Kryevepra e Pikasos do të arrijë shifrën 120 milionë dollarë në ankand

Ankandi i nëntorit i një kryevepre të Pablo Picasso-s, “Femme a la montre” e piktorit të ndjerë spanjoll nga viti 1932, pritet të arrijë të paktën 120 milionë dollarë.

Piktura, e cila përshkruan zonjën e Picasso-s të veshur me një orë, do të shitet si pjesë e një ankandi dy-ditor të koleksionit prestigjioz të njujorkezes së ndjerë Emily Fisher Landau.

Fisher Landau, një anëtare e gjatë e bordit të Muzeut Whitney të Artit Amerikan në Nju Jork dhe një mbrojtëse dhe koleksioniste e njohur e artit, ndërroi jetë në mars në moshën 102-vjeçare.

Organizatorët kanë deklaruar se rreth 120 pjesë nga koleksioni i saj do të ishin në shitje dhe “vlerësohet se do të sjellin mbi 400 milionë dollarë” në total, me “Femme a la montre” që përbën një pjesë të konsiderueshme.

Julian Daëes, kreu i divizionit të Artit Impresionist, e quajti pikturën e Picasso “një kryevepër që qëndron mbi të gjitha.

Viti 1932 ishte aq i rëndësishëm në punën e Picasso-s, saqë një ekspozitë e tërë iu kushtua në vitin 2018 në muzeun Tate Modern të Londrës.

Marie-Therese Walter  ishte “muza e artë” e Picasso-s, e cila do të vazhdonte të shfaqej në “shumë nga portretet e tij më të arrira.

Pesëdhjetë vjet pas vdekjes së tij në 1973 në moshën 91-vjeçare, Picasso mbetet një nga artistët më me ndikim të botës moderne, shpesh i përshëndetur si një gjeni dinamik dhe krijues./KultPlus.com

Piktura ‘Buste de femme’ e Pikasos shitet për 3.4 milionë euro në ankand

Piktura e Pablo Pikasos “Buste de femme” (”Bust gruaje”), të cilën ai e krijoi dy vjet para vdekjes, në 1971, u shit në ankand në qytetin gjerman të Këlnit të hënën për 3,4 milionë euro (3,64 milionë dollarë).

”Oferta ishte mbi parashikimet”, tha një zëdhënëse e shtëpisë së ankandit ”Van Ham”.

Një ofertues telefonik nga Zvicra paraqiti ofertën më të lartë.

”Kjo ishte hera e parë në të paktën 25 vjet që një pikturë e madhe e artistit spanjoll u shit në ankand në Gjermani”, sipas ”Van Ham”.

Historianët e artit njohën në pikturë bashkëshorten e dytë të Pikasos, Jacqueline Roque (1927-86).

Piktura erdhi nga një koleksion privat gjerman me një vlerë totale prej 10 milionë eurosh.

Gjithashtu në ankand përfshiheshin vepra nga Louise Bourgeois, Paul Klee, Sigmar Polke, Egon Schiele dhe Kurt Schwitters.

Pikaso, i cili vdiq 50 vjet më parë, krijoi gjithsej 400 portrete të Roque, që ishte muza e tij.

Ish-shitësja e qeramikës më vonë i ndaloi fëmijët e tij të merrnin pjesë varrim.

Ajo vetë vdiq në vitin 1986./KultPlus.com

“Buste de femme” e Pikasos në ankand

Piktura e Pablo Picassos “Buste de femme” (”Bust gruaje”), të cilën ai e krijoi dy vjet para vdekjes së tij në 1971, do të dalë sot në ankand në qytetin gjerman të Këlnit për një vlerë prej 1,5 milionë eurosh.

”Është hera e parë në të paktën 25 vjet që një pikturë e madhe e artistit spanjoll del në ankand në Gjermani”, sipas shtëpisë së ankandit ”Van Ham”.

Historianët e artit njohin në pikturë bashkëshorten e dytë të Pikasos, Jacqueline Roque (1927-86), nga pasuria e së cilës erdhi fillimisht.

