”Oppenheimer” fiton Golden Globe

Golden Globes u shënua dje nga triumfi i  “Oppenheimer”, fituesi i madh i ceremonisë, por nderime gjithashtu të larta pati edhe për filmin francez “Anatomie d’une Chute”.

Filmi biografik i Christopher Nolan për babain e bombës atomike mori pesë çmime dhe fitoi të gjitha kategoritë kryesore: filmi më i mirë dramatik, regjisori më i mirë, aktori më i mirë për Cillian Murphy, i cili luan Robert Oppenheimer, dhe aktori më i mirë dytësor për Robert Downey Jr.

Më poshtë renditen të gjithë fituesit:

Filmi më i mirë – dramë

Oppenheimer

Aktorja më e mirë – dramë

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

Barbie

Aktori më i mirë – muzikal ose komedi

Nicolas Cage, Dreams scenario

Seriali më i mirë televiziv – dramë

1923

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë

Helen Mirren, 1923

Seriali më i mirë televiziv – muzikal ose komedi

The bear

Seriali më i mirë i kufizuar, seriali antologjik ose filmi televiziv

All the Light We Cannot See

Arritje kinematografike dhe të ardhura

Barbie

Kënga më e mirë origjinale

”Addicted to Romance” by Bruce Springsteen and Patti Scialfa (”She Came to Me”)

Aktori më i mirë – dramë

Bradley Cooper, Maestro
Cillian Murphy, Oppenheimer – FITUES
Aktorja më e mirë – muzikal ose komedi

Fantasia Barrino, The color Purple
Emma Stone, Poor Things – FITUESE

Regjisori më i mirë

Bradley Cooper, Maestro

Filmi më i mirë i animuar
Djaloshi dhe Heroni – FITUES
Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Pedro Pascal, The Last of Us
Kieran Culkin, Succession – FITUES
Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Rachel Brosnahan, Zonja Maisel e mrekullueshme
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Ayo Edebiri, The bear

Filmi më i mirë joanglisht

Anatomy of a fall

Performanca më e mirë në stand-up komedi në TV

Ricky Gervais, Ricky Gervais Armageddon – FITUES

Aktori më i mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Bill Hader, Barry
Jeremy Allen White, Ariu – FITUES

Skenari më i mirë

Greta Gerwig dhe Noah Baumbach, Barbie
Aktori më i mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Billy Crudup, Shfaqja e mëngjesit
Matthew Macfadyen, Pasardhja – FITUESI

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një serial televiziv

Elizabeth Debicki, Kurora – FITUESE

Aktori më i mirë në një serial të kufizuar, serial antologjik ose film televiziv

Steven Yeun, Beef – FITUES

Aktorja më e mirë në një serial të kufizuar, serial antologjik ose film televiziv

Ali Wong, Beef – FITUESE

Aktori më i mirë dytësor

Robert Downey Jr, Oppenheimer – FITUES

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Emily Blunt, Oppenheimer./ atsh / KultPlus.com

Shpallen nominimet për “Golden Globes 2023”

Edicioni i 80-të i “Golden Globes” do të mbahet më 10 janar 2023, në orën 20:00 nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni, në NBC dhe Peacock.

Të nominuarit për edicionin e 80-të të ngjarjes vjetore “Golden Globes” tashmë janë shpallur nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni.

Nominimet u shpallën nga Mayan Lopez dhe Selenis Leyva të serialit të ri komedik të NBC, “Lopez vs. Lopez” dhe Helen Hoehne, presidente e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollywoodit (HFPA).

Ata prezantuan pesë të nominuarit për secilën nga 27 kategoritë e çmimeve.

