“Deka s’asht hiç gja, s’njehet”

Nga Henry Scott Holland

Deka s’asht hiç gja. S’njehet. Veç kam dalë n’dhomën tjetër. Gja s’ka ndodhë. Krejt mbetet njajtë se qysh ka qenë. Unë jam unë, ti je ti, edhe qajo jetë që e kemi jetue me aq qef mbetet paprekë, pa ndryshue. Çkado që ishim për njani-tjetrin, jemi hala. Thirrëm njajtë qysh m’ke thirrë. Fol për mue qashtu me lehtësi qysh ke folë gjithë. Mos e ndrysho zanin. Mos i shto as krenari, as pikëllim. Kesh, qysh ke keshë gjithmonë me ato hajgaret e vocrra që i kemi dashtë të dytë. Luej, buzëqesh, mendo në mue, lutu për mue. Lema emnin me u ndje e njajta fjalë nëpër shpi, qysh asht ndje gjithmonë. Le të thuhet pa mund, pa fije randimi mbi të. Jeta mbetet ajo që asht. E njajta që ka qenë. Vazhdimësi e pandryshueme edhe e pathyeme. Çka asht vdekja, nëse jo një rastësi e parandësishme? Pse duhna me u harrue, veç se jam larg syve? Kur unë jam veç duke të pritë, për pak kohë, qetu afër, te sokaku. Krejt asht mirë.

Përktheu: Fisnik Ismaili / KultPlus.com

Ismaili ju ofron falas logon FFK-së: Kosova ka profesionistë që kanë kapacitete me u shtye me më të mirët e botës

Të martën që po lëmë pas Federata e Futbollit të Kosovës ka prezantuar logon e re e cila është përcjellë me kritika e debate të shumta. Ndërkaq sonte, Fisnik Ismaili ka ofruar një logo falas për Federatën, shkruan KultPlus.

Ismaili nëpërmjet një postimi në Facebook krahas shpjegimit të detajshëm rreth logos dhe mënyrës se si është krijuar ka shkruar se Kosova ka kapacitete të shtyhet edhe me më të mirët e botës.

Më poshtë mund të lexoni statusin e tij të plotë:

Pardje thashë se ndoshta një ditë flas për stemat, por, për me folë për to, mu desht me e mbarue një falas, që me mujtë me folë për procesin, simbolikën edhe përdorimin, e tyne, duke i vizatue gjanat, me shpresë se tezakët që dijnë kompjutera, udhëheqësit e institucioneve edhe klientat e kuptojnë rëndësinë, e qebesa edhe dallimin mes stemës edhe logos.

Po nisi me këto të fundit. Stemat e këtynehere kanë qenë “logot” e familjeve e principatave, hala pa ekzistue shtetet moderne. Ato janë përba prej shumë simboleve të detajueme (dhe shpesh shumë bukur të vizatueme), që i kanë karakterizue vlerat e asaj familjeje apo principate. Janë përdorë kryesisht kafshë, lule edhe objekte të ndryshme, më së shpeshi ato luftarake. Prandej thuja se krejt stemat edhe sot kanë formë mburoje.

Stemat me kohë janë shndërrue në flamuj, duke u thjeshtue shumë shumë, në vetëm vija dhe ngjyra, për me u identifikue nga larg, posaçërisht nëpër beteja. Prandej hala sot shtetet kanë flamur edhe stemë, që shpesh nuk janë të njajta, pos në ngjyra.

Tutje, me fillimin e industrializimit, kompanitë kanë fillue me i ba “stemat” e tyne, që sot janë logo. Ato me kohë, prej mesit të viteve 1800 e tutje janë thjeshtue vazhdimisht edhe sot i shohim gjithandej. Prandej, dallimi mes stemës e logos është koxha i madh:

Stema hala përdoret prej shteteve, popujve e institucioneve me e tregue madhërinë e tyne, edhe kanë shumë më shumë detaje sesa një logo.

