Elvana Gjata për Dua Lipën: Faleminderit për gjithçka që ke bërë për shqiptarët kudo në botë

Këngëtarja Elvana Gjata, është shprehur krenare me arritjet e Dua Lipës, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në ”Instagram”, ajo është shprehur shumë e lumtur dhe krenare me arritjet e Lipës, gjithashtu shprehu gëzim edhe për kohën që kanë kaluar së bashku.

“Kalova një kohë shumë të mirë me juve dhe familjen tuaj, Dua Lipa. Një artiste e vërtetë, një shpirt i bukur jashtë e brenda dhe shumë modeste. Jemi shumë krenarë për arritjet e tua dhe gjithçka çfarë ke bërë për festivalin dhe shqiptarë kudo në botë. Shumë dashuri”, thuhet në postimin e saj. /KultPlus.com

Në qiellin e Parkut Gërmia mbrëmë munguan yjet, kishin zbritur në skenën e ‘Sunny Hill’

Era Berisha

Mbrëmë, festivali më i madh në vend, “Sunny Hill” ka futur rrënjët në qytetin e Prishtinës. Më shumë se 25 mijë pjesëmarrës nga vende të ndryshme të botës kanë pushtuar ambientin në Parkun Gërmia. E krejt kjo për të dëgjuar, shikuar e admiruar secilin artist që ka shkelur skenën me një qëllim të vetëm, e ajo është rrëmbimi i zemrave të gjithsecilit në publik, shkruan KultPlus.

Nuk është dashur shumë kohë që mesdita të jetë koha kur publiku të krijojë radhë të gjata për të hyrë brenda. E as për të zënë vendin e tyre aty mu afër skenës, në një pozicion të favorshëm për të qenë sa më afër këngëtarëve të tyre të preferuar. Një rrugë e gjatë dhe e ngushtë është shndërruar mbrëmë në një “oqean” që e kanë parë veç artistët mbi skenë, e kjo si pasojë e një tubimi që fundi nuk i shihej aspak.

Ylli i botës, Dua Lipa, ishte artistja që ka kryesuar natën e parë të festivalit. Me një veshje elegante, sharmi i saj u dallua qysh kur këmba e saj preki skenën. Ndërsa, brohoritjet lakoheshin në vazhdimësi pa ndalë, ajo nisi interpretimin me këngën “Physical”, një performancë që i la pa fjalë të gjithë. E njashtu ishin edhe gjithë interpretimet e tjera që kanë dalë përtej imagjinatës të çdo kujt.

Duke nisur qysh nga skena që këtë vit është në një avancim të shtuar, reflektorët që posaçëm kanë ndërruar formë e ngjyrë sipas agjendës, koreografia e suksesshme e Lipës në përputhje me valltarët e tjerë si dhe prezenca e saj skenike, ka bërë që pritshmëritë e audiencës të tejkalohen krejt lehtazi.

Nga kënga në këngë e nga çasti në çast, performanca e saj magjike ka krijuar një atmosferë që ka ndezur shpirtrat e pranishëm. Kjo dallohej më së miri edhe atëherë kur ndërveprimet e Lipës me publikun mirëkuptoheshin në sekondë.

“Është një ëndërr shumë e madhe për mua për të qenë këtu sonte e për tu munduar që të krijoj një festival kështu me familjen time, me shokët e mi dhe krejt këta njerëz që janë këtu në skenë me mua. Faleminderit shumë që e bëtë këtë natë kaq speciale për mua. Faleminderit edhe gjithë atyre që kanë ardhur në Prishtinën e bukur, për të përjetuar artin, muzikën, kulturën, kreativitetin, energjinë. Kjo do të thotë bota për mua”, ka thënë Lipa pak para se kënga “Be the one” të gjente fillimin.

Në këtë natë nuk kanë munguar as disa nga hitet më të njohura të Lipës, përfshirë këtu edhe disa nga këngët e albumit të saj të fundit “Future Nostalgia”, album ky që mbrëmë ka shfaqur sensualitetin, bukurinë dhe veçantinë e Lipës. Ajo kokë e këmbë ka dhënë shpirtin e saj, ndërsa publiku ia kthyer me të njëjtën mënyrë.

