Së shpejti sezoni i dytë i “Squid Game”: Netflix zbulon aktorë të rinj

“Squid Game”, një nga serialet e vitit 2021 që mori zemrat e milionave njerëzve do të shfaqet së shpejti edhe me një sezon të dytë.

Sezoni i parë i këtij seriali përfundoi më një sukses të jashtëzakonshëm dhe me një shikueshmëri mbarë botërore.

Së shpejti do të shfaqet edhe sezoni i dytë i “Squid Game”, premiera e të cilit pritet të dalë në fillim të vitit 2024.

Netflix bëri të ditur disa nga aktorët që do të marrin pjesë në këtë sezon të “Squid Game”. Bëhet fjalë për 34 vjeçarin, Yim Si-wan, Kang Ha-neul , Park Sung Hoon  dhe Yang Dong Geun, shkruan News in Germany.

Më i njohuri nga katër emrat është Yim Si-wan, i cili përpos që ka luajtur në filma dhe seriale të ndryshme koreane, është edhe pjesë e grupit K-pop ZE:A.
Ndërsa, tre aktorët e tjerë pjesëmarrës të këtij seriali janë interpretues me përvojë në vendin e tyre.

Gjithashtu, në këtë sezon do të rikthehet edhe aktori kryesor nga sezoni i pare.

Regjisori i këtij seriali, Hwang Dong-Hyuk  ndau një postim në Twitter, në të cilin ai njoftoi për rikthimin e personazhit kryesor, Gi-Hun. / KultPlus.com

Netflix tregon se a u lëndua ndonjë garues i reality show-it, Squid Game

Tre persona morën trajtim mjekësor gjatë xhirimeve të një reality show “Squid Game”, ka konfirmuar Netflix, por tha se “pretendimet për lëndime të rënda janë të pavërteta” pasi një garues pretendoi se njerëzit ishin larguar me barelë.

Loja Squid: The Challenge do të shohë 456 garues që konkurrojnë për një çmim të madh në para, ashtu si në dramën imagjinare të Koresë së Jugut. Reality show aktualisht është duke u filmuar në Cardington Studios, një ish-bazë e RAF në Bedfordshire në Mbretërinë e Bashkuar.

Tabloidi në Mbretërinë e Bashkuar, The Sun foli me një konkurrent të paidentifikuar, i cili pretendoi se shumë njerëz kishin kërkuar kujdes mjekësor për shkak të temperaturave të ftohta në studio ndërsa konkurronin në lojën e parë, Red Light, Green Light.

“Edhe nëse hipotermia fillonte, atëherë njerëzit ishin të gatshëm të qëndronin për aq kohë sa të ishte e mundur, sepse shumë para ishin në lojë,” tha garuesi anonim për Sun. “Shumë ishin të vendosur të mos lëviznin, kështu që qëndruan atje për një kohë të gjatë.
“Kishte njerëz që erdhën duke menduar se do të bëheshin milionerë, por ata u larguan me lot.”

Loja Red Light, Green Light përfshin vrapimin e shpejtë në një dritë jeshile dhe qëndrimin krejtësisht të qetë dhe të heshtur kur drita ndryshon në të kuqe.
“Ishte si një zonë lufte,” tha garuesi për Sun. “Njerëzit po transportoheshin nga mjekët, por ne nuk mund të thoshim asgjë. Nëse flisni, atëherë jeni jashtë … Mund të dëgjoni dikë të thërrasë ‘mjek’ dhe ekuipazhi do të nxitonte.

Pasi dolën raportet, Netflix tha se tre persona u trajtuan në “kushte të lehta mjekësore”.

Një zëdhënës i tha BBC-së se mjekët ishin në set gjatë gjithë kohës dhe se kishte “investuar në të gjitha procedurat e duhura të sigurisë”.

“Ndërsa ishte shumë ftohtë në set – dhe pjesëmarrësit ishin të përgatitur për këtë – çdo pretendim për lëndim të rëndë është i pavërtetë,” thanë ata.

Në dramën origjinale, 456 garues konkurrojnë në versione vdekjeprurëse të lojërave për fëmijë për një çmim të madh në para. Ajo u pa gjerësisht si një kritikë e kapitalizmit dhe krizës personale të borxhit të Koresë së Jugut. Nëntë muaj pasi u lançua, Netflix njoftoi se do të ftonte

456 njerëz të luftonin për 4.56 milionë dollarë amerikanë (6.4 milionë dollarë australianë, 3.7 miliardë £) në një version reality show.
Brandon Riegg, nënkryetari i Netflix-it për serialet e pascript dhe dokumentarë, e ka quajtur reality show një “eksperiment social”.

Squid Game ishte programi më i shikuar i Netflix në vitin 2021 dhe u vlerësua në mënyrë të vetme me tërheqjen e 4.4 milionë abonentëve të rinj në shërbimin e transmetimit dhe rritjen e fitimeve të kompanisë në 1.45 miliardë dollarë amerikanë ./21Media/ KultPlus.com

Regjisori i ‘Squid Game’ në dilemë për ringjalljen e personazheve të vdekur në sezonin e dytë

Drejtori i serialit të madh hit të Netflix “Squid Game” tha të premten se ai ishte në një dilemë nëse dhe si të ringjallte personazhet e vdekur ndërsa përgatitej për një sezon të dytë pasi bëri histori në Emmys javën e kaluar, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

“Squid Game” u bë seriali më i shikuar i Netflix ndonjëherë pas publikimit të tij shtatorin e kaluar, duke krijuar meme të panumërta në internet dhe kostume të Halloween dhe duke filluar shitjet e tutave jeshile.

Drama e mbijetesës prej nëntë episodesh ofron një përrallë të shoqërisë kapitaliste thellësisht të pabarabartë, me konkurrentët me para të gatshme që luajnë lojëra fëmijërie për një shans për shuma parash që ndryshojnë jetën.

Regjisori-skenari Hwang Dong-hyuk fitoi një Emmy për regji të jashtëzakonshme për një serial dramatik, ndërsa aktori kryesor Lee Jung-jae fitoi nderin për aktorin më të mirë në dramë. Të dy ishin aziatikët e parë që fituan ato tituj dhe të parët nga një seri jo-anglisht.

Hwang tha se ai kishte krijuar tashmë lojëra që do të luheshin në sezonin e dytë dhe po shkruante një skenar, por ishte në dilemë për personazhet e vdekur si Ji-young dhe Sae-byeok.

Sezoni i ri do të xhirohet vitin e ardhshëm dhe do të publikohet në vitin 2024.

“Unë dua të ringjall Ji-young, por edhe shoqja e saj më e mirë Sae-byeok vdiq, kështu që po mendoj se çfarë të bëj,” tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi në Seul me ekipin e dramës dhe aktorët.

“Kaq shumë personazhe vdiqën, veçanërisht njerëz të dashur. Më vjen keq që i vrava kaq lehtë; nuk e dija se kjo po vinte.”

Nderi regjisor i Emmy-t mishëroi udhëtimin e pa ëndërruar të Hwang me serialin, por ai ishte i zhgënjyer nga humbja e trofeut për serialin më të mirë dramatik, i cili shkoi për “Succession” të HBO.

“Sigurisht, ajo që doja më shumë ishte seriali më i mirë dramatik. Sepse mbi të gjitha, vjen në fund të ceremonisë ku të gjithë në ekip dalin në skenë, kështu që shpresoja për një moment të tillë,” tha ai.

“Kur dëgjova një tingull “S” kur e shpallën, mendova se ishte “Squid”, por më pas doli të ishte “Success”, kështu që mbaj mend që u zhgënjeva pak”, shtoi ai me një buzëqeshje të lehtë./ KultPlus.com

‘Succession’, ‘Squid Game’ apo ndonjë surprizë, sonte zbulohen fituesit e ‘Emmy’

Yjet e Hollivudit do të mblidhen të hënën mbrëma për të bërë dolli për më të mirat e televizionit në çmimet vjetore Emmy, ku drama “Succession” do të luftojë sensacionin koreano-jugor “Squid Game” për çmimin kryesor, transmeton KultPlus.

Të dy po konkurrojnë për trofeun e serialit më të mirë dramatik në ceremoninë e tapetit të kuq që do të transmetohet drejtpërdrejt në rrjetin NBC të Comcast Corp (CMCSA.O) dhe do të transmetohet në Peacock. Anëtari i kastit për një kohë të gjatë të “Saturday Night Live” Kenan Thompson do të presë ngjarjen duke filluar nga ora 17:00. koha lokale (8 pasdite) në qendër të Los Anxhelosit.

