Shpallen nominimet për “Golden Globes 2023”

Edicioni i 80-të i “Golden Globes” do të mbahet më 10 janar 2023, në orën 20:00 nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni, në NBC dhe Peacock.

Të nominuarit për edicionin e 80-të të ngjarjes vjetore “Golden Globes” tashmë janë shpallur nga The Beverly Hilton në Beverly Hills, Kaliforni.

Nominimet u shpallën nga Mayan Lopez dhe Selenis Leyva të serialit të ri komedik të NBC, “Lopez vs. Lopez” dhe Helen Hoehne, presidente e Shoqatës së Shtypit të Huaj të Hollywoodit (HFPA).

Ata prezantuan pesë të nominuarit për secilën nga 27 kategoritë e çmimeve.

Lista e plotë e të nominuarve për çmimet “Golden Globe Award”:

Filmi, Drama më e mirë

AVATAR: THE WAY OF WATER (Walt Disney Studios Motion Pictures)

ELVIS (Warner Bros)

THE FABELMANS (Universal Pictures)

TAR (Focus Features)

TOP GUN: MAVERICK (Paramount Pictures)

Performanca më e mirë nga një aktore në një dramë

CATE BLANCHETT TAR

OLIVIA COLMAN EMPIRE OF LIGHT

VIOLA DAVIS THE WOMAN KING

ANA DE ARMAS BLONDE

MICHELLE WILLIAMS THE FABELMANS

Performanca më e mirë nga një aktor në një dramë

AUSTIN BUTLER ELVIS

BRENDAN FRASER THE WHALE

HUGH JACKMAN THE SON

BILL NIGHY LIVING

JEREMY POPE THE INSPECTION

Filmi, muzikal ose komedia më e mirë

BABYLON (Paramount Pictures)

THE BANSHEES OF INISHERIN (Searchlight Pictures)

EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE (A24)

GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY (Netflix)

TRIANGLE OF SADNESS (Neon)

Performanca më e mirë nga një aktore në një film, muzikal apo komedi

LESLEY MANVILLE MRS. HARRIS GOES TO PARIS

MARGOT ROBBIE BABYLON

ANYA TAYLOR-JOY THE MENU

EMMA THOMPSON GOOD LUCK TO YOU, LEO GRANDE

MICHELLE YEOH EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

Performanca më e mirë nga një aktor në një film, muzikal apo komedi

DIEGO CALVA BABYLON

DANIEL CRAIG GLASS ONION: A KNIVES OUT MYSTERY

ADAM DRIVER WHITE NOISE

COLIN FARRELL THE BANSHEES OF INISHERIN

RALPH FIENNES THE MENU

Filmi më i mirë i animuar

GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO (Netflix)

INU-OH (GKIDS)

MARCEL THE SHELL WITH SHOES ON (A24)

PUSS IN BOOTS: THE LAST WISH (Universal Pictures)

TURNING RED (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Filmi më i mirë në një gjuhë tjetër të huaj

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT (GERMANY) (Netflix)

ARGENTINA, 1985 (ARGENTINA) (Amazon Prime Video)

CLOSE (BELGIUM / FRANCE / NETHERLANDS) (A24)

DECISION TO LEAVE (SOUTH KOREA) (MUBI)

RRR (INDIA) (Variance Films)

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor

ANGELA BASSETT BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

KERRY CONDON THE BANSHEES OF INISHERIN

JAMIE LEE CURTIS EVERYTHING EVERYËHERE ALL AT ONCE

DOLLY DE LEON TRIANGLE OF SADNESS

CAREY MULLIGAN SHE SAID

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor

BRENDAN GLEESON THE BANSHEES OF INISHERIN

BARRY KEOGHAN THE BANSHEES OF INISHERIN

BRAD PITT BABYLON

KE HUY QUAN EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

EDDIE REDMAYNE THE GOOD NURSE

Regjisori më i mirë

JAMES CAMERON AVATAR: THE WAY OF WATER

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

BAZ LUHRMANN ELVIS

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

STEVEN SPIELBERG THE FABELMANS

Skenaristi më i mirë

TODD FIELD TAR

DANIEL KWAN, DANIEL SCHEINERT EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

