Shqipëria ndër videot më të klikuara në Eurovision

Shqipëria këtë vit në “Eurovisioni” do të përfaqësohet nga këngëtarja, Ronela Hajati me këngën “Sekret”.

Kënga përfaqësuese e Shqipërisë së fundmi ka arritur një sukses tjetër në mesin e këngëve të “Eurovisionit”.

“Sekret” është renditur e 7-ta në mesin 20-të videove më të shikuara gjatë muajit prill.

Eurovision nis më 10 maj dhe është pikërisht këngëtarja shqiptare, Ronela Hajati e cila do të bëjë hapjen e kësaj gare me këngën “Sekret”. / KultPlus.com

Reagimi i Ryan Reynolds kur sheh transformimin e veshjes së Blake Lively në “Met Gala” bëhet viral në rrjetet sociale

Ryan Reynolds është një fans i madh i gruas së tij, Blake Lively.

Ndërsa bashkëshortja mahnitëse e aktorit u ngjit në shkallët e “Met Gala” dhe ekipi i saj i stilistëve u hodh shpejt për të zhveshur fustanin e saj dhe për të zbuluar një pamje krejt më ndryshe të fustanit– Ryan mund të shihej duke vështruar gruan e tij me një shikim të tronditur dhe habie absolute.

Blake pati një moment kryesor në shkallët ndërsa ajo zbuloi jo një, por dy pamje për mbrëmjen ndërsa fansat brohorisnin, shkruan DailyMail.

Dhe Ryan dukej qartë se e admironte momentin e partneres së tij, ndërsa ai u bashkua me të në shkallë për të pozuar së bashku.

Reynolds i la përdoruesit e mediave sociale të mahnitur për mënyrën sesi ai e shikonte gruan e tij teksa ajo pozonte e vetme në tapetin e kuq në “Met Gala” në New York.

Një fans që ndau momentin emocionues në Twitter shkroi: “Nëse ai nuk të shikon ashtu siç Ryan shikon Blake, vajza nuk është ai”.

Një përdorues tjetër shkroi: “Reagimi i Ryan Reynolds ndaj zbulimit të ndryshimit të fustanit të Blake Lively është gjithçka.

Foto: Getty Images

Aktorja mahniti me një fustan “Versace” pa rripa me bizhuteri dhe një brez dramatik rozë me hark pas saj teksa shëtiste në tapetin e kuq me partnerin e saj.

Sikur fustani i saj verbues të mos mjaftonte për të kryesuar listën e veshjeve më të mira, skuadra e Blake hoqi harkun e fortë nga ijet e yllit, i cili e shndërroi pjesën më të madhe të fustanit nga rozë në blu sa hap e mbyll sytë.

Duke u ndalur për të biseduar në tapetin e kuq, Blake shpjegoi se pamja e saj për natën ishte frymëzuar drejtpërdrejt nga ‘arkitektura e qytetit të Nju Jorkut’ dhe ‘ndërtesat historike’ të qytetit, të tilla si Empire State Building dhe stacioni Grand Central.

Blake dhe Ryan, ndërkohë shërbyen si një nga mikoqirët e mbrëmjes, së bashku me Regina King dhe Lin-Manuel Miranda. /Telegrafi/ KultPlus.com

Rihanna mahnit me fotosesionin e fundit për revistën “Vogue” (FOTO)

Kur vjen puna për t’iu dhënë njerëzve arsye për të të shikuar, Rihanna u bënë konkurrencë edhe supermodeleve më të njohura të modës.

Ylli me shumë talente nuk e ka provuar kurrë një veshje që nuk i është përshtatur hijeshisë së saj, dhe nuk ka ndodhur kurrë të jetë fotografuar keq nga ndonjë aparat fotografik. Të gjitha këto e bëjnë atë protagonisten e duhur për ballinën e revistës prestigjioze të modës, “Vogue”.

Në ballinë e numrit të ri të revistës, pjesë e së cilës Rihanna ka qenë edhe gjashtë herë në të kaluarën, këngëtarja dhe afaristja miliardere shfaqet e veçantë me stilin unik të një gruaje shtatzënë. Ajo shfaqjet duke pozuar për fotografen e famshme botërore, Annie Leibovitz, në fotosesionin e realizuar në hotelin “The Ritz”.

Ky bashkëpunim po ashtu ia dha mundësinë këngëtares që të ribashkohet me miqtë e vjetër kreativ, të eksperimentojë me koleksionet më të fundit të markave të njohura, dhe më e rëndësishmja, të flasë për fëmijën e saj që pritet të vijë në jetë së shpejti.

