Gjon’s Tears shpallet vokalisti më i mirë në ‘Eurovisionin’ e vitit të kaluar

Këngëtari me prejardhje shqiptare, Gjon’s Tears, i cili përfaqësoi Zvicrën në “Eurovision” është shpallur vokalisti më i mirë për ediconin e kaluar, shkruan KultPlus.

Llogaria zyrtare e “Eurovisonit” në Instagram bëri të ditur këtë lajm pas votimit që bënë njerëzit nga e gjitha bota nëpër komente.

“Zëri i një engjulli” – ishte përshkrimi që faqja e “Eurovision” i bëri vokalit të Gjon’s Tears.

Gjoni përfaqësoi Zvicrën me këngën “Tout l’Univers”, derisa në garë për këtë çmim ishte edhe shqiptarja Anxhela Peristeri. /KultPlus.com

Anxhela Peristeri dhe Gjon’s Tears në mesin e pesë vokalistëve më të mirë të ‘Eurovision’

Dy këngëtarë shqiptarë janë nominuar për çmimin e vokalit më të mirë të edicionit të fundit të “Eurovision”, shkruan KultPlus.

Anxhela Peristeri dhe Gjon’s Tears janë në mesin e pesë të nominuarve për të fituar çmimin e vokalistit/es më të mirë në Eurovision vitin e kaluar.

Peristeri, këngëtarja e njohur nga Shqipëria, ka përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision vitin e kaluar.

Derisa, Gjon’s Tears, këngëtari shqiptar përfaqësoi Zvicrën në këtë garë, ku fituesi do të bëhet i ditur sot. /KultPlus.com

Sonte bëhet e ditur kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në ‘Eurovision’ – nata finale e Festivalit të Këngës

Nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH do të fillojë sonte nga ora 21:00, shkruan KultPlus.

Dy netët e kaluara u përcollën me performanca të magjishme, të cilat i dhanë një tjetër ndriçim skenës së madhe të festivalit.

Pjesëmarrësit, të cilët janë në garë për çmimin e madh, do e përfaqësojë Shqipërinë në edicionin e radhës të kontekstit muzikor “Eurovision”.

Ky është edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës dhe në garë janë Kelly, Mirud, Urban Band, Evi Reci, Kastro Zizo, Ester Zairi, Viola Xhemaili, Eldis Arrnjeti, Kejsi Rrustja, Xhuli Pjetraj, Olimpia Smajlaj, Shega, Gjergj Kaçinari, Denis Skura, Endri&Stefi Prifti, Janex, Ronela Hajati, Sajmir Çili, Rrezarta Smaja, Alban Ramosaj, të cilët dhuruan momente madhështore me performimin e tyre në dy netët e para.

Sabri Fejzullahu, Mihrije Braha, Naim Abazi, Pirro Çako, Gili e Irma Libohova ishin në mesin e artistëve që performuan mbrëmë së bashku me këngëtarët që janë në garë. /KultPlus.com

May be an image of text

Anna Gjebrea shkëlqen në “Junior Eurovision” (VIDEO)

Vajza e Ardit Gjebreas, Anna ka shkëlqyer në skenën e madhe të “Junior Eurovision” të mbajtur në Paris.

Artistja ka përfaqësuar Shqipërinë me këngën “Stand By You” duke i bërë krenarë të gjithë shqiptarët anë e mbanë botës.

Interpretimi i Annës që ndezi gjithë skenën e madhe është pozicionuar në vendin e 14-të, vlerësuar në total me 84 pikë. Fituese e festivalit “Junior Eurovision 2021” është shpallur këngëtarja Maléna nga Armenia me këngën “Qami Qami”.

Ajo që mori mjaft vëmendje përtej super interpretimit, ishte kostumi mjaft i veçantë, me të cilin artistja dërgoi motivet tona kombëtare në Francë me shqiponjën, detajin më karakteristik të veshjes.

Pas interpretimit të Gjebreas, duartrokitjet e mbarë publikut dhe atyre që po e ndiqnin kudo në botë, padyshim ishin për bukuroshen mjaft të talentuar që çoi peshë zemrat e shqiptarëve! / KultPlus.com

Pas suksesit në ‘Eurovision’, Gjon’s Tears rikthehet me një koncert në Shqipëri

Këngëtari me origjinë shqiptare, Gjon Muharremi përfaqësoi Zvicrën në Eurovision, ku arriti të marrë vendin e tretë.

Vetëm pak ditë pas përfundimit të festivalit eruopian ai udhëtoi drejt Tiranës.

Gjatë intervistës Gjoni tregoi se tashmë karriera e tij do të vazhdojë në Paris dhe se do të përgatisë disa albume të reja.

