Veshja e Jill Biden, një kundërpërgjigje ndaj xhaketës famëkeqe të Melania Trump

Të enjten, presidenti Joe Biden pati takimin e tij të parë personal me kryeministrin britanik Boris Johnson. Por ajo që ra më shumë në sy dhe u diskutua në internet ishte veshja e Zonjës së Parë, Jill Biden. Në pjesën mbrapa të xhaketës së saj të zezë shkruhej me gurë “LOVE” (dashuri).

Ky shkrim u ka kujtuar njerëzve menjëherë xhaketën famëkeqe, me një mesazh totalisht të ndryshëm nga ky, që ish-Zonja e Parë Melania Trump veshi në vitin 2018 kur vizitoi në Teksas një qendër me fëmijë emigrantë.

Në pjesën e pasme të xhaketës së saj shkruhej: “Me të vërtetë nuk më intereson, po ju?”

Për çudi, xhaketa e Biden po interpretohet gjerësisht si një kundërpërgjigje për ish-Zonjën e Parë.

Sigurisht, Jill nuk foli drejtpërdrejt për ngjashmërinë me veshjen e Trump kur u pyet nga gazetarët, por tha:

“Oh, dashuri? Unë mendoj se ne po sjellim dashuri nga Amerika. Kjo është një konferencë globale dhe ne po përpiqemi të sjellim unitet në të gjithë globin. Dhe mendoj se është e nevojshme tani, që njerëzit të kenë një ndjenjë uniteti nga të gjitha vendet dhe një ndjenjë shprese pas këtij viti pandemi.”

Nuk e dimë sa ju bindi juve ky shpjegim, por shumë njerëz online nuk ndalojnë dot së bëri krahasimet me xhaketën e Melania-s, e cila u përfol gjatë (për keq) asokohe./ KultPlus.com

Melania Trump: Zonja e Parë nderi më i madh i jetës sime

Melania Trump deklaroi se roli i saj si Zonjë e Parë e SHBA ishte nderi më i madh i jetës së saj.

“Katër vitet e kaluara kanë qenë të paharrueshme”, tha 50-vjeçarja përmes një mesazhi video.

Melanie bëri thirrje për kujdes dhe “mendje të shëndoshë për të mbrojtur të prekshmit” ndërsa bota vazhdon të merret me pandeminë e koronavirusit.

Ajo gjithashtu bëri thirrje për mbështetje për iniciativën “Bëhu më i miri” që ajo e nisi gjatë kohës së saj në Shtëpinë e Bardhë “për të siguruar që ne amerikanët të bëjmë gjithçka që mundemi për t’u kujdesur për brezin e ardhshëm”.

“Jini të pasionuar në gjithçka që bëni, por gjithmonë mbani mend se dhuna nuk është kurrë përgjigjja dhe nuk do të justifikohet kurrë”, theksoi ajo duke iu referuar sulmit në Capitol Hill. /atsh/ KultPlus.com

Melania Trump me libër kujtimesh nga Shtëpia e Bardhë

Melania Trump po përgatitet të shkruajë një libër kujtimesh menjëherë pas largimit nga Shtëpia e Bardhë.

Moskokëçarja, që ka shkaktuar sarkazëm në rrjetet sociale dhe krahasime të pafavorshme me “Becoming”, kujtimet e Michelle Obama, është një ekskluzivitet i Page Six, kolona e thashethemeve në “New York Post”.

“Melania po zhvillon takime për të shkruar një libër me kujtime”, theksojnë burime anonime për gazetën e Rupert Murdoch.

“Dhe paratë e mbledhura do të jenë për ju. Një mundësi për të fituar diçka nga vetja”, shtojnë burimet.

“Donald Trump dyshohet se ka inkurajuar bashkëshorten e tij në projektin që, sipas burimeve, mund të çojë në një bestseller pasi tregu për librat Trump po lulëzon, pavarësisht nëse ndarjet janë pro ose kundër presidentit.

“Vetë Trump mund të rrëmbejë një kontratë disa milionë dollarëshe për një kujtim për katër vitet në Shtëpinë e Bardhë sapo mandati i tij të përfundojë”, sipas “New York Post”. /dp/ KultPlus.com

Donald Trump dhe gruaja e tij rezultojnë pozitivë me COVID-19

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump dhe gruaja e tij, Melania Trump, kanë rezultuar pozitivë me virusin COVID-19.

Kjo u bë e ditur nga vetë Trumpi përmes një “cicërime” në Twitter. Ai nuk ka folur për gjendjen e tij shëndetësore.

“Sonte, unë dhe Zonja e Parë kemi dalë pozitivë me COVID-19 [v.j. sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Do të nisim karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do t’ia dalim bashkë”, shkroi Trump në Twitter, në orët e para të së premtes, sipas kohës lokale.

Disa orë më parë, Trump tha se do të nisë procesin e karantinës, pasi një ndihmëse e afërt e tij rezultoi pozitive në testin për koronavirus.

Hope Hicks, këshilltare e presidentit, u diagnostikua më 1 tetor, pas disa udhëtimeve me presidentin këtë javë.

Trump njoftoi në një tjetër postim në Twitter se ai dhe Zonja e Parë janë duke pritur rezultatet e tyre të testit dhe se do të hyjnë në karantinë.