Të dyjat janë të vështira me u krijue. Stemat, sepse lypin shumë me mendue se qysh ka me u përputhë simbolika në detaje, edhe me dijtë me i realizue bukur ato, ndërsa logoja se qysh ka me u paraqitë simbolika në sa më pak detaje, edhe sa më thjeshtë.

Prej inatit me logon/stemën “e falun”, se gjoja ajo e kaluemja nuk është përputhë me standardet e kriteret e UEFA (çfarëdoqofshin ato), mbrëmë vendosa me e ba një version se qysh e shoh unë këtë shenjë, meqë plot do edhe më sfiduen, duke iu përmbajtë do kritereve që mendoj se janë të domosdoshme.

Ky punim mi ka marrë nja 12 orë pune, por mos u mashtroni me mendue se na dizajnerat “pjellim” logo e stema qaty shpejt e shpejt, sepse ky është një proces i gjatë e i lodhshëm. Tjetër është që unë kam punue 25 vjet, për me mujtë me ba diçka shpejt e mirë për kohë të shkurtë.

Sfida kryesore kur e krijon një shenjë janë kufizimet: në ngjyrë, në veprimtari të kompanisë/institucionit, në ndoj kërkesë specifike, në “kriteret” e UEFA-s (që s’pat kurrfarë kriteri për atë shëmti).

Me krijue simbole të institucioneve shtetënore të Kosovës është sfidë më vete! Flamuri aktual ka probleme: Ka hartë, që është gabimi më i madh që ka mujtë me u ba (ka mujtë me qenë diçka e thjeshteume si tatli/diamant, se Kosova qasi forme ka). Ka ngjyrë ari, që s’aplikohet asnjëherë tamon, edhe herë del i verdhë, herë i kaftë! I ka yjet e rendituna veç eh, pa provue të paktën me i rrotullue pakëz, me iu përshtatë formës harkore në të cilën flejnë.

Në çfarëdo shenje me i futë ato simbole, çkado tjetër me provue, ka me u ba xhyveç. Poaq vështirë është edhe me shqiponjën dykrenare që e kemi.

Çka bajnë dizajnerat zakonisht, është me u kapë për ndonjë simbol të lashtë, edhe me u mundue me e futë brenda. Zakonisht janë ilire: Helmetat, hyjnesha në fron që është ba bozë, kjo rrota skandaloze, e pak do tjera. Por, problemi del kur e aplikojnë: ose veç e gjuejnë qaty, pa u mundue me e ndërlidhë me simbolet tjera ma moderne, ose pritojnë me ia jepë atij simboli një formë moderne, që jo domosdo duhet me u dukë si helmetë a hyjneshë menjiherë si te kqyrësh. Helemtat ilire më shumë i shkojnë një logoje të tifozerisë, se asaj shtetnore.

Bukuria e një steme apo logoje është pikërisht kur, sa herë që e shikon, ia gjen një kuptim të ri që nuk e ke pa më herët.

Këtë jam mundue me e ba me këtë shenjë. Por, hala pa fillue, mu ka dashtë me vendosë a po e baj stemë, apo logo. Zakonisht, kur duhesh me futë tekst brenda, si shkurtesa apo emra më të gjatë, logoja shndërrohet në stemë, prandej e nisa si stemë.

Poashtu vendosa mos me përdorë simbole të lashta, për inat të qasaj rrotës. Si ekip futbolli shtetnor edhe ashtu s’kemi shumë histori: 5 vjet në UEFA. Synimin e pata me e ba një stemë moderne, e cila i përfaqëson ngjyrat e simbolet tona shtetënore, por edhe e jep një mesazh për shpirtin e ekipit, e ekipi i Kosovës kurrgja mos pastë, ka SHUMË shpirt!

Në dispozicion i pata 6 yje, tri ngjyra (ari, kaltër dhe bardh), një sferë, qoftë top apo glob edhe 3 shkronja që boll keq shkojnë afër njana-tjetrës (shkronja K është në veçanti e vështirë në dizajn).

