Gala Dragot pjesëmarrëse në EuroSong të Belgjikës, synon të përfaqësojë shtetin në Eurovizion 

Sukseset e vajzave shqiptare nuk kanë të ndalur, ato çdo ditë po i dëshmojnë botës madhështinë artistike të popullit të tyre, shkruan KultPlus.

Gala Aliaj Dragot është vajza e artistit të njohur Robert Aliaj Dragot, dhe ajo do të interpretoj në kompeticionin nacional belg Eurosong, në natën ku do të shpallet edhe kënga fituese e cila më tej do të përfaqësojë Belgjikën në Eurovision 2023 në Liverpool.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë babai i saj, Robert Aliaj Dragot:

Mesazh për komunitetin shqiptar në Belgjikë: Të dashur bashkatdhetarë, të dashur miq.

Neser ne mbremje, më 14/1, në orën 20:15 TV belg VRT, kanali Eén do të transmetojë live show-un final të Kompeticionit Nacional belg Eurosong, ku do te shpallet edhe kenga fituese, e cila më tej do te perfaqesoje Belgjiken ne Eurovision 2023 ne Liverpool.

Gala Dragot do të konkurojë me kengen “T’inquiète”, kenge e kompozuar nga vete Gala Dragot

Jeni te lutur te votoni për Galadragot në këto dy mënyra: 1 – një herë mund të votoni falas nëpërmjet VRTMAX https://www.vrtmax.be (per te votuar në këtë mënyrë duhet te keni krijuar së pari profilin tuaj në VRTMAX) 2- gjithashtu mund të votoni edhe duke dërguar SMS

në numrin 6000 (0,75 €/SMS) Teksti kod për secilin artist do të shpallet neser ne fillim te spektaklit).

Kijeni parasysh qe mund të votoni maksimum 2 herë: 1 herë via SMS dhe 1 herë online nëpërmjet profilit tuaj në VRT MAX.

Ju mund ta ndani këtë mesazh me familjarët dhe miqtë tuaj – vota juaj mund të bëjë ndryshimin!!!

Ju falenderoj dhe ju dua shumë,

Gala Dragot

Thanks for sharing / KultPlus.com

Pas fitores në “The Voice”, Gala Aliaj publikon këngën e parë si pjesë e label-it ndërkombëtar (VIDEO)

Mbrëmja e djeshme shënoi një tjetër arritje të shqiptarëve në botë, për të cilat jemi krenarë. Vajza e Robert Aliaj, Gala u shpall fituese e kompeticionit muzikor “The Voice Kids” në Belgjikë.

Ajo interpretoi në finale këngën e Elton John “Goodbye Yellow Brick Road” dhe atë të Adele “Make me feel my love”. Momenti i fitores ka qenë emocionues për Galën, e cila e nisi këtë rrugëtim shumë rastësisht, por talenti gjithnjë vlerësohet.

https://www.instagram.com/p/CFAwZ-4jddX/?utm_source=ig_web_copy_link

Suksesi sapo ka nisur, pasi ajo ka publikuar vetëm pak orë pas fitores, këngën e saj të parë. “Contagious” është krijimi që vjen nën emrin e label-it më të njohur ndërkombëtar, Universal Music. Kënga në gjuhën angleze nuk është publikuar ende në Youtube, por mund ta gjeni në platformat e tjera të muzikës. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/CFB3X3lAHNc/?utm_source=ig_web_copy_link

Gala Aliaj, shqiptarja që mahniti Belgjikën me zërin e saj (VIDEO)

Sukseset e vajzave shqiptare nuk kanë të ndalur, ato çdo ditë po i dëshmojnë botës madhështinë artistike të popullit të tyre, shkruan KultPlus.

Natën e mbrëmshme u mbajtë nata finale e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë, ku fituese u shpall Gala Aliaj. Gala është vajza e artisti të njohur Robert Aliaj.