Konkurrenca është e ashpër, sipas ekspertëve të çmimeve, me disa shfaqje dhe yje të rikthyer në garë pasi ndërprerjet e xhirimeve të lidhura me COVID-in i mbajtën larg vitin e kaluar.

“Ne po shohim shumë kategori me pretendentë që kanë qenë shtyllat kryesore për vite dhe ata po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit,” tha kryeredaktori i Entertainment Weekly, Patrick Gomez.

“Succession”, një serial i HBO (WBD.O) me protagonist Brian Cox si patriarkun e një familjeje që ecën për kontrollin e një dinastie mediatike, është i preferuari për dramën më të mirë pasi ka fituar 25 nominime kryesore. Ajo fitoi çmimin në vitin 2020.

Megjithatë, i sapoardhuri “Squid Game” mund të arrijë një fitore, dhe nëse po, do të bënte histori si programi i parë në gjuhën jo-anglisht që pretendon një seri Emmy. Shfaqja për konkurset për jetë a vdekje që ofrojnë mundësinë e pasurimit u bë një fenomen global kur debutoi në Netflix Inc (NFLX.O) një vit më parë.

Por mos e përjashtoni një surprizë, thanë ekspertët e çmimeve. Thrilleri “Severance” në vendin e punës Apple TV+ (AAPL.O) ka krijuar bujë të kohëve të fundit në Hollywood. Konkurrentët e tjerë përfshijnë “Ozark” të Netflix dhe “Better Call Saul” të AMC, të cilin votuesit mund të duan të nderojnë për sezonet e tyre të fundit.

Në garën e komedisë, seriali “Ted Lasso” i Apple TV+ është rikthyer për më shumë pasi u shpall komedia më e mirë vitin e kaluar. Rivalët e tij përfshijnë “Only Murders in the Building” të Hulu-s, me Steve Martin, Martin Short dhe Selena Gomez si fqinjë që bëhen podkasterë të krimit të vërtetë, dhe “Abbott Elementary” të ABC-së për mësuesit në një shkollë kryesisht me ngjyrë në Filadelfia.

Short dhe Martin po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit për aktorin më të mirë të humorit, së bashku me yllin e “Lasso” Jason Sudeikis. Kandidatët për aktoren kryesore të komedisë përfshijnë Quinta Brunson, krijuesja dhe ylli 32-vjeçar i “Abbott Elementary”, ylli i “Insecure” Issa Rae dhe Jean Smart i “Hacks”.

Ylli i “Euphoria” Zendaya dhe Reese Witherspoon i “The Morning Show” do të përballen për aktoren e dramës. Cox është kundër aktorit më të mirë të dramës në filmin “Succession”, Jeremy Strong dhe Lee Jung-jae nga “Squid Game”.

“The White Lotus” i HBO-së, rreth pushuesve të pasur dhe punëtorëve në një resort luksoz, shihet si kryesuesi për të fituar seritë më të mira të kufizuara./ KultPlus.com

‘Succession’ dhe ‘Squid Game’ do të përballen për çmimin kryesor në ‘Emmy’

“Succession”, seriali i HBO që flet për një mashtrues mediatik mongol dhe familjen e tij, mblodhi 25 nominime për Emmy të martën, duke përfshirë një për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, transmeton KultPlus.

Ai do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix Inc “Squid Game”, shfaqja e parë në gjuhën jo-angleze që është nominuar për një Emmy.

“Squid Game” tregon historinë e konkurrentëve të ngecur në para, të cilët konkurrojnë për çmime, ndonjëherë me pasoja fatale.

Hiti fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, rreth adoleshentëve që lundrojnë në seks, drogë dhe media sociale, gjithashtu u nominuan për trofeun e dramës në çmimet më të larta të televizionit.

Seriali Feel-good “Ted Lasso” do të mbrojë titullin e tij si komedia më e mirë, një nga 20 nominimet e shfaqjes. Historia e peshkut jashtë ujit nga Apple TV+ (AAPL.O) do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building” dhe “The Marvelous Mrs. Maisel”, ndër të tjera.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, tha se ishte e tronditur nga nominimi i saj i dytë sepse mendoi: “Kam pasur momentin tim”.

“Është një moment paksa magjik për të gjithë ne”, tha ajo për kastin e spektaklit.

“The White Lotus” i HBO-së, që flet për pushuesit dhe stafin në një resort të mrekullueshëm buzë oqeanit, siguroi 20 nominime dhe shënoi një vend në fushën e serive më të mira të kufizuara.

Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 shtator.

CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma tha se grupi mori një numër rekord aplikimesh këtë vit, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë COVID-19.

Shfaqjet televizive transmetuese dominuan nominimet, duke vazhduar një trend teksa audienca dynden drejt shikimit në internet. HBO dhe HBO Max morën gjithsej 140 nominime. Netflix shënoi 105./ KultPlus.com

Netflixi konfirmon sezonin e dytë të serialit “Squid Game”

Mund të jetë njoftimi më i pashmangshëm i bërë ndonjëherë, por tani është zyrtare. “Squid Game” do të rikthehet për një sezon të dytë, raportoi të hënën “The Guardian”.

Platforma digjitale Netflix e ka konfirmuar lajmin të dielën, ndërsa ofroi disa hollësi rreth asaj që do të vijë në sezonin e dytë të dramës distopiane koreane, ku rolet kryesore i luajnë aktorët, Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Jung Hoyeon dhe të tjerë.

“Squid Game” u bë seriali më i shikuar i platformës së njohur me t’u publikuar në shtator të vitit të kaluar. Ai flet për mbijetesën dhe fokusohet në një grup njerëzish të cilët janë të dëshpëruar për para, dhe kështu pajtohen të marrin pjesë në disa lojëra të fëmijëve të cilët rezultojnë vdekjeprurëse.

Të dielën (12 qershor), skenaristi dhe regjisori i serialit, Hwang Dong-hyuk, i zbuloi disa hollësi rreth sezonit të ardhshëm të këtij projekti. Sipas tij, personazhet Seong Gi-hun dhe Front Man do të rikthehen, së bashku me personazhin misterioz të luajtur nga aktori, Gong Yoo.

Netflixi nuk e ka konfirmuar datën e saktë të lansimit të sezonit të dytë, por Hwang thotë se ai mund të lansohet në vitin 2023 ose 2024. / KultPlus.com

Netflix konfirmon zyrtarisht edhe pjesën e dytë të “Squid Game”

Netflix zbuloi se sezoni i dytë i “Squid Game” ishte në rrugë e sipër në njoftimet e postuara në mediat sociale të dielën (12 qershor).

Lajmi për filmin hit u zbulua në një postim që shfaq një pamje nga afër të syrit të ndezur të kukullës rrëqethëse Young-hee, me një ‘2’ të mbivendosur mbi objektiv.

Krijuesi i shfaqjes, Hwang Dong-hyuk, konfirmoi më parë se filmi do të rikthehej për një seri të dytë episodesh gjatë një interviste me Vanity Fair që u publikua muajin e kaluar.

Netflix ndau një video në llogarinë e tyre në Twitter që tregonte syrin e kukullës me një dritë të kuqe, pas së cilës u shfaq numri dy, shkruan DailyMail.

Gjigandi i transmetimit shtoi gjithashtu një mesazh humoristik në mbishkrimin e postimit, ku thuhej: ‘Drita e kuqe… Drita e gjelbër!’

Ata ndanë gjithashtu një shënim personal nga Dong-Hyuk, 51 vjeç, i cili e filloi mesazhin e tij duke shkruar: “Një raund krejt i ri po vjen”.

“U deshën 12 vite të tëra për të sjellë në jetë sezonin e parë të Squid Game vitin e kaluar. Por u deshën 12 ditë që Squid Game të bëhej seriali më i njohur i Netflix ndonjëherë. Si shkrimtar, regjisor dhe producent i Squid Game, një thirrje e madhe për fansat tanë në mbarë botën. Faleminderit që shikoni dhe pëlqeni shfaqjen tonë”, thuhej tutje në shkrimin e tij.

Dong-Hyuk më pas ndau disa informacione rreth sezonit të dytë të ardhshëm të programit.

“Dhe tani, Gi-hun kthehet. Njeriu i përparmë kthehet. Sezoni 2 po vjen. Burri me kostum me ddakji mund të kthehet”, tha ai.

