Promovim dinjitoz i ‘Kosovës’ në Universitetin e Harvardit

Në mbrëmjen e 24 janarit, në Harvard Faculty Club në Library Room, u promovua zyrtarisht libri historiografik në tri volume “Kosova” nga autori dhe historiani Jusuf Buxhovi, shkruan KultPlus.

Në praninë e një numrit të madh pjesëmarrësish, Buxhovi shpalosi pikat më kryesore të librit të tij, tezat hisorike që ngriten e shtjellohen aty, dhe të cilat shpartallojnë në gjenezë gënjeshtrën më madhore anti-shqiptare të sllavëve.

Si një ish-student, Faton Bislimi, ishte i pranishëm në këtë promovim si përfaqësues i Harvard Alumni Association për Kosovë edhe me Asociacionin e Studentëve Shqiptarë në Harvard.

“Si nikoqir të kësaj ngjarje historike, isha jashtëzakonisht i nderuar e krenar me përgjigjen pozitive të shumë studentëve e pjesëtarëve të komunitetit tonë që na u bashkangjitën në promovim”, ka thënë Bislimi në llogarinë zyrtare në “Facebook”.

Bislimi tutje ka shtuar se ndjehet shumë mirë që pas gjithë atyre aktiviteteve dy ditore, arritën të fusin historinë e Kosovës, të mirëfilltë e faktike, në Universitetin e Harvardit, i themeluar në vitin 1638.

“Në këtë kohë kur po thyhen shumë shtiza në gjeopolitikë globale, të flasësh për Kosovën e për kombin shqiptar në kupolen e intelektualizmit akademik në SHBA është vlerë e shtuar për Republikën tonë të re.Një falëmnderim i veçantë për Shoqatën ‘Kosova’ në Boston, bashkë me Gred Brahon (Asociacioni i Studentëve Shqiptarë në Harvard), si dhe pronarin e Restaurantit ALBA në Quincy, MA, për përkrahjen e mikpritjen”, thotë në fund Bislimi.

Buxhovi e ka cilësuar  këtë si një tjetër fitore e madhe e depërtimit të historiografisë së Kosovës në universitetet më të njohura botërore. /KultPlus.com

Kosovari që punoi në Shtabin Zgjedhor të Presidentit Biden

Faton Bislimi është një nga personat që ka pasur fatin që të punoj me presidentin e sapo zgjedhur amerikan Joe Biden, dhe t’i shërbej fushatës së tij.

Nëpërmjet një postimi në Facebook ai ka shkruar se ndjehet më fat që ka pasur fatin që të punoj për fushatën e presidentit amerikan si udhëheqës i platformës së Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane në përkrahje të Joe Biden, “Albanians for Biden.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

URIME PER JOE BIDEN! Sot, sipas projeksioneve më serioze në SHBA, pas numërimit thuajse të plotë të të gjithë votave, Joe Biden fiton garën zgjedhore dhe kështu bëhet Presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Për shqiptarët në përgjithësi, dhe për mua në veçanti, fitorja e pozitës së shefit të Shtëpisë së Bardhë nga miku ynë i madh është fitore që ngërthen në vete mëse 30 vite të punës historike të lobit tonë në SHBA. Unë kam pasë nderin e jetës që t’i shërbej fushatës së Joe Biden për President duke qenë kështu udhëheqës i platformës së Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane në përkrahje të Joe Biden, “Albanians for Biden.” Gjatë kohës sa isha aktivisht i angazhuar në fushatën e Biden, kam pasë rastin e papersëritshëm dhe unik të bashkëpunoj me njerëzit kyç të ekipës së madhe “Biden for President”—që nga menaxheri i fushatës, këshilltari kryesor për politikë të jashtme, e deri tek koordinatori për grupet etnike—për të cilët ndaj vlerësimin më të lartë njerzor! Kjo fitore është jo vetëm e Amerikës; kjo fitore është edhe e botës mbarë dhe e neve, shqiptarëve. Jashtëzakonisht mirënjohës lobit tonë në SHBA, dhe ekpit të Biden për President që më dhanë mundësinë të jem pjesë e kësaj fushate historike!/ KultPlus.com

Faton Bislimi: Pllaka përkujtimore për Bob Dole përmban të pavërtetaDeputeti i LDK-së, Faton Bislimi ka reaguar ndaj përmbajtjes së pllakës përkujtimore që u inaugurua dje në Prishtinë bashkë me bustin e senatorit amerikan, Bob Dole, shkruan KultPlus.

Një tjetër gabim që është vënë re në këtë pllakë është që ajo në radhë të parë është shkruar anglisht e më pas në gjuhën shqipe e që duhej të ishte e kundërta.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, Bislimi ka thënë se teksti i pllakatës përkujtimore përmban të pavërteta dhe tentim klandestin, i ulët dhe i gërditshëm për tjetërsim dhe personalizim pa bazë të historisë.

Faton Bislimi e konsideron shtrembërim të historisë faktin që në pllakat shkruhet se vizita e Dole dhe kolegëve të tij nga Senati Amerikan u bë për arsye të diasporës shqiptaro-amerikane të udhëhequr nga Jim Xhema. Sipas tij vizita e Dole dhe Senatit Amerikan ishte organizuar dhe përgatitur nga DioGuardi dhe Liga.

Tutje deputeti i LDK-së ka shtuar se historia se para hotelit Grand ka pasur përleshje të policisë kriminele serbe të asaj kohe me shqiptarët e tubuar aty është e ngatërruar me vizitën paraprake të një delegacioni të Kongresit të SHBA-ve të udhëhequr nga Kongresisti Tom Lantos dhe Joe DioGuardi e realizuar në Maj 1990.

