Rita Ora rikthehet fuqishëm këtë muaj me këngën e re ‘You Only Love Me’

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora së fundmi ka bërë të ditur se shumë shpejt do të sjell një projekt të ri, shkruan KultPlus.

Ora nëpërmjet rrjetit social Twitter ka shpërndarë një video, me mbishkrimin “Unë jam kthyer”, duke lënë të nënkuptohet se këtë muaj do të publikojë një këngë.

Sipas mbishkrimit, kënga do ta mbajë titullin “You Only Love Me”.

Kënga po ashtu pritet të publikohet më 23 janar. / KultPlus.com

Kaos në Twitter: Erë e keqe, tualete të pista dhe letra higjienike, pastruesit në grevë

Erë e keqe, mungesë pastërtie dhe tualete të pista. Kjo është situata që duket se mbizotëron në Twitter, pasi Elon Musk mori postin e CEO, vendimet e të cilit kanë shkaktuar kaos në jetën e përditshme të punonjësve.

Sipas New York Times, plani i uljes së kostos i vendosur nga Elon Musk ka të ngjarë të ketë një ndikim negativ tek punëtorët, madje edhe ata që kanë mbetur.

Në selinë qendrore të Twitter në San Francisko, katër kate u mbyllën, duke lënë punëtorët të grumbulluar në vetëm dy.

Shërbimet e pastrimit janë ndërprerë kryesisht pasi punëtorët hynë në grevë për paga më të mira, duke lënë të fortë erën e djersës dhe erën e mbetjeve ushqimore.

Punëtorët flasin për tualete të pista, ndërsa disa janë të detyruar të përdorin letra higjienike që marrin nga shtëpia.

Musk ka pushuar nga puna punonjësit e pastrimit në zyrat në Nju Jork. Burime të brendshme thonë se në bazë të të dhënave një nga dy godinat aty mund të mbyllet. Në Krishtlindje, Musk urdhëroi gjithashtu njerëzit në Sacramento të mbyllnin qendrën e të dhënave në Twitter.

Twitter gjithashtu ndaloi pagesën e qirasë për zyrat e Seattle, sipas dy personave që folën për The New York Times.

Kompania thuhet se ndaloi pagesën e qirasë në zyra të tjera javët e fundit, si dhe në selinë e saj në San Francisko. Për të ulur kostot, Twitter po përpiqet të rinegociojë kushtet e marrëveshjeve të tij të qirasë.

Musk u përpoq të kursente rreth 500 milionë dollarë në kosto që nuk lidhen me punën, raportoi NYTimes, duke cituar një dokument të brendshëm.

CEO i Boring Company, Steve Davis, i cili thuhet se flinte në selinë e Twitter me partneren e tij dhe foshnjën e tyre të porsalindur, ka marrë përsipër biznesin e uljes së kostove me ndihmën e Jared Birchall, shefit të zyrës së familjes së Musk.

Megjithatë, punëtorët presin më shumë pushime nga puna, duke pasur parasysh rënien e të ardhurave nga reklamat në fillim të dhjetorit./oranews/ KultPlus.com

Musk: Sondazhet e ardhshme vetëm për abonentët e “Twitter Blue”

Elon Musk njoftoi dje se vetëm abonentët e “Twitter Blue” do të mund të votojnë në sondazhet e ardhshme të lidhura me politikat në platformë, pasi miliona përdorues votuan që ai të largohej nga posti i shefit ekzekutiv të faqes.

Presidenti i “Tesla” tha se do t’i përmbahej rezultatit të sondazhit, të cilin ai krijoi, duke pyetur përdoruesit e “Twitter” nëse ai duhej të largohej apo jo.

Rezultati u konfirmua sot në mëngjes, me 57,5% të mbi 17.5 milionë llogarive që votuan  thanë se ai duhet të tërhiqet nga roli i tij.

Musk nuk postoi asnjë koment në Twitter pas publikimit të sondazhit.

Heshtja e tij më në fund u thye sot në mëngjes, kur ai iu përgjigj “Interesante” një sugjerimi të Kim Dotcom, themeluesja e faqes së internetit, se rezultatet e sondazhit ishin kryer nga llogari të rreme.

Duke iu përgjigjur sugjerimit të një përdoruesi tjetër se, abonentët e “Twitter Blue” duhet të jenë të vetmit që mund të votojnë në sondazhet e lidhura me politikat, Musk tha se Twitter do ta bënte këtë ndryshim.

“Twitter Blue” është një platformë me pagesë, që lejon këdo të blejë një llogari të verifikuar.

Sondazhi i Musk të dielën mbrëma erdhi pas disa javësh vendimesh të diskutueshme.