Nata e parë e “Sunny Hill” ka sjellë edhe artistë të tjerë që publiku shqiptar, dhe jo vetëm, i do aq shumë. Ishin: Galoski, Sahati, Art Lokaj&Eros, Jimpong&Friends, Sancet, grupi kosovar “SYTË”, Kida, Yll Limani si dhe Elvana Gjata.

Secili nga këta artistë ka krijuar mbrëmë një atmosferë që jehoi përtej Parku Gërmia. Zërat e tyre diversiv, stili i tyre aq unik si dhe ngrohtësia që përçuan ata në publik është thjesht “jashtë” kësaj bote. Në qoftë se shikoje lart atëherë do të vërehej dukshëm mungesa e prezencës së yjeve, kjo për shkak se “yjet” e vërtetë kishin zbritur mbrëmë mbi skenë.

Ndërkaq, sonte duke filluar nga ora 14:00 në skenë do të ngjitën artistët si: Jimpong&Friends, Edon, Yon Idy, “ZWADA”, La Fazani, Emir Taha, Onat, Cozman, Ghetto Geasy, Azet & Zuna, Dhurata Dora, Mahmood dhe J Balvin është këngëtari që do kryesojë natën e dytë të “Sunny Hill Festival”. / KultPlus.com

Lyrical Son dhe McKresha publikojnë albumin e ri “Muzikë e alltisë” (VIDEO)

Lyrical Son dhe McKresha kanë publikuar të mërkurën në mbrëmjen, albumin e tyre, të titulluar “Muzikë e alltisë”.

Bashkë me albumin e ri, dy reperët e famshëm kosovarë kanë publikuar edhe këngën e parë me videoklip nga albumi, të titulluar “Hotel Mahalla”.

Pjesë e albumit janë edhe shumë këngë të tjera tashmë të publikuara si audio, siç janë: “Stuhi mbi oqean”, në bashkëpunim me Elvana Gjatën, “J.C.V.D” në bashkëpunim me Ledrin, “Gunners”, “Këngë e Shahirav”, “Rrugë e gjatë”, “Nji Lot”, “Inati”, “Recepti”, “Paret Lejla” dhe “Rammstein”.

Këngët janë të gjitha të zhanrit hip-hop/rap dhe priten të shndërrohen në hite.

Lyrical Son dhe McKresha janë dy artistë që vazhdimisht ndër vite kanë sjell projekte të përbashkëta. / KultPlus.com

Nesër publikohet albumi “Muzikë e alltisë” nga Lyrical Son dhe Mc Kresha

Kanë kaluar thuajse 3 vjet prej kur një album i ri nuk është lansuar nga ta. Por, tani dyshja fantastike, Mc Kresha dhe Lyrical Son do të publikojnë albumin “Muzikë e alltisë”.

Data 12 janar duket të jetë datë e rëndësishme për adhuruesit e repit kosovar meqenëse tashmë është paralajmëruar publikimi i albumit të radhës i titulluar “Muzikë e Alltisë”, që është i katërti me radhë i realizuar nga dyshja e famshme.

Derisa janë vetëm disa orë larg lansimit, dyshja ka publikuar në llogaritë e tyre në Instagram pjesë nga këngët që e përbëjnë albumin.

Gjithsej, 11 këngë do të jenë pjesë e projektit më të fundit nga themeluesit e labelit “P.I.N.T”, e disa prej tyre pritet të jenë bashkëpunime me artistë të ndryshëm duke përfshirë këngëtaren Elvana Gjata dhe reperin Ledri Vula.