Në intervistën ekskluzive të realizuar për “Vogue”, Rihanna ka treguar për dashurinë e saj për modën, mënyrën si po e shijon shtatzëninë dhe ndryshimin e trupit, lidhjen e saj me reperin Asap Rocky, faktin se si nëna e saj mezi po pret të bëhet gjyshe dhe shumëçka tjetër. / Koha.net / KultPlus.com

Tahiri, një stomatolog slloven i cili përfaqëson Kosovën në skijim: Qëllimi im ishte të kisha dikë pas meje, në këtë rast Kiana Kryeziu

Skitari nga Kosova, Albin Tahiri, do të marrë pjesë edhe një herë tjetër në Lojërat Olimpike Dimërore pas atyre të Pyongyang në vitin 2018, kësaj radhe në Pekin të Kinës së bashku edhe me Kiana Kryeziun, shkruan KultPlus.

Në një intervistë për mediumin slloven “Vecer Koroska“, shpjegohet i gjithë rrugëtimi i Albin Tahirit, sllovenit që nga viti 2009 bën ski për Kosovën, histori e cila është larg normalitetit. Tahiri e filloi udhëtimin e tij të skijimit në Ravne na Koroskem, ndërsa këtë fundjavë do të mbajë flamurin e Kosovës për herë të dytë në hapjen e Lojërave Olimpike në Pekin.

Katër vite më parë në Korenë e Jugut, skitari ishte i vetëm në përfaqësim për Kosovën, derisa sivjet ngjyrat e Kosovës do t’i përfaqësojnë dy, Albin Tahiri së bashku me Kiana Kryeziu 17-vjeçare.

Mirëpo, historia e skitarit Tahiri është shumë interesant për faktin se ai tanimë ka arritur të realizojë ëndrrën e tij, e cila ishte të bëhej një stomatolog, ndërkaq në tetor të vitit të kaluar filloi specializimin për kirurgji orale dhe u punësua në qendrën shëndetësore të Mariborit.

Për të qenë në gjendje të performonte në Pekin, ai mori dy muaj pushim pa pagesë. “Për fatin tim, ata e miratuan, janë mjaft të arsyeshëm dhe inkurajojnë aftësinë sportive”, thotë Tahiri, për të cilin Lojërat e Pekinit do të jenë gara e pestë e madhe. Ai gjithashtu mori pjesë në tre kampionate botërore.

Photo: Michael Kappeler/dpa/Alamy Live News

Ai e kaloi javën e fundit para se të nisej për në Pekin të shtunën, në një nga hotelet e Prishtinës, ku u tërhoq për t’u izoluar nga bota e jashtme. I është dashur t’i kushtojë shumë vëmendje edhe një aplikacioni të veçantë që e ka shkarkuar në celularin e tij më shumë se një muaj më parë. “Çdo ditë më duhet të fus temperaturën e trupit tim, çdo simptomë, certifikatat e testit PCR, duke përfshirë certifikatën e vaksinimit. Vetëm kur futa të gjitha të dhënat, mora një kod QR, pa të cilin nuk do të mund të hyja në terminalin e aeroportit. Kinezët realisht nuk i lënë asgjë rastësisë, protokollet janë jashtëzakonisht të rrepta”, shpjegon Tahiri, i cili do të nisë paraqitjet e tij në Lojërat Olimpike këtë të dielë, kur është caktuar edhe testi i skive.

Më vonë e pret sllallomi, sllallomi gjigand dhe kombinimi, do t’i mungojë vetëm performanca në supersllallomin gjigant. “Unë pres më së shumti nga skijimi, ku përvoja shpesh del në pah. Sllallomi, për shembull, kërkon shumë më tepër stërvitje, duhet të jesh i shpejtë, i ri dhe i gjallë, gjë që nuk më pëlqen shumë”, buzëqesh 32-vjeçari, i cili humbi biletën e supersllallomit me dy pikë FIS.

Ai përgatitej kryesisht për Lojërat Olimpike në pistat e skive austriake dhe italiane, rreth Vitit të Ri edhe në Kope dhe Črna na Koroškem. Edhe pse është një dimër i mrekullueshëm me shumë borë, është ende e vështirë të gjesh një vendpushim skish ku situata nuk është shumë e ashpër.

Për shkak të punës, ai nuk shkon në stërvitje aq i pushuar sa do të donte, por nga ana tjetër ka frikë se do të pësojë një dëmtim që do të ndikonte në karrierën e tij profesionale. “Duhet të shikoj duart e mia. Gjithçka është tashmë e dukshme në trupin tim, kam pasur probleme me shpinën në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit. Trupi im dalëngadalë nuk po arrin të mbajë dot. “Fatmirësisht më kanë dhënë dy muaj pushim pa pagesë në punë, janë të arsyeshme dhe më inkurajojnë të merrem me sport”.

Ai thotë se ende nuk ka bërë ski në Kinë, por ka përvojë nga ajo pjesë e Azisë. Dëbora, e cila është kryesisht artificiale, i përshtatet, pasi skitë kthehen në mënyrë të përsosur për shkak të mbështetjes së tyre të mirë.