Ai tha se nuk e ka mohuar kurrë origjinën e tij dhe se spektaklet shqiptare janë ato që i kanë dhënë më shumë famë.

Së fundmi, artisti shqiptar ka realizuar një intervistë virtuale me ndjekësit e tij në rrjetin social “Instagram”, ku është pyetur nëse do të mbajë koncert në Shqipëri dhe përgjigjja e tij ishte pozitive ku ndau dhe disa detaje. Ai rrëfyeu se data e mbajtjes së eventit do të jetë më 31 korrik.

“Yep, the @zafestival, 31.07 2021”, i është përgjigjur ai. / KultPlus.com

Måneskin për herë të parë renditet në 10-të vendet e para në Mbretërinë e Bashkuar

Pas fitores në konkursin e këngës ‘Eurovision’, bendi Måneskin ka hyrë për herë të parë në dhjetëshen e top listës në Mbretërinë e Bashkuar. Të premten kënga e tyre e titulluar ‘I Wanna Be Your Slave’, është renditur në vendin e shtatë, shkuran BBC News, transmeton KultPlus.

Ata fituan konkursin e muajit të kaluar me këngën ‘Zitti e Buoni’ dhe pasimi tani është bërë hiti më i madh nga një akt fitues i Eurovision e sukseset e tyre ende po vazhdojnë.

Pjesa e luajtur nga kitara e 18-vjeçarit duket se po nis një valë të hiteve të frymëzuara nga rock-u, sipas Official Charts Company.

“Eshtë parashikuar prej kohësh që rock-u do të kthehej një ditë në ‘Official Singles Chart’, por pak do të kishin pritur që ajo të drejtohej nga një ish-aktore e Disney Channel dhe një akt fitues i Eurovision,” tha shefi i Chart, Martin Talbot në një deklaratë.

“Por kjo është ajo që duket se po ndodh, falë Olivia Rodrigo dhe fituesit italian të Eurovision ‘Måneskin’.”

Kur ata mblodhën trofeun e tyre në Eurovision në Roterdam, frontmani i Måneskin, Damiano David deklaroi: “Rock and roll nuk vdes kurrë”.

Zitti e Buoni arriti kulmin në numrin 17 në Mbretërinë e Bashkuar pas fitores së tyre. Fituesi i fundit i Eurovision që hyri në 10 të parat ishte Loreen i Suedisë, melodia fituese e së cilës arriti numrin tre në vitin 2012.

Ndërsa, kënga e këngëtares amerikane Olivia Rodrigo, ‘Good 4 U’, qëndroi në vendin e parë për të katërtën javë me radhë.

Në tabelën e albumeve të kësaj jave, ish-këngëtari dhe kompozitori i ‘Oasis’, Noel Gallagher grumbulloi numrin e 12-të të karrierës së tij në total, me koleksionin e tij të ri më të mirë solo ”Back The Way We Came”. / KultPlus.com

Fituesit e ‘Eurovision 2021’ akuzohen për plagjiaturë

Pas akuzave për përdorimin e drogës nga Damiano David në Eurovision, një histori tashmë e mbyllur, tani banda, e cila fitoi “Euovisionin” më 22 maj në Roterdam, akuzohet për plagjiaturë.

Një anëtar i grupit “The Vendettas”, Joris Lissens, i cili i tha medias RTL se kënga “Zitti e Buoni”, e cila triumfoi së pari në Sanremo dhe më pas në Roterdam, i kujton atij disa tinguj të hitit të tij “You want it, you’ve got it”.

Vendettas, specifikon RTL, nuk do të ndërmarrë asnjë veprim kundër fituesve të Eurovision.

“Këta djem nuk kanë lindur kur ne e kemi pasur këtë bandë rock”, pranoi këngëtari./ KultPlus.com

Gjon’s Tears: Eurovisioni, emocionues dhe i bukur, por s’do ta provoja më

Këngëtari shqiptar, Gjon’s Tears i cili përfaqësoi Zvicrën në edicionin e sivjetëm të Eurovision-it, duke i dhuruar shtetit zviceran vendin e tretë, sot ishte i ftuar në programin e mëngjesit ”Wake Up” në Top Chanel, ku shpalosi më shumë rreth ndjesisë pas këtij festivali të madh, shkruan KultPlus.

Gjon’s Tears theksoi se ka pranuar urime të shumëta nga fytyra publike e njerëz të ndryshëm, për të cilat tregoi se është ndjerë mjaft mirë. Ai poashtu potencoi se ka qenë shumë i ri kur për herë të parë ka përcjellur festivalin e Eurovisionit dhe duke bërë që edhe ai të ëndërroj të jetë pjesë e këtij festivali.