“Kangë e Shahirav”, “Hotel Mahalla”, “Inati”, “Recepti”, “Nji Lot”, “Paret Lejla”, “Stuhi mbi oqean”, “J.C.V.D”, “Rrugë e gjatë”, “Rammstein” dhe “Gunners”, janë titujt e këngëve pjesë e albumit “Muzikë e Alltisë”. / KultPlus.com

Publikohet bashkëpunimi mes Elvana Gjatës, Innas dhe Sickotoyt (VIDEO)

Tashmë është publikuar kënga e shumëpritur e Elvana Gjatës në bashkëpunim me dy artistët rumunë, Inna dhe Sickotoy, përcjell KultPlus.

Kënga titullohet ”Papa” dhe është publikuar edhe me videoklip ndërkaq është pritur mjaft mirë nga adhuruesit e këngëtarëve.

Ditë më parë, këngëtarja shqiptare, Elvana Gjata ka publikuar edhe dy këngë në bashkëpunim me këngëtarin nga Kosova, Yll Limani. Këngët titullohen “E di & Marre”. / KultPlus.com

Publikohet kënga e re e Elvana Gjatës dhe Yll Limanit (VIDEO)

Këngëtarët e njohur shqiptar, Elvana Gjata dhe Yll Limani sapo kanë lansuar projektin më të ri muzikor të titulluar ‘E di x Marre’, shkruan KultPlus.

Ky projekt ngërthen në vete dy këngë të cilat gërshetohen në një dhe vijnë në forma e klipe krejtësisht ndryshe nga njëra tjetra. Dy këngët e titulluara quhen ‘E di’ dhe ‘Marre’. Kënga deri më tani ka arrirë mbi 50,000 mijë klikime.

Më poshtë gjeni informacionet mbi dy këngët e krijuara:

” E di”

Produced by Fatjon Miftari

Music: Fatjon Miftari, Yll Limani, Elvana Gjata

Lyrics: Yll Limani, Elvana Gjata

Mix & Master by Lex Barkey

Concept & Directed by: Dina Morina & Mjellma Istrefi

Cinematographer:Petrit Ukehajdaraj

Editor:Liridon Metushi

Colour Grading: Agon Nushi

“Marre”

Produced by Fatjon Miftari & Andy Gramm

Music: Yll Limani, Elvana Gjata

Lyrics: Yll Limani, Elvana Gjata

Mix & Master by Lex Barkey

Concept & Directed by: Dina Morina & Mjellma Istrefi

Cinematographer:Petrit Ukehajdaraj

Editor:Liridon Metushi

Colour Grading: Agon Nushi

Ndërsa, poshtë gjeni linkun e videoklipit: / KultPlus.com

Sot Elvana Gjata dhe Yll Limani publikojnë bashkëpunimin e parë të tyre

Sot këngëtarja nga Shqipëria, Elvana Gjata dhe ai nga Kosova, Yll Limani, do të publikojnë bashkëpunimin e tyre të parë.

Lajmin e ka bërë të ditur Elvana përmes rrjeteve sociale.

Ky do të jetë bashkëpunimi i dytë me radhë i Elvanës për këtë verë, pas bashkëpunimit të paralajmëruar mes saj, këngëtares së famshme rumune Inna dhe producentit të famshëm rumun Sickotoy. / KultPlus.com

Elvana Gjata bashkëpunim me Innan dhe Sickotoyn

Elvana Gjata ka paralajmëruar se së shpejti do të publikohet një projekt i ri, pjesë e së cilës është edhe ajo.

Bëhet fjalë për një bashkëpunim mes saj dhe këngëtares së famshme Inna e producentit Sickotoy.

Kënga do të quhet “Papa” dhe pritet të shndërrohet në një hit të verës.

Ndërkohë, këngëtarja Inna javë më parë kishte lavdëruar këngën e Elvanës “Loti”, duke e shpërndarë atë në rrjetet sociale dhe duke e quajtur atë “Flori”.

Inna është këngëtare rumune e njohur për hitet e saj si “Amazing”, “Ruleta” dhe “In Your Eyes”. / Koha.net / KultPlus.com

Vjosa Osmani takon Elvana Gjatën, bisedojnë për artin dhe muzikën

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë ditës së sotme është takuar me këngëtaren e njohur shqiptare, Elvana Gjata, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në Facebook, ku ka falënderuar Osmanin për mikpritjen dhe bisedën që kanë bërë për artin dhe muzikën.

