Platforma ‘X’ do të heqë opsionin e bllokimit për përdoruesit e saj

Funksioni i bllokimit do të hiqet për përdoruesit e X, dikur Twitter, ka njoftuar Elon Musk, duke pretenduar se është një funksion pa kuptim.

Aktualisht, kur përdoruesit “bllokojnë” një llogari, kjo ndalon shfaqjen e postimeve të asaj llogarie në afatin kohor të bllokuesit dhe anasjelltas.

Një llogari që është e bllokuar nuk mund t’i dërgojë më mesazhe bllokuesit dhe as nuk mund të shikojë postimet e tij.

Një përdorues e quajti vendimin e Musk një “gabim të madh”, duke thënë se ka “njerëz toksikë” në platformë me të cilët përdoruesit thjesht nuk donin të ndërvepronin në asnjë mënyrë.

Heqja e një veçorie bllokuese mund të shkelë gjithashtu kushtet dhe kushtet e dyqaneve si App Store i Apple dhe Google Play.

Të dy dyqanet kanë kushte që thonë se aplikacionet e mediave sociale duhet të lejojnë lehtësirat e përdoruesve të filtrojnë ngacmimet ose ngacmimet.

Mund të nënkuptojë se X nuk mund të shkarkohet më nga ato dyqane, sipas CNN.

Sidoqoftë, përdoruesit kanë mundësinë ta bëjnë llogarinë e tyre private, duke fshehur tweet-et e tyre nga publiku dhe duke lejuar vetëm ndjekësit e pranuar të shohin postimet e tyre./KultPlus.com

Hiqet logoja me shenjën ‘X’ në qendrën e përgjithshme të Twitter-it

Logoja me shenjën “X” mbi ndërtesën e qendrës së përgjithshme të Twitter-it në San Francisco të SHBA-së u hoq me ankesën e banorëve të zonës.

Elon Musk, pronari i kompanisë së medias sociale Twitter, ndryshoi logon e Twitter me “X” në qendrën e përgjithshme. Zyra e Inspektimit të Strukturave në San Francisco njoftoi se nga banorët e zonës kanë marrë 24 ankesa lidhur me ndryshimin e logos pa leje.

Zyrtarët kanë bërë të ditur se popullata është ankuar se logoja “X” nuk është e besueshme dhe për shkak të dritës që ajo përhap përreth. Shenja “X” e vendosur në vend të logos klasike të “zogut”, u hoq ndërkohë që vazhdojnë diskutimet për lejen dhe ankesat lidhur me ndryshimin e logos në selinë e përgjithshme të Twitter-it.

Administrata e qytetit të San Franciscos edhe më parë ka ngritur hetim ndaj Twitter-it me arsyen e “shkeljes së lejes së dhënë për tabelë”.

– Musk ndryshoi logon e Twitter-it

Drejtori ekzekutiv i Twitter-it, Elon Musk ndryshoi me shkronjën “X” logon klasike të “zogut” të platformës së medias sociale.

Në një deklaratë në llogarinë e tij në Twitter, Musk shkroi “X.com” dhe deklaroi se tashmë adresa “X.com” ridrejtohet në “twitter.com”.

Musk, gjithashtu pronar i SpaceX dhe Tesla, bleu Twitter-in në tetor 2022 dhe që nga ajo periudhë ai ka ndërmarrë ndryshime radikale./KultPlus.

Elon Musk gati të ndryshojë logon e Twitter dhe të largojë ‘të gjithë zogjtë’

Elon Musk ka shprehur dëshirën që së shpejti të ndryshojë logon e Twitter-it dhe të largojë “zogjtë” që prej kohësh kanë qenë marka tregtare e platformës .

Miliarderi amerikan dhe njeriu më i pasur në botë tha në llogarinë e tij zyrtare në rrjetet sociale se Twitter do të ndryshojë logon e tij në një “X” dhe se të gjithë zogjtë do të zhduken nga platforma.

“Nëse një logo mjaft e mirë X postohet sonte, ne do ta bëjmë atë globale nesër”, shkroi Musk.

“Dhe së shpejti do t’i themi lamtumirë markës së Twitter dhe, gradualisht, të gjithë zogjve,” shtoi ai.

Njëkohësisht ai ka postuar edhe një video të shkurtër me “X”, pa dhënë më shumë detaje dhe duke paralajmëruar logon e re.

Dikur i famshëm për përpjekjet e tij inovative përmes kompanive SpaceX dhe Tesla për të lëshuar raketa dhe për të ndërtuar makina elektrike, Musk tani shqetëson publikun me deklaratat e tij ekscentrike në llogarinë e tij personale në Twitter, ku shpesh shihet duke përkrahur teori konspirative dhe duke mos pajtuar publikisht për tema të ndryshme.