Tani vjen nga një koleksion privat gjerman me një vlerë totale të vlerësuar prej 10 milionë eurosh.

Ai përfshin gjithashtu vepra nga Louise Bourgeois, Paul Klee, Sigmar Polke, Egon Schiele dhe Kurt Schwitters.

Picasso, i cili vdiq 50 vjet më parë, krijoi gjithsej 400 portrete të Roque, i cili ishte 46 vjet më e re.

Ish-shitësja e qeramikës më vonë i ndaloi fëmijët e tij të merrnin pjesë në shërbimin e varrimit të Picasso-s.

Ajo vdiq në vitin 1986./ atsh / KultPlus.com

Image shows painting named ‘Bust of a Woman’, by Pablo Picasso from 1971. It will go under the hammer in the city of Cologne, Germany, for the first time in 25 years at the value of between EUR 1.5 million (GBP 1.3 million) and EUR 2.5 million (GBP 2.2 million). (VAN HAM Kunstauktionen KG/Newsflash)

Detaji i panjohur në pikturën legjendare të Pikasos

Konservatorët në Muzeun Guggenheim në Nju Jork zbuluan një qen të vogël të fshehur nën sipërfaqen e një pikture të piktorit të famshëm Pablo Picasso.

Vizatimi i një qeni të bukur me një hark të kuq u zbulua nga ekspertët e muzeut gjatë një analize teknike të pikturës “Le Moulin de la Galette”, përpara ekspozitës së veprave të hershme të Picasso-s.

Ekspozita “Young Picasso in Paris” u hap në Guggenheim dhe në të janë ekspozuar 10 piktura dhe vizatime që Picasso ka bërë pas mbërritjes së tij në kryeqytetin francez në vitin 1900.
“Le Moulin de la Galette” përshkruan një skenë shumëngjyrëshe në sallën e famshme të ballit parizien, e cila është pikturuar edhe nga artistë të tjerë, si Renoir.

Vendin qendror në foto e zë një tavolinë ku janë ulur tre persona, ndërsa të tjerët kërcejnë rreth tyre. Konservatorët zbuluan gjithashtu një mysafir të katërt në tryezë, të mbuluar me bojë të errët, raporton CNN.

Ata ishin në gjendje të riprodhonin se si dukej fillimisht qeni në tryezë me ndihmën e rrezeve X fluoreshente, një metodë që harton elementët kimikë në imazh.

Muzeu thotë se ata nuk janë të sigurt pse Picasso vendosi të hiqte qenin nga piktura dhe një supozim është se fytyra e tij bukuroshe dhe harku i kuq shpërqendrojnë shumë vëmendjen nga pjesa tjetër e përbërjes. Dmth për të mos “vjedhur shfaqjen”.

Picasso bëri ndryshime të tjera në këtë pikturë, duke përfshirë përshkrimin e çiftit të kërcimit, si dhe rilyerjen e karriges bosh. Ndryshimi i imazheve do të bëhej më vonë praktikë e rregullt e Pikasos dhe kjo pikturë konsiderohet si një nga shembujt më të hershëm të një pune të tillë./KultPlus.com

Kosovari grabit pikturat origjinale të Pikasos: Thotë se i shiti për 150 Euro

I pyetur për vendndodhjen e pikturave, ai thotë: “Ishin falsifikime, i shita 150 euro në pazarin e plaçkave”. Ai nuk ka zbuluar bashkëpunëtorin e tij, shtetas shqiptar.

Në tetor 2020, pati ndodhur një vjedhje në Weinfelden në Thurgau. Dy persona kishin hyrë në një vilë dhe po kërkonin sende me vlerë, transmeton albinfo.ch. Por puna nuk shkoi siç ishte planifikuar: pronari i shtëpisë u kthye për habi, në shtëpi.

Ata pasataj kanë vepruar me shpejtësi dhe e kanë mbërthyer 80-vjeçarin. Siç shkruan “Thurgauer Zeitung”, njëri prej të dyve ka kërcënuar pronarin. Nëse nuk do të tregonte se ku i ruante pikturat e Pikasos, ai do t’i priste veshin.