Lista e plotë e të nominuarve për çmimet “Golden Globe Award”:

Filmi, Drama më e mirë

AVATAR: THE WAY OF WATER (Walt Disney Studios Motion Pictures)

ELVIS (Warner Bros)

THE FABELMANS (Universal Pictures)

TAR (Focus Features)

TOP GUN: MAVERICK (Paramount Pictures)

Performanca më e mirë nga një aktore në një dramë

CATE BLANCHETT TAR

OLIVIA COLMAN EMPIRE OF LIGHT

VIOLA DAVIS THE WOMAN KING

ANA DE ARMAS BLONDE

MICHELLE WILLIAMS THE FABELMANS

Performanca më e mirë nga një aktor në një dramë

AUSTIN BUTLER ELVIS

BRENDAN FRASER THE WHALE

HUGH JACKMAN THE SON

BILL NIGHY LIVING

JEREMY POPE THE INSPECTION

Filmi, muzikal ose komedia më e mirë

BABYLON (Paramount Pictures)

THE BANSHEES OF INISHERIN (Searchlight Pictures)

EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE (A24)

GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY (Netflix)

TRIANGLE OF SADNESS (Neon)

Performanca më e mirë nga një aktore në një film, muzikal apo komedi

LESLEY MANVILLE MRS. HARRIS GOES TO PARIS

MARGOT ROBBIE BABYLON

ANYA TAYLOR-JOY THE MENU

EMMA THOMPSON GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE

MICHELLE YEOH EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal apo komedi

DIEGO CALVA BABYLON

DANIEL CRAIG GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY

ADAM DRIVER WHITE NOISE

COLIN FARRELL THE BANSHEES OF INISHERIN

RALPH FIENNES THE MENU

Filmi më i mirë i animuar

GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO (Netflix)

INU-OH (GKIDS)

MARCEL THE SHELL WITH SHOES ON (A24)

PUSS IN BOOTS: THE LAST WISH (Universal Pictures)

TURNING RED (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Filmi më i mirë në një gjuhë tjetër të huaj

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT (GERMANY) (Netflix)

ARGENTINA, 1985 (ARGENTINA) (Amazon Prime Video)

CLOSE (BELGIUM / FRANCE / NETHERLANDS) (A24)

DECISION TO LEAVE (SOUTH KOREA) (MUBI)

RRR (INDIA) (Variance Films)