Musk e rinovoi Twitter pas blerjes së tij në fund të tetorit prej 44 miliardë dollarësh, duke shkurtuar në mënyrë drastike stafin e platformës dhe duke mbikëqyrur ndryshimet e diskutueshme të politikave që çuan në ndërprerje të shpeshta të shërbimit dhe dëmtim të reputacionit të tij.

Musk gjithashtu ka paralajmëruar vazhdimisht se Twitter mund të jetë në rrezik falimentimi. Këtë muaj zbuloi se platforma është ende negative e fluksit të parave për shkak të një rënie prej 50% të të ardhurave nga reklamat dhe borxhit të rëndë./abcnews.al/KultPlus.com

Twitter më në fund ka filluar të paguajë krijuesit

Programi i ndarjes së të ardhurave nga reklamat e Twitter për krijuesit më në fund ka nisur dhe platforma tashmë ka filluar të paguajë para për abonentët Blue.

Nisma u njoftua në shkurt nga pronari i Twitter, Elon Musk, por nuk kishte detaje se si do të funksiononte programi. Praktikisht askush nuk mund ta dinte se çfarë të priste, por disa përdorues të profilit të lartë pretenduan se kishin marrë njoftime për depozitat e ardhshme. Një nga përdoruesit, Brian Krassenstein, njoftoi se do të marrë 24,000 dollarë dhe se shpërblimi bazohet në reklamat në përgjigjet ndaj përmbajtjes së përdoruesit.

Programi inkurajon krijuesit që krijojnë përmbajtje popullore dhe shpërblen profile që ndihmojnë Twitter-in të fitojë para si dhe të tërheqë abonentë të rinj Blue. Kështu që krijuesit mund të marrin një pjesë të të ardhurave nga reklamat. Musk theksoi se pagesat do të jenë kumulative, pra do të numërohen që nga dita kur premtoi në shkurt se do të ndajë të ardhurat.

Megjithatë, Twitter e ka vendosur shiritin lart, pasi sistemi i ndarjes së të ardhurave zbatohet vetëm për abonentët e Twitter Blue ose Organizatat e Verifikuara me të paktën 5 milionë përshtypje postimesh në tre muajt e fundit. Ata gjithashtu duhet të kalojnë “shqyrtim njerëzor” dhe t’u përmbahen rregullave të Abonimeve të Krijuesit dhe pagesat do të bëhen përmes një llogarie Stripe. Kompania do të fillojë së shpejti procesin e aplikimit i cili do të aksesohet përmes seksionit të Monetizimit të cilësimeve të profilit.

Qëllimi i Musk është të bëjë Twitter një platformë më tërheqëse për krijuesit e përmbajtjes.

E gjithë kjo mund të mos jetë kështu, sepse javën e kaluar kompania Meta lançoi Threads, një rival në Twitter që në një kohë të shkurtër kaloi shifrën e 100 milionë anëtarëve./alsatm/KultPlus.com

Twitter kufizon përkohësisht postimet që përdoruesit mund të shohin në ditë

Twitter ka aplikuar një kufi të përkohshëm në numrin e tweet-eve që përdoruesit mund të shohin brenda një dite, ka thënë shefi ekzekutiv i kompanisë, Elon Musk.

Në një postim në Twitter, Musk tha se llogaritë e paverifikuara mund të lexojnë deri në 600 postime në ditë.

Ndërkohë, llogaritë e verifikuara mund të lexojnë deri në 6000 postimeve në ditë. /KultPlus.com

Twitter ashpërson masat për lajme të rreme, vendimi pas kritikave nga BE

Gjigandi i rrjeteve sociale, Twitter ka rënë dakord të respektojë ligjet e reja të Bashkimit Evropian që synojnë parandalimin e lajmëve të rremë, propagandën ruse dhe krimin në internet.

Ky vendim vjen pasi zyrtarë të lartë të komisionit evropian vizituan selinë e kompanisë për të testuar aftësinë e saj për të vepruar legalisht në bllokun evropian, vetëm disa javë pasi pronari i gjigandit të rrjeteve sociale, Elon Musk, hoqi dorë nga kodi vullnetar i praktikës së bllokut për dezinformimin.

Vizita e zyrtarëve evropian kishte si synim të testonin kontrollet e kompanisë mbi propagandën ruse, lajmet e rreme dhe aktivitetin kriminal, duke përfshirë shfrytëzimin seksual të fëmijëve.

Komisioneri përgjegjës për zbatimin e Aktit të ri të Shërbimeve Digjitale, mirëpriti faktin që kompania pranoi vullnetarisht kontrollin.

Ligjet e reja hyjnë në fuqi më 25 gusht, megjithatë frika e BE-së se Twitter-i mund të mos i respektojë ishte rritur.

BE-ja e kishte paralajmëruar Musk se ai mund të përballet me një ndalim të plotë në Evropë ose me gjoba deri në 6% të të ardhurave të saj globale nëse nuk përputhet me ligjet.