Gjëja e parë që të kujtohet është me e krijue një top prej qatyne yjeve. Më lehtë thuhet se që bëhet. Mandej, mos me i jepë zor për me i dhanë njifarë kuptimi, krejt kanë me të thanë “Qe, e ke vjedhë logon e Champions’ League”, që i ka 9 yje të rendituna në formë topi të futbollit, që i simbolizojnë 9 ekipet që e kanë themelue ligën.

E sfidova veten me iu dhanë kuptim 6 yjeve të flamurit, duke e ba një dizajn që e komplekson atë të Champion’s League (modestinë anash), edhe mendoj se ia arrita. Simbolika e yjeve në këtë stemë ka shumë kuptime, të cilat po i spjegoj në vazhdim:

Më së pari, deshta që secili yll me e karakterizue një lojtar të ekipit, duke i dhanë randësi dyve prej tyne, të domosdoshme në çdo betejë – mbrojtjes dhe sulmit:

1. Ylli i artë poshtë në mes është portieri, 1-shi, në pozitë sikur kur e mbron një penallti. Prej tij ndëlidhet krejt ekipi.

2. Ylli i artë naltë në mes është kapiteni, solidi, ylli i ekipit, udhëheqësi që drejton sulmin, përfundi të cilit janë lojtarët tjerë.

Yjet e bardha janë lojtarët tjerë. Secila kambë e tyne është duke ia prekë kambën lojtarit tjetër, me e tregue lojën me kambë, ndërsa janë të kapun dorë për dore me e tregue bashkimin e pathyeshëm.

Këta bashkë e krijojnë një formë sferike, që e simbolizon unitetin edhe e krijon formën e topit, me të cilin luejnë ata, por edhe të globit, meqë shumica janë të shpërndamë nëpër ekipe rreth botës.

Të gjashtë yjet e krijojnë një formacion të diamantit, që është formacion lufte në betejë, por edhe diamanti si formë i gjason hartës së Kosovës edhe natyrisht simbolizon vlerë të naltë, pathyeshmëri dhe shkëlqim. Brenda asaj forme janë edhe disa forma diamanti (të stilizueme), një fleur-de lis (lule shpatore prej Google Translate) e fshehun, që tradicionalisht simbolizon nder, fisnikëri, madhështi, besim edhe unitet, edhe gati një logo e Tesla e fshehun qaty, që dul pa hiri.

Formacioni i diamantit, i ndërthurrun me formën sferike të topit, e jep një formë të një pike të ujit, e cila simbilizon si tanësi pikat e gjakut, djersës e lotëve (blood, sëeat and tears, thënie e famshme), për me arritë deri këtu.

Rëndësi i kam dhanë poashtu simbolikës së rremave (majave) të yjeve. Nëse i numëron rremat që nuk prekin rrem tjetër brenda topit (Yjeve të bardha dhe çkado brenda tyne, përjashto tre rremat e yllit naltë), e sheh se janë 11, që simbolizojnë 11 lojtarët.

Tre rremat e yllit naltë, pastaj, që janë të shndëritun, simbilizojnë krejt gjanat e randësishme të Federatës që shkojnë në treshe:

FIFA-UEFA-FFK

Federata-Ekipi-Tifozët

Blood-Sëeat-Tears

Mbrojtja-Mesfusha-Sulmi

Fjala “Kosova” i ka 3 rrokje KO-SO-VA

Fjala “Dardanët” i ka 3 rrokje DAR-DA-NËT

Gati në fund, sfidë e madhe ishte me e stilizue tekstin asisoji, që mos me qenë veç një font qaty i gjuejtun, por me pasë kuptim. Kuptimi në këtë rast është ndërlidhja e shkronjave, në veçanti F dhe K, që i rrethojnë krejt ato vlera që i përmenda ma naltë brenda FFK-së, edhe njëherësh e krijojnë një kornizë të stemës.