Dong-Hyuk shtoi se do të prezantohej i dashuri i kukullës vrasëse Young-hee Cheol-su.

Ai e mbylli mesazhin duke i ftuar fansat e filmit të ‘bashkohen me ne edhe një herë për një raund krejt të ri’.

“Squid Game” është përqendruar në një konkurs ku afro 456 individë, të cilët të gjithë janë në borxhe të thella, marrin pjesë në një seri versionesh vdekjeprurëse të lojërave për fëmijë, ndërsa konkurrojnë për të fituar një çmim të madh në para.

Kasti i aktorëve përfshinë Lee Jung-jae, HoYeon Jung dhe Wi Ha-joon.

Shfaqja mori një vlerësim të gjerë nga kritikët pas publikimit të saj, me shumë lavdërime për shkrimet dhe performancat e kastit të saj.

Shumë interpretues dhe anëtarë të ekipit u nominuan për çmime dhe dallime të ndryshme, dhe O Yeong-su veçanërisht mori çmimin “Golden Globe” për aktorin më të mirë dytësor në një serial, mini-serial ose film televiziv.

“Squid Game” u bë gjithashtu filmi origjinal më i ndjekur i Netflix pas debutimit të tij.

Dong-hyuk foli për sezonin e dytë të programit gjatë intervistës së tij për Vanity Fair, ku konfirmoi se lojërat do të vazhdojnë edhe në të ardhmen.

“Njerëzimi do të vihet sërish në provë përmes këtyre lojërave”, tha ai.

Më pas shkrimtari foli për aspektet tematike të sezonit të dytë dhe vuri në dukje se ato do të ishin disi të ngjashme me atë të serisë së parë të episodeve.

Regjisori më parë komentoi se ai do të donte të publikonte sezonin e dytë të “Squid Game” deri në fund të 2024./ KultPus.com

Regjisori i “Squid Game” paralajmëron diçka më të rëndë

Nëse “Squid Game” përmban pamje “të tmerrshme” e “të frikshme”, thjesht prisni, ka paralajmëruar regjisori i serialit, Hwang Dong-hyuk. Kjo pasi, ai tha se po punon në një projekt akoma më “të rëndë”.

I titulluar “Killing Old People Club”, pritet të jetë projekti i radhës i regjisorit jug-korean, që sipas tij, do të ketë skena dhe pamje “më të frikshme”.

“Do të jetë më i dhunshëm se ‘Squid Game’”, tha Dong-Hyuk, raportoi NYPost të martën.

Seriali “Squid Game”, i lansuar vitin e kaluar nxiti shumë debate në media për mënyrën e realizimit. Ai u vlerësua se përmban shumë pamje dhune. / KultPlus.com

77 vjeçari O Yeong-su, aktori i parë korean që fiton çmim në ‘Golden Globes’ për rolin e tij në “Squid Game”

Ylli i Squid Game, O Yeong-su, ka fituar çmimin “aktori më i mirë në rol dytësor” në Golden Globes, për rolin e tij në dramën hit të Netflix.

Aktori 77-vjeçar nga Koreja e Jugut, i cili kurrë nuk ka fituar një Golden Globe më parë, fitoi çmimin kryesor për portretizimin e tij të Oh II-nam. I referuar gjithashtu si “The Host” ose “Player 001”.

O Yeong-su është aktori i parë korean në historinë e Golden Globes që fiton një çmim. Ai mundi Billy Crudup (The Morning Show), Kieran Culkin (Succession), Mark Duplass (The Morning Show) dhe Brett Goldstein (Ted Lasso).

Fitorja e tij u njoftua në një ceremoni private në Los Anxhelos, pasi transmetimi i drejtpërdrejtë i këtij viti u anulua.

“Pasi dëgjova lajmin, i thashë vetes për herë të parë, ‘ti je një tip i mirë’”, tha O në një deklaratë të lëshuar nga Netflix.

“Nuk jemi më ne brenda botës, është bota brenda nesh. Duke përqafuar aromën e kulturës sonë dhe dashurinë për familjen time, ju falënderoj të gjithëve në botë. Ju uroj një jetë të bukur”, tha tutje ai.

O Yeong-su filloi karrierën e tij të aktrimit në skenë, duke u shfaqur në mbi 200 prodhime teatrore nga viti 1967. Kjo përpara se ai të kalonte në film dhe televizion.

Që nga publikimi i tij në shtator, ‘Squid Game’ është bërë seriali më i ndjekur i Netflix në 94 vende, me 142 milionë shikime. / KultPlus.com

Seriali ‘Squid Game’ i shpjeguar në 14 minuta (VIDEO)

Seriali koreano-jugor “Squid game” u bë i njohur në mbarë botën, për një kohë shumë të shkurtër.

Në të trajtohet historia e disa njerëzve të zhytur në borxhe, që duke luajtur disa lojëra fëmijësh, konkurrojnë për një çmim të madh me para.

Te ky serial, eliminimi i lojtarëve rezulton me vrasjen e tyre.

Njerëzit kanë pasur shumë paqartësi në lidhje me skena të ndryshme të këtij seriali, e në lidhje me këtë është bërë një përmbledhje 14 minutëshe, me sqarime të ndryshme.

Në videon më poshtë, kemi “Squid Game” të shpjeguar në 14 minuta./KultPlus.com

Koreja Veriore dënon me vdekje burrin që kontrabandoi e shiti kopje të serisë “Squid Game”

Koreja Veriore ka dënuar me vdekje një burrë që kontrabandoi dhe shiti kopje të serisë së famshme, “Squid Game”, pasi autoritetet kapën shtatë nxënës të shkollës së mesme duke e shikuar serinë e popullarizuar, i thanë burimet në këtë shtet Radios Azia e Lirë.

Përktheu: Nasuf Abdyli

Thuhet se kontrabanduesi kishte sjellë një kopje të serisë në Korenë Veriore nga Kina dhe kishte shitur USB me këtë seri. Burimet thanë se dënimi do të zbatohet përmes skuadrës së pushkatimit, shkruan Radio Azia e Lirë.

Një nxënës që bleu një USB me këtë seri është dënuar me burgim të përjetshëm, ndërsa gjatë të tjerë, të cilët e shikuan serinë, janë dënuar me pesë vite punë të rëndë. Mësuesit dhe administratorët e shkollës janë shkarkuar nga puna dhe përballen me dëbim për të punuar vetë ose në miniera, thanë burimet.

Radio Evropa e Lirë raportoi javën e kaluar se kopjet e serisë me skena të dhunshme kishin arritur në shtetin e izoluar pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve që të mos lejohet depërtimi i medieve të huaja. Kopjet besohet se filluan të shpërndaheshin përmes USB-ve dhe kartelave SD.

E tëra kjo filloi javën e kaluar, kur një nxënës i shkollës së mesme në mënyrë të fshehtë bleu një USB me dramën e Koresë Jugore, Squid Game, dhe e shikoi atë me një nga shokët më të mirë në klasë”, i tha një burim i organeve për sundimin e ligjit në provincën e Hamgyong-ut Verior Shërbimit Korean të Radios Azia e Lirë të hënën.

Sipas burimit, arrestimi i pesë nxënësve e shënon herën e parë që qeveria koreane po e zbaton ligjin e miratuar së fundi për “Eliminimin e Mendimit dhe Kulturës Reaksionare” në një rast ku përfshihen të miturit.

Në bazë të ligjit të ri, shikimi, mbajtja ose shpërndarja e medieve nga shtetet kapitaliste, veçanërisht Koreja Jugore dhe Shtetet e Bashkuara, mund të dënohet maksimalisht me vdekje. / KultPlus.com

Konfirmohet sezoni i dytë i serialit “Squid Game”

Është zyrtare, seriali hit i Netflixit, “Squid Game”, do të rikthehet me sezonin e dytë, ani pse shumica e projekteve televizive në Korenë Jugore transmetohet vetëm për një sezon. Por, për shkak të suksesit global të këtij shou, krijuesi, skenaristi dhe regjisori i tij, Hwang Dong-hyuk, tha se pothuajse nuk kishte zgjidhje tjetër përveç se ta vazhdonin atë.

“Ka pasur kaq shumë presion, kaq shumë kërkesa dhe kaq shumë dashuri për një sezon të dytë të serialit. Tashmë kam filluar të mendoj për të. Aktualisht jam në procesin e planifikimit. Por unë mendoj se është shumë herët për të thënë se kur dhe si do të ndodhë kjo. Kështu që për momentin do t’ju premtoj këtë, Gi-hun do të kthehet dhe ai do të bëjë diçka më shumë për botën,” shpjegoi regjisori gjatë një ngjarjeje speciale në Los Angeles.

