Problemet me energji elektrike në Kosovë, fjalët ‘gjenerator’ dhe ‘agregat’ rriten mbi 50 për qind në kërkimet e Google

Problemet globale me mungesë të energjisë elektrike kanë gjetur vend edhe në Kosovë, shkruan KultPlus.

Çmimi i lartë i energjisë elektrike, mungesa e burimeve për t’u ngrohur kanë ndikuar që në vendin më të ri në rajon të lajmërohen probleme me energji elektrike.

KEDS ka paralajmëruar se pritet që të ketë mungesë të enërgjisë në disa vende përmes mesazheve nëpër numra të telefonit te shumë qytetarë.

E gjitha kjo ka ndikuar që kërkimet në internet të marrin një formë të re, kështu fjala “gjenerator dhe “agregat” kanë rritje mbi 50 për qind në kerkime në Googlë në shtatë ditët e fundit. /KultPlus.com

May be an image of text that says 'Google Trends Compare Gjenerator Search agregat Search term Kosovo Past days Allcategories Add comparison Web Search Interest over ime 100 Average MMAM Dec15a 8at3:00 Mu MaAM AM'

Termokosi jep lajmin e mirë: Rikthehet furnizimi me ngrohje

Gjatë ditës së djeshme, qyteti i Prishtinës ka përjetuar një “tmerr” të vërtet, kjo pasi është ndalur ngrohtorja e Termokosit për shkak të disa problemeve që ka pasur distributori KEK dhe si rrjedhojë shumë shtëpi, banesa e vendbanime kanë mbetur pa ngrohje, transmeton KultPlus.

Megjithatë, sot është njoftuar nga Termokos se problemet janë zgjidhur dhe është rikthyer në normalitet funksionimi i ngrohtorës.

“Termokos” njofton gjithë konsumatorët se sot në orët e hershme të mëngjesit kemi filluar të marrim avullin nga KEK-u, si rrjedhojë tashmë ka filluar edhe prodhimi i energjisë termike. Kjo do të mundësojë vazhdimin e furnizmit me ngrohje të mjaftueshme, gjë që nënkupton ndëprerjen e furnizimit nëpërmes kaldajave me mazut. Deri në orët e mesditës së sotme pritet stabilizim i plotë i furnizimit me ngrohje të mjaftueshme dhe cilësore për të gjithë konsumatorët tanë”, thuhet mes tjerash në njoftimin e tyre në “Facebook.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, kanë mbajtur një konferencë për media gjatë ditës së djeshme rreth problemeve dhe krizës së energjisë elektrike që ka kapluar vendin. /KultPlus.com

KEK kthehet me koncert pas 12 viteve

K.E.K, bendi punk nga Prishtina kthehet për të performuar për herë të parë pas 12 viteve n’Termokiss në kuadër të Krejt Ka Pak III më 14 Dhjetor.

Para performancës së tyre do të shfaqet xhirimi i papublikuar i koncertit në hapësirën “No Limits” në Ulpianë (2004).

I formuar në vitin 2000, bendi K.E.K (Kreativ e jo Komercial) veproi në skenën kosovare deri në vitin 2008.Ata mishëruan zhanre të ndryshme, me tekstet e tyne që ishin punk.punk.punk krahas zhurmës mbizotëruese të gjeneratorëve dhe muzikës komerciale në atë kohë. Grupi lëshoi një inçizim të drejtpërdrejtë me titull “Live In Podrum” me 11 këngë, si: Vdiq Naimi, Shkolla na thërret, Black Psychosis, Mullini dhe të tjera.

Muzika folklorike dhe tradicionale kanë luajtur një rol të rëndësishëm në formimin artistik të bendit K.E.K, ku muzikën e tyre, ata e krijuan duke e nxjerrë bazën kulturore nga ky zhandër dhe duke i integruar këto elemente në punk. /KultPlus.com