“Rojat e Taxhit” sonte në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës

“Rojat e Taxhit”, me tekst të Rajiv Joseph e me regji të Altin Bashës e cila u dha premierë më 15 dhjetor në Teatrin Eksperimental në Tiranë, sonte shfaqet në kryeqytetin kosovar, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje të jetësohet nën lojën e aktorëve Gazmend Gjoka dhe Lulzim Zeqja e me koreografi nga Gjergj Prevazi, është shfaqje mysafire në Teatrin Kombëtar të Kosovës, dhe vjen sonte më 28 janar me fillim nga ora 20:00 në Prishtinë.

“Rojat e Taxhit”, shfaqet edhe nesër më 29 janar në TKK, në po të njëjtin orar.

Ndërkohë Altin Basha, është regjisori i shfaqjes tejet të suksesshme “I ligu për mend”, shfaqje kjo që përgjatë 1 viti në Prishtinë, mbushi sallën e madhe të Teatrit Kombëtar të Kosovës./ KultPlus.com

“Rojat e Taxhit” vijnë në Kosovë

“Rojat e Taxhit”, me tekst të Rajiv Joseph e me regji të Altin Bashës e cila u dha premierë më 15 dhjetor në Teatrin Eksperimental në Tiranë, vjen edhe në Kosovë, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje të jetësohet nën lojën e aktorëve Gazmend Gjoka dhe Lulzim Zeqja e me koreografi nga Gjergj Prevazi, fillimisht shkon në Gjakovë, ku data e rezervuar për të është 26 janari.

Pas Gjakovës, shfaqja udhëton në Prizren më 27 janar ndërsa në Prishtinë janë rezervuar dy data për “Rojat e Taxhit”, 28 dhe 29 janar./ KultPlus.com

Altin Basha sjellë “Rojat e Taxhit” në Teatrin Eksperimental në Tiranë (VIDEO)

Më 15 dhjetor në Teatrin Kombëtar Eksperimental në Tiranë, vjen shfaqja “Rojat e Taxhit”, me tekst të Rajiv Joseph e me regji të Altin Bashës, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje vjen me lojën e aktorëve Gazmend Gjoka dhe Lulzim Zeqja ndërsa koreograf është Gjergj Prevazi.

Humaxhuni dhe Baburi janë shoke të ngushte dhe roje në ushtrinë perandorake të mbretit të Hindustanit Shah Xhahanit. Ndërsa bëjnë roje ata qeshin e fantazojnë me historitë e tyre të feminise dhe arratisjet në xhungël. Ata kanë privilegjin e çuditshëm të jenë roje të Taxh Mahalit, dedikimi epik që mbreti Shah Xhahani i bëri gruas së tij të vdekur Mumtaz Mahal. Kjo ndodh një natë para se ky monument t’i shfaqet botës si personifikimi më i fuqishëm dhe mbresëlënës i bukurisë…

Shfaqja që vjen më 15 dhjetor me fillim nga ora 19:00 në Teatrin Kombëtar Eksperimental në Tiranë, shpaloset nën skenografinë dhe kostumografin e Iliriana Loxha Bashës, kompozitor Endri Sina, video Florian Canga, as.regjie Elis Mataj dhe është përkthyer nga Rovena Vyshka./ KultPlus.com

https://www.facebook.com/iliriana.basha/videos/pcb.10208469241168848/10208469239848815/?type=3&theater