“Hope Hicks, e cila ka punuar shumë, pa bërë asnjë pushim të vogël, sapo ka dalë pozitive me COVID-19. E tmerrshme! Zonja e Parë dhe unë jemi duke pritur rezultatet e testit tonë. Ndërkohë, ne do të nisim procesin e karantinës”, shkroi Trump.

Hicks udhëtoi me presidentin në avionin Air Force One për debatin e parë presidencial, në Kllivllend, më 29 shtator, dhe me helikopterin e presidentit Marine One, për një tubim në Minesota, më 30 shtator.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Judd Deere, tha përmes një deklarate se presidenti “e merr shumë seriozisht shëndetin dhe sigurinë e vetes dhe të të gjithëve që punojnë në mbështetje të tij dhe të popullit amerikan”.

“Operacionet e Shtëpisë së Bardhë bashkëpunojnë me Mjekun e Presidentit dhe Zyrën Ushtarake të Shtëpisë së Bardhë, për të siguruar se të gjitha planet dhe procedurat përfshijnë udhëzimet aktuale të CDC-së [v.j. Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve] dhe praktikat më të mira për kufizimin e ekspozimit ndaj COVID-19, në masën më të madhe të mundshme, si në kompleks, ashtu edhe kur presidenti udhëton”, tha Deere.

Hicks, më herët, ka shërbyer si drejtore e komunikimeve e Shtëpisë së Bardhë, ndërsa është ribashkuar me administratën këtë vit, përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Hope Hicks
Hope Hicks

Në muajt e fundit, disa punonjës të Shtëpisë së Bardhë kanë dalë pozitivë me koronavirus, përfshirë Katie Millerin, sekretaren e shtypit të nënpresidentit Mike Pence, dhe këshilltarin e sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien.

Shtëpia e Bardhë teston çdo ditë ndihmësit dhe këdo tjetër që bie në kontakt me presidentin.

Nga postimi i Trumpit në Twitter, është e paqartë se çfarë do të përfshijë karantina dhe nëse ai planifikon ta ndalojë fushatën për zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit.

Trump është 74 vjeç dhe kjo e vë atë në rrezik më të lartë nga komplikimet serioze që mund të sjellë koronavirusi.

Koronavirusi ka prekur mbi 7.2 milionë amerikanë. Prej tyre, mbi 200,000 kanë vdekur dhe mbi 2.8 milionë janë shëruar./GazetaExpress/ KultPlus.com

Digjet statuja e Melania Trump në Slloveni

Një skulpturë prej druri e Zonjës së Parë të SHBA-së, Melania Trump është hequr, pasi iu vu flaka gjatë festimeve të fundjavës së 4 korrikut, Ditën së Pavarësisë së Amerikës.

Brad Downey, një artist amerikan me qendër në Berlin, tha se skulptura ishte në gjendje të mirë, por tani u shkrumbua dhe u shpërfytyrua. Statuja e Melanias u hoq menjëherë nga policia më 5 korrik, sapo kjo e fundit mori njoftimin për shkatërrimin e saj, transmeton KultPlus.

“Unë dua të di pse e bënë këtë”, tha Downey, i cili kishte shpresuar se statuja do të nxiste një dialog për situatën politike në Shtetet e Bashkuara, duke theksuar statusin e Melania Trump si një emigrante e martuar me një president të përbetuar për të zvogëluar emigracionin.

Javët e fundit, presidenti Donald Trump është zotuar të marrë masa të ashpra për këto që shkatërron dhe vandalizon monumentet historike të SHBA, ndërkohë që vendi është përfshirë nga debati dhe protesta mbi racizmin. / KultPlus.com

Statuja e Melania Trumpit në Slloveni, me kritika të përziera

Një statujë ironike e Zonjës së Parë amerikane, Melania Trump, është shfaqur në vendlindjen e saj në Slloveni.

Artisti amerikan, Brad Downey, angazhoi një mjeshtër lokal artizanal, Ales Zupevc, për të gdhendur figurën e zonjës Trump nga një dru në qytetin Sevnica.

Rezultati ishte një “zonjë Trump” e drunjtë e veshur me një pallto të kaltër me dorën e ngritur në ajër, sikur të ishte në disko, shkruan BBC.

Disa banorë e kanë përshkruar atë si “turp”, si “shtrumfe”, duke thënë se ajo “nuk ngjan fare me Melanian”, transmeton Koha.net.

Sevnica është bërë magnet turistik që kur Donald Trumpi u bë president i Amerikës më 2016, dhe zonja Trump – ish-banore e këtij vendi – u bë Zonja e Parë.

Derisa vizitorët kërkojnë të dhëna për vitet e hershme të zonjës Trump, banorët kanë vënë në shitje produkte të ndryshme të “brenduara” me Melanien, përfshirë sandale, ëmbëlsira, si dhe “burgerët Trump”.

Ndërsa për disa skulptura e re është e tepërt, për Katarinan, 66 vjeçe, kjo është “një ide e mirë” për të pasur vepra arti në qytet. “Melania është heroinë sllovene, ajo është ngritur në majë në SHBA”, tha ajo për AFP-në.