MARTIN MCDONAGH THE BANSHEES OF INISHERIN

SARAH POLLEY WOMEN TALKING

STEVEN SPIELBERG, TONY KUSHNER THE FABELMANS

Kënga më e mirë origjinale

“CAROLINA” — WHERE THE CRAWDADS SING

Muzika nga: Taylor Swift

Muzika nga: Taylor Swift

“CIAO PAPA” — GUILLERMO DEL TORO’S PINOCCHIO

Muzika nga: Alexandre Desplat

Muzika nga: Roeban Katz, Guillermo del Toro

“HOLD MY HAND” — TOP GUN: MAVERICK

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop, Benjamin Rice

Muzika nga: Lady Gaga, BloodPop

“LIFT ME UP” — BLACK PANTHER: WAKANDA FOREVER

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

Muzika nga: Tems, Rihanna, Ryan Coogler, Ludwig Goransson

“NAATU NAATU” — RRR

Muzika nga: M.M. Keeravani

Muzika nga: Kala Bhairava, Rahul Sipligunj

Dramë më e mirë televizive

BETTER CALL SAUL AMC+/AMC

THE CROWN NETFLIX

HOUSE OF THE DRAGON HBO MAX

OZARK NETFLIX

SEVERANCE APPLE TV+

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive

EMMA D’ARCY HOUSE OF THE DRAGON

LAURA LINNEY OZARK

IMELDA STAUNTON THE CROWN

HILARY SWANK ALASKA DAILY

ZENDAYA EUPHORIA

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive

JEFF BRIDGES THE OLD MAN

KEVIN COSTNER YELLOWSTONE

DIEGO LUNA ANDOR

BOB ODENKIRK BETTER CALL SAUL

ADAM SCOTT SEVERANCE

Seria më e mirë televizive – muzikal apo komedi

ABBOTT ELEMENTARY ABC

THE BEAR FX

HACKS HBO MAX

ONLY MURDERS IN THE BUILDING HULU

WEDNESDAY NETFLIX

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri të limituar

TARON EGERTON BLACK BIRD

COLIN FIRTH THE STAIRCASE

ANDREW GARFIELD UNDER THE BANNER OF HEAVEN

EVAN PETERS DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

SEBASTIAN STAN PAM & TOMMY

Performanca më e mirë nga një aktor në një seri të limituar

JENNIFER COOLIDGE THE WHITE LOTUS

CLAIRE DANES FLEISHMAN IS IN TROUBLE

DAISY EDGAR-JONES UNDER THE BANNER OF HEAVEN

NIECY NASH DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY

AUBREY PLAZA THE WHITE LOTUS

Performanca më e mirë nga një aktore në një rol dytësor në muzikal apo komedi

ELIZABETH DEBICKI THE CROWN

HANNAH EINBINDER HACKS

JULIA GARNER OZARK

JANELLE JAMES ABBOTT ELEMENTARY

SHERYL LEE RALPH ABBOTT ELEMENTARY

Performanca më e mirë nga një aktor në një rol dytësor në muzikal apo komedi

JOHN LITHGOW THE OLD MAN

JONATHAN PRYCE THE CROWN

JOHN TURTURRO SEVERANCE

TYLER JAMES WILLIAMS ABBOTT ELEMENTARY

HENRY WINKLER BARR / KultPlus.com

77 vjeçari O Yeong-su, aktori i parë korean që fiton çmim në ‘Golden Globes’ për rolin e tij në “Squid Game”

Ylli i Squid Game, O Yeong-su, ka fituar çmimin “aktori më i mirë në rol dytësor” në Golden Globes, për rolin e tij në dramën hit të Netflix.

Aktori 77-vjeçar nga Koreja e Jugut, i cili kurrë nuk ka fituar një Golden Globe më parë, fitoi çmimin kryesor për portretizimin e tij të Oh II-nam. I referuar gjithashtu si “The Host” ose “Player 001”.

O Yeong-su është aktori i parë korean në historinë e Golden Globes që fiton një çmim. Ai mundi Billy Crudup (The Morning Show), Kieran Culkin (Succession), Mark Duplass (The Morning Show) dhe Brett Goldstein (Ted Lasso).

Fitorja e tij u njoftua në një ceremoni private në Los Anxhelos, pasi transmetimi i drejtpërdrejtë i këtij viti u anulua.

“Pasi dëgjova lajmin, i thashë vetes për herë të parë, ‘ti je një tip i mirë’”, tha O në një deklaratë të lëshuar nga Netflix.