Pasi gjetën atë që kërkonin, të dy u larguan nga shtëpia, duke e lënë pronarin të lidhur. Grabitësit vodhën sende me vlerë prej 75,000 CHF.

Njëri nga të dy, me shtetësi të dyfishtë kosovare dhe serbe, tani ndodhet para Gjykatës së Qarkut Weinfelden. Ai qe arrestuar në një tjetër vjedhje në dhjetor të vitit 2021, përcjell albinfo.ch. Një gjurmë e ADN-së kishte vërtetuar përfshirjen e tij në vjedhjen e pikturave të Pikasos.

Në gjykatë ai pranoi se kishte hyrë në vilë. Por ai e kishte bërë këtë nga nevoja: kishte humbur kursimet duke luajtur poker dhe nuk dinte si të udhëtonte për në atdheun e tij.

“Ne kishim frikë për jetën tonë sepse kishte armë të shumta në atë shtëpi,” thotë ai. Prandaj ai dhe shoku i tij e kishin lidhur plakun. Ai nuk dëshiron të tregojë emrin e kolegut të tij shqiptar, përndryshe do të vritej.

I pyetur për vendndodhjen e pikturave, 37-vjeçari pohon: “Ishin falsifikime, i shita 150 euro në pazarin e plaçkave”.

Por gjykata nuk është bindur nga deklaratat e tij. Kështu, ai u dënua me katër vjet e gjysmë burg efektiv. Kosovarit gjithashtu i është shqiptuar masa e dëbimit nga vendi për dhjetë vjet, transmeton albinfo.ch. Ai duhet të paguajë edhe shpenzimet gjyqësore dhe 25680 franga të tjera./albinfo.ch

Portreti i vajzës së Pikasos shitet për 21,6 milionë dollarë

Një portret nga Pablo Pikaso i vajzës së tij, Maya është shitur në një ankand për më shumë se 21,6 milionë dollarë.

I titulluar ”Fillette au bateau”, ky portret u pikturua nga Pikaso në vitin 1938, kur ajo ishte vetëm dy vjeçe e gjysmë.

E mbushur me ngjyra dhe energji të bollshme, portreti u krijua pak pasi Pikaso kishte përfunduar ”Guernikën” e tij monumentale dhe përmbledh lumturinë që Maya solli në jetën e tij gjatë këtyre viteve sfiduese.

Vepra të tjera të shitura në këtë ankand ishin ato të Gerhard Richter, Lucian Freud, Edvard Munch dhe Wassily Kandinsky.

Kryevepra e Kandinskit e vitit 1910 ”Murnau mit Kirche II” u shit për rreth 44 milionë dollarë duke vendosur një rekord të ri ankandi për artistin rus.

Piktura katër metra e gjatë e Munch “Dance on the Beach” (”The Reinhardt Frieze”) u shit për rreth 18 milionë dollarë duke e vendosur atë në mesin e dhjetë çmimeve më të mira të arritura ndonjëherë për artistin në ankand./ atsh / KultPlus.com

Piktura e Pikasos u shit për 17 milionë milionë në ankand

Shitjet e mbrëmjes së artit të Christie’s të shekullit 20/21 në Hong Kong, e cila u zhvillua më 26 maj, mblodhi mbi 180 milionë dollarë, me rekorde të reja të vendosura për 11 artistë.

“Buste d’homme dans un cadre” (1969) i Pablo Picasso-s , nga pasuria e legjendës së ndjerë të aktrimit Sean Connery, ishte ndër pjesët kryesore të shitjeve.

Connery u bë një ikonë e filmit si James Bond i parë, duke e bërë këtë në të njëjtën dekadë kur u pikturua vepra.

E shfaqur në ankand për herë të parë, “Buste d’homme dans un cadre” është një pikturë nga periudha e vonë e artistit pionier. Ndërsa Stephane Connery, djali i aktorit, pohoi se Connery zakonisht preferonte veprat e mëparshme të Picasso-s, ai u tërhoq nga sipërfaqja impasto e veprës, korniza e pikturuar dhe ‘fuqia dhe liria shprehëse’ e saj.