Ai, poashtu ka theksuar se me performancën në Eurovision, ka arritur të përmbushë një ëndërr të madhe e të kahmotshme të tij.

Më poshtë gjeni intervistën e plotë të këngëtarit. / KultPlus.com

Nis peticioni për pranimin e Kosovës në Eurovision, kërkohet mbështetja e qytetarëve

Ka vite që Transmetuesi Publik i Kosovës tenton të bëhet pjesë e organizatës evropiane të transmetuesve, shkruan KultPlus.

RTK për vite me radhë e zhvilloi betejën e vetme me shtetin e Serbisë dhe Rusisë. Pas shumë viteve të përpjekjeve të vazhdueshme së paku ata kanë arritur ta fusim në agjendë ndryshimin e statutit ku do t’i mundësohej RTK-së të ishte pjesë e kësaj organizate dhe me këtë edhe Kosova mund të përfaqësohej në Festivalin të Eurosongut, por gjithçka ka mbetur pezull pasi që në luftën kundër kësaj kërkese nga Kosova u angazhua direkt Qeveria e Serbisë dhe ajo e Rusisë.

Tashmë është marr hapi i radhës dhe këtë e ka bërë Albert Limani. Duke e parë ndikimin pozitiv të peticioneve, Limani ka nisur një të tillë përmes të cilit kërkon pranimin e Kosovës në Eurovision.

Nismëtari i këtij peticioni kërkon mbështetjen e qytetarëve të cilët duke nënshkruar këtë peticion ndihmojnë në arritjen e qëllimit, dërgimit të Kosovës në Eurovision 2022.

“Eurovisioni mbaroi për këtë vit, por jo edhe angazhimi jonë për ta quar Kosovën vitin e ardhshëm në Itali.

Duke vlerësuar rëndësinë e zërit të qytetarëve, kërkojmë nga ju që të na mbështesni duke nënshkruar këtë peticion i cili ka për qëllim ta dërgojë Kosovën në Eurovision 2022.

Kosova tashmë është pjesë e organizatave të mëdha dhe është koha që edhe Rrjeti i Transmetuesve Evropian (EBU) t’i hapë dyert për Kosovën (RTK)”, thuhet në njoftim.

Klikoni KETU për të nënshkruar peticionin. / KultPlus.com

Marrin fund dyshimet, del rezultati i testit të drogës së këngëtarit të grupit “Maneskin”

Vokalisti i grupit “Maneskin”, Damiano David, ka rezultuar negativ në testin e kryer për përdorimin e kokainës.

Pas fitores së tyre në rrjete sociale qarkulloi një video ku Damiano përkulej mbi tavolinë dhe të gjithë dyshuan se ai kishte marrë kokainë.

Mirëpo këto dyshime janë hedhur poshtë një herë e mirë pas rezultateve të sotme.

“Pas akuzave për përdorim droge në Dhomën Jeshile në Eurovision Song Contest në finalen e madhe në 22 maj, EBU, siç u kërkua edhe nga delegacioni italian, ka kryer një rishikim të plotë të fakteve, duke kontrolluar të gjitha pamjet në dispozicion. Gjithashtu këngëtari i grupit Maneskin mori vullnetarisht një test ditën e sotme, që ka rezultuar negativ, i parë dhe nga EBU”, thuhet në deklaratën zyrtare të organizatorëve të festivalit europian.

Në fakt edhe vetë këngëtari e mohoi të kishte pirë kokainë gjatë një konference për shtyp menjëherë pas fitores.

“Thomas (kitaristi i grupit) theu një shishe… unë nuk përdor drogë, ju lutem, mos e thoni këtë gjë. Mos e thoni këtë gjë realisht. Jo kokainë ju lutem, mos e thoni këtë gjë”, u shpreh Damiano, pasi u pyet nga gazetarët në sallë nëse kishte bërë diçka të tillë.

Ndërkohë sot, para dalje së rezultateve, ministri francez për Europën, Clement Beaune, kërkoi transparencë për këtë rast dhe madje skualifikim të grupit.

“Mendoj se nuk ka nevojë për dyshim këtu dhe duhet transparencë e plotë. Nëse ka një problem, ka ndëshkime. Janë bërë masa sanksionuese, përfshirë skualifikimin e mundshëm në rast të problemeve”, u shpreh ministri francez, i cili ishte dhe vetë i pranishëm në “Eurovision”./ KultPlus.com

Eurovisioni në foto, momentet më elektrizuese të ceremonisë

Ndonëse në kushte të vështira dhe me një numër të kufizuar spektarorësh për shkak të pandemisë, një spektakël të vërtetë ka dhuruar mbrëmja finale festivalit europian të këngës që u mbajt në Roterdam të Holandës.