“Nuk jemi më ne brenda botës, është bota brenda nesh. Duke përqafuar aromën e kulturës sonë dhe dashurinë për familjen time, ju falënderoj të gjithëve në botë. Ju uroj një jetë të bukur”, tha tutje ai.

O Yeong-su filloi karrierën e tij të aktrimit në skenë, duke u shfaqur në mbi 200 prodhime teatrore nga viti 1967. Kjo përpara se ai të kalonte në film dhe televizion.

Që nga publikimi i tij në shtator, ‘Squid Game’ është bërë seriali më i ndjekur i Netflix në 94 vende, me 142 milionë shikime. / KultPlus.com

Në mungesë të yjeve, ndahen çmimet Golden Globes

Pa yje e me shumë çmime është bërë edhe ndarja e çmimeve “Golden Globes”, përcjell KultPlus.

Në mbrëmjen e 9 janarit filmat “West Side Story” dhe “The Power of the Dog” ishin fituesit kryesor në ceremoninë e këtyre çmimeve, ngjarje që është mbajtur në Los Angeles.

Si asnjëherë më parë, kjo ceremoni është mbajtur pa pjesëmarrje të ndonjë ylli të filmit ose ndonjë transmetimi televiziv.

Një format i tillë është rezultat i supozimeve për korrupsion dhe mungesë të diversitetit në trupin votues.

Si rezultat, ceremonia e vogël e këtij viti është mbajtur në Los Angeles pa tepih të kuq apo qasje zyrtare të mediave.

Regjisori Stevel Spielberg me filmin West Wide Story, ka fituar çmimin në kategorinë e filmit muzikor.

Në anën tjetër, filmi “The Power of The Dog” është kurorëzuar me çmimin për dramën më të mirë dhe regjisorja, Jane Campion fitoi çmimin kryesor. /KultPlus.com

Here Are the 2020 Golden Globes Winners | Complex

“Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet askund

Dhe fituesi është: Kush e di?

Ceremonia e “Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet dhe do të jetë një ngjarje tërësisht private, informojnë mediat e huaja. Fituesit e këtij viti do të publikohen gjatë eventit 90-minutësh në faqen zyrtare të internetit të “Golden Globes”.

Organizata ka njoftuar se fituesit do të postohen edhe në Twitter. Kjo deklaratë vjen vetëm pak ditë para datës 9 Janar që është caktuar spektakli.

Ceremonia u anulua nga rrjetet televizive pasi shoqatës iu evidentua mungesë e diversitetit. Të martën, u njoftua se ky vit nuk do të kishte tapet të kuq, audiencë, shtyp apo prezantues të famshëm, por vetëm masa anti-covid. / KultPlus.com

Publikohen nominimet për “Golden Globe”

Zyrtarisht sot janë shpallur nominimet për Golden Globes. Filmat “Belfast” dhe “The Power of the Dog” kanë marrë shtatë nominime secila derisa Lady Gaga dhe Kristen Stewart janë nominuar për “aktorja më e mirë” për rolet e Gucci dhe Diana – të dy yjet bën thirrje për ta bojkotuar këtë event shkaku i “mungesës së diversitetit” në çmime.

Filmat Belfast dhe Power of the Dog janë fimat me më së shumti nominime, gjithsej shtatë.

HFPA – një trup që përbëhet nga 87 gazetarë të cilët votojnë për çmimet GOlden Globe – ka qenë nën kritika të ashpra pasi që asnjë prej tyre nuk ka qenë me ngjyrë.

Pavarësisht këtyre kritikave, HFPA ka nominuar nëntë persona me ngjyrë përfshirë në aktrim dhe regji këtë vit – i njëjti numër sa ishte edhe për çmimet më 2021.

Yjet e tilla si Scarlett Johansson dhe Mark Ruffalo kanë bërë thirrje për bojkot të ‘Golden Globes’, përderisa Tom Cruise ka protestuar me një grup se do t’i rikthen të tre çmimet e Golden Globes që i ka fituar.

Edicioni i 79-të i Golden Globe parashihet të mbahet më 9 janar 2022. Nuk dihet se cili rrjet i televizioneve do ta shfaq atë pasi që NBC nuk do ta transmetojë për shkak të skandalit të cekur më parë.

