet.
Dua të dua.
Dua të mos pres të dua.
Dua të ngutem të dua.
Dua shqiptarët të kthehen me diturinë e bukurinë e botës mbi shpinë duke rrëmbyer tragetet e shpresës, lirisë e dashurisë, dhimbjes, rënkimit, mallit.
Dua që shqiptarët ta mësojnë se kanë edhe ata me se të mburren, se e kanë historinë e tyre, qytetërimin e tyre, artin e tyre.
Dua që shqiptarët të mos presin hënën e plotë në muzg t’ua ndërrojë ajo qeverinë, por ta ndërrojnë vetë sa herë të duan.
Dua që shqiptarët të rrëqethen para asaj të krisurës së vogël prej nga shpërthen ai zjarri i madh prej nga del urtësia që zbut, nënshtrimi që fisnikëron, malli që s’vdes, që e bëjnë universin sa kaotik dhe misterioz, po aq të rregullt dhe të qëndrueshëm, dhe jetën e mbështjellin me atë eterin e padukshëm që e bën jetën sa të tmerrëshme aq dhe të dashur.
Dua të gjithë shqiptarët ta kenë atë talentin e rrallë që të bën të dish të plakesh duke mbetur gjithmonë fëmijë.

Dua që të gjithë ta dinë se dashuria është si numri “¶”, natyral, irracional, mistik dhe shumë i rëndësishëm.
Dua të gjithë të dinë se të dashurosh nuk do të thotë të gjesh njeriun e përsosur, por të mësosh të shohësh përsosmërisht njeriun e papërsosur. 
Dua që shqiptarët ta kuptojnë mirë e të mos harrojnë kurrë se: “Në këtë Botë, uria për Dashuri është shumë më e madhe dhe më e vyeshme se uria për bukë”.
Dua që për Shqipërinë “më mirë të qaj unë për të, se sa ajo për mua”.
Dua ata që më duan dhe i dua. Por dua më tepër ata që nuk më duan.
Dua që të gjithë shqiptarët; Të jetojnë duke u mahnitur, të mos munden kurrë dot, të vështrojnë pa u tronditur, të dashurojnë pa derdhur lot. /KultPlus.com

1 muaj, 75 milion shikime në Youtube për këngën e Dua Lipës

Saktësisht me 7 korrik, pra sot 1 muaj, Dua Lipa ka lansuar në Youtube videoklipin e këngës “New Rules”.

Ky është ndoshta edhe videoklipi i parë me kaq pompozitet i Duas, i realizuar në mënyrë profesionale dhe goditës për muzikën botërore.

Kënga numëron gjithsej 75 milion klikime në Youtube, ky një rekord për këngëtaren shqiptare e cila tanimë është në listën e dhjetë këngëtareve më të dëgjuara në Angli.

Dua ka pak kohë që ka nxjerrë edhe albumin e ri i cili u prit konsiderueshëm mirë. / KultPlus.com