Sipas Aktit të ri të Shërbimeve Dixhitale, kompanitë e teknologjisë do të duhet të moderojnë platformat e tyre për përmbajtje të dëmshme si dezinformimi dhe të prezantojnë protokolle për të bllokuar përhapjen e materialeve të rrezikshme.

Kompanitë duhet po ashtu të rrisin transparencën në lidhje me ndërveprimet me përdoruesit dhe të thjeshtojnë marrëveshjet e përdoruesve.

Twitter,  është caktuar si një platformë e ashtuquajtur Very Large Online që do të thotë se do të monitorohet më rreptësisht nga Brukseli sesa platformat më të vogla./alsatm/KultPlus.com

Twitter paditet me 250 milionë dollarë nga një grup i 17 kompanive muzikore

Një grup prej 17 kompanive muzikore në SHBA ka paditur Twitterin, duke pretenduar se platforma ka mundësuar shkeljen e të drejtave të autorit që përfshinin afro 1,700 këngë.

Shoqata Kombëtare e Botuesve të Muzikës (NMPA) po kërkon më shumë se 250 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Në një padi të paraqitur në Gjykatën Federale të Qarkut në Nashville, NMPA pretendoi se Twitter “lejon dhe inkurajon shkeljen” për përfitim.

Shoqata thotë se situata nuk është përmirësuar që kur Elon Musk bleu kompaninë.

NMPA, që përfaqëson firmat – duke përfshirë Sony Music Publishing, BMG Rights Management dhe Universal Music Publishing Group – pretendoi se Twitter vazhdon të “mbledhë fitime të mëdha nga disponueshmëria e muzikës së palicencuar pa paguar tarifat e nevojshme të licencimit për të”.

Shoqata shtoi se shkeljet i kanë dhënë Twitterit një “përparësi të padrejtë” ndaj konkurrentëve – duke përfshirë TikTok-un, Facebook-un, Instagram-in, YouTube-n dhe Snapchat-in – të cilët paguajnë për licencat muzikore./alsatm/KultPlus.com

Franca do të pezullojë Twitter-in nëse nuk respekton rregullat

Ministri i Digjitalizimit dhe Telekomunikacionit në Francë, Jean-Noel Barrot deklaroi se Twitter-i do të ndalohet në vendin e tij nëse u shmanget rregullave.

Barrot bëri një deklaratë në lidhje me shmangien e Twitter-it nga rregullat jo të detyrueshme të praktikës së përgatitur nga Bashkimi Evropian (BE) për të luftuar dezinformimin.

Ai tha se Twitter-i do të ndalohet në vend nëse vazhdon të shkelë rregullat.

“Twitter-i luan rol të rëndësishëm në debatin publik, por ne nuk rrezikojmë që një rrjet social si Twitter-i të lejojë mbështetësit e dezinformimit të ndikojnë tek ne duke marrë peng diskutimet publike dhe demokracinë tonë”, tha Barrot.

Ministri francez tha se për programet e inteligjencës artificiale si ChatGPT, duhet të përcaktohet kornizë që kufizon përdorimin e tyre brenda fushës së rregulloreve ligjore në Evropë.

Duke komentuar se teknologji të tilla nuk duhet të përjashtohen plotësisht duke u nënshtruar sanksioneve të rrepta, Barrot tha se “këto modele të IA janë subjekt i një gare të furishme që ne nuk duhet t’i lejojmë vetes t’i lëmë pas”.

Barrot theksoi se Evropa duhet të investojë në programet e inteligjencës artificiale./atsh/KultPlus.com

‘Twitter’ tërhiqet nga marrëveshja me BE-në për t’i dhënë fund dezinformatave

Rrjeti social “Twitter” është tërhequr nga një marrëveshje vullnetare e Bashkimit Evropian për t’i dhënë fund dezinformatave në internet, sipas Komisionit Evropian.

Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE-së, Thierry Breton, tha se Twitter po largohej nga Kodi vullnetar i BE-së për Dezinformimin.

“Por, detyrimet mbeten. Mund të vraponi, por nuk mund të fshiheni”, tha Breton në Twitter.

Kodi përfshin detyrime për të gjurmuar reklamat politike, për të ndaluar fitimin e parave të dezinformatave dhe për të punuar me kontrollues faktesh.

Breton tha se lufta kundër dezinformimit do të ishte një detyrim ligjor sipas të ashtuquajturit Akti i Shërbimeve Digjitale të BE-së nga 25 gushti.

Ligji i ri do të thotë që kompanitë do të duhet të moderojnë platformat e tyre për përmbajtje të dëmshme si dezinformimi dhe të prezantojnë protokolle për të bllokuar përhapjen e materialeve të rrezikshme.

