RTK do të aplikojë për Eurovision 2025

Kosova nuk mundi të dilte në skenën e Eurovizionit këtë vit, pasi ata ende nuk janë të kualifikuar për këtë garë. Kjo është arsyeja pse Eurovision 2024 nuk shfaqi ritmet e ashpra kosovare për të cilat shumë kanë shpresuar prej kohësh. Ndërsa Kosova nuk ka konkurruar zyrtarisht, ju mund të mbani mend shumë yje me rrënjë kosovare: Rona Nishliu (Shqipëri 2012), Lindita Halimi (Shqipëri 2017) dhe Gjon’s Tears (Zvicër 2020 dhe 2021) ndër të tjera, shkruan Wiwibloggs, transmeton KultPlus.

Por ja ku është lajmi emocionues: RTK – Transmetuesi i Kosovës – po përgatitet për të aplikuar për Eurovision 2025. Meqenëse Eurovision 2024 kishte vendet më pak pjesëmarrëse në një dekadë, me vetëm 37, shumë gishta në transmetues janë kryqëzuar për një debutim kosovar së shpejti.

RTK së shpejti do ta dorëzojë aplikacionin e saj në EBU

Siç është deklaruar së fundi nga RTK, Kosova është shumë e gatshme për t’iu bashkuar Eurovizionit në vitin 2025. Kjo vjen pikërisht pasi Adrian Krasta është rizgjedhur drejtor i edicionit të dytë të Festivalit të Këngës në RTK – një shfaqje që shumë mirë mund të bëhet Përzgjedhja Kombëtare e Kosovës. . Angazhimi i RTK-së për Festivalin e Këngës në RTK përputhet në mënyrë të përkryer me ambiciet e tyre në Eurovizion. Ata janë optimistë se kënga fituese e festivalit të ardhshëm do ta përfaqësojë Kosovën në skenën ndërkombëtare. Në deklaratë thuhet: “Bordi i drejtorëve dhe menaxhmenti i RTK-së kanë punuar në vazhdimësi për këtë çështje dhe është mundur të sigurohet mbështetje nga shumë vende.

Që Kosova të marrë pjesë në Eurovizion, së pari duhet të bëhet anëtare e EBU. Kjo kërkon që Kosova të jetë anëtare ose e Unionit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU) ose e Këshillit të Evropës. Për shkak të njohjes së pjesshme ndërkombëtare, Kosova ende nuk i ka përmbushur këto kritere. Përderisa shumë vende e njohin pavarësinë e Kosovës, disa shtete anëtare të EBU, si Spanja dhe Serbia, nuk e njohin atë si një vend të pavarur, gjë që e bën këtë proces më të vështirë. Në një shënim tjetër dhe si në vitin 2020, EBU ende nuk ka në plan ta ftojë Kosovën në Festivalin e Këngës në Eurovizion apo t’u japë atyre një ftesë speciale.

Festivali i Këngës në RTK

“Festivali i Këngës në RTK” – i cili do të shërbente si garë përzgjedhëse kombëtare e Kosovës nëse do të lejohej ndonjëherë të marrë pjesë në Eurovision – e nisur për herë të parë në tetor 2023. Festivali i Këngës në RTK po rikthehet për një edicion të dytë këtë vit. Në të njëjtën deklaratë të publikuar nga RTK, transmetuesi po gumëzhin nga emocioni për lansimin e Festivalit të Këngës në RTK vitin e kaluar. Kjo ngjarje jo vetëm që magjepsi audiencën, por gjithashtu bëri një bujë të madhe në skenën e tyre muzikore kombëtare, duke u bërë shpejt ngjarja më e madhe kulturore e Kosovës.

“Festivali siguroi hapësirë ​​për artistët e rinj të cilët përveç performancës në festival, këngët e tyre i transmetojnë në të gjitha kanalet e RTK-së.

“Bazuar në përvojën tonë, edicioni i dytë i Festivalit të Këngës në RTK premton të jetë edhe më spektakolar, duke ofruar një platformë për artistët aspirantë që të shfaqin talentin dhe krijimtarinë e tyre në një platformë konkurruese kombëtare.”/KultPlus.com

Zvicra fituese: Këto janë vendet ku mund të mbahet Eurovisioni 2025

Kjo është fitorja e parë e ESC për Zvicrën në shumë vite. Si fituese, Zvicra do të presë gjithashtu edicionin e 69-të të spektaklit më të madh muzikor në botë vitin e ardhshëm, për herë të dytë ndonjëherë.

Pas fitores së parë të Lys Assia në 1957, Zvicra refuzoi të organizonte shfaqjen vitin e pasues. Kur Céline Dion fitoi për Zvicrën në vitin 1988, spektakli u zhvillua në Lozanë.

Është ende e paqartë se në cilin qytet do të zhvillohet ESC vitin e ardhshëm. SRG, si organizator, do të fillojë procesin përkatës të tenderimit vetëm pasi Nemo fitoi, thotë zëdhënësi i medias, Edi Estermann, në 20 minuten.

Megjithatë, vetëm lokacionet shumë të mëdha janë të përshtatshme për ngjarjen mega, siç thonë ekspertët nga industria e ngjarjeve. Nuk duhet nënvlerësuar ajo që nevojitet në krahasim me ngjarjet e tjera.

Ajo që do të duhej nuk është vetëm një sallë me një skenë të madhe, e cila është më mirë e mbyllur. Salla do të kishte nevojë gjithashtu për shumë hapësirë për mijëra spektatorë dhe për divanet në të cilat ulen pjesëmarrësit nga 26 vendet kur jepen pikët.

Aksesueshmëri e mirë për artistët dhe fansat është gjithashtu e nevojshme. “Kjo do të zbatohej vetëm për lokacionet e zakonshme të mëdha në Cyrih, Bazel, Bernë, Lozanë dhe Gjenevë; një zonë periferike nuk do të ishte e mirë”, thotë Patrick Stahl, drejtor menaxhues i agjencisë së ngjarjeve Skunk.

Yves Schifferle, kreu i delegacionit të SRF, gjithashtu i emëron këto qytete si vende të mundshme. Çfarë e bën më të vështirë kërkimin: salla në Vjenë ishte e pushtuar për dy muaj. Kjo është arsyeja pse SRG tashmë po mban bisedime përpara finales së ESC.

Philipp Musshafen, drejtor i Hallenstadion Cyrihut, konfirmon kontaktet përkatëse. Musshafen merr gjashtë deri në tetë javë qira për ESC, gjë që nuk është e pamundur për Hallenstadion, por kërkon shumë koordinim.