Disa grupe të sigurisë në internet kanë akuzuar miliarderin se ka lejuar urrejtjen, abuzimin dhe dezinformimin të qarkullojnë më lehtë në platformë për shkak të parimeve të tij të fjalës së lirë.

Gjatë mandatit të tij, Musk ka pushuar gjithashtu më shumë se gjysmën e fuqisë punëtore globale të kompanisë.

Ndërsa mbetet e paqartë se kush do të zëvendësojë Musk nëse ai tërhiqet, disa komentues kanë theksuar se miliarderi do të kishte ende rolin e vendimmarrjeve kryesore si pronar i “Twitter”./ KultPlus.com

Elon Musk shndërron zyrat e Twitter-it në ‘hotel’ për stafin

BBC-së i janë dhënë fotografi të hapësirës së zyrës në Twitter, e cila është shndërruar në dhoma gjumi, të cilat autoritetet e San Franciskos po i hetojnë si shkelje të mundshme të kodit të ndërtimit.

Një imazh tregon një dhomë me një krevat dopio, duke përfshirë edhe një gardërobë.

Një ish-punëtor tha se shefi i ri i Twitter, Elon Musk ka qëndruar në selinë që kur bleu firmën.

Ai muajin e kaluar i dërgoi email të gjithë stafit të Twitter duke thënë se “do të duhet të jenë jashtëzakonisht të fortë” për të pasur sukses.

Departamenti i Inspektimit të Ndërtimit në San Francisko ka konfirmuar se po heton shkeljet e mundshme pas një ankese.

Musk tha se qyteti po sulmonte kompanitë për sigurimin e shtretërve për “punonjësit e lodhur”.

Në një postim të fshirë tani, Musk postoi se ai do të punonte dhe do të flinte në zyrë “derisa të rregullohet organizata”.

BBC-së i janë dhënë gjithashtu fotografi të divaneve në Twitter duke u përdorur si shtretër.

Një dhomë tjetër konferencash ka një orë alarmi dhe një fotografi të vendosur mbi një shtrat të grimuar.

“Duket si një dhomë hoteli,” tha një ish-punëtor. Ata vazhduan duke thënë se Musk fle rregullisht në selinë e Twitter në San Francisko.

Twitter nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga BBC.

Muajin e kaluar, Musk – i cili përfundoi marrjen e tij në Twitter në tetor – i dërgoi email të gjithë stafit të kompanisë duke thënë se do të duhej të punonin “orë të gjata me intensitet të lartë”. /KultPlus.com

OKB i kërkon Musk që të respektojë të drejtat e njeriut në Twitter

Komisionari i Lartë për të Drejtat e Njeriut i OKB-së, Volker Turk, i ka shkruar një letër të hapur Elon Muskut, duke i bërë thirrje të sigurojë që të drejtat e njeriut të jenë në qendër të menaxhimit të Twitter-it.

“Twitter është pjesë e revolucionit global dhe ka transformuar mënyrën se si ne komunikojmë. Por, iu shkruaj me shqetësim dhe frikë lidhur me sferën publike dhe rolin e Twitterit në të”, tha Turk.

Kjo letër vjen pasi Musk njoftoi për largime masive nga puna në Twitter, përfshirë edhe të gjithë stafin e drejtave të njeriut, përveç dy pjesëtarëve të ekipit etik të inteligjencës artificiale.

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, bleu platformën sociale Twitter në fund të tetorit, në vlerë prej 44 miliardë dollarë.

Ai ka thënë se dëshiron që Twitter të ketë më pak kufizime lidhur me përmbajtjen që postohet në të. /REL/ KultPlus.com

Twitter konfirmon blerjen e verifikimit të llogarisë me shenjë blu

Twitter ka konfirmuar planet për të lejuar përdoruesit të blejnë statusin e verifikuar, transmeton KultPlus.

Në një përditësim për pajisjet Apple, kompania tha se funksioni do të jetë i hapur për përdoruesit në vende të caktuara që regjistrohen në shërbimin e saj Twitter Blue për 7,99 dollarë në muaj.

Ndryshimi i politikës është i diskutueshëm, mes shqetësimeve se platforma mund të mbushet me llogari të rreme.

Ky vendim vjen nga Elon Musk, i cili të premten pushoi nga puna rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë.

Tiku blu i kërkuar më parë ishte i disponueshëm vetëm për individë dhe organizata të profilit të lartë ose me ndikim – të cilëve iu kërkua të provonin identitetin e tyre.

Është përdorur si shenjë se një profil është autentik dhe është një mjet kyç për të ndihmuar përdoruesit të identifikojnë informacione të besueshme në platformë.