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor

ANGELA BASSETT BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

KERRY CONDON THE BANSHEES OF INISHERIN

JAMIE LEE CURTIS EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

DOLLY DE LEON TRIANGLE OF SADNESS

CAREY MULLIGAN SHE SAID

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor

BRENDAN GLEESON THE BANSHEES OF INISHERIN

BARRY KEOGHAN THE BANSHEES OF INISHERIN

BRAD PITT BABYLON

KE HUY QUAN EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

EDDIE REDMAYNE THE GOOD NURSE

Regjisori më i mirë

JAMES CAMERON AVATAR: THE WAY OF WATER

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

BAZ LUHRMANN ELVIS

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

STEVEN SPIELBERG THE FABELMANS

Skenaristi më i mirë

TODD FIELD TAR

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

SARAH POLLEY WOMEN TALKING

STEVEN SPIELBERG, TONY KUSHNER THE FABELMANS

Kënga më e mirë origjinale

“CAROLINA” — WHERE THE CRAWDADS SING

Muzika nga: Taylor Swift

Muzika nga: Taylor Swift

“CIAO PAPA” — GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO

Muzika nga: Alexandre Desplat

Muzika nga: Roeban Katz, Guillermo del Toro

“HOLD MY HAND” — TOP GUN: MAVERICK

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop, Benjamin Rice

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop

“LIFT ME UP” — BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

“NAATU NAATU” — RRR

Muzika nga: M.M. Keeravani

Muzika nga: Kala Bhairava, Rahul Sipligunj

Dramë më e mirë televizive

BETTER CALL SAUL AMC+/AMC

THE CROWN NETFLIX

HOUSE OF THE DRAGON HBO MAX

OZARK NETFLIX

SEVERANCE APPLE TV+

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive

EMMA D’ARCY HOUSE OF THE DRAGON

LAURA LINNEY OZARK

IMELDA STAUNTON THE CROWN

HILARY SWANK ALASKA DAILY

ZENDAYA EUPHORIA

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive

JEFF BRIDGES THE OLD MAN

KEVIN COSTNER YELLOWSTONE

DIEGO LUNA ANDOR

BOB ODENKIRK BETTER CALL SAUL

ADAM SCOTT SEVERANCE

Seria më e mirë televizive – muzikal apo komedi

ABBOTT ELEMENTARY ABC

THE BEAR FX

HACKS HBO MAX

ONLY MURDERS IN THE BUILDING HULU

WEDNESDAY NETFLIX

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri të limituar

TARON EGERTON BLACK BIRD

COLIN FIRTH THE STAIRCASE

ANDREW GARFIELD UNDER THE BANNER OF HEAVEN

EVAN PETERS DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

SEBASTIAN STAN PAM & TOMMY

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri të limituar

JENNIFER COOLIDGE THE WHITE LOTUS

CLAIRE DANES FLEISHMAN IS IN TROUBLE

DAISY EDGAR-JONES UNDER THE BANNER OF HEAVEN

NIECY NASH DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

AUBREY PLAZA THE WHITE LOTUS

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor në muzikal apo komedi

ELIZABETH DEBICKI THE CROWN

HANNAH EINBINDER HACKS

JULIA GARNER OZARK

JANELLE JAMES ABBOTT ELEMENTARY

SHERYL LEE RALPH ABBOTT ELEMENTARY

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor në muzikal apo komedi

JOHN LITHGOW THE OLD MAN

JONATHAN PRYCE THE CROWN

JOHN TURTURRO SEVERANCE

TYLER JAMES WILLIAMS ABBOTT ELEMENTARY

HENRY WINKLER BARR / KultPlus.com

Bekim Fehmiu luan rolin e një romi në filmin ‘Mbledhësit e puplave’ (VIDEO)

Në filmin e vitit 1967 – “Mbledhësi i Puplave”, aktori shqiptar Bekim Fehmiu luante rolin e një romi.

Dhe këtë ditë kur shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve, duhet ta kujtojmë performancën e aktorit me përmasa botërore, i cili lindi më 1 qershor 1936 në Sarajevë.

Filmi 94 minutësh tregon mbi jetën e ciganëve dhe romëve në Jugosllavi, ndërsa krahas Bekimit – në rolin e Beli Pora Perjar, luan edhe Olivera Katarina e Bata Zhivojinoviq.

Në film ka edhe aktorë që e flasim gjuhën rome dhe që i përkasin komunitetit rom.

Titulli origjinal i filmit është ‘Skupljaci Perja’, ndërsa në anglisht ‘I even met happy gypsies’, me regji nga Aleksandar Petroviq.

Filmi u nominua në kategorinë “Academy Award for Best Foreign Language Film” dhe “Golden Globe Award for Best Foreign Language Film”. / KultPlus.com

“Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet askund

Dhe fituesi është: Kush e di?

Ceremonia e “Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet dhe do të jetë një ngjarje tërësisht private, informojnë mediat e huaja. Fituesit e këtij viti do të publikohen gjatë eventit 90-minutësh në faqen zyrtare të internetit të “Golden Globes”.

Organizata ka njoftuar se fituesit do të postohen edhe në Twitter. Kjo deklaratë vjen vetëm pak ditë para datës 9 Janar që është caktuar spektakli.