Hallenstadion, Cyrih (Oerlikon)

Vendet: 15,000

Sipërfaqja totale: 14000 metra katrorë

Ndërtimi: 1939, rinovuar në 2005

Në garë është edhe St. Jakobshalle në Bazel, siç thotë drejtori menaxhues Thomas Kastl për 20minuten. SRG kontrolloi disponueshmërinë. Tani ai shpreson që Zvicra të fitojë dhe Bazel të fitojë kontratën.

St. Jakobshalle, Bazel:

Vendet: 12400

Sipërfaqja totale: 20,000 metra katrorë

Ndërtimi: 1976, rinovuar në 2015

Në arenën e Gjenevës, megjithatë, ende nuk dihet asgjë, siç thonë ata. Stade de Suisse në Bernë gjithashtu nuk është kontaktuar ende. Por as ajo nuk mbulohet.

Për organizatorin e ngjarjeve të Bazelit, Thomas Dürr nga Act Entertainment, vetëm St. Jakobhalle dhe Hallenstadion janë të mundshme sepse janë moderne dhe ka hapësirë të mjaftueshme atje

Ka gjithashtu shumë përvojë atje me ngjarje të mëdha dhe prodhime televizive.

Mjedisi është gjithashtu i rëndësishëm, për shembull, për shikimet publike. Ai sheh mundësi më të mira për Cyrihun, sepse qyteti është më aktiv në promovimin e kulturës sesa Bazeli./20minuten/KultPlus.com

epa11330696 Switzerland’s Nemo performs the song ‘The Code’ during the second semifinal of the 2024 Eurovision song competition at the Malmˆ Arena in Malmˆ, Sweden, 09 May 2024. (KEYSTONE/EPA/Ida Marie Odgaard) DENMARK OUT

Këngëtaret ukrainase në Eurovision me mision për rindërtimin e një shkolle

Këngëtaret ukrainase, Alyona Alyona dhe Jerry Heil në “Eurovizion” kanë shkuar me misionin për të mbledhur mbi 250.000 dollarë për të rindërtuar një shkollë në jug të Ukrainës, të dëmtuar nga sulmet ruse.

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 3.500 institucione arsimore në Ukrainë janë dëmtuar dhe pothuajse 400 janë shkatërruar.

“Ne duam ta rindërtojmë sepse ne vërtetë besojmë se duke rindërtuar të shkuarën, ne mund të ndërtojmë të ardhmen për fëmijët ukrainas, të cilët do të rindërtojnë shtetin pas kësaj lufte”, tha Heil gjatë konferencës për media në Eurovision, transmeton Klankosova.

Festivali i Këngës, Eurovision po mbahet në Malmo, pasi Suedia fitoi më 2023. Ndërsa, finalja mbahet më 11 maj./KultPlus.com

Eurovision skualifikon këngëtarin holandez


Aktori dhe këngëtari holandez Joost Klein është skualifikuar nga finalja e madhe e Eurovision Song Contest ndërsa policia suedeze heton akuzat për sjellje të papërshtatshme, tha Unioni Evropian i Transmetuesve.

Duke hyrë me këngën ”Europapa”, një nderim për prindërit e tij të ndjerë, reperi dhe këngëtari 26-vjeçar nga Holanda ishte kualifikuar në finalen e madhe mbrëmjen e së enjtes në Malmo Arena në Suedi.

Një deklaratë nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) tha se ”artisti holandez Joost Klein nuk do të konkurrojë në finalen e madhe të Eurovizionit të këtij viti”.

”Policia suedeze ka hetuar një ankesë të bërë nga një anëtare femër e ekipit të prodhimit pas një incidenti pas performancës së tij në gjysmëfinalen e së enjtes. Ndërsa procesi ligjor merr rrjedhën e vet, nuk do të ishte e përshtatshme që ai të vazhdonte në garë. Dëshirojmë të bëjmë të qartë se, ndryshe nga disa raportime në media dhe spekulime të mediave sociale, ky incident nuk ka përfshirë ndonjë interpretues apo anëtar tjetër delegacioni. Ne mbajmë një politikë të tolerancës zero ndaj sjelljeve të papërshtatshme në ngjarjen tonë dhe jemi të përkushtuar të ofrojmë një mjedis pune të sigurt për të gjithë stafin në konkurs. Në dritën e kësaj, sjellja e Joost Klein ndaj një anëtari të ekipit konsiderohet në shkelje të rregullave të konkursit”, thotë EBU.

Finalja e madhe e Eurovisionit të 68-të do të vazhdojë me 25 këngë pjesëmarrëse.

Mediat suedeze dhe holandeze të lajmeve kanë raportuar se ai është duke u hetuar pas një incidenti që përfshin një punonjës të prodhimit televiziv./KultPlus.com

Si funksionon sistemi i komplikuar i votimit në Eurovision

 Eurovision Song Contest ka një sistem votimi kompleks i cili ndryshohet rregullisht.

Për t’i bërë gjërat më të komplikuara, Unioni Evropian i Transmetuesve, i cili bën festivalin, ka bërë disa ndryshime për edicionin e vitit 2024 në Malmo, Suedi.

– Çfarë ka ndryshuar këtë vit?

Shikuesit në mbarë botën mund të votojnë 24 orë përpara finales së madhe, por jo pas transmetimit, pasi u është dhënë aftësia për të kontribuar në sondazhin e vitit të kaluar.

Vitin e kaluar, njerëzit nga vendet jashtë konkursit ishin në gjendje të votonin në internet dhe në aplikacion për herë të parë në historinë gati shtatë dekadëshe të konkursit.

Votat e tyre shndërrohen në pikë që do të kenë të njëjtën peshë si një vend pjesëmarrës.

Votimi i madh final është gjithashtu i hapur përpara se të performohet kënga e parë dhe 25 deri në 40 minuta pas përfundimit të aktit final.

– Ja se si funksionon:

Artdashësit nga të gjitha vendet pjesëmarrëse mund të votojnë përmes telefonit, me tekst ose përmes aplikacionit të Eurovisionit, por njerëzit nuk janë në gjendje të zgjedhin vendin e tyre.

Votat e publikut përbëjnë 50% të votave totale, me gjysmën tjetër të përcaktuar nga një juri profesionale në secilin vend pjesëmarrës.

Pasi shikuesit të kenë hedhur votat e tyre, një zëdhënës kombëtar nga vendet pjesëmarrëse do të thirret për të paraqitur pikët e jurisë së tyre profesionale – të cilat variojnë nga një maksimum 12 deri në një pikë.

Pas prezantimit të partiturave nga juritë, pikët publike nga të gjitha vendet pjesëmarrëse do të kombinohen, duke siguruar një pikë për secilën këngë.