“Falemderit që më keni pritur Presidente Vjosa Osmani. E lumtur për pritjen dhe bisedën e ëmbël për muzikën e artin, të ardhmen dhe shpresën për ditë më të bukura për të gjithë shqiptarët. #womenempowerement #çelu”, ka shkruar ajo në Facebook.

Elvana Gjata i ka dhuruar Osmanit edhe albumin e saj të fundit ‘Çelu’./ KultPlus.com

‘Kur jemi dashtë ne, nuk e ka ditë asnjeri’ (VIDEO)

Pas pothuajse tre viteve, Elvana Gjata dy muaj më parë u rikthye me një mini-album që përfshin gjithsej gjashtë këngë, shkruan KultPlus.

Elvana Gjata edhe për këto këngë ka bashkëpunuar me tekstshkruesin dhe këngëtarin e njohur Pirro Çakon dhe tash vetëm pak minuta pas publikimit të këngëve, komentet dhe pëlqimet e adhuruesëve të këngëtares nuk kanë të ndalur.

Kënga ”Kur jemi dashtë”, vazhdon të mbetet ndër më të pëlqyerat e këtij albumi, të cilën KultPlus e sjell më poshtë.

”Kur jemi dashtë” flet për një dashuri të humbur e të paharruar. Zëri i veçantë i Gjatës, bën që kjo këngë të prekë thellë në zemrën e secilit.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e kësaj kënge.

Ku je tani
Veç një zot e di
Fjalët e tua n’gjoksin tim
A therin më s’e di

Krejt po shkon mirë
Veç ti po m’mungon
E nuk paska më vështire
Kur s’ke atë qe e do

Kur jemi dashtë ne
Kur jemi dashtë ne
Nuk e ka ditë asnjeri
Kur kemi kjajtë ne
Kur kemi kjajtë si fëmijë
A e di, a e di?
1000 jetë t’i kisha tani
I kisha dhanë dhe një herë se je ti

Çmendu për mu
Hekmi lotë e zi
Se më mbete pikë në zemër
Pikë më mbete ti

Kur jemi dashtë ne
Kur jemi dashtë ne
Nuk e ka ditë asnjeri
Kur kemi kjajtë ne
Kur kemi kjajtë si fëmijë
A e di, a e di?
1000 jetë t’i kisha tani
I kisha dhanë dhe një herë se je ti.
/ KultPlus.com

Elvana Gjata publikon këngën “Vendi im”, bashkëpunim me motrën e saj Migena Gjata (VIDEO)

Këngëtarja Elvana Gjata ka sjell këngën e re të titulluar “Vendi im” në bashkëpunim me motrës e saj, sopranon Migena Gjata, shkruan KultPlus.

Kënga vjen e shoqëruar me një vide ku dy motrat shfaqen me një performancë të ndjeshme të shoqëruara nga një orkestër profesionistësh.

“Për ju qe jeni larg vendit dhe njerëzve tuaj te zemrës. Ndoshta rrugët e jetës na ndajnë, por kurrë mos harro nga vjen. Ne vendin tim, fle ky shpirti im”, ka shkruar Elvana në Instagram.  / KultPlus.com

Elvana Gjata publikon albumin, i këndon dashurisë, dhimbjes e mallit (VIDEO)

Pas pothuajse tre viteve, Elvana Gjata u rikthye me një mini-album, me gjithsej gjashtë këngë, shkruan KultPlus.

Elvana Gjata edhe për këto këngë ka bashkëpunuar me tekstshkruesin dhe këngëtarin e njohur Pirro Çakon dhe tash vetëm pak minuta pas publikimit të këngëve, komentet dhe pëlqimet e adhuruesëve të këngëtares nuk kanë të ndalur.

