Succession dhe Squid Games në “luftë” për çmimin Emmy

“Succession”, seriali i HBO që tregon historinë e një manjati britanik dhe familjes së tij, kryson me 25 nominime Emmy , duke qenë kandidat për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë.

Ky projekt kinematografik do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix “Squid Game”, që është nominuar për një Emmy. Filmi “Severance”, një thriller psikologjik, fitoi 14 nominime dhe do të konkurrojë për dramën më të mirë.

Filmi fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, që flet për disa adoleshentë mes jetës seksuale, drogës dhe mediave sociale gjithashtu kryesojnë me nominime për të rrëmbyer kështu trofeun.

Seriali “Ted Lasso” do të mbrojë titullin si komedia më e mirë. Ai do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building”. Steve Martin dhe Martin Short do të konkurrojnë për aktorin më të mirë të komedisë për filmin “Only Murders in the Building”, megjithëse votuesit shikojnë si favorite Selena Gomez.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, u shpreh e emoncionuar që është shpallur sërish e enominuar për çmimin aktorja më e mirë. Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 Shtator. CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma është shprehur se numri i atyre që dërguan projektet e tyre kinematografike këtë vit i kaloi pritshmëritë, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë Covid-19. /KultPlus.com

77 vjeçari O Yeong-su, aktori i parë korean që fiton çmim në ‘Golden Globes’ për rolin e tij në “Squid Game”

Ylli i Squid Game, O Yeong-su, ka fituar çmimin “aktori më i mirë në rol dytësor” në Golden Globes, për rolin e tij në dramën hit të Netflix.

Aktori 77-vjeçar nga Koreja e Jugut, i cili kurrë nuk ka fituar një Golden Globe më parë, fitoi çmimin kryesor për portretizimin e tij të Oh II-nam. I referuar gjithashtu si “The Host” ose “Player 001”.

O Yeong-su është aktori i parë korean në historinë e Golden Globes që fiton një çmim. Ai mundi Billy Crudup (The Morning Show), Kieran Culkin (Succession), Mark Duplass (The Morning Show) dhe Brett Goldstein (Ted Lasso).

Fitorja e tij u njoftua në një ceremoni private në Los Anxhelos, pasi transmetimi i drejtpërdrejtë i këtij viti u anulua.

“Pasi dëgjova lajmin, i thashë vetes për herë të parë, ‘ti je një tip i mirë’”, tha O në një deklaratë të lëshuar nga Netflix.

“Nuk jemi më ne brenda botës, është bota brenda nesh. Duke përqafuar aromën e kulturës sonë dhe dashurinë për familjen time, ju falënderoj të gjithëve në botë. Ju uroj një jetë të bukur”, tha tutje ai.

O Yeong-su filloi karrierën e tij të aktrimit në skenë, duke u shfaqur në mbi 200 prodhime teatrore nga viti 1967. Kjo përpara se ai të kalonte në film dhe televizion.

Që nga publikimi i tij në shtator, ‘Squid Game’ është bërë seriali më i ndjekur i Netflix në 94 vende, me 142 milionë shikime. / KultPlus.com

Fenomeni global, seriali Squid Games shkruan histori

Shfaqja origjinale, Squid Games, e prodhuar nga kompania filmike, Netflix, ka shkruar histori në Çmimet Screen Actors Guild 2022 duke u bërë seriali i parë jo-anglisht dhe seriali i parë korean që nominohet për një çmim, shkruan KultPus.

“Squid Game” është në nominim për kast të jashtëzakonshëm në një seri dramatike përballë “Succession”, “Yellowstone”, “The Morning Show” dhe “The Handmaid’s Tale”.

Që nga premiera në Netflix në shtator 2021, “Squid Game” është shfaqur si një fenomen global.

Drama tërhoqi 1.65 miliardë orë shikime gjatë katër javëve të para të publikimit, duke tejkaluar “Bridgerton” si seria origjinale më e shikuar e Netflix në histori.

Shfaqja mori tre çmime Golden Globe, duke përfshirë dramën më të mirë televizive dhe i dha O Yeong-su një çmim për aktorin dytësor.

Përpos këtyre çmimeve, Squid është nominuar dhe ka marrë edhe disa çmime të tjera të ndryshme ndërkombëtare.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve SAG 2022 është caktuar për 27 shkurt. /KultPlus.com