Vendi në krye të tabelës së rezultateve bëhet fituesi i vitit 2024 dhe në rast barazimi do të vendoset përmes rezultateve më të larta nga audienca dhe vendet jopjesëmarrëse./KultPlus.com

Sonte, finalja e Eurovision Song Contest 2024

Sonte do te mbahet nata finale e Eurovision Song Contest 2024, përcjell KultPlus.

Këtë vit, Shqipëria u përfaqësua me këngën ‘Titan’ nga Besa Kokëdhima e cila nuk arriti të kualifikohet për në finale.

Ndërkaq, shtetet finaliste janë: Suedia, Ukraina, Gjermania, Luksemburgu, Holanda, Izraeli, Lituania, Spanja, Estonia, Irlanda, Letonia, Greqia, Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia, Italia, Serbia, Finlanda, Portugalia, Armenia, Qiproja, Zvicra, Slloveni, Kroacia, Gjeorgjia, Franca dhe Austria./KultPlus.com

Besa Kokëdhima ngjitet sonte në skenën e Eurovision me “TITAN”

Kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision 2024, “TITAN”, do të ngjitet sonte në skenën e madhe në Malmo të Suedisë.

Balada e kënduar nga Besa Kokëdhima në gjuhën angleze, do të jetë e dyta në radhë, në mbrëmjën që ëstë e dyta e gjysmëfinales.

Të mërkurën Besa Kokëdhima tregoi ekskluzivisht për emisionin “Jetë Shqiptare” në RTSH jo vetëm pritshmëritë për këtë garë, por edhe paraqitjen skenike.

“Këto ditë kam qenë shumë e angazhuar, kam përjetuar emocione shumë të bukura. Jemi në një lloj disipline të hekur, kështu që nuk është gjithmonë shumë e pëlqyeshme, por jam shumë e lumtur sepse më në fund e gjithë puna që kemi bërë po vjen momenti të realizohet. Edhe koncertet që kemi realizuar për mua kanë qenë shumë emocionuese”, është shprehur ajo.

Tutje, këngëtarja tha se pritshmëria e saj e parë është që performanca jonë të jetë dinjitoze  dhe në një nivel të krahasueshëm me shtete e mëdha që marrin pjesë në këtë kompeticion, të ketë një nivel të lartë artistik dhe pritshmëria që besoj e ka çdo artist pjesëmarrës është patjetër të dal në finale dhe t’i bëj të gjithë bashkëkombësit tanë krenarë.

“Një detaj që mund të zbulojmë ekskluzivisht është që veshja në mbrëmjen e 9 majit do të vishet për herë të parë në provat gjeneralë dhe nuk është asnjë nga veshjet që janë realizuar provat deri tani. Nga pak na ka shijuar t’i bëjmë njerëzit pak kuriozë dhe pak lëmsh fansat e Eurovizionit”, ka shtuar ajo.

Në gjysmëfinalen e dytë do të marrin pjesë 16 shtete, ku vetëm 10 prej tyredo të kualifikohen në finalen e madhe.

Të gjithë shqiptarët që jetojnë në shtetet që performojnë mbrëmjen e sotme mund të votojnë “TITAN” me kodin 2, ndërsa personat që jetojnë në shtete të tjera mund të votojnë në uebfaqen esc.vote  

Finalja e madhe e Eurovision 2024 mbahet më 11 maj dhe në skenë do të ngjiten vetëm 16 përfaqësues shtetesh./KultPlus.com

Eurovision 2024: Këngëtarja e Izraelit është urdhëruar të qëndrojë në dhomën e hotelit nën masa të rrepta sigurie

Këngëtarja e Izraelit në Eurovision, Eden Golan, i është kërkuar të qëndrojë në dhomën e saj të hotelit, përveç momentit kur performon.

Si pasojë e protestave pro-palestineze dhe ngjarjeve që mund të ndodhin në qytetin nikoqir të Eurovisionit, Malmo, Eden Golan është këshilluar të qëndrojë jashtë vëmendjes kur nuk është në skenë, shkruan EuroNews.

Përfaqësuesja e Izraelit për Eurovisionin e këtij viti është nën masa të rrepta sigurie, duke mbajtur një simbol në shenjë solidariteti me të burgosurit që mbahen nga Hamas. Policia suedeze është në gatishmëri të lartë dhe ka kërkuar ndihmë edhe nga Danimarka dhe Norvegjia për konkursin më të madh të muzikës në Evropë, i cili po rezulton të jetë një nga edicionet më kontroverse – kryesisht për shkak të pjesëmarrjes së Izraelit.

Ka pasur thirrje për bojkotim të ngjarjes, dhe më shumë se 1,000 artistë suedezë kanë kërkuar që Golan të mos lejohet të marrë pjesë, ashtu si edhe 1,400 punonjës të industrisë së arteve në Finlandë.

Këngëtarja ruso-izraelite thuhet se është kërkuar nga shërbimi i sigurisë së Izraelit, Shin Bet, të mos dalë nga dhoma e saj e hotelit për sigurinë e saj dhe është nën mbrojtje të truprojeve.

Golan shkroi në Instagram: “Ndërsa filloj këtë udhëtim, jam e mbushur me kaq shumë emocione – entuziazëm, pritje, pak nervozizëm, por më e rëndësishmja dëshira për të dhënë performancën më të mirë që di. Jam e nderuar dhe plot me krenari që përfaqësoj vendin tonë – kjo këngë na përfaqëson të gjithëve ne, përfshirë ata që janë në shtëpi dhe ata që nuk janë – ne jemi duke ju pritur”.

Organizatorët kishin kërcënuar të përjashtonin Izraelin nëse Golan nuk do ta rishkruante tekstin e këngës së saj ‘October Rain’, pasi i gjetën vargjet e tekstit si shumë të ngarkuara politikisht – e njohur gjerësisht si referencë për sulmet e 7 tetorit të Hamas. Kënga u modifikua dhe u riemërtua si ‘Hurricane’, duke siguruar kështu pjesëmarrjen e saj.

Duke folur me AFP, Golan është shprehur e befasuar që organizatorët që refuzuan versionin e parë të këngës, të titulluar ‘October Rain’. “U çudita kur Bashkimi i Radio-Televizioneve Evropiane nuk e miratoi këngën”, tha Golan. “Nuk mendoj se versioni i parë ishte politik”.

Megjithatë, disa nga vargjet e këngës si “Nuk ka më ajër për të marrë frymë” dhe “Të gjithë ishin fëmijë të mirë, secili prej tyre”. u veçuan dhe mendohet të jenë në lidhje me viktimat e sulmit të Hamasit. Vargjet e reja si “Jam ende e thyer nga ky uragan” shihen si referencë ndaj sulmeve, por EBU i dha dritën jeshile.

