Me shfaqjen “Ëndrra e një nate vere”, PrizrenFest përmbyllë sonte edicionin e parë

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të Hapur “PrizrenFest”, sonte e përmbyllë edicionin e parë, përcjellë KultPlus.

Pas katër netëve magjike që solli ky festival, duke sjellë 9 shfaqjet pjesëmarrëse, nga vende të ndryshme si Bosnja dhe Hercegovina, Italia, Rumani, Shqipëria dhe Kosova me disa nga produksionet vendore, në natën fundit që përmbyllë këtë fillim rrugëtim të “PrizrenFest-it, është shfaqja nga Shqipëria, “Ëndrra e një nate vere” një nga komeditë më të bukura të Shekspirit.

Shfaqje vjen sonte duke filluar nga ora 20:30 në Kino Plato ( prapa Xhamisë Sinan Pasha) në Prizren. / KultPlus.com

Me emocione të fuqishme nisi edicioni i parë i festivalit ‘Prizrenfest’

Me emocione të fuqishme nisi edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar i teatrit në ambient të hapur në Kosovë, Prizrenfest,  në Kino Lumbardhi, përcjellë KultPlus.

Nën brohoritjet dhe duartrokitjet e pafund të publikut në natën e parë u prezantua Teatri Kombëtar i Sarajevës me shfaqjen “To Nikad Nigdje Nije Bilo”, (Kjo kurrë s’ka ndodhë)  nga regjisori i njohur Dino Mustafic.

Me këtë shfaqje, Teatri Kombëtar  i Sarajevës, të krijuar për njëqindvjetorin e ekzistencës së tij, kujton shumë nga ditët e tij të lumtura dhe jo të lumtura, njerëzit dhe fatet e panumërta që e shënuan gjatë gjithë asaj kohe dhe që u shënuan prej tij… dhe kujton atë që kurrë, askund, nuk ndodhi.

Ndërkaq në natën e dytë, me 1 gusht në Prizrenfest, do të prezantohen tri shfaqje.

“PPP Ti Presento L’Albania (ITA )”, me regji nga Klaus Martini, në Muzeun Arkeologjik duke filluar nga ora 20:00h.

Në ora 21:00h, tek Burgu i Qytetit, do të prezantohet shfaqja nga Kosova “Ora e vdekjes” (RKS )”, me regji nga Ilir Bokshi.

Duke mos lënë anash as më të vegjlit, në skenën e Abi Çarshisë duke filluar nga ora 19:00h, jepet shfaqja për fëmijë.

Të nderuar me praninë e shumë artistëve dhe artdashësve, organizatorët e Prizrenfest ju ftojnë që të vazhdoni të jeni pjesë e festivalit deri më datën 4 gusht, kur do të jetë edhe nata përmbyllëse. / KultPlus.com

Përfundon edicioni i parë i festivalit “Prishtina Arts and Architecture Festival”

Alberina Haxhijaj

Të premten në kuadër të “Prishtina Arts and Architecture Festival” është bërë ndarja e shpërblimeve për kategoritë të cilat kanë qenë në gara, ndërsa mbrëmë është bërë mbyllja e festivalit, shkruan KultPlus.

Hapja e festivalit është bërë me sfilatën e kreacioneve nga studentët e Fakultetit të dizajnit dhe modës, të mentoruar nga kreatore e njëkohësisht edhe profesoreshat në Universitetin AAB, Krenare Rugova dhe Albulena Borovci. Ndërsa gjatë dy netëve të para të festivalit janë shfaqur edhe 14-të filma pjesëmarrës. Në kuadër të festivalit është organizuar edhe konferencë e arkitekturës dhe po ashtu është mbajtur edhe një koncert i muzikës akuzmatike, kompozitore Donika Rudi.

Kurse festivali është përmbyllur mbrëmë, ku janë paraqitur veshjet autoktone të Kosovës, shoqëruar nga prezantimi-tradita e përgatitjes së ushqimit tradicional dhe degostimit. E po ashtu edhe me vizita të organizuara në Muzeun e Kosovës dhe në Zonën historike të Prishtinës.

Koordinatori i Festivalit, Zija Rexhepi, theksoi se ky festival edhe në edicionet e ardhshme do të vazhdojë që në qendër të tij të ketë studentët.

“Rëndësia e këtij festivali qëndron të fakti se ky është festivali i parë mbase edhe në rajon që i përket studentëve dhe pasqyron pikërisht punën e studentëve. Realizimi i tij ka qenë i vështirë mirëpo që në fillim kemi arritur që të tejkalojmë kufijtë lokalë dhe të kemi punime të studentëve edhe nga vendet e tjera si nga Slloveni, Bosnja dhe Hercegovina, Shqipëria, Maqedonia. Ndërsa shpresojmë që në edicion e ardhshëm do të kemi pjesëmarrje edhe më të madhe të studentëve pasi që komentet që kemi marrë për këtë edicion janë mjaft pozitiv”, tha ai për KultPlus.

