Nga nesër bota do t’i ketë 8 miliardë njerëz

Popullsia globale parashikohet të arrijë në 8 miliardë më 15 nëntor 2022, dhe India parashikohet të kalojë Kinën si vendi më i populluar në botë në vitin 2023, sipas World Population Prospects 2022, të publikuar sot në Ditën Botërore të Popullsisë.

“Dita Botërore e Popullsisë e këtij viti bie gjatë një viti historik, kur ne parashikojmë lindjen e banorit të tetë miliardë të Tokës. Ky është një rast për të festuar diversitetin tonë, për të njohur njerëzimin tonë të përbashkët dhe për t’u mrekulluar me përparimet në shëndetësi që kanë zgjatur jetëgjatësinë dhe kanë reduktuar në mënyrë dramatike normat e vdekshmërisë së nënave dhe fëmijëve”, tha Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres.

“Në të njëjtën kohë, është një kujtesë e përgjegjësisë sonë të përbashkët për t’u kujdesur për planetin tonë dhe një moment për të reflektuar se ku ne ende nuk i përmbushim angazhimet tona ndaj njëri-tjetrit,” shtoi ai.

Popullsia globale po rritet me ritmin e saj më të ngadaltë që nga viti 1950, duke rënë nën 1 për qind në vitin 2020. Parashikimet e fundit nga Kombet e Bashkuara sugjerojnë se popullsia e botës mund të rritet në rreth 8.5 miliardë në 2030 dhe 9.7 miliardë në 2050. Është parashikuar për të arritur një kulm prej rreth 10.4 miliardë njerëz gjatë viteve 2080 dhe për të qëndruar në atë nivel deri në vitin 2100, transmeton KultPlus.

“World Population Prospects 2022” gjithashtu thekson se lindshmëria ka rënë ndjeshëm në dekadat e fundit për shumë vende. Sot, dy të tretat e popullsisë globale jeton në një vend ose zonë ku lindshmëria gjatë gjithë jetës është nën 2.1 lindje për grua, afërsisht niveli i kërkuar për rritjen zero në afat të gjatë për një popullsi me vdekshmëri të ulët. Popullsia e 61 vendeve ose zonave parashikohet të ulet me 1 për qind ose më shumë midis 2022 dhe 2050, për shkak të niveleve të ulëta të qëndrueshme të lindshmërisë dhe, në disa raste, ritmeve të larta të emigrimit.

Më shumë se gjysma e rritjes së parashikuar të popullsisë globale deri në vitin 2050 do të përqendrohet në tetë vende: Republika Demokratike e Kongos, Egjipti, Etiopia, India, Nigeria, Pakistani, Filipinet dhe Republika e Bashkuar e Tanzanisë. Vendet e Afrikës Sub-Sahariane pritet të kontribuojnë më shumë se gjysmën e rritjes së parashikuar deri në vitin 2050.

“Marrëdhënia midis rritjes së popullsisë dhe zhvillimit të qëndrueshëm është komplekse dhe shumëdimensionale”, tha Liu Zhenmin, nënsekretari i përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Ekonomike dhe Sociale.

“Rritja e shpejtë e popullsisë e bën më të vështirë zhdukjen e varfërisë, luftimin e urisë dhe kequshqyerjes dhe rritjen e mbulimit të sistemeve shëndetësore dhe arsimore.”

Në të kundërt, arritja e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, veçanërisht atyre që lidhen me shëndetin, arsimin dhe barazinë gjinore, do të kontribuojë në uljen e niveleve të lindshmërisë dhe ngadalësimin e rritjes së popullsisë globale.

Në shumicën e vendeve të Afrikës Sub-Sahariane, si dhe në pjesë të Azisë dhe Amerikës Latine dhe Karaibeve, pjesa e popullsisë në moshë pune (midis 25 dhe 64 vjeç) është rritur falë reduktimeve të fundit të lindshmërisë. Ky ndryshim në shpërndarjen e moshës ofron një mundësi të kufizuar në kohë për rritje të përshpejtuar ekonomike për frymë, e njohur si “dividend demografik”. Për të maksimizuar përfitimet e mundshme nga një shpërndarje e favorshme moshore, vendet duhet të investojnë në zhvillimin e mëtejshëm të kapitalit të tyre njerëzor duke siguruar akses në kujdesin shëndetësor dhe arsim cilësor në të gjitha moshat dhe duke promovuar mundësi për punësim produktiv dhe punë të denjë.