Kompanitë duhet gjithashtu të rrisin transparencën në lidhje me ndërveprimet me përdoruesit dhe të thjeshtojnë marrëveshjet e përdoruesve.

“Ekipet tona do të përgatiten për zbatim”, shkroi Breton.

Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser i quajti veprimet e Twitter-it të papërgjegjshme.

“Dezinformimi, gënjeshtra dhe propaganda nxisin urrejtjen dhe janë helm për demokracinë”, shkroi ajo në Twitter./KultPlus.com

Gjashtë nga 10 amerikanë kanë bërë një pushim nga Twitter

 Gjashtë nga 10 amerikanë kanë bërë një pushim nga Twitter në vitin e kaluar, sipas qendrës së studimit ”Pew Research” dhe bazuar në një sondazh të kryer me 10701 përdorues.

Elon Musk u bë pronar i platformës në tetor 2022, pak ditë më parë lajmi që identifikoi një CEO të re, Linda Yaccarino që vjen nga NBC Universal.

“Gjashtë nga 10 amerikanë që kanë përdorur Twitter në 12 muajt e fundit thonë se kanë bërë një pushim nga platforma për një periudhë prej disa javësh ose më shumë gjatë asaj kohe,” shkruan Pew në raport.

Në një analizë të veçantë, kompania studioi gjithashtu sjelljen aktuale të 1 002 përdoruesve më aktivë të Twitter dhe gjeti “një rënie të dukshme të postimeve në muajt pas” blerjes së Musk.

“Numri mesatar i tweet-eve mujore nga këta përdorues u ul me rreth 25% pas blerjes,” vëren studimi.

Në mesin e përdoruesve të Twitter, më shumë gra sesa burra thonë se kanë bërë një pushim nga platforma vitin e kaluar (69% kundrejt 54%).

Sondazhi gjithashtu pyeti përdoruesit se sa ka gjasa që ata të përdorin platformën një vit nga tani, 40% thanë se ka shumë ose shumë gjasa ta përdorin atë, 35% ka të ngjarë ta përdorin atë, një e katërta e përdoruesve të anketuar janë përgjigjur se nuk ka shumë ose aspak gjasa të jetë në platformë brenda një viti./KultPlus.com

Musk: Twitter do të marrë edhe telefonata

Elon Musk së fundmi është shprehur se po punohet që Twitter mos jetë më vetëm me mesazhe por edhe me të folur. Ai nuk e ka fshehur më ambicien që ka që Twitter të konkurrojë me aplikacione të tjera të rrjeteve sociale si Facebook dhe Viber me një “aplikacion” dhe ndryshimet do të vijnë së shpejti.

Së fundi Musk njoftoi se platforma do të shtojë aftësitë e thirrjeve telefonike dhe video, duke i lejuar përdoruesit të komunikojnë me këdo në platformë pa pasur nevojë të ndajnë numrin e tyre të telefonit.

Në një postim në Twitter, Musk shpjegoi se funksioni i ri do t’i lejojë përdoruesit të bëjnë thirrje zanore dhe video nga Twitter me çdo përdorues tjetër në platformën e rrjeteve sociale. Përdoruesit do të jenë në gjendje të bisedojnë me njerëz në të gjithë botën.

Për më tepër, Musk po shton enkriptim në mesazhet e drejtpërdrejta të Twitter (DM), aftësinë për t’iu përgjigjur çdo mesazhi në një temë, jo vetëm më të fundit, dhe për të përdorur çdo reagim emoji, jo vetëm ato të paracaktuara./abcnews.al/KultPlus.com

Musk: Linda Yaccarino do të jetë kreu i ri i Twitter

 Elon Musk ka emëruar Linda Yaccarino shefe të re ekzekutive të platformës së medieve sociale Twitter.

“Jam i emocionuar të mirëpres Linda Yaccarino si CEO e re e Twitter!” Musk shkroi në Twitter të premten, duke konfirmuar raportet e medieve.

”Linda do të fokusohet kryesisht në operacionet e biznesit, ndërsa unë fokusohem në dizajnin e produktit dhe teknologjitë e reja. Mezi pres të punoj me Lindën për ta transformuar këtë platformë”, shtoi ai.

Yaccarino ishte së fundmi kreu i biznesit të reklamave në NBC Universal, një gjigant mediatik.

Përvoja e dekadave të Yaccarino mund të ndihmojë Twitter-in të sjellë pak qetësi tek reklamuesit kryesorë që Musk i ka trembur me stilin e tij të çrregullt të lidershipit.

Musk kishte postuar të enjten në Twitter për dorëheqjen e tij të afërt si shef ekzekutiv i Twitter dhe tha se ishte gjetur një pasardhës. /KultPlus.com

Twitter mundëson mesazhet e koduara private

Twitter është platforma e fundit e medias sociale që fillon shërbimin e koduar të mesazheve, sipas BBC.