Ceremonia u anulua nga rrjetet televizive pasi shoqatës iu evidentua mungesë e diversitetit. Të martën, u njoftua se ky vit nuk do të kishte tapet të kuq, audiencë, shtyp apo prezantues të famshëm, por vetëm masa anti-covid. / KultPlus.com

Publikohen nominimet për “Golden Globe”

Zyrtarisht sot janë shpallur nominimet për Golden Globes. Filmat “Belfast” dhe “The Power of the Dog” kanë marrë shtatë nominime secila derisa Lady Gaga dhe Kristen Stewart janë nominuar për “aktorja më e mirë” për rolet e Gucci dhe Diana – të dy yjet bën thirrje për ta bojkotuar këtë event shkaku i “mungesës së diversitetit” në çmime.

Filmat Belfast dhe Power of the Dog janë fimat me më së shumti nominime, gjithsej shtatë.

HFPA – një trup që përbëhet nga 87 gazetarë të cilët votojnë për çmimet GOlden Globe – ka qenë nën kritika të ashpra pasi që asnjë prej tyre nuk ka qenë me ngjyrë.

Pavarësisht këtyre kritikave, HFPA ka nominuar nëntë persona me ngjyrë përfshirë në aktrim dhe regji këtë vit – i njëjti numër sa ishte edhe për çmimet më 2021.

Yjet e tilla si Scarlett Johansson dhe Mark Ruffalo kanë bërë thirrje për bojkot të ‘Golden Globes’, përderisa Tom Cruise ka protestuar me një grup se do t’i rikthen të tre çmimet e Golden Globes që i ka fituar.

Edicioni i 79-të i Golden Globe parashihet të mbahet më 9 janar 2022. Nuk dihet se cili rrjet i televizioneve do ta shfaq atë pasi që NBC nuk do ta transmetojë për shkak të skandalit të cekur më parë.

Nominimet:

Seriali më i mirë televizive / mjuzikëll/komedi

The Great

Hacks

Only Murders in the Building

Reservation Dogs

Ted Lasso  

Aktori më i mirë i serialëve

Brian Cox – Succession

Lee Jaw – Squid Game

Billy Porter – Pose

Jeremy Strong – Succession

Omar Sy – Lupin 

Aktorja më e mirë – mjuzikëll/komedi

Marion Cotillard – Annette

Alana Haim – Licorice Pizza

Jennifer Lawrence – Don’t Look Up

Emma Stone – Cruella

Rachel Zegler – West Side Story

Seriali më i mirë televiziv – zhanri Dramë

Lupin

The Morning Show

Pose

Squid Game

Succession

Aktorja më e mirë në serial televiziv – zhanri Dramë

Uzo Aduba – In Treatment

Jennifer Aniston – The Morning Show

Christine Baranski – The Good Fight

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale

MJ Rodriguez – Pose

Aktori më i mirë në zhanrin e serialëve të kufizuara apo antalogjike

Paul Bettany – WandaVision

Oscar Isaac – Scenes from a Marriage

Michael Keaton – Dopesick

Ewan McGrgeor – Holsten

Tahar Rahim – The Serpent

Seriali më i mirë i kufizuar apo antologjik

Dopesick

American Crime Story: Impeachment

Maid

Mare of Easttown

The Underground Railroad

Aktori më i mire në seriale – zhanri mjuzikëll/komedi

Anthony Anderson – Black-ish

Nicholas Hoult – The Great

Steve Martin – Only Murders in the Building

Martin Short – Only Murders in the Building

Jason Sudeikis – Ted Lass

Aktorja më e mirë dytësore në seriale televizive

Jennifer Coolidge – The White Lotus

Kaitlyn Dever – Dopesick

Andie McDowell – Maid

Sarah Snook – Succession

Hannah Waddingham – Ted Lasso  

Aktorja më e mirë dytësore për rolin e saj në serial TV

Billy Crudup – The Morning Show

Kieran Culkin – Succession

Mark Duplass – The Morning Show

Brett Goldstein – Ted Lasso

O Yeong-Su – Squid Game

Aktorja më e mirë në seriale të kufizuara apo antalogjike

Jessica Chastain – Scenes from a Marriage

Cynthia Erivo – Genius: Aretha

Elizabeth Olsen – WandaVision

Margaret Qualley – Maid

Kate Winslet – Mare of Easttown

Aktorja më e mirë në seriale televizive të zhanrit mjuzikëll/komedi

Hannah Einbender – Hacks

Elle Fanning – The Great

Issa Rae – Insecure

Tracee Ellis Ross – Black-Ish

Jean Smart – Hacks

Regjisori më i mirë – filmi artistik

Kenneth Branagh – Belfast

Jane Campion – The Power of the Dog

Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter

Steven Spielberg – West Side Story

Denis Villeneuve – Dune

Aktori më i mirë në film – zhanri Dramë

Mahershala Ali – Swan Song

Javier Bardem – Being the Ricardos

Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog

Will Smith – King Richard

Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

Aktori më i mirë në film të zhanrit mjuzikëll/komedi

Leo DiCaprio – Don’t Look Up

Peter Dinklage – Cyrano

Andrew Garfield – Tick, Tick… BOOM!

Cooper Hoffman – Licorice Pizza

Anthony Ramos – In the Heights 

Aktori më i mirë në rolin dytësor – zhanri Dramë

Ben Affleck – The Tender Bar

Jamie Dornan – Belfast

Ciaran Hinds – Belfast

Troy Kotsur – CODA

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

Muzika më e mirë

The French Dispatch

Encanto

The Power of the Dog

Parallel Mothers

Dune  

Filmi më i mirë i zhanrit dramë/komedi

Cyrano

Don’t Look Up

Licorice Pizza

Tick Tick Boom

West Side Story

Aktorja më e mirë në film artistik – zhanri dramë

Catriona Balfe – Belfast

Araiana Debose – West Side Story

Kirsten Dunst – The Power of the Dog

Aunjanue Ellis – King Richard

Ruth Negga – Passing

Skenari më i mirë – film

Licorice Pizza

Belfast

The Power of the Dog

Don’t Look Up

Being the Ricardos

Aktorja më e mirë në filmin artistik, zhanri Dramë

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman – The Lost Daughter

Nicole Kidman – Being the Ricardos

Lady Gaga – House of Gucci

Kristen Stewart – Spencer

Filmi më i mirë – dramë

Belfast

CODA

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Filmi më i mirë – i animuar

Encanto

Flee

Luca

My Son Ahmad

Raya and the Last Dragon

Kënga më e mirë origjinale – film artistik

Be Alive from King Richard — Beyoncé Knowles-Carter, Dixson

Dos Orugitas from Encanto — Lin-Manuel Miranda

Down to Joy from Belfast — Van Morrison

Here I Am (Singing My Way Home) from Respect — Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King

No Time to Die from No Time to Die — Billie Eilish, Finneas O’Connell

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Compartment No. 6

Drive My Car

The Hand of God

A Hero

Parallel Mothers / KultPlus.com

Scarlet Johansson akuzon ‘Golden Globe’ për seksizëm, kërkon të bojkotohet ngjarja

Aktorja e famshme amerikane, Scarlet Johansson ka akuzuar Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollywood-it (HFPA), organizatë kjo e cila qëndron pas ceremonisë së madhe të çmimeve filmike ”Golden Globe”, përcjell KultPlus.

Në një deklaratë, Johansson ka akuuar HFPA-në që po toleron seksizmin ndërkohë që ka kërkuar nga të tjerët në industrinë e filmit që ta bojkotojnë organizatën der sa të arrihet në ndryshme rrënjësore në këtë drejtim.

“Në të kaluarën, kjo shpesh ka nënkuptuar përballjen me pyetje dhe vërejtje seksiste nga disa anëtarë të HFPA që kufizohen me ngacmime seksuale. Kjo është arsyeja e saktë pse unë, për shumë vite, refuzova të merrja pjesë në konferencat e tyre”, ka thënë Johansson.