Përqindja e popullsisë globale në moshën 65 vjeç e lart parashikohet të rritet nga 10 për qind në vitin 2022 në 16 për qind në vitin 2050. Në atë pikë, pritet që numri i personave të moshës 65 vjeç e lart në mbarë botën të jetë më shumë se dyfishi numri i fëmijëve nën moshën 5 vjeç dhe pothuajse i njëjtë me numrin nën moshën 12 vjeç. Vendet me popullsi në plakje duhet të ndërmarrin hapa për të përshtatur programet publike me numrin në rritje të të moshuarve, duke përfshirë krijimin e kujdesit shëndetësor universal dhe sistemeve të kujdesit afatgjatë dhe duke përmirësuar qëndrueshmërinë e sistemeve të sigurimeve shoqërore dhe pensioneve.

Jetëgjatësia globale në lindje arriti në 72.8 vjet në 2019, një përmirësim prej gati 9 vjetësh që nga viti 1990. Reduktimet e mëtejshme të vdekshmërisë parashikohen të rezultojnë në një jetëgjatësi mesatare globale prej rreth 77.2 vjet në 2050. Megjithatë, në vitin 2021, jetëgjatësia për më pak të zhvilluarit vendet kanë mbetur 7 vjet prapa mesatares globale.

Pandemia e COVID-19 ka prekur të tre komponentët e ndryshimit të popullsisë. Jetëgjatësia globale në lindje ra në 71.0 vjet në vitin 2021. Në disa vende, valët e njëpasnjëshme të pandemisë mund të kenë prodhuar reduktime afatshkurtra në numrin e shtatzënive dhe lindjeve, ndërsa për shumë vende të tjera, ka pak prova të një ndikimi në fertilitet nivelet apo tendencat. Pandemia kufizoi ashpër të gjitha format e lëvizshmërisë njerëzore, përfshirë migrimin ndërkombëtar.

“Veprimet e mëtejshme të qeverive që synojnë reduktimin e lindshmërisë do të kishin pak ndikim në ritmin e rritjes së popullsisë nga tani deri në mes të shekullit, për shkak të strukturës së moshës rinore të popullsisë së sotme globale. Megjithatë, efekti kumulativ i fertilitetit më të ulët, nëse mbahet gjatë disa dekadave, mund të jetë një ngadalësim më thelbësor i rritjes së popullsisë globale në gjysmën e dytë të shekullit,” shtoi John Wilmoth, Drejtor i Divizionit të Popullsisë në Departamentin Ekonomik të Kombeve të Bashkuara. / KultPlus.com

Vdes në moshën 105-vjeçare “votuesi i parë i Indisë”

Njeriu që përshkruhet si “votuesi i parë i Indisë” ka vdekur në moshën 105-vjeçare.

Sipas BBC, Shyam Saran Negi besohet të ketë qenë personi i parë që hodhi një votë kur India mbajti zgjedhjet e para të përgjithshme pas fitimit të pavarësisë nga sundimi britanik.

Negi ka votuar në çdo zgjedhje që atëherë, transmeton KultPlus.

Njëqindvjeçari kishte votuar vetëm tre ditë para vdekjes së tij të shtunën, në zgjedhjet e asamblesë për shtetin e tij të lindjes, Himachal Pradesh.

Mësuesi në pension mendohet të jetë personi i parë që votoi në Indinë e pavarur, pasi shteti i tij i lindjes hapi qendrat e votimit pesë muaj më herët në vitin 1951 për zgjedhjet e vitit 1952 për të shmangur borën e madhe.