Picasso u shit për 22.3 milionë dollarë, duke e bërë atë veprën e dytë më të shtrenjtë të artistit të shitur në Azi. Përfitimet e pjesshme nga shitja do të shkojnë për Fondin e Filantropisë Sean Connery. /KultPlus.com

140 vjet nga lindja e Picassos

Pablo Picasso u lind më 25 tetor 1881 në Málaga të Spanjës. Ai ishte piktor, skulptor, punues qeramike, projektues grafik, poet dhe dramaturg, publicist dhe kumtues.

Ç’mos ishte ai. Kudo la gjurmë me sprova t’kurajshme dhe ndryshesa çapërluese e transformuese. Me ç’nuk i mbushi ai të 91 vitet e moshës, deri më 8 prill 1973 kur u shua.

Rreth 15.000 piktura, vizatime, grafika, plastika dhe qeramika, dëshmojnë jo dhe aq volumin e tij të jashtëzakonshëm, se sa vlerat shumëdimensionale, me të cilat ai promovoi emrin dhe veprën e tij, duke qëmtuar kështu për të vendosur majën më të lartë. “Kur isha fëmijë, dëshiroja të pikturoja si të rriturit. Tani kur jam rritur, e madje, edhe moshuar, dëshiroj të pikturoj si fëmijë”, – është kjo perifrazë shkëputur nga ligjërimet e piktorit të madh, dhe njëherazi, një nga filozofitë e krijimit dhe përjetimit.

Në punën e tij, çdo gjë përqendrohej te ndjeshmëria, te dëshira, forca dhe hapësira, që i veshi këtij dimensioni prej nga erdhi kumtimi krijues. Qëllimi i Pablo Picassos nuk ishte të argumentonte koherencën, por që të arrinte të ndiente nivelin më të lartë të ndjeshmërisë, forcën e shprehisë dhe formën e çartun të artikulimit. /KultPlus.com

Kryeveprat e Pikasos kapin vlerën rreth 110 milionë dollarë në një ankand në Las Vegas

Njëmbëdhjetë vepra arti të Pablo Picasso-s, që janë ekspozuar në një hotel në Las Vegas për më shumë se dy dekada, janë shitur në ankand për gati 110 milionë dollarë.

Punimet, të cilat ishin në pronësi të MGM Resorts, u shfaqën në restorantin Picasso në Hotel Bellagio, shkruan BBC.

Piktura e vitit 1938 “Gruaja në një beretë të kuqe-portokalli”, e cila paraqet të dashurën dhe muzën e Picasso-s, Marie-Thérèse Walter, arriti çmimin më të lartë të mbrëmjes me 40.5 milionë dollarë.

Një tjetër kryevepër – portreti në shkallë të gjerë i titulluar “Homme et Enfant” (Burri dhe Fëmija) – u shit për 24.4 milionë dollarë.

Në shitje u përfshinë gjithashtu “Nature Morte au Panier de Fruits et aux Fleurs” (Nata e vdekur me shportë frutash dhe lule), e cila u pikturua nga Picasso gjatë pushtimit nazist të Parisit në vitin 1942. Ajo u shit për 16.6 milionë dollarë./KultPlus.com

Luvri dhe Pikaso, një takim mes dy gjigantëve në historinë e artit

Një ekspozitë monumentale do të hapet për publikun në Louvre-Lens Paris, e cila eksploron marrëdhënien e trazuar me ndikim reciprok mes Muzeut të Luvrit dhe mjeshtrit të pikturës, Pablo Pikaso.

Artisti ka vizituar muzeun për shumë kohë, duke marrë prej aty një material për frymëzim. Dhe ekspozita sjell pikërisht një vështrim të kryqëzuar mes dy titanëve të historisë së artit.

“Picasso kishte një fuqi syri, kuptimi dhe integrimi të artit jashtë të zakonshmes”, shprehet Marie Lavandier, drejtoreshë e muzeut Louvre-Lens.

Në korridoret e Luvrit, të cilat i viziton pa u lodhur që nga viti 1900, ai do të gjejë një material të jashtëzakonshëm për frymëzim.