Nominimet:

Seriali më i mirë televizive / mjuzikëll/komedi

The Great

Hacks

Only Murders in the Building

Reservation Dogs

Ted Lasso  

Aktori më i mirë i serialëve

Brian Cox – Succession

Lee Jaw – Squid Game

Billy Porter – Pose

Jeremy Strong – Succession

Omar Sy – Lupin 

Aktorja më e mirë – mjuzikëll/komedi

Marion Cotillard – Annette

Alana Haim – Licorice Pizza

Jennifer Lawrence – Don’t Look Up

Emma Stone – Cruella

Rachel Zegler – West Side Story

Seriali më i mirë televiziv – zhanri Dramë

Lupin

The Morning Show

Pose

Squid Game

Succession

Aktorja më e mirë në serial televiziv – zhanri Dramë

Uzo Aduba – In Treatment

Jennifer Aniston – The Morning Show

Christine Baranski – The Good Fight

Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale

MJ Rodriguez – Pose

Aktori më i mirë në zhanrin e serialëve të kufizuara apo antalogjike

Paul Bettany – WandaVision

Oscar Isaac – Scenes from a Marriage

Michael Keaton – Dopesick

Ewan McGrgeor – Holsten

Tahar Rahim – The Serpent

Seriali më i mirë i kufizuar apo antologjik

Dopesick

American Crime Story: Impeachment

Maid

Mare of Easttown

The Underground Railroad

Aktori më i mire në seriale – zhanri mjuzikëll/komedi

Anthony Anderson – Black-ish

Nicholas Hoult – The Great

Steve Martin – Only Murders in the Building

Martin Short – Only Murders in the Building

Jason Sudeikis – Ted Lass

Aktorja më e mirë dytësore në seriale televizive

Jennifer Coolidge – The White Lotus

Kaitlyn Dever – Dopesick

Andie McDowell – Maid

Sarah Snook – Succession

Hannah Waddingham – Ted Lasso  

Aktorja më e mirë dytësore për rolin e saj në serial TV

Billy Crudup – The Morning Show

Kieran Culkin – Succession

Mark Duplass – The Morning Show

Brett Goldstein – Ted Lasso

O Yeong-Su – Squid Game

Aktorja më e mirë në seriale të kufizuara apo antalogjike

Jessica Chastain – Scenes from a Marriage

Cynthia Erivo – Genius: Aretha

Elizabeth Olsen – WandaVision

Margaret Qualley – Maid

Kate Winslet – Mare of Easttown

Aktorja më e mirë në seriale televizive të zhanrit mjuzikëll/komedi

Hannah Einbender – Hacks

Elle Fanning – The Great

Issa Rae – Insecure

Tracee Ellis Ross – Black-Ish

Jean Smart – Hacks

Regjisori më i mirë – filmi artistik

Kenneth Branagh – Belfast

Jane Campion – The Power of the Dog

Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter

Steven Spielberg – West Side Story

Denis Villeneuve – Dune

Aktori më i mirë në film – zhanri Dramë

Mahershala Ali – Swan Song

Javier Bardem – Being the Ricardos

Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog

Will Smith – King Richard

Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

Aktori më i mirë në film të zhanrit mjuzikëll/komedi

Leo DiCaprio – Don’t Look Up

Peter Dinklage – Cyrano

Andrew Garfield – Tick, Tick… BOOM!

Cooper Hoffman – Licorice Pizza

Anthony Ramos – In the Heights 

Aktori më i mirë në rolin dytësor – zhanri Dramë

Ben Affleck – The Tender Bar

Jamie Dornan – Belfast

Ciaran Hinds – Belfast

Troy Kotsur – CODA

Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog

Muzika më e mirë

The French Dispatch

Encanto

The Power of the Dog

Parallel Mothers

Dune  

Filmi më i mirë i zhanrit dramë/komedi

Cyrano

Don’t Look Up

Licorice Pizza

Tick Tick Boom

West Side Story

Aktorja më e mirë në film artistik – zhanri dramë

Catriona Balfe – Belfast

Araiana Debose – West Side Story

Kirsten Dunst – The Power of the Dog

Aunjanue Ellis – King Richard

Ruth Negga – Passing

Skenari më i mirë – film

Licorice Pizza

Belfast

The Power of the Dog

Don’t Look Up

Being the Ricardos

Aktorja më e mirë në filmin artistik, zhanri Dramë

Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye

Olivia Colman – The Lost Daughter

Nicole Kidman – Being the Ricardos

Lady Gaga – House of Gucci

Kristen Stewart – Spencer

Filmi më i mirë – dramë

Belfast

CODA

Dune

King Richard

The Power of the Dog

Filmi më i mirë – i animuar

Encanto

Flee

Luca

My Son Ahmad

Raya and the Last Dragon

Kënga më e mirë origjinale – film artistik

Be Alive from King Richard — Beyoncé Knowles-Carter, Dixson

Dos Orugitas from Encanto — Lin-Manuel Miranda

Down to Joy from Belfast — Van Morrison

Here I Am (Singing My Way Home) from Respect — Jamie Alexander Hartman, Jennifer Hudson, Carole King

