Anulohet ngjarja më e rëndësishme në botën e modës “Met Gala”

Redaktorët e revistës “Vogue” e cila është përgjegjëse për organizimin e gala mbrëmjes së përvitshme “Met Gala”, kanë bërë të ditur të hënën se edicioni i sivjetmë i kësaj ngjarjeje nuk do të mbahet për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Edhe Muzeu Metropolitan i Artit në New York, ku tradicionalisht mbahet “Met Gala”, është mbyllur javën e kaluar, transmeton Koha.

Edhe pse kjo është një prej ngjarjeve më të shumëpritura nga publiku mbarë botërorë, e veçanërisht adhuruesit e modës, “Met Gala” është shtyrë deri në datë të pacaktuar ose ka mundësi që sivjet të mos mbahet fare, në rast se vazhdon rreziku i përhapjes së koronavorusit.

Sipas një emaili dërguar stafit të “Met Gala”, thuhej se muzeu do t’i ndjekë këshillat e qendrave për kontrollin e sëmundjeve, të cilët rekomandojnë që ngjarjet me më shumë se 50 persona të anulohen të paktën në këta dy muajt e ardhshëm.

Yje të shumtë të showbizit pritej të parakalonin mbi qilimin e kuq të shtruar për këtë ngjarje, e cila sivjet organizohej me temën “Çështje kohe: Moda dhe kohëzgjatja e saj”. / KultPlus.com

Met Gala që njihet si Oscar i botës së modës, prezanton për herë të parë edhe brendin MANGO!

Për herë të parë në histori, Met Gala – që njihet si Oscar i botës së modës, ka mirëpritur brendin spanjoll MANGO.

Mango ishte e pranishme në ngjarjen më të rëndësishme në botë, në industrinë e modës, me krijimin e një veshjeje të veçantë për Sofía Sanchez de Betak, që është emëruar ambasadorja e brendit.

Në Muzeun legjendar Metropolitan të Artit në New York u organizua kjo ngjarje nga Anna Wintour, Lady Gaga dhe Harry Styles si dhe bashkë-pjesëmarrësja Selena Williams, gjithashtu i përfshirë në organizimin e kësaj ngjarje ishte edhe drejtori kreativ i Gucci-t Alessandro Michele.

Ajo që e veçoi mbrëmjen ishte paraqitja e nocionit të MANGO-s si një fryt i gjallërisë me tone goditëse, pëlhura të ndërlikuara, detaje dhe një ndjeshmëri e veçantë e bazuar në botën teatrale.

Për të dhënë formë dhe artikuluar identitetin e këtij dizajni ekskluziv, Sofía Sanchez de Betak, ka punuar së bashku me stilistin Mimi Cuttrell dhe ekipin e dizajnit Mango për zhvillimin e tij.

“Ky është një moment shumë i rëndësishëm për Mango. Me këto lloje projektesh ne duam të frymëzojmë klientët tanë dhe t’i tregojmë atyre një anë tjetër të brendit, duke prezantuar përvoja të tjera dhe duke i bërë ato pjesë të pikave historike për MANGO – n”, ka thënë Jan Rivera, Drejtori i Imazhit të Mango -s.

1147421792

Përveç edicionit të kufizuar të modelit të veshur nga Sofía Sánchez de Betak në qilimin e kuq, janë prezantuar edhe koleksione të tjera, të frymëzuar nga tema Met Gala.

Sofía Sanchez ka bashkëpunuar me Mango për më shumë se dy vjet.

E lindur në Argjentinë, ajo është sipërmarrëse, drejtore arti, konsulente e modës dhe disenjatore.

Pasioni i saj për të udhëtuar, bukuria e saj magnetike dhe stili i saj, e kanë bërë atë ikonë të modës. / KultPlus.com

1147421933
1147421794

Dukja e Rita Orës ndër vite në Met Gala (FOTO)

Ylli botëror me prejardhje nga Kosova, Rita Ora sonte do të marr pjesë në mbrëmjen e njohur “Met Gala” që do të mbahet në New York, shkruan KultPlus.

Rita Ora është paraqitur edhe viteve të tjera në këtë mbrëmje. Dukja e saj ndër vite është përcjellë më një stil të veçantë në veshje e grim. Para se të shohim dukjen e yllit sonte, KultPlus ju sjellë pesë fotografi që tregojnë për dukjen e saj ndër vite.


Me anë të një postimi, Rita Ora ka falënderuar revistën “Vogue”, për pesë vite të mrekullueshme në Met Gala.
“Po ashtu falënderoj të gjithë kreatoret e talentuar që janë përkujdesur për veshjen time dhe i kanë jetësuar qëllimet tona”, ka shkruar dje Rita Ora./ KultPlus.com