Seriali “Squid Game” në të cilin rolet kryesore i luajnë aktorët, Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Jung Hoyeon dhe të tjerë, fokusohet në një grup njerëzish të cilët janë të dëshpëruar për para, dhe kështu pajtohen të marrin pjesë në disa lojëra të fëmijëve të cilët rezultojnë vdekjeprurëse.

Drama për mbijetesën nga Korea Jugore u shndërrua në serialin më të shikuar në historinë e Netflixit. Dhe me gjithë këtë sukses, yjet protagonist të shout kanë arritur të fitojnë famë anembanë botës dhe jo vetëm në vendlindje.

Modelja e shndërruar në aktore, Jung Hoyeon, është mësuar të udhëtojë për sfilata të ndryshme të modës. Por, në udhëtimin e saj të fundit nga Korea në Los Angeles, ajo u takua me fansine saj të parë në aeroportin LAX, i cili i kërkoi autografin.

Aktori protagonist, Lee Jung-jae, ka më shumë se 25 vjet që punon në projekte filmike e televizive në Korenë Jugore. Tani, jeta e tij ka ndryshuar tërësisht sepse edhe njerëzit nëpër rrugët e Amerikës e njohin se kush është.

Aktorët dhe krijuesi i “Squid Game”, që të gjithë ëndërrojnë që një ditë të punojnë në projekte të Hollywoodit.

Projekti i radhës i aktorit Park Hae-soo është, “Korea Money Heist”, i cili bazohet në serialin e njohur spanjoll “Casa de Papel”. Në shoun e ardhshëm Park e luan rolin e Berlinit.

“Squid Game” transmetohet anembanë botës përmes platformës digjitale Netflix. / KultPlus.com

“Bridgerton” dhe “Squid Game” kryesojnë me nominime në Rose d’Or

Hitet e Netflix, “Birdgerton” dhe “Squid Game”, janë ndër më të nominuarit në festivalin Rose d’Or të këtij viti.

Muajin e kaluar Sue Perkins u shpall si prezantuesja e re e ceremonisë, e cila do të zhvillohet virtualisht për herë të dytë në fund të këtij muaji.

Lista e ngushtë e kandidatëve u votua nga një juri prej 150 ekzekutivësh dhe producentësh kryesorë nga disa prej serialeve më të mëdha të 12 muajve të fundit.

“Bridgerton” është në garë për çmimin e dramës së bashku me “Squid Game”.

Ndërkohë, “Mare Of Easttown” i HBO, është nominuar në të njëjtën kategori së bashku me dramën “It’s A Sin” të Channel 4 Aids dhe serialin r Jimmy McGovern “Time”./KultPlus.com

Nga Tarantino tek “Squid Game”: Pse kaq shumë njerëzve u pëlqejnë aktet e dhunës?

Teoria e “hipotezës së frutave të ndaluara”, sugjeron se dhuna e konsideruar si e tepruar është ajo që e bën tërheqës një film. Në përputhje me këtë teori, etiketat paralajmëruese e rrisin interesin e njerëzve për programet e dhunshme.

Nga Simon Mccarthy–Jones

Muajin që kaloi, më shumë se 100 milionë njerëz ndoqën serialin e tmerrshëm të Netflix, “Squid Game”. Çështja nëse dhuna në ekran, është apo jo negative për njerëzit, është studiuar gjerësisht nga eksprtët. Konsensusi është se ajo mund të ketë efekte negative.

Por pyetja se përse tërhiqemi nga dhuna, ka marrë shumë më pak vëmendje. Vdekja, gjaku dhe dhuna, kanë tërhequr gjithmonë masat. Romakët e lashtë dyndeshin për të parë sesi gladiatorët masakronin njëri-tjetrin në Koloseum. Në shekujt e mëvonshëm, ekzekutimet publike ishin momentet e entuziazmit më të madh të turmave.

Në epokën moderne, regjisori Kuentin Tarantino është shprehur:”Në filma, dhuna është diçka e lezetshme. Mua më pëlqen ta përdor në filmat e mi”. Shumë nga ne duket se janë dakord me të. Një studim mbi filmat me arkëtimet më të mëdha, zbuloi se 90 për qind e tyre përmbanin një moment, ku personazhi kryesor ishte i përfshirë në akte dhune. Në mënyrë të ngjashme, shumica e amerikanëve i shijojnë shumë filmat horror, dhe i shohin ato disa herë në vit.

Po kush i sheh këto gjëra?

Disa njerëz kanë më shumë gjasa se të tjerët që të pëlqejnë skenat e dhunshme. Të qenit mashkull, agresiv dhe të pasurit më pak ndjeshmëri, që të gjitha këto bëjnë që dikush të ketëmë shumë të ngjarë të kënaqet duke parë akte dhune në ekran. Po ashtu ekzistojnë disa tipare të personalitetit, të cilat lidhen me pëlqimin e skenave të dhunshme.

Njerëzit e mbyllur, të cilët kërkojnë emocione, por edhe njerëzit që janë më të hapur ndaj përvojave estetike, pëlqejnë më shumë të shohin filma të dhunshëm. Anasjelltas, njerëzit menjë nivel të lartë të pëlqimit social – të karakterizuar nga përulësia dhe simpatia ndaj të tjerëve– priren t’i pëlqejnë më pak skenat e dhunshme.

Një teori është se shikimi i dhunës është një lloj katarsisi, përmes së cilit në zbrazimagresionin tonë të tepërt. Megjithatë, kjo ide nuk mbështetet mirë nga provat. Kur njerëzit e zemëruar shohin përmbajtje të dhunshme, ata priren të zemërohen akoma më shumë.

Studimet më të fundit, të nxjerra nga studimet e filmave horror, sugjerojnë se mund të ketë 3 kategori njerëzish që kënaqen duke parë dhunën, secili me arsyet e veta. Një grup është quajtur “të droguarit nga adrenalina”. Këta kërkues të ndjesive, duan përvoja të reja dhe intensive, dhe kanë më shumë gjasa të eksitohen nga shikimi i akteve të dhunës.

Pjesë e këtij grupi, mund të jenë njerëz që pëlqejnë t’i shohin të tjerët të vuajnë. Sadistët e ndjejnë dhimbjen e njerëzve të tjerë më shumë se normalisht, dhe e shijojnë atë. Një grup tjetër kënaqet duke parë dhunën, pasi mendojnë se mësojnë diçka prej saj.

Në studime, njerëz të tillë quhen “mallistët e bardhë”. Ashtu si të droguarit nga adrenalina, ata përjetojnë emocione të forta nga shikimi i skenave të tmerrshme. Por ata nuk i pëlqejnë këto emocione. Ata i tolerojnë gjithsesi ato, pasi mendojnë se kjo i ndihmon të mësojnë diçka se si të mbijetojnë.

Kjo i ngjan pak mazokizmit beninj, me shijimin e përvojave të dhimbshme dhe të neveritshme në një kontekst të sigurt. Nëse mund të durojmë disa dhimbje, mund të përfitojmë diçka. Ashtu siç mund të na mësojnë aftësi sociale komeditë romantike, edhe shikimi i akteve të dhunshme mund të na mësojë aftësitë e mbijetesës.

Një grup tjetër kënaqet me ndjesitë e krijuara nga shikimi i dhunës, dhe ndjen se mëson diçka. Nga studiuesit kjo ide quhet “teoria e simulimit të kërcënimit”, dhe përputhet me vëzhgimin se njerëzit që duken më të tërhequr nga shikimi i dhunës (të rinjtë agresivë) janë gjithashtu ata që kanë më shumë gjasa të përleshen apo të shpërndajnë skena të tilla.

Shikimi i dhunës nga siguria e divanit tonë, mund të jetë një mënyrë për t’u përgatitur për një botë të dhunshme dhe të rrezikshme. Një studim i kohëve të fundit, zbuloi se fansat e filmave horror, ishin psikologjikisht më të qëndrueshëm gjatë pandemisë së Covid-19.

A është vërtet dhuna ajo që na pëlqen?