Rezultati ishte një fitore dërrmuese për Kongresin Kombëtar Indian dhe Jawaharlal Nehru u bë Kryeministri i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i Indisë, pas gati 100 vjetësh sundimi kolonial britanik midis 1848 dhe 1947. /KultPlus.com

Organizatës ‘Nëna Terezë’ në Indi i lejohet të marrë fonde të huaja, rikthehet vendimi

Qeveria e Indisë ka rishikuar edhe një herë vendimin e tyre për t’i lejuar fondacionit “Nëna Terez”, të marrë fonde të huaja, disa ditë pasi u refuzua licenca e saj, raporton BBC, tranmsmeton KultPlus.

Në ditën e Krishtlindjes, ministria e Brendshme e Indisë njoftoi se nuk e kishte rinovuar regjistrimin e fondeve, me arsyetim se kishte diçka negative nga kjo organizatë.

Përfaqësuesit e linjës së ashpër hindu kanë akuzuar prej kohësh bamirësinë për përdorimin e programeve të saj për të kthyer njerëzit në krishterim, gjë të cilën organizata bamirëse i ka mohuar këto akuza.

Por Misionarët e Bamirësisë tashmë janë kthyer në listën e shoqatave të miratuara për të marrë fonde të huaja.

Rivendosja e tij u postua nga Derek O’Brien, një ligjvënës nga partia opozitare e Kongresit Trinamool.

Qeveria ende nuk ka komentuar, por agjencia e lajmeve ANI tha se licenca u rivendos pasi “dokumentet e nevojshme (u dorëzuan) në departamentin përkatës”.

Organizata bamirëse me bazë në Kalkuta u themelua në vitin 1950 nga Nënë Tereza, një murgeshë katolike romake e cila u shpërngul në Indi nga vendlindja e saj Maqedonia.

Është një nga organizatat bamirëse katolike më të njohura në botë. Nënë Tereza u nderua me Çmimin Nobel për Paqe në vitin 1979 për punën e saj humanitare dhe u shpall shenjtore nga Papa Françesku në vitin 2016, 19 vjet pas vdekjes së saj. /KultPlus.com

Shteti jugor indian ndërton mure të larta për ta parandaluar përhapjen e Covid-19

Shteti jugor indian i Tamil Nadu ka ndërtuar mure duke vendosur një kufi me shtetin fqinj, Andhra Pradesh, mes frikës për përhapjen e Covid-19.

Muret me lartësi 1.5 metra, u ngritën në dy pikat hyrëse dhe dalëse përgjatë kufirit të dielën e 27 prillit për të parandaluar qarkullimin e makinave dhe të njerëzve, shkruan BBC.

Një zyrtar vendas tha se masa kishte për qëllim edhe të kontrollonte hyrjen e punëtorëve migrantë që ndonjëherë hyjnë në shtet pa një leje të rregullt.

Megjithatë disa autoritete kanë thënë për mediat lokale se kjo është një masë e përkohshme.

Deri më tani në Indi janë shënuar 939 viktima nga Covid-19 dhe janë regjistruar 29,451 të infektuar. /KultPlus.com

Covid-19 uli ndotjen, Himalajet shihen për herë të parë nga India

Për herë të parë pas 30 vjetësh malet Himalaje janë të dukshme që nga disa pjesë të Indisë, pas rënies së ndotjes së ajrit prej kufizimeve të epipdemisë së koronavirusit.

Rënia e niveleve të ndotjes së ajrit prej kufizimit të aktivitetit ka bërë që banorët e krahinës Punjab të Indisë rreth 200 km larg Himalajeve, të mbushin mediat sociale me pamje të maleve legjendare, me maja të mbuluara me dëborë.

India ka një popullatë prej 1.4 miliardë njerëz dhe vjet ka qenë në krye të listës botërore te ndotjes për qytetet e mëdha.

Por bllokada tashmë prej 21-ditësh në vend ka reduktuar automjetet dhe bizneset aktive, duke reduktuar ndjeshëm nivelet e ndotjes./koha/ KultPlus.com

India shpallet vendi ku lexohet më së shumti

India është radhitur si vendi i parë në botë ku lexohet më shumë libri. Çdo qytetar lexon mesatarisht më shumë se 10 orë në javë.