Mesazhet direkte të dërguara në Twitter do të jenë të koduara nga skajet, që do të thotë se mesazhet private mund të lexohen vetëm nga dërguesi dhe marrësi.

Shefi ekzekutiv, Elon Musk tha se kjo do të thotë se ai nuk mund të shihte mesazhet e përdoruesve.

Funksioni nuk është ende i hapur për të gjithë dhe mund të përdoret vetëm nga njerëzit që paguajnë për Twitter Blue ose janë të lidhur me një llogari të verifikuar në Twitter.

Gjithashtu nuk është ende e mundur të dërgoni media në mesazhe – përdoruesit mund të dërgojnë vetëm tekst dhe lidhje.

“Ndërsa vetë mesazhet janë të koduara, meta të dhënat (marrësi, koha e krijimit, etj.) nuk janë, dhe as ndonjë përmbajtje e lidhur”, tha Twitter.

“Nëse dikush – për shembull, një insajder me qëllim të keq, ose vetë Twitter si rezultat i një procesi të detyrueshëm ligjor – do të komprometonte një bisedë të koduar, as dërguesi dhe as marrësi nuk do ta dinin”, shtoi ai./KultPlus.com

Twitter heq shenjën e verifikimit

Twitter nuk do të ketë më ‘ticket’ blu. Kjo erdhi pas vendimit të Elon Musk për të ndryshuar sistemin e verifikimit të platformës. ‘Blue ticket’ përdoreshin për të treguar llogaritë zyrtare të personave të njohur.

Ky zhvillim ka prekur disa individë. Twitter insiston në një pagesë mujore prej 8 dollarësh për t’u abonuar në ‘Twitter Blue’ nëse përdoruesit duan të mbajnë simbolin e tyre të verifikimit.

Pasi bleu Twitter për 44 miliardë dollarë në tetor, Musk është përpjekur të rrisë të ardhurat e platformës në vështirësi duke i shtyrë më shumë njerëz të paguajnë për një abonim premium.

Por lëvizja e tij pasqyron gjithashtu pohimin se shenjat blu të verifikimit janë bërë një simbol statusi i pamerituar ose ‘korruptiv’ për personazhe të njohur në të gjithë botën./KultPlus.com

Twitter etiketon postimet fyese, pa i eliminuar ato

Gjiganti Twitter do të prezantojë etiketa të reja që informojnë përdoruesit për natyrën problematike të disa cicërimave.

Vullneti i rrjetit social të drejtuar nga Elon Musk është të zvogëlojë dukshmërinë e përmbajtjeve të tilla, pa i censuruar apo eliminuar ato fare, një mënyrë për të rritur transparencën e platformës, edhe në favor të investitorëve.

Kjo nuk është një risi e vërtetë, duke qenë se Twitter tashmë kufizon shfaqjen e tweet-eve që janë në kundërshtim me rregullat, por është një mënyrë për të sqaruar më mirë disa procese.

Etiketa është në fakt një menu e klikueshme e cila, kur hapet, do të shpjegojë arsyet e kufizimeve. Ekipi i Twitter, i reduktuar në mënyrë drastike pas shkarkimit të adminit të ri Elon Musk që nga ardhja e tij në vitin 2022, do të fillojë të nxjerrë në pah postimet që përdorin gjuhë fyese, si ndaj përdoruesve të tjerë, ashtu edhe në përgjithësi.

Gjatë muajve të ardhshëm do të aplikohen “filtra” të tjerë, të cilët do të mundësojnë identifikimin e përmbajtjeve të mëtejshme të papërshtatshme, duke përfshirë foto dhe video./KultPlus.com

Gjermania nis hetimet ndaj Twitter

Twitter po përballet me hetime në Gjermani, në lidhje me mënyrën se si përgjigjet ndaj ankesave për shpifje, njoftoi sot Zyra Federale e Drejtësisë.

Zyra me qendër në Bon tha se po hetonte një dështim sistematik në menaxhimin e ankesave, në shërbimin e rrjeteve online.

Zyra është e autorizuar të vendosë gjoba nëse gjykata e rrethit e vlerëson përmbajtjen të paligjshme.

Akti i Zbatimit të Rrjetit të Gjermanisë detyron platformat online të fshijnë përmbajtjet potencialisht të paligjshme kur paraqiten ankesa.

Platformave u kërkohet të vlerësojnë me shpejtësi nëse një postim është i paligjshëm sipas aktit.

Një postim i paligjshëm duhet të hiqet brenda shtatë ditëve.

Zyra e drejtësisë është autoriteti mbikëqyrës në lidhje me të.

Procedurat e hetimit janë përqendruar në postimet e publikuara në Twitter gjatë një periudhe prej rreth katër muajsh.

“Të gjitha përmbajtjet përmbajnë opinione shpifëse të ruajtura në mënyrë të ngjashme, të pajustifikuara, të gjitha të drejtuara ndaj të njëjtit person”, tha zyra.