Edhe krejt në fund, shiriti i bardhë i drejtuem majtas naltë (ky eshtë drejtimi i të ardhmes dhe ngritjes), që e tregon rritjen dhe zhvillimin, që është synimi i Federatës, e njëherësh në drejtim të kundërt shihet si një rreze drite që e ndriçon këtë tanësi, që e simbolizon lavdinë, famën, triumfin e shndëritjen.

Krejt pa hiri, mbi tre rremat e yllit naltë, më doli një formë si e një plisi të ngjitun shtremtë në krye, për ata që iu mbet hatri që nuk kam futë më shumë simbole kombëtare.

Hej, nime, qaj si numër 6 po duket si filikaqë e referit, se harrova.

Këtë simbolikë s’ka nevojë kurrë me ia spjegue dikujt. DIkush e sheh ndoj detaj, dikush ndoj tjetër, si pjesë e një tanësie të kandshme vizuele, që të ban krenar me e mbajtë në gjoks, e që nënvetëdije ka rëndësi edhe për lojtarin, edhe për tifozët.

S’po them se ky dizajn është më i bukuri, as ndoshta më adekuati, por ka simbolikë të fshehun shumë, është i pasun me detaje, kish nejtë mirë në fanella, duket modern, edhe definitivisht i len në gjumë krejt logot e FFK-së që i ka pasë deri tash. E qebesa edhe atë tezakun e UEFA-së që na e ka falë logon ta komplekson.

Këtë nuk e bana as për me shitë mend, as për me lypë me e ba logo zyrtare, ndonëse prej meje e keni falas, Federata e Futbollit e Kosovës – Football Federation of Kosova, vetëm për me ju tregue edhe një herë se jo gjithçka që vjen nga jashtë ka vlerë më të madhe se ato çka mundemi ne vendorët me ba.

Kosova ka profesionistë që kanë kapacitete me u shtye me më të mirët në botë në këtë fushë, por asnjëherë nuk ua dhatë rastin.

Le, se ma gjatë bana me e shkrue qet tekst… Paçi fundjavë të mbarë./ KultPlus.com

“Çka asht vdekja, nëse jo një rastësi e parandësishme?”

Henry Scott-Holland

Përktheu: Fisnik Ismaili

Deka s’asht hiç gja. S’njehet. Veç kam dalë n’dhomën tjetër. Gja s’ka ndodhë. Krejt mbetet njajtë se qysh ka qenë. Unë jam unë, ti je ti, edhe qajo jetë që e kemi jetue me aq qef mbetet paprekë, pa ndryshue. Çkado që ishim për njani-tjetrin, jemi hala. Thirrëm njajtë qysh m’ke thirrë. Fol për mue qashtu me lehtësi qysh ke folë gjithë. Mos e ndrysho zanin. Mos i shto as krenari, as pikëllim. Kesh, qysh ke keshë gjithmonë me ato hajgaret e vocrra që i kemi dashtë të dytë. Luej, buzëqesh, mendo në mue, lutu për mue. Lema emnin me u ndje e njajta fjalë nëpër shpi, qysh asht ndje gjithmonë. Le të thuhet pa mund, pa fije randimi mbi të. Jeta mbetet ajo që asht. E njajta që ka qenë. Vazhdimësi e pandryshueme edhe e pathyeme. Çka asht vdekja, nëse jo një rastësi e parandësishme? Pse duhna me u harrue, veç se jam larg syve? Kur unë jam veç duke të pritë, për pak kohë, qetu afër, te sokaku. Krejt asht mirë./KultPlus.com

Ndalni tana orët

W.H. Auden

Përktheu: Fisnik Ismaili

Ndalni tana orët

Ndalni të tana orët, telefonat këputini tashti

Qentë mos i lini me lehë mbas nji të langshmi ashti

Shukatini pianot dhe tupanat e ngulfatun le të bijnë

Nxirreni arkivolin, vajtuesve thuejuni të vijnë

Le të sillen aeroplanat rënkueshëm qiellin tue e prekë

Me i shkrue fjalët atje naltë Ai ka Vdekë,

Vënju fjonga rreth qafe pëllumbave të bardhë në shesh,

Policët e trafikut dorëza pambuku të zeza me veshë

E kisha Veri, Jug, Lindje e Perëndim

Javën time të punës, të dielën time pushim

Mesditë, mesnatë, kangën time, të folunit tim

Mendova se dashnija ka me zgjatë përgjithë, isha gabim.