Ndryshimi i politikës mund të nxisë shqetësimet se figurat qeveritare, të famshëm, gazetarë dhe marka mund të imitohen nga çdo përdorues i gatshëm të paguajë një tarifë mujore.

Musk, personi më i pasur në botë, duket se po kërkon të diversifikojë të ardhurat e Twitter-it, pas blerjes së tij të firmës në fund të muajit të kaluar në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh.

Të premten, miliarderi tha se Twitter po humbte më shumë se 4 milion dollarë në ditë. /KultPlus.com

Nis “epoka Musk” në Twitter, 8 dollarë në muaj për verifikimin e llogarisë, shkarkime në administratë

Elon Musk merr vendimin e parë si pronari i Twitterit, 8 dollarë do të jetë pagesa mujore për përdoruesit, për të verifikuar llogarinë në emër të tyre. Ky është vetëm një nga ndryshimet e platformës sociale, mes shumë të tjerash që pritet të ndodhin, pasi Musk bleu kompaninë për 44 miliardë dollarë.

Aktualisht, shenja në ngjyrë blu që shfaqet në krah të emrit, që normalisht është një figurë me profil të lartë, është falas. Sipas kritikëve, kjo lëvizje mund ta bëjë edhe më të vështirë identifikimin e burimeve të besueshme.

Elon Musk, njeriu më i pasur në botë tha se përdoruesit me pagesë të Twitterit, do të jenë prioriteti, sa i takon furnizimit me informacion dhe për kërkime.

“Pushtet për njerëzit, blu për 8 dollarë në muaj”, tha miliarderi, duke kritikuar metodën e vjetër të tikerit në ngjyrë blu.

Projekti iu dha punonjësve të tij të dielën dhe me detyrim, skema e re duhet të hyjë në fuqi nga e hëna e ardhshme e 7 nëntorit, ndryshe ata rrezikojnë të humbasin vendin e punës.

Fillimisht ishte menduar për një tarifë 20-dollarëshe, por tashmë vendimi u mor për 8 dollarë në muaj./GazetaExpress/KultPlus.com

Vendim i Musk – verifikimi i llogarive në Twitter me para

Përdoruesit e rrjetit social Twitter që kanë shpenzuar vite duke gjeneruar audiencën e tyre dhe kanë arritur verifikimin e shumëpritur të llogarisë së tyre nga platforma, tani do të duhet të hapin portofolin e tyre nëse duan të mbajnë atë. 

Verifikimi në Twitter, deri më tani, u jepet personazheve publike, institucioneve, kompanive ose atyre që kanë një numër të mirë ndjekësish dhe janë me rëndësi shoqërore. Dhe nuk ka asnjë kosto.

Por sipas një raporti të fundit, tashmë që Elon Musk është pronar i saj, i gjithë procesi i verifikimit do të rinovohet dhe, më e keqja, ata që e kanë tashmë do të duhet të paguajnë 20 dollarë në muaj nëse duan ta mbajnë. Vetë Elon Musk shkroi të dielën në Twitter se:

I gjithë procesi i verifikimit është duke u rinovuar tani.

Sipas raportit, kompania dëshiron të rrisë abonimin e saj premium opsional – të quajtur Twitter Blue – nga 4,99 dollarë në 19,99 dollarë në muaj. Në këmbim, Twitter do të shtojë më shumë veçori, duke përfshirë verifikimin, për ta rritur abonimin e tij në atë që dëshiron të tarifojë. Por ata që duan ta bëjnë këtë, d.m.th., përdoruesit aktualë të verifikuar kanë 90 ditë kohë për t’u abonuar në Twitter-in e ri Blue pas fillimit të tij ose do të humbasin verifikimin e tyre të tanihëm. Një nga idetë e Musk është rritja e numrit të abonentëve në Twitter derisa të bëhen gjysma e të ardhurave të kompanisë.

Deri më sot, Twitter Blue ofron akses në artikuj pa reklama dhe disa rregullime shtesë të personalizimit. Përveç kësaj, Musk ka komentuar se ai synon që reklamat në Twitter të gjenerojnë më shumë të ardhura. Kjo, së bashku me deklaratat e tij se do t’i japë hapësirë ??çdo lloj shprehjeje, kanë ngjallur frikën se do të bëhet më agresive dhe me më shumë gjuhë urrejtjeje dhe ksenofobie sesa ka./ KultPlus.com

Kampionia Serena Williams bëhet atletja femër më e postuar në ‘Twitter’

‘Twitter’ njoftoi se Serena Williams tani ka një pretendim tjetër për madhështi, përveç vlerësimeve të saj të tenisit, pasi ajo tani është më e postuara në ‘Twitter’ për atletet femra ndonjëherë, transmeton KultPlus.