“A po vjen”, “Drandofilat”, “Jeta ime”, “Vendi im”, “Kur jemi dasht”, “Kunadhe” e “Mos u ngut”, janë këngët e përfshira në këtë album. / KultPlus.com

Elvana Gjata rikthehet me album të ri: ‘Çelu’ është dritë dhe shpresë për të jetuar

Pas një pauze të gjatë, Elvana Gjata sot publikon albumin e saj më të ri.

”Çelu” është emri i albumit të cilin Elvana Gjata e paralajmëroi sot nëpër rrjete sociale, duke e konsideruar një projekt që jep dritë e shpresë për të jetuar.

E di që të gjithë kemi kaluar kohë të vështira me veten, familjen dhe të afërmit tanë”, ka shkruar Gjata në statusin e saj.

Në vitin 2018 Gjata debutoi me albumin e saj akustik, i cili akoma vazhdon të dëgjohet nga adhuruesit e saj. ”Më fal”, ”Gjërat kanë ndryshuar”, ”Xheloz”, ”Veç një pikë” etj, ishin vetëm disa nga këngët e këtij albumi të cilat me tekst të Pirro Çakos e me vokalin e saj të fuqishëm do të mbesin gjatë në kujtesën e adhuruesëve të këngëtares.

Ndër të tjera, këngëtarja ka bërë të ditur se albumi do të publikohet sonte në orën 19:00. / KultPlus.com

Elvana Gjata publikon këngën ‘Thirr’ (VIDEO)

Këngëtarja e njohur shqiptare, Elvana Gjata ka publikuar sot këngën e saj më të re të titulluar ‘Thirr’, shkruan KultPlus.

Sot këngëtarja feston 34 vjetorin. Në këtë ditë të veçantë, Elvana zgjodhi të sjellë këngën e radhës. Ajo i këndon një dashurie të kaluar, nga e cila hoqi dorë pasi kuptoi se nuk ishte për të.

Më poshtë gjeni videon e këngës.

“Ti kam fal ty me tana, me tana o me tana” (VIDEO)

Elvana Gjata është njëra nga këngëtaret më të njohura në skenën artsitike mbarëshqiptare, shkruan KultPlus.com

Elvana Gjata, mes shumë këngësh të lansuara, kishte realizuar edhe këngën “Më tana”, e cila doli të jetë shumë e pëlqyer për publikun, meqë morri miliona klikime në një periudhë të shkurtër.

KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge, me të cilën Elvana ishte në garë për ta përfaësuar Shqipërinë në Eurovizion.

“Ti kam fal ty me tana
Me tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma nal?

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me tana, o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal? (Hey)

[Post-Chorus]
Hey hey

[Verse 1]
Shpirt ti më je se shpirtin ma jep
Nëse ti nuk je të gëzoj a kam arsye
Vetëm ti je, vetëm prej tej
Sytë më shkëlqejnë si miliona yje

[Pre-Chorus]
Kohën ndale ndale
Të shkoj ngadale ndale
O më ngadale ndale
Na na na na na

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal? (Hey)

[Post-Chorus]
Hey hey

[Verse 2]
Shpirt ti më je se shpirtin ma jep
Se ka ditë e netë që buza ime thahet
Harroj botën, më mbyt vetmia
Nuk ta bën askush ç’ka të bën dashuria

[Pre-Chorus]
Kohën ndale ndale
Të shkoj ngadale ndale
O më ngadale ndale
Na na na na na

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me t’tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal?

[Post-Chorus]
Hey hey
Hey hey

[Outro]
Hey

Po thërret toka jonë, lisat edhe malet, se ne jemi një komb, Shqipëri e madhe (VIDEO)

Postimi i fundit i Dua Lipës në rrjetet sociale ka bërë bujë mediatike, sidomos në Ballkan, ku ka postuar fotografinë e hartës që ishte lëshuar nëpërmjet një droni, në ndeshjen mes Shqipërisë dhe Serbisë, ndeshje që është mbajtur në Beograd, në vitin 2014, shkruan KultPlus.