“Ideja ishte të kërkosh Luvrin tek Picasso dhe Picasso në Louvre, një logjikë pasqyre e thurur në një fije të kuqe gjatë gjithë kursit. Luvri nganjëherë ka qenë shumë kritik ndaj Pikasos, me një lloj moskuptimi, midis specialistëve të pikturës antike, mbi modernitetin e punës së tij. Dikush ka përshtypjen se zemërimet që ai shkaktoi mbi figurën njerëzore kanë pasur vështirësi për t’u pranuar nga konservatorët”, thotë Dimitri Salmon, kurator i ekspozitës.

Rreth 450 piktura, vizatime, skulptura, gdhendje, fotografi dhe dokumente të tjera të arkivave, përfshirë disa pjesë të jashtëzakonshme që nuk u bënë kurrë publike do të shfaqen për publikun nga 13 tetori deri më 31 janar 2022./oranews/KultPlus.com

11 vepra të Pikasos do të dalin në një bllok ankandesh

Rreth 11 piktura dhe vepra të Pikasos do të dalin në ankand në tetor ndërsa grupi i kazinove dhe hoteleve MGM Resorts (MGM.N) kërkon të diversifikojë më tej koleksionin e tij të madh të artit.

Ankandi do të zhvillohet më 23 tetor në hotelin Bellagio në Las Vegas, ku punimet ishin të ekspozuara, thanë të mërkurën MGM Resorts dhe Sotheby’s, transmeton KultPlus.

Shitja mund të kushtojë rreth 100 milionë dollarë dhe mendohet të jetë ankandi më i vlefshëm kushtuar Pikasos që është mbajtur ndonjëherë.

“Ne jemi të përkushtuar të krijojmë një koleksion edhe më përfshirës që ruan gjerësinë e portofolit tonë ekzistues duke u dhënë një zë më të madh artistëve” tha Ari Kastrati, shefi i mikpritjes në MGM Resorts, në një deklaratë.

MGM Resorts Fine Arts Collection krenohet me rreth 900 vepra të 200 artistëve, duke përfshirë pjesë moderne nga Bob Dylan dhe David Hockney të ekspozuara në hotelet e tij në të gjithë botën.

Koleksioni filloi më shumë se 20 vjet më parë nga zhvilluesi i pasurive të patundshme Steve Ëynn, ish pronar i Bellagio dhe ish shef ekzekutiv i Ëynn Resorts.

Punimet e Picasso për ankand përfshijnë pesë piktura, disa prej të cilave u shfaqën për vite me radhë në restorantin “Picasso” në Bellagio. Restoranti do të vazhdojë të shfaqë edhe 12 vepra të tjera të Pikasos.

Piktura e artistit e vitit 1938 “Femme au beret rouge-orange” e të dashurës dhe muzës së tij Marie-Therese Ëalter pritet të shitet për 20 deri në 30 milion dollarë.

Portretet në shkallë të gjerë “Homme et Enfant” dhe “Buste d’homme” kanë një vlerësim paraprak të shitjes deri në 30 milion dollarë dhe 15 milion dollarë respektivisht./KultPlus.com

Pse Pikaso nuk e donte muzikën?!

Pikaso nuk i binte ndonjë instrumenti, madje nuk dinte të lexonte as edhe një partiturë…

Gjithsesi, këto tri vepra të piktorit kubist, të prezantuara në ekspozitën “Les musiques de Picasso” (“Muzika e Pikasos”) në Filarmoninë e Parisit, tregojnë qartë ndikimin që ka pasur muzika në jetën dhe punën e tij. Ishte një nga frazat definitive dhe provokuese, pas së cilës fshihej një sekret: “Nuk e pëlqej muzikën”.

Sidoqoftë, gjithë krijimtaria e Pikasos dëshmon të kundërtën. Nëse nuk i pëlqente muzika “e shtresës së lartë”, kishte bërë të tijën atë të të shtresës së ulët, atë akrobatike: muzikën e kafeneve, muzikën e rrugës. Mbi të gjitha, ai ishte i magjepsur pas instrumenteve. Pasionin e Pikasos për muzikën po e përmbledhim përmes tri tablove emblematike.