Golan argumenton se ‘Hurricane’ funksionon në shumë nivele dhe është i hapur për interpretim. “Çdo person që e dëgjon mund të lidhet me këngën në nivelin e tij”, tha ajo. “Populli ynë, vendi ynë, lidhet me të në një nivel shumë më të thellë emocional për shkak të tragjedisë që kemi kaluar”.

Më parë, EBU ka denoncuar “fushata të caktuara në rrjete sociale” kundër artistëve pas kërcënimeve me vdekje për përfaqësuesen izraelite Eden Golan.

Ka pasur frikë se Eurovisioni i këtij viti do të jetë një objektiv i dukshëm për ekstremistët islamikë për shkak të përfshirjes së Golan. Gjithashtu ka shqetësime në lidhje me sulmet kibernetike dhe anëtarësimin e Suedisë në NATO, të gjitha këto kërcënojnë moton e Eurovisionit “Të bashkuar nga muzika”.

Gjysmëfinalja e parë Eurovision Song Contest është të martën më 7 maj dhe e dyta, të enjten 9 maj përpara finales së madhe, të shtunën më 11 maj./euronews/KultPlus.com

Fituesja e “Sanremos”, Angelina Mango po shihet si një nga favoritet e këtij viti për ta fituar “Eurovisionin”

Javën e kaluar është mbajtur edicioni i 74-të i festivalit më të vjetër në Evropë, “Sanremo”, në Itali.

Mes shumë konkurrentëve, fituese u zgjodh artistja e re italiane Angelina Mango, e cila do të jetë njëherësh përfaqësuesja e Italisë në “Eurovision 2024”.

Vetëm pak ditë pas shpalljes së aj si reprezentuese e shtetit italian, Angelina është bërë një nga favoritët për të fituar edicionin e sivjetmë të Eurovisionit, i cili mbahet në Malmo të Suedisë.

Kënga e saj me titull “La noia” aktualisht është e dyta në bastet për fituesin e Eurovisionit, me 8 për qind shanse për të fituar – sipas atyre që luajnë bastet për festivalin evropian.

Përpara Angelinës aktualisht janë përfaqësueset e shtetit ukrainas, Alyona Alyona dhe Jerry Heil me këngën e tyre “Teresa and Maria”.

Me katër disqe të shpërblyera platin, dy të arta, turneun me bileta ta shitura, paraqitjet në krye të listave të shitjeve dhe disa nga këngët më të luajtura në radio, Angelina Mango ishte një nga yjet që “shpërtheu” gjatë vitit 2023 në Itali.

Shqipëria përndryshe përfaqësohet sivjet në Eurovision nga këngëtarja e njohur shqiptare Besa Kokëdhima, me këngën “Zemrën n’dorë”. / KultPlus.com

Bëhen të ditur emrat e prezantueseve të Eurovision 2024

Prezantueset e Eurovisionit të 68-të në Malmö do të jenë aktorja hollivudiane dhe suedeze Malin Okerman dhe Petra Mede, një aktore dhe komediane suedeze, e cila tashmë ka organizuar dy herë garën më të madhe muzikore evropiane.

Organizatorët e Eurovisionit të sivjetshëm njoftuan se Petra Mede dhe Malin Okerman do të jenë prezantueset e konkursit në Malmö.

Petra Mede do të jetë prezantuese e Eurovisionit për herë të tretë. Për herë të parë, ajo drejtoi konkursin e mbajtur në Malmö në vitin 2013, dhe tre vjet më vonë, ajo priti konkursin me fituesin e Eurovisionit Mons Selmerlov në Stokholm. Ajo deklaroi se mezi priste të punonte me Malin Aukerman.

Malin Okerman ka lindur në Stokholm dhe është rritur në Kanada. Ajo aktualisht jeton në Los Anxhelos me familjen e saj dhe Malmö është një mjedis i njohur për të, pasi babai i saj jeton në Falsterbo aty pranë. Ajo luajti në produksione të shumta të Hollivudit dhe bashkëpunoi me aktorë të famshëm si Sandra Bullock, Jennifer Aniston, Ben Affleck dhe Dwayne Johnson./A2CNN / KultPlus.com

Është publikuar lista e këngëtareve që synojnë Eurovision, mbi 30 garues

Sapo është publikuar lista e këngëtarëve që do të jenë pjesë e Festivalit të RTSH-së, festival që fituesin e dërgon në garën e madhe të Eurivision, shkruan KultPlus.

Më poshtë është lista e këngëtarëve që do të jenë pjesë e edicionit të 62.

Besa Krasniqi – Esenciale

Eldis Arnjeti – Një kujtim

Elsa Lila – Mars

Erina dhe The Elementals – Jetën n’Skaj

Jasmina Hako – Ti

Jehona Ponari – Evol

Olimpia Smajlaj – Asaj

Sergio Hajdini – Uragan

Shpat Deda – S’mund të fitoj pa ty

Tri Gjoci – Në ëndërr

Martina Serreqi – Vetëm ty

Big Basta dhe Vesa Luma – Mbinatyrale

Festina Mejzini – Melos

Mal Retkoceri – Çmendur

Michela Paluca – Për veten

Santino De Bartolo – Dua të rri me ty

Stivi Ushe – Askush si ty

Kleansa Susaj – Pikturë

Kejsi Tola – Vallëzoj me Dritën

Kastro Zizo – 2073

Andi Tanko – Herë pas here

Anduel Kovaci – Nane’

Arsi Bako – Zgjohu

Besa Kokëdhima – Zemrën n’dorë

Bledi Kaso – Çdo gjë mbaroi

Melodajn Mancaku – Nuk jemi ne

Olsi Ballta – Unë

Troy Band – Horizonti i ëndrrave

Samanta Karavello – N’majë

Luan Durmishi – Përsëritja

Sardi Struga – Boshatisur./ KultPlus.com

Është zyrtare: Eurovision 2024 do të mbahet në Malmo të Suedisë

Është zyrtare, Malmo do të jetë nikoqire e Eurovision 2024. Tri mbrëmje live do të mbahen më 7, 9 dhe 11 maj. Pas fitores së këngëtares suedeze Loreen, ishte mëdyshje se në cilin qytet të Suedisë do të zhvillohet kjo ngjarje, por më në fund u vendos që do të jetë në Malmo.

Pritet që qindra milionë shikues të ndjekin transmetimin e mbrëmjes nga Suedia. Malmo është një qytet kreativ me një jetë të pasur kulturore që mund të krijojë një festival muzikor për të gjithë Evropën./ KultPlus.com

EBU: ‘Eurovision Song Contest 2023’ u ndoq nga 162 milionë teleshikues

Të paktën 162 milionë teleshikues shikuan ”Eurovision Song Contest” (ESC) në tre shfaqje të drejtpërdrejta në mes të majit, deklaroi Trasmetuesi i Bashkimit Evropian(EBU) me seli në Gjenevë.

