Shpallet kënga fituese e Lituanisë për Eurovizion (VIDEO)

The Roop me këngën “On Fire”, do të përfaqësojnë Lituaninë në Roterdam këtë vit, shkruan KultPlus.

Në finalen e madhe kombëtare të Lituanisë garuan 8 këngë.

Kënga fituese ishte e shkëlqyeshme dhe ishte tërësisht live. The ROOP kryesuan me vota nga juria, po ashtu edhe nga publiku, duke u siguruar kështu atyre biletën për në Roterdam.

Kjo është përpjekja e dytë e The Roop në Eurovision. Ata së pari garuan në vitin 2018, ku kënga e tyre “Yes, I do” u vendos e treta në finalen e madhe.

Monique u rendit e dyta me këngën e saj “Human.

Kujtojmë që këtë vit Shqipërinë do ta përfaqësojë Arilena Ara me këngën “Shaj”. Versioni i “Shaj” në anglisht është punuar dhe riorkestruar në njërën prej studiove muzikore më të mëdha në botë.

Eurovizion 2020 do të zhvillohet në datat 12, 14 dhe 16 maj 2020, ku në fund do të përzgjidhet vetëm një fitues. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=1EAUxuuu1w8&fbclid=IwAR12Q93rHH8YGSUl2mUmzNanpXYIp3e0vcZ2H7OMwXc9xZxcq0zfgkVOgZQ

Çmimi kryesor në Bienalen e Venecias shkon për Lituaninë

Një performancë operistike në një plazh artificial, në të cilën pushuesit paralajmëronjë një katastrofë ekologjike, ia siguruan Lituanisë çmimin kryesor në Bienalen e Venecias, një nga ekspozitat ndërkombëtare më të mëdha dhe më të rëndësishme të artit bashkëkohor në botë.

“Sun & Sea (Marina)” – prezantuar nga artistet Lina Lapelyte, Vaiva Grainyte dhe Rugile Barzdziukaite, mori çmimin “Luani i Artë” për pjesëmarrjen më të mirë kombëtare në Bienale, duke mundur 89 pavione të tjera, përfshirë edhe atë të Kosovës të përfaqësuar nga Alban Muja, transmeton Koha.net.

SUN & SEA (Marina) – Lithuanian Pavilion at the Venice Biennale 2019 from NEON REALISM on Vimeo.

Kjo është hera e dytë që çmimi shkon për një vepër performuese: Më 2017, fitues ishte Pavijoni i Gjermanisë me Anne Imhof “Faust.”.

Çmimi tjetër i madh në këtë Bienale u nda edhe për artistin amerikan Arthur Jafa. I cili ka treguar film prej 50 minutash “The White Album”, përmes së cilës manifeston supremacinë e bardhë përmes portreteve të njerëzve të bardhë, dhe gjithashtu shfaq një set të skulpturave monumentale të gomave të kamionëve në zinxhirë, shkruan NYT.

Edicioni i 58-të i Bienales së Venecias do të jetë i hapur deri më 24 nëntor. / KultPlus.com