Kontrollet e përmbajtjes së Twitter u shkurtuan në mënyrë drastike pasi Elon Musk bleu platformën, në tetor të vitit të kaluar dhe pushoi nga puna gjysmën e stafit prej 7 000 personash.

Më herët, Musk është shprehur kritik ndaj kufizimeve të përmbajtjeve në Twitter, duke i parë ato si shkelje të lirisë së fjalës.

“Softueri dhe jo njerëzit duhet të kontrollojnë postimet”, tha ai, ndërsa këmbënguli se platforma do t’i bindet ligjit në të gjitha vendet.

Twitter nuk ka reaguar ndaj hetimit./ KultPlus.com

Rita Ora rikthehet fuqishëm këtë muaj me këngën e re ‘You Only Love Me’

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora së fundmi ka bërë të ditur se shumë shpejt do të sjell një projekt të ri, shkruan KultPlus.

Ora nëpërmjet rrjetit social Twitter ka shpërndarë një video, me mbishkrimin “Unë jam kthyer”, duke lënë të nënkuptohet se këtë muaj do të publikojë një këngë.

Sipas mbishkrimit, kënga do ta mbajë titullin “You Only Love Me”.

Kënga po ashtu pritet të publikohet më 23 janar. / KultPlus.com

Kaos në Twitter: Erë e keqe, tualete të pista dhe letra higjienike, pastruesit në grevë

Erë e keqe, mungesë pastërtie dhe tualete të pista. Kjo është situata që duket se mbizotëron në Twitter, pasi Elon Musk mori postin e CEO, vendimet e të cilit kanë shkaktuar kaos në jetën e përditshme të punonjësve.

Sipas New York Times, plani i uljes së kostos i vendosur nga Elon Musk ka të ngjarë të ketë një ndikim negativ tek punëtorët, madje edhe ata që kanë mbetur.

Në selinë qendrore të Twitter në San Francisko, katër kate u mbyllën, duke lënë punëtorët të grumbulluar në vetëm dy.

Shërbimet e pastrimit janë ndërprerë kryesisht pasi punëtorët hynë në grevë për paga më të mira, duke lënë të fortë erën e djersës dhe erën e mbetjeve ushqimore.

Punëtorët flasin për tualete të pista, ndërsa disa janë të detyruar të përdorin letra higjienike që marrin nga shtëpia.

Musk ka pushuar nga puna punonjësit e pastrimit në zyrat në Nju Jork. Burime të brendshme thonë se në bazë të të dhënave një nga dy godinat aty mund të mbyllet. Në Krishtlindje, Musk urdhëroi gjithashtu njerëzit në Sacramento të mbyllnin qendrën e të dhënave në Twitter.

Twitter gjithashtu ndaloi pagesën e qirasë për zyrat e Seattle, sipas dy personave që folën për The New York Times.

Kompania thuhet se ndaloi pagesën e qirasë në zyra të tjera javët e fundit, si dhe në selinë e saj në San Francisko. Për të ulur kostot, Twitter po përpiqet të rinegociojë kushtet e marrëveshjeve të tij të qirasë.

Musk u përpoq të kursente rreth 500 milionë dollarë në kosto që nuk lidhen me punën, raportoi NYTimes, duke cituar një dokument të brendshëm.

CEO i Boring Company, Steve Davis, i cili thuhet se flinte në selinë e Twitter me partneren e tij dhe foshnjën e tyre të porsalindur, ka marrë përsipër biznesin e uljes së kostove me ndihmën e Jared Birchall, shefit të zyrës së familjes së Musk.

Megjithatë, punëtorët presin më shumë pushime nga puna, duke pasur parasysh rënien e të ardhurave nga reklamat në fillim të dhjetorit./oranews/ KultPlus.com

Musk: Sondazhet e ardhshme vetëm për abonentët e “Twitter Blue”

Elon Musk njoftoi dje se vetëm abonentët e “Twitter Blue” do të mund të votojnë në sondazhet e ardhshme të lidhura me politikat në platformë, pasi miliona përdorues votuan që ai të largohej nga posti i shefit ekzekutiv të faqes.

Presidenti i “Tesla” tha se do t’i përmbahej rezultatit të sondazhit, të cilin ai krijoi, duke pyetur përdoruesit e “Twitter” nëse ai duhej të largohej apo jo.

Rezultati u konfirmua sot në mëngjes, me 57,5% të mbi 17.5 milionë llogarive që votuan  thanë se ai duhet të tërhiqet nga roli i tij.

Musk nuk postoi asnjë koment në Twitter pas publikimit të sondazhit.

Heshtja e tij më në fund u thye sot në mëngjes, kur ai iu përgjigj “Interesante” një sugjerimi të Kim Dotcom, themeluesja e faqes së internetit, se rezultatet e sondazhit ishin kryer nga llogari të rreme.