EBU e bazoi vlerësimin e saj në të dhënat nga 38 transmetues publikë. Shifra përfundimtare ishte 1 milion më shumë se vitin e kaluar.

Gjatë finales së 13 majit në Liverpool, mesatarisht 9.9 milionë njerëz e ndoqën atë vetëm në vendin pritës Britaninë, më shumë se kurrë më parë dhe një rritje prej 22 për qind krahasuar me shifrën britanike të vitit të kaluar.

Po ashtu rreth 8 milionë shikues e ndoqën atë në Gjermani dhe një mesatare mbresëlënëse 2.3 milionë për tre shfaqjet në Suedi, popullsia e së cilës është rreth 10 milionë.

Shifrat përfshijnë audiencën për finalen dhe dy gjysmëfinale, të gjitha të luajtura në Liverpool Arena, me BBC që zëvendësoi transmetuesin publik kombëtar të Ukrainës UA:PBC.

“Platformat dixhitale në internet të Eurovision Song Contest kanë parë angazhim rekord”, theksoi EBU.

“Në total, videot në 4 kanalet sociale (TikTok, Twitter, Instagram dhe Facebook) u shikuan gati 540 milionë herë gjatë javëve të ngjarjes, gati dyfishi i numrit në vitin 2022,” shtoi EBU./KultPlus.com

ABBA-t mund të ribashkohen pas suksesit të Suedisë në Eurovision?

ABBA-t më në fund mund të ribashkohen, pasi Suedia triumfoi në Eurovision, sipas ”The Sun”.

Loreen krijoi mundësinë duke u bërë gruaja e parë që fitoi dy herë Eurovisionin.

Suksesi i Suedisë do të thotë se ngjarja do të organizohet në atdheun e ABBA-s vitin e ardhshëm, në 50 vjetorin e fitores së tyre me këngën ”Waterloo”.

Fansat mendojnë se do të ishte koha e përsosur për të parë sërish Agnetha Faltskog, Bjorn Ulvaeus, Benny Andersson dhe Anni-Frid Lyngstad në skenën e konkursit të këngës.

ABBA pati 19 hite në dhjetëshen më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar pas fitores së tyre në Eurovision, përfshirë ”Mamma Mia” dhe ”Dancing Queen”.

Një burim tha dje se ”pasi Suedia fitoi, njerëzit do të kërkojnë një ribashkim të ABBA.

”Ata fituan Eurovisionin në Brighton në prill 1974 dhe vitin e ardhshëm do të jetë 50-vjetori”, tha burimi.

Loreen, 39 vjeçe, grumbulloi 583 pikë me këngën e saj ”Tattoo”, përpara Finlandës së vendit të dytë me 526.

Ajo fitoi më parë në vitin 2012 në Baku me ”Euphoria”./ atsh / KultPlus.com

Momentet kryesore nga ‘Eurovision 2023’ (FOTO)

Fansat nga e gjithë bota u kënaqën në festivalin e “Eurovisonit 2023”, që u mbajt në Liverpool të Anglisë.

Fituesja e Eurovisionit 2022, Orkestra Kalush performoi në skenë në fillim të finales.

MikëpritsjaMae Muller, mori pjesë në paradën e flamurit kur filloi finalja, dhe Marco Mengoni mbante flamurin e Krenarisë si dhe atë italian.

Alesha Dixon, Julia Sanina, Hannah Waddingham dhe Graham Norton ishin të gjithë në skenë në fillim.

Mimicat që përfaqësuan Portugalinë, Teya dhe Salena për Austrinë, Loreen nga Suedia dhe Andrew Lambrou për Qipron ishin ndër interpretuesit e parë.

Gërshetat e çekeve Vesna tërhoqën vëmendjen, si dhe performanca e Kaarijas së Finlandës.

Ukraina, fituese e vitit të kaluar, u përfaqësua nga TVORCHI. Le 3 nga Kroacia pati një paraqitje kontroverse.

Mae Muller e Britanisë së Madhe ishte akti i fundit i kësaj finaleje.

Duncan Laurence dhe fituesit e edicioneve të kaluara të Eurovizionit iu bashkuan prezantuesve në skenë pas shfaqjeve.

Loreen në momentin kur ajo e kupton se është fituese./KultPlus.com

Eurovision shpall fituesin, Suedia triumfon (VIDEO)  

Eurovision ka nxjer tashmë fituesin e këtij ediconi që u mbajt në Liverpoll, dhe fitues i sivjetmë është këngëtarja nga Suedia, Loreen, shkruan KultPlus.

Kurse pas vendit të parë janë radhitë këngët nga shtetet: Finlanda, Izraeli dhe Italia.

Shqipërinë e ka përfaqësuar këngëtarja kosovare Abina Kelmendi e cila u radhit në vendin e 22 e cila në këtë garë u prezantua me këngën “Duje” dhe poashtu është përfaqësuar me krejt familjen në këtë performancë.

Eurovision vazhdon të mbetet gara më e madhe e muzikës evropiane dhe në vitin tjetër do të mbahet në Suedi./ KultPlus.com

Sonte finalja e Eurovision, Albina dhe Familja Kelmendi këndojnë të 10-tët

Edicioni i 67-të i Festivalit Europian të Këngës kulmon sonte (13 maj). Është nata më e madhe e Eurovizionit ku një nga konkurrentët do të kurorëzohet si fitues. Janë 26 këngë në garë, mes të cilave edhe “Duje” e Albina dhe Familjes Kelmendi.

Përfaqësuesja e Shqipërisë do të këndojë e 10 në radhë, ndërsa pritshmërit janë të larta, pas performancës elektrizuese në natën e dytë gjysmëfinale. Kënga “Duje” është pritur mjaft mirë nga publiku ndërkombëtar, ndërsa renditet në vendin e dytë si kënga më e klikuar në youtube nga gjysmëfinalistët.

Mbështetja për përfaqësuesen shqiptare është shumë e rëndësishme në këtë natë finale, ndaj të gjithë shqiptaret jashtë Shqipërisë mund të votojnë me kodin Vote 10, kur të hapet televotimi.

Festivali do të fillojë në orën 21:00.

Hapja

Gjithçka do të nisë me Kalush Orkestrën, fituesja e vitit të kaluar të Eurovizion në Torino. Nga Ukraina në Liverpool, kënga e tyre “Stefania” do të kalojë nëpër vende dhe versione të ndryshme në sekuencën hapëse që do të shfaqë edhe yje të tjerë si Sam Ryder apo edhe superylli britanik, Joss Stone.