“Por mua nuk më pëlqejnë pistat jashtëzakonisht të politizuara, të akullta. Është brutale, duhet të jesh i përgatitur dhe i mësuar me kushte të tilla, përndryshe mund të jetë e bezdisshëm”, tha Tahiri, i cili është i lumtur që nuk do të jetë i vetmi përfaqësues i Kosovës. në Kinë.

“Në fund të fundit, ky ka qenë qëllimi im gjatë gjithë këtyre viteve. Të kem një tjetër skiator pas meje dhe të mos jetë e gjitha mbi supet e mia, dalëngadalë do të ndaloj skijimin në një nivel kaq të lartë, ndaj më përshtatet që pas ka të rinj që janë duke marrë rolin tim”.

Lojërat e dyta olimpike të Tahirit do të jenë veçanërisht emocionuese për babain e tij, i cili u shpërngul në Slloveni më shumë se dyzet vjet më parë.

Në kohën kur djali i tij po fillonte të merrej me ski, ai ishte një tifoz jashtëzakonisht i zhurmshëm dhe entuziazmi i tij nuk po i pakësohet as tani.

“E mahnitshme se nga e merr energjinë e tij, ai është në fakt një nga arsyet që unë ende insistoj. Ai është me të vërtetë një fans thuajse fanatik dhe nuk mendoj se kjo do të ndryshojë ndonjëherë. Nëse nuk do të kisha një mbështetje të tillë, jo vetëm E babait tim, por nga e gjithë familja, pyetja është nëse do të bëja akoma ski”, thotë Tahiri, i cili ende i pëlqen të kthehet në shtëpi në Ravne. “Është e vërtetë që ka gjithnjë e më pak kohë, shihemi rreth një herë në muaj. por nuk kam harruar ku jam në shtëpi. Më pëlqen të vij gjithmonë”.

Photo: GEPA pictures/ Mario Kneisl

Në Kosovë, sportet dimërore janë disi të neglizhuara dhe nuk mund të krahasohen me futbollin, basketbollin apo sportet marciale. “Ka shumë skiatorë rekreativë, qendra e skijimit në Brezovicë është e mbushur, por është rekreacion, ndryshe është me skijimin konkurrues. Që kur konkurroj për Kosovën, kemi bërë progres konkret, sponsorët janë aktivizuar, por na pret një rrugë e gjatë përpara.

“Unë kam qenë në Prishtinë, kam dashur të shikoj një transmetim të skive nga Kitzbuhel, por nuk e kam gjetur në mesin e 200 programeve”, shpjegon Tahiri, i cili gëzon një reputacion të madh në Kosovë.

“Në sytë e popullit të Kosovës, sllovenët janë konsideruar gjithmonë një komb i zotërinjve. Tashmë në Jugosllavi, Sllovenia ishte një tokë e premtuar. Megjithatë, mendoj se bashkëpunimi aktual mes dy vendeve është në një nivel të lartë, gjë që më pëlqen. ”, ka përfunduar Tahiri.

Kosova ka shënuar suksese të jashtëzakonshme arenën ndërkombëtare përmes sportit dhe filmit, e gjitha kjo është mundësuar nga sportistët, të cilët konsiderohen medoemos si ambasadorë të vendit. /KultPlus.com

. Photo: GEPA pictures/ Harald Steiner

Orkestra e Filharmonisë së Kosovës mbajti koncertin premiere të vitit 2022

Në mbrëmjen e 29 janarit në Sallën e Kuqe, në Pallatin e Rinisë dhe Sportit është mbajtur koncerti premierë i këtij viti nga Orkestra e Filharmonisë së Kosovës.

Nën udhëheqjen e dirigjentit izraelito-gjerman, Maayan Franco dhe pianistit shqiptaro-rumun, Herman-Med Cerisha janë interpretuar koncerti për piano dhe orkestër nga kompozitori Edvard Grieg dhe Simfonia në d mol e kompozitorit Cesar Franck.

Për të ndjekur koncertin i pranishëm ishte edhe Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku. /KultPlus.com

*SHËNIM: Të gjitha fotografitë janë realizuar nga Arben Llapashtica

Billie Eilish konfirmohet si kryesuesja e festivalit ‘Glastonbury 2022’

Këngëtarja e “Lost Cause” i ngacmoi fansat gjatë fundjavës duke ndarë një foto në InstaStory të saj duke veshur një bluzë të festivalit “Glastonbury”, shkruan DailyMail, përcjell KultPlus.