Mediat botërore sjellin përmes fotove disa nga momentet më eksplozive të kësaj ceremonia që shpalli si triumfator grupi italian “Maneskin”, me këngën “Zitti e Buoni”.

Në natën finale të Eurovision mori pjesë dhe Shqipëria që u përfaqësua nga këngëtarja Anxhela Peristeri me këngën “Karma”./a2/ KultPlus.com

Pas akuzave për konsumim të drogës reagon EBU: Fituesi i Eurovisionit do të testohet për drogë

Spekulime të shumta janë ngritur që nga nata e mbrëmshme kur njëri prej grupit përfaqësues të Italisë në Eurovision, po akuzohet se ka përdorur drogë.

Pas akuzave ishte vet anëtari i grupit Damiano David nga grupi “Måneskin”, i cili hodhi poshtë akuzat për përdorim droge kur u pyet në konferencë për media pas fitores së Eurovisionit.

“Unë nuk përdor drogë ju lutem mos e thuaj këtë, jo kokainës”, ishte përgjigjur mbrëmë këngëtari italian David në konferencën për media.

Po ashtu sot, ka lëshuar një deklaratë edhe vet Rrjeti i Transmetuesve Evropian (EBU), i cili organizon festivalin evropian, duke thënë se anëtarët e grupit do të testohen për përdorim të droge sapo të kthehen në shtëpi.

EBU ka përsëritur se grupi ka hedhur poshtë akuzat, ndërsa janë deklaruar të gatshëm t’i nënshtrohen testimit.

“Testi i drogës që përmend Måneskin, do të zhvillohet me të vërtetë pasi të kthehen në shtëpi. Ata do të testoheshin në momentin që do të ishte e mundur dhe me të vërtetë e kërkuan natën e kaluar, por EBU nuk mund të organizonte një provë të tillë”, thuhet në deklaratën e EBU-së, të cilët konfirmojnë se kanë gjetur gota të thyera pranë tavolinës, për çka ishin arsyetuar edhe vet grupi Måneskin.

Italia ka fituar mbrëmë festivalin e evropian, ndërsa festivali vitin e ardhshëm do të mbahet në Itali pas 30 viteve, pasi fitorja e fundit e italianëve në Eurovision ishte në vitin 1990. /KultPlus.com

E akuzuan se ka përdorë drogë, reagon këngëtari: Jemi kundër përdorimit të drogës dhe nuk e kemi konsumuar kurrë

Gjatë transmetimit të festivalit evropian “Eurovision”, këngëtari italian i grupit “Maneskin” në disa pamje ku dyshohej se po merrte drogë gjatë transmetimit të natës finale.

Pamjet u bënë virale në rrjete sociale, por këngëtari e mohoi këtë gjë, ai tregoi se një nga miqtë e tij të grupit kishte thyer një shishe në ato momente.

“Thomas (kitaristi i grupit) theu një shishe… unë nuk përdor drogë, ju lutem, mos e thoni këtë gjë. Mos e thoni këtë gjë realisht. Jo kokainë ju lutem, mos e thoni këtë gjë”, u shpreh Damiano.

Më pas grupi bëri një postim në rrjetin social “Instagram”, ku u shprehën të gatshëm të bëjnë edhe test për të vërtetuar nëse kanë konsumuar drogë apo jo.

“Jemi të shokuar për disa njerëz që thonë se Damiano ka konsumuar drogë. Ne jemi kundër përdorimit të drogës dhe ne nuk kemi konsumuar kurrë kokainë. Jemi gati të testohemi, sepse nuk kemi asgjë për të fshehur. Jemi këtu për të bërë muzikë dhe jemi shumë të lumtur për fitorn tonë në Eurovision dhe duam t’i vlerësojmë të gjithë që na kanë mbështetur”, shkruan grupi. / KultPlus.com

Gjon’s Tears për KultPlus: Kur këndoj në gjuhën shqipe jam më i sinqertë

KultPlus ju risjell një intervistë të realizuar kohë më parë me Gjon’s Tears.

Emri Gjon Muharremaj ka filluar që të bëhet i njohur në vendet frankofolëse. Shqiptari, prindërit e të cilit janë nga Kosova, përmes zërit të tij ka rrëmbyer zemrat edhe të këngëtarëve të njohur francezë si: Julien Clerc, Jenifer Bartoli, Mika dhe Soprano, shkruan KultPlus.

Përmes interpretimit të këngës “Christine” të këngëtarit të njohur francez “Christine and The Queens”, Gjoni dëshmoi se tashmë interpretimi i tij ka kaluar në një fazë tjetër. Derisa luante në piano dhe këndonte atij i është dashur një minutë për të fituar votën e anëtarëve të jurisë në “The Voice” të Francës të cilët kishin mbetur të shtangur. Mika, fituesi i një çmimi Brit Awards dhe nominues për Grammy është ai i cili shfaqet si më i befasuari nga interpretimi i Gjonit të cilit i mbetet akoma shumë punë për të bërë në këtë garë.