Më pas, brenda Liverpool Arena, Kalush Orkestra do të vazhdojnë të performojnë këngën e tyre fituese, të cilëve do t’u bashkohen shumë njerëz.

Shfaqja e fundit që organizatorët e Liverpul kanë përgatitur për publikun titullohet ‘The Liverpool Songbook’ dhe është një homazh për traditën e qytetit britanik në muzikën pop. Protagonistë do të jenë Mahmood nga Italia, Netta nga Izraeli, Daoi Freyr nga Islanda, Cornelia Jakobs nga Suedia, Duncan Laurence nga Holanda dhe Sonia nga Liverpuli. Gjashtë artistët do të performojnë këngë të lidhura me traditën muzikore të Liverpul-it.

Si do të bëhet votimi

Vendi fitues i Eurovizionit 2023 do të zgjidhet 49,4% nga panelet kombëtare të gjykimit me pesë anëtarë dhe 50,6% nga televotimi i publikut. Gjithashtu, të drejtë vote kanë jo vetëm 37 vendet pjesëmarrëse të këtij konkursi , por edhe qytetarët nga e gjithë bota, të cilët jetojnë në vende që nuk marrin pjesë në Eurovision 2023.

Shikuesit në të 37 vendet pjesëmarrëse në Eurovision Song Contest 2023, si dhe shikuesit nga pjesa tjetër e botës, mund të votojnë për 26 këngët në finale.

Votimi për publikun do të fillojë pas përfundimit të këngës së fundit dhe do të zgjasë afërsisht 40 minuta.

Në fund të televotimit, së pari do të prezantohen rezultatet e votimit të jurisë, të ndjekura nga pikët e dhëna nga publiku dhe vendi me rezultatin më të lartë do të jetë fituesi./rtsh/KultPlus.com

The Times e ‘kryqëzon’ Shqipërinë në Eurovision: Vajtim mistik, sikur kambana kishe

Albina dhe Familja Kelmendi performuan në natën e dytë gjysmë finale në Eurovizion. Megjithatë duket se kënga dhe interpretimi nuk kanë arritur të fitojnë simpatinë e të gjithëve.

The Times e ka cilwsuar interpretimin si një version ballkanik i “Phantom of the Opera” të Andrew Lloyd Webber, duke shpjeguar se krahasimi nuk është përdorur në kuptimin pozitiv.

“Vajtim mistik, kambana kishe, mendoni një interpretim ballkanik të “Phantom of the Opera” të Andrew Lloyd Webber. Por jo në një mënyrë të mirë”, shkruan The Times, që e ka vlerësuar këngën dhe performancën me 2 yje nga 5 të mundshmet. / Express /KultPlus.com

Shqipëria përfaqësohet sonte në Eurovision, Albina Kelmendi kërkon mbështetjen tuaj

Eurovision Song Contest 2023 do të zhvillojë sot natën e dytë ku pritet të paraqitet edhe kënga përfaqësuese e Shqipërisë nga Albina dhe familja Kelmendi.

Albina Kelmendi ka kërkuar mbështetje e publikut sonte pasi është shprehur që ka shumë shpresë për këtë rrugëtim sepse sipas saj kënga është mirëpritur dhe shtete e forta po i shohin si konkurrentë.

“Votoni këngën “Duje”, na mbështetni sepse vetëm nuk mund t’ia dalim. Unë jam e bindur se ne do të arrijmë në finale sepse kemi dëgjuar që na kanë vlerësuar shumë”, është shprehur Albina në emisionin “Ditë pas Dite”.

Kënga “Duje” do të prezantohet sonte në gjysmëfinalen e dytë të “Eurovision” rreth orës 22:22 me orën lokale (ose në orën 21:22 në Angli). / KultPlus.com

Sonte nis Eurovision, Rita Ora e ftuar speciale, premton një super shfaqje

Edicioni i 67-të i Eurovision Song Contest nis sonte në Liverpool dhe pritet të jetë një edicion special, shkruan KultPlus.

Edicioni i vitit 2023 duhej të ishte mbajtur në Ukrainë, por për shkak të luftës së vazhdueshme, komiteti organizativ i festivalit të muzikës vendosi, pas vlerësimit të kujdesshëm, të caktojë Mbretërinë e Bashkuar, e cila përfundoi në vendin e dytë në edicionin e mëparshëm, titulli i vendit pritës 2023.

“Të Bashkuar nga Muzika” është slogani i festivalit këtë vit i cili do të mirëpres 37 shtete të cilat do të garojnë në dy gjysmëfinale dhe më pas 26 prej tyre do të kalojnë në finalen e 13 majit me votat e publikut nga e gjithë bota.

Në natën e parë, sonte, në skenë do të ngjitet edhe ylli botëror, Rita Ora si mysafir special e cila njëkohësisht është shprehur se nuk duhet humbur shfaqja që ajo dhe ekipi i saj do të sjellin sonte.

“A ka thënë dikush kënga e verës? Ethet e Ritës po përhapen në Liverpool! Sonte mbrëma, gjysmëfinalja e Eurovizionit, bëhuni gati nga ora 20:00. Nuk duhet të humbisni shfaqjen e bujshme që unë dhe ekipi im kemi krijuar”, shkruan mes tjerash Rita.

Shqipëria këtë vit përfaqësohet nga Albina & familja Kelmendi me këngën “Duje” dhe do të garojë në natën e dytë më 11 maj. / KultPlus.com

The Hot Right Now singer is pulling out all the stops (Picture: Andy Von Pip/Zuma Press Wire/Shutterstock)

Kënga më gjigante fizike dhe digjitale në botë në mbështetje të Ukrainës

Një fushatë britanike për të krijuar këngën më të madhe fizike dhe digjitale në botë në solidaritet me Ukrainën gjatë Eurovision Song Contest është mënyra e përsosur për të shprehur mbështetjen, tha krijuesi i saj.

HelpUkraineSong synon të bashkojë koret, muzikantët dhe publikun e gjerë përpara finales së madhe të konkursit duke u kërkuar atyre të performojnë dhe ngarkojnë një version të këngës së ”The Beatles” me titull “With A Little Help From My Friends”.

Muzeu i Liverpulit më pas do të mbajë një moment “flash mob” mesditen e 13 majit, me atraksione të famshme në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë Syrin e Londrës, Blackpool Tower dhe Warwick Castle, dhe ato në mbarë botën që bashkohen njëkohësisht.

Eurovision 2023 do të zhvillohet në Liverpul pasi BM u zgjodh të presë konkursin në emër të Ukrainës së shkatërruar nga lufta.