Ka disa arsye për të menduar se sa na pëlqen të shohin në vetvete akte të dhunshme. Për shembull, në një studim studiuesit shfaqën filmin e vitit 1993 ”The Fugitive” për dy grupe njerëzish. Njërit grup iu shfaq filmi i plotë, ndërsa grupi tjetër pa një version ku aktet edhunës ishin censuruar.

Pavarësisht kësaj, të dyja grupet e pëlqyen filmin në mënyrë të barabartë. Ky zbulim është mbështetur nga studime të tjera, të cilat kanë zbuluar se censurimi i akteve të dhunës nga një film, nuk e bën atë më pak të pëlqyer për njerëzit. Madje ka prova se njerëzit i shijojnë më shumë versionet jo të dhunshme të filmave, sesa ato të dhunshme.

Shumë njerëz mund të shijojnë diçka që përkon me dhunën, në vend të vetë dhunës. Për shembull, dhuna krijon tension, gjë që mund t’u duket tërheqëse njerëzve. Një mundësi tjetër është që njerëzit të entuziazmohen më shumë nga veprimi, dhe jo ​​nga dhuna në vetvete.

Shikimi i akteve të dhunës ofron gjithashtu një shans të madh për të gjetur kuptimin e jetës. Të parit e dhunën na lejon të reflektojmë mbi gjendjen njerëzore , një përvojë që ne e vlerësojmë. Por ka edhe teori të tjera, si ajo e “transferimit të ngacmimit”, dhe që sugjeron se shikimi i dhunës na eksiton, një ndjenjë që vazhdon deri në fund të shfaqjes, duke e bërë fundin të na duket si më i këndshëm.

Teoria e “hipotezës së frutave të ndaluara”, sugjeron që dhuna e konsideruar si e tepruar, është ajo që e bën tërheqës një film. Në përputhje me këtë teori, etiketat paralajmëruese e rrisin interesin e njerëzve për programet e dhunshme.

Marrë me shkurtime nga “The Conversation” – Bota.al / KultPlus.com

Krijuesi i ‘Squid Game’ zbulon nëse do të ketë sezon të dytë

Ju kujtohet seriali që ‘pushtoi’ globin? Sigurisht që po! “Squid Game”, seriali korean ishte më i shikuari ndonjëherë në ‘Netflix, por kjo nuk e bëri aspak të pasur krijuesin/ regjisorin e këtij seriali, Hwang Dong-Hyuk!

Hëang, 50-vjeç, i cili shkroi skenarin dhe ishte regjisor i nëntë episodeve të ‘Squid Game’ u pyet në një intervistë nëse ai tashmë është po aq i pasur sa konkurrenti fitues i lojës, por ajo që do ju habit është përgjigja që ai dha!

Ai qeshi dhe tha: “Unë nuk jam aq i pasur, por unë kam mjaftueshëm para për të shtruar ushqim mbi tryezë. Nuk është se Netflix po më paguan një bonus. Netflix më pagoi sipas kontratës origjinale”.

Dokumentet e zbuluara treguan se prodhimi i shfaqjes kushtoi 15.5 milionë funte (21.28 milionë dollarë), që rezulton në 1.75 milionë funte (2.4 milionë dollarë) për episod.

Netflix tani vlerëson se mbi 142 milionë abonentë e kanë parë shfaqjen, duke përfshirë 4.4 milionë abonentë të rinj, dhe vetë shfaqja besohet se vlen rreth 650 milionë funte (892.2 milionë dollarë) për Netflix-in në tërësi.

Hëang zbuloi gjithashtu se skenari dhe regjia e çdo episodi ishte një sprovë kaq stresuese saqë ai humbi gjashtë dhëmbë gjatë prodhimit.

“Ishte e lodhshme fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht. Vazhdova të kisha ide të reja dhe të rishikoja episodet ndërsa po filmonim, kështu që sasia e punës u shumëfishua”, tha Hëang.

Ai gjithashtu zbuloi se seriali origjinal ishte frymëzuar nga vështirësitë financiare të familjes së tij, pas kolapsit ekonomik global të vitit 2009.

Hëang tregoi se ishte duke punuar në një film, por nuk arriti të merrte financim. “Kështu që nuk mund të punoja për rreth një vit. Na u desh të merrnim kredi – nëna ime, unë dhe gjyshja ime”.

“Squid Game” u publikua më 17 shtator, me regjisorin Hëang që zbuloi se qëllimi ishte të ishte shfaqja numër 1 në Netflix…për vetëm brenda një dite.

Hëang foli edhe për thashethemet për një sezon i dytë, por ai nuk është ende i sigurt nëse do të ndodhë, pasi ka projekte të tjera për të cilat dëshiron të punojë.

“Sigurisht që flitet. Kjo është e pashmangshme sepse ka qenë një sukses i tillë. Unë jam duke e vënë atë në konsideratë. Kam një projekt të nivelit shumë të lartë në mendjen time, por nuk do ta punoj menjëherë. Ka një film që dua ta bëj shumë. Unë jam duke menduar se çfarë të bëj më parë.”, tha ai./KultPlus.com

Si lindi “Squid Game”

Sipas dokumenteve të zbuluara, seriali me 9 episode kushtoi 15.5 milionë paund, ose 1.75 milionë paund për 1 episod. Por, fitimet që ka sjellë janë të jashtëzakonshme. Seriali është parë deri tani nga 142 milionë familje, dhe i ka shtuar platformës 4.4 milionë të rinj, dhe në të ardhura kjo përkthehet në 650 milionë paund

Nga Stuart Jeffries

Hwang Dong-hyuk buzëqesh teksa bisedon online me mua nga zyra e tij në Seul. Sapo e kisha pyetur krijuesin e “Squid Game”, serialit të suksesshëm të “Netflix”, nëse suksesi i tij mbresëlënës e ka bërë atë të pasur.

Në dramën distopike të mbijetesës, një organizatë misterioze sfidon 456 lojtarë nga të gjitha sferat e jetës – secili i zhytur në borxhe të mëdha – që të luajnë një sërë lojërash për fëmijë.

Nëse fitojnë, ata kthehen në shtëpi me 4.6 miliardë uon (28 milion paund). Nëse humbasin marrin një plumb në kokë.

Ndoshta tani Hwang është po aq i pasur sa konkurrenti që fiton çmimin e madh? “Unë nuk jam aq i pasur. Por gjithsesi kam mjaftueshëm para për te jetuar normalisht. Dhe nuk është se ‘Netflix’ po më jep ndonjë bonus. Kompania më pagoi sipas kontratës fillestare”- thotë ai.

Kjo duket si diçka e padrejtë. Tek e fundit, regjisori 50-vjeçar nga Koreja e Jugut i ka sjellë qindra milionë dollarë fitime me filmin  e tij. Në fillim të këtij, “Squid Game” e tejkaloi serialin tjetër “Bridgerton”, si shfaqja më e suksesshme e “Netflix”.

Sipas dokumenteve të zbuluara, seriali me 9 episode kushtoi 15.5 milionë paund, ose 1.75 milionë paund për 1 episod. Por fitimet që ka sjellë janë të jashtëzakonshme. Seriali është parë deri tani nga 142 milionë familje, dhe i ka shtuar platformës 4.4 milionë të rinj, dhe në të ardhura kjo përkthehet në 650 milionë paund.

Ndoshta Hwang duhet të kishte negociuar një klauzolë lidhur me performancën, sidomos pasi skenari dhe realizmi i tij i shkaktoi aq shumë stres, saqë humbi 6 dhëmbë gjatë xhirimeve. “Ishte shumë e lodhshme fizikisht, mendërisht dhe emocionalisht. Unë vazhdoja të kisha ide të reja dhe të rishikoja episodet, edhe gjatë kohës që filmonim. Ndaj volumi i punës u shumëfishua”- kujton ai.

Ideja për serialin “Squid Game” lindi nga situata familjare e vetë Hwang në vitin 2009, pas krizës globale financiare që goditi rëndë vendin e tij. “Në atë kisha shumë probleme financiare, pasi nëna ime doli në pension nga kompania ku punonte. Po punoja për një film të ri, por nuk arrita të gjeja financim. Kështu mbeta pa punë përreth një vit. Nëna, unë dhe gjyshja u detyruam të merrnim kredi për t’ia dalë”- thotë Dong-hyuk.

Në atë kohë Hwang u përpoq të gjente ngushëllim në kafenetë e Seulit, ku klientët mund të lexojnë libra komikë me ilustrime. “Aty lexova “Battle Royal” and “Liar Game”, dhe histori të tjera me lojërat e mbijetesës. U lidha shumë me personazhet e tyre, të cilët ishin të dëshpëruar për para dhe sukses. Ajo ishte pika më e ulët e jetës time.

