“Më fal”

Në muajin shkurt të vitit 2018, këngëtarja Elvana Gjata lansoi  një album të tërë në YouTube, ku me secilën këngë ajo goditi fort, shkruan KultPlus.

Këngët u shndërruan në hit menjëherë dhe vazhdojnë të dëgjohen edhe sot.

Në bashkëpunim me Pirro Çakon dhe Darko Dimitrov, Elvana përmes këtij albumi dëshmoi edhe njëherë se është një artiste e kompletuar. Ky album ka emocionuar të gjithë me këngë të dhimbshme e të thella, me tekste kuptimplota që publikut do i mbesin për shumë gjatë në mendje.

Në ndër këngët e preferuara të këtij albumi është “Më fal”. Një tekst i këndshëm, i qartë, i dhimbshëm, i përjetuar. Elvana Gjata me shumë pak instrumente pas saj, dëgjohet tek e vuan këngën dhe përvojën. Këtë këngë e ka shkruar ajo vetë, ndërsa duket se mbetet kënga më e mirë në albumin e saj. / KultPlus.com

Cricket sjell remiksin e këngës “Më fal” të Elita 5 (VIDEO)

Kënga e Elita 5, “Më fal” është ripërpunuar në një version remx, vite pas publikimit, shkruan KultPlus.

Kënga ka marrë nuanca të reja duke u bërë relevante për kohën e tanishme.

Tingujve të bukur të Elita 5, i janë shtuar edhe elemente interesante në këtë versionin e ri.

Kënga është ripërpunuar nga producenti i njohur Cricket i cili kohëve të fundit ka arritur të marr dashurinë e publikut me krijimet e tij të veçanta. /KultPlus.com

Edhe dy çmime të tjera për filmin e Besim Ugzmajlit

“Më Fal”, filmi me regji të regjisorit Besim Ugzmajli ka marrë edhe dy çmime të tjera, shkruan KultPlus.

Çmimi regjisori më i mirë në FICC – Festival Internacional de Cine de Cartagena, në edicionin e 47-të në Spanjë dhe çmimin special në Bosnia Herzegovina Looks Around Festival.

“Më fal” është realizuar këtë vit me vetëfinancimin e producentëve Besim Ugzmajli dhe Agron Shala, ndërsa aktorët në këtë film janë: Agron Shala, Semira Latifi, Igballe Qena, Kushtrim Asllani, Ekrem Sopi, Sherif Bega, Orik Berani, Adrian Obertinca.

Një djalë i ri, i quajtur Bujar, manipulohet nga një imam kosovar që t’u bashkohet grupeve terroriste që luftojnë në Siri. Ai i bashkohet luftës tinëzisht dhe pastaj i kërkon ndihmë vëllait të tij t’ia dërgojë në Siri edhe gruan. Por vëllai tmerrohet nga veprimet e Bujarit dhe i kërkon të kthehet në Kosovë. Bujari e kërcënon gruan e tij se nëse nuk i bashkohet në Siri do të martohet me një grua që ka mbetur e ve nga lufta./ KultPlus.com

“Më fal” merr dy çmime ndërkombëtare, pjesë edhe i Tirana International Film Festival

“Më fal” apo “Forgive me”, me regji të regjisorit Besim Ugzmajli, pasi që fitoi dy çmime ndërkombëtare tash do të jetë pjesë e filmave të festivalit Tirana International Film Festival, shkruan KultPlus.

Ky festival, i cili tashmë është festival kualifikues për Oscar, nisë më 2 nëntor dhe përfundon më 9 nëntor në Tiranë.

“Më fal”, ka marrë pjesë në shumë festivale ndërkombëtare, ku së fundmi ka fituar çmimin për kinematografi në ‘West Nordic Film Festival’, në Norvegji, dhe çmimin si filmi më i mirë i huaj në ‘Route 66’ë në SHBA.

“Më fal” është realizuar këtë vit me vetëfinancimin e producentëve Besim Ugzmajli dhe Agron Shala, ndërsa aktorët në këtë film janë: Agron Shala, Semira Latifi, Igballe Qena, Kushtrim Asllani, Ekrem Sopi, Sherif Bega, Orik Berani, Adrian Obertinca.