Duke iu përgjigjur sugjerimit të një përdoruesi tjetër se, abonentët e “Twitter Blue” duhet të jenë të vetmit që mund të votojnë në sondazhet e lidhura me politikat, Musk tha se Twitter do ta bënte këtë ndryshim.

“Twitter Blue” është një platformë me pagesë, që lejon këdo të blejë një llogari të verifikuar.

Sondazhi i Musk të dielën mbrëma erdhi pas disa javësh vendimesh të diskutueshme.

Disa grupe të sigurisë në internet kanë akuzuar miliarderin se ka lejuar urrejtjen, abuzimin dhe dezinformimin të qarkullojnë më lehtë në platformë për shkak të parimeve të tij të fjalës së lirë.

Gjatë mandatit të tij, Musk ka pushuar gjithashtu më shumë se gjysmën e fuqisë punëtore globale të kompanisë.

Ndërsa mbetet e paqartë se kush do të zëvendësojë Musk nëse ai tërhiqet, disa komentues kanë theksuar se miliarderi do të kishte ende rolin e vendimmarrjeve kryesore si pronar i “Twitter”./ KultPlus.com

Elon Musk shndërron zyrat e Twitter-it në ‘hotel’ për stafin

BBC-së i janë dhënë fotografi të hapësirës së zyrës në Twitter, e cila është shndërruar në dhoma gjumi, të cilat autoritetet e San Franciskos po i hetojnë si shkelje të mundshme të kodit të ndërtimit.

Një imazh tregon një dhomë me një krevat dopio, duke përfshirë edhe një gardërobë.

Një ish-punëtor tha se shefi i ri i Twitter, Elon Musk ka qëndruar në selinë që kur bleu firmën.

Ai muajin e kaluar i dërgoi email të gjithë stafit të Twitter duke thënë se “do të duhet të jenë jashtëzakonisht të fortë” për të pasur sukses.

Departamenti i Inspektimit të Ndërtimit në San Francisko ka konfirmuar se po heton shkeljet e mundshme pas një ankese.

Musk tha se qyteti po sulmonte kompanitë për sigurimin e shtretërve për “punonjësit e lodhur”.

Në një postim të fshirë tani, Musk postoi se ai do të punonte dhe do të flinte në zyrë “derisa të rregullohet organizata”.

BBC-së i janë dhënë gjithashtu fotografi të divaneve në Twitter duke u përdorur si shtretër.

Një dhomë tjetër konferencash ka një orë alarmi dhe një fotografi të vendosur mbi një shtrat të grimuar.

“Duket si një dhomë hoteli,” tha një ish-punëtor. Ata vazhduan duke thënë se Musk fle rregullisht në selinë e Twitter në San Francisko.

Twitter nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga BBC.

Muajin e kaluar, Musk – i cili përfundoi marrjen e tij në Twitter në tetor – i dërgoi email të gjithë stafit të kompanisë duke thënë se do të duhej të punonin “orë të gjata me intensitet të lartë”. /KultPlus.com

OKB i kërkon Musk që të respektojë të drejtat e njeriut në Twitter

Komisionari i Lartë për të Drejtat e Njeriut i OKB-së, Volker Turk, i ka shkruar një letër të hapur Elon Muskut, duke i bërë thirrje të sigurojë që të drejtat e njeriut të jenë në qendër të menaxhimit të Twitter-it.

“Twitter është pjesë e revolucionit global dhe ka transformuar mënyrën se si ne komunikojmë. Por, iu shkruaj me shqetësim dhe frikë lidhur me sferën publike dhe rolin e Twitterit në të”, tha Turk.

Kjo letër vjen pasi Musk njoftoi për largime masive nga puna në Twitter, përfshirë edhe të gjithë stafin e drejtave të njeriut, përveç dy pjesëtarëve të ekipit etik të inteligjencës artificiale.

Njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, bleu platformën sociale Twitter në fund të tetorit, në vlerë prej 44 miliardë dollarë.

Ai ka thënë se dëshiron që Twitter të ketë më pak kufizime lidhur me përmbajtjen që postohet në të. /REL/ KultPlus.com

Twitter konfirmon blerjen e verifikimit të llogarisë me shenjë blu

Twitter ka konfirmuar planet për të lejuar përdoruesit të blejnë statusin e verifikuar, transmeton KultPlus.

Në një përditësim për pajisjet Apple, kompania tha se funksioni do të jetë i hapur për përdoruesit në vende të caktuara që regjistrohen në shërbimin e saj Twitter Blue për 7,99 dollarë në muaj.

Ndryshimi i politikës është i diskutueshëm, mes shqetësimeve se platforma mund të mbushet me llogari të rreme.