Po sjellim këngën e Elvana Gjatës, e cila poashtu në videoklipin e këngës ka sekuenca nga kjo ndeshje, këngë që ishte sjellë në bashkëpunim me Flori Mumajesin.

[Teksti i “Kuq e zi” ft. Flori Mumajesi]


Shakohoxha, cfare po ndodh realisht, na thuaj dicka?
Ti je aty prane, e ke pare me mire se cfare ka ndodhur
Cfare ishte? Ai, ai flamur! Ajo banderol!
Nuk e di cfare mund ta quajme
Valvitej tek ai, mini-helikopter le t’themi
Ai ishte flamuri me i bukur ne bote, Alban


Jemi ne, jemi ne
Vijmë nga trojet tona
Nuk na ndan dot askush
Fluturon shqiponja
Po therrët toka jonë
Lisat edhe malet
Se ne jemi një komb
Shqipëri e madhe


Unë jam kuq e zi, kuq e zi
Jam unë dhë ti, kuq e zi
Me gjithë zemër të kemi sot
O flamuri më i bukur në botë
Me gjithë zemër te këmi sot
O flamuri më i bukur në botë


Kuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hejJemi një force, jemi një gjak
Asnjëher nuk ike
Jemi ne, jemi ne
Shqipëri etnikë
Po therrët toka jonë
Lisat edhe malet
Se ne jemi një komb
Shqipëri e madhe


Unë jam kuq e zi, kuq e zi
Jam unë dhë ti, kuq e zi
Me gjithë zemër te këmi sot
O flamuri me i bukur në botë
Me gjithë zemër te këmi sot
O flamuri me i bukur në botëKuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hej
Kuq e zi, oh hej, oh hej


Unë jam kuq e zi, kuq e zi
Jam unë dhë ti, kuq e zi
Me gjithë zemër te këmi sot
O flamuri me i bukur në botë
Me gjithë zemër te këmi sot
O flamuri me i bukur në botë
./KultPlus.com

DJ i njohur gjerman sjell versionin remix të hitit të Elvana Gjatës

Cover të ndryshëm janë realizuar nga hitet e Elvana Gjatës, mirëpo së fundi një version i publikuar nga një DJ gjerman dhe një këngëtar shqiptar, ka marrë vëmendjen e publikut, shkruan KultPlus.

Bëhet fjalë për artistin shqiptar Benny Bee dhe DJ Prod Lenox, të cilët kanë sjellur versionin remix të këngës ‘Gjërat kanë ndryshuar’, të interpretuar më parë nga Elvana Gjata.
Kujtojmë që Benny Bee ka paralajmeruar para disa ditësh projektin me të ri në bashkëpunim me producentin e njohur gjerman, Marco.

Lajmin e ka bërë të ditur Benny Bee përmes një postimi në llogarinë e tij personale në Instagram. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/p/B-FX_aEoB8i/?utm_source=ig_web_copy_link

“Ti kam fal ty me tana, me tana o me tana” (VIDEO)

Elvana Gjata është njëra nga këngëtaret më të njohura në skenën artsitike mbarëshqiptare, shkruan KultPlus.com

Elvana Gjata, mes shumë këngësh të lansuara, kishte realizuar edhe këngën “Më tana”, e cila doli të jetë shumë e pëlqyer për publikun, meqë morri miliona klikime në një periudhë të shkurtër.

KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge, me të cilën Elvana ishte në garë për ta përfaësuar Shqipërinë në Eurovizion.

“Ti kam fal ty me tana
Me tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma nal?