Një djalë i ri, i quajtur Bujar, manipulohet nga një imam kosovar që t’u bashkohet grupeve terroriste që luftojnë në Siri. Ai i bashkohet luftës tinëzisht dhe pastaj i kërkon ndihmë vëllait të tij t’ia dërgojë në Siri edhe gruan. Por vëllai tmerrohet nga veprimet e Bujarit dhe i kërkon të kthehet në Kosovë. Bujari e kërcënon gruan e tij se nëse nuk i bashkohet në Siri do të martohet me një grua që ka mbetur e ve nga lufta./ KultPlus.com

“Forgive me” nga Besim Ugzmajli, në Buffalo International Film Festival

Filmi i shkurtër “Forgive me” me regji nga Besim Ugzmajli është selektuar në Buffalo International Film Festival, shkruan KultPlus.

Festivali Ndërkombëtar i Filmit Buffalo u themelua në vitin 2003 dhe zhvillohet në tetor të çdo viti në Buffalo të Nju Jorkut.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë regjisori Ugzmajli në rrjetin e tij social Facebook.

“Official selected. Buffalo International Film Festival 🇺🇸 ‘Forgive me’ , ‘Më fal’”, ka shkruar regjisori.

“Forgive me” deri më tani është prezantuar në disa festivale shumë të rëndësishme në botë, siç janë: Manchester Film Festival, ku të pranishëm ishin edhe aktorë hollivudian si Shia LaBeouf dhe Jonathan Rhys Meyers, por që në konkurencë kishte filma me Sean Penn, Judie Foster e shumë artistë të tjerë.

Pastaj vlen të përmendet edhe seleksionimi në festivalin Semana de Cine Internacional de Medina del Campo, festival ky që jep çmimin nga Akademia e Filmit të Spanjës.

Filmi Forgive me (Më fal), është realizuar në këtë vit me vetëfinancimin e producentëve Besim Ugzmajli dhe Agron Shala, ndërsa aktorët në këtë film janë: Agron Shala, Semira Latifi, Igballe Qena, Kushtrim Asllani, Ekrem Sopi, Sherif Bega, Orik Berani, Adrian Obertinca.

Një djalë i ri, i quajtur Bujar, manipulohet nga një imam kosovar që t’u bashkohet grupeve terroriste që luftojnë në Siri. Ai i bashkohet luftës tinëzisht dhe pastaj i kërkon ndihmë vëllait të tij t’ia dërgojë në Siri edhe gruan. Por vëllai tmerrohet nga veprimet e Bujarit dhe i kërkon të kthehet në Kosovë. Bujari e kërcënon gruan e tij se nëse nuk i bashkohet në Siri do të martohet me një grua që ka mbetur e ve nga lufta./ KultPlus.com

“Sot dua të të them më fal, asgjë më shumë njeri unë jam” (VIDEO)

Sot dua të të them më fal
Asgjë më shumë, njeri unë jam
Mos gjyko ti zemra ime, se kush e di
Ndoshta dhe më keq do bëje ti.

Me këto vargje fillon refreni nga kënga “Më fal” e Elvana Gjatës. Kënga, e dashur tanimë për shumë fansa të Elvanës, brenda pak javëve është shikuar miliona herë në Youtube.

Pjesë e albumit më të ri të Elvanës, balada është shkruar nga vetë artistja, me ndihmën e Pirro Çakos në kompozim.

Se të gjithë mund të gabojmë, dhe gabimet falen, kështu Elvana e ka konceptuar e përthekuar këtë këngë ku ajo e ka shkrirë personalitetin e saj.

Elvana Gjata ka befasuar me albumin e saj të fundit dhe sidomos me këtë baladë të cilën po e sjellim sot edhe njëherë në kujtesë, për të treguar talentin dhe muzikalitetin që e ka kjo këngëtare e re në moshë por shumë e dashur për shqiptarët. / KultPlus.com