“Arlekini me kitarë” (Paris, 1918)

Arlekini mbetet një figurat kryesore në ikonografinë e Pikasos. Pas periudhës “blu”, piktori i braktisi turmat për të pikturuar subjekte të vetmuara, edhe pse nuk reshti së pikturuari botën e argëtimit. Familjar me cirkun “Médrano”, ku orkestra luante muzikë dhe këngë të kohës gjatë numrave, Pikaso shumëfishon pikturat e këtyre akrobacive nga “commedia dell’arte”, që përfaqësojnë muzikantë, gjithmonë të shoqëruar me personazhe nga bota e spektakleve popullore, pas të cilave ai ishte i apasionuar. Kemi të bëjmë me një Arlekin, që mban një kitarë dhe dikush mendon pas kostumit autoportretin. Spanja, vendlindja e dashur për piktorin, me muzikën e saj: flamenko, jota, apo muzika karakteristike e toreadorëve, nuk është kurrë larg. Pra, nëse Pikasos nuk i pëlqen “muzika klasike”, atij i pëlqen muzika popullore, përfaqësues i së cilës është edhe ky Arlekin.

“Violina dhe fleta e muzikës” (Paris, 1912)

Dy partitura për piano dhe zë janë origjina e gjashtë letrave të ngjitura me fletë muzikore, që njohim sot nga Pikaso, ku njëra është “Violina dhe fleta e muzikës”. Partiturat e shtypura, ku shënimet dhe tekstet janë krejtësisht të lexueshme, përmbajtja sentimentale e të cilave dyfishohet nga prania e instrumentit metaforik, shpesh përdoren nga piktori për t’i kënduar dashurisë. Dallohet gjithashtu magjepsja për notat dhe formën e instrumenteve. Pikasos i pëlqente të shkonte te artizanët e instrumenteve, ku vëzhgonte instrumentet teksa lëshonin tinguj. Në atelienë e tij, ku koleksiononte kryesisht kitara, violina dhe mandolina, atij i pëlqente t’i çmontonte dhe t’i montonte përsëri sipas mënyrës së tij, duke krijuar forma gjeometrike me të cilat luajti në shumë piktura, prej nga “Violina dhe fleta e muzikës”, prodhuar në 1912 në Paris.

“Muzika e mëngjesit” (“L’aubade”, Mougins, 1965)

Pikaso i kishte kaluar të 85-at, kur gjeti figurën e “piktorit-muzikant” në formate monumentale në vilën e tij në Mougins. Ai pikturoi obada dhe serenata të shumta, ku burri magjeps bukuroshen e tij me anë të melodisë. Burri në skenë josh gruan, magjeps publikun, sfidon kohën dhe vdekjen që bredhëron… Instrumentisti zë vendin kryesor në këto konceptime monumentale. Muzika është magjepsëse, joshëse, primitive. Shtrirë në një pozicion të paturpshëm, kokën anuar pas dhe këmbët kryqëzuar, bukuroshja është si e dehur nga melodia. Oda e fundit e jetës, joshjes dhe mishit, të Pikasos, kalon edhe një herë përmes muzikës. / KultPlus.com

Gjendet në Athinë një pikturë e vjedhur e Picassos

Një pikturë e artistit Pablo Picasso, e cila ishte vjedhur nëntë vite më parë gjatë një plaçkitjeje në një galeri të artit në Greqi, tashmë është gjetur.

Të hënën, policia në Athinë tha se piktura “Koka e Gruas” është gjetur bashkë me një pikturë tjetër të vitit 1905 të piktorit holandez, Piet Mondrian.

Këto dy piktura dhe një tjetër ishin vjedhur gjatë një plaçkitjeje në Galerinë Kombëtare të Athinës në vitin 2012, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Agjenia Reuters, duke cituar një burim anonim të policisë, raportoi se një burrë grek është arrestuar, pasi pikturat u gjetën në një kanal në periferi të qytetit.