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me tana, o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal? (Hey)

[Post-Chorus]
Hey hey

[Verse 1]
Shpirt ti më je se shpirtin ma jep
Nëse ti nuk je të gëzoj a kam arsye
Vetëm ti je, vetëm prej tej
Sytë më shkëlqejnë si miliona yje

[Pre-Chorus]
Kohën ndale ndale
Të shkoj ngadale ndale
O më ngadale ndale
Na na na na na

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal? (Hey)

[Post-Chorus]
Hey hey

[Verse 2]
Shpirt ti më je se shpirtin ma jep
Se ka ditë e netë që buza ime thahet
Harroj botën, më mbyt vetmia
Nuk ta bën askush ç’ka të bën dashuria

[Pre-Chorus]
Kohën ndale ndale
Të shkoj ngadale ndale
O më ngadale ndale
Na na na na na

[Chorus]
A ma thua edhe sa
Duhet të pres ty me të pa
Ta di, dua ta di dhe sa
Ti kam fal ty me tana
Me t’tana o me tana
Dashni me fal
O kush ka me ma ndal?

[Post-Chorus]
Hey hey
Hey hey

[Outro]
Hey

“Sot dua të të them më fal, asgjë më shumë njeri unë jam” (VIDEO)

Elvana Gjata është njëra nga këngëtaret më të njohura në skenën artsitike mbarëshqiptare, shkruan KultPlus.com

Para rreth një viti, Elvana Gjata, mes shumë këngësh të lansuara, kishte realizuar edhe këngën “Më fal”, e cila doli të jetë shumë e pëlqyer për publikun.

“Më fal” është balada e saj e cila është interpretuar me emocione dhe me një spot të thjeshtë dhe artistik.

KultPlus, këtu ju sjell tekstin dhe videon e kësaj kënge:

S’ma fal ti…
unë e di më shumë ku të kam vrarë
nuk desha… besomë nuk desha.
S’ma fal ti…
unë s’u bëra kurrë si ti ke dasht’
si ti ke dasht’,
si ti ke dasht’
si ti ke dasht’
Si një mallkim, një mallkim

Sot dua të të them më fal
asgjë më shumë, njeri unë jam
Mos gjyko ti zemra ime, se kush e di
Ndoshta dhe më keq do bëje ti.

Harrohet, oh sa shpejt harrohet cdo e mirë
jo e keqja, jo e keqja
Mësohet, kam mësuar shumë nga cdo gabim
nuk guxoj te mendoj dhe njëherë
të lëndoj unë ty

Sot dua të të them më fal
asgjë më shumë, njeri unë jam
Mos gjyko ti zemra ime, se kush e di
Ndoshta dhe më keq do bëje ti
Ndoshta dhe më keq do bëje ti.

Mos gjyko ti zemra ime, se kush e di
Ndoshta dhe më keq do bëje ti
Ndoshta dhe më keq do bëje ti.


“Më fal”

Në muajin shkurt të vitit 2018, këngëtarja Elvana Gjata lansoi  një album të tërë në YouTube, ku me secilën këngë ajo goditi fort, shkruan KultPlus.

Këngët u shndërruan në hit menjëherë dhe vazhdojnë të dëgjohen edhe sot.

Në bashkëpunim me Pirro Çakon dhe Darko Dimitrov, Elvana përmes këtij albumi dëshmoi edhe njëherë se është një artiste e kompletuar. Ky album ka emocionuar të gjithë me këngë të dhimbshme e të thella, me tekste kuptimplota që publikut do i mbesin për shumë gjatë në mendje.

Në ndër këngët e preferuara të këtij albumi është “Më fal”. Një tekst i këndshëm, i qartë, i dhimbshëm, i përjetuar. Elvana Gjata me shumë pak instrumente pas saj, dëgjohet tek e vuan këngën dhe përvojën. Këtë këngë e ka shkruar ajo vetë, ndërsa duket se mbetet kënga më e mirë në albumin e saj. / KultPlus.com

Flitet se Elvana Gjata do të përfaqësojë një shtet tjetër në Eurovizion

Elvana Gjata nuk mundi të rrëmbejë çmimin e parë në Festivalin e Këngës, duke ju hequr kështu mundësia për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion.

Por duket se në rrjete sociale (Twitter) po ‘zien’ një thashethem sipas të cilit Elvana do të shkojë këtë vit në Eurovizion por do të përfaqësojë një tjetër shtet. .