HFPA-ja është e përbërë nga rreth 90 gazetarë ndërkombëtarë. Ata çdo vit përzgjedhin fituesit e Golden Globe Awards e cila ndryshe njihet si ngjarja më e madhe e filmit në botë, pas “The Oscars”. / KultPlus.com

12 vjeçarja Helena Zengel nominohet për Golden Globe

Aktorja gjermane, 12-vjeçarja Helena Zengel është nominuar për Golden Globe për kthesën e saj përballë Tom Hanks në Western, News of the World.

Me këtë njohje për debutimin e saj në filmin amerikan, ajo bëhet një nga aktorët më të rinj të nominuar ndonjëherë nga Shoqata e Shtypit të Huaj Hollywood.

Ky sukses i vjen aktores pas Çmimit Gjerman të Filmit ku në moshën 11 vjeçare ajo u zgjedhë aktorja më e mirë. / KultPlus.com

Universal Pictures

Shtyhet ceremonia e ndarjes së shpërblimeve “Globi i Artë”

Ceremonia e përvitshme e ndarjes së shpërblimeve kinematografike, “Globi i Artë”, të cilat i ndanë Shoqata e Gazetarëve të Huaj, zakonisht mbahet në javën e parë të janarit por për shkak të vonesave në projektet filmike, të shkaktuara si pasojë e pandemisë së koronavirusit, kjo ngjarje e cila mbahet në Beverly Hills të Kalifornisë, tani është shtyrë për datën 28 shkurt të vitit 2021, transmeton Koha.

Në një mesazh të postuar në llogarinë zyrtare të Shoqatës së Gazetarëve të Huaj në Twitter shkruhej: “Jemi të lumtur t’iu informojmë se edicioni i 78-të i ceremonisë së përvitshme ‘Globi i Artë’, do të mbahet të dielën më 28 shkurt të vitit 2021. Ceremonia do të transmetohet live në kanalin NBC, ndërsa do të zërë vend në hotelin “The Beverly Hilton” të Kalifornisë.”

Lajmi i shtyrjes së kësaj ngjarjeje e cila e fillon zyrtarisht sezonin e shpërblimeve në Hollywood, vjen pak koha pasi Akademia e Arteve dhe Shkencave e cila është përgjegjëse për organizimin e ceremonisë “Oscar”, e bëri të ditur lajmin se po e shtynë atë për dy muaj, pra për 25 prill të vitit 2021.

Edhe ceremonia britanike e ndarjes së shpërblimeve kinematografike “BAFTA”, e ka shtyrë datën e mbajtjes për 11 prill të vitit të ardhshëm.

Zakonisht, këto tri ceremoni organizoheshin disa javë larg njëra-tjetrës, por ky orar i ri lë hapësirë prej dy muajsh ndërmjet ceremonive, “Globi i Artë” dhe “Oscar”. / KultPlus.com

Pas shumë kohësh Jennifer Lopez nominohet në “Golden Globe”

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez është nominuar për çmimin “Golden Globe”, për rolin e saj si Ramona në filmin “Hustlers”.

Ky është nominimi i parë për Golden Globe pas 20 vitesh për artisten. Ajo ka publikuar një video në Instagramin e saj ku shprehet mjaft e emocionuar për këtë nominim.

“Jam shumë e entuziazmuar dhe po aq e emocionuar që kam arritur ta njoh këtë rol,” – tha Lopez.

Artistja e njohur u nominua për herë të fundit në Golden Globe në vitin 1997 për rolin e saj në filmin “Selena”. /KultPlus.com

“Golden Globe” i Marilyn Monroe shitet në ankand me çmim rekord

Statuja e çmimit për “World Film Favourite Female” bëri historinë si “Golden Globe” më i shitur në një ankand.

Statuja e vitit 1961 e ikonës së Hollywood, Marilyn Monroe u shit për 250 mijë dollarë. Ky është i vetmi “Golden Globe” në botë që është shitur me një çmim kaq të lartë në një ankand.