Pyesja veten:Në rast se do të kishte në realitet lojëra të tilla mbijetese, a do t’u bashkohesha edhe unë për të fituar para për familjen time? Duke qenë kineast e kuptova se mund të përdorja përvojën time personale në këto lloj tregimesh, ndaj nisa të shkruaj skenarin.”

Ai vizatoi fillimisht një version të lojës që luante kur ishte fëmijë, të quajtur “Loja e kallamarit”, e quajtur kështu sipas formave të ndryshme të trupit të kallamarit që vizatoheshin në çdo fushë ku luhej ajo.

“Unë kam shumë i aftë në këtë lojë. Që ta fitosh atë duhet të përpiqesh shumë”- thotë Hwang.

Në lojën e parë të serialit, të 456 garuesit mund të lëvizin vetëm kur nuk shihen nga fytyra e një kukulle gjigante të mekanizuar. Ata që kapen, masakrohen për vdekje nga armë automatike.

Po pse Hwang krijoi një garë aq brutale, ku jeta njerëzore është kaq e lirë?. “Pasi filmi motivohet nga një ide e thjeshtë. Ne luftojmë për jetën tonë në rrethana shumë të pabarabarta”- thekson ai. A mos është kjo një kritikë e fortë ndaj kapitalizmit?

“Nuk është një kritikë e fortë! Është një kritikë elementare! Unë besoj se rendi i përgjithshëm ekonomik global është i pabarabartë, dhe se rreth 90 për qind e njerëzve besojnë se ai është e padrejtë. Gjatë pandemisë, vendet më të varfra nuk po munden që t’i vaksinojnë njerëzit e tyre. Ata po infektohen në masë nga virusi, dhe madje po vdesin. Ndaj unë u përpoqa të përcjell një mesazh për kapitalizmin modern”- shprehet regjisori koreano-jugor.

Por a nuk ka një kontradiktë. Pa para nga një korporatë ndërkombëtare, dmth. Netflix, kritika juaj ndaj kapitalizmit global nuk do të ishte parë kurrë nga të tjerët? Hwang qesh dhe më thotë: “Oh, ju po ngrini pyetje shumë të thella! Po, “Netflix” është një korporatë globale, por nuk mendoj se është ajo që po i përkeqëson pabarazitë.

Nuk mendoj se këtu ka ndonjë kontradiktë. Kur punoja për këtë film, synimi ishte të renditesha në vendin e parë të prodhimeve të “Netflix” në SHBA për të paktën një ditë. Por rezultoi të ishte shumë më i suksesshëm, shfaqja më e ndjekur deri tani në “Netflix”. Kjo është shumë e habitshme, dhe tregon se audienca globale po rezonon me mesazhin që doja të përçoja”.

Një nga garuesit në “Squid Game” është një dezertore nga Koreja e Veriut. “Ata janë ndoshta pakica më e madhe në Korenë e Jugut. Dhe ky numër vetëm sa do të rritet. Mendoj se shkëmbimi mes dy Koreve do të zgjerohet. Në një moment ne do ta arrijmë ribashkimin. Shpresoj të ndodhë kështu”- thotë Hwang.

Koreja e Veriut nuk ka një qasje shumë dashamirëse ndaj filmit. Sipas faqes propagandistike “Arirang Meari”, seriali i Hwang tregon se Koreja e Jugut është “e infektuar nga rregullat e mbijetesës së më të fortit, korrupsioni dhe imoraliteti”.

Por “Squid Game” nuk është thjesht një tablo e vendit të tij të origjinës. “Unë doja të krijoja diçka që do të bënte jehonë jo vetëm tek koreanët, por në nivel global. Kjo ishte ëndrra ime”- deklaron ai. Në këtë luftë për jetë a vdekje, prishen normat shoqërore, dhe garuesit zhyten në një luftë e të gjithëve kundër të gjithëve, në të cilën jeta e njeriut është e keqe, brutale dhe e shkurtër.

“Ne po jetojmë në një botë të ‘Lojës së Kallamarit”- thotë Hwang, teksa shton se jo të gjithë personazhet në dramën e tij shqetësohen që të dalin të parët, duke shkelur mbi trupat e humbësve vetëm e vetëm për të fituar para.

Disa shikues janë zhgënjyer me fundin e filmit, kur fituesi merr dy vendime të papritura për familjen dhe paratë e fituara në lojë. Legjenda e basketbollit amerikan LeBron Xhejms, të cilit i pëlqeu në tërësi filmi është shprehur:“Por fundi nuk më pëlqen. Çfarë kuptimi kishte

ai?”.

A e ka gabim Xhejms? “Xhejms është i lezetshëm, dhe mund të thotë çfarë të dojë. Unë e respektoj. I jam shumë mirënjohës që e pa të gjithë serialin. Por nuk do ta ndryshoja fundin e filmit. Ky është fundi im. Nëse ai ka fundin e tij që do ta kënaqte, ndoshta mund ta realizojë vazhdimin e tij. Unë do ta shoh, dhe ndoshta do t’i dërgoj një mesazh duke i thënë:”Më pëlqeu i gjithë filmi yt, përveç fundit”.

Por me siguri ai ka një arsye tjetër për këtë përfundim. Mesa duket ka në plan të vazhdojë serialin, në mënyrë që fituesi të mund të përballet me organizatën sekrete djallëzore që drejton “Squid Game”. Deri tani nuk ka asnjë njoftim, dhe Hwang nuk është i sigurt se do të ketë një sezon të dytë, dhe as se cila do të jetë historia e tij.

“Sigurisht që flitet për këtë, dhe kjo gjë është e pashmangshme pasi ka qenë një sukses i madh. Unë jam duke e menduar këtë. Kam diçka shumë të bukur në mendje, por nuk do ta punoj menjëherë. Ka një film që dua ta realizoj. Jam duke e menduar se çfarë do të bëj më parë. Do të bisedoj me Netflix.”

Ai nuk dëshiron të mbetet i njohur vetëm si krijuesi i “Squid Game”, ndaj po lobon tek “Netflix” për të shfaqur 3 filma që i ka realizuar dekadën e kaluar. Por ai me siguri nuk e ka përjashtuar një vazhdim të serialit, qoftë vetëm për një arsye shumë materiale. “Ka të ngjarë të nis të xhiroj edhe sezonin e dytë, për t’u bërë po aq i pasur sa fituesi i Squid Game”-thotë ai duke qeshur. / bota.al / KultPlus.com

Kostumi nga seriali “Squid Game” më i shituri për Halloween

Në pritje të festës së Halloween, kostumet e serialit të famshëm ‘Squid Game’ janë kthyer në sensacionin më horror të këtij sezoni. Në Nju Jork, dyqani i kostumeve ‘Abracadabra’ shiti kostumet e kuqe, tashmë ikonike, brenda disa ditësh.

“Squid Game është kostumi më popullor për momentin”, thotë menaxheri i dyqanit, Alex Wajda.

“Të gjithë janë shitur plotësisht gjatë fundjavës, është çmenduri. Ne sapo morëm furnizim një ditë më parë.”

“Unë mendoj se është kostumi më në modë për të pasur këtë vit. Është një kostum shumë i lehtë. Dhe padyshim që nga suksesi i asaj shfaqjeje që ju e dini, është më i kërkuari,” thotë Sean.

Seriali i dhunshëm i Koresë së Jugut po bëhet një sensacion global me 142 milionë shikues të arritur në muajin e tij të parë në Netflix, duke u bërë produksioni më i shikuar në historinë e gjigantit të transmetimit.

 “Squid Game”, nuk është një serial për fëmijë, edhe pse komploti i tij përfshin një turne vdekjeprurës të lojërave për fëmijë. Shkollat nëpër botë ndërkohë po paralajmërojnë prindërit që të tregohen të kujdesshëm sepse fëmijët po imitojnë shfaqjen.

Seriali është krahasuar me filmin fitues të çmimit Oscar 2019, Parasite. Tematika e të dy veprave janë varfëria dhe pasuria ekstreme e shtresave shoqërore dhe ndikimi i këtyre dy fenomeneve në jetën e tyre të përditshme. / KultPlus.com

Tri shkolla fillore ndalojnë fëmijët të vishen si personazhet e ‘Squid Game’

Tri shkolla fillore në veri të Nju Jorkut kanë ndaluar kostumet e Halloween-it nga hiti i Netflix “Squid Game”, duke thënë se ato mund të trembin nxënësit, transmeton KultPlus.

