Shqiptarja Eleni Foureira pritet të prezantojë Qipron për herë të dytë në Eurovision

Transmetuesi publik qipriot, RIK, ka propozuar zyrtarisht që Eleni Foureira të prezantojë Qipron për herë të dytë në Eurovision.

 Kjo është hera e parë që RIK propozon zyrtarisht një artist për Eurovision 2021 dhe bëhet e ditur publikisht.

Mësohet se nga ana e Eleni Foureiras nuk ka ende një përgjigje por bisedimet vijojnë me shtëpinë diskografike që menaxhon këngëtaren.

Kompania “Panik” ka si qëllim të propozojë vetëm artistë me origjinë qipriote, pasi nuk ka ndonjë emër të rëndësishëm që është i interesuar të marrë pjesë në Eurovision-in e ardhshëm.

Sigurisht që një përgjigje pozitive nga Eleni Foureira do të ishte një përparësi për RIK, por edhe për “Panik”. / KultPlus.com

Kjo është kënga e Arilena Arës, pretendente për në Eurovison (VIDEO)

Kanë filluar të publikohen këngët pjesëmarrëse për në Festivalin e Këngës në RTSH, shkruan Kultplus.

Kënga e parë që është publikuar është ajo e Elvana GjAtës dhe tashmë listës i është shtuar edhe ajo e Arilena Arës.

Kënga e Arilenës mban titullin “Shaj”. Fituesi i këtij festivali shkon automatikisht në Eurovizion.

Arilena dhe Elvana janë dy emrat që po përfliten si pretendente për të fituar në këtë festival.

Pritet që gjatë ditës të dëgjojmë këngët finaliste dhe të presim netët finale për të kuptuar se kush do të fitojë në festival dhe kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Me emrat e këngëtarëve si Elvana Gjata, Tiri Gjoci, Arilena Ara, Eli Fara, Era Rusi, Bojken Lako e artistë tjerë, mundësitë janë të mëdha. / KultPlus.com