Ky vendim vjen nga Elon Musk, i cili të premten pushoi nga puna rreth gjysmën e fuqisë punëtore të kompanisë.

Tiku blu i kërkuar më parë ishte i disponueshëm vetëm për individë dhe organizata të profilit të lartë ose me ndikim – të cilëve iu kërkua të provonin identitetin e tyre.

Është përdorur si shenjë se një profil është autentik dhe është një mjet kyç për të ndihmuar përdoruesit të identifikojnë informacione të besueshme në platformë.

Ndryshimi i politikës mund të nxisë shqetësimet se figurat qeveritare, të famshëm, gazetarë dhe marka mund të imitohen nga çdo përdorues i gatshëm të paguajë një tarifë mujore.

Musk, personi më i pasur në botë, duket se po kërkon të diversifikojë të ardhurat e Twitter-it, pas blerjes së tij të firmës në fund të muajit të kaluar në një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh.

Të premten, miliarderi tha se Twitter po humbte më shumë se 4 milion dollarë në ditë. /KultPlus.com

Nis “epoka Musk” në Twitter, 8 dollarë në muaj për verifikimin e llogarisë, shkarkime në administratë

Elon Musk merr vendimin e parë si pronari i Twitterit, 8 dollarë do të jetë pagesa mujore për përdoruesit, për të verifikuar llogarinë në emër të tyre. Ky është vetëm një nga ndryshimet e platformës sociale, mes shumë të tjerash që pritet të ndodhin, pasi Musk bleu kompaninë për 44 miliardë dollarë.

Aktualisht, shenja në ngjyrë blu që shfaqet në krah të emrit, që normalisht është një figurë me profil të lartë, është falas. Sipas kritikëve, kjo lëvizje mund ta bëjë edhe më të vështirë identifikimin e burimeve të besueshme.

Elon Musk, njeriu më i pasur në botë tha se përdoruesit me pagesë të Twitterit, do të jenë prioriteti, sa i takon furnizimit me informacion dhe për kërkime.

“Pushtet për njerëzit, blu për 8 dollarë në muaj”, tha miliarderi, duke kritikuar metodën e vjetër të tikerit në ngjyrë blu.

Projekti iu dha punonjësve të tij të dielën dhe me detyrim, skema e re duhet të hyjë në fuqi nga e hëna e ardhshme e 7 nëntorit, ndryshe ata rrezikojnë të humbasin vendin e punës.

Fillimisht ishte menduar për një tarifë 20-dollarëshe, por tashmë vendimi u mor për 8 dollarë në muaj./GazetaExpress/KultPlus.com

Vendim i Musk – verifikimi i llogarive në Twitter me para

Përdoruesit e rrjetit social Twitter që kanë shpenzuar vite duke gjeneruar audiencën e tyre dhe kanë arritur verifikimin e shumëpritur të llogarisë së tyre nga platforma, tani do të duhet të hapin portofolin e tyre nëse duan të mbajnë atë. 

Verifikimi në Twitter, deri më tani, u jepet personazheve publike, institucioneve, kompanive ose atyre që kanë një numër të mirë ndjekësish dhe janë me rëndësi shoqërore. Dhe nuk ka asnjë kosto.

Por sipas një raporti të fundit, tashmë që Elon Musk është pronar i saj, i gjithë procesi i verifikimit do të rinovohet dhe, më e keqja, ata që e kanë tashmë do të duhet të paguajnë 20 dollarë në muaj nëse duan ta mbajnë. Vetë Elon Musk shkroi të dielën në Twitter se:

I gjithë procesi i verifikimit është duke u rinovuar tani.

Sipas raportit, kompania dëshiron të rrisë abonimin e saj premium opsional – të quajtur Twitter Blue – nga 4,99 dollarë në 19,99 dollarë në muaj. Në këmbim, Twitter do të shtojë më shumë veçori, duke përfshirë verifikimin, për ta rritur abonimin e tij në atë që dëshiron të tarifojë. Por ata që duan ta bëjnë këtë, d.m.th., përdoruesit aktualë të verifikuar kanë 90 ditë kohë për t’u abonuar në Twitter-in e ri Blue pas fillimit të tij ose do të humbasin verifikimin e tyre të tanihëm. Një nga idetë e Musk është rritja e numrit të abonentëve në Twitter derisa të bëhen gjysma e të ardhurave të kompanisë.

Deri më sot, Twitter Blue ofron akses në artikuj pa reklama dhe disa rregullime shtesë të personalizimit. Përveç kësaj, Musk ka komentuar se ai synon që reklamat në Twitter të gjenerojnë më shumë të ardhura. Kjo, së bashku me deklaratat e tij se do t’i japë hapësirë ??çdo lloj shprehjeje, kanë ngjallur frikën se do të bëhet më agresive dhe me më shumë gjuhë urrejtjeje dhe ksenofobie sesa ka./ KultPlus.com