“Kur e pash që juria ishte e mahnitur nga interpretimi im isha shumë i gëzuar dhe i lumtur. Sigurisht isha më i lumtur që të gjithë u kthyen dhe unë kisha mundësi që të zgjedh vet se me cilën nga anëtarët e jurisë do të punoj. Tani pas audicionit të fshehur do të marrë pjesë në raundin tjetër që është ‘KO’ dhe nga 18 që jemi përzgjedhur juria do i zgjedh vetëm gjashtë dhe pas kësaj është hapi tjetër i njohur si “Battle”, tregoi Gjon Muharremaj për KultPlus.

I rritur në një familje shqiptare e cila ka emigruar nga Kosova, këshilla që shpesh ka marrë nga prindërit e tij është që të mos e harrojë gjuhën shqipe. “Mos e harro gjuhën pasi që është shumë e rëndësishme për ty, kjo është gjuha e familjes tënde dhe ti duhet që ta dish”, tregon Gjoni për KultPlus derisa me kujdes zgjedh fjalët për të shprehur ato që dëshiron t’i thotë. Madje shpesh herë kërkon sinonime të fjalëve kur mendon se nuk ka zgjedhur fjalën e duhur.

Ndërsa shqiptarët Gjonin mund ta kujtojnë nga pjesëmarrja e tij në Albanian’s Got Talent, një eksperiencë kjo e bukur për këngëtarin e cila ishte njëkohësisht edhe përballja e tij e parë me televizionin. Mirëpo krejtësisht ndryshe nga ajo që ka tani pasi që tashmë nuk është një fëmijë dhe synimet e tij janë akoma më të larta.

“Pjesëmarrja në Albanin’s Got Talent ishte shumë e rëndësishme për mua që ta dinin njerëzit se kush isha dhe nga vija unë dhe familja ime. Të kuptoja se a do të ju pëlqeja apo jo në mënyrë që të vazhdoja. Mirëpo ata më kanë dhënë shumë dashuri dhe shumë fuqi madje edhe për tu bërë pjesë e “The Voice” sot.  “The Voice” është një eksperiencë fenomenale dhe që me jep shumë dhe mësoj shumë nga kjo. Për mua ishte një nevojë që të ju tregoja njerëzve që flasin frëngjisht, vendeve frankofone që dua të vazhdoj me muzikë”, ka theksuar ai.

Komente pozitive Gjoni është duke pranuar edhe nga ndjekësit e tij të cilët janë kryesisht nga Zvicra, Franca si dhe Kosova e Shqipëria. Këto komente e bëjnë atë që të fitoj më shumë vetëbesim dhe të bëhet më i guximshëm për të vazhduar këtë aventurë të re të cilën e ka filluar.

“Si një këngëtar që fillon karrierën ajo çka kërkoj nga “The Voice” është që të më shohin njerëzit dhe të gjejë një produksion si dhe ti prek njerëzit, të lë gjurmë tek ata që të më mbajnë në mend. Por fillimisht është shumë e rëndësishme që të vazhdoj me muzikën dhe të gjej njerëz të cilët besojnë në mua dhe që do të më përkrahin në këtë rrugëtimin tim”, tha ai për KultPlus.

E rëndësishme për Gjonin është origjinaliteti, diçka që çdo herë i dallon artistët e vërtetë nga të tjerët. “Unë nuk përpiqem që të jem dikush tjetër. Për mua gjëja me e rëndësishme është që të jem i sinqertë me publikun dhe me vetveten”, theksoi ai edhe pse një gjë e tillë shpesh herë mund të jetë shumë e vështirë dhe sfiduese. Por Gjoni është një nga personat të cilët i kanë në qejf sfidat, një gjë të tillë e ka bërë edhe vite më parë kur realizoi këngën “Babi”, refrenin e të cilës e ka shkruar në gjuhën shqipe.

