Yjet e Hollivudit infektohen pas pjesëmarrjes në “Golden Globes”

Një numër i madh personazhesh të famshëm kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, pas pjesëmarrjes së tyre në “Golden Globes”, sipas BBC.

Disa yje, duke përfshirë Collin Farrell, Brendan Gleeson, Jamie Lee Curtis dhe Michelle Pfeiffer njoftuan se ishin infektuar me koronavirus, në ditët pas ndarjes së çmimeve.

Gjatë ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Critics Choice”, të cilat u transmetuan të dielën, të pranishmëve iu kërkua testi i Covid-19 ndërsa lista e yjeve që mungonin po rritej.

“Më vjen shumë keq që po mungoj sot në çmimet ‘Critics Choice’. Por, për shkak të Covid-19″, shkroi Pfeiffer në një postim në Instagram.

Pfeiffer pritej t’i jepte aktorit Jeff Bridges çmimin për “Arritje në Karrierë”, të cilit iu dorëzua nga John Goodman.

“Fatkeqësisht, nuk do të jem në festimet e fundjavës duke brohoritur për miqtë dhe kolegët e mi. Jeta sipas kushteve të jetës”, shkroi Curtis në Instagram.

Bashkëpunëtorët e saj në filmin “Everything Everywhere All at Once” morën pesë çmime, duke përfshirë edhe “Filmin më të Mirë”.

“Masat paraprake të sigurisë për Covid-19 si testet, vaksinimi dhe kërkesa për vendosjen e maskave kanë qenë jokonsistente këtë sezon çmimesh”, sipas “The Hollywood Reporter”./ KultPlus.com

Shpallen nominimet për “Golden Globes 2023”

Edicioni i 80-të i “Golden Globes” do të mbahet më 10 janar 2023, në orën 20:00 nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni, në NBC dhe Peacock.

Të nominuarit për edicionin e 80-të të ngjarjes vjetore “Golden Globes” tashmë janë shpallur nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni.

Nominimet u shpallën nga Mayan Lopez dhe Selenis Leyva të serialit të ri komedik të NBC, “Lopez vs. Lopez” dhe Helen Hoehne, presidente e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollywoodit (HFPA).

Ata prezantuan pesë të nominuarit për secilën nga 27 kategoritë e çmimeve.

Lista e plotë e të nominuarve për çmimet “Golden Globe Award”:

Filmi, Drama më e mirë

AVATAR: THE WAY OF WATER (Walt Disney Studios Motion Pictures)

ELVIS (Warner Bros)

THE FABELMANS (Universal Pictures)

TAR (Focus Features)

TOP GUN: MAVERICK (Paramount Pictures)

Performanca më e mirë nga një aktore në një dramë

CATE BLANCHETT TAR

OLIVIA COLMAN EMPIRE OF LIGHT

VIOLA DAVIS THE WOMAN KING

ANA DE ARMAS BLONDE

MICHELLE WILLIAMS THE FABELMANS

Performanca më e mirë nga një aktor në një dramë

AUSTIN BUTLER ELVIS

BRENDAN FRASER THE WHALE

HUGH JACKMAN THE SON

BILL NIGHY LIVING

JEREMY POPE THE INSPECTION

Filmi, muzikal ose komedia më e mirë

BABYLON (Paramount Pictures)

THE BANSHEES OF INISHERIN (Searchlight Pictures)

EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE (A24)

GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY (Netflix)

TRIANGLE OF SADNESS (Neon)

Performanca më e mirë nga një aktore në një film, muzikal apo komedi

LESLEY MANVILLE MRS. HARRIS GOES TO PARIS

MARGOT ROBBIE BABYLON

ANYA TAYLOR-JOY THE MENU

EMMA THOMPSON GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE

MICHELLE YEOH EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal apo komedi

DIEGO CALVA BABYLON

DANIEL CRAIG GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY

ADAM DRIVER WHITE NOISE

COLIN FARRELL THE BANSHEES OF INISHERIN

RALPH FIENNES THE MENU

Filmi më i mirë i animuar

GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO (Netflix)

INU-OH (GKIDS)

MARCEL THE SHELL WITH SHOES ON (A24)

PUSS IN BOOTS: THE LAST WISH (Universal Pictures)

TURNING RED (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Filmi më i mirë në një gjuhë tjetër të huaj

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT (GERMANY) (Netflix)

ARGENTINA, 1985 (ARGENTINA) (Amazon Prime Video)

CLOSE (BELGIUM / FRANCE / NETHERLANDS) (A24)

DECISION TO LEAVE (SOUTH KOREA) (MUBI)

RRR (INDIA) (Variance Films)