Sipas tij ishte pikërisht kjo vizitë arsyeja se pse DioGuardi ishte shpallur person non-grata dhe i ishte ndaluar hyrja në Jugosllavi, prandaj ky i fundit dhe mungoj në vizitën e delegacionit të Dole në fund të Gushtit 1990.

Faton Bislimi i ka bërë thirrje ministres Haradinaj- Stublla që të përmirësoj gabimin që sipas tij është trashanik dhe keqbërës.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Personalizimi i rrejshem i historisë nuk na bënë nder — Ministrja Haradinaj-Stublla të mësojë faktet, të permirësojë menjëherë gabimin që të evitojë skandalin e turpshëm!

Teksti i Pllakës Përkujtimore i shpalosur sot në qendër të Prishtinës në nderim të 30 vjetorit të vizitës historike të delegacionit të Senatit Amerikan të kryesuar nga i madhi Bob Dole përmbanë të pavërteta dhe është tentim klandestin, i ulët dhe i gërditshëm për tjetërsim dhe personalizim pa bazë të historisë! Kjo pllakatë është vendosur nën patronatin e MPJ-së!

Të thuhet se vizita historike e Dole me kolegë tjerë nga Senati Amerikan u bë për shkak të diasporës shqiptaro-amerikane “të udhëhequr nga Jim Xhema” është shtrembërim i historisë që nuk kapërdihet dot! Çdo respekt për kontributin e madh dhe të pamohueshëm (edhe financiar bile) të z. Xhema, por ai në atë periudhë kohore ka qenë anëtar i Liges Qytetare Shqiptaro-Amerikane të udhëhequr nga Kongresisti Joe DioGuardi. E verteta sikur e bardha në të zezë është se vizita e delegacionit të Senatit në krye me Dole ishte organizuar dhe përgatirur nga DioGuardi dhe Liga. Ajo vizitë ka ardhë si rezultat i punës së mëherëshme të paktën pesë vjeçare të DioGuardit me Dole që nga viti 1985 kur të dy ishin në Kongres!

Po ashtu, storja se para Grandit pati përleshje të policisë kriminele serbe të asaj kohe me shqiptarët e tubuar aty është e ngatërruar me viziten paraprake të nje delegacioni të Kongresit të SHBA-ve të udhehequr nga Kongresisti Tom Lantos dhe Joe DioGuardi e realizuar në Maj 1990. Që nga kjo vizitë DioGuardi ishte shpallë “persona non-grata” dhe iu kishte ndaluar hyrja në Jugosllavi, prandaj edhe ai mungoi në vizitën e delegacionit të Dole në fund të Gushtit 1990!

I bëj thirrje urgjente Ministres Haradinaj-Stublla që ta përmirësojë menjëherë këtë gabim trashanik dhe keqbërës në tekstin e pllakës përkujtimore dhe të kërkojë falje publike për denigrimin që ka tentuar t’ia bëjë historisë së marrëdhënieve tona me SHBA-të, me apo pa qëllim! Mosreflektimi eventual i zonjës në fjalë do bëhet barrë edhe për Kryeministrin Hoti dhe të gjithë Qeveria e Kosovës!

Injorimi i të vërtetës faktike është skandal që nuk do të tolerohet në asnjë mënyrë, për asnjë çmim, ndaj askujt! Boll mo me bajraktarizëm të rrejshëm! / KultPlus.com

Faton Bislimi prezanton librin e tij mbi shpëtimin e hebrenjve nga shqiptarët, në Universitetin e Harvardit

Faton Bislimi, autori dhe filantropisti shqiptar, ka prezantuar në Universitetin e Harvardit, librin e tij që trajton rrëfime të ndryshme mbi shpëtimin e hebrenjve nga shqiptarët e Shteteve të Bashkuara, gjatë holokaustit, shkruan KultPlus.

Gjatë qëndrimit dhe studimeve të tij në Shtete të Bashkuara, Faton Bislimi njihet edhe si kontribues i madh, për ndihmën që u ka bërë studentëve shqiptarë që kanë ndjekur studimet e tyre në Amerikë dhe Kanada.

Ndërsa, lajmin për prezantimin e librit të tij në Universitetin e Harvardit e bëri vetë Bislimi, përmes një statusi në llogarinë e tij personale në Facebook, duke u shprehur tejet krenar me kontributin heroik që populli ynë ka dhënë në një periudhë mjaft të rëndë të historisë moderne evropiane.

”Sot, pta nderin e veçantë që në bibliotekën e ‘John F.Kennedy School of Government Harvard University’ (Shkollës Postdiplomike të Qeverisjes, Universiteti i Harvardit), së bashku me miqë të mirë, të dorëzojë librin tim mbi rrëfimin e shpëtimit të hebrenjve nga shqiptarët gjatë Holokaustit! Ky rrëfim, që në këtë libër vjen si kontribut i punës së jashtëzakonshme akademike dhe hulumtuese të znj.Shirley Cloyes DioGuardi, Kongresistit DioGuardi, z.Lekë Rezniqi nga Shoqata e Miqësisë Kosovë-Izrael dhe z.Agim Alickaj, tash e tutje do të jetë në dorën e hulumtuesëve të Harvardit. Krenar me ”besën”, si vyrtytin e traditën tonë që ka qenë bazament i karakterit shqiptar, e që sot na duhet më shumë se kurrë!”, thuhet në statusin e Bislimit. / KultPlus.com