“Edhe pse është një histori e krijuar dhe jo historia ime kisha nevojë që ta shkruaja shqip sepse për mua gjuha shqipe ka një dimension që është më e sinqertë. Kur shkruaj frëngjisht është një si barrierë. Nuk mundem të jem i sinqertë dhe është e vështirë të ju jap fjalëve franceze seriozitet. Kur i shikoj tekstet e mia në frëngjisht mendoj se nuk janë shumë serioze dhe kam përshtypjen se dalin qesharake. Kështu që është e vështirë që të shkruaj frëngjisht por edhe të shkruarit në shqip ishte një sfidë për mua pasi që unë nuk e flas mirë gjuhën shqipe. Mirëpo ishte e rëndësishme që ta shkruaja ashtu siç e dija edhe pse me gabime në mënyrë që të jem i sinqertë”, tha ai për KutlPlus duke treguar se edhe në të ardhmen ka mundësi që të kompozojë diçka në gjuhën shqipe, kuptohet në momentin që ai do e ndjenë një gjë të tillë./ KultPlus.com

Dikur këndonin në rrugë, sot triumfues në Eurovision

Mbrëmë ishte finalja e festivalit më të madh evropian të këngës, ”Eurovision”, në të cilin vendi u parë u fitua nga Italia, shkruan KultPlus.

Bëhet fjalë për ”Måneskin” me këngën ”Zitti E Buoni”, një këngë kjo që arriti të bëjë për vete votuesit, duke i siguruar kështu Italisë vendin e parë në këtë festival.

Mirëpo, tashmë një fotografi e grupit ka filluar të qarkullojë jashtëzakonisht shumë nëpër rrjete sociale, ku shihen këta të fundit tek këndojnë në një rrugë, në kohën kur fama e tyre zinte vend vetëm në atë hapësirë.

Ndërkaq, sot, në Evropë e në gjithë botë, po komentohet kënga e tyre. / KultPlus.com

Gjon’s Tears pas Eurovision-it: Të jesh fitues nuk do të thotë të jesh më i miri, por më i njohuri

Gjon’s Tears ishte në vendin e parë me 267 pikë mirëpo në fund votat e audiencës e shtynë Italinë në krye, megjithatë nuk ka arsye trishtimi për 22-vjeçarin nga Fribourg: “Jam shumë i lumtur që kam arritur vendin e tretë dhe kam marrë një vlerësim të tillë. Sidomos nga juria”, tha ai i lumtur pas finales në intervistën e SRF, transmeton KultPlus.

Gjon mori plot dymbëdhjetë pikët në votimin e jurisë. Jo gjithçka shkoi normalisht më parë, siç pranon ai: “Të them të drejtën, kishim probleme teknike më parë. Por ne ishim në gjendje ta zgjidhnim atë në mënyrë që të mund të jepnim në mënyrë perfektë në finale. Doja t’iu tregoja të gjithëve se mund ta bëj. Për mua, votimi i jurisë do të thotë që unë kam diçka të veçantë”.

Gjoni shënoi 437 pikë krenar me baladën e tij melankolike “Tout l’univers” – një nga rezultatet më të mira për Zvicrën në Eurovision.”

“Është e çmendur dhe jam mbingarkuar sepse nuk e prisja. Gjithmonë ishte një ëndërr e madhe , tani është realizuar”, ishin fjalët e para të Gjon pasi zuri vendin e tretë.

Para dhe pas performancës së tij, ai ndau ngazëllimin me pjesëmarrësit e tjerë, derisa ai pranon: “Unë brohorisja në çdo shfaqje sepse të gjithë kishin diçka shumë të veçantë” – dhe shton: “Është thjesht çështje shijeje. Të jesh fitues nuk do të thotë të jesh më i miri, por më i njohuri“. /albinfo/ KultPlus.com

Peristeri: Eurovisioni ishte ndjesia më e bukur që kam përjetuar, nuk jam mërzitur aspak nga rezultati

Mbrëmë, në natën finale të Eurovisioni-t, Shqipëria e cila përfaëqsohej nga Anxhela Peristeri zuri vendin e 21-të, shkruan KultPlus.

Ndërkaq, sot, ka reaguar edhe Peristeri përmes një statusi në rrjetin social Facebook, ku ka falenderuar të gjithë ata që e përkrahën, duke theksuar se është tejet mirënjohëse ndaj përkrahësëve të saj dhe se rezultati i mbrëmshëm nuk ka ndikuar asgjë tek ajo.

”Ju falenderoj nga thellësia e zemrës për çdo mesazh që më keni dërguar dhe për çdo cent që keni harxhuar për të votuar Shqipërinë në Eurovision! Ju jam shumë mirënjohëse dhe sinqerisht është ndjesia më e bukur që kam përjetuar gjatë gjithë krrierës sime! Ishte një supër eksperiencë që do e ribëja padiskutim shumë herë dhe do më mungojë shumë kjo ndjesi dhe ajo skenë! Ju dua shumë! ( Inboxi im është plot dhe të më falni nuk kam mundur t’ju kthej përgjigjë të gjithëve) Për të gjithë ju që më shkruani të mos mërzitem se është çdo gjë politike ju siguroj nuk jam mërzitur fare ! E shijova shumë natën e mbrëmshme dhe rezultati nuk është se më ndikoi. Unë e di se kush jam, me çfarë po paraqitem dhe çfarë po meritoj dhe atë që më shumë doja e mora pa kursim! Dashurinë tuaj, ju falenderoj që ishit krenarë për mua”, ka shkruar Peristeri. / KultPlus.com

Këto janë shtetet që e votuan Shqipërinë në finalen e ‘Eurovision’

Mbrëmë u mbajt nata finale e festivalit evropian të këngës “Eurovison 2021”, ku fitues u shpall Italia.

