Java e Modës në New York, Rita Ora shpërblehet me çmimin “Ikona e Stilit”

Ato janë dy nga artistet më të famshme të muzikës në Mbretërinë e Bashkuar.

Këngëtaret e famshme Rita Ora dhe Charli XCX dukeshin tejet me stil të enjten në mbrëmje teksa bënë një shfaqje mbresëlënëse në “Daily Front Row’s Fashion Media Awards”, të organizuar në Rainbow Room në Rockefeller Center të New Yorkut.

Interpretuesja e hitit “Hot Right Now”, 30 vjeçe, bëri një hyre klasike në event e veshur me një fustan të zi, ndërsa këngëtarja tjetër e hitit “Fancy”, 29 vjeçe, dukej gjithashtu glamuroze në ngjyrën vjollcë, shkruan DailyMail.

Artistja shqiptare me renome botërore u shpërblye në këtë mbrëmje me çmimin e Ikonës së Stilit, kështu që natyrisht ishte e etur për ta shijuar mbrëmjen në maksimum.

Veshja e saj e zezë me mëngë voluminoze e bëri 30-vjeçaren të dukej tejet atraktive, ndërsa vuri në pah linjat e saj trupore.

Ajo e rriti lartësinë e saj me një palë këpucë të zeza dhe i mbajti aksesorët në minimum për të lejuar që dekolteja me pupla të zërë vendin e parë.

Duke i kthyer flokët e saj bionde nga fytyra, Rita dukej edhe më tërheqëse ndërsa i kishte sytë e lyer errët dhe kishte vendosur pak shkëlqim në buzët e saj./KultPlus.com

Veshjet më të veçuara nga Java e Modës në Paris

Pas përfundimit të javës së modës në New York, Londër e Milano, parada globale e modës vazhdoi me destinacionin e radhës, Parisin.

Në kuadër të ngjarjes kryesore të modës në kryeqytetin francez, disenjatorë e shtëpi të njohura të modës i prezantuan koleksionet e reja të veshjeve “Vjeshtë/Dimër 2021”, e të cilat besohet se do t’i dominojnë trendet e modës sivjet.

Për shkak të pandemisë së vazhdueshme të koronavirusit dhe kërkesave të nevojshme të sigurisë, ngjarjet e këtilla të cilat janë mjaft të rëndësishme për industrinë dhe adhuruesit e modës anembanë globit, gjatë vitit 2020 dhe 2021 pësuan ndryshime të shumta në organizim, me mungesën e dukshme të publikut nëpër sfilata dhe prezantimet vetëm me anë të modeleve në skenë.

Por duket qartë se kjo gjë nuk e ka penguar shumë shfaqjen e krijimtarisë dhe inovacionit në fushën e modës.

Këto janë disa prej veshjeve më të vequara nga publiku, ekspertët e modës, blogerët dhe ‘fashionistat’, nga java e modws në Paris./ KultPlus.com

‘Black Lives Matter’ pjesë e Javë së Modës në Milano, bëhet thirrje për shkatërrimin e ideve paragjykuese në këtë industri

Për herë të parë në historinë e organizimit të Javës së Modës në Milano, një shou i tërë dedikuar disenjatorëve italian me ngjyrë, ishte pjesë e kalendarit zyrtarë të kësaj ngjarje, dhe organizatorët shpresojnë se do ta theksojë mungesën e diversitetit në industrinë e modës.

Shou digjital me titull “We are Made in Italy”, u transmetua online të dielën më 27 shtator si dhe i shfaqi koleksionet Pranverë/Verë 2021 të pesë disenjatorëve të përzgjedhur zezak të cilët në të kaluarën kishin hasur në vështirësi për të depërtuar në këtë industri, transmeton KultPlus.

Ngjarja u organizua nga anëtarët e lëvizjes “Black Lives Matter” brenda kolektivit të modës në vend, dhe anëtarja e vetme me ngjyrë në këshillin italian të modës, disenjatorja Stella Jean, e cila vazhdimisht ka bërë fushatë kundër racizmit në botën e modës.

“Është shumë e rëndësishme për ne t’i tregojmë botës se rrobat e prodhuara në Itali nuk i takojnë një race, ngjyre apo komuniteti të caktuar. Ne duam t’i shkatërrojmë idetë paragjykuese në këtë industri, se të qenit Italian do të thotë të jesh i bardhë”, citohet të ketë thënë Jean për Reutersin.

Në mesin e pesë disenjatorëve që i shfaqën koleksionet e tyre në këtë ngjarje ishin: Fabiola Manirakiza, Mokodu Fall, Claudia Gisele Ntsama, Karim Daoudi dhe Joy Meribe.

Sfilata digjitale e xhiruar në sheshin “Palazzo Clerici” të Milanos, përfundoi me një video-montazh të disenjatorëve pjesëmarrës dhe me Stella Jeanin e cila me krenari thotë: “Italia është krijuar nga ne”. / KultPlus.com

Për herë të parë Java saudite e Modës për gratë

Arabia Saudite, ku princi trashëgimtar ka ndërmarrë reforma të thella sociale, ka pritur dje për herë të parë “Javën e Modës” me parada të organizuara para një publiku ekskluzivisht femëror.

Deri tani, “Fashion week” arabe, konsideruar si një ngjarje ndërkombëtare me të njëjtën peshë si paradat pariziane apo milaneze, ishte zhvilluar vetëm në Dubai, kryeqyteti i modës në rajonin e Gjirit.

Ajo do të zhvillohet tashmë edhe në Riad, në një version të ndaluar për fotografët.

Ajo është rezervuar vetëm për publikun femëror.

Emra të mëdhenj europianë si Jean Paul Gaultier dhe Roberto Cavalli do të jenë pranë krijuesve lokalë si sauditja, Arwa Al Banawi, shumë e vlerësuar nga të pasionuarit me modën në rajon dhe që prezanton një koleksion të quajtur “The Suitable Woman” si dhe Mashael Alrajhi, veshjet e të cilës janë pa dallime gjinore.

“Gjithmonë ka pasur interes për modën në Arabi”, theksoi princesha Noura Bint Faisal Al-Saud, presidente nderi e ngjarjes, organizuar në hotelin ”Ritz-Carlton” me pjesëmarrjen e shumë krijuesve, vendimmarrësve dhe drejtuesve të industrisë së modës.

“Këshilli ynë i modës po përpiqet të sjellë industrinë e modës në Arabinë Saudite në një nivel të pazakontë”, shtoi princesha.

Princi trashëgimtar, Mohammed ben Salmane ka ndërmarrë që prej vitit të kaluar reforma të thella sociale në mbretërinë ultrakonservatore.

Gratë kanë marrë uatorizimin të drejtojnë makinë duke nisur nga qershori 2018./ KultPlus.com