Billie ndezi spekulimet se ajo po performon në skenën e famshme të muzikës në Somerset të Anglisë vitin e ardhshëm. Dhe tani, organizatorët e Glastonbury, Emily dhe Michael Eavis kanë konfirmuar zyrtarisht se fituesja e “Grammy” do të performojë në skenën e Piramidës, të premten, 24 qershor 2022, dhe Billie do të bëjë histori si kryesuesja më e re ndonjëherë e festivalit, ndërsa është gjithashtu hera e saj e parë që kryeson një festival në Britaninë e Madhe, përcjell tutje KultPlus.

“Ne jemi shumë të ngazëllyer për të konfirmuar se Billie Eelish do të kryesojë Fazën Piramidale të premten mbrëma në Glastonbury 2022, për t’u bërë këngëtarja më e re ndonjëherë që bën hapjen e festivalit. Kjo do të jetë shfaqja e saj e parë kryesore e festivalit në Mbretërinë e Bashkuar”, thuhet në një deklaratë në faqen zyrtare në Twitter të Glastonbury. / KultPlus.com

‘Sunny Hill Festival’ për 2022-n në Prishtinë, paralajmëron befasi

Pasditen e së premtes, këngëtarja Dua Lipa ka mbajtur edhe një bashkëbisedim për mediat në Tiranë duke pasur si shkas vizitën e saj. Në prezantimin e bërë para gazetarëve, kryebashkiaku Veliaj ka thënë se Dua në kryeqytetin shqiptar nuk ishte vetëm si muzikante e yll, por edhe si “brigadiere” me jelekun e gjelbër.

“Mbi të gjitha besoj, përveç të qenët artist i mirë duhet të jesh edhe njeri i mirë. Ka njerëz që flasin dhe të tjerë që bëjnë e kur ishte situata me tërmetin kishte njerëz që luteshin e të tjerë që u përpoqën të bëjnë diçka konkrete”, ka thënë Veliaj për idenë e rindërtimit të kopshtit në qendër të Tiranës.

Në emër të fondacionit “Sunny Hill”, Dukagjin Lipa, duke folur për konceptin e projektit për kopshtin në Tiranë, ka thënë se prej 2016-s ka filluar rrugëtimi për bamirësi.

“Tash jemi në proces të hapjes së një objekti në Prishtinë, që do të jetë si një hapësirë ku artistët e rinj do të kenë mundësi të eksplorojnë talentin e ri”, ka thënë Dukagjini për projektin “Sunny Hill Academy”, ndërkaq ka shfaqur shpresën që fondacioni në të ardhmen të shtrihet edhe në Tiranë.

Në fjalën e saj, këngëtarja Dua Lipa ka ritheksuar kënaqësinë e saj që po mund të ndihmojë jo vetëm për projektin e kopshtit në Tiranë, por edhe më shumë se kaq.

“Kjo është një ëndërr e madhe për mua, veçmas për një komunitet që më ka dhënë shumë, për të gjithë shqiptarët që më mbështetën dhe kjo është veç një mënyrë e vogël se çfarë mund të bëj unë”, ka thënë ajo.

Duke iu përgjigjur interesimit dhe pyetjeve të gazetarëve për edicionin e ardhshëm të “Sunny Hill Festival”, ajo ka paralajmëruar se do të ketë prani të artistëve të njohur ndërkombëtarë, por nuk ka dhënë ndonjë informacion se cilët do të jenë ata.

“Kemi qejf t’i ruajmë befasitë deri në momentin e fundit”, ka thënë Lipa për edicionin e vitit të ardhshëm që do të ketë për herë të parë kohëzgjatje prej katër ditësh.

Ndërkaq Dukagjin Lipa ka folur për arsyet që “Sunny Hill Festival” nuk u mbajt sivjet, duke e përmendur pandeminë si shkakun kryesor.

“Por po kaq hendikep ishte edhe çështja e hapësirës që nuk u akordua deri para disa javësh”, ka shtuar ai.

Edicioni i dytë “Sunny Hill Festival” u mbajt në vitin 2019 në Prishtinë. Me tre net me afro 50 mijë të pranishëm në fundjavën e parë gushtit të atij viti, “Sunny Hill Festival” solli në Kosovë emra të përveçëm të muzikës botërore, përderisa mediat ndërkombëtare do të raportonin në vazhdimësi për të. Në skenën gjigante në parkun e Gërmisë kishin performuar yje botërorë, si Miley Cyrus e Gashi përderisa DJ i njohur Calvin Harris do ta elektrizonte natën finale.

Më 14 qershor të këtij viti, Kuvendi Komunal i Prishtinës miratoi vendimin për ndarjen e hapësirës për “Sunny Hill Festival”. Me 32 vota për, asamblistët miratuan propozim-vendimin që këtij organizimi t’i ndahet prona komunale në Bërnicë të Poshtme afër Qendrës së panaireve në Shkabaj. Siç është projektuar, aty do të ketë kapacitet për 100 mijë veta. / KultPlus.com