No Time to Die from No Time to Die — Billie Eilish, Finneas O’Connell

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Compartment No. 6

Drive My Car

The Hand of God

A Hero

Parallel Mothers / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve të ‘Golden Globe 2021’

“Golden Globe” është njëra nga evenimentet e radhës që është mbajtur gjatë këtij viti, përkundër pandemisë coronavirus.

Mbrëmjen e djeshme (e diel) mediat ndërkombëtare kanë raportuar për fituesit e kategorive, nominimet e të cilëve u bënë të ditur qysh javën e kaluar, shkruan Los Angeles Times, transmeton KultPlus.

Filmi “Nomandland” nga Chloe Zhao dhe “Borat Subcendent” nga Sacha Baron Cohen, fituan çmimet kryesore të ngjarjes.

Chadwick Boseman, Jodie Foster, “Minari”, Andra Day dhe Daniel Kaluuya morën gjithashtu nderime.

Në televizion, të preferuarat “The Queen’s Gambit”, “The Crown” dhe “Schitt’s Creek” fituan çmimet kryesore televizive të natës ndërsa rolet në “Small Axe” dhe “Ted Lasso” u nderuan gjithashtu.

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë dramë

“Nomadland”
“The Father”
“Mank”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”

Aktorja më e mirë në dramë

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë në dramë

Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden, “The Prom”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg, “Palm Springs”

Filmi më i mirë muzikë ose komedi

“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”

Regjisori më i mirë

Chloé Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Regina King, “One Night in Miami”
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″

Aktorja më e mirë në një film dramë

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Seri të kufizuara, seri antologjie

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Cate Blanchett, “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones, “Normal People”
Shira Haas, “Unorthodox”
Nicole Kidman, “The Undoing”

Film i animuar

“Soul”
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Wolfwalkers”

Skenar filmi

 Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7″
Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”
Jack Fincher, “Mank”
Chloé Zhao, “Nomadland”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Aktorja në një serial televiziv – dramë

Emma Corrin, “The Crown”
Olivia Colman, “The Crown”
Jodie Comer, “Killing Eve”
Laura Linney, “Ozark”
Sarah Paulson, “Ratched”

Këngë origjinale – film

“Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”)
“Speak Now” (“One Night in Miami”)
“Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”)
“Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7″)
“Tigress & Tweed” (“The United States vs. Billie Holiday”) / KultPlus.com

‘Golden Globes’ vazhdon me magjinë e organizimit këtë të dielë

Edicioni i 79-të i ceremonisë “Golden Globes” do të zhvillohet të dielën në mungesën e tepihut të kuq kur bota po përjeton pandeminë, përcjell KultPlus.

Shfaqja do të vazhdojë pa darkat gala të lezetshme, një luzmë fotografësh dhe fustane dizajnerësh që lidhen me festimin e filmave më të mirë të vitit dhe shfaqjeve televizive.

Këtë vit, ngjarja do të zhvillohet nga dy vende, aktorët e humorit Tina Fey nga Nju Jorku dhe Amy Poehler nga Beverly Hills, California.

Ceremonia e së dielës do të transmetohet drejtpërdrejt në televizionin NBC. / KultPlus.com

Tri regjisore femra bëjnë historinë e nominimeve për Golden Globes 2021

Tre gra janë nominuar për regjisoret më të mira në çmimet “Golden Globe”.

Kjo është hera e parë që janë nominuar tre gra, ku viteve të kaluara është përzgjedhur një në një vit të vetëm, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Regjisoret Regina King, Chloe Zhao dhe Emerald Fennell e Britanisë janë nominuar së bashku me David Fincher dhe Aaron Sorkin.

Fincher’s Mank” është filmi më i nominuar me gjashtë nominime, e i njëjti si filmi “The Crown”, i cili kryeson në çmimet TV.

Sacha Baron Cohen dhe Olivia Colman janë në mesin e britanikëve për çmimin për aktrim.

Fituesit do të shpallen në një ceremoni më 28 Shkurt të këtij viti.

Çmimet po zhvillohen dy muaj më vonë se zakonisht për shkak të pandemisë së koronavirusit./ KultPlus.com

Koronavirus ndryshon rregullat e Golden Globe

Koronavirus ka ndaluar industrinë e kinematografisë dhe Golden Globe i duhet të bëj disa ndryshime. “Hollywood Foreign Press Association” ka njoftuar që për edicionin e ardhshëm të janarit do të konsiderohen edhe filmat që ende nuk kanë dalë në kinema.

Shoqata e gazetarëve ka specifikuar që do të pranohen dhe filma të cilët kanë dalë për herë të parë në television apo në një patformë streaming. Sipas rregullave të vjetra ishte e detyrueshme, që filmi të ishte shfaqur më parë në një sallë kinemaje përpara se të konkuronte në Golden Globe.

Masat janë të përkohshme dhe nuk është e qartë nëse “Academy Motion Pictures Arts and Sciences”, organi që organizon Oscarin, do të ndjekë të njëjtën lëvizje, por ka bërë me dije që po vlerëson opsione të ndryshme në kushtet e një skenari të pazakontë. /bw/ KultPlus.com

Shpallen nominimet për Golden Globes

Nominimet për edicionin e 77-të të Golden Globes u shpallën sot. 

“Marriage Story,” saga zemërthyese e Netflix kryeson në nominimet për Golden Globes, me gjashtë të tilla, përfshirë dramën më të mirë, në atë që konsiderohet si pararendësja e oskarëve.

“The Irishman”, një tjetër film i Netflix dhe “Once Upon a time in Hollywood” i Quentin Tarantinos, kanë secili nga pesë nominime. “The Crown”, “Chernobyl” dhe trilleri amerikan “Unbelievable”, kryesojnë për sa i takon serive televizive, me nga katër nominime secili. Në garën për filmin më të mirë, përveç “Marriage Story” dhe “The Irishman” të Martin Scorceses janë edhe “Jocker” dhe “Dy papët”.

Filmi i Tarantinos ndërkohë është në garë për muzikën ose komedinë më të mirë, bashkë me satirikun “Jojo Rabbit”, trillerin “Knives Out” dhe “Rocketman”, biografinë e Elton John. Ndërsa në garë për titullin e regjisorit më të mirë janë Scorsese, Mendes, Tarantino dhe Todd Phillips.

Yjet britanike dominojnë në nominimet e këtij viti me Taron Egerton të Rocketman dhe Phoebe Waller Bridge, si pretendentë për çmime. Për sa i takon titullit si aktori më i mirë, në një film dramë, në garë janë Christian Bale për rolin në Ford kundër Ferrarit, Antonio Banderas, Joaquin Phoenix etj. Ndërsa Daniel Craig është nominuar në kategorinë e aktorit më të mirë në një film komedi, bashkë me Leonardo di Caprion dhe Eddie Murphyn.

Ky edicion do të mbahet më 5 janar. / KultPlus.com

Fituesit e ceremonisë së “Golden Globes Awards”

Të dielen pas mesnate, në Los Angeles u mbajt edicioni i 76-të i ceremonisë së përvitshme të “Golden Globes Awards”.

Filmi biografik, Bohemian Rhapsody dhe komedia, Green Book kanë fituar çmimet kryesore në edicionin e 76-të, në ceremoninë Golden Globes.

Bohemian Rhapsody rrëmbeu dy çmime, atë për filmin më të mirë të zhanrit dramë dhe atë të aktorit më të mirë në zhanrin dramë, për yllin e këtij filmi, Rami Malek. Green Book ishte fituesi tjetër i natës, duke i rrëmbyer tri çmime.

Ky film rrëmbeu çmimin për komedinë apo muzikëlin më të mirë, çmimin për skenarin më të mirë dhe çmimin e aktorit mbështetës e mori Mahershala Ali. Edhe pse ishte nominuar në katër kategori, filmi A Star Is Born mori vetëm një çmim – kënga më e mirë origjinale për hitin Shallow.

76th ANNUAL GOLDEN GLOBE AWARDS — Pictured: Rami Malek, winner of Best Actor – Motion Picture, Drama at the 76th Annual Golden Globe Awards held at the Beverly Hilton Hotel on January 6, 2019 — (Photo by: Paul Drinkwater/NBC)

Në këtë film performon edhe këngëtarja e njohur, Lady Gaga dhe kjo performancë e saj e drejtoi atë të nominohet në kategorinë si aktorja më e mirë. Fitues të kësaj nate janë edhe Olivia Colman, që fitoi çmimin për aktoren më të mirë në zhanrin komedi ose muzikël, për portretizimin e Mbretëreshës Anna në filmin The Favourite.

Christian Bale po ashtu rrëmbeu çmimin e aktorit më të mirë në po këtë zhanër, për rolin e tij në filmin Vice. Aktorët britanezë, Richard Madden dhe Ben Whishaw fituan dy çmime televizive, për rolet e tyre në dramat e BBC, Bodyguard dhe A Very English Scandal.

Në anën tjetër në kategoritë televizive, seritë televizive The Americans morën çmimin e dramës më të mirë dhe The Kominsky Method e fitoi çmimin për komedinë më të mirë televizive. Ceremonia e “The Golden Globes” është ceremonia e parë më e madhe e filmave të Hollywood-it dhe shpesh mund të ndihmojë filmat ose aktorët e filmave të futen në garë për Oskar.

Më poshtë ju sjellim disa nga fituesit e çmimeve kryesore të kësaj nate: –

-Filmi më i mirë dramë – Bohemian Rhapsody
-Filmi më i mirë komedi apo muzikël – Green Book
-Aktori më i mirë në filmin dramë – Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
-Aktorja më e mirë në filmin dramë – Glenn Close (The Wife)
-Aktori më i mirë në filmin komedi/muzikël – Christian Bale (Vice)
-Aktorja më e mirë në film komedi/muzikël – Olivia Colman (The Favourite) -Drama më e mirë televizive – The Americans
-Komedia më e mirë televizive – The Kominsky Method
-Aktori më i mirë në dramë televizive – Richard Madden (Bodyguard) 
-Aktorja më e mirë në dramë televizive – Sandra Oh (Killing Eve)
-Aktori më i mirë në komedi televizive – Michael Douglas (The Kominsky Method)
-Aktorja më e mirë në komedi televizive – Rachel Brosnahan (The Marvellous Mrs Maisel)/21Media/KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në “Golden Globe 2018”

Ky ishte viti i 75-të i ndarjes së çmimeve Golden Globe, një ndër mbrëmjet më të mëdha ku u vlerësua puna e yjeve në filma e seriale.

“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”, ishte filmi që mori çmimin kryesor, e pas tij, seriali i HBO “Big Little Lies”, transmeton Koha.net.

Aktorja Nicole Kidman, mori çmimin e parë për rolin e saj në “Big Little Lies”.

CNN shkruan se gratë këtë vit morën qendrën e vëmendjes duke fituar më shumë çmime se çdo vit tjetër.

Lista e plotë e fituesve
Aktorja më e mirë në seri të kufizuara ose film televiziv
Nicole Kidman, Big Little Lies
Reese Witherspoon, Big Little Lies
Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
Jessica Biel, The Sinner

Aktori më i mirë në rol dytësor në film (dramë)
Willem Dafoe, The Florida Project
Armie Hammer, Call Me by Your Name
Richard Jenkins, The Shape of Water
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Plummer, All the Money in the World

Aktorja më e mirë në seri televizive (mjuzikël/komedi)
Pamela Adlon, Better Things
Alison Brie, GLOW
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Issa Rae, Insecure
Frankie Shaw, SMILF

Aktorja më e mirë në seri televizive (dramë)
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Claire Foy, The Crown
Katherine Langford, 13 Reasons Why
Maggie Gyllenhaal, The Deuce
Caitriona Balfe, Outlander

Aktori më i mirë në seri televizive (dramë)
Freddie Highmore, The Good Doctor
Sterling K. Brown, This Is Us
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Jason Bateman, Ozark
Liev Schreiber, Ray Donovan

Seriali më i mirë televiziv (dramë)
The Handmaid’s Tale
This Is Us
The Crown
Game of Thrones
Stranger Things

Aktori më i mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara ose film televiziv
Christian Slater, Mr. Robot
David Harbour, Stranger Things
Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
Alexander Skarsgard, Big Little Lies
David Thewlis, Fargo