Shqipëria u përfaqësua nga Anxhela Peristeri me këngën “Karma”, e cila arriti të zë vendin e 21-të, ndërsa Zvicra e përfaqësua nga shqiptari, Gjon Muharremaj, përfundoi e treta.

Shqipëria arriti të jetë finaliste bashkë me 26 shtetet e tjera e cila përformoi e dyta më radhë mbrëmë.

Ndërsa, shtetet të cilat e votuan Shqipërinë, pra Anxhela Peristerin me projektin e saj muzikor ‘Karma’ ishin Holanda e cila i ka dhënë 1 pikë, San Marino 2 pikë, 7 pikë Danimarka, kurse Malta ka dhënë vlerësimin maksimal me 12 pikë, prej të cilave grumbulloi gjithsej 22 pikë.

Këngëtarja shqiptare, po ashtu ka marrë edhe 35 pikë nga votat e publikut duke arritur vlerësimin final me 57 pikë. / KultPlus.com

Pas Peristerit edhe shqiptari Gjon’s Tears dhuron spektakël në finalen e Eurovision-it (VIDEO)

Natën e sotme u mbajt finalja e Eurovision-it, ku performuan dy shqiptar që përfaqësuan Shqipërinë dhe Zvicrën, shkruan KultPlus.

Krahas Anxhela Peristerit që përfaqëson Shqipërinë me këngën ‘Karma’ dhe dhuroi një performancë të jashtëzakonshme, ishte edhe shqiptari tjetër Gjon’s Tears i cili përfaqësoi Zvicrën me këngën “Tout l’Univers” i cili përcolli përplot emocione tek publiku.

Që të dy arritën që edhe në finalen e Eurovisionit të mahnitin publikun dhe të marrin duartrokitje të shumta.

Gjon’s Tears mban kodin “11” për të gjithë ata që duan të votojnë (mund të votohet nga shqiptarët e të gjitha shteteve pjesëmarrëse në Eurovision, me përjashtim Zvicrën).

Më poshtë KultPlus sjell performancën e Gjon’s Tears. / KultPlus.com

Anxhela Peristeri e mahnitshme në finalen e Eurovision-it (VIDEO)

Sonte në finalen e Eurovision-it, performoi edhe Anxhela Peristeri, e cila në këtë edicion përfaqëson Shqipërinë, shkruan KultPlus.

Peristeri me këngën e saj ”Karma” dhe performancën e jashtëzakonshme ka ngjallur emocione të mëdha sonte tek publiku, duke u bërë ndër këngëtaret më të përfolura të Eurovisionit.

Më poshtë, KultPlus ju sjell performancën e sontme të Peristerit, e cila sonte u rendit e 2-ta me radhë për të performuar. Gjithashtu ajo mban kodin “02” për të gjithë ata që duan të votojnë (mund të votohet nga shqiptarët e të gjitha shteteve pjesëmarrëse në Eurovision, me përjashtim Shqipërinë) / KultPlus.com

Anxhela Peristeri në finale të Eurovision-it: Shqipëria e meriton, jemi vend i vogël por kemi artistë shumë të mirë

Mbrëmë, në natën e dytë të gjysmëfinales të Festivalit Evropian të Këngës “Eurovision”, Anxhela Peristeri u kualifikua e para për finale.

Në konferencën për shtyp, që u mbajt pas përfundimit të gjysmëfinales së dytë, Anxhela u shpreh e lumtur për suksesin.

E pyetur se si ndjehet pasi doli vet në skenë dhe arriti që të sigurojë votat e Evropës për finalen e madhe, Anxhela tha “Nuk kam fjalë të përshkruaj ndjenjat e mia tani. Ishte mahnitëse, sepse isha e para dhe nuk e prisja këtë. I dua të gjithë shqiptarët që më votuan, të gjithë shtetet europiane, jam shumë mirënjohëse. Ndihem shumë e lumtur tani. Faleminderit”, transmeton KultPlus.

Ndërsa, e pyetur nga gazetarët se si ndihet pasi Shqipëria për herë të tretë radhazi futet në finalen e madhe të “Eurovision”, këngëtarja kishte disa fjalë edhe për artistët e tjerë.

