Melisa Ibrahimi triumfuese në Rusi, fiton vendin e parë në ‘International Music Competition Moscow’

Pianistja Melisa Ibrahimi është shpallur fituese e vendit të parë në garën ‘International Music Competition Moscow’ që është mbajtur në Rusi, shkruan KultPlus.

Lajmi u bë i ditur nga vetë pianistja, e cila përmes një statusi në rrjetin social Facebook, theksoi se ndjehet shumë e lumtur për triumfin në Rusi

‘Pafundësisht falenderuese ndaj profesoreshës sime Alberta Troni, personi kryesor në arritjet e mia dhe shembulli më i mirë që kam para vetes. Faleminderit familjes për përkrahjen e vazhdueshme’, ka shtuar tutje Ibrahimi. / KultPlus.com

Nora Gjakova fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudistja kosovare e ka fituar medaljen e artë në evenimentin që po mbahet në Gjeorgji. Nora shkëlqeu në kategorinë deri në 57 kilogramë duke i fituar të gjitha meçet.

Në xhiron e parë, Gjakova ishte e lirë, ndërsa në rrethin e dytë e mundi me Ippon ukrainasen Mariia Skora.

Në meçin e dytë garuesja kosovare e mposhti po ashtu me Ippon garuesen nga Austria, Sabrina Filzmoser. Ndërkaq, në çerekfinale Nora ajo e mundi serben Marica Perisic.

Gjakova ishte e sigurt edhe në gjysmëfinale, ku ishte më e mirë se sllovenia Kaja Kajzer.

E në finale, 28 vjeçarja u tregua më e suksesshme se garuesja nga Gjeorgjia, Eteri Liparteliani, duke fituar kështu edhe pikë olimpike. Kosova po përfaqësohet në këtë Grand Slam me katër garues.

Nesër do të garojnë dy xhudistët tjerë të Kosovës, Akil Gjakova dhe Laura Fazliu, kurse të dielën Loriana Kuka. / KultPlus.com

Gala Aliaj shpallet fituese e “The Voice Kids” në Belgjikë

Fituesja e këtij edicioni në spektalin “The Voice Kids” në Belgjikë është një shqiptare. Ajo është Gala Aliaj, vajza e artistit Robert Aliaj, e cila në fakt spikati që në nisje të konkurimit të saj në këtë program, duke tërhequr vëmendjen e jurisë dhe publikut.

Në mbrëmjen finale Gala performoi dy këngë të Elton John duke marr kështu trofeun e spektaklit.

Kujtojmë se Gala jeton në Blegjikë, aty ku dhe ka lindur, ndërkohë që ka tërhequr vëmendjen për zërin e saj që në audicionet e fillimit, ku anëtarët e jurisë kthenin menjëherë karriget, që në notat e para të këngës. Edhe mediat belge e kanë vlerësuar vokalin dhe talentin e Gala Aliaj. / KultPlus.com

Jonida Brahimaj fituese e Lyra Fest 2017-të

Festivali i këngës për fëmijë Lyra Fest sivjet realizon edicionin e 11-të tij duke krijuar traditë në qytetin e Gjakovës.

Mbrëmë ky festival në skenën e tij solli magji për fëmijët dhe në fund fare u ndanë edhe çmimet. Vendin e parë e mori Jonida Brahimaj, ku muzikën e këngës e kishte bërë kompozitori i njohur kosovar Memli Kelmendi, shkruan KultPlus.

KultPlus, po i publikon fituesit e sivjetmë të Lyra Fest, nga vendi i parë e tutje:

Vendi I – Jonida Brahimaj, muzika: Memli Kelmendi.
Vendi II – Flutra Lokaj, muzika: Shkodran Tolaj; dhe Mario Zaja&Anxhela Vathi, muzika: Ylli Kalaja.
Vendi III – Krojza Krasniqi, muzika: Butrint Bicurri;
Vesa Konjufca, muzika: Armend Rexhepagiqi;
Vlera Shala, muzika: Mimoza Kurshumlia.
Çmimi “Lyra Fest 2017” – Oqeana&Perla Batalli, muzika: Mimoza Kurshumlia.
Çmimi “Paraqitja më e mirë skenike” – Krojza Krasniqi, muzika: Butrint Bicurri.
Çmimi “Dueti më i mirë” – Nota Qirezi&Riga Maxhuni, muzika: Urim Qirezi.
Çmimi “Debutanti më i mirë” – Elis Bajrami, muzika: Hysni Klinaku; Erion Ballanca, muzika: Vagner Nushi.
Çmimi i shkollës “Misbah&Friends” – Vesa Konjufca, muzika Armend Rexhepagiqi.
Sivjet në Lyra Fest numri i këngëve pjesëmarrëse ishte mbi 200, me autor të ndryshëm nga të gjitha trojet shqiptare./ KultPlus.com

Ana Kodra do të përfaqësojë Shqipërinë në Junior Eurovision (VIDEO)

Këngëtarja e vogël Ana Kodra, u shpall fituese e Junior Fest Albania, duke fituar kështu të drejtën e përfaqësimit të Shqipërisë në Junior Eurovision Song Contest, shkruan KultPlus.

Me këngën ‘Mos ma prekni pemën’, me muzikë të Kristi Popes e tekst të Jorgo Papingjit, Ana do të ngjitet në skenën e Junior Eurovision më 26 nëntor në Tbilisi të Gjeorgjisë.

Ana se fundmi fitoi edhe në Festivalin Mbarëkombëtarë të Këngës për Fëmijë në Shkodër./ KultPlus.com

‘O zambak lule n’parajsë’ fitoi çmimin e parë të ‘Zambakut të Prizrenit’

“O zambak lule n’parajsë” është fituese e edicionit të 29-të të festivalit “Zambaku i Prizrenit”, i cili u mbyll mbrëmë.

Në kinemanë Lumbardhi në Prizren, të dielën në mbrëmje u mbajt edicioni i 29-të i këngës së vjetër qytetare “Zambaku i Prizrenit”.

Në edicionin e 29-të u paraqitën 15 këngë, të cilat garuan për çmimet tradicionale të festivalit.

Juria profesionale në këtë përbërje: Kriste Lekaj ( kompozitor), Butrint Bicurri (kompozitor), Kreshnik Aliçkaj (kompozitor), dhe Osman Goranci (publicist), vendosi që çmimin e parë t’ia ndajë këngës “O zambak lule n’ parajsë” me tekst të Hivzi Krasniqit, kompozuar dhe orkestruar nga Tomor Berisha, e kënduar nga Majlinda Cikaqi dhe Kushtrim Kelani.

Çmimin e dytë e fitoi kënga “Ugurlar olsun” me tekst të autorit Shahin Çangae, kompozuar nga Hysein Kazaz, orkestruar nga Edon Ramadani e kënduar nga Tolga Kazaz.

Çmimin e tretë e ftoi kënga “Elegji për dashuri” e Artan Bakisë, i cili e ka bërë tekstin, kompozimin, orkestrimin dhe e këndoi.

Çmimin “Zambaku i argjendtë” si çmim i publikut e fitoi kënga “Balada X” me tekst të autorit Lebit Murtishi me kompozim dhe orkestrim të Besim Berishës e kënduar nga Andi Qerreti dhe Vanesa Kastrati.

Për interpretim më të mirë u vlerësua këngëtari Ilsi Ademi.

Teksti më i mirë u vlerësua teksti i këngës “Violine e vjetër” i autorit Agron Kalludra./ KultPlus.com