Piktura e vjedhur e Picassos i ishte dhënë dhuratë Galerisë Kombëtare nga vetë artisti në vitin 1949. Pasi e kishte pikturuar një dekadë para se ta jepte dhuratë, ai kishte thënë se pikturën po ia jepte Greqisë si mirënjohje për rezistencën kundër Gjermanisë naziste.

Pritet që zyrtarët grekë të mbajnë një konferencë për gazetarë më vonë të martën rreth gjetjes së këtyre pikturave. / Gazeta Express / KultPlus.com

Hapet në Kinë ekspozita më e madhe me veprat e Pikasos

”Pikaso, Lindja e një gjeniu” titullohet ekspozita më e madhe e hapur ndonjëherë në Kinë, e cila përmban më shumë se 100 vepra, pjesa më e madhe e tyre të viteve të hershme të krijimtarisë të artistit.

”Mbi një qind vepra, pikturë, skulpturë, vizatime… do të shoqërohen me një mori fotografish që tregojnë momente të Pikasos nga rinia në Barcelonë ose në Paris. Ekspozita ka mbledhur pjesën më të mirë të Muzeut kombëtar Paris’’, deklaroi për median drejtuesi i muzeut, Laurent Le Bon.

Muzeu parisien i transportoi veprat në shtatë avionë të ndryshëm…një kërkesë e agjencive të sigurimit për të mbuluar udhëtimin. Vlera e përgjithshme e siguracionit tejkalon 800 milionë euro.

Ekspozita e parë e Pikasos në Kinë daton në 1983, me rastin e një vizite në Pekin, të presidentit francez në atë periudhë, François Mitterrand. Vetëm 33 vepra të artistit u ekspozuan në atë kohë.

Periudha blu e artistit spanjoll, nga 1901 deri në 1904, që fokusohet kryesisht tek të varfërit dhe të margjinalizuarit, si për shembull prostitutat dhe pijanecët, shfaqet në vepra të përzgjedhura.

Këtë herë, ekspozita është e fokusuar në veprat e tridhjetë viteve të para të krijimtarisë së tij, me qëllimin për të treguar mënyrën e evoluimit të gjeniut Pablo Pikaso (1881-1973)./ /v.b/

Serbia i ofron shtetësi ‘Pikasos’ afgan

Serbia i ka ofruar shtetësinë serbe, familjes së 10 vjeçarit afgan, Fahrad Noory, i cili tashmë njihet si “Pikaso i Vogël”, për shkak të krijimeve të tij artistike.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, i ka bërë ofertë 10 vjeçarit dhe familjarëve të tij, pas një takimi me të, në Beograd. Ai po ashtu i ka premtuar bursë për zhvillimin e talentit të tij për art, si dhe punësimin e babait të tij.

Noory dhe familja e tij janë duke jetuar për 8 muaj në një kamp të refugjatëve në Beograd.

Portretet e kancelares gjermane, Angela Merkel, piktorit, Salvador Dali, dhe shumë të tjera, e kanë bërë djaloshin, yll në mediat lokale, shkruan Europa e Lirë.

Javën e kaluar është mbajtur një ekspozitë me pikturat e tij në Beograd, duke dërguar të gjitha fondet për një fëmijë, i cili po trajtohet nga kanceri një tru.

Familja e Nooryt ka arritur në Serbi gjatë valës së madhe të migrantëve për të nisur një jetë të re në vendet perëndimore evropiane, mirëpo ka mbetur në Beograd, pas mbylljes së të ashtuquajturave “Rrugët Ballkanike”.

“Ne nuk jemi të pasur sikur zviceranët, mirëpo Beogradi është qyteti i mirë, dhe nëse dëshironi të jetoni këtu, ne do t’ju japim menjëherë shtetësinë serbe”, ka thënë Vuçiq.

Familja nuk është deklaruar nëse do ta pranojë ofertën e presidentit serb. Autoritetet serbe kanë thënë se afro gjysma e 4,000 refugjatëve që jetojnë në Serbi, janë fëmijë. / KultPlus.com