“Ndihem e lumtur, sepse Shqipëria e meriton, jemi një vend i vogël, por kemi artistë shumë të mirë. Të gjithë duhet ta njohin vendin tonë dhe muzikën tonë”, u shpreh ajo. / KultPlus.com

Lista e plotë e 26-të shteteve finaliste të Eurovision 2021

Me 10 shtetet finaliste të nxjerra nga gjysmëfinalja e dytë, është plotësuar lista e plotë prej 26 shteteve që do të prezantohen të shtunën në finalen e madhe, e cila do të mbahet në “Ahoy Arena”.

Kjo është lista e plotë me përfaqësuesit përkatës të secilit shtet në finalen e Eurovision 2021:

Shqipëria: Anxhela Peristeri – “Karma”

Azerbajxhani: Efendi – “Mata Hari”

Belgjika: Hooverphonic – “The Wrong Place”

Bullgaria: VICTORIA – “Growing Up is Getting Old”

Qipro: Elena Tsagrinou – “El Diablo”

Finlanda: Blind Channel – “Dark Side”

Franca: Barbara Pravi – “Voilà”

Gjermania: Jendrik – “I Don’t Feel Hate”

Greqia: Stefania – “Last Dance”

Islanda: Daði og Gagnamagnið – “10 Years”

Izraeli: Eden Alene – “Set Me Free”

Italia: Måneskin – “Zitti e buoni”

Lituania: THE ROOP – “Discoteque”

Malta: Destiny – “Je Me Casse”

Moldavia: Natalia Gordienko – “Sugar”

Holanda: Jeangu Macrooy – “Birth of a New Age”

Norvegjia: TIX – “Fallen Angel”

Portugalia: The Black Mamba – “Love Is on My Side”

Rusia: Manizha – “Russian Woman”

San Marino: Senhit – “Adrenalina”

Serbia: Hurricane – “Loco Loco”

Spanja: Blas Cantó – “Voy a quedarme”

Suedia: Tusse – “Voices”

Zvicra: Gjon’s Tears – “Tout l’univers”

Ukraina: Go_A – “SHUM”

Mbretëria e Bashkuar: James Newman – “Embers”. / KultPlus.com

Pas Anxhela Peristerit, edhe Gjon’s Tears në finale të Eurovision-it (VIDEO)

Natën e sontme u mbajtë nata e dytë e gjysëm finales të Eurovision-it, shkruan KultPlus.

Me gjithsej 17-të këngë që u performuan sonte nga shtete të ndryshme, ndër ta ishin edhe Anxhela Peristeri që përfaqësoi Shqipërinë dhe Gjon’s Tears, shqiptari që përfaqësoi Zvicrën. Të dy këta sonte mahnitën publikun e këtij festivali.

Pas Anxhela Peristerit, ishte edhe Gjon’s Tears ai që u nominua për finalen e këtij edicioni.

Më poshtë KultPlus sjell performancën e Gjon’s Tears. / KultPlus.com

Hapet votimi në Eurovision, 15 minuta për të votuar shqiptarët Anxhela Peristeri dhe Gjon Muharremaj

Në Rotterdam të Holandës po mbahet nata e dytë gjysmëfinale e Eurovision 2021.

Në skenën e madhe të “Ahoy Arena” janë ngjitur plot 17 artistë nga 17 shtete të ndryshme, në mesin e tyre dy këngëtarë shqiptarë.

Bëhet fjalë për Anxhela Peristerin, e cila përfaqëson Shqipërinë me këngën “Karma” dhe Gjon Muharremajn i njohur si Gjon’s Tears, që përfaqëson Zvicrën me këngën “Tout L’Univers”.

Të dy artistët dhuruan nga një performancë të shkëlqyer gjatë interpretimit live, gjersa në përfundim të krejt performancave është hapur votimi i cili zgjat 15 minuta.

Shqipëria mban kodin 11 ndërsa Zvicra kodin 16, dhe mund të votohet nga banorët e secilit prej shteteve pjesëmarrëse në natën e sotme gjysmëfinale.

Vota mund të dërgohen edhe nga shtetet në fuqi të Eurovisionit që futen automatikisht në finale si: Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Spanja, Italia dhe Holanda (si fituese e Eurovisionit të kaluar).

Më poshtë gjeni tabelën me numrat përkatës të secilit shtet, nga ku mund të votoni për Shqipërinë me kodin 11 dhe shqiptarin nga Zvicra me kodin 16.

Në fund rezultati kalkulohet 50/50 nga votat e jurisë profesionale dhe të publikut, gjersa vetëm 10 shtete nga 17 do të fitojnë të drejtën për t’u paraqitur në mbrëmjen finale të së shtunës. / KultPlus.com