Gjatë garës së saj në raundin e tretë të ‘US Open’, postime mediale që mbështesnin Williams vërshuan internetin duke e ndjekur çdo ndeshje të saj.

“Twitter Sports” publikoi informacionin në një video me mbishkrimin: ‘Në fushë dhe në afatin kohor, @serenawilliams është më e mira e të gjitha kohërave.

Serena është atletja më e postuar në Twitter për femrat ndonjëherë. #FaleminderitSerena.

Është vënë re se së bashku me akordimin në TV anembanë globit, disa nga personazhet e famshëm më të famshëm në botë ishin të pranishëm, por kjo nuk ishte e mjaftueshme për të nxitur Williams në një fitore tjetër.

Ajo u mund në raundin e tretë të ‘US Open’ të premten nga australianja Ajla Tomljanovic (7-5, 6-7, 6-1), duke ulur perden e karrierës së saj vezulluese.

Michelle Obama dhe LeBron James ishin disa nga emrat më të mëdhenj që ndanë mesazhe të përzemërta në internet pas lamtumirës të së premtes.

18-vjeçarja Coco Gauff gjithashtu iu bashkua duke postuar një foto të vjetër të saj duke treguar një poster të Serenës që varej në dhomën e saj. Ashtu si shumë të rinj amerikanë të përfshirë në tenis, Gauff përmendi Williams si frymëzimin e saj për t’u bërë një tenisiste.

Edhe para humbjes së saj, Williams kishte marrë mesazhe të ngjashme jo vetëm nga atletë, por edhe nga të tjerë me ndikim të lartë.

Të mërkurën mbrëma, zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, shkroi në Twitter: “Faleminderit Serena Williams për frymëzimin e njerëzve në mbarë botën me talentin, hirin dhe vendosmërinë tuaj brenda dhe jashtë fushës. Ne festojmë gjithçka që keni qenë, gjithçka që jeni dhe gjithçka që do të vijë.’ / KultPlus.com

Robert Deutsch-USA TODAY Sports

Elon Musk në negociata për blerjen e kompanisë Twitter

Bordi i kompanisë Twitter është duke negociuar me kreun e kompanisë “Tesla”, Elon Musk mbi ofertën e tij për të blerë platformën e mediave sociale dhe një marrëveshje mund të njoftohet që të hënën, njoftojnë mediat amerikane.

Drejtuesit e kompanisë Twitter dhe Musk negociuan në orët e para të së hënës mbi ofertën e tij për të blerë platformën e mediave sociale, thuhet në një njoftim të gazetës The New York Times, më pak se dy javë pasi miliarderi njoftoi për herë të parë përpjekjet për blerjen e një pjese të madhe të aksioneve të kësaj kompanie.

Musk tha javën e kaluar se kishte përgatitur 46.5 miliardë dollarë në fonde për të blerë platformën Twitter, duke ushtruar presion mbi bordin e kompanisë për të negociuar një marrëveshje.

Gazeta The New York Times, duke cituar persona në dijeni të negociatave për situatën, të cilët nuk i identifikoi, tha se të dyja palët po diskutonin detajet, duke përfshirë një afat kohor dhe tarifat nëse palët tërhiqen pas nënshkrimit të një marrëveshje. Njoftohet se gjërat po ndryshojnë me shpejtësi në negociatat mes dy palëve.

Aksionet e kompanisë Twitter Inc. u rritën me 4% sot pas hapjes së bursës në Nju Jork.

Twitter kishte miratuar një masë kundër blerjes, e cila do ta bënte shumë të vështirë dhe me kosto jashtëzakonisht të lartë një përpjekje për ta blerë atë. Por bordi vendosi të negocionte pasi Elon Musk doli me një propozim të ri që demonstronte se ai e kishte siguruar financimin për blerjen e kompanisë Twitter, njoftoi gazeta The Wall Street Journal, e cila ishte e para që raportoi se negociatat ishin duke u zhvilluar.

Nuk pritet të ketë një ofertë të shpejtë rivale ndaj asaj të Musk sepse shumë kompani i frikësohen punës së madhe të monitorimit të përmbajtjes së publikuar në platformë. Musk është zotuar se do të bënte më pak ndërhyrje në këtë drejtim.

“Bordi i kompanisë Twitter nuk mundi të gjente një blerës tjetër dhe me financimin e siguruar nga Musk, presioni ndaj bordit u rrit, duke çuar në fillimin e negociatave për arritjen e një marrëveshjeje”, tha Dan Ives, i cili ndjek zhvillimet në kompaninë Twitter për organizatën “Wedbush Securities”.