S’vyejnë ma yjet, fikni asnjani mos me u pa

Hanën palone e diellin çmontone, pra.

Derdhne oqeanin dhe rrafshone pyllin krejt

Sepse kurrgja tash e mirë ma nuk ka mbetë./KultPlus.com

Llogoja e Tiranës dyshohet të jetë plagjiat

Tirana është në prag të festës së 100 vjetorit të kryeqytetit, dhe për këtë festë Bashkia e Tiranës kishte bërë edhe një thirrje për të zgjedhë llogon e këtij përvjetori, shkruan KultPlus.

Rrezeart Galica, dizajneri kosovar ka shpërndarë në facebook një llogo të ngjashme të “Truman”, që sipas Galicës, Karrota e ka përdorë për llogon e Tiranës.

“100 vjet më kopjove me “dashuri”.
Ç’skandal!

“Truman” e ideoi dhe konceptoi Rosie Manning, 2016
https://dribbble.com/rosiemanning/tags/truman”, ka shkruar Galica.

Por vetë udhëheqësi i kompanisë “Karrota”, ka komentuar te Galica, se nuk po din të bëj krahasimin mes plagjiaturës dhe trendit. /KultPlus.com

Largohet obelisku i “NEWBORN” në Prishtinë (FOTO)

Obelisku i “NEWBORN”, i vendosur para Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, para disa minutash ka nis të largohet nga aty, shkruan KultPlus.

Deri më tash janë larguar disa shkronja e disa ende janë në vendin ku kanë qenë.

Arsyeja e largimit të shkronjave historike është renovimi i tyre ne prag të 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

“NEWBORN sivjet po e merr trajtimin që e ka meritue edhe e ka pritë tash 10 vjet. Po e çojmë me i gërrye ngjyrat, ndryshkun edhe papastërtinë që e ka mbledhë ndër vite. Kthehet qeto ditë edhe më i bukur, me pamje të re, që tashmë është bë traditë”, ka shkruar në rrjetin social, Fisnik Ismaili-ideator i këtij obelisku.

“NEWBORN”, tashmë është në mbrojtje të përkohshme në Listën e Trashëgimisë Kulturore ndërkaq ky obelisk është vendosur plotë 10 vite më parë, kur Kosova u shpall shtet i pavarur./ KultPlus.com

Fisnik Ismaili në TEDx Tirana

Organizatorët e TEDx Tiarana kanë zbuluar folësin e radhës në “Naked Fisnik Ismaili”, ngjarje kjo që do të mbahet këtë të shtunë, shkruan KultPlus.

Poashtu për këtë event, TEDxTirana ka njoftuar ndjekësit edhe me biografinë e Fisnik Ismailit, ku kanë shpjeguar se Fisnik Ismaili ka lindur në Prishtinë, dhe ka jetuar në Londër për 12 vite ku dhe mbaroi studimet Bachelor në Multimedia. Ne vitin 2005, Fisniku u kthye në Kosovë dhe Shqipëri ku themeloi agjencitë publicitare Karrota dhe Ogilvy Albania. Aktualisht ai shërben mandatin e dytë si deputet i Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Kuvendin e Kosovës.

Ish luftëtar në UÇK, Fisniku po ashtu njihet si autor i shumë veprave kreative dhe satirës politike në Kosovë, si dhe është ideatori i Monumentit të Pavarësisë, NEËBORN, për të cilin fitoi çmimin më prestigjoz në botë për dizajn, Luanin e Artë në Cannes, dhe gjashte çmime të tjera ndërkombëtare. Ligjërues në Multimedia, rishtaz ka përfunduar studimet Master në Corporate Communications and Public Affairs në U.K./KultPlus.com