Valerie Bounds, 47 vjeçe, e cila bashkëthemeloi dhe drejton një agjenci krijuese në Liverpul, mendoi për idenë ndërsa ishte në Londër vitin e kaluar.

“Më lindi kjo ide ndërsa po shikoja dikë duke luajtur piano në stacionin Euston në kohën e Krishtlindjeve dhe mendova a nuk do të ishte e mrekullueshme të bëja një moment të jashtëzakonshëm në hapësira publike?”, tha ajo.

“Unë jam një fanse e madhe e Eurovisionit, jam vullnetare edhe me Kryqin e Kuq dhe kam punuar me refugjatët ukrainas, kështu që të gjitha u bashkuan”, shtoi Bounds.

Partnerët e përfshirë në fushatë përfshijnë platformën e presidentit Zelensky për mbledhjen e fondeve ”United 24”, fondacionin bamirës të fëmijëve ”War Child” dhe Ministrinë e Kulturës së Ukrainës.

“Këtu po shkon shumë gjerësisht, por gjëja vërtet fantastike është se ne jemi bashkuar me organizatat dhe institucionet në Ukrainë dhe ata janë shumë entuziastë për këtë”, tha Bounds.

Bounds tha se fillimi i HelpUkraineSong ndihej si një mënyrë e mirë për të arritur më shumë ambicie personale larg biznesit të saj./ atsh / KultPlus.com

Pak histori, disa rregulla dhe shumë kuriozitete, çfarë duhet të dini për Eurovision 2023

Edicioni i 67-të i Eurovision Song Contest do të mbahet në Liverpool nga 9 deri më 13 maj. Dhe do të jetë një edicion special. Edicioni i vitit 2023 duhej të ishte mbajtur në Ukrainë, por për shkak të luftës së vazhdueshme, komiteti organizativ i festivalit të muzikës vendosi, pas vlerësimit të kujdesshëm, të caktojë Mbretërinë e Bashkuar, e cila përfundoi në vendin e dytë në edicionin e mëparshëm, titulli i vendit pritës 2023.

Ukraina do të jetë një pjesë integrale e festivalit si në garë ashtu edhe në skenë, ku do të jetë një prezantuese me kombësi ukrainase përkrah dy drejtuesve angleze.

Por çfarë është Eurovision Song Contest dhe kur lindi? Si funksionon mekanizmi i përzgjedhjes së konkurrentëve? Dhe cilat grupe dhe solistë do të konkurrojnë këtë vit?

Çfarë është Eurovizioni?

Eurovision është një festival ndërkombëtar muzikor i organizuar çdo vit nga anëtarët e Unionit Evropian të Transmetuesve. Është një nga programet televizive muzikore më të gjata ndonjëherë në nivel ndërkombëtar. Dhe një nga ngjarjet jo sportive më të ndjekura në botë.

Fillimet i ka në 1956 në Lugano. Emri i plotë është Eurovision Song Contest. Që kur u bë një  ngjarje kult dhe për të gjithë, është thjesht Eurovizion.

Disa nocione të historisë

Edicioni i 67-të i konkursit do të mbahet në Liverpool Arena në Liverpool, MB. Dhe jo në Ukrainë për shkak të pushtimit rus.  Zgjedhja e Mbretërisë së Bashkuar ishte për faktin se këngëtari dhe kitaristi britanik Sam Ryder zuri vendin e dytë në 2022 (me këngën Space Man).

Nuk ka ndodhur që nga viti 1980 që vendi fitues të mos jetë ai pritës në vitin e ardhshëm. Në të kaluarën, Ukraina priti edicionet e 2005 dhe 2017. Ndërsa është hera e nëntë që Eurovision zhvillohet në tokën britanike, pas edicioneve 1960, 1963, 1968, 1972, 1974, 1977, 1982 dhe 1998.

Njoftimi zyrtar i vendit pritës u dha më 25 korrik 2022 nga EBU, e cila gjithashtu njoftoi organizimin e përbashkët midis BBC dhe UA:PBC.

Në fillim ishin rreth njëzet qytete britanike konkurruan për ngjarjen, por lista u ngushtua më pas në  qytetet e Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle dhe Sheffield. BBC pasi analizoi dosjet dhe vizitoi qytetet kandidate, e ngushtoi më tej në qytetet e Glasgow dhe Liverpool, dhe më pas më 7 tetor, gjatë programit të BBC One The One Show, u konfirmua se vendi i Eurovision Song Contest 2023 do të ishte Liverpool Arena në qytetin me të njëjtin emër.

Si funksionon përzgjedhja e këngëtarëve në konkurs?

Gara është e ndarë në dy gjysmëfinale dhe një finale. Gjatë gjysmëfinaleve, zgjidhen dhjetë solistë dhe grupe për të kaluar në finale. 20 finalistëve të votuar gjatë dy mbrëmjeve u bashkohen edhe 5 konkurrentët e paraqitur nga të ashtuquajturat Big Five – Franca , Gjermania, Italia , Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja. Për të fituar vendin e 26-të është konkurrenti ose grupi fitues i edicionit të kaluar.

Drejt finales së Eurovizionit 2023

Janë 37 shtete që konkurrojnë për të marrë pjesë në edicionin e 67-të të Eurovision 2023. Por vetëm 26 konkurrentë gjithsej do të hyjnë në finale më 13 maj 2023. Nga këto, 10 janë kualifikueset e para në gjysmëfinalen e 9 majit 2023, 10 janë kualifikueset e gjysmëfinales së dytë të 11 majit, përveç 5 finalistëve me të drejtë të zgjedhur nga Big Five dhe si e njëzet e gjashta Ukraina, fituese e edicionit 2022.

26 vendet finaliste do të performojnë në skenë në Liverpool Arena me një renditje që ende nuk është përcaktuar. Siç përcaktohet nga shorti, shtetet organizatore Ukraina dhe Mbretëria e Bashkuar do të luajnë respektivisht në vendin e 19-të dhe të 26-të.

Për herë të parë që nga edicioni 2016, në vitin 2023 sistemi i votimit të konkursit do të kthehet në atë të përdorur në 2009: gjatë gjysmëfinaleve, vendet finaliste do të votohen nga publiku nëpërmjet televotimit (duke përjashtuar kështu votën e juritë kombëtare).

Rezultatet e finales, sipas traditës, do të përcaktohen nga shuma e votave të jurisë kombëtare dhe publikut.

Një tjetër risi në sistemin e votimit të këtij viti

Risia tjetër e edicionit 2023 është se shikuesit nga vendet jo pjesëmarrëse do të mund të votojnë gjatë eventit përmes platformës online të konkursit.