Në kuadër të këtij festivali të premten është bërë edhe ndarja e çmimeve për kategorinë e filmit ku çmimi kryesor u ndanë për tre filma. “Për ty atdhe”, i studentit Fitim Rrustemi, “Një ditë dimri në Blinajë”, nga studenti Valon Demiçi si dhe “Cistocs”, nga Neven Smarozic.

Më mirënjohje u shpërblyen edhe pjesëmarrësit në konferencën e arkitekturës e cila u organizua në kuadër të festivalit. Ndërsa çmimin për kategorinë brendingu më i mirë, e fitoi Çlirimi Vokshi. Në kategorinë diploma më e mirë në dizajn të interierit fitoi Arbenita Mehmeti ndërsa diploma më e mirë në kategorinë e arkitekturës i takoi Selman Sejdiut.

Tematika e festivalit për këtë vit ka qenë “Tingulli i vendit” ndërsa vitin tjetër tema do të jetë “Dashuria dhe urrejtja”.

Dekanja e Degës së Komunikimit Masiv në Kolegjin AAB, Burbuqe Berisha, e cila ka qenë një nga seleksionueset e filmave që u shfaqën në kuadër të festivalit, e sheh këtë festival si një mundësi të mirë për të nxitur prodhimin e filmave nga ana e studentëve. Diçka e cila sipas saj do i testojë edhe njohurit që ata i mbledhin gjatë studimeve.

“Kemi kontaktuar me shkolla të ndryshme dhe kemi zgjedhur filma kryesisht nga rajoni. Diçka që e kemi njohur si kinematografi prandaj edhe qasja ndaj tyre dhe thirrja ka qenë më e lehtë. Mendoj që kemi pasur një përzgjedhje shumë të mirë dhe ajo që është edhe më e mirë është fakti se studentët kanë pasur prurje të mira. Në Kosovë kemi mundësi përmes festivaleve që të shfaqim filma madje në një kohë ka qenë një lloj “Festivalo manie” sa i përket shfaqjes mirëpo të ne është problem prodhimi. Prandaj kënaqësia më e madhe është kur ka çfarë të prodhohet dhe kur ka se çfarë të shfaqet. Duke u bazuar në këtë ky festival është një promovim shumë i mirë për punën e studentëve por edhe për krijim e kontakteve me kolegë përmes filmit”, u shpreh ajo për KultPlus.

Pas edicionit të parë të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit, ky është festivali i dytë që po organizohet nga Universitetit AAB. Edicioni i parë i festivali “Prishtina Arts and Architecture Festival” – PAAF 2018 këtë vit është mbajtur nga 3-5 maj./ KutlPlus.com

Shpallen fituesit e edicionit të parë të Festivalit “Othello”

Edicioni i parë i Festivalit të Teatrove “Othello”, në Gostivar, përfundoi mbrëmë me ndarjen e çmimeve, shkruan Kultplus.

Në këtë edicion fituese doli të jetë shfaqja nga Teatri Shqiptar në Shkup “Darka e Thërrimeve” me regji të Qëndrim Rijanit. Kjo shfaqje mori edhe çmimin e aktores më të mirë, që shkoi për aktoren Amernis Nokshiq.

Regjisori më i mirë iu nda regjisorit Fatos Berisha me shfaqjen nga Teatri i Ferizajt “Psikozë n’4:48” ndërkaq çmimi aktori më i mirë shkoi për Romir Zallën me shfaqjen “Një jetë me ty”./ KultPlus.com

Pesë shfaqje nga trojet shqiptare në edicionin e parë të ‘Othello’ (FOTO)

Na data 9 e deri më 13 nëntor në Gostivar do të mbahet edicioni i parë i festivalit të teatrove ‘Othello’, shkruan KultPlus.

Ky festival i cili organizohet nga Argjend Hasani dhe Berat Saliu, do të sjellë gjithsej pesë shfaqje nga trojet shqiptare.

Nata e parë sjellë shfaqjen nga Durrësi “Një jetë me ty” nё regji tё Erion Kames, nata e dytë sjellë shfaqjen nga Teatri i Ferizajt “Psikozё n’4:48” me regji të Fatos Berishës, në natën e tretë vjen shfaqja nga Teatri Kombëtar në Shkup “Darka e thërrimeve” nё regji tё Qёndrim Rijanit, nata e katërt paraqet nga Prishtina- Art Polis shfaqjen “Copё copё” nё regji tё Zana Hoxha Krasniqit ndërsa në natën e pestë dhe të fundit të këtij edicioni të ‘Othello’ ngjitet në skenë shfaqja nga Teatri i Kumanovës , “Mёsimi” me regji tё Ilirjan Himajt.

‘Othello’ organizohet nga Shoqata Kultore Fishta dhe ne bashkepunim me Qendren per Kulture, Komunen e Gostivarit dhe Ministrine e Kultures, njofton Flaka./ KultPlus.com