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor

ANGELA BASSETT BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

KERRY CONDON THE BANSHEES OF INISHERIN

JAMIE LEE CURTIS EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

DOLLY DE LEON TRIANGLE OF SADNESS

CAREY MULLIGAN SHE SAID

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor

BRENDAN GLEESON THE BANSHEES OF INISHERIN

BARRY KEOGHAN THE BANSHEES OF INISHERIN

BRAD PITT BABYLON

KE HUY QUAN EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

EDDIE REDMAYNE THE GOOD NURSE

Regjisori më i mirë

JAMES CAMERON AVATAR: THE WAY OF WATER

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

BAZ LUHRMANN ELVIS

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

STEVEN SPIELBERG THE FABELMANS

Skenaristi më i mirë

TODD FIELD TAR

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

SARAH POLLEY WOMEN TALKING

STEVEN SPIELBERG, TONY KUSHNER THE FABELMANS

Kënga më e mirë origjinale

“CAROLINA” — WHERE THE CRAWDADS SING

Muzika nga: Taylor Swift

Muzika nga: Taylor Swift

“CIAO PAPA” — GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO

Muzika nga: Alexandre Desplat

Muzika nga: Roeban Katz, Guillermo del Toro

“HOLD MY HAND” — TOP GUN: MAVERICK

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop, Benjamin Rice

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop

“LIFT ME UP” — BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

“NAATU NAATU” — RRR

Muzika nga: M.M. Keeravani

Muzika nga: Kala Bhairava, Rahul Sipligunj

Dramë më e mirë televizive

BETTER CALL SAUL AMC+/AMC

THE CROWN NETFLIX

HOUSE OF THE DRAGON HBO MAX

OZARK NETFLIX

SEVERANCE APPLE TV+

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive

EMMA D’ARCY HOUSE OF THE DRAGON

LAURA LINNEY OZARK

IMELDA STAUNTON THE CROWN

HILARY SWANK ALASKA DAILY

ZENDAYA EUPHORIA

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive

JEFF BRIDGES THE OLD MAN

KEVIN COSTNER YELLOWSTONE

DIEGO LUNA ANDOR

BOB ODENKIRK BETTER CALL SAUL

ADAM SCOTT SEVERANCE

Seria më e mirë televizive – muzikal apo komedi

ABBOTT ELEMENTARY ABC

THE BEAR FX

HACKS HBO MAX

ONLY MURDERS IN THE BUILDING HULU

WEDNESDAY NETFLIX

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri të limituar

TARON EGERTON BLACK BIRD

COLIN FIRTH THE STAIRCASE

ANDREW GARFIELD UNDER THE BANNER OF HEAVEN

EVAN PETERS DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

SEBASTIAN STAN PAM & TOMMY

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri të limituar

JENNIFER COOLIDGE THE WHITE LOTUS

CLAIRE DANES FLEISHMAN IS IN TROUBLE

DAISY EDGAR-JONES UNDER THE BANNER OF HEAVEN

NIECY NASH DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

AUBREY PLAZA THE WHITE LOTUS

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor në muzikal apo komedi

ELIZABETH DEBICKI THE CROWN

HANNAH EINBINDER HACKS

JULIA GARNER OZARK

JANELLE JAMES ABBOTT ELEMENTARY

SHERYL LEE RALPH ABBOTT ELEMENTARY

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor në muzikal apo komedi

JOHN LITHGOW THE OLD MAN

JONATHAN PRYCE THE CROWN

JOHN TURTURRO SEVERANCE

TYLER JAMES WILLIAMS ABBOTT ELEMENTARY

HENRY WINKLER BARR / KultPlus.com

77 vjeçari O Yeong-su, aktori i parë korean që fiton çmim në ‘Golden Globes’ për rolin e tij në “Squid Game”

Ylli i Squid Game, O Yeong-su, ka fituar çmimin “aktori më i mirë në rol dytësor” në Golden Globes, për rolin e tij në dramën hit të Netflix.

Aktori 77-vjeçar nga Koreja e Jugut, i cili kurrë nuk ka fituar një Golden Globe më parë, fitoi çmimin kryesor për portretizimin e tij të Oh II-nam. I referuar gjithashtu si “The Host” ose “Player 001”.

O Yeong-su është aktori i parë korean në historinë e Golden Globes që fiton një çmim. Ai mundi Billy Crudup (The Morning Show), Kieran Culkin (Succession), Mark Duplass (The Morning Show) dhe Brett Goldstein (Ted Lasso).

Fitorja e tij u njoftua në një ceremoni private në Los Anxhelos, pasi transmetimi i drejtpërdrejtë i këtij viti u anulua.

“Pasi dëgjova lajmin, i thashë vetes për herë të parë, ‘ti je një tip i mirë’”, tha O në një deklaratë të lëshuar nga Netflix.

“Nuk jemi më ne brenda botës, është bota brenda nesh. Duke përqafuar aromën e kulturës sonë dhe dashurinë për familjen time, ju falënderoj të gjithëve në botë. Ju uroj një jetë të bukur”, tha tutje ai.

O Yeong-su filloi karrierën e tij të aktrimit në skenë, duke u shfaqur në mbi 200 prodhime teatrore nga viti 1967. Kjo përpara se ai të kalonte në film dhe televizion.

Që nga publikimi i tij në shtator, ‘Squid Game’ është bërë seriali më i ndjekur i Netflix në 94 vende, me 142 milionë shikime. / KultPlus.com

“Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet askund

Dhe fituesi është: Kush e di?

Ceremonia e “Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet dhe do të jetë një ngjarje tërësisht private, informojnë mediat e huaja. Fituesit e këtij viti do të publikohen gjatë eventit 90-minutësh në faqen zyrtare të internetit të “Golden Globes”.

Organizata ka njoftuar se fituesit do të postohen edhe në Twitter. Kjo deklaratë vjen vetëm pak ditë para datës 9 Janar që është caktuar spektakli.

Ceremonia u anulua nga rrjetet televizive pasi shoqatës iu evidentua mungesë e diversitetit. Të martën, u njoftua se ky vit nuk do të kishte tapet të kuq, audiencë, shtyp apo prezantues të famshëm, por vetëm masa anti-covid. / KultPlus.com