Sipas “Anabel.al”, duket se papritur, dikush nga fanatikët e Eurovizion-it, ka ngritur tezën se Elvana Gjata do të përfaqësojë San Marino-n në maj, në Rotterdam.

Duke qenë një shtet shumë i vogël San Marino shpesh merr artistë nga shtete të tjera për të përfaqësuar vendin në Eurovizion, dhe këtë vit në Twitter po lakohet shumë emri i Elvana Gjatës.

Nuk e dimë se sa ka të vërtetë në këtë lajm të hamendësuar, por gjithsesi mbetet për t’u parë në ditët në vijim nëse “Me Tana” do të shkelë skenën e Eurosongut. / KultPlus.com

“Me tana” e Elvana Gjatës thyen rekord, mbi 1 milion shikime në YouTube për pak ditë

Këngët pjesëmarrëse në Festivalin e Këngës në RTSH janë publikuar para disa ditësh dhe menjëherë pas publikimit publiku ka vërshuar që t’i dëgjoj ato. Por, kënga e Elvana Gjatës ka thyer rekord të klikimeve, shkruan KultPlus.

“Me tana”, ka marr mbi 1 milion shikime në YouTube për pak ditë, diçka që deri tani nuk ka ndodhur me asnjë këngë pjesëmarrëse në këtë festival para pjesëmarrjes në Eurovision.

Tekstin dhe muzikën e kësaj kënge Elvana i ka krijuar vetë.

Fituesi i këtij festivali shkon automatikisht në Eurovizion.

Në këtë festival po marrin pjesë edhe artistë të shquar si: Tiri Gjoci, Arilena Ara, Eli Fara, Era Rusi, Bojken Lako e të tjerë. / KultPlus.com

Publikohet kënga e Elvana Gjatës, pretenduese për në Eurovision (VIDEO)

Titujt e këngëve që do të marrin pjesë pas dy javësh në Festivalin e Këngës në RTSH janë publikuar para disa ditësh, por jo edhe këngët, shkruan KultPlus.

Sot ka nisur publikimi i këngëve pjesëmarrëse dhe kënga e parë që është publikuar, është ajo e Elvana Gjatës.

Elvana Gjata e cila është edhe krijuese e këngës, do të paraqitet në festival me këngën “Me tana”.

Fituesi i këtij festivali shkon automatikisht në Eurovizion.

Pritet që gjatë ditës të dëgjojmë këngët finaliste dhe të presim netët finale për të kuptuar se kush do të fitojë në festival dhe kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion. Me emrat e këngëtarëve si Elvana Gjata, Tiri Gjoci, Arilena Ara, Eli Fara, Era Rusi, Bojken Lako e artistë tjerë, mundësitë janë të mëdha. / KultPlus.com

2018-ta vit me plot balada nga Elvana Gjata

Këngëtarja shqiptare, Elvana Gjata, pavarësisht sukseseve ndër vite,  në vitin 2018 e kemi parë shumë aktive në veçanti me albumin e saj të publikuar atë vit.

Elvana Gjata,  e ka dominuar skenën mediale për një kohë të gjatë atë vit meqë disa nga këngët e saj të publikuara arritën të marrin një dëgjueshmëri shumë të madhe.

“Gjerat kanë ndryshuar” është njëra nga këngët më të preferuara të lansuara nga këngëtarja në fjalë.

Me një shfaqje të jashtëzakonshme, kënga “Xheloz” është një këngë tjetër mjaftë e pëlqyer e cila ka marrë me mijëra klikime.

“Më fal” është një nga baladat më të dëgjuara që është realizuar ndër vite. Elvana Gjata e kishte lansuar edhe këtë hit në vitin 2018, duke lënë shenjë ta pashlyeshme në botën artistike në hapësirën shqiptare.

Pas një pauze Elvana Gjata është rikthyer sërish në skenën muzikore duke vazhduar me punën e saj artistike. Përndryshe, Elvana Gjata ka një aktivitet të ngjeshur edhe në Kosovë duke marrë pjesë në koncerte dhe aktivitete të ndryshme. /KultPlus.com