Më 14 prill, Elon Musk njoftoi një ofertë për të blerë platformën e mediave sociale për 54.20 dollarë për aksion, ose rreth 43 miliardë dollarë, por nuk dha hollësi në atë kohë mbi mënyrën si do ta financonte blerjen.

Javën e kaluar, ai tha në dokumentet e depozituara në zyrën amerikane që merret me rregullimin e shitblerjeve të këtij niveli se paratë do të vinin nga Morgan Stanley dhe banka të tjera, disa prej tyre të siguruara nga aksionet e tij të mëdha në prodhuesin e makinave elektrike, “Tesla”.

Kompania Twitter nuk ka bërë komente mbi këtë çështje.

Miliarderi Musk ka thënë se dëshiron të blejë platformën Twitter sepse nuk mendon se ajo po e përmbush potencialin e saj si një platformë në mbështetje të fjalës së lirë.

Në javët e fundit, ai ka shprehur një sërë ndryshimesh të propozuara për kompaninë, nga lehtësimi i kufizimeve të përmbajtjes, si rregullat që çuan në pezullimin e llogarisë së ish-presidentit Donald Trump, deri tek eliminimi i problemit të platformës me llogaritë e rreme dhe të automatizuara.

Sipas vlerësimit të revistës “Forbes”, sipërmarrësi Elon Musk është personi më i pasur në botë, me një pasuri prej rreth 279 miliardë dollarësh. Por, sipas organizatës “FactSet”, shumica e parave të tij janë të lidhura në aksionet e kompanisë Tesla dhe kompanisë tjetër private të hapësirës SpaceX. Musk zotëron rreth 17% të aksioneve të kompanisë “Tesla”, e cila mendohet të ketë vlerën e mbi 1 trilionë dollarëve. / KultPlus.com

BE-ja gati të dërgojë hetues për krimet e luftës në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka reaguar përmes një postimi në Twitter në faqen e saj, ku thotë se BE-ja është e gatshme të dërgojë ekipe të përbashkëta hetimore në Ukrainë për të dokumentuar krimet e raportuara të luftës.

Postimi i saj vjen pas bisedës telefonike me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky, , për “vrasjen mizore të civilëve në Bucha dhe gjetkë në Ukrainë”.

Ekipet do të jenë në koordinim me prokurorin e përgjithshëm të Ukrainës, me mbështetjen e agjencisë evropiane të policisë Europol dhe agjencisë së drejtësisë penale Eurojust. Imazhet tronditëse të trupave të civilëve në rrugët e Bucha, pranë kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, kanë çuar në një shpërthim të dënimit ndërkombëtar të Rusisë.

“Unë fola me Presidentin Zelenskyy për vrasjen mizore të civilëve në Bucha dhe gjetkë në Ukrainë. BE-ja është e gatshme të dërgojë ekipe të përbashkëta hetimore për të dokumentuar krimet e luftës në koordinim me Prokurorin e Përgjithshëm të Ukrainës. Europol dhe Eurojust do të mbështesin po ashtu,”- shkruan Ursula von der Leyen në postimin e saj në Twitter. / KultPlus.com

Ushtria ukrainase publikon një video të re të bombardimeve të ashpra të rusëve në terren

Ushtria ukrainase ka postuar një video të bombardimeve të ashpra të forcave ruse në profilin e saj zyrtar në Twitter.

Pamjet duket se kanë ardhur nga një dron. Sisa shpërthime dhe tym i dendur i zi mund të shihen. Supozohet se ukrainasit kanë goditur autokolonën ruse, por pamjet nuk tregojnë gjithçka.

Ata nuk kanë publikuar se kur dhe ku është bërë incizimi, përveç se shihet se është bërë gjatë ditës në një zonë urbane.

“Okupatorët rusë vazhdojnë të humbasin pajisjet dhe karvanet mbështetëse”, shkruajnë ukrainasit në Twitter./ KultPlus.com

Presidentja Osmani kërkon anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka vlerësuar se Serbia është rreshtuar krahas Rusisë, në pushtimin e Ukrainës, përcjell KultPlus.

Në një postim në rrjetin social Twitter, ajo tha se Serbia nuk është neutrale.

“Serbia nuk është neutrale. Serbia po qëndron me Rusinë”, shkroi Osmani.

Gjithashtu, Presidentja Osmani ka deklaruar se shtetet demokratike, përfshirë Kosovën po qëndrojnë me Ukrainën.