Votat e tyre do t’i shtohen atyre të televotimit dhe do të paraqiten si një grup i vetëm prej 58 pikësh (e njëjta sasi e disponueshme për çdo vend individual) të quajtur “Pjesa tjetër e botës”.

Skenografia, logoja dhe slogani i edicionit 2023

Më 2 shkurt 2023 u prezantua skenografia e edicionit 2023 të Eurovizionit.  Projektuar mbi “parimet e bashkimit, festimit dhe komunitetit” , frymëzohet nga aspektet kulturore dhe ngjashmëritë midis Ukrainës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Kuratori, amerikani Julio Himede, është edhe krijuesi i skenografisë së Konkursit të Këngës Amerikane dhe Çmimeve Grammy 2022.

Slogani i edicionit 2023 është gjithashtu në përputhje me parimet që frymëzuan hartimin e skenografisë: United by Music.

Ndërsa logoja paraqet një elektrokardiogram të realizuar me ngjyrat e flamujve të vendeve organizatore: Ukrainës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Pulsimet prodhojnë një sërë zemrash, secila e ndjeshme ndaj ritmit të muzikës.

BBC tha se logoja “pasqyron vetë origjinën e konkursit”, e krijuar fillimisht si një eksperiment transmetimi për të bashkuar Evropën.

Kush do të jenë prezantuesit?

Pritëse të gjitha netët e eventit të Eurovision 2023 do të jenë këngëtarja Alesha Dixon, aktorja Hannah Waddingham dhe këngëtarja ukrainase Julija Sanina.

Komentatori dhe transmetuesi i vjetër irlandez Graham Norton do t’i bashkohet ekipit si bashkëprezantues për finalen.

Eurovision Song Contest 2023, garuesit

Pjesëmarrës në edicionin e Liverpool-it do të jenë 23 solistë (përfshirë 10 këngëtare meshkuj dhe 13 femra), 4 duete (dy meshkuj, një femër, një miks) dhe 10 grupe (8 meshkuj, një femër dhe një i përzier).

Artisti më i ri në garë është greku Victor Vernicos, vetëm 16 vjeç. Ndërsa më i moshuari, i lindur në vitin 1961, është Damir “Mrle” Martinovic, lideri i grupit kroat Let 3.

Nëse përfaqësuesit e Italisë, Spanjës, Francës, Portugalisë, Finlandës, Sllovenisë, Shqipërisë, Kroacisë dhe Moldavisë do të këndojnë këngë në gjuhët e tyre, konkurrentja moldave, do të këndojë për herë të parë në rumanisht. Ndër të tjera, 21 garues plus tre nga Mbretëria e Bashkuar, Irlanda dhe Malta do të këndojnë në anglisht. Çekët Vesna paraqesin vargje në katër gjuhë: çekisht, bullgarisht, ukrainisht dhe anglisht.

Ashtu si Marco Mengoni, përfaqësuesit e Suedisë (Loreen, fituese e 2012), Moldavisë (PashaParfeny, e 11-ta në 2012) dhe Lituanisë (Monika Linkyte, e 15-ta në 2015) po konkurrojnë për herë të dytë në Eurovision Song Contest.

Në përfaqësimin e tij, San Marino ka zgjedhur Jacks Piqued Toscan. Kuarteti indie-rock, me Like an animal, fitoi edicionin e dytë të Una voce per San Marino, mini-festivali që i lejon fituesit të hyjë në skenën evropiane.

Biletat e Eurovizionit 2023

Biletat për Eurovision 2023 janë në shitje vetëm zyrtarisht. Dhe janë të tre llojeve të ndryshme: për shfaqjen e pasdites (kushtuar për familjet), provat ose për garën e mbrëmjes.

Çmimi ende nuk dihet. Biletat e Eurovision 2022 varionin nga minimumi 80 euro dhe maksimumi 250 për gjysmëfinalet, ndërsa nga 150 deri në 300 euro për finalen e madhe. Për provat më të vogla 30 euro.

Pjesëmarrësit dhe titujt e këngëve në konkurs

Shqipëri: Albina & Familja Kelmendi (Duje)

Armenia: Brunette (Future lover)

Austria: Teya & Salena (Who the hell is Edgar?)

Australia: Voyager (Promise)

Azerbaixhan: TuralTuranX (Tell me more)

Belgjika: Gustaph (Because of you)

Cipro: Andreë Lambrou (Break a broken heart)

Kroacia: Let 3 (Mama sc!)

Danimarka: Reiley (Breaking my heart)

Estonia: Alika (Bridges)

Finlanda: Käärijä (Cha cha cha)

Franca: La Zarra (Évidemment)

Gjeorgjia: Iru Khechanovi (Echo)

Gjermania: Lord of the lost (Blood & glitter)

Greqia: Victor Vernicos (What they say)

Irlanda: Wild youth (We are one)

Islanda: Diljá (Power)

Izraeli: Noa Kirel (Unicorn)

Italia: Marco Mengoni (Due vite)

Letonia: Sudden Lights (Aija)

Lituania: Monika Linkyte (Stay)

Malta: The Busker [Dance (Our Oën Party)]

Moldavia: Pasha Parfeni (Soarele si Luna)

Norvegjia: Alessandra (Queen of kings)

Holanda: Mia Nicolai & Dion Cooper

Polonia: Blanka (Solo)

Portugalia: Mimicat (Ai coração)

Mbretëria e Bashkuar (organizatore): Mae Muller (I wrote a song)

Repubblica çeke: Vesna (My sister’s croën)

Rumania: Theodor Andrei (D.G.T.)

San Marino: Piqued Jacks (Like an animal)

Serbia: Luke Black (Samo mi se spava)

Sllovenia: Joker out (Carpe diem)

Spanja: Blanca Paloma (Eaea)

Suedia: Loreen (Tattoo)

Zvicra: Remo Forrer (Watergun)

Ukraina: Tvorchi (Heart of steel). / KultPlus.com

Publikohet skena ku do të mbahet festivali ‘Eurosong 2023’

Sot është publikuar pamja e parë e skenës ku do zhvillohet Eurovision Song Contest, i cili këtë vit do të mbahet në Liverpool, përcjell KultPlus.

Pas muajsh planifikimi dhe pune të palodhur, skena e Eurovizionit më në fund është kompletuar.

Këtë vit festivali i cili vitin e kaluar shpalli fitues përfaqësuesit ukrainas, do të mbahet nga 9 deri më 13 maj.

Ndërkaq, përfaqësuese e Shqipërisë do të jetë kënga ‘Duje’ interpretuar nga Albina Kelmendi dhe familja./ KultPlus.com