Shkollat ​​- Mott Road, Enders Road dhe Fayetteville Elementary – janë të gjitha pjesë e rrethit shkollor Fayetteville-Manlius pranë Sirakuzës.

Drejtorët e shkollave u kanë shkruar prindërve duke thënë se kostumet janë të ndaluara.

“Squid Game”, seriali më i shikuar i Netflix ndonjëherë, tregon një grup njerëzish që konkurrojnë për para në një seri sfidash. Nëse ata nuk arrijnë të fitojnë sfidën në mënyrë korrekte, ata vriten nga miq me maska.

Seriali, i prodhuar në Korenë e Jugut, u pa nga 111 milionë njerëz në muajin që nga shtatori, kur edhe u lansua. Prindërve të fëmijëve në Mott Road u tha se veshja si në “Suqid Game” është e papranueshme, transmeton tutje KultPlus.

“Për shkak të shqetësimeve për natyrën e mundshme të dhunshme të lojës, është e papërshtatshme për lojëra pushimi ose diskutim në shkollë”, thuhej në letër.

“Përveç kësaj, një kostum Halloween nga ky serial nuk i plotëson udhëzimet tona të kostumit të shkollës për shkak të mesazhit të mundshëm të dhunshëm të lidhur me kostumin”. / KultPlus.com

Arsyet psikologjike pse nuk mund të ndalojmë së shikuari serialin ‘Squid Game’

Squid Game është seriali televiziv i Netflix që ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve në mbarë botën.

Protagonistët e episodeve janë burra dhe gra me shumë borxhe dhe thellësisht të dëshpëruar, të cilët pranojnë të marrin pjesë në një lojë perverse dhe rrezikojnë vdekjen për të arritur një çmim milioner.

Seriali është i përgjakshëm, i vështirë, i zhytur në mendime, ndonjëherë i dhimbshëm saqë mendimi për të zgjedhur diçka më të lehtë na prek gjatë gjithë kohës, por nuk mund të ndalojmë së shikuari.

Më poshtë gjeni disa nga mekanizmat psikologjikë që qëndrojnë në themel të kësaj zgjedhjeje:

Sharmi psikologjik i lojës Squid: Të gjithë e shikojnë atë

Nëse mendoni se kjo nuk është një arsye e mirë, e keni gabim. E gjithë bota po e shikon, web-i sjell meme dhe referenca të vazhdueshme për serialet televizive, dhe nëse nuk doni të ndiheni të përjashtuar, do të dëshironi ta shikoni edhe atë deri në fund. Në fakt, mendimi për të ndryshuar program nuk e gjen rrugën e vet, sepse ne do të ndiheshim ndryshe nga shumica e njerëzve. Nga ana tjetër, nëse do të ketë gjithë këtë sukses do të ketë një arsye, apo jo? Dhe kështu përfundojmë duke parë Squid Game edhe pse nuk është aspak programi ynë ideal.

Kontrastet katalizojnë vëmendjen

Kontrasti është tërheqje për mendjen sepse është e vështirë të kuptohet shpejt. Lojërat Squid Game janë për fëmijë, ambienti është plot ngjyra, argëtues dhe efektiv. Pastaj vjen vdekja e cila krijon terror dhe zhgënjim te shikuesi. Krijon një disonancë të vërtetë njohëse që ju mban të mbërthyer pas ekranit. Me pak fjalë, ajo që shohim shqetëson aq shumë sa bëhet një tërheqje e pastër.

Të papriturat

Fama e Squid Game është edhe për faktin se është një serial televiziv i vështirë për t’u parashikuar. Për këtë arsye, nuk mund të ndalemi së shikuari. Duam të dimë se kush do të fitojë, si do të përfundojë dhe çfarë qëndron nën dinamikën e krijuar. Suspansa luan një rol kyç sepse është pikërisht ajo që e mban lart vëmendjen dhe do të jetë e pamundur të ndryshohet programi. /a2/ KultPlus.com

Kërkesë e lartë për veshjet që u përdorën nga personazhet e serialit “Squid Game”

Tutat e gjelbërta “Made in Korea” dhe tutat rozë të veshura nga personazhet “Squid Game”janë bërë shumë të kërkuara nga njerëzit, sidomos në Korenë e Jugut.

Një fabrikë veshjesh prej 500 metrash katrorë këtë javë punoi vetëm me materialet jeshile dhe rozë.

“Tetori është zakonisht një muaj i ngadaltë për industrinë e qepjes, por falë “Squid Game” kërkesa për qepje është rritur dukshëm”, tha pronari i fabrikës Kim jin-ja.

Pronari shpreson që porositë të zgjasin deri pas Halloween dhe këtë e sheh si mundësi shumë të mirë për të zgjeruar biznesin, shkruan Indianexpress.

Industria e veshjeve në Korenë e Jugut kishte qenë në rënie edhe para pandemisë me nivele më të larta duke e bërë të vështirë konkurrimin me Kinën, Vietnamin ose Indonezinë.

Shumë pronarë të bizneseve të vogla në Korenë e Jugut zgjeruan bizneset e tyre falë serialit “Squid Game”, i cili për një kohë të shkurtër u bë i njohur në mbarë botën./KultPlus.com

Disa gabime qesharake në serialin ‘Squid Game’ që nuk i keni hetuar (FOTO)

Seriali “Squid Game” u bë lehtësisht një nga serialet më të mëdha të Netflix dhe shpejt arriti në vendin e parë në 90 vende.

Më shumë sy që e shikojnë, ka gjithashtu një shqyrtim më të madh mbi të metat dhe surprizat e fshehura të shfaqjes.

Numrat e lojtarëve u ngatërruan

Ishin 456 pjesëmarrës në fillim të lojës dhe secilit iu caktua një numër, në varësi të renditjes që u bashkuan.

Shifrat e personazheve kryesore ishin të qëndrueshme gjatë gjithë shfaqjes, por duket se producentët i kushtuan më pak vëmendje detajeve të lojtarëve jo shumë të rëndësishëm, transmeton KultPlus.

Një nga pjesëmarrësit ishte më shumë se 100 vjeç

Pjesëmarrësi 017 pati një avantazh të lehtë gjatë lojës së 5-të, atë ku duhej të merrnin me mend se në cilat dërrasa xhami të hidheshin për të kaluar në mënyrë të sigurt nga ana tjetër.

Ai mund të tregonte se cilat panele ishin kalitur dhe cilat do të thyheshin. Kështu që Front Man vendosi të shikonte dosjen e tij dhe u zbulua se ai punonte në një fabrikë qelqi.

Megjithatë, një përdorues i Reddit vuri re një anomali qesharake në vitin e lindjes së tij. Ai supozohet se ka lindur në vitin 1897, që do ta bënte atë 124 vjeç.

Por duket se Netflix e ka korrigjuar këtë gabim tipografik.

Kishte përkthime të pasakta në anglisht

Një përdoruese e Twitter ndau mendimet e saj për thelbin e vërtetë të dialogëve koreanë dhe se si ato u ndryshuan pak në titrat në anglisht.

Për shembull, në skenën ku Han Mi-nyeo (Lojtari 212) përpiqet t’i bindë lojtarët që ta zgjedhin atë për ekipin e tyre, në përkthim shkruhej “Unë nuk jam gjeni, por gjithsesi ia dola mbanë”.

Përdoruesi sqaroi se Mi-nyeo në të vërtetë tha: “Unë jam shumë i zgjuar, thjesht nuk pata kurrë një shans për të studiuar”.

Kishte një problem vazhdimësie me celularin e Gi-hun

Në fund të serisë, Gi-hun u shfaq duke udhëtuar në një stacion treni, duke folur me vajzën e tij në Samsung S7.

Por ndërsa ai ishte duke pritur për fluturimin e tij brenda aeroportit, u zbulua se ai kishte një Samsung S3 në dorë. Duket sikur telefoni i tij është ulur në mënyrë misterioze diku gjatë udhëtimit të tij.

Celulari i Hwang Jun-ho-s për mrekulli nuk i mbaroi kurrë bateria

Celulari i policit u bë një nga pikat kryesore të shfaqjes. Ajo gjithashtu nisi meme dhe komente qesharake për shkak të asaj që njerëzit e shikuan si një jetëgjatësi ideale, por joreale të baterisë.