Makina e Monroe 1956 Ford Thunderbird, dy vendëshe, doli në ankand për herë të parë dhe shkoi nën çekiç për 490,000 dollarë në Icons & Idols: Hollywood.

Aktorja u fotografua duke i dhënë makinës me bashkëshortin e saj, dramaturgun Arthur Miller, menjëherë pas martesës së tyre në qershor 1956.

Legjenda e ekranit mbajti në pronësi automjetin për gjashtë vjet deri pak para vdekjes së saj në 1962, shkruan ata.

Darren Julien, president i ankandit Julien, tha se makina ishte “jo vetëm pjesë e historisë së automobilave por vjen me një atmosferë magjepsëse, romancë dhe tragjedi të një legjende të vërtetë të Hollywood”.

Tapeti i kuq në të zeza (FOTO)

Derisa Golden Globe Awards mbrëmë shënoi 75 vjetorin e tij, qilimi i kuq u mbush me fustane dhe veshje me ngjyrë të zezë. Kjo ishte përtej modës, duke fshehur një kauzë solidariteti me çdo grua që ka përjetuar abuzim seksual, shkruan KultPlus.

Qilim i kuq i Golden Glove zakonisht është një paradë e modës së ndritshme dhe të guximshme. Ndërsa ky vit i solli shumicën e yjeve në të zeza për të dhënë kështu një kundërpërgjigje ndaj ngacmimit dhe abuzimit seksual në Hollivud, kështu duke e shndërruar këtë ceremoni në një natë solidariteti me të gjitha viktimat.

Time’s Up, ishe iniciativa pas të cilit fshihej mesazhi i fuqishëm i këtij viti. Përmes veshjeve e fjalimeve të kësaj mbrëmje të pranishmit i dërguan një mesazh të miliona njerëzve në të gjithë globin.

Time’s Up është një projekt e kundër ngacmimeve seksuale i themeluar në vitin 2018 kundër sjelljeve të Weinstein . Më parë këtë muaj, aktoret si Reese Witherspoon, Tracee Ellis Ross dhe Brie Larson filluan iniciativën #TimesUp, një plan veprimi, i cili promovon barazinë gjinore dhe racore në të gjitha industritë.

Disa nga yjet erdhën tërësisht në të zeza ndërsa të tjerët e thyen pak këtë ngjyrë. Shumë prej tyre gjithashtu vendosën në veshjet e tyre një shenjë të vogël në të cilën shkruhej “Time’s Up”.

KultPlus ju përcjellë disa nga yjet e njohura të kësaj mbrëmje të cilët erdhën të veshur në të zeza. Disa nga ta janë: Meryl Streep, Angelina Jolie Kelly Clarkson, Natalie Portman, Helen Mirren, Mariah Carey, Emma Stone, Kendall Jenner, Eva Longoria, Justin Timberlake and Jessica Biel, Nicole Kidman e shumë të tjerë./ KultPlus.com

Pse burrat e Hollivudit do të vishen në të zeza në ceremoninë e Golden Globe?

Për herë të parë, aktorët kryesorë të Hollivudit do t’ua dedikojnë veshjen e tyre disa grave. Aktorët më të njohur kanë nxjerrë një njoftim në fillim të këtij muaji, se ata do të vishen në kostume të zeza në Golden Globe, për tu solidarizuar me viktimat e sulmit dhe ngacmimeve seksuale, përcjellë KultPlus.

Dwayne Johnson ka konfirmuar se shumë aktorë meshkuj do të bëjnë të njëjtën gjë. “Po, burrat duke u veshur të gjithë në të zeza do të solidarizohen me gratë për të protestuar kundër pabarazisë gjinore në Golden Globe që do të mbahet këtë vit”, ka shkruar stilisti i famshëm Ilaria Urbinati në Instagramin e tij këtë javë. /KultPlus.com