Ajo arriti të fitonte zemrat e të gjithë publikut dhe jurisë që në audicionet e fshehta. Gala konkuroi me këngën “Don’t knoë why” të Norah James dhe bëri që të katërt antarët e jurisë të kthenin karriget që në notat e para muzikore. ”Beteja mes katër trajnerëve për një talent nuk ka qenë kurrë kaq e fortë”, thuhej në mediat belge

Në vijim KultPlus ju sjell momentin kur Gala e kuptoi që ishte fituese e këtij edicioni të ‘The Voice Kids’. Pamja në fytyrën e saj në atë moment të madh për të, flet shumë. Një vajzë tejet e talentuar duket e habitur kur dëgjon emrin e saj.

https://www.facebook.com/robertaliajdragotofficial/videos/1208538259510809/

Në mbrëmjen finale Gala performoi dy këngë, njërën të Elton John të titulluar ‘Goodbye yellow brick road’ dhe hitin e famshëm të Adele ‘Make you feel my love’. Gjatë interpretimit të këtyre këngëve Gala emocioni publikun dhe jurinë. Ajo arriti të përvetësojë skenën e The Voice sikur kishte një jetë të tërë aty.

Kujtojmë se Gala jeton në Blegjikë, aty ku dhe ka lindur. Rrugëtimi i saj drejt botës së muzikës sapo ka filluar, dhe ka rrëmbyer një fillim të bujshëm. Ajo është një talent që premton shumë. Karakterizohet me një zë të veçantë që në skenën botërore do të zë vend shumë shpejt. / KultPlus.com

Gala Aliaj shpallet fituese e “The Voice Kids” në Belgjikë

Fituesja e këtij edicioni në spektalin “The Voice Kids” në Belgjikë është një shqiptare. Ajo është Gala Aliaj, vajza e artistit Robert Aliaj, e cila në fakt spikati që në nisje të konkurimit të saj në këtë program, duke tërhequr vëmendjen e jurisë dhe publikut.

Në mbrëmjen finale Gala performoi dy këngë të Elton John duke marr kështu trofeun e spektaklit.

Kujtojmë se Gala jeton në Blegjikë, aty ku dhe ka lindur, ndërkohë që ka tërhequr vëmendjen për zërin e saj që në audicionet e fillimit, ku anëtarët e jurisë kthenin menjëherë karriget, që në notat e para të këngës. Edhe mediat belge e kanë vlerësuar vokalin dhe talentin e Gala Aliaj. / KultPlus.com

Gala Aliaj mahnitë jurinë e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë (VIDEO)

Gala, vajza e Robert Aliajt ka shkëlqyer në ‘The Voice of Belgium’. Ajo është zyrtarisht një nga finalistet e “The Voice Kids” në Belgjikë.

Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Robert Aliaj, me anë të një postimi në rrjetet sociale. Këngëtari ka ndarë një pjesë nga performanca e vajzës në Instagram.

“Sapo ndodhi. Gala kaloi në finale. Ndiqeni perfomancën e saj të fundit dhe shumë falenderime për mbështetësit”, ka shkruar ai.

Siç e shihni dhe në interpretimin e saj Gala ka një zë të mrekullueshmë dhe të veçantë. Juria ka mbetur pa fjalë edhe me performancën e saj. Të shumta kanë qenë mbështetësit të cilët kanë komentuar duke e uruar artistin për këtë sukes të vajzës së tij. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/CEukVubDrLs/?utm_source=ig_web_copy_link

Gala Aliaj mahnitë jurinë e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë (VIDEO)

Tashmë është bërë mëse e zakonshme suksesi dhe talenti i shqiptarëve nëpër botë, shkruan KultPlus.

Së fundi ”The Voice Kids” në Belgjikë ka mirëpritur performancën fantastikë të Gala Aliajt, një performancë kjo që u vlerësua me meritat më të larta nga juria dhe publiku.

Gala këndoi këngën ‘Don’t know why’ të Norah James, dukë bërë kështu që të katërt anëtarët e jurisë të shtypnin butonin dhe të kthenin karriget e tyre

Ndërsa në videon e postuar në Facebook në llogarinë e The Voice Kids, thuhej se Gala ka ngitur shumë lart pritshmëritë për këtë natë.

”Beteja mes katër trajnerëve për një talent nuk ka qenë kurrë kaq e fortë”, thuhej në mediat belge.

Bashkangjitur gjeni videon e plotë të performancës së Galës. / KultPlus.com

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=218364522545158