Ata përdorën një numër real të telefonit

Në seri, lojtarëve të interesuar iu kërkua të kontaktonin një numër telefoni nëse dëshironin të merrnin pjesë në konkurs.

Në jetën reale, shifrat i përkasin rastësisht një gruaje nga Koreja e Jugut, e cila u përmbyt me mesazhe dhe thirrje shakaje pasi shfaqja shpërtheu internetin.

Netflix thuhet se tha se ata do ta zgjidhin këtë problem duke redaktuar skenat ku u shfaq numri. / KultPlus.com

Aktori 77 vjeçar i ‘Squid Game’: E kam të vështirë të menaxhoj famën

Aktori 77-vjeçar O Yeong-su ka rrëfyer se sa shumë ka ndryshuar jeta e tij që nga publikimi i serialit shumë popullon të Netflix.

Ai u tregua i sinqertë edhe për anën e errët të famës. Mësohet se ai ka refuzuar një sërë ofertash që i janë bërë për tu shfaqur në reklama të ndryshme.

“Shumë njerëz më kanë kontaktuar dhe për shkak se nuk kam një menaxher për të më ndihmuar, është e vështirë për mua të përballoj volumin e thirrjeve dhe mesazheve që kam marrë. Kështu që vajza më ka ndihmuar.”, transmeton KultPlus.

Yeong-su është një aktor veteran i cili ka luajtur filma për gati 6 dekada kur filloi karrierën e tij në 1963.

Drama koreane ka shtuar 4.4 milionë abonentë të rinj në Netflix, duke rritur abonimet globale në 213.5 milionë. Vetëm ky serial rriti fitimet e kompanisë me 1.4 miliardë dollarë, gati dyfishin e sasisë që platforma mori në tremujorin e tretë të vitit 2020. / KultPlus.com

Ekspertët paralajmërojnë: “Squid Game” mund të dëmtojë zhvillimin shoqëror dhe emocional të fëmijëve

Prindërit mund t’i mësojnë fëmijët e tyre të jenë ngacmues duke i lënë ata të shikojnë lojërat ultra të dhunshme të “Squid Game”, ka paralajmëruar një eksperte.

Dr. Sandra Wheatley tha se seriali i Netflix-it mund të dëmtojë “zhvillimin social dhe emocional” të të rinjve nëse ata e shikojnë atë, shkruan DailyMail.

Kjo mund t’i inkurajojë ata të “qëndrojnë pranë” ose “të bashkohen” – në vend që të ndihmojnë – nëse shohin një bashkëmoshatar të dëmtuar, shtoi ajo.

Seriali i Koresë së Jugut me 15 vlerësime ka shkaktuar debat të madh në faqen e prindërve të quajtur ‘Mumsnet’, me disa që thonë se ishte mirë për fëmijët e moshës tetë vjeç.

Seriali sjell qindra personazhe të rrënuar financiarisht që konkurrojnë në sfidat e bazuara në lojërat e fëmijërisë – por me pasoja fatale për ata që humbin, ndërkohë që fituesi merr 27 milionë funte.

Skenat më të errëta të serialit janë ato kur lojëtarët e humbur vendosen në arkivole dhe kur njerëzit qëllohen në kokë.;

Dr Wheatley, një psikologe sociale e specializuar në prindërim, tha se fëmijët e moshës fillore mund të mos jenë aq të rritur sa të kuptojnë kontekstin e dhunës, duke shtuar: “Kjo mund t’i bëjë ata të pyesin: ‘pse askush nuk i ndihmon ata?’ Është e qartë se ka mesazhe atje që ne me të vërtetë nuk duam që fëmijët tanë t’i marrin”.

Javën e kaluar, Shkolla Fillore John Bramston në Ilford, në lindje të Londrës, u shkroi prindërve nga një letër duke i paralajmëruar se nxënësit po imitonin skenat e rrezikshme të serialit.

“Kjo mund të trondisë themelet e asaj që ata po mësojnë në shkollë, që është fakti se ne duhet të kujdesemi dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin”, tha ajo.

“Ne nuk qëndrojmë pranë nëse dëshmojmë një padrejtësi. Nëse shohim dikë tjetër që po ngacmohet ose lëndohet, ne i themi një mësuesi, dhe ne i vijmë në ndihmë atij personi dhe nuk largohemi”, shton doktoresha.

Kjo vjen pasi shkollat fillore paralajmëruan se nxënësit ishin parë duke imituar skena të dhunshme nga shfaqja.

Dhe përdoruesit e ‘Mumsnet’ shkaktuan zemërim duke pranuar se i kishin lënë fëmijët e tyre të moshës fillore ta shikonin serialin.

Njëra shkroi për vajzën e saj nëntëvjeçare: “Unë e shikoj me të dhe ajo ishte e fiksuar pas atij seriali”.

Një tjetër shkroi për vajzën e saj tetë vjeçe: “Unë e shikoj me të në dhomë. Unë përcjell skena seksi ose dhunë vërtet brutale, por ajo e di që nuk është e vërtetë”.

Një i tretë pranoi: “Nëntë vjeçari im dhe 11-vjeçari më pyetën nëse mund ta shikonin dhe kishin parë disa pjesë të tij”.

Shumë të tjerë e dënuan veprimin si ‘prindërim të keq’, me një person i cili kritkoi duke u shprehur: “Prindërit e papërgjegjshëm i lënë fëmijët e tyre të shikojnë shfaqje të dhunshme” dhe një tjetër tha: “Është neglizhencë e fëmijëve – kaq e trishtueshme”.

Nuzhat Uthmani, një mësuese e shkollës fillore, gjithashtu shkroi në një blog për revistën ‘TES’ se disa nga nxënësit e saj kishin parë “Squid Game” dhe ajo ishte e shqetësuar se mund të ndikonte në ‘shëndetin e tyre mendor’.

Ajo tha: “Është zhgënjyese numri i bisedave që duhet të bëni, si mësues fillor, me nxënës në lidhje me përmbajtjen e përshtatshme për moshën”.

“Në fund të fundit, është përgjegjësia e prindërve dhe kujdestarëve që ta kontrollojnë këtë”, shtoi ajo.

Dr. Wheatley tha se ndërsa prindërit duhet të kenë “lirinë” për të zgjedhur atë që shikojnë fëmijët e tyre, por edhe kjo nganjëherë është gami.

Ajo tha se fëmijët e vegjël marrin një ‘mesazh të ndryshëm’ nga përmbajtja e të rriturve tek prindërit e tyre sepse ata janë shumë të vegjël për të kuptuar temat./KultPlus.com

Kjo është arsyeja pse protagonisti i ”Squid Game” ndryshoi ngjyrën e flokëve

Squid Game është seriali që ka thyer rekorde botërore në shikueshmëri.

Protagonisti i serialit, aktori kryesor i Koresë së Jugut, Lee Jung-jae, tani po shijon karrierën e tij që korri sukses sa hap e mbyll sytë pas suksesit mbarëbotëror të “Squid Game”.

Historia ndjek protagonistin Gi-hun ndërsa merr pjesë së bashku me njerëz të tjerë në një seri lojërash, me një çmim prej një shume të madhe parash që do të ndryshojë jetën e tyre.

Të gjithë pjesëmarrësit kanë probleme financiare, por shpejt kuptojnë se ata po luajnë fjalë për fjalë me jetën e tyre, pasi ata që humbin ekzekutohen.

Protagonisti Gi-hun është sigurisht i vetmi që arrin të dalë i gjallë, me fitoren e tij të mos jetë ajo që ai imagjinonte.

Ai ka fituar çmimin në para, por ka parë njerëz të panumërt të humbin jetën në mënyrë të dhunshme. Ndërsa ai ishte zhdukur, nëna e tij ndërroi jetë dhe vajza e tij u nis për në Amerikë.

Atje ai vendos të bëjë një ndryshim dramatik në pamjen e tij, duke i lyer flokët me ngjyrë të kuqe të ndezur.

Shumica prej nesh menduan se ndoshta kjo ishte një shenjë se ai do të merrte pjesë përsëri në lojë në një sezon të dytë të mundshëm, këtë herë si roje. Krijuesi dhe drejtori i serisë, Hwang Dong-hyuk, e hodhi poshtë këtë teori, duke shpjeguar arsyen e vërtetë pse heroi lyen flokët.

“Flokët e kuq të Gi-hun përfaqësojnë se ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të kthehet në veten e tij të vjetër,” kishte thënë ai./KultPlus.com