Në mesin e 10 vendeve të para në botë ku lexohet më shumë libri ndodhen 6 vende aziatike dhe 4 vende evropiane.

Ndërsa ka tërhequr vëmendjen se India është radhitur si vendi i parë në botë ku lexohet më shumë libri. Çdo qytetar lexon mesatarisht më shumë se 10 orë në javë.

Dita e 23 prillit, festohet si Dita Botërore e Librit dhe e të Drejtave të Autorit me një vendim të marrë në Konferencën e 28-të të Përgjithshme në vitin 1995 nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO).

Në Turqi, Dita Botërore e Librit dhe të drejtave të autorit për shkak se përkon në një ditë me festën e Sovranitetit Kombëtar dhe Fëmijëve ajo është e përfshirë edhe në kuadrin e aktiviteteve për javën e bibliotekave.

– Vendet ku lexohet më së shumti libri

Sipas të dhënave që gazetari i AA-së ka përpiluar nga Indeksi i Rezultateve të Kulturës Botërore me qendër në Britani të Madhe, mësohet se vendi i parë ku lexohet më shumë libri është India e cila ndiqet nga Tajlanda dhe Kina.

Indeksi merr për bazë kohën mesatare në javë që qytetarët shpenzojnë për të lexuar. Përveç librave të shtypur, të gjitha llojet e materialeve të lexueshme, si gazetat, revistat dhe përmbajtje me shkrim në internet janë të përfshirë në vlerësim.

Në Indi, e cila është në krye të listës si vendi ku lexohen më shumë libra në botë, çdo qytetar lexon libër rreth 10 orë e 42 minuta në javë. Ndërsa në vendin e dytë është radhitur Tajlanda ku çdo qytetar lexon libër rreth 9 orë e 24 minuta dhe në vendin e tretë Kina ku çdo qytetar kalon 8 orë në javë duke lexuar libër.

Ndërkohë këto vende ndiqen nga Filipinet me (7 orë e 36 minuta), Egjipti me (7 orë e 30 minuta), Republika Çeke me (7 orë e 24 minuta), Suedia me (7 orë e 6 minuta), Franca me (6 orë e 54 minuta), Hungaria me (6 orë e 48 minuta) dhe Arabia Saudite me (6 orë e 48 minuta).

Po ashtu Turqia është radhitur në vendin e 18-të me kohën e leximit 5 orë e 54 minuta në javë.

– Kur’ani, libri që lexohet më shumë në botë

Kur’ani është libri që lexohet më shumë në botë, i cili ndiqet nga Ungjilli.

Ndërsa i treti në listën e librave më popullor është libri “Fjalë të zgjedhura nga kryetari Mao” i përgatitur nga deklaratat e Mao Ce Dunit (Mao Zedong) themeluesi dhe udhëheqësi i Republikës Popullore të Kinës.

Librat “Don Kishoti” i Miguel de Cervantes dhe seria “Harry Potter” e JK Rowling janë poashtu në mesin e veprave letrare më të lexuara në botë.

Librat e tjerë më të lexuar në botë janë “A Tale of Two Cities” të Charles Dickens, Trilogjia “The Lord of the Rings” e JRR Tolkien, “The Little Prince” i Antoine de Saint-Exupery”, “Alice in Wonderland” nga Lewis Carroll dhe Librat “Ten Little Niggers” nga Agatha Christie.

Vendi më dinamik në tokë sipas CNN (FOTO)

India, mbase është vendi me më së shumti shumëllojshmëri të ngjyrave dhe me më së shumti gjallëri në tokë.

Kështu shkruan CNN, i cili ka përgatitur një artikull për bukuritë e Indisë, duke shkruar se është vendi me peizazhet më të bukura në botë, dhe madje është vendi që tërheqë më së shumti turistë çdo vit, transmeton Koha.net.

“Liqene mahnitëse dhe fusha të pafundme e kodrina drejt Himalajeve të mbuluara me borë. Shtëpia e festivaleve të shumta, vend romantik e shumë dinamik”, shkruan CNN.

Më poshtë, gjeni një listë të fotografive me pamje spektakolare në Indi./ KultPlus.com