Muzika më e mirë origjinale
Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Alexandre Desplat, The Shape of Water
Jonny Greenwood, Phantom Thread
John Williams, The Post
Hans Zimmer, Dunkirk

Kënga më e mirë origjinale
Home, Ferdinand
Mighty River, Mudboumd
Remember Me, Coco
The Star, The Star
This Is Me, The Greatest Showman

Aktori më i mirë (komedi/mjuzikël)
Steve Carell, Battle of the Sexes
Ansel Elgort, Baby Driver
James Franco, The Disaster Artist
Hugh Jackman, The Greatest Showman
Daniel Kaluuya, Get Out

Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, seri të kufizuara dhe film televiziv
Laura Dern, Big Little Lies
Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
Chrissy Metz, This Is Us
Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
Shailene Woodley, Big Little Lies

Filmi më i mirë i animuar
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Aktorja më e mirë në film (dramë)
Mary J. Blige, Mudbound
Hong Chau, Downsizing
Allison Janney, I, Tonya
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

Skenari më i mirë
The Shape of Water
Lady Bird
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
The Post
Molly’s Game

Filmi i huaj më i mirë
A Fantastic Woman
First They Killed My Father
In the Fade
Loveless
The Square

Aktori më i mirë në mini-seri ose film televiziv
Robert De Niro, The Wizard of Lies
Kyle MacLachlan, Twin Peaks
Jude Law, The Young Pope
Ewan McGregor, Fargo
Geoffrey Rush, Genius

Seriali më i mirë televiziv (komedi)
Black-ish
The Marvelous Mrs. Maisel
Master of None
SMILF
Will & Grace

Aktori më i mirë në një serial televiziv (mjuzikël/komedi)
Anthony Anderson, Black-ish
Aziz Ansari, Master of None
Kevin Bacon, I Love Dick
William H. Macy, Shameless
Eric McCormack, Will & Grace

Regjisori më i mirë filmik
Guillermo del Toro, The Shape of Water
Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Christopher Nolan, Dunkirk
Ridley Scott, All the Money in the World
Steven Spielberg, The Post

Mini-seriali ose filmi televiziv më i mirë
Big Little Lies
Feud: Bette and Joan
Fargo
Top of the Lake: China Girl
The Sinner

Aktorja më e mirë në një film (komedi/mjuzikël)
Judi Dench, Victoria & Abdul
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Emma Stone, Battle of the Sexes
Helen Mirren, The Leisure Seeker

Filmi më i mirë (komedi/mjuzikël)
The Disaster Artist
Get Out
The Greatest Showman
I, Tonya
Lady Bird

Aktori më i mirë (dramë)
Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.
Tom Hanks, The Post
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Gary Oldman, Darkest Hour

Aktorja më e mirë dramë
Jessica Chastain, Molly’s Game
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Meryl Streep, The Post
Michelle Williams, All the Money in the World

Filmi më i mirë (dramë)
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Call Me by Your Name
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Kujtojmë se Golden Globes këtë vit trajtoi edhe ngacmimet seksuale dhe pabarazinë gjinore.

“Three Billboards Outside Ebbing”, fituesi kryesor në Golden Globes

Filmi, “Three Billboards Outside Ebbing”, Missouri, ka qenë fituesi i madh në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, Golden Globes.

Filmi i kategorisë dramë-krim që flet për një grua, e cila kërkon të hakmerret për vajzën e saj të vrarë në një qytet të vogël, ka fituar katër çmime në Los Anxhelos, duke përfshirë edhe çmimin e madh për dramën më të mirë, transmeton rel.

Në këtë garë ishin edhe filmat, “Call Me by Your Name”, “Dunkirk”, “The Post” dhe “The Shape of Water”.

Tema kryesore e natës ishte fuqizimi i grave. Gati të gjitha pjesëmarrëset ishin të veshura në të zezë për të shfaqur mbështetje për viktimat e ngacmimeve seksuale.

Ylli i filmit dhe televizionit, Oprah Winfrey ka qenë gruaja e parë me ngjyrë që ka ftuar çmimin Golden Globe për arritje jetësore.

Ajo ka dhënë më pas një fjalim në mbështetje të të gjitha grave që u janë ekspozuar sjelljeve të këqija seksuale në industrinë e argëtimit dhe kudo tjetër./ KultPlus.com