Nga një “hashtag”, Presidentja Osmani bëri thirrje që Kosova të pranohet në NATO. / KultPlus.com

“Kosova në NATO” bëhet trend në Twitter (FOTO)

Kërkesa e ministrit të mbrojtjes Armend Mehaj që Kosova të anëtarësohet në NATO dhe të krijohet një bazë amerikane ushtarake në Kosovë ka marrë përkrahje në rrjete sociale.

Vetëm gjatë orës së fundit “Kosova në NATO” është shkruar 2.221 herë në rrjetin social Twitter në Kosovë.

Një iniciativë e njëjtë është nisur edhe në Facebook teksa është dizajnuar një logo e ushtarit të FSK-së nga Shpend Lila.

Kosova ende nuk është anëtare e NATO-s. Të gjitha shtetet e rajonit, përveç Serbisë, janë anëtare të Aleancës Veri-Atlantike. / KultPlus.com

Shtyhen dy koncerte nga Dua Lipa për shkak të Covid-19

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa, së fundmi ka njoftur se koncertet e saj në Montreal dhe Toronto janë shtyrë për data të tjera, përcjell KultPlus.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, Lipa ka njoftuar fansat e saj se dy koncertet e saj do të shtyhen për datat 25 dhe 27 korrik.

Ndërsa, biletat e blera tashmë do të vlejnë përsëri për datat e reja. E kjo shtyrje ka ardhur si pasojë e pandemisë dhe masave ndaj covid-19.

“Dashuritë e mia, më falni për çdo shqetësim, por shfaqjet e mia në Montreal dhe Toronto do të ricaktohen për në 25 dhe 27 korrik. Të gjitha biletat do të nderohen për datat e reja. Më vjen keq që duhet të presim edhe pak për të kënduar dhe kërcyer me njëri-tjetrin live, por mezi pres t’ju shoh të gjithëve!”, ka shkruar Lipa. / KultPlus.com

“Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet askund

Dhe fituesi është: Kush e di?

Ceremonia e “Golden Globes 2022” nuk do të transmetohet dhe do të jetë një ngjarje tërësisht private, informojnë mediat e huaja. Fituesit e këtij viti do të publikohen gjatë eventit 90-minutësh në faqen zyrtare të internetit të “Golden Globes”.

Organizata ka njoftuar se fituesit do të postohen edhe në Twitter. Kjo deklaratë vjen vetëm pak ditë para datës 9 Janar që është caktuar spektakli.

Ceremonia u anulua nga rrjetet televizive pasi shoqatës iu evidentua mungesë e diversitetit. Të martën, u njoftua se ky vit nuk do të kishte tapet të kuq, audiencë, shtyp apo prezantues të famshëm, por vetëm masa anti-covid. / KultPlus.com

Presidentja Osmani: Populli i Kosovës ka jetuar një periudhë të mohimit të të drejtave, jemi të vendosur t’i respektojmë ato

Para 73 vjetësh, Asambleja e Përgjitshme e OKB-së ka miratuar Deklaratën Universale të të Drejtave të Njeriut. Lidhur me këtë, presidentja e vendit Vjosa Osmani ka thënë se Kosova është e vendosur që t’i mbështes të drejtat e qytetarëve.

Presidentja Osmani përmes një postimi në Twitter, theksoi se populli i Kosovës ka jetuar vetë një periudhë të mohimit të të drejtave elementare të njeriut.

“Në këtë ditë të vitit 1948, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi Deklaratën Universale të të Drejtave të Njeriut. Si një popull që kemi jetuar një periudhë të mohimit edhe të të drejtave më elementare të njeriut, ne jemi të vendosur të sigurojmë që t’i mbështesim dhe respektojmë ato në mënyrë universal”, ka shkruar Osmani. / KultPlus.com

Elon Musk po mendon ta lë punën e tij

Elon Musk  është shprehur se po mendon që të lerë punët që ka dhe të bëhet influencer, pasi shiti thuajse 1 miliardë dollarë aksione të Tesla-s. Musk iu drejtua 65.8 milionë ndjekësve të tij në Twitter duke i pyetur nëse mendonin se ideja e tij për të lënë pozicionet që mban aktualisht është e mirë apo jo.

Deklarata vjen në një kohë kur Elon, një nga njerëzit më të pasur në botë, shiti një pjesë të madhe të aksioneve ë prodhuesin gjigant të automjeteve elektrike.

“Po mendoj të lë punët e mia dhe të bëhem influencues me kohë të plotë, si mendoni?” shkroi Musk në postimin e tij në Twitter.

Nuk dihet se sa serioze ishte pyetja e tij, por Musk i cili është po ashtu edhe themeluesi i kompanisë së raketave Space X, është shprehur në një video-konferencë në janar se do të jetë në krye të Tesla-s edhe për disa vite. /abcnews.al/ /KultPlus.com

Ursula von der Leyen ngushëllon familjet e viktimave nga aksidenti në Bullgari: Evropa qëndron me ju

Një aksident tragjik ka ndodhur në Strumës në Bullgari, ku edhe është raportuar se kanë vdekur të paktën 46 persona dhe disa të tjerë janë lënduar, shkruan KultPlus.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka reguar pas aksidentit tragjik në Bullgari.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Twitter”, der Leyen ka thënë se Evropa qëndron në solidaritet me ju.

“Ngushëllimet e mia më të thella për familjet dhe miqtë e atyre që humbën jetën në aksidentin tragjik të autobusit mbrëmë në Bullgari. Edhe të lënduarve u uroj shërim të shpejtë. Në këto kohë të tmerrshme, Evropa qëndron në solidaritet me ju”, shkruhet mes tjerash.

Deri më tani hetuesit dyshojnë se dy janë shkaqet që kanë dërguar në këtë aksident tragjik. E para ka të bëjë për një defekt teknik të mjetit dhe e dyta me përgjumjen e shoferit. Rasti po hetohet nga Shërbimi Hetimor Kombëtar për shkak të numrit të madh të viktimave. Është konstatuar identiteti i të gjithë pasagjerëve që kanë kaluar kontrollin kufitar me hyrjen në Bullgari, e në këtë mënyrë është e lehtë identifikimi i viktimave. /KultPlus.com

Para 15 vjetësh u postua ‘cicërima’ e parë në Twitter

15 vjet më parë është publikuar postimi i parë në rrjetin social Twitter. Këtë e kishte bërë drejtori i Twitterit, Jack Dorsey, ku kishte shkruar “sapo krijova Twitterin tim”.

Twitteri ishte themeluar më 21 mars në San Francisco ndërsa ishte lansuar për publikun më 15 korrik të 2006-s.

Në bazë të statistikave, Twitteri ka rreth 187 milionë përdorues në mbarë botën. Më së shumti ka në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Japoni, Indi dhe Britani të Madhe./ KultPlus.com

Twitter “humanizon” përdoruesit

Për të nxitur një bisedë të shëndetshme në platformë, “Twitter” po eksperimenton me mesazhe “humanizimi”, për t’u treguar përdoruesve si të nxjerrin në pah gjërat që kanë të përbashkët me ndërvepruesit e tjerë.

“Risia, e quajtur “Nxitja e humanizimit”, do të testohet në 10% të përdoruesve të Android, të cilët flasin anglisht”, njoftoi faqja e lajmeve në internetit “Mashable”.

Më hollësisht, “Twitter” do t’i tregojë përdoruesit, i cili po i përgjigjet një cicërime, se çfarë ka të përbashkët me personin që e shkroi atë cicërimë, për shembull, temat që ndjekin të dy ata.

“Në nxehtësinë e momentit, përdoruesit mund të harrojnë se ekziston një tjetër qenie njerëzore prapa një llogarie në Twitter”, tha për “Mashable” Christine Su, kryemenaxherja për Produktin në Twitter.

“Duke treguar atë që kemi të përbashkët, ne shpresojmë t’u kujtojmë personave atë që na lidh si një pikënisje”, shtoi ajo.

Për Twitter, ky nuk është eksperimenti i vetëm në zhvillim e sipër.

Kompania, gjithashtu, ka nisur testimin e “Spaces”, një eksperiment i vogël që përqendrohet në intimitetin e zërit njerëzor/ANSA/ KultPlus.com

Edhe Twitteri bëhet me “storie”

Rrjeti social, Twitter, ka lansuar veçorinë e quajtur “fleets” për gjithë botën. “Fleets” janë postime që zhduken pas 24 orësh, të ngjashme sikur “storiet” në Snapchat e Instagram.

Twitteri më herët kishte prezantuar planet për postimet “e përkohshme”, por veçorinë e kishte testuar në Brazil, Itali, Indi e Kore të Jugut.

“Disa nga ju na thoni se postimi nuk është i përshtatshëm sepse ndiheni se është shumë publike e permanente dhe se ka shumë presion. Për shkak se këto zhduken pas një dite, postimet ‘fleets’ ndihmojnë njerëzit të jenë më rehat për të ndarë mendimet personale dhe ndjenjat”, kanë thënë zyrtarë të Twitterit në njoftimin për “Fleets”.

“Fleets” mund të përmbajnë tekste, fotografi e video. Ato shfaqen në krye të hapësirës kryesore në Twitter dhe në profile të përdoruesve. / KultPlus.com

Facebook, Twitter dhe Youtube fshijnë videon “e mjekëve që bënë pretendime të rreme rreth koronavirusit”

Një video ku paraqitej një grup mjekësh që bënin pretendime të rreme dhe të dyshimta në lidhje me koronavirusin u hoq nga Facebook, Twitter dhe YouTube pasi gjatë ditës së hënë u bë virale në internet.

Videoja, e publikuar nga media e krahut të djathtë “Breitbart News”, shfaqte një grup njerëzish të veshur me rroba të bardha të laboratorësh duke e quajtur veten “America’s Frontline Doctors” që po inskenonte një konferencë shtypi përpara Gjykatës Supreme të SHBA-së në Uashington, DC, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Presidenti Trump shpërndau versione të shumta të videos me 84 milion ndjekësit e tij në Twitter të hënën mbrëma, përkundër pretendimeve të dyshimta që kundërshtojnë ekspertët e vetë administratës së tij të shëndetit publik.

Zëdhënësit e Shtëpisë së Bardhë nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment, shkruan më tutje CNN.

Gjatë konferencës për shtyp, një folës i cili e identifikon veten si mjek, bën një numër pretendimesh të dyshimta, duke përfshirë faktin që “nuk ju duhen maska” për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, dhe se studimet e fundit që tregojnë hydroxychloroquine është joefektive për trajtimin e COVID-19 janë “shkencë e rreme” e sponsorizuar nga “kompani të rreme farmaceutike”.

“Ky virus ka një kurë, quhet hidroksilkolina, zinku dhe Zithromax”, pretendon gruaja. “Ju nuk keni nevojë për maska, ka një kurë.”

Pretendimet bien ndesh me studime të shumta mbi ilaçin kundër malarisë dhe këshillat e zyrtarëve të shëndetit publik për të parandaluar përhapjen e virusit.

Një studim zbuloi se as hidroksilklorina vetëm dhe as hidroksilkorina e bashku me azitromicinwn  nuk u duk se ndikuan në gjendjen e pacientëve në shenjën 15-ditore. Për më tepër, ritmet e pazakonta të zemrës dhe nivelet e ngritura të enzimës në mëlçi ishin më të shpeshta tek pacientët që merrnin vetëm hidroksilklorinë ose me azitromicinë.

Videoja shpejt u bë virale në Facebook, duke u bërë një nga postimet me performancat më të larta në platformë me më shumë se 14 milionë shikime para se të largohej të hënën në mbrëmje për promovimin e dezinformatave.

Ajo gjithashtu u shpërnda afro 600,000 herë, sipas Crowdtangle, një firmë analitike e të dhënave në pronësi të Facebook.

Twitter ka punuar për të fshirë videon vonë të hënën në mbrëmje pasi Trump ndau versionet e videos që grumbulluan qindra mijëra shikime.

Videoja u hoq gjithashtu nga YouTube, ku ishte parë më shumë se 40,000 herë. Përdoruesit që po përpiqeshin të hynin në video të hënën vonë u përshëndetën me një mesazh që thoshte se ishte hequr për “shkelje të Udhëzimeve të Komunitetit të YouTube”.

Deri ditën e hënën, virusi ka shkaktuar gati 150,000 vdekje në SHBA, sipas Universitetit Johns Hopkins, dhe është në rrugën e duhur për t’u bërë një shkak kryesor i vdekjeve në vend./ KultPlus.com

Twitter dhuron 3 milionë dollarë për testimin e të ardhurës universale

Kreu i Twitter-it, Jack Dorsey do të dhurojë tre milionë dollarë për t’u mundësuar kryebashkiakëve të disa qyteteve në SHBA të eksperimentojnë me krijimin e një të ardhure universale.

Shuma do t’i jepet shoqatës së sapokrijuar “Kryebashkiakët për të ardhurën universale”, e cila bashkon kryetarët e 16 qyteteve të vendit, aktivistë në favor të vendosjes së një të ardhure universale.

“Është një mjet për mbylljen e boshllëkut të pasurisë dhe të ardhurave, nivelimin e pabarazive sistemike që lidhen me ngjyrën e lëkurës ose gjininë dhe krijimin e sigurisë ekonomike për familjet”, komentoi Dorsey në Twitter.

“Jemi mirënjohës për këtë mbështetje. Së bashku, ne mund ta bëjmë ekonominë e SHBA-së të funksionojë për të gjithë”, iu përgjigj shoqata